Bitcoin Forum

Local => Bitcoin Haberleri => Topic started by: Stabilitelim on September 13, 2020, 04:12:18 PMTitle: Bitcoin (BTC) Artık Çek Cumhuriyeti Kadar Enerji Tüketiyor
Post by: Stabilitelim on September 13, 2020, 04:12:18 PM
Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) birçoklarına göre dünyayı değiştirebilecek bir modele ve altyapıya sahip olsa da bunun enerji konusunda yarattığı sıkıntılar bilinen bir gerçek. Bitcoin’in madencilik altyapısı yüzünden ağın çok ama çok yüksek miktarlarda enerji ihtiyacı olduğu biliniyor. Bu da BTC eleştirmenlerinin en sık başvurduğu eleştiri noktası konumunda.

Özellikle Bitcoin’in Mayıs ayındaki blok ödülü yarılanması ile beraber düşüş yaşayan enerji tüketimi, şimdi ise hem fiyatların hem de hashrate’in eski seviyesine dönmesi ile tehlikeli noktaya yükseldi. Digiconomist isimli kaynağın aktardığı bilgilere göre bütün Bitcoin ağının enerji tüketimi şu an 687.929 TWh seviyesine çıktı.

Bitcoin’in Enerji Tüketimi Rekor Kırıyor
Bu aslında 4 Eylül tarihinde kırılan 68.916 TWh rekorunun biraz altında olsa da yine de oldukça önemli bir seviye. Bitcoin’in karbon ayakizini ülkelerle kıyaslayan Digiconomist, BTC’nin enerji tüketimi konusunda sadece 42 ülkenin gerisinde olduğunu, diğerlerinin ise önünde yer aldığını vurguladı.

Bitcoin’in enerji tüketimi artık İsviçre, Kuveyt ve Cezayir gibi ülkelerin önünde yer alıyor. BTC’nin enerji tüketimi kıyaslamasında geçtiği son ülke ise Çek Cumhuriyeti oldu. 1 Bitcoin işleminin karbon izinin 709.008 VISA işlemine denk olduğu görülüyor. Bu da yaklaşık 47.267 saatlik YouTube videosu demek oluyor.

Daha net bir tanım yapmak gerekirse 1 Bitcoin işlemi ortalama bir Amerikan evinin 20 günlük enerji tüketimine denk gelmekte. Bitcoin’in enerji tüketimi gerçek anlamda ciddi bir sorun haline geliyor ve BTC fiyatı bile uzun vadede bundan etkilenebilir.

https://coin-turk.com/bitcoin-btc-artik-cek-cumhuriyeti-kadar-enerji-tuketiyor


Title: Re: Bitcoin (BTC) Artık Çek Cumhuriyeti Kadar Enerji Tüketiyor
Post by: Reosta_ on September 14, 2020, 09:59:20 AM
Bitcoin enerji tüketiminin gün geçtikçe oldukça yüksek seviyelere çıkması, Bitcoin adına en önemli problemlerden birisi konumunda. Bu problemi çözmeye yönelik elektronik aletlerin geliştirilmesi yönünde tam gaz çalışmalar yapılması gerekli. Elektrikten ne kadar tasarruf edilirse kardır. Ayrıca bir yandan da elektrik enerjisine alternatif bir enerji kaynağı da aranmalı ya da elektrik enerjisini farklı bir enerji türünden daha ucuz bir şekilde elde etme yöntemleri üzerinde çalışılmalı diye düşünüyorum.


Title: Re: Bitcoin (BTC) Artık Çek Cumhuriyeti Kadar Enerji Tüketiyor
Post by: flipme on September 14, 2020, 10:15:15 AM
Şu an için enerji harcamaları büyük bir sorun olarak görünse de yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi teknoloji ilerledikçe daha az enerji harcayan cihazlarla bu iş çözülecektir. Aynı zamanda enerji üretiminde de bulunan yeni yöntemlerle, çok daha büyük enerji düşük maliyetlerle üretilebilecek konuma gelecektir.


Title: Re: Bitcoin (BTC) Artık Çek Cumhuriyeti Kadar Enerji Tüketiyor
Post by: Neo.op on September 15, 2020, 07:11:36 AM
Korkunç bir harcama noktasındayız. Bu tüketimleri temiz bir şekilde gerçekleştirebilsek keşke.  Teknolojiyi bu noktaya yönlendirip daha temiz bir başlangıç yapmak en güzeli olacaktır. Yeni kaynaklar, cihazlar kullanıma girmeli. Bu tüketimle yarından sonrası hepimiz için zor olur.


Title: Re: Bitcoin (BTC) Artık Çek Cumhuriyeti Kadar Enerji Tüketiyor
Post by: chemist35 on September 15, 2020, 08:20:16 AM
Ilgınc ıstatıstıkler olmus gercekten yakında bıtcoın karsıtları elektrık sarfıyatı yuzunden bıtcoın aleyhıne protestolara baslarlarsa sasırmayın ama bunun olacagı algorıtmalardan bellıydı ılk zamanlarda da kotu laptoplarla bıle yuzlerce bınlerce btc kazıldı bu sarfıyat daha da artacaktır muhtemelen


Title: Re: Bitcoin (BTC) Artık Çek Cumhuriyeti Kadar Enerji Tüketiyor
Post by: verbakalim on September 15, 2020, 02:30:25 PM
Yurdumuzun elektrik üretim kaynak kapasitesini bu linkten bulabilirsiniz.

https://www.enerjiatlasi.com/elektrik-uretimi/


Bu linkte üretim ve tüketimin saat saat nasıl fiyatlandığı ve başka bir sürü veri bulabilirsiniz.

https://seffaflik.epias.com.tr/transparency/


Title: Re: Bitcoin (BTC) Artık Çek Cumhuriyeti Kadar Enerji Tüketiyor
Post by: Granxis on September 15, 2020, 02:33:43 PM
Ilk olarak enerji tanimi uzerinden bitcoin'i elestirmenin yanlis oldugunu dusundum ama 1 bitcoin islemi ortalama bir evin 20 gunluk enerji uretime esdeger oldugunu duydugumda bu fikirden vazgecttim, ama hersey de oldugu gibi bitcoin de yerini baska bir enerji tasarrufu yuksek bir coine birakir bu sorun cozulur.
Onemli olan teknolojinin yonlendirilebilir oldugunu unutmamak diye dusunuyorum.


Title: Re: Bitcoin (BTC) Artık Çek Cumhuriyeti Kadar Enerji Tüketiyor
Post by: Yabani on September 16, 2020, 06:02:28 PM
Dünyada bankaların harcadığı elektriğe göre mi hesap yapılmış? Enerji hesabının yapılırken tüm dünyadaki para transfer işlemlerinin harcadığı gücü hesaplasalar acaba btc bunun %10 gibi bir sonuçla karşılaşılabilir dünyada acaba kaç tane atm var :D