Bitcoin Forum

Local => Servisler => Topic started by: ophyrim on July 22, 2019, 01:19:26 PMTitle: Trade yapanların ihtiyaç duyacağı ekstra piyasa bilgileri (GÜNCELLEME 19.08.19)
Post by: ophyrim on July 22, 2019, 01:19:26 PM
Arkadaşlar yeni bir dizi konu oluşturmak istiyorum. Vakit buldukça sorularınıza cevap vereceğim ve ilgi görmesi durumunda konuların sayısını arttıracağım. Lütfen unutmayın burada verilen bilgiler, tavsiye edilen siteler, ya da uygulanacak yöntemler sadece siz, al-sat yaparken doğru karar verme yüzdenizi arttırmak üzerinedir. Asla tek başına kullanmayın ve bu bilgiler asla yatırım tavsiyesi olarak düşünmeyin
not: Konu içinde elbet tartışmalar olabilir ancak kısaltma bile olsa küfüre ve saygısızlığa asla tolerans gösterilmeyecek ve post silinecektir. Konu self-moderated olarak açılmıştır.
Yeni bilgiler eklendikçe başlıktaki tarihi güncelleyeceğim. Ayrıca postlarımı 1-2-3 vs... şeklinde numaralandıracağım. Lütfen 2 no'lu post için sayanın aşşağısına bakın.

İlk olarak sizlerle birkaç tane internet sitesi paylaşmak istiyorum. Bunlardan ilki:

1

https://www.cryptometer.io

Bu sitenin bizim açımızdan en önemli özelliği gerçekleşen işlemlerin ne kadarının alım yönünde ne kadarının da satım yönünde gerçekleştiğini günlük saatlik ve hatta anlık olarak gösteriyor olması.
Şimdi resimli olarak bu siteye bir göz atalım ve bize sağladığı ekstra bilgilere bakalım. Sitenin tüm özelliklerini anlatmak istemiyorum zaten biraz kurcalayarak anlayabilirsiniz. Gene de anlaşılmayan bir şey olursa buradan bana sorun lütfen.
Sağ üst köseden istediğiniz coini/token’ı, istediğiniz borsadan seçin. Ben anlatım için Binanca’da ADA/BTC çifti üzerinden gideceğim (açılış sayfası BTC’nin tüm borsalardaki alım-satım dengesini gösterir)


https://i.ibb.co/CmhrRGr/1.png (https://ibb.co/hLDq3zq)


Cardano’nun alım satım dengesine bakacak olduğumuzda:

1 no’lu çember: 24 saat içinde Binance’da toplam alınan Cardano miktarını ve bunun gerçekleşen işleme oranını verir. Buna göre gerçekleşen işlemin %49.18’i alım yönünde olmuş
2 no’lu çember: 24 saat içinde Binance’da toplam satılan Cardano miktarını ve bunun gerçekleşen işleme oranını verir. Buna göre gerçekleşen işlemin %50.82’i satış yönünde olmuş
3 no: alım emirlerinde de satım emirlerinde de bir önceki güne göre %46’lık bir azalma olmuş (tesadüfen aynı yüzde). buy/sell sinyale çok fazla güvenmeyin genelde yanılıyor.
4 Cardano fiyatının 15 - 8 ve 3 günlük dalgalanmaları.
5 no: özellikle günlük al-sat yapan arkadaşların kullanacağı alan burası. Gerçekleşen işlemlerde alım/satım’ın toplam işleme saatlik bazda oranı.


https://i.ibb.co/QFZ7tMT/2.png (https://ibb.co/svhpzqN)
no dice gif (https://freeonlinedice.com/)


6 no: 1-5-15-30 ve 60 dakikalık sürelerde alım/satım’ın toplam işleme oranı


https://i.ibb.co/Hx8h4RT/3.png (https://ibb.co/b29bmY5)
upload (https://imgbb.com/)


7 no: 9 gün için, günlük periyotta alım/satım’ın toplam işleme oranı
8 no: aktif emir olarak tek kalem girilen büyük işlemler (pasife yazılan emirler burada görülmez)


https://i.ibb.co/QXDz0YK/4.png (https://ibb.co/BwndkTC)
upload images (https://imgbb.com/)


