Bitcoin Forum
June 21, 2024, 03:16:03 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 »
1  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: December 11, 2012, 06:33:47 AM
Jinak to nakonec vypadá, že snížení odměny přeci jen některé minery přimělo zavřít krám. Po dlouhé době šla obtížnost o kousek dolů a celkový výkon sítě poklesl o nějakých 20%. Zatím to vypadá, že obtížnost možná ještě jednou půjde od další kousek dolů.

Nebo že by přípravy lidí na ASIC ? Velká část z nich doufala, že ASIC touto dobou budou mít, tak se třeba již zbavili svého GPU náčiní. Ono přibližně od přechodu na 25BTC/blok má deepbit o 1TH/s nižší výkon. Pravda, že za to možná mohou i komunikační problémy, kdy nějak často vypadává spojení.
2  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: December 11, 2012, 06:30:17 AM
Mno právě ... aby tu nebyla monokultura ASIC Smiley
3  Local / Other languages/locations / Re: Czech bitcoins-how to cash them? on: December 11, 2012, 06:28:52 AM
Try Bitstamp (www.bitstamp.net).
They have their bank account in Slovenia in EU and SEPA transfer from their bank to my Czech bank (ZUNO) takes only two days (If they send me money on Mondey I`ll receive them on Wednesday).
ZUNO doesn`t charge me any fees for incoming SEPA payment. Sometimes the transfer lasts only one day.
The Bitstamp transfer fee is only $0.9. It is fast and reliable.
4  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: December 04, 2012, 08:56:11 AM
Tak ano, cena během roku vyrostla ze dvou dolarů na 12. Po tom, co z poměrně vysoké ceny na ty dva dolary spadla.

Tu setrvačnost jsem myslel v tom smyslu, že pro spoustu lidí je rozdíl, jestli je za blok 50 nebo 25 BTC. A řada z nich nyní přemýšlí, zda pokračovat nebo ne. Čekají, zda třeba nepovyroste cena BTC, když se jich vlastně do oběhu dostává méně. Nebo zda nižší odměna neodradí ostatní a nesníží se tak obtížnost.

Zatím v posledních dnech výkon sítě zajímavě osciluje. Jeden den je nižší a jako by klesal, druhý den je zase vysoký. Teď třeba je na úrovní 22.3 Th/s s rychlostí 5,45 bloku, čili podle toho by měla obtížnost jít dolů, aby se výkon zarovnal na 6 bloků. Včera byl ale výkon výrazně vyšší kolem 26Th/s a rychlost byla nad 6 bloky za hodinu, což má vést ke zvýšení obtížnosti. Celkově ale pokud se podívám na graf za poslední týden, tak je na něm patrná klesající tendence v celkovém výkonu. Minul týden ve čtvrtek byla špička a od té chvíle to jde dolů. Počítat se mi to ale na základě toho grafu moc nechce Smiley.
5  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: December 04, 2012, 08:07:19 AM
Mno tak asi se to předpokládá, že ve výsledku tu BTC bude, aby se s ním obchodovalo jinak než, že ho mineři vymění za dolary a ty pak utratí za reálné zboží.

Mne spíše zajímá jiná otázka. Pokud to dobře chápu, tak mineři budou vždy potřeba. Je jedno o jaký HW se bude jednat, jestli patnáctou generaci ASIC či něco jiného, ale vždy bude muset běžet výpočetní sít, díky které ty transakce budou realizovány.

Jak se to tedy bude řešit do budoucna ... nyní klesla odměna na 25BTC a zatím se nic neděje, protože funguje určitá setrvačnost ... čili nemá to zatím výrazný vliv ani na výkon sítě, ani na cenu BTC. Pak ale odměna klesne na 12,5 BTC, pak zase na polovinu a zase na polovinu. Čili ten miner z toho ten ASIC nebude schopen splatit. Pokud při každém snížení odměny na polovinu nevyroste cena BTC, tak bude následně obtížné splatit investici do ASIC.

Jak tedy bude za nějaké dva tři roky zajištěn hashovací výkon sítě ? Nyní lidé těží, protože jim to zaplatí náklady a ještě něco z toho mají navíc. ASIC bude energeticky efektivnější, čili dá se čekat, že náklady na energii budou hrát menší roli. Pořád tu ale bude pořizovací cena ASIC a bude asi žádoucí, aby se zaplatila. Protože BTC minery potřebuje ke svému provozu a ti potřebují motivaci ke své činnosti.

