Bitcoin Forum
March 22, 2023, 02:39:40 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 24.0.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1]
1  Local / Bitcoin Haberleri / Japonya’daki Kripto Para Borsa Düzenlemeleri Neler Getiriyor? on: June 26, 2018, 02:23:30 PM


Kripto para piyasasında daima tartışma konusu olan konulardan bir tanesi de hiç şüphesiz güvenlik. Bilindiği üzere Japon yetkililer kripto paraların suça bulaştırılmaması amacıyla elinden geleni ardına koymuyor. Devlet bu doğrultuda birçok sıkı düzenlemeye imza attı. Görünüşe bakılırsa yetkililer bu düzenlemelere bir yenisini ekleyecek.

Japonya’nın geçtiğimiz günlerde Zcash, Dash ve Monero gibi anonim kripto paraları yasaklamayı planladığı ilan edilmişti. Yetkililer şimdi de dijital varlıkların kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetlere karışmasını önlemek için büyük kredi kurumlarını devreye sokacak. Bu kurumlar kripto para kullanıcılarını değerlendirerek süreci daha güvenli hale getirecek.

Şüpheli kullanıcılar incelenecek
Ülkedeki kredi kuruluşları, bilgi güvenliği araştırma şirketleri ve Japonya Kredi Bilgi Servisi önümüzdeki birkaç hafta içerisinde şüpheli kripto para hesaplarını soruşturmak için yetkililer ile iş birliği yapacak. Bunun yanı sıra dijital varlıklarla çok büyük miktarlarda işlem yapan kullanıcılar da soruşturmanın kapsamına alınacak.

Japon yetkililerin yerel kripto para borsalarını sıkı bir şekilde denetleme ve yapılan yüksek miktarlı işlemleri yakından takip etme kararı, geçtiğimiz aylar içerisinde ortaya çıkan bir dizi raporun ardından alındı diyebiliriz. Bu raporlarda yer alan iddialar ise oldukça dikkat çekici. Raporda, ülkenin en büyük suç örgütü olarak bilinen Yakuza’nın yüz milyonlarca dolar değerinde kripto parayı düzenli bir şekilde akladığı belirtiliyor.

Yetkililer uygulamaya koymayı planladığı yeni düzenlemenin ayrıntılarından bahsediyor. Yeni uygulamayla kullanıcıların sosyal medya hesapları ve kredi puanlarına göre suç örgütleriyle ya da terörist gruplarla ilişkili olup olmadığı tespit edilecek. Bu verilere göre inceleme altına alınan kullanıcıların kripto para borsalarındaki hesapları kapsamlı bir incelemeye tabi tutulacak. Bu son incelemeyi ise dört ayrı kredi kurumunun yanı sıra yerel yetkililer gerçekleştirecek.

Japonya Kredi Bilgi Servisi başkanı Yizumi Nobuhiko uluslararası Japon haber kanalı NHK’ye konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

Quote
Yetkililer olarak biz şüpheli kullanıcılara ilişkin kredi notu ve finansal veri gibi kişisel bilgileri paylaşarak yatırımcıları koruyabilmeyi hedefliyoruz. Böylece kripto para sektörünün güvenliği temin edilmiş olacak.

Bu derecede hassas bir konuyla ilgili kişisel verilerin kötü amaçlı kişilere sızdırılmasının da önüne geçmek isteyen yetkililer bu konuda oldukça hassas davranacak. Yerel yetkililerin makul bir gerekçesi olmadığı müddetçe bahsi geçen dört kredi kurumu, kullanıcıların finansal ve kişisel verilerini paylaşmayacak. Yerel yetkililerse şüphelilerin kara para aklama ya da herhangi bir suç unsuruyla ilgili olup olmadığını kontrol edecek.

Kripto para piyasasının yeniden inşa edilmesi

Japon Finansal Hizmet Ajansı (FSA) ülkede on altı farklı kripto para borsasına lisans verildiğini bildiriyor. Yetkililer ülkede faaliyetlerini sürdüren bu borsaları oldukça sıkı bir şekilde denetliyor. Geçtiğimiz günlerde yetkililer altı kripto borsaya kara para aklamayı önleme (AML) ve müşterini tanı (KYC) sistemlerini kontrol etmeleri yönünde bir yazı gönderdi.

FSA tarafından yapılan bir soruşturma ülkede en yaygın şekilde kullanılan borsa bitFlyer’ın AML ve KYC sistemlerindeki önemli kusurları ortaya çıkarmıştı. FSA’ye göre mevcut sistemler kara para aklamayı önlemek için yeterli nitelikleri taşımıyor. Yetkililerin bu çalışmalarının ardından bitFlyer ekibi, platformuna yeni kullanıcıların kaydedilmesi durdurarak sistemini revize etmeye başladı.

