Przyjęło się, że zarabianie na kryptowalutach polega tylko i wyłącznie na kupowaniu tanio i odsprzedawaniu drożej (i tak w kółko). Zgodzę się, że stałe obracanie naszym kapitałem na giełdzie może przynieść nam największe zyski, jednak dzisiaj chciałbym się skupić na metodzie, która generuja nam przychód pasywny – taki, który otrzymujemy bez wykonywania żadnej pracy.
W wielkim skrócie metoda Proof of Stake polega na otrzymywaniu określonego procenta danej kryptowaluty w zamian za posiadanie jej na portfelu. Jest to dużo tańsza alternatywa do metody Proof of Work, przy której zużywana jest energia elektryczna potrzebna do napędzania kart graficznych, czy całych koparek. Jeżeli więc nie dysponujesz odpowiednio dużym kapitałem, lub poprostu nie chce ci się doglądać tych urządzeń, to hej – Proof of Stake jest dla Ciebie!
Oto lista 7 kryptowalut, które możesz kopać na swoim komputerze!
Od razu zaznaczam, że owszem – są kryptowaluty, które oferują większy zwrot i lepszy ROI. W tym poście chciałbym się jednak skupić na tych bardziej stabilnych, które mają wypracowaną już swoją pozycję na rynku.
NavCoin (NAV) NavCoin powstał jako fork Bitcoina w 2014 roku. Jest to jeden z pierwszych projektów opartych na Stakingu, czyli metodzie Proof of Stake. Od samego początku został najchętniej wybieraną kryptowalutą do kopania właśnie tą metodą.
Wszystko, czego potrzebujesz aby zacząć wydobywać NAV, to Core Wallet ustawiony w Stake Mode. Poprostu przerzuć swoje NAV na ten portfel i zaczynasz zarabiać. Twój komputer musi pozostać włączony cały czas, żeby zmaksymalizować zyski, ale jest też możliwość odpalenia portfela na Raspberry Pi, który nie pobiera dużo prądu, co według mnie jest bardzo fajną opcją. Możesz oczywiście też wykorzystać serwer VPS.
Kopanie NAV metodą Proof of Stake jest bardzo proste. Maksymalny zysk, którego możesz się spodziewać to około 4% rocznie. Pamiętaj, że wydobyte w ten sposób NAV dostajesz nieregularnie – jednego tygodnia możesz otrzymać ich dużo więcej niż poprzedniego. W sumie w ciągu roku otrzymasz ich 4%. Do obliczenia potencjalnych zarobków możesz wykorzystać kalkulator z oficjalnej strony NavCoin – kliknij tutaj.
NEO NEO jest pierwszym chińskim projektem bazującym na technologii blockchain. Jest to platforma umożliwiająca zawieranie Inteligentnych Kontraktów (Smart Contracts) oraz tworzenie wysoko skalowalnych zdecentralizowanych aplikacji. NEO jest próbą stworzenia Inteligentnej Ekonomii (Smart Economy), która dzięki smart kontraktom łączy cyfrowe dobra z cyfrową inteligencją.
Nieodłączną częścią ekosystemu jest token użytkowy GAS, który służy do pokrywania prowizji transakcyjnych, ale także opłacania kosztów związanymi ze smart kontraktami, tokenami oraz zdecentralizowanymi aplikacjami. To właśnie GAS otrzymujemy za przechowywanie kryptowaluty NEO. Im więcej NEO na portfelu, tym więcej tokenów GAS otrzymamy. Ważne jest tutaj, że w przypadku NEO nasz portfel nie musi być włączony cały czas – co czyni ten projekt najchętniej wybieranym w przypadku metody Proof of Stake.
Jest wiele portfeli na których możemy przechowywać NEO, żeby otrzymywać GAS. Najpopularniejszym obecnie jest NEON. Również kilka giełd oferuje dywidendy za przechowywanie NEO, jednak osobiści odradzam trzymanie jakichkolwiek kryptowalut na giełdzie. Aktualnie inwestując w NEO możemy liczyć na zwrot między 4-6% rocznie (nasz profit jest zależny od kursu NEO oraz GAS). Dokładnie możesz to sprawdzić w kalkulatorze NEO to GAS.
