Bitcoin Forum
August 02, 2021, 05:05:38 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 »
21  Local / Konu Dışı / İki aşamalı doğrulama sistemleri tehlikede on: June 02, 2021, 06:25:25 PM
İki aşamalı doğrulama sistemleri tehlikede APT20 adlı Çin devleti destekli hacker grubunun, bir hesaptan çaldıkları anahtarı modifiye ederek iki aşamalı doğrulama sistemlerini aşmayı başardıkları rapor ediliyor.
Teknoloji dünyası siber saldırganlara karşı yeni yöntemler buldukça saldırganlar da bu yöntemleri aşmak için yeni saldırı yöntemleri buluyor. Son dönemin en güvenilir yöntemi kabul edilen iki aşamalı doğrulama sistemleri de tehlikede.

Amaç şimdilik farklı
İki aşamalı doğrulama sistemleri kullanıcı şifresini girdikten sonra ikinci aşama olarak karşısına geliyor. Kullanıcı mail adresine veya telefon numarasına gelen ikinci şifreyi girerek hesabına erişiyor. Bu aşamada rastgele şifre üreten yazılımlar ve donanımlar da mevcut. İnternet platformları ve uygulamalar kullanıcılarını iki aşamalı doğrulama yöntemi kurması için teşvik ediyor.
Ne var ki Çinli hacker grubu APT20 iki aşamalı doğrulama sistemini aşmış durumda. Üstelik sistemi aşarken kullanıcıya bir mesaj veya mail uyarısı da gitmiyor. Grup daha önce web sitelerine saldırırken sonrasında doğrulama sistemine yoğunlaşmış.

Operation Wocao adı verilen bu saldırı yönteminde saldırganlar bir hesaptan çaldıkları RSA SecurID anahtarını modifiye ederek güvenlik sistemlerine sanki onay verilmiş bir anahtar gibi görünmesini sağlamış.

İki aşamalı doğrulama sistemleri farklı teknikler kullanarak birbirinden ayrışıyor ancak saldırganların diğer sistemlere de modifiye edilmiş anahtarı kabul ettirebilecekleri belirtiliyor. Böylece şifresi ele geçirildikten sonra artık bir kullanıcının iki aşamalı doğrulama sistemi kullanmasının da bir önemli kalmıyor.

APT20 hacker grubunun Çin devlet destekli olduğu iddia ediliyor ve grubun hedefinde şu sıralar Çin’de kullanılan VPN uygulamaları var. Çin’deki sansür nedeniyle kullanılan VPN sistemlerinin sahiplerinin bu sayede hesaplarına erişilebileceği düşünülüyor.

https://www.donanimhaber.com/iki-asamali-dogrulama-sistemleri-tehlikede--117270

Ne zaman kırılacağı belli değil. Güvenlik yerle yeksan. Hesapları nasıl koruyacağız. Bilgiler ortalıkta.
22  Local / Konu Dışı / ALES sınavı başvuru ücreti on: May 29, 2021, 04:18:22 PM
ALES BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTİYOR?

Bu sene ALES sınavı başvuru ücreti 145 TL olarak belirlenirken sınavın 2 Mayıs Pazar günü gerçekleşeceği biliniyor. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı için adaylar ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından başvurularını gerçekleştirebilecek.

https://www.sabah.com.tr/egitim/2021/03/20/ales-sinavina-girecek-adaylar-dikkat-2021-ales-basvurulari-icin-son-tarih-ne-zaman-basvuru-ucreti-ne-kadar-ve-nereye-yatirilacak

Haberi okuyunca bu sınavlardan ösym'nin kazandığı paralar aklıma geldi. Zaten işi olmayan pek çok arkadaşın bu sınavlara girdiği girmek zorunda olduğunu düşününce bedava olması gereken bu sınavların neden bu kadar çok pahalandığını anlayamıyorum.
23  Local / Konu Dışı / Gökbilimciler, en büyük ve kapsamlı karanlık madde haritasını çıkardı on: May 29, 2021, 07:56:23 AM
Gökbilimciler, en büyük ve kapsamlı karanlık madde haritasını çıkardı
Bilim insanları, yapay zeka teknolojilerini kullanarak en büyük ve kapsamlı karanlık madde haritasını çıkardı.

New Scientist dergisinde yer alan habere göre, astronomik araştırmalar yürüten Dark Energy Survey, yapay zeka teknolojilerini kullanılarak 100 milyon galaksinin görüntülerini analiz etti.

Araştırmacılar, galaksilerden elde edilen veriler ile karanlık maddelerin evrendeki dağılımını gösteren en ayrıntılı ve en büyük haritayı çıkardı.

