Sad se baš probijam kroz FIFO za prošlu godinu, mislim da ću ove godine imati prvi crypto JOPPD.
bitcoin.tax ti skrati muke, super je što "prenosi" glavnicu kod kripto za kripto zamjene ako uključiš "like-kind" kalkulaciju.
FIFO je jednostavan algoritam sam po sebi, međutim meni su neki detalji bili nejasni i našao sam odgovore u mišljenjima porezne, i ispada da paše sa time kako bitcoin.tax računa (dio o prenošenju glavnice i datuma).
1. Prodaja kriptovalute za fiat se oporezuje kao kapitalna dobit
Trgovanje bitcoinima smatra se financijskom transakcijom, sukladno presudi Suda EU-a u predmetu C-264/14, od 22. listopada 2015. te se slijedom prethodno navedenog, na dohodak ostvaren po osnovi trgovanja bitcoinima, kao i svim ostalim kriptovalutama, plaća porez na dohodak po osnovi kapitalnih dobitaka, budući se radi o dobitku po osnovi kupoprodaje te kripto, odnosno virtualne valute, što je ekvivalent instrumentima tržišta novca. Porez se plaća na razliku između nabavne i prodajne cijene umanjenoj za možebitne troškove trgovanja.
https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590Porezna obaveza nastaje u trenutku zarade. Nebitno je gdje se fiat/kripto nalazi ili kad je sjelo na račun - tad već samo premještaš vlastiti novac koji si već stekao nekako, nema zarade kod premještanja.
Dakle zarada stvara obavezu, a u slučaju kapitalne dobiti zarada nastaje u trenutku prodaje.
2. Zamjena jedne kriptovalute za drugu nije oporeziva
Kod zamjene jedne kriptovalute za drugu ne utvrđuje se dohodak od kapitala, budući da se prema članku 67. stavku 4. točki 2. Zakona otuđenjem ne smatra zamjena vrijednosnih papira s istovrsnim papirima istog izdavatelja pri čemu se ne mijenjaju odnosi među članovima i kapital izdavatelja, kao i zamjena vrijednosnih papira ili udjela u kapitalu trgovačkih društava, odnosno financijskih instrumenata drugim ili drugima vrijednosnim papirima, odnosno financijskim instrumentima te stjecanja vrijednosnih papira, odnosno financijskih instrumenata u slučajevima statusnih promjena pri čemu u svim slučajevima nema novčanog tijeka i pod uvjetom da je osiguran slijed stjecanja financijske imovine. Slijedom navedenog, budući da nema novčanog tijeka, odnosno nije došlo do zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja, odnosno za koje Hrvatska narodna banka vodi službeni tečaj (tzv. fiat valute), ne utvrđuje se kapitalni dobitak, već se isti utvrđuje tek nakon zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja (kune, euro, dolari…).
https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=195903. Kako se prenose datumi stjecanja kod zamjene jedne kriptovalute za drugu?
Ako pod 2. vidimo da se zamjena jedne kriptovalute drugom smatra zamjenom udjela u kapitalu, onda pogledajmo što porezna kaže za to. Nisu se izjasnili konkretno za kripto, ali možda bi se mogli hvatati za ovo:
Međutim, u ovom slučaju za porezne svrhe moguće je primijeniti izuzeće iz članka 67. stavka 4. točke 2. Zakona prema kojem se otuđenjem, a time zapravo ni stjecanjem, ne smatra zamjena udjela u kapitalu trgovačkih društava drugim, pri čemu nema novčanog tijeka i pod uvjetom da je osiguran slijed stjecanja financijske imovine. Budući da se u konkretnom slučaju iz upita spajanjem, odnosno podjelom postojećih poslovnih udjela ne mijenjaju prava i obveze toga člana koji je jedini član društva, znači nema novčanog tijeka i budući da je osiguran slijed stjecanja tih poslovnih udjela i da ne dolazi do promjene temeljnog kapitala, pri spajanju, odnosno podjeli poslovnih udjela ne utvrđuje se dohodak od kapitala temeljem kapitalnih dobitaka. Stoga ako se naknadno otuđe ti poslovni udjeli, kao datum stjecanja smatra se datum prvotnog stjecanja (u ovom slučaju kod osnivanja društva), a ne datum podjele/spajanja.
https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19611Ispada da ostaju datumi prvog stjecanja, a bitcoin.tax baš tako i računa kad se uključi "like-kind" kalkulacija. Dakle situacija gdje je netko kupio BTC 2016. pa ga mijenjao za ETH 2019. pa prodao ETH u fiat 2020. bi značila da je to prodaja u kategoriji duže od 2 godine pa nije oporeziva.
4. Što sa stablecoinovima?
odnosno nije došlo do zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja, odnosno za koje Hrvatska narodna banka vodi službeni tečaj (tzv. fiat valute), ne utvrđuje se kapitalni dobitak, već se isti utvrđuje tek nakon zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja (kune, euro, dolari…)"
https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590Mislim da nema dileme tu. Stablecoin je zapravo udio u jako stabilnom fondu, tj. kripto kao i svaki drugi samo sa tim korisnim svojstvom
Mišljenja?