Bitcoin Forum

Local => Alternatif Kripto-Paralar => Topic started by: koincik on January 16, 2020, 11:09:03 AMTitle: Liquid'den Telegram Token Satış İptali!
Post by: koincik on January 16, 2020, 11:09:03 AM
Hem forum olarak bizim, hemde tüm kripto topluluğunun en merak ettiği projelerden birisi Telegram'ın ortaya süreceği GRAM projesidir sanırım. Burada da defalarca bu konuyla ilgili konuştuk. Çıkıyor, çıktı, zaten hep vardı  ;D gibi söylemler olsa da tam olarak hiç hayata geçmedi. Geçen günlerde vycl87 konuyla ilgili bir başlık açıp, Telegram'dan gelen bir resmi açıklamayı paylaşmıştı. Bende az önce Liquid borsasının bir haberine denk geldim;

https://blog.liquid.com/cancellation-of-gram-sale
Quote
What happened?
At the time of the Gram Token Sale on Liquid, it was anticipated that the TON mainnet would be launched by 31 October 2019.  As most Liquid users may know, the TON mainnet was not launched by that date and still has not launched. 

Under the Gram Token Sale Terms of Sale, Liquid is required to return all funds committed by Liquid users in the Gram Token Sale due to the fact that the TON mainnet was not launched by 30 November 2019.

Tahmin ettikleri son tarihte halen TON mainnet'in yayınlanmasından dolayı satışı iptal ettiklerini ve toplanan paraların iade edileceğini açıkladı.


Sanırım konunun aslında Telegram ile çok alakası yok. Ama yine de Telegram'ın durumunu etkiler mi bilemiyorum. Telegram'ın kendisinin topladığı parayla bir alakası yok sanırım.


Title: Re: Liquid'den Telegram Token Satış İptali!
Post by: bountyfresh on January 16, 2020, 11:27:59 AM
Bu işte bir kolpalık olduğu belliydi. Bir yazı okumuştum ama tam detaylı hatırlamıyorum. Telegram'dan bağımsız şekilde bir adam token satışı yapıyordu...

Kafa karışıklığının son bulması açısından iyi olmuş. Sırf bunun için bile geciktirmiş olabilir Telegram işini...


Title: Re: Liquid'den Telegram Token Satış İptali!
Post by: jeks on January 16, 2020, 11:51:11 AM
GRAM işi iyice yılan hikayesine döndü. Yarın bir gün, ortada iade edilecek para yok derlerse saşırmam.


Title: Re: Liquid'den Telegram Token Satış İptali!
Post by: kartepe on January 16, 2020, 12:00:43 PM
Ne zaman ico oldu da bu iade işi ortaya çıktı. Crypto ile ilgili en belirgin yer burası iken burada bile  hiç kimsenin haberi olmamış. Hadi local neyse desemde globali takip eden çok arkadaş var anında local e haber düşerdi.
Ben hala inanmıyorum.


Title: Re: Liquid'den Telegram Token Satış İptali!
Post by: GrinZ on January 16, 2020, 12:51:37 PM
Telegramın topladıgı para hakkında zaten hali hazırda süren bir davaları var diye hatırlıyorum. Olay iyice arap saçına döndü karmaşık bir hal almaya devam ediyor. Umarım yatırım yapan insanları madur etmezler geri ödemeyi sıkıntısız bir şekilde yaparlar.


Title: Re: Liquid'den Telegram Token Satış İptali!
Post by: bobita on January 16, 2020, 12:57:11 PM
Gerçekten bu çapta, bu kadar karman çorman, gri bölgesi bol bir durum sanırım daha önce yaşanmadı, yok yapıldı, yapılacak, mainnet, ico vb. Zaten yazıldığı gibi yasal sıkıntılar, süreçler de var, bence bulaşmamakta fayda var. Tamam telegramı severiz, güveniriz ama bu token olayının cidden boku çıktı.