Bilim insanları, ışığı kırmadığı veya yansıtmadığı için görünür olmayan ve diğer maddeler üzerindeki etkisi yalnızca kütle-çekim etkisiyle tespit edilebilen karanlık madde parçacıkların, sanılanın aksine evrende daha düzgün ve yayılmış şekilde olduğunu gözlemledi.

Bilim insanları, çalışmanın evrenin nasıl oluştuğunu ve evrimleştiğini anlamaya katkı sağlayacağını belirtti.

Araştırmacılar, Şili’deki Victor M Blanco teleskopunu kullandı.

KARANLIK MADDE
Evrendeki toplam madde miktarının yaklaşık yüzde 84'ünün karanlık madde olduğu düşünülüyor. Karanlık maddeyi oluşturan parçacıkların niteliği, günümüzde hala tartışma konusu. Pek çok araştırma grubu, karanlık madde parçacıklarını belirlemek için çalışıyor.

Karanlık madde, kozmoloji ve astronomi ile ilgili gözlemleri açıklamak için öne sürülen bir madde türü. Karanlık madde parçacıkları, ışıkla etkileşmediği için doğrudan gözlemlenemiyor ancak çevrelerinde sebep oldukları etkiler sayesinde varlıkları anlaşılabiliyor.

Araştırmanın sonuçları, İngiliz Kraliyet Gökbilim Derneği yayını "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" dergisinde yayımlandı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/gokbilimciler-en-buyuk-ve-kapsamli-karanlik-madde-haritasini-cikardi-1839971

Uzayı kaplayan bu madde nedir. Bunu biraz daha keşfederlerse hakimiyet daha fazla olacak.
24  Local / Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar) / Nvidia Madenci Sınırlayıcısını Genişletiyor! on: May 20, 2021, 05:38:49 PM
Nvidia Madenci Sınırlayıcısını Genişletiyor!

Grafik kartı devi Nvidia, RTX 3060 grafik kartındaki sınırlayıcının kripto para madencilerini caydırmak amacıyla diğer RTX 30 serisi GPU’larda da kullanılacağını açıkladı.

Salı günü yapılan duyuruda şirket, yeni ürettiği RTX 3080, RTX 3070, RTX 3060 Ti ekran kartlarına bir sınır uygulayacağını açıkladı. Modeller, kripto para madencileri yerine hedef müşterilerine ulaştırmayı amaçlayan “Lite Hash Rate” etiketi ile satılacak.

Eski Nvidia Grafik Kartları Durumdan Etkilenmeyecek!
Nvidia’nın GeForce pazarlama başkanı Matt Wuebbling, konu hakkında şunları söyledi:

Bu sınırlanmış hash oranı, yalnızca LHR takısına sahip yeni üretilmiş kartlar için geçerli. Yani önceden satın alınan kartlar için böyle bir sınırlayıcı tavrımız olmayacak.

Wuebbling’e göre bu adım, oyunculara daha iyi fiyatlardan GeForce kartları sağlaması için elzem bir durum.

Bildiğiniz gibi Nvidia, önceki aylarda bazı GPU modellerine hash oranı sınırlayıcısı getirmişti. Bu sınırlayıcı ile Nvidia, ekran kartlarının hash gücünü %50 oranında kısmıştı. Fakat, Mart ayında gelen bir güncelleme, bu sınırı yanlışlıkla kaldırmıştı. Kalkan sınır ile birlikte RTX 3060, 118 MH/s’lik bir güce tanık olmuştu.

Bununla birlikte VideoCardz’daki habere yanıt veren birçok kullanıcı, genişletilmiş hash oranı sınırlarının, Nvidia ekran kartlarını kâr elde etmek için kullanan tüccarları engelleyeceğine inanıyor.

VideoCarz’dan bir kullanıcı, konu hakkında şunları söylemiş:

Madenciler, ettikleri kârın yarısını kazanmak adına mevcut fiyatları asla göze alamayacaktır.

Belirtilenlere göre Nvidia, LHR etiketli yeni RTX kartlarını Mayıs ayının sonunda piyasaya sürmeye karar vermiş.

https://muhabbit.com/nvidia-madenci-sinirlayicisini-genisletiyor/

Amd nin ekmeğine yağ sürmek için atılmış bir adım.
25  Local / Alternatif Kripto-Paralar / DeFi’ in Zayıf Noktası “Flash Loan” Nedir ? on: May 20, 2021, 04:36:55 PM
DeFi’ in Zayıf Noktası “Flash Loan” Nedir ?

