Title: Kitap Tavsiyeleri Post by: olcaytu2005 on January 27, 2016, 10:51:50 AM Daha önce böyle bir konu açılmıştı ama kendimce bir sınıflandırma yapabilmek için tekrar konu açtım. Burada tavsiye edilen kitapları sınıf sınıf google doc içine yazacağım ve kitabın açıklamalı linkinide koyacağım. Bir nevi kütüphane gibi yapmayı düşünüyorum. Açıkçası çok kolay kitap seçebilen biri değilim bu yüzdende tavsiyeler benim için iyi olacak. Kitap paylaşımını ayrıntılı bir şekilde yapabilirsek sınıflandırma daha kolay olur. Mesela ; kitabın adı, yazarı, türü vs. birde kitabın açıklamasının bulunduğu bir link varsa paylaşın. Kitap hakkındaki görüşlerinizi de lütfen paylaşın. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: mhanbostanci on January 27, 2016, 11:36:42 AM Kitap : Tanrıların Arabaları
Yazar : Erich Anton Paul von Däniken Yayın Tarihi: 1968 Konusu: Uzaylıların varlığını tarihsel dayanaklarla ortaya koymaya çalışan bir kitap Yorumum: Yazılanlar pek bilimsel değil, Daniken'in enteresan bir inandırıcılığı var. İnancı zayıf bir adamın ciddi anlamda inançlarını sorgulatabilen ilginç bir kitap. şuradan edinilebilir: http://www.idefix.com/kitap/tanrilarin-arabalari-erich-von-daniken/tanim.asp?sid=WEPYBD3DI0EWU4EQWXNP (http://www.idefix.com/kitap/tanrilarin-arabalari-erich-von-daniken/tanim.asp?sid=WEPYBD3DI0EWU4EQWXNP) Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: nasituygun on January 27, 2016, 11:40:52 AM Kitap adı: Hayvan çiftliği
Yazar: GEORGE ORWELL Link: http://www.idefix.com/kitap/hayvan-ciftligi-george-orwell/tanim.asp?sid=OTEUIUK0R3MFLX258KCU&gclid=CjwKEAiA8qG1BRDz0tmK0pufw3QSJACfn6oleLymEOtFKpKHpP55R_I_8O1ypw-ei7eZzda1ziBSdxoCi0Pw_wcB Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: altcoin_trader on January 27, 2016, 11:50:30 AM Kitap : Dokuz Işık
Yazar : Alparslan Türkeş Yayın Tarihi: 1967 Konusu: Millî Doktrin Dokuz Işık Yorumum: yeni okumaya başladım bir yorumum yok. Bana dayımın hediyesi ama internet den pdf olarak ta bulunabiliyor. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: Beraturker on January 27, 2016, 12:33:42 PM sophie'nin dünyası
İlk Yayınlanma Tarihi: 1991 Yazar: Jostein Gaarder Karakterler: Sophie Amundsen, Alberto Knox, Hilde Mĝller Knag, Albert Knag, Anne Tür: Felsefi roman, Spekülatif kurgu Okuması ve sindirmesi benim için uzun süren bi kitap oldu.. Kitap başta sona felsefeyi tarih kitabı gibi anlatmıyo, kitabın içinde ilginç ve beklenmeyen olaylar oluyo.. Eğlenceli bi kitap.. Felsefe sevenlere tavsiye ederim Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: Ankara on January 27, 2016, 02:17:46 PM Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
İlk Yayınlanma Tarihi: 8 Haziran 1949 Yazar: George Orwell "Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, George Orwell tarafından kaleme alınmış alegorik bir politik romandır. Hikayesi distopik bir dünyada geçer. Distopya romanlarının ünlülerindendir." Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: The Young Turk on January 27, 2016, 03:50:19 PM Kitap : Dokuz Işık Türkeş okuma, Atsız oku.Yazar : Alparslan Türkeş Yayın Tarihi: 1967 Konusu: Millî Doktrin Dokuz Işık Yorumum: yeni okumaya başladım bir yorumum yok. Bana dayımın hediyesi ama internet den pdf olarak ta bulunabiliyor. Türkeş'in bu kitaplarını okursan siyasal islamcı/dinci olur çıkarsın. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: needmoney on January 27, 2016, 08:04:21 PM Bir kitap okudum hayatım değişti derler ya, ben bunu Robert Kiyosaki'nin kitaplarında yaşıyorum.