Bu bilgiler al-sat yapıyorsanız elbette çok önemli. Peki bu bilgilerden bir al-sat stratejisi oluşturulabilir mi?
Evet oluşturulabilir. Ancak sadece buna dayanarak al-sat yapmak kesinlikle yanlış olur. Örneğin Binance’da işlem gören Bluzelle (BLZ)’a bakalım. UTC saatine göre saat 10 ve saat 11’de alım satıma göre çok daha baskın olduğu halde bu saat aralığında fiyat yükselmek yerine düşmüş (Bu arada bu durum çok sık karşılaşılan bir durum değildir. BLZ'de yakaladığım için BLZ örneğini veriyorum). Beklenilen şey fiyatın daha fazla düşme eğilimde olmaması ve yükselmesinin daha büyük olasılık olduğudur. BLZ'nin birkaç saat içinde, küçük bir yükseliş yapması muhtemel. Dikkat ederseniz asla kesinlikten bahsetmiyorum hep olasılık üzerinde duruyorum. Ancak siz bu olasılığı başka verilerle de birleştirirseniz kazanma ihtimalinizi arttırırsınız.


https://i.ibb.co/HpzdTrH/5.png (https://ibb.co/QjNdv6K)


Umarım bu ilk başlık yardımcı olmuştur.
Dediğim gibi konunun ilgi görmesi durumunda ve vakit ayırabildiğim ölçüde benzer konular açacağım.
Bol kazançlar.

Konu 2: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5167705.msg51933647#msg51933647
Konu 3: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5167705.msg52015358#msg52015358
Konu 4: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5167705.msg52204484#msg52204484Title: Re: 🔥 🔥 🔥 Trade yapanların ihtiyaç duyacağı ekstra piyasa bilgileri 🔥 🔥 🔥
Post by: El-Cezeri on July 22, 2019, 08:02:47 PM
Konuyu yarın inceleyeceğim. Teşekkürler


Title: Re: 🔥 🔥 🔥 Trade yapanların ihtiyaç duyacağı ekstra piyasa bilgileri 🔥 🔥 🔥
Post by: Halmater on July 22, 2019, 11:24:44 PM
Teknik analize ekstra olarak kullanılabilecek türde bir analiz ve oldukça güzel hazırlanmış, benim gibi yatırımcıların işine yarayacaktır eğer meritim olsa gönderirdim konuyu izleme listeme ekliyorum olduğunda göndereceğim.


Title: Re: 🔥 🔥 🔥 Trade yapanların ihtiyaç duyacağı ekstra piyasa bilgileri 🔥 🔥 🔥
Post by: ophyrim on July 24, 2019, 10:46:28 AM
2


Tüm piyasanın derinlik bilgisini bize veren çok önemli bir siteden bahsetmek istiyorum.


https://vcdepth.io/


https://i.ibb.co/rtRqsYM/1.png (https://ibb.co/g7LQVNw)


Siyeti ilk açtığınızda karşınıza gelen grafik yaklaşık 750 coin için 20 farklı borsa verisinin tek bir havuzda toplanmasıyla oluşturulmuş bir veridir. Bu grafik size piyasada işlem gören coinlerin güncel fiyatının %2.5 üstüne ve altına kadar olan alım satım emirlerinin toplamını gösterir.
Grafiğin sol alt köşesindeki bids & Asks butonunu aktif ettiğinizde alıcı ve satıcı miktarını ayrı ayrı görürsünüz.
Grafiğin sol alt köşesindeki MDR butonunu aktif hale getirdiğinizde ise bu iki verinin birleştirilmiş halini görürsünüz. Grafik yeşilse alıcı, grafik kırmızı ise satıcı fazladır.
Sağ alt taraftaki books butonunu işaretlediğinizde piyasada bekleyen emir miktarındaki değişimi (işlem fiyatının %2.5 üstüne ve altına kadar olan alım satım emirleri) gösterir.
Sağ alt taraftaki  volume butonu ise grafiğe hacim bilgilerini yansıtır.
Sağ üst taraftaki sekme ise ayarlar sekmesidir.
Buradan “market” sekmesinden hesaplamalara katılmak istenilen borsalar seçilebilir
“boks “ sekmesinden işlem fiyatının yüzde kaç  üstüne ve altına kadar olan alım satım emirlerinin hesaplamaya katılması belirlenir. Benim tavsiyem %2.5 veya %5’tir. Genel olarak ciddi alıcı ve satıcıların bulunduğu aralık burasıdır. Ancak %100’e kadar belirleyebilirsiniz. %1’i ise günlük tradelerinizde kullanabilirsiniz.
Şimdi isterseniz tek bir coin üzerinde duralım Örneğin XRP. Sağ üst köşedeki sekmeyi tıklayarak altta açılan satırlardan en üstüne XRP yazıp enter layın.