Zajímá mne především ten konečná stav, který byl zmíněn výše, že se nakonec velikost odměny sníží tak, že se generování nových BTC skoro zastaví. Čístě z matematického hlediska se nezastaví nikdy, pokud se vždy odměna sníží na polovinu, ale dejme tomu, že to dojde do stavu, kdy za jeden blok bude odměna nějakých 0,976... BTC.
6  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: November 18, 2012, 04:30:49 PM
Přesně tak ... uvidí se.

Jinak jak jsi se rozhodl ? Máš objednáno nebo zatím nevíš ? Přiznám se, že přeci jen mi to nasadilo brouka do hlavy a přemýšlím o 30GH/s variantě. Zatím se tak nějak snažím obeznámit s tím, jak to následně zprovoznit a předpokládám, že to bude prakticky totožné s předchozí generací, která je již na trhu.
7  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: November 18, 2012, 10:57:15 AM
Nemá smysl se dále v tomto přít. Každý máme trochu jiný náhled na pojem efektivita. Pro mne prostě systém, který při zvyšujícím se vstupu po stránce výkonu generuje konstantní výstup není efektivní. Ten systém by byl efektivní, pokud by se na něm nedalo vydělat, pokud by dokázal v dlouhém měřítku tak akorát pokrýt náklady a nikoho by pak nehnal k závodům ve zvyšování výkonu. Efektivní z mého hlediska by byl, pokud by mu stačil skutečně jen zbytkový výkon běžného počítače a nikoho by ani nenapadlo kupovat si speciální HW, protože na tom může vydělat. Líbil by se mi takový hybrid mezi současným BTC a systémem na kterém pracují projekty BOINC. Tam nedostáváte žádnou odměnu a proto to samo funguje jako jakási přirozená regulace.

Díky ziskovosti se z toho totiž staly závody ve zvyšování výkonu. Lidé začali kupovat grafické karty, stavět rigy s obrovskou spotřebou, obrovským výpočetním výkonem a tohle je prostě dle mého velká chyba systému jako celku a nikdy jej z toho důvodu nebudu považovat za efektivní.

Já si totiž nedělám příliš iluze nad pohnutkami, které lidi vedou k nákupu HW pro mining. Rozhodně si nemyslím, že by někdo stavěl rigy s výkonem v řádu desítek GH/s z toho důvodu, že by tím chtěl někomu či něčemu pomoci. Bylo to prostě ziskové a proto to dělal, je to stále pro mnohé ziskové a proto to dělají a je to pro ně zdroj financí, který si chtějí udržet a proto investují do ASIC.

To je důvod, proč lidé nyní chtějí být mezi prvními, kdo dostane ASIC. Proč ? Protože v těch prvních týdnech s nimi nejvíce vydělají než se to zase srovná a ziskovost se dostane na úroveň dnešního HW.

Velkým plusem ASIC je, že minerům odpadne řada nákladů na provoz po stránce účtů za elektřinu. Zjednoduší se taky nároky na chlazení a řadě z nich to možná zachrání i sluch, jak čtu některé komentáře Smiley. Takže při stejném množství generovaných BTC jim z toho zbyde více po odečtení nákladů. Já osobně elektřinu neřeším díky paušální platbě, kdy je jedno jaká je spotřeba. Čili řeším pouze chlazení, které má přímý vliv na životnost komponent.

8  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: November 18, 2012, 09:52:35 AM
...protože mineři budou tlačeni k investicím do nového HW....

Trh automaticky tlaci efektivitu vzhuru, naklady dolu, hashrate nahoru a zisk opet dolu. Pokud bude existovat optimum, kdy se s vykonem 10 THash/s vytezi za den 1 BTC, pak proti tomu nelze nic namitat, protoze to bude optimum dane technologiemi dostupnymi v te dobe.

S tímto ne úplně souhlasím. Pokud se celkový výkon sítě zvyšuje, ale výsledné množství generovaných BTC je stále stejné, tak to rozhodně není efektivní. Lze souhlasit s energetickou efektivitou proti GPU, to jednoznačně. Spotřeba energie na jeden GH/s je jednoznačně na straně ASIC a to je plus této inovace. Jinak jde efektivita dolů a možná je můj pohled zkreslen z PC světa, ale prostě od nového kusu HW, který má vyšší výkon očekávám vyšší výstup. Představte si, že máte hru, koupíte si novou grafickou kartu, podstatně výkonnější ale budete mít pořád stejný počet snímků za vteřinu.

Jinak ohledně energetické efektivity by bylo podle mne zajímavé sledovat budoucí vývoj energetické náročnosti na 1BTC. Energetické nároky na 1GH/s v podstatě nejsou nijak vypovídající, protože 1GH/s dnes má jinou váhu v rámci sítě a generují jiné množství BTC než kolik to bude za rok.
9  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: November 17, 2012, 10:37:42 PM
No jo to jsou ty technologie, přesněji řečeno inovace. Prostě se hrnem kupředu a tak to má být. Kdo křičí, chce něco změnit, to je taky dobře. Pokud se však zabrání pokroku kapitál jde špatným směrem.