ReddCoin ReddCoin (RDD)ReddCoin jest kryptowalutą, która umożliwia wynagradzanie użytkowników za publikowanie wartościowych treści w Social Media. Projekt ma zintegrowane mikro płatności, dzięki czemu w prosty sposób możemy dawać napiwki autorom.
Wydobywanie ReddCoin jest bardzo proste. Aby zacząć musimy pobrać oficjalny portfel (dostępny tutaj), przesłać na nasz adres trochę RDD i to wszystko. Po synchronizacji łańcucha (to niestety może trwać nawet kilka dni) musisz odczekać około 8 godzin, aż nasze coiny będą miały status MATURE (dojrzałe) – po tym czasie zacznie się kopanie.
Aktualnie możemy liczyć na średni zwrot w granicach 5-6% rocznie. Jeżeli chcesz to dokładnie sprawdzić, to możesz wykorzystać kalkulator dostępny tutaj.
PIVXPIVX powstał z forka kryptowaluty DASH i jest anonimową kryptowalutą, która zapewnia natychmiastowe transakcje. Jest to pierwsza w pełni anonimowa kryptowalutawykorzystująca Proof of Stake.
Stakowanie PIVX jest również bardzo proste i ogranicza się do pobrania portfela, który po synchronizacji możemy zasilić naszymi coinami.
Aktualnie możemy liczyć na zysk roczny w postaci 5-10%. Jeżeli chcesz zobaczyć dokładniej ile wygeneruje twoje saldo, to zobacz kalkulator.
Bean Cash (BEAN) Bean Cash jest projektem, który jako pierwszy wprowadził duże, 20MB bloki. Celem tego było uzyskanie szybkich transakcji w połączeniu z ekstremalnie niskimi kosztami ich wysyłania.
Bean Cash wykorzystuje metodę Proof-of-Bean, a proces stakowania coinów Sprouting, czyli kiełkowanie – nawiązując do powiązań z fasolą
Aby kopać efektywnie potrzebne jest 100.000 BEAN. Oczywiście można zacząć z mniejszą kwotą. Aktualnie zysk wynosi około 2.5 – 3 % miesięcznie
Koniecznie sprawdź kalkulator, który wyliczy opłacalność kiełkowania bazując na aktualnych cenach kryptowaluty Bean Cash (kliknij tutaj).
Decred Decred (DCR) Decred jest bardzo ciekawym projektem, który używa hybrydy proof-of-stake oraz proof-of-work. Ten innowacyjny system konsensusu zapewnia równowagę pomiędzy górnikami, a pozostałymi użytkownikami.
Stakowanie DECRED jak w większości przypadków ogranicza się do pobrania portfela, przelania na niego środków i pozostawienie portfela aktywnego, żeby otrzymywać nagrody. Warto też zakupić tokeny, które umożliwiają nam głosowanie, aby mieć wpływ na rozwój całego projektu.
Zysk pasywny, który możemy otrzymywać posiadając Decred różni się u każdego użytkownika. Średnią jaką udało mi się wyliczyć na podstawie informacji, które znalazłem jest około 2% miesięcznie oraz nawet 30% rocznie, co wydaje się całkiem atrakcyjne.
Qtum QTUMQTUM jest hybrydą kryptowalut Bitcoin oraz Ethereum, która z obu tych kryptowalut wybrała najlepsze cechy – jak np. możliwość tworzenia smart kontraktów. Trzymanie QTUM na naszym portfelu może przynieść nam dodatkowe korzyści w postaci ok. 8% zwrotu rocznie. Dokładniej możesz to sprawdzić w kalkulatorze dostępnym tutaj.
Na tym zakończę część I wpisu. Już niedługo kolejne kryptowaluty, dzięki którym możesz generować dochód pasywny. Spodobał Ci się ten wpis? Daj znać w komentarzu! Podziel się ze mną, czy ty kopiesz jakieś kryptowaluty metodą Proof-of-Stake?