https://i.ibb.co/nQ3GZ13/2.png (https://ibb.co/dkbT1pb)


Gelecek olan grafik ve sağ taraftaki bilgiler detaylandırılmış bir azaliz verecektir. İsterseniz ilk önce grafikten başlayalım
Grafikte istediğiniz zaman birimini seçebilirsiniz ama ben 1 ay lık periyot (yani grafiğin üstünde yazan 1m seçeneği) için anlatacağım. 1m’i seçtiğinizde grafik size geçmiş 1 ayın verisini getirecek. Grafiğin sağ üst tarafındaki buton ile books veya MDR seçimi yapabiliyorsunuz. Books işlem fiyatının %2.5 üstüne ve altına kadar olan alım satım emirleri MDR ise bu emirleri kombine halde gösteriyor (%2.5 isteğe bağlı olarak sağ üst raraftaki ayarlar sekmesinden değiştirilebilir)
Sağ taraftaki bilgilerden
Total books: işlem fiyatının %2.5 üstüne ve altına kadar olan alım satım emirleri toplamını
Global bids: işlem fiyatının %2.5 altına kadar olan alım emirlerini
Global asks: işlem fiyatının %2.5 üstüne kadar olan satış emirlerini
24hr volume: İşlem hacmini
MDR: Alıcı ile satıcı arasındaki fark oranını veriyor. Yani bizim örneğimizde %2.5 aralık için alıcı miktarı satıcı miktarından %7 daha fazla ancak bu oran son 24 saatte %0.67 oranında düşüş göstermiş.
Bilgilerin sağ tarafındaki parantez içindeki rakamlar ise son 24 saatlik değişim miktarları.
Sağ alt taraftaki grafik ise tahmin edebileceğiniz gibi toplam alıcı ve satıcı miktarı.
Sayfada aşşağı doğru inerseniz ise hesaplamada kullanılan borsaları ve bu borsalardaki oranları ayrı ayrı görebilirsiniz.
Bu bilgiler al-sat yaparken nasıl kullanılır?
Elbette ki alıcının fazla olduğu piyasa yukarı yönde gitme eğilimindedir. Hele ki son 24 saat içindeki değişimler alıcıların daha da arttığını gösteriyorsa. Bu durum coin/token üzerinde alım baskısının artacağı anlamına gelir. Grafikten 1 haftalık yada daha kısa vadeciyseniz 1 günlük  periyodu seçip alım emirlerinin satış emirlerine göre düzenli bir artış eğiliminde olup olmadığına bakın.
Uzun vadeli yatırım yaparken de 1 aylık veya 3 aylık periyot üzerinden değerlendirme yapmak daha doğru sonuç verecektir.

Bol kazançlar.


Title: Re: Trade yapanların ihtiyaç duyacağı ekstra piyasa bilgileri (GÜNCELLEME 24.07.19)
Post by: El-Cezeri on July 24, 2019, 06:11:27 PM
Hocam inanılmaz müthiş veriler bunlar. Yıllardır aradığım veri tabloları bunlar. Her zaman derinliğin ve hacmin öneminden bahsederim bende. Özellikle de ikinci derinlik verileri çok önemli. Gerçekten çok teşekkür ederim. Meritim olduğunda en az 5 tane göndericem :)

Lütfen devam edin aydınlatmaya.

Yıllardır derinlik, hacim grafiklerine göre işlem yaparım. Tabi dönemsel ve trendsel olarak belirli hacim değişimlerinde fiyatın verdiği tepkiler değişiyor. O tepkileri anlamak uzun ve zahmetli tecrübeler istiyor. Öyle "aha alım yüksek fiyat yükselir" sanılıyorsa durum hiç öyle değil :)


Title: Re: Trade yapanların ihtiyaç duyacağı ekstra piyasa bilgileri (GÜNCELLEME 24.07.19)
Post by: ophyrim on July 31, 2019, 11:59:41 AM
3

Bu gün sizlerle paylaştığım site, direkt olarak fiyatlarla yada hacimlerle ilgili değil ancak özellikle uzun vade yatırımcıları için son derece önemli olduğunu düşünüyorum.