CNBC ekranlarında yayınlanan Fast Money isimli programda sık sık boy gösteren ünlü kripto para yatırımcısı Brian Kelly Japonya’daki bu gelişmeler hakkında konuştu. Kelly’ye göre yetkililerin yeni düzenlemesi sayesinde yerel kripto para piyasası yasal bir sektör olmaya yolunda birkaç adım daha atmayı başaracak. Bu da uzun vadede kripto para ekosistemine büyük faydaların sağlanacağı anlamına gelebilir.

CCN.com
2  Local / Bitcoin Haberleri / Lihtenştayn Bankasından Yatırımcılara Müjde on: March 04, 2018, 08:22:28 PM
Lihtenştayn merkezli Bank Frick kripto para yatırımcılarına yönelik büyük bir atılım yaptı. Banka müşterileri bundan böyle kripto paralara doğrudan yatırım yapabilecek. Bankadan yapılan açıklamada hesap sahiplerinin bundan böyle soğuk depolarda tutulan beş farklı kripto parayı satın alabileceği müjdesi verildi.

Lihtenşayn merkezli özel banka uluslararası müşterilerine özel çeşitli finansal hizmetler sunuyor. Bankadan  yapılan açıklamada “bugünden itibaren profesyonel piyasa katılımcıları ve finansal aracılar beş büyük kripto paraya yatırım yapabilecek” ifadeleri geçiyor. Bu kripto paraların bitcoin, bitcoin cash, litecoin, ripple ve ethereum olduğu ve müşterilerin satın alımlarda ödemeyi euro, dolar ve İsviçre frangı cinsinden yapabileceği belirtiliyor.

Banka, diğer varlık sınıflarında geçerli olan ve kripto paralarda geçerli olacak mevcut düzenlemelere ek olarak soğuk depo cihazları kullanarak müşterileri hırsızlıklardan en iyi şekilde korumayı amaçlıyor. Bu cihazlarla birlikte tüm fonlar fiziksel olarak internetten ayrı tutulacak. Öte yandan Lihtenştayn ve Avrupa yasalarıyla tam uyumluluk gösterecek kripto para hizmetinden faydalanmak isteyen tüm müşterilerin doğrulama sürecini tamamlaması gerekiyor. Bankanın müşteri hizmetlerinden sorumlu Hubert Büchel:

Quote
“Avrupalı şirketler bankamızın sunduğu hizmetlere yüksek talep gösteriyor. Çünkü biliyorlar ki bankamız aracılığıyla mevcut yasal sistem dahilinde iş modellerini kripto paralar ve blockchain’le en iyi şekilde harmanlayabilirler. Kripto bankacılık hizmetimizi geleneksel bankacılık hizmetiyle aynı seviyede tutmayı hedefliyoruz.”

Geleneksel finans – kripto ekosistemi flörtü


Geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs’ın desteklediği Circle piyasanın öncü borsalarından Poloniex’i satın aldığını duyurdu. Poloniex hamlesi ve Frick Bank’in kripto para adımı bize gösteriyor ki, geleneksel finans sistemiyle kripto para ekosistemi arasındaki makas giderek kapanıyor. İnovasyona ve gelişime açık ülke ekonomilerinde iki piyasa birbiriyle iç içe geçiyor ve yeniliğe kapalı geleneksel finans aktörlerinin piyasa üzerindeki etkisi gün geçtikçe azalıyor.

https://coin-turk.com/lihtenstayn-bankasindan-yatirimcilara-mujde
3  Local / Pazar Alanı / . on: November 10, 2017, 03:54:55 PM
.
4  Local / Pazar Alanı / . on: November 07, 2017, 02:39:13 AM
.
5  Local / Pazar Alanı / Bu satış iptal edildi. on: October 29, 2017, 03:08:42 AM
Bu satış iptal edildi.
6  Economy / Invites & Accounts / FNSHD on: October 16, 2017, 08:12:49 PM
Hello,

I don't use Selly, I don't want a stolen account.. These accounts must not be active and should not be used by their owners.

No staked adress
No smas
No loan
No red trust

I just a need clean accounts.

- Finished.
7  Local / Pazar Alanı / . on: October 13, 2017, 09:13:00 AM
.
8  Local / Pazar Alanı / . on: October 08, 2017, 05:45:07 AM
.
9  Local / Pazar Alanı / . on: July 27, 2017, 06:49:30 PM
.
10  Local / Pazar Alanı / . on: July 26, 2017, 06:26:14 PM
.
11  Local / Pazar Alanı / . on: June 28, 2017, 12:01:05 PM
.
Pages: [1]
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!