Nu což, svět však není dokonalý. Já zvýšení výkonu přivítám jakožto ten kdo btc používá jako měnu. Čím větší počet těžarů, tím lépe pro bezpečnost sítě, udržitelnost a podobné faktory.

BTW: Obnovil jsem prodej na aukru: http://aukro.cz/show_item.php?item=2801865165

Mno nevim, na jednu stranu je od Tebe pěkné, že poplatek za převod BTC je u Tebe gratis. On převod BTC z jedné adresy na druhou je tak jako tak gratis. Na druhou stranu prodávat BTC, jehož aktuální cena je 11,6 dolaru tedy cca. 230 Kč za 350 Kč lidem na Aukru také podle mne příliš BTC nepomůže. Nezlob se na mne jako ... přidat si 10% tak to ještě beru, ale přidat si prakticky 50%, to je hodně špatná propagace BTC.

Hlavně když dnes skvěle fungují směnárny v rámci EU jako Bitstamp, zasílající peníze ze Slovinska s poplatkem pouze 0,90 € a peníze máš na účtě někdy už druhý den.
10  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: November 17, 2012, 10:04:54 PM
Jinak ohledně vývoje ASIC ... Vemte si, že ty současné ASIC mají výkon až 25GH/s a prodávaly se za 15000 dolarů. Případně byla za 600 dolarů verze s výkonem kolem 800MH/s. Nová generace má zajít až na 60GH/s a to přitom při ceně 1200 dolarů. Spekuluje se přitom, že nové čipy budou vyráběny pomocí 90nm výrobního procesu, což je skoro 10 let starý výrobní proces. Proto zde jsou přímo obrovské možností pro další léta rozvoje výkonu těchto čipů.

Jen přechod na 65nm, tedy výrobní proces z roku 2006 by umožnil prakticky vyrobit 4x výkonnější čip při podobných nákladech. Přitom stačí dát na desku o polovinu více čipů a máte hned nový ASIC, který bude mít 6x vyšší výkon než ty, co se nyní chystají na trh.

A v další generaci za dva roky to může být 40/45nm proces, který tou dobou bude již poměrně levný a rozšířený, která umožní zase 4-6 zvýšit výkon. A stejně tak se bude moci dále přejít na 32/28nm.

Čili možnosti rozvoje specializovaného HW tu rozhodně jsou již nyní minimálně na tři roky dopředu a nelze tak zaručit, že s ASIC skutečně něco vyděláte. Je totiž možné, že v momentě, kdy se vám zaplatí investice do aktuální verze ASIC, tak vyjde nová verze. Nová verze posune výkon tak, že s vaším HW již nic moc nevyděláte.

Pokud navíc bude výrobců více, o to větší bude jejich snaha posouvat výkon dál a být více atraktivní pro minery. Nakonec se tak z BTC stane prostý závod mezi výrobci ASIC a závod mezi minery. V něm budou firmy produkující HW závodit o nejvýkonější ASIC na trhu a mineři bude soupeřit  o to, kdo má aktuálně nejvýkonnější ASIC. Obtížnost přitom neustále poroste a miner se stagnujícím výkonem týdně vytěží stále méně a méně.

Nevím, zda se mi ta vidina líbí nebo ne. Spíše tedy ne, protože mineři budou tlačeni k investicím do nového HW. Ona investice jim přitom zajistí pouze stále stejný výdělek. To celé tak bude velice a opravdu velice neefektivní z hlediska vynaložených financí, energie, času a výkonu.
11  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: November 17, 2012, 09:44:29 PM
Tak já se zde samozřejmě nepokouším prezentovat nějaká dogmata, spíše mi záleží na tom, aby se lidé tvoří BTC, nad tím celým zamysleli. Jde mi o to, zda vůbec se lidé zamyslí nad tím, co změny jako ASIC mohou znamenat pro BTC. Zatím jsem totiž zaznamenal převážně reakce, které byly směřovány na výtěžnosti a zisk z miningu.