https://bitinfocharts.com/comparison/bitcoin-transactions.html#2y

Bu site size pek çok detaylı teknik bilgi veriyor ancak bizim ilgilendiğimiz nokta, coin/token için gerçekleşen transaction yani işlem miktarı. Teorik olarak bir coin de işlem ne kadar çok ise coine olan ilgi o kadar fazla demektir. Gerçekleşen işlem miktarı, aynı zamanda, coinlerin gerçek değerini saptamada özellikle kurumsal yatırımcıların başvurduğu önemli bir argüman. Site günlük olarak güncelleniyor.

https://i.ibb.co/0hRyYcv/1.png (https://ibb.co/86LgP0t)


Neyazık ki bütün coinleri görebilmek mümkün olmasa da marketcap değeri en büyük olan coinler burada mevcut. Ve sağ alt köşeden farklı zaman aralıkları için seçim yapabiliyorsunuz. Örn. BTC’ye bakalım. Siteye göre  BTC’de işlem miktarının maksimuma ulaştığı tarih: 14.12.2017. BTC’nin tarihi tavan noktası ise 16.12.2017’de gerçekleşti. Sanırım bu örnek sitenin ne kadar önemli olabileceği konusunda bir fikir vermiştir.

Bol kazançlar.


Title: Re: Trade yapanların ihtiyaç duyacağı ekstra piyasa bilgileri (GÜNCELLEME 31.07.19)
Post by: ophyrim on August 19, 2019, 10:21:38 AM
4

Bugün Bitcoin için Fear/Greed Index (korku/aç gözlülük) indeksini gösteren bir siteyi sizle paylaşacağım. Bu indeks aslında tüm piyasalar için oluşturulan ve teknik analiz haricinde insanların ruhsal durumunu gösteren bir indeks.

https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/

Prensip çok basit indeks yükseldiğinde yani insanlar aç gözlü olduğunda (indeks 100'e doğru yaklaştığında) piyasa yükselişini tamamlamak üzeredir ve aşağı hareket olasıdır.
Korku arttığında yani indeks 1'e doğru yaklaştığında ise piyasalar düşüşü tamamlamıştır ve yükseliş ihtimali ağırlık kazanmaktadır.

Ne kadar doğru çalıştığına lütfen dikkat edin.

Örneğin 27 Haziran 2019 indeksin değeri 95. Bu tarih 14.000 USD ile BTC'nin 2019 tavanı. (Index, max puan olan 100'e çok yaklaşmış ve BTC'de buradan hala devam eden düşüşüne geçmiş).

https://i.ibb.co/nmn9x8P/BTT1.png (https://ibb.co/7CRPsNk)https://i.ibb.co/N2dnk9z/BTT2.png (https://ibb.co/CK3sXbF)

Bol kazançlar dilerim


Title: Re: Trade yapanların ihtiyaç duyacağı ekstra piyasa bilgileri (GÜNCELLEME 31.07.19)
Post by: Vispilio on August 21, 2019, 08:20:43 PM
4

Bugün Bitcoin için Fear/Greed Index (korku/aç gözlülük) indeksini gösteren bir siteyi sizle paylaşacağım. Bu indeks aslında tüm piyasalar için oluşturulan ve teknik analiz haricinde insanların ruhsal durumunu gösteren bir indeks.

https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/

Prensip çok basit indeks yükseldiğinde yani insanlar aç gözlü olduğunda (indeks 100'e doğru yaklaştığında) piyasa yükselişini tamamlamak üzeredir ve aşağı hareket olasıdır.
Korku arttığında yani indeks 1'e doğru yaklaştığında ise piyasalar düşüşü tamamlamıştır ve yükseliş ihtimali ağırlık kazanmaktadır.

Ne kadar doğru çalıştığına lütfen dikkat edin.

Örneğin 27 Haziran 2019 indeksin değeri 95. Bu tarih 14.000 USD ile BTC'nin 2019 tavanı. (Index, max puan olan 100'e çok yaklaşmış ve BTC'de buradan hala devam eden düşüşüne geçmiş).


Bol kazançlar dilerim

bu çok faydalı bir konu olmuş.

Fear & Greed, social sentiment algoritmaları sayesinde bazı metodlarla tahmin edilebilir hale geldi (arama motorlarındaki anahtar trendler, sosyal medya etkileşimleri vb. baz alınarak)

ve özellikle kriptolar için çok önemli bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum, gerçekten de satış fırsatına dikkat çeken Greed geçtiğimiz 13,000+ USD zirvesini çok iyi yakaladı,

şu anda da aynı endeks 21/08/2019 itibariyle Extreme Fear (aşırı korku) gösteriyor, bu da BTC'de önemli bir alım fırsatı olabilir.


