Bitcoin Forum

Local => Bitcoin Haberleri => Topic started by: Stabilitelim on September 13, 2020, 04:15:32 PMTitle: Renault Yedek Parça İçin Blockchain Kullanacak
Post by: Stabilitelim on September 13, 2020, 04:15:32 PM
Dünyanın en büyük otomotiv üreticileri arasında yer alan Groupe Renault tarafından yayınlanan açıklamada, önde gelen araç üreticileri ile yapılan işbirliği çerçevesinde yedek parçalar için blockchain teknolojisinden faydalanılacağı açıklandı.

XCEED kısaltmasını taşıyan ve temel olarak yedek parçaların istenilen şartları karşıladığından emin olunmasını hedefleyen proje, IBM ortaklığı ile geliştirildi. Renault’un söz konusu blockchain platformu Hyperledger Fabric tarafından geliştirildi.

Renault XCEED’i Hayata Geçirdi
Renault, XCEED projesini bir araç üretim merkezinde denedi ve ağın saniyede yüzlerce işlem yapabildiğini ve birçok parçayı kayda alabildiğini gördü. XCEED, parçaların uyum bilgilerini araç üreticileri ile paylaşıyor. Renault konu hakkında yaptığı açıklamada bu projenin bilgi paylaşımını ve gerçek zamanlı üretimi hızlandıracağını vurguladı.

XCEED sayesinde güvenli bir araç üretim ve parça üretim ağı kurulacak ve birçok araç üreticisine aktarılacak gerçek zamanlı bilgi ile süreç çok ciddi bir şekilde kısaltılabilecek. Renault’un bu projedeki ortakları arasında Continental, Faurecia, Plastic Omnium ve Saint-Gobain yer alıyor. İlk olarak 2019 yılında duyurulan projenin testi ise ancak 2020 yılında gerçekleştirilebildi.

Blockchain teknolojisinin hayatın her alanında kullanıldığı da Renault’un açıklaması ile bir kez daha görülmüş oldu. Renault’un yanı sıra başka otomotiv devleri de sık sık araç üretimi için blockchain teknolojisine başvurmuştu. Blockchain kesinlikle veri paylaşımını çok daha hızlı ve masrafsız bir  hale getiriyor.

https://coin-turk.com/renault-yedek-parca-icin-blockchain-kullanacak


Title: Re: Renault Yedek Parça İçin Blockchain Kullanacak
Post by: Neo.op on September 17, 2020, 09:04:28 AM
Hergün yeni bir blockchain haberi görüyorum ve bu çok güzel bir şey gerçekten. Karşıma çıkan ilk blockchain uygulama haberleri genellikle dünyanın önde gelen yiyecek içecek devlerinin sistemine katılmasıyla olmuştu ama son dönemlerde özellikle otomotiv sektörü önde gelmeye başladı. Hayatın her alanında hız ve şeffaflık çok önemli artık. Eskiden kör alış yaparken şimdi blockchainle birlikte hizmetin her noktasından haberdar olabiliyoruz.


Title: Re: Renault Yedek Parça İçin Blockchain Kullanacak
Post by: chemist35 on September 17, 2020, 11:44:28 AM
Bu tarz haberler cok guzel bıtcoını kabul etmeyen sektor bu tarz blockchaın teknolojısının kullanımı ıle enınde sonunda bıtcoınıde kabul eder hale gelecek bıtcoını kabul eden sektorde sanal paraların yukarılara dogru tasınmasında guzel bı yardımcı olacak


Title: Re: Renault Yedek Parça İçin Blockchain Kullanacak
Post by: Granxis on September 18, 2020, 03:29:22 PM
Reanult buyuk bir otomobil uretici, bircok alt gruplari var, eger bu revizyon tuzeysel kalmazsa otomovil sanayisine oncelik edebilir nitelikte olacaktir, bir yandan bmw, bir yandan audi blok zinciri ile yakindan ilgilenmeye basladailar.
Bu iyiye isaret oldugu gibi, ozellikle ikinci el araba piyasasinda dolandiricilarin onune gecmeye calisacaktir.


Title: Re: Renault Yedek Parça İçin Blockchain Kullanacak
Post by: verbakalim on September 18, 2020, 06:44:04 PM
Üretilen araçlarda kullanılan parçalar kayıt altına alındıktan sonra hırsızlık gibi istenmeyen şekilde elden çıkan parçalar daha sonra takip edilip buluna bilir. Yada hangi araç hangi parçayı çok bozuyor buda görüle bilir.


Title: Re: Renault Yedek Parça İçin Blockchain Kullanacak
Post by: mandown on September 18, 2020, 06:53:43 PM
Günlük yaşntımızda aktif olarak kullanılan cep telefonundan tut herşeyde kullanılabilir düşünsene dünyada satışan herşeyin kaydının olduğunu ve bu kayda göre hangi maddenin nasıl bir ömre sahip olduğundan tut herşeyi kayıt altına abilirsin yaşamın kendisini bile.

Dünyada en büyük problem arşivdir. teknoloji her ne kadar gelişmişde olsa doğal bir afet herşeyi sonlandırabilir blockchain sayesinde sonsuz bir arşivcilik imkanı olabilir.


Title: Re: Renault Yedek Parça İçin Blockchain Kullanacak
Post by: Yabani on September 19, 2020, 08:48:56 AM
Bizimkiler her zamanki gibi bu durumdan en son faydalanan olacaktır.

İnanılmaz güzel birşey keşke işletmeler için bir muhsebe yazılımı da olsada ömür boyu kimin ne yaptığı kayıt altına alınsa.


Title: Re: Renault Yedek Parça İçin Blockchain Kullanacak
Post by: kriminall on September 19, 2020, 09:16:46 PM
Renault gibi, Mercedes, Audi, BMW gibi firmaların da Blockchain altyapısı ile hizmetlerine devam etmelerini diliyorum Blockchain çok zengin bir teknoloji, hayatımızı çok rahatlayacaktır


Title: Re: Renault Yedek Parça İçin Blockchain Kullanacak
Post by: Velvet78 on September 19, 2020, 11:56:14 PM
Bitcoinin gelecekte hala ayakta kalıp kalmayacağı konusunda net konuşamam ama blockchain dünyanın geleceğine yakın dönemde damga vuracaktır zaten dünyada büyük şirketlerin hemen hemen hepsi artık blockchain ile çalışmaya başladı.