Co se týká ASIC, tak samozřejmě že je velkým plusem, pokud nabídnou vyšší výkon při nižší spotřebě. Otázka ale je, zda je celkově BTC efektivní. Vemte si, že nyní máme určitý instalovaný výkon řádově kolem 23TH/s. BTC je přitom navržen tak, že pokud dojde ke zvýšení výkonu třeba na 10x vyšší hodnotu, tak se zvýší i odpovídajícím způsobem obtížnost a nakonec se celkově vytěží stále stejné množství BTC. Otázka tedy je, zda je to skutečně efektivní ono pořizování stále výkonnějšího HW, který nakonec ale udělá stejnou práci jako podstatně slabší HW. Vemte si, pokud by BTC mining byl možný pouze pomocí CPU, tak vy celkový výkon sítě byl dnes v řádek stovek kH/s. Nyní ale přijde ASIC, firmy jako butterfly labs díky němu vydělají slušné peníze a přitom jaký bude efekt ? Celkově se nakonec vytěží stejné množství BTC, jako kdyby celý systém běžel pouze na CPU. Ptám se tedy, zda je to efektivní. Pokud by BTC neuměl využít GPU ani ASIC, tak by ve výsledku fungoval stejně a nenutil by lidi, aby prakticky zbytečně investovali do nákupu GPU a nyní ASIC. BTC takto zcela zbytečně nese náklady, které přitom pro jeho provoz nejsou nezbytné a v podstatě umožňuje skupině firem, aby se na něm přiživila. Tak trochu mi to připadá, že je to v rozporu s původním záměrem BTC.

Ono pokud skutečně vyjdou ASIC o výkonu v řádech desítek GH/s, tak se BTC stane zcela doménou specializovaného HW. Doposud všechny podobné projekty byly založené na využití zbytkového výkonu CPU, následně GPU, které jste si původně kupovali za zcela jiným účelem. Nyní se z BTC stane prakticky první produkt, který bude zcela závislý na specializovaném HW, přitom sám to nijak nevyžaduje. Je navržen tak, že pokud by bylo možné těžit pouze na CPU, tedy na čipech 100x slabších než ASIC, tak bude ve výsledku vygenerováno naprosto stejné množství BTC. Z mého pohledu je tohle prostě slabá stránka BTC. Umožňuje nesmyslný a zbytečný hon za vyšším výkonem, který nakonec stejně skončí stále stejným množství vygenerovaných BTC. Energetická efektivita ASIC je možná lepší než u GPU, ale výkonnostní efektivita je horší. Po nástupu ASIC bude třeba podstatně vyššího výkonu k vygenerování 1 BTC a to je podle mne zásadní chyba.

Chápu snahu o potlačení inflačních vlivů, ale pokud honba za vyšším mining výkonům vede k utrácení poměrně velkých částek a přitom výsledný počet vytěžených BTC je stále stejný nebo se dokonce snižuje, pak to podle mne není v pořádku. Je to neefektivní a zcela zbytečně to plýtvá instalovaným výkonem. Zcela zbytečně se využívá síť o výkon v řádech desítek TH/s, když by přitom stejný výsledek byl dosažen při výrazně nižším výkonu.

Sám jsem měl začátkem roku výkon jen kolem 1,2GH/s a generoval jsem cca. 1BTC denně. Dnes mám 2,3GH/s a generuji cca 0,55BTC denně. Koncem týdne budu mít cca. 3GH/s výkon, ale s příchodem ASIC budu generovat jen nějakou tu desetinu BTC denně. Celkově mi to přijde jako naprosté a zbytečné mrhání výkonem.
12  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: November 16, 2012, 10:14:21 PM
Ona další otázka je, zda to vůbec může být pro BTC prospěšné masivní nástup ASIC. Ono vemte si, že nyní jste si vzali grafickou kartu a těžili jste. Nyní prakticky vznikne monopol, protože GPU se dostanou do pozice dnešních CPU a nikdo na nich těžit BTC nebude. Naopak naprostá většina výkonu BTC sítě poběží na ASIC.

Ono když se nad tím zamyslím, tak mi stále vrtá hlavou, proč ta firma chce takový produkt vůbec prodávat. Pokud by je využila sama a zapojila do BTC sítě, tak okamžitě svým výkonem ovládne celou BTC síť. Přeci jen současný výkon je kolem 22TH/s. Pokud mají k dispozici 60GH/s ASIC, tak poměrně snadno výkon sítě několikrát znásobí a začnou navíc generovat tolik BTC, že by se jim to z dlouhodobého hlediska vyplatilo možná víc, než je nyní prodávat. Vemte si, že většina kalkulací, i těch pesimistických, na tomto fóru předpokládá, že 60GH/s ASIC sám sebe zaplatí do pěti měsíců. Z toho pohledu by pro danou firmu bylo mnohem lepší takový produkt neprodávat, ale vše vyrobené hned zapojit do sítě.