Kitap adı: Zengin baba yoksul baba Konu: Zengin olmanın püf noktaları :) Link: http://www.idefix.com/kitap/zengin-baba-yoksul-baba-robert-t-kiyosaki/tanim.asp?sid=S1DBR8XZNB7BJOVF830I Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: Ankara on January 27, 2016, 08:11:42 PM Bir kitap okudum hayatım değişti derler ya, ben bunu Robert Kiyosaki'nin kitaplarında yaşıyorum. Kitap adı: Zengin baba yoksul baba Konu: Zengin olmanın püf noktaları :) Link: http://www.idefix.com/kitap/zengin-baba-yoksul-baba-robert-t-kiyosaki/tanim.asp?sid=S1DBR8XZNB7BJOVF830I Peki hayatınız ne yönde değişti? Sonuç olarak paraya ihtiyacınız bitti mi hala needmoney mi? Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: acemibtc on January 27, 2016, 09:11:16 PM Kitap Adı: Tüfek, Mikrop ve Çelik
Yazar: Jared Diamond Yayın Evi: Tübitak Yayınları Çevirmen: Ülker İnce Yayın Tarihi : 2013-02-01 Baskı Sayısı: 24. Baskı Sayfa Sayısı: 662 Bağlantı: http://www.kitapyurdu.com/kitap/tufek-mikrop-ve-celik-ciltsiz/49443.html Kısa Özet; "Neden Avrupalılar Amerika'yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa'yı keşfetmedi?" Bu basit sorunun ardında insanlığın MÖ 11.000'den günümüze tarihi gizli. Fizyoloji profesörü Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik'te, aklımıza gelmeyen, geldiğinde çocukça bulduğumuz soruların yanıtlarını araştırırken, tarımın başlamasından yazının bulunuşuna, dinlerin ortaya çıkışından imparatorlukların kuruluşuna, tarihin seyrini belirleyen pek çok önemli adımı ayrıntısıyla inceliyor. İnsan toplulukları arasındaki farklılıkların, eşitsizliklerin nedenlerini, temellerine inmeye çalışarak sorguluyor; günümüz dünyasını biçimlendiren etkenlerin izini sürüyor... Biyoloji, jeoloji, arkeoloji, coğrafya gibi değişik bilim dallarından beslenen, "Batılı" koşullanmalardan arınmış, geleceği gösteren bir tarih kitabı. Okuduğum en iyi kitaplardan birisi. *** İnsanlar önce tarıma başlayıp mı yerleşik hayata geçtiler yoksa yerleşik hayata geçip mi tarıma başladılar? :) Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: needmoney on January 27, 2016, 09:49:19 PM Bir kitap okudum hayatım değişti derler ya, ben bunu Robert Kiyosaki'nin kitaplarında yaşıyorum. Kitap adı: Zengin baba yoksul baba Konu: Zengin olmanın püf noktaları :) Link: http://www.idefix.com/kitap/zengin-baba-yoksul-baba-robert-t-kiyosaki/tanim.asp?sid=S1DBR8XZNB7BJOVF830I Peki hayatınız ne yönde değişti? Sonuç olarak paraya ihtiyacınız bitti mi hala needmoney mi? Yatırım yapmanın bildiğim manası değişti. Aktif/pasif varlık tanımları alışveriş alışkanlığımı değiştirdi. Yani henüz tabiri caizse ''zengin'' olmasam da 5-10 yıl sonra olabileceğime inancım arttı. Paraya ihtiyaç hiç bir zaman bitmez, parayı ne olarak gördüğünüze bağlı olarak değişir. Çok zengin olsam da para kazanmak isterim.Sen bunu açgözlülük/tamahkarlık olarak görürsün, ben daha fazla öğrenciye burs verebileceğimi düşünürüm, bir başkası karı kızla yemeyi planlar bilemezsin :) Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: acemibtc on January 27, 2016, 09:55:58 PM Bir kitap okudum hayatım değişti derler ya, ben bunu Robert Kiyosaki'nin kitaplarında yaşıyorum. Kitap adı: Zengin baba yoksul baba Konu: Zengin olmanın püf noktaları :) Link: http://www.idefix.com/kitap/zengin-baba-yoksul-baba-robert-t-kiyosaki/tanim.asp?sid=S1DBR8XZNB7BJOVF830I Peki hayatınız ne yönde değişti? Sonuç olarak paraya ihtiyacınız bitti mi hala needmoney mi? Yatırım yapmanın bildiğim manası değişti. Aktif/pasif varlık tanımları alışveriş alışkanlığımı değiştirdi. Yani henüz tabiri caizse ''zengin'' olmasam da 5-10 yıl sonra olabileceğime inancım arttı. Paraya ihtiyaç hiç bir zaman bitmez, parayı ne olarak gördüğünüze bağlı olarak değişir. Çok zengin olsam da para kazanmak isterim.Sen bunu açgözlülük/tamahkarlık olarak görürsün, ben daha fazla öğrenciye burs verebileceğimi düşünürüm, bir başkası karı kızla yemeyi planlar bilemezsin :) Merak ettim şu kitabı okumak lazım :) Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: Ankara on January 28, 2016, 12:30:43 AM Kitap Adı: Tüfek, Mikrop ve Çelik Bu kitabı üstün körü okumuştum ancak tam bitiremediğim için belgeselini izleyerek eksiğimi giderdim. 2 saatlik belgeseli var, orijinal adı Guns, Germs And Steel. Kitap okumaya vakit ayıramayanlar belgeseli izleyip konu hakkında fikir sahibi olabilir. Kitap tabi ki konuyu çok daha detaylı şekilde işliyor. https://www.youtube.com/watch?v=ojU31yHDqiM Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: xRaVeNx on January 28, 2016, 05:42:03 AM Arkadaşlar hep aklımın köşesinde bulunan ve birtürlü okumak nasip olmamıştı. Sizinde değerlendirmelerinizi merak ettim."Olasılıksız" kitabı hakkında düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum. Kitap artık kült durumda sayılır yorumlarınızı bekliyorum.
George Orwell ın Hayvanlar Çiftliği ve 1984 kitabını bende tavsiye ediyorum. Distopyanın baba kitaplarıdır. Edit: Albert Comus Yabancı kitabı hakkında da yorumlarınıza danışmak istiyorum. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: acemibtc on January 28, 2016, 06:39:13 AM Kitap Adı: Tüfek, Mikrop ve Çelik Bu kitabı üstün körü okumuştum ancak tam bitiremediğim için belgeselini izleyerek eksiğimi giderdim. 2 saatlik belgeseli var, orijinal adı Guns, Germs And Steel. Kitap okumaya vakit ayıramayanlar belgeseli izleyip konu hakkında fikir sahibi olabilir. Kitap tabi ki konuyu çok daha detaylı şekilde işliyor. https://www.youtube.com/watch?v=ojU31yHDqiM Bende ilk önce kitabı okuyamamıştım direk belgeseli izlemiştim ancak daha sonra kitabı okudum. Kitabın yerini hiç birşey tutmuyor. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: altcoin_trader on January 28, 2016, 07:05:05 AM Kitap : Dokuz Işık Türkeş okuma, Atsız oku.Yazar : Alparslan Türkeş Yayın Tarihi: 1967 Konusu: Millî Doktrin Dokuz Işık Yorumum: yeni okumaya başladım bir yorumum yok. Bana dayımın hediyesi ama internet den pdf olarak ta bulunabiliyor. Türkeş'in bu kitaplarını okursan siyasal islamcı/dinci olur çıkarsın. Dayımın bana verdiği ilk kitapdır. ihal Atsız'ın Bozkurtların Ölümü kitabı. Aklıma gelmişken onuda tavsiye edeyim. Kitap : Bozkurtların Ölümü Yazar: Nihal Atsız Yayın Tarihi : 1962 Konusu : En ünlü Türk devletlerinden Göktürk Kağanlığının tarihini ve Kürşad destanı anlatılır. Yorumum: Ölmek ama yenilmemek nedir bu kitapla öğrendim. Bana dayımın hediyesi ama internet den pdf olarak ta bulunabiliyor. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: andromeda876 on January 28, 2016, 08:37:58 PM Kitap adı : Simyacı (özgün adı O Alquimista) Roman
Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: Cross-zeira on January 29, 2016, 03:58:23 AM Kitap : Tanrıların Arabaları Yazar : Erich Anton Paul von Däniken Yayın Tarihi: 1968 Konusu: Uzaylıların varlığını tarihsel dayanaklarla ortaya koymaya çalışan bir kitap Yorumum: Yazılanlar pek bilimsel değil, Daniken'in enteresan bir inandırıcılığı var. İnancı zayıf bir adamın ciddi anlamda inançlarını sorgulatabilen ilginç bir kitap. şuradan edinilebilir: http://www.idefix.com/kitap/tanrilarin-arabalari-erich-von-daniken/tanim.asp?sid=WEPYBD3DI0EWU4EQWXNP (http://www.idefix.com/kitap/tanrilarin-arabalari-erich-von-daniken/tanim.asp?sid=WEPYBD3DI0EWU4EQWXNP) Olurda bir gün köşeyi dönersem, hayatımı bu tarz gizemleri araştırmaya adarım herhalde :) Cidden orjinal kitaptır.İnsanı düşünmeye ve sorgulamaya iter.Tavsiye ederim, okumayan varsa okusun. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: raskolnberg on January 29, 2016, 04:40:23 PM popüler kültür kitabı söyleyeyim bendeaklından bir sayı tut ve devam kitapları ;D
Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: olcaytu2005 on January 29, 2016, 05:38:33 PM Arkadaşlar hep aklımın köşesinde bulunan ve birtürlü okumak nasip olmamıştı. Sizinde değerlendirmelerinizi merak ettim."Olasılıksız" kitabı hakkında düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum. Kitap artık kült durumda sayılır yorumlarınızı bekliyorum. George Orwell ın Hayvanlar Çiftliği ve 1984 kitabını bende tavsiye ediyorum. Distopyanın baba kitaplarıdır. Edit: Albert Comus Yabancı kitabı hakkında da yorumlarınıza danışmak istiyorum. Olasılıksız güzel bir kitap. Bilimsel konuları roman tadında işlemiş . Herkesin anlayabileceği bir dilde. Diğer kitabı empatide güzel bir kitap Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: king1982 on January 29, 2016, 06:34:14 PM Kitap Adı: Sofinin Dünyası
Yazar: Jostein Gaarder Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: Pierre 2 on January 29, 2016, 06:47:51 PM Biraz fazla temel olacak ama, her ne olursa olsun mutlaka Kafka, Camus okuyun.
Nereden başlarım, nasıl okurum diyorsanız da Yabancı ve Dava. Okumadan ölmemek gerekir. Yeraltından da Ballard'ı öneririm. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: oli123123 on January 30, 2016, 11:01:15 AM Distopya kitaplarını okuyorum şu aralar, 1984'e başladım, bundan sonra Brave New World de okumayı düşünüyorum
Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: deblue on January 30, 2016, 11:32:23 AM hemingway müthiştir çanlar kimin için çalıyor,
emile zola'dan germinal türkçe tohumlar yeşerince olarakta anılır, john steinbeck gazap üzümleri türk olarak yaşar kemal eserleri favorimdir. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: The Young Turk on January 30, 2016, 12:35:45 PM Cengiz Aytmatov; Gün Uzar Yüzyıl Olur
Bitirir bitirmez de; Cengiz Han'a küsen bulut. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: dukeneptun on January 30, 2016, 01:03:57 PM Ben de Türk yazarlardan kitap önereyim. Ahmet Ümit'ten Kavim, Sultanı Öldürmek ve son zamanlarda oldukça popüler olan Beyoğlu'nun En Güzel Abisi okumaya değer kitaplardır.
Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: captain_jack on February 01, 2016, 09:28:12 PM Karamazov Kardeşler - Dostoyevski
Kısaca insanı anlatıyor diyebiliriz. --- Mahşer - Stephen King bilmeyen yoktur zaten dünyanın en iyi bilim kurgu romancısı Stephan King'in en ünlü romanı. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: Pierre 2 on February 02, 2016, 11:12:44 AM Karamazov Kardeşler - Dostoyevski Ah Dostoyevski okumadan hiç olur mu? :)Kısaca insanı anlatıyor diyebiliriz. --- Mahşer - Stephen King bilmeyen yoktur zaten dünyanın en iyi bilim kurgu romancısı Stephan King'in en ünlü romanı. Karamazov Kardeşler öyle bir kitaptır ki belki de psikolojiyi şimdiki psikoloji haline getiren eserlerdendir. Tuğla gibi 1200 sayfa ile karşılar sizi ama korkmayın. Kesinlikle okuyun. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: jokerboy on February 02, 2016, 02:34:24 PM Don Quijote
Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: andromeda876 on February 09, 2016, 03:16:42 AM Kedi Beşiği - Kurt Vonnegut
Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: moonshine1212 on February 09, 2016, 03:38:41 AM Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley güzel bir kitaptır şiddetle tavsiye ederim.
Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: mhanbostanci on February 09, 2016, 11:04:49 AM Kitap : Paranız ve Beyniniz ( Your Money and Your Brain )
Yazar : Jason Zweig Yayın Tarihi: 2011 Konusu: Paranızı ve beyninizin çalışmasını ele alarak size mizahi bir dille bir çok temel değeri öğretiyor. Yorumum: Yatırımcı davranışları konusunda doğru bildiğim yanlışları sorgulamamı sağladı. Daha ketum bir yatırımcı olmamı sağlamıştır. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: olcaytu2005 on February 09, 2016, 11:10:36 AM Yaşamı boyunca din sömürücülerini acımasızca eleştiren, Yaşar Nuri Öztürk gibi din bilginleri yetiştiren ve bir Oflu Hoca prototipi olmanın ötesinde, filozofça duruşuyla çığır açan bir din bilgini Cansız Hoca.
www.dr.com.tr/Kitap/Cansiz-Hoca/Mehmet-Gunaydin/Edebiyat/Biyografi-Oto-Biyografi/urunno=0000000442639 Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: altcoin_trader on February 14, 2016, 04:17:56 PM Kitap : Bir Borsa Spekülatörünün Anıları (Reminiscences of a Stock Operator)
Yazar : Edvin Lefévre Yayın Tarihi: 1997 Konusu: bir borsacının 70 yıllık serüveni anlatılıyor. Yorumum: yeni okumaya başladım. sıkıcı başlangıç sürükleyici bir devamı var. Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: dr1980m on February 14, 2016, 04:25:27 PM Game of thrones diye bir dizi var biliyorsunuz
Eğer bu dizi ilginizi çekiyorsa kitaplarını okumanızı öneririm Diziyi izlediğim halde büyük bir heyecan ve merakla okudum, okuyorum.. Okuyun, pişman olmayacaksınız ;) Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: altcoin_trader on February 21, 2016, 08:39:14 AM Kitap : Hayvan Mezarlığı - Gecenin Pençesi
Yazar : Stephen King Konusu: bir kızılderlili mesarlığında bağlayan çok acayip bir hikaye Yorumum: yeni okumaya başladım. Bitirebileceğimi sanmıyorum. Hayatımdan tırsmaya başladım. http://www.dr.com.tr/Kitap/Hayvan-Mezarligi-Gecenin-Pencesi/Stephen-King/Edebiyat/Roman/Korku-Gerilim/urunno=0000000059245 Title: Re: Kitap Tavsiyeleri Post by: dr1980m on February 21, 2016, 12:48:45 PM Kitap : Hayvan Mezarlığı - Gecenin Pençesi Yazar : Stephen King Konusu: bir kızılderlili mesarlığında bağlayan çok acayip bir hikaye Yorumum: yeni okumaya başladım. Bitirebileceğimi sanmıyorum. Hayatımdan tırsmaya başladım. http://www.dr.com.tr/Kitap/Hayvan-Mezarligi-Gecenin-Pencesi/Stephen-King/Edebiyat/Roman/Korku-Gerilim/urunno=0000000059245 Çok güzel bir kitapdır, tavsiye ederim Hatta kitabın orjinaline sadık kalınarak çekilmiş bir film uyarlaması da vardır Eski olmasına rağmen seyretmeye değer Önce kitabı okuyup sonra filmini izlemenizi öneririm.. |