Title: Re: Trade yapanların ihtiyaç duyacağı ekstra piyasa bilgileri (GÜNCELLEME 19.08.19)
Post by: Danslip on August 21, 2019, 11:51:57 PM
Çok faydalı bilgiler,teşekkür ederim paylaşım için. Eski global forumlarda(forexfactory,babypips,forexpeacearmy) bu bilgiler genel olarak var amma siz daha detallı anlatmışsınız. Ben de bazı eklemeler yapmak istiyorum izninizle.

4

Bugün Bitcoin için Fear/Greed Index (korku/aç gözlülük) indeksini gösteren bir siteyi sizle paylaşacağım. Bu indeks aslında tüm piyasalar için oluşturulan ve teknik analiz haricinde insanların ruhsal durumunu gösteren bir indeks.

https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/

Prensip çok basit indeks yükseldiğinde yani insanlar aç gözlü olduğunda (indeks 100'e doğru yaklaştığında) piyasa yükselişini tamamlamak üzeredir ve aşağı hareket olasıdır.
Korku arttığında yani indeks 1'e doğru yaklaştığında ise piyasalar düşüşü tamamlamıştır ve yükseliş ihtimali ağırlık kazanmaktadır.

Ne kadar doğru çalıştığına lütfen dikkat edin.

Örneğin 27 Haziran 2019 indeksin değeri 95. Bu tarih 14.000 USD ile BTC'nin 2019 tavanı. (Index, max puan olan 100'e çok yaklaşmış ve BTC'de buradan hala devam eden düşüşüne geçmiş).


Bol kazançlar dilerim

bu çok faydalı bir konu olmuş.

Fear & Greed, social sentiment algoritmaları sayesinde bazı metodlarla tahmin edilebilir hale geldi (arama motorlarındaki anahtar trendler, sosyal medya etkileşimleri vb. baz alınarak)

ve özellikle kriptolar için çok önemli bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum, gerçekten de satış fırsatına dikkat çeken Greed geçtiğimiz 13,000+ USD zirvesini çok iyi yakaladı,

şu anda da aynı endeks 21/08/2019 itibariyle Extreme Fear (aşırı korku) gösteriyor, bu da BTC'de önemli bir alım fırsatı olabilir.
Greed indeksi ne kadar stokastik indicator olarak belirli seviyyeden yukarıya doğru tırmanırsa büyük oyuncular sıcak paraları piyasadan çekmeye başlarlar. Malesef Google trendlerden başka bir yol yok piyasadakı psikolojik durumu ölçmek için amma spot forex piyasasında buna benzer onlarca site var. Data analizi yapmakla grafiklere bakmadan trade yapan adamlar biliyorum eski forex trader olarak. En iyi örnek bu siteden, bookmark edip saklamıştım:


https://i.imgur.com/We9e2Mb.jpg


Title: Re: Trade yapanların ihtiyaç duyacağı ekstra piyasa bilgileri (GÜNCELLEME 19.08.19)
Post by: ophyrim on August 23, 2019, 07:47:52 AM
@ El-Cezeri
@Halmater

Olumlu dönüşleriniz için çok teşekkür ederim.


@Vispilio
@Danslip

Konu başlığına katkılarınız benim içim olduğu kadar, eminim ki konu başlığını okuyan herkes için de çok faydalı olacak. Bundan dolayı ayrıca teşekkür etmek istedim.


Title: Re: Trade yapanların ihtiyaç duyacağı ekstra piyasa bilgileri (GÜNCELLEME 19.08.19)
Post by: bobita on August 24, 2019, 10:45:06 AM
Gerçekten topluluğa fayda gözeten bir konu olmuş, emek verilerek hazırlanmış ama teşekkür etmekten başka katkım olamayacak çünkü çoğu kişi gibi bende de forum boncuğundan kalmadı malesef. Konusu açılmışken, buradan boncuk kaynağı arkadaşları da göreve davet ediyorum, biraz dağıtın ki bu tarz paylaşımlara hak ettiklerini verelim.


Title: Re: Trade yapanların ihtiyaç duyacağı ekstra piyasa bilgileri (GÜNCELLEME 19.08.19)
Post by: wolwoo on August 29, 2019, 10:58:41 PM
https://www.cryptometer.io sitesini sıkça kullanmaya başladım, oldukça hoş bir site. bu güzel paylaşım için teşekkürler