Hodně paradoxní by bylo, pokud by firma využila prostředky z vybraných záloh na výrobu svého produktu, ten by zapojila následně do sítě. Ze zisku by vrátila lidem zálohy a v podstatě by ovládla BTC trh, protože naprostá většina BTC by skončila u ní. S takovým balíkem a s takovou výpočetní silou by navíc mohla poměrně bez problémů hýbat cenou BTC, kam by se jí zachtělo.

Když to tedy zjednoduším, tak mi v podstatě vrtá hlavou, zda je to opravdu v zájmu BTC, aby byla jeho síť nakonec tvořena prakticky výhradně produktem jedné společnosti.

Další otázka je, kdo vám zaručí u nadcházející generace ASIC, že vám skutečně něco vydělá. Nyní za to utratíte tisíce dolarů. Ty se vám vrátí možná za půl roku, možná za rok. Ale předpokládám, že se nechcete jen dostat na nulu, ale chcete něco vydělat. A kdo zaručí, že butterfly labs třeba za rok nevydají zase další generaci, která výkon zase posune 5-10x výš a díky které vám vlastně bude ASIC z té současné generace k ničemu. Výkon sítě opět vyletí, obtižnost zase vyletí nahoru a rázem i 60GH/s může denně generovat jen 0,1BTC či méně a jste v pytli jako nyní majitelé grafických karet. Čili opět se dostanete do situace, kdy buď koupíte a navýšíte výkon a budete zase čekat až se vám to vrátí nebo nekoupíte a nic moc vám to nevynese. Otázka taky je, co pak s tímto zařízením dělat ... grafickou kartu vždy někomu udáte a tím něco utržíte, ale o ASIC nikdo moc zájem mít nebude. Jediný kdo v takovém scénáři opět bude vydělávat bude výrobce ASIC.
13  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: November 16, 2012, 10:55:24 AM
Ono zkuste si to spočítat. Zatím se mluví o tom, že jsou předobjednávky za 1,2 milionu dolarů a to jen u butterfly labs. To v přepočtu znamená 60TH/s, které budou v jednom balíku uvolněny do sítě. A to butterfly labs není jediným distributorem.

Jinak ohledně uveřejněných obrázků, právě ty jsou zpochybňovány, protože to zatím vypadá jako 2 DDR2 čipů na plošném spoji. Moc informací k tomu není, což je prostě podezřelé. 
14  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: November 16, 2012, 10:50:38 AM
Tak zatím si kladu spíše otázku, jak postupovat dále. Ono spotřebu energie neřeším, protože se platí paušálně bez ohledu na spotřebu. Ono se současnými GPU není problém přejít na jiný projekt. Spíš ale přemýšlím, zda investovat do ASIC nebo ne.

Ono pokud opravdu vyjdou stroje s výkonem 60GH/s tak nemá smysl pochybovat o tom, zda naroste obtížnost a kam se pohne celkový výkon sítě. Stačí 1000 těhle krabiček v síti a výkon je hned na 4x hodnotě současnosti a obtížnost na to okamžitě během dvou až tří týdnů zareaguje. Čili nemá smysl uvažovat na 4,5GH/s verzí, protože z dnešního pohledu je schopná generovat 1,5BTC denně, ale jakmile se rozjede ASIC ve velkém, tak to spadne pod 0,5BTC a postupně ještě níže. Čili z toho důvodu se podle mne vyplatí investice minimálně do 30GH/s verze. Ta vydělá slušný počet BTC v prvních týdnech, když bude obtížnost ještě nízko a bude mít slušnou výtěžnost i ve chvíli, kdy vystoupá obtížnost. Čili na začátku může dělat i 8-10BTC denně a pokud by to vydrželo alespoň po dobu dvou týdnů, tak to znamená cca. 120-130 BTC během oněch dvou týdnů. V přepočtu tak nejen zaplatí sama sebe za ty dva týdny, ale prakticky se získaná suma bude dát využít k investici do 60GH/s verze. S kombinovaným výkonem 90GH/s by neměl být problém splatit i tu během pár týdnů až měsíců a dále by mohla zajímavě vydělávat.

Je v tom ale ono ALE ... nikdo neví, kolik je skutečně předobjenáno, ale vypouští ven informace ve smyslu, že už je tolik objednávek, že chtějí vše poslat pokud možno v jednu dobu, aby nikdo nebyl zvýhodněn ve chvíli, kdy se takovému výkon ještě nepřizpůsobí obtížnost. Podstatné je vědět, jak dlouho bude trvat doručení sem k nám. Jaké na to napaří clo a tak dále, čili jaká bude koncová cena pro nás v ČR.

