Bitcoin Forum

Local => Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar) => Topic started by: igotek on November 13, 2017, 07:19:50 PMTitle: Soğutma Sistemleri
Post by: igotek on November 13, 2017, 07:19:50 PM
Üçüncü depom sonunda hazır. İlk iki depoma göre daha iyi oldu. Şimdi daha yüksek kapasiteli bir depo hazırlayacağım ve ardından ilk iki depoyu kullanmayı bırakacağım. Çünkü ilk iki depomdaki elektrik tesisatı yetersiz ve o depolarda istediğim gibi tadilat yapma imkanına sahip değilim. Yeni kuracağım depomu kavurucu yaz sıcaklarında dahi kullanabileceğim şekilde yapmayı planlıyorum.

Bulunduğum bölgede yazın 45 dereceyi bulan hava sıcaklıkları oluyor. Ayrıca deniz kenarı olduğu için Akdenizin o boğucu nem oranına sahip. Yazın hiç sorun yaşamadan ASIC cihazları çalıştırmak istiyorum. Bunun için şimdiden araştırma yaparak hazırlıklara başlamak istiyorum. 150 metrekarelik bir alanım var. Ayrıca 50 metrekarelik bir de bahçesi var. Henüz anlaşamadım ancak büyük ihtimalle bu yeri satın alıp kullanacağım. Bazı sorularım var. Bilgileri olan yardımcı olursa sevinirim.

*********************

1- ASIC cihazların fanlarının üflediği havayı CFM cinsinden ifade ediyorlar sanırım. Fanların CFM değerini öğrendikten sonra bu değeri metreküp cinsine çevirmeyi öğrendim. Baikal cihazlar ile Bitmain cihazların fanları görünüşte benziyor ama CFM değerleri farklı sanırım. Bir fanın CFM değerini eğer üzerinde yazmıyor ise nasıl öğrenebiliriz ?

2- Fazla ses çıkarmayan egsoz fan olarak çalışacak fan tavsiyeleriniz hangileridir ?

3- Soğutma sistemi için ne kullanmalıyım ?

*********************

Sıcak oda ve soğuk oda şeklinde iki odamız olacak. Soğutma ünitelerini bahçeye yerleştireceğim. Sıcak oda ve soğuk oda arasında konumlandıracağım raflara ASIC cihazları yerleştireceğim. Raflarda sadece ASIC cihazların fanlarının denk geleceği boşluklar olacak. Egsoz fanlar sıcak oda içerisinde konumlandırılacak olup sıcak havayı tahliye için kullanılacak. Soğuk odada ise soğutma ünitelerini kullanarak ortam havasını serinleştireceğim. Ayrıca buraya taze hava da girmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü sürekli olarak dışarıya sıcak hava atıyoruz. Taze hava girmesi için toz filtresi koyarak boşluklar bırakmak yeterli olur mu yoksa ayrıca dışarıdan hava çekmek için fan gerekir mi ?

50kw kurulu gücümüz olacak.

Bu kurulacak yere Baikal X10'dan sonra üretilecek cihazlardan yerleştireceğiz. Yani ilkbahara kadar vaktimiz var. Şuan için 50 adet ASIC cihaz koymayı planlıyoruz. Ancak kavurucu yaz sıcakalrına karşı önlem almamız şart.