Bitcoin Forum

Local => Konu Dışı => Topic started by: Retro Harmony on January 31, 2022, 02:07:32 AMTitle: Elektronik atıklar
Post by: Retro Harmony on January 31, 2022, 02:07:32 AM
Devir artık elektronik eşya devri. Bunu hepimiz biliyoruz. Bu elektronik eşyalar için kullanılan micro chipler araç beyinlerinden tutun, bebeklerin telefonlarına, sesli oyuncaklarına kadar her alanda çok geniş kullanım ömürlerine sahip olan şeyler.

Eğer kullanmadığınız atık hale düşmüş teknolojik atıklarınız varsa çevre ve şehircilik bakanlığının 181 numaralı hattından geri dönüşüm için yardım isteyebilirsiniz. Her belediyenin bu işle ilgilenen bir birimi kurulmuş ve teknolojik atıkların geri dönüşümü üzerine ciddi araştırmalar yapılıyor.

İnternette gezinirken şöyle bir siteye denk geldim : https://www.eagd.org.tr/ eski elektronik eşyalarınız sosyal faydaya dönüşsün diyorlar. Kullanmadığınız/bozuk teknolojik aletleri getirin tamir edip ihtiyacı olan okullara bilgisayar sınıfları kuralım gibi çok güzel düşünceleri var.

Sosyal farkındalık önemli.

https://www.eagd.org.tr/elektronik-atik-nedir-ve-ornekleri-nelerdir/
https://www.eagd.org.tr/gercek-bir-problem-elektronik-atik/
https://www.eagd.org.tr/elektronik-atiklarla-ilgili-8-ilgi-cekici-gercek/

Böyle güzel başlıklarda var okumanızı öneririm.


Title: Re: Elektronik atıklar
Post by: Pierre 2 on January 31, 2022, 07:09:28 AM
Açıkçası pil gibi ya da bozulmuş eskimiş radyo mp3 çalar hesap makinesi tarzı elektronik devreleri saklıyorduk ama nereye nasıl gönderileceğini net olarak bilmiyordum. Sanırım oturduğumuz belediye çöpleri ayrı ayrı alıyordu. Bu olay daha çok yayılmalı kesinlikle atıklar birbirinden ayrı çöplere atılmalıdır. Ayrılması geri dönüşümü de çok kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum.


Title: Re: Elektronik atıklar
Post by: verbakalim on January 31, 2022, 08:19:19 AM
Uzun yıllardan beri yaptığım tamirat tadilat işlerinde özellikle eski ürünlerin yeniden hayata döndürülme işleminde eski ürünler hayat kurtarıcıdır. Şu anda piyasada bulamayacağınız pek çok parça buradan temin edilebilir. Tabi bunu sadece son kullanıcı olarak elinde tutanların bunları kullanmadıkları zaman evin hanımından yedikleri fırçalarda cabası tabi. Verip kurtulun eğer işinize yaramıyorsa yada antika merakınız yok ise. Mesela bende 2 vhs video 1 adet beta video 3 adet dvd player var. Ve başka şeyler. Bunlar benimle daha epey yol kat edecekler.


Title: Re: Elektronik atıklar
Post by: Spack17 on January 31, 2022, 11:02:50 AM
Eskiden okullarda atık piller için pil geri dönüşüm kutuları olurdu okullara ekipler gelir geri dönüşümün önemi hakkında bilgiler verir seminerler düzenlerdi artık bu kadar sık bu konu üzerinde durulmuyor halbuki eskisinden çok daha fazla dünyanın geri dönüşüme ihtiyacı var geri dönüşüm bilincini çocukken kazanmak lazım.Elektronik atıkları evsel atıklarla aynı poşete koymamak gerekiyor.


Title: Re: Elektronik atıklar
Post by: hollandalibaykus on January 31, 2022, 08:58:50 PM
Televizyonda reklamlarda görmüştüm herkes eski elektronikleri toplamaya başladı artık :D Bence güzel bir kampanya olmuş geri dönüşümün her türlüsünü destekliyorum bu çöpler dünyaya zarar veriyor ve herkes ufak tefek elindekini doğru yerlere gönderse bile damlaya damlaya göl olur. Ekonomik boyutu da önemli benim işime yaramayan atık başka yerde değerlendirilebilir yedek parça olabilir ya da eritilip kullanılabilir (:


Title: Re: Elektronik atıklar
Post by: mandown on February 01, 2022, 07:26:52 AM
Bulunduğum ilçede belediye elektronik atık kutuları koydu ancak gariban vatndaşın çoluk çocuğu çöp kovasından vari olan atık kutularının içine girip cep telefonu vb değerli olabilecek ürünleri oradan alıp dışarıda satıyorlar. işim gereği anakart ve ekran kartı hurdası çok oluyor. Bunlara hurda demek artık suç sayılmalı içerisindeki eletronik komponentler çok değerli duruma geldi hele ki bazılarını piyasadan bulamıyorsunuz bile. Geçenlerde bir monitör geldi kondansatörler şişik burada çoğu esnaf tanesine 5 tlye satıyormuş dedim yuh.

Eletronik hurdalar aslında çok değerli bakmayın biz değerlendiremiyoruz.

Yanlışım yoksa şuan 1 kg anakart hurdası 45 lira civarında olmalı. hele eski işlemciler falan çok pahallı


Title: Re: Elektronik atıklar
Post by: Bthd on February 01, 2022, 09:33:12 AM
Evrenin kendisi bir döngüdür, dünya ve içerisindeki maddeler ve hatta enerji de bu döngünün parçasıdır. Su, enerji, oksijen veya azot aklınıza gelebilecek her şey bir döngüye sahiptir. İnsanlar çok farkında olmasa dahi 250 milyon yıl önce yaşayan dinozorların kullandığı su ile bugün bizim kullandığımız su aynıdır. Vücudunuzdaki C,H,O gibi elementler bile bizden önce bir tek hücrelinin, bir bitkinin yada başka hayvanların parçasıydı.

Dünya sonsuz kaynakların bulunduğu veya yeniden ortaya çıktığı bir yer olmadığı için kaynakları sanki sonu yokmuş gibi tüketemezsiniz. Kullandığımız her şeyi döngüye yeniden dahil etmek zorundayız. Döngüye yeniden dahil edemediklerimiz zincirleme bir şekilde diğer döngüleri bozarak sonumuzu hazırlar.

Elektronik yada pil atık kutularının çoğu filmin sonunda düzenli bir toplama ve değerlendirme ekosistemi olmadığı için boşa gidiyor. Kişisel çabalar yada küçük kuruluşların çabaları yerine ülke çapında önlemler getirilmek zorunda ve hatta dünya çapında.


Title: Re: Elektronik atıklar
Post by: ZekiBeyy on February 01, 2022, 03:03:08 PM
Geri dönüşüm aslında çok önemli bir konu ama ülkemizde geri dönüşüme gerekli önem verilmiyor. Belediyeler kurumlara farklı renkte farklı ürünler için geri dönüşüp çöp kutuları veriyor ama ondan sonrada bu atıkları ne almaya gelen var ne soran sıradan çöp gibi dolunca normal çöpe dökülüyor. Elektronik parçaların geri dönüştürülüp ekonomiye kazandırılması gerekir, bazıları eski  anakart, işlemci gibi elektronik parçalardan bazı kimyasallar sayesinde içlerinden bulunan altını ayrıştırma yapıyorlardı gerçi bu ayrıştırma işlemide ayrıca maaliyet. Elektronik eski yada çalışmayan ürünlerin toplanıp ekonomiye kazandırılması çok faydalı olacaktır.