Neví se, jak rychle bude reagovat síť a jak rychle zvedne obtížnost, ani kam může obtížnost vystoupat. Může jít na 4-5 násobek současné hodnoty a pak by 30GH/s verze vydělávala slušně, ale může jít na desetinásobek a bude to horší. Navíc odměna klesne z 50BTC na 25BTC a otázka je, zda to obrovské množství BTC, které budou na počátku vygenerovány nepošlou cenu BTC hluboko dolů někam na 2-3 dolary, kam spadla cena někdy loni touto dobou. Kurz BTC vůči dolaru udělá hodně, protože 130 BTC ve chvíli kdy je kurz 11 dolarů za BTC a ve chvíli kdy je kurz 3 dolary jsou dost odlišné částky a z návratnosti v řádu pěti či šesti týdnů to najednou udělá půl roku. A obecně BTC není zrovna moc stabilní, ne dost na to, aby člověk počítal s něčím na rok dopředu.

Čili ideální řešení je připravit si projekt, kam se budou moci uklidit GPU a kde budou dál vydělávat a zkusit možná investovat do té prostřední varianty. Pokud to vyjde, tak bude schopná hned na začátku vydělat slušný obnos a zaplatit hlavně sama sebe. Pokud to nevyjde, tak bude mít pořád dost výkonu na to, aby sama sebe zaplatila do několika měsíců, pokud by obtížnost vyletěla hodně rychle nahoru.
15  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: November 15, 2012, 06:48:32 AM
Dále je také otázka ceny. Ono pokud by zboží odešlo z USA, tak je nutné počítat s dopravným, což je tuším 25 dolarů. Dále je ale otázka clo a DPH. To znamená, že cenovka systému za 600 dolarů by se mohla v koncové ceně u nás vyšplhat někam na 800 -1000 dolarů. Už jen z toho důvodu asi počkám, až se najde někdo, kdo předá vlastní zkušenost s nákupem i následným provozem.

Jinak jak jsem pochopil z ENG diskuzních vláken, tak samotné vydání ASIC se neustále oddaluje, nikdo neviděl skutečnou fotku prototypu a řada lidí ani nevěří, že už vůbec mají funkční prototyp. Zatím jen vybrali 1,2 milionu dolarů na předobjednávkách.

Byla by docela sranda, kdyby to nakonec skutečně byl "scam" s účelem odradit minery od investic do GPU a tím zabránit dalšímu zvyšování výkon sítě, tedy zabránit zvyšování obtížnosti Smiley. Ta totiž v poslední době rostla a snižovala výtěžnost poměrně razantně. Nyní se zdá, že se konečně zastaví a další růst bude prakticky neznatelný.
16  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: November 15, 2012, 06:41:57 AM
Bohužel ohledně ASIC se zatím ví jen to, že je to jedna velká neznámá. Hlavní otázka je, zda se tomu dá věřit. Vemte si, že v tuto chvíli prodávají za 600 dolarů stroj s výkonem 830MH/s. Opravdu je reálné, aby nové jednotky s výkonem 4,5GH/s prodávali za nějakých 150 dolarů a stroj s výkonem 30GH/s za 600 dolarů a 60GH/s za 1200 ?

Druhá věc je, jak by to zamávalo s BTC sítí. Prozatimní odhady hovoří o tom, že v předobjednávkách je údajně naobjednán výkon cca. 200TH/s a více. Celkově se zatím odhaduje, že pokud by to byla pravda, tak by po zapojení těchto jednotek vyletěl výkon sítě prakticky na hodnotu 10x vyšší než je ta současná. To by během pár týdnů zvedno obtížnost rovněž 10x aby se to vyrovnalo. Tedy ten "vývar" by z toho byl tak první tři týdny provozu. Pak by se výtěžnost 60GH/s stroje po zvýšení obtížnosti pohybovala na úrovni výtěžnosti současného stroje s výkonem 6GH/s.

Nicméně je nutné počítat s dalšími vlivy. Za prvé masivní prodej BTC, tím jak by se lidé snažili navrátit svou investici, by srazil cenu BTC tak na polovinu. Za druhé odměna za vytěžený blok má klesnout na 25 BTC, tedy na polovinu. To se rovná prakticky zdvojnásobení obtížnosti.

Ve výsledku to tedy vypadá, že po pár týdnech, kdy by se ustálila obtížnost a dále rostla jen běžným tempem, tak by efektivní výtěžnosti 60GH/s systému byla stejná jako současná výtěžnost systému, který má výkon cca. 1,5-2GH/s. Vše by záleželo na tom, kde se ustálí kurz BTC po prvotním náporu.