Title: Re: Liquid'den Telegram Token Satış İptali!
Post by: The Young Turk on January 16, 2020, 01:04:56 PM
Telegramın kendisinin topladığı para da ayrı bir soru işareti. Her geçen gün yeni iddialar gündeme geliyor, yeni söylentiler ortaya atılıyor. Daha düzgün açıklamalar olmadığı sürece çoğu kişi merakla beklemeye devam edecek. Karalamalara müsait bir konumda bekliyorlar.


Title: Re: Liquid'den Telegram Token Satış İptali!
Post by: gospodin on January 16, 2020, 06:27:33 PM
birisi koinleri dağıtır, başkası airdrop yapar, bir diğer al sana gram cüzdanı der, sec "götünüzden kan alacağız." der, telegram yetkilileri "oha coin mi çıkarıyoruz." der. var ya bu sanırım bu alemin en büyük scam olayına dönecek. konuyla ilgili haber: https://coin-turk.com/telegramda-beklenmeyen-gelisme-paralar-iade-ediliyor


Title: Re: Liquid'den Telegram Token Satış İptali!
Post by: vycl87 on January 17, 2020, 06:56:55 AM
Ne zaman ico oldu da bu iade işi ortaya çıktı. Crypto ile ilgili en belirgin yer burası iken burada bile  hiç kimsenin haberi olmamış. Hadi local neyse desemde globali takip eden çok arkadaş var anında local e haber düşerdi.
Ben hala inanmıyorum.

Hocam ICO falan olmadı. Telegram topladıysa arka planda private yatırımcı ile ciddi bir para topladı. (Bununla ilgili geçenlerde SEC tarafından açılan dava metni vardı orada gördük resmi olarak ilk defa ve ben paylaşmıştım. (https://bitcointalk.org/index.php?topic=5205088.msg53197071#msg53197071)

Sonra tabi işler sarpa sardı sanırım arka planda ve fırsatçı Liquid, IDAX ve Bilaxy gibi bazı borsalar bunu fırsata çevirmek ve para toplamak için kendi kendilerine GRAM token satacaklarını duyurdular. Sanırım Liquid'de bu konuda ciddi bir fon topladı tabi rakamları bilmeden konuşmakta doğru değil. Ancak bunlar bu paraları toplarken ETH 100$ civarı BTC 5000-6000$ civarıydı zaten.

Kendilerince bir tarih belirlemişler, şu tarihe kadar çıkacak piyasaya diye. İşler sarpa sarınca da parayı iade kararı açıkladılar.
Olayın özü bence şöyle; iki ihtimal var.

1) Liquid GRAM yayınlanınca resmi olmayan şekilde listeleyecek ve piyasadan GRAM toplayıp yatırımcısına sattığı kadarını dağıtacaktı. Burada başlangıçta fiyatyın düşeceğini öngörmüş olabilirler. Ya da yükseliş bile olsa bunun riskini almaya değer gördüler. Ama her halükarda kazanacakları bir şeyler düşündüler o kesin.

2) Ya da Liquid bu bahsi geçen private yatırımcılardan biriyle temasa geçti ve onlardan 30 Kasım tarihini aldı ve onun aldığı fiyatın üstüne kâr koyup adamdan onu alacak ve satın alanlara dağıtacaktı. Hem private yatırımcı buradan kazanacaktı, hem Liquid. Belki tanesini 1$'dan aldıkları tokeni adamdan 2$'a alıp kendileri 4$'a sattılar bilmiyoruz... Kaybeden yine satın alanlar olacaktı.


Olayın geldiği noktada da Liquid yine kazandı. Aylarca parayı elinde tutmasının yanı sıra bir de BTC ve ETH'nin yükselişi lehlerine oldu. Eğer iadeyi USDT baz alınarak yaparlarsa millete güzel kazık atmış olacaklar. BTC veya ETH değeriyle yaparlarsa nispeten daha masum olabilirler. Ama yine de aylarca o paraları kullandıkları gerçeği cepte kalacak. Bir de bak bir dürüst borsayız ayağı yapıp güven sağladılar. Valla güzel numara, her senaryonun kazananı Liquid oluyor.