Navíc jakmile se ukáže, že ASIC existuje a funguje, tak se samozřejmě najdou další kupci a výkon sítě dál poroste poměrně rychle a tím se bude neustále zvyšovat i obtížnost. To znamená, že nakonec bude výtěžnost neustále klesat, až dosáhne hodnoty, která se už lidem nevyplatí, aby do toho investovali.

Čili je to skutečně o risku. Kdo investuje nyní a vyjde to a dostane ASIC mezi prvními, tomu se investice během 5 měsíců vrátí. Ale ten výdělek bude vysoký jen první týdny a velmi rychle klesne, jakmile se obtížnost přizpůsobí novému výkonu a zvýšený prodej BTC sníží jeho cenu.

Samozřejmě, že pokud ASIC bude fungovat, pak to bude konec GPU miningu, protože výkon se posune řádově výš a výkon GPU se najednou dostane do pozice, kde je dnes CPU proti GPU. Otázka je, jak to pak dopadne s BTC, protože podle mne zůstane hlavně to jádro, které se nebálo už nyní a investovalo do vybudování rigů s výkonem v desítkách GH/s. Ale obrovská skupina lidí těžících s výkonem do 1GH/s podle mne odpadne a hlavně se přestane i o BTC zajímat. Pokud se dál budou o BTC zajímat pouze velcí těžaři s ASIC, tak je otázka, zda má BTC nějakou budoucnost, protože ti s ním nebudou nijak obchodovat. Ti je budou BTC měnit za dolary, aby se jim zaplatila investice a dále ještě něco vydělali, dokud nestoupne obtížnost příliš nahoru.

Každopádně nikdo zatím neví jak to dopadne.
17  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: November 14, 2012, 07:46:03 AM
Specializovaný HW kupovat určitě nebudu. V tuto chvíli jsem na cca. 2000MH/s a do konce listopadu proběhne upgrade na cca. 2800MH/s. Zatím se ale držím klasiky a to GPU. Přeci jen tu grafickou kartu mohu v případě potřeby využít i jinak.
Navíc nemám moc času nazbyt, abych se kromě práce, školy, bytu atd. ještě věnoval zkoumání, jak to rozchodit Smiley.
Možná až se najde v ČR někdo s pozitivní zkušeností, pak bych to zkusil.
18  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: November 07, 2012, 11:00:22 AM
O tom, že BTC potřebuje propagaci, o tom není sporu. Otázka je, jestli zrovna to pravé ořechové, aby to bylo spojováno s třeba s aukrem a podobnými systémy.

BTC by měl být prezentován jako solidní a důvěryhodný projekt. Otázka je, zda ho vůbec bude schopná většina lidí pochopit a zda budou mít motivaci jej užívat. Podstatné také je, že zatím si jej žádná vláda přiliš nevšímá, ale pokud bude zneužíván k praní špinavých peněz, tak je otázka, jaká bude výsledná reakce. Přeci jen se jedná o měnový systém, kde se nedá kontrolovat tok financí od jedince k jedinci a nedá se ani zastavit a tak dále. Osobně jsem čekal již nějakou reakci, když byl pomocí BTC dotován zakladatel Wikileaks, když jej všechny bankovní systémy odstřihly od financí.

Podle mne velkým současným problémem BTC je kolísavost jeho hodnoty. V jediném roce může mít obrovský rozsah. Pak je vělmi těžké v této měně nacenit jakoukoli komoditu či službu, pokud ji chcete nakupovat/prodávat/poskytovat. Stále totiž potřebujete pro běžné fungování jinou měnu, za kterou musíte nakonec BTC směnit. Čili moc se nedivím obchodníkům, že se jim do toho nechce, protože svůj produkt mohou třeba nabízet za 5BTC, ale jeden měsíc jim to vynese 60 dolarů, jiný 50 dolarů a jiný třeba jen 40 dolarů. A v tomto směru nejsem moc velký optimista. Představa, že by skoro celá ekonomika dokázala přejít ze současné zavedené měny do BTC prostoru mi nepřijde moc reálná. Vemte si, jaké jsou problémy s Eurem.

Ale to se podle mne teprve uvidí. Podstatné je, aby se BTC začalo obchodovat jinak, než že si mineři za něj kupují dolary či eura. Je třeba aby tu byla dostatečná nabídka produktů a služeb dostupných za BTC. Pokud se BTC dokáže zbavit výkyvů, pak to bude první krok, aby k němu obchodníci měli důvěru. Protože výhod má jinak BTC celou řadu. Rychlá a bezplatná transakce je asi jednou z těch největších, stejně tak jako možnost spravovat své finance zcela mimo bankovní domy. A popravdě těm se jistě myšlenka měny, která přes ně vůbec neprojde asi taky moc nelíbí Smiley.

Každopádně na závěr, pokud je tu někdo ochotný a zběhlý v ENG jazyce, tak jsem v létě překládal stránky směnárny bitstamp.net do ČJ. Čili rozhodně uvítám kontrolu či úpravu od někoho dalšího. Myslím si, že pokud budou všechny nástroje z BTC světa dostupné v rodném jazyce, tak to také nebude na škodu.
19  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: August 17, 2012, 08:43:32 AM
Jinak ohledně transferů financí. Přešel jsem z Mt.Gox na Bitstamp, kdy peníze si posílám na Zuno účet, kde jsou došlé SEPA platby zdarma a nemůžu si to vynachválit. Poslední testovací převod mne stál pouze 33 korun a to ještě nevím, jaký kurz přesně Zuno použilo, čili možná to bylo ještě o něco méně. Každopádně z odeslaných 70.07 dolarů mi přišlo na účet 1388 korun. Při kurzu co byl v ten den to přitom vycházelo na 1422 korun. Bitstamp si řekne tuším o necelé euro za SEPA platby, takže oproti velmi ale velmi drahému Mt.Gox je to značná změna.

Současně pracuju i na překladu stránek Bitstamp, aby byly přístupné i v ČJ. Je to sice menší směnárna, proti Mt.Gox je objemem tak 10x menší, ale funguje v ní dvoukrokové ověřování pro přihlášení přes yubikey nebo google auth. , takže mne jen tak někdo neokrade a vypadá to vcelku solidně. I ohlasy na netu nebyly špatné.
20  Local / Other languages/locations / Re: Česky on: August 02, 2012, 09:13:37 PM
Tak specializovaný HW je nezbytný. Řada lidí nakoupila velké rigy loni v létě, kdy byla slušná obtížnost a cena BTC byla vysoká. Pak ale cena klesla až na dva dolary a to je prostě nerentabilní. Když se má zaplatit ta karta a ještě její spotřeba energie, pak bylo dost na hraně i další stabilní cena kolem 5 dolarů za BTC.
Teď cena roste, ale roste zároveň i obtížnost, takže se to vyrovnává. Vydělat může pouze spekulant, který si BTC dlouho syslil a nyní je prodává.

Ono BTC má právě řadu problémů. Onen mining systém je velmi dobře nastaven na situaci, kdy lidé nespekulují. Tedy že změny cen BTC jsou v návaznosti na změny obtížnosti a to je dále v návaznosti na celkový početní výkon sítě. Narušují to ale právě spekulanti.

Celkově je navíc trh s BTC malý, takže relativně malý objem může dělat velké změny v kurzu BTC.

A to je další problém. Pokud má být BTC užívanou měnou pro obchod, pak musí mít alespoň trochu stabilní hodnotu. Protože jinak ty kurzové rozdíly mohou takového obchodníka připravit o všechno a bude to jen o štěstí, jestli BTC půjde zrovna pro něj dobrým nebo špatným směrem.

A tady je další velká nevýhoda. Zatím mi to přijde, že lidé znalí BTC se na něj orientují jen kvůli těžbě a možnosti vydělat. Ono u nás si toho za BTC člověk moc nekoupí . Ani pro tu těžbu ale nejsou optimální podmínky. Pokud platíte energii, pak je těžba na klasické GPU jen velmi stěží rentabilní. Ano, existuje specializovaný HW, ale ten se pořád pohybuje kolem 500 dolarů za kus s výkonem kolem 500MH/s. Čili pořád je tam vysoká počáteční investice. A i když je spotřeba už nízká, tak při výkonu 500MH/s to docela trvá vydělat 500 dolarů. Při dnešní obtížnosti je to možná otázka tak sedmi až osmi měsíců.

Velkým problémem může být i forma transakcí. Pokud ti někdo ukradne BTC tím, že ti nabourá někde účet a BTC převede do své peněženky, tak je nemožné danou osobu najít a peníze získat zpět a to je u měny, která má sloužit k rychlé mezinárodní platbě docela problém. V té anonymitě je výhoda a zároveň i nevýhoda. A může to být další důvod, proč bude mít BTC problémy. Dokud je to malá okrajová záležitost, pak se o něj nebudou oficiální instituce moc zajímat. Jakmile se ale stane prostředkem k převodu nelegálních financí, jakmile se pomocí BTC budou prát špinavé peníze a financovat neschválené nebo nechtěné operace, kdy nelze vysledovat příjemce ani odesílatele, pak se začne BTC šlapat po krku.
Pages: [1] 2 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!