Flashloan’lar şu sıralar DeFi protokollerinde problem yaratmakta. Bu durum kısaca, bir blok içerisinde parayı alıp geri verme olarak tanımlanabilir.
Finansal bir devrim yaratmak amacıyla ortaya çıkan DeFi’in sunduğu en devrimsel yeniliklerden birisi olan “Flash Loan”‘lar yakın zamanda bunu kötüye kullanan aktörlerden ötürü aynı zamanda DeFi hareketinin yumuşak karnı olacak gibi gözüküyor… Daha bu sabah önemli DeFi aktörlerinden Fulcrum’un ikinci defa soyulduğunu yazmıştık. Bu sefer ise bu soyulma nasıl gerçekleşiyor derinlemesine incelemek istedik.

Flash Loan Nedir ?
Flash Loan’lar şu sıralar DeFi protokollerini takip edenlerin sıkça duyduğu terimlerin başında geliyor olmalı. Bu durum kısaca, DeFi üzerinde sadece bir blok (Ethereum’da blok süresinin sadece 15 saniye olduğunu unutmayalım) içerisinde yapılan işlemlerin tümü olarak tanımlanabilir. Bu kafa karıştıcı gelebilir ama Flash Loan’lar tam anlamıyla bu yüzden devrimsel yani birden fazla işi tek bir işleme sığdırabilmesinden ötürü. Yakın zamanda kaybettiği paralarla adını duyduğumuz BZX (Fulcrum) platformu Flash Loan verirken de ayrıca bir ücret (fee) talep etmiyor. Yani siz bu 15 saniye içinde aldığınız borcu 15 sn içinde öderseniz hiç bir para ödemiyorsunuz. Flash Loan’da tek kural var yapılacak tüm hareketler bir transfer içinde yapılmalı. Yani borçlanma, aksiyon ve geri ödeme işlemi bir transfer işlemi içerisinde yapılmalı.

Fakat bu sistemden yararlanmak isteyenler çok iyi düzeyde kodlama bilmeli. Hatta sadece bu yeterli değil. Solidity ( Ethereum dili) ile uzun bir zaman geçirdikten sonra Flash Loan’ların tüm detaylarını en ince ayrıntısına kadar öğrenmeli. Bunun sonucunda ağdaki oluşabilecek arbitraj fırsatlarından yada ortaya çıkabilecek farklı fırsatlardan yararlanabilirler. Bu da aslında DeFi’in yazılımcılar ya da bir takım teknoloji meraklısı kimselerden halka ulaşmasının önünde bir engel olarak düşünülebilir lakin bu başka bir yazının konusu olabilir.

Fulcrum (bZx) “Hack” Olayı
2 gün önce bZx’in önce 360.000 $ bugün ise yaklaşık 650.000 $ kaybetmesiyle DeFi dünyası sarsıldı.

Peki bu olayın arka planında ne oldu nasıl gerçekleşti ?

Hikayede para kaybeden platform olan Fulcrum (bZx) merkeziyetsiz bir margin trading platformu lending hizmeti vermekle beraber 5 kaldıraca kadar da long ya da short açmanıza olanak tanıyor.

Bu platformu ilk olarak kötüye kullanan arkadaş ki bu kişiye konuyu anlatırken “Mahmut” diyelim. DyDx‘ten (başka bir DeFi ürünü Fulcrum’la nerdeyse aynı) yukarıda anlattığımız Flash Loan’lardan kullanıyor. Mahmut’un aldığı para ise 10.000 #ETH anlık değeri ise 300.000 $’ a tekabül ediyor. Mahmut bu paranın yarısını bZx’e yarısını da onun en büyük rakibi Compound’a (bu da DeFi’in en büyük app’lerinden birisi elinizdeki kriptopara yatırımlarınızı faize verip kiralamanıza yarıyor) gönderiyor. Compound’a yolladığı yarısıyla 112 WBTC (Ethereum blokzinciri üzerindeki ERC20 formundaki BTC) kiralıyor. Fulcrum’a yolladığı yarısıyla ise WBTC’ ye yani Bitcoin’e short işlem açıyor. Compound’a yolladığı 112 WBTC’yi de en büyük ve hacimli DEX konumunda olan yine DeFi’in ağır toplarından Uniswap’e yolluyor ve orada dumplayıp fiyatı düşürüyor. Fiyatı Uniswap’ten alan (oracle olarak uniswap’i kullanan) Fulcrum’da short işlemden muazzam kar ediyor ve en başta aldığı 10.000 Ethereum’u ödüyor. Yukarıda bizim yazarken sizin okurken yorulduğunuz işlemlerin hepsini tek bir blokta yapıyor yani 15 saniye içinde… İşlemlerin özeti de aşağıda.
15 Saniyede 360.000 $
Tüm bu işlemlerin toplam transfer ücreti de 8.71 $tutmuş ve yazımızın asıl konusu olan Flash Loan olmasaydı bu olay mümkün olmayacaktı. Ayrıca önemli bir indikatör olduğunu devamlı vurguladığımız lending oranları da Mahmut’un 10.000 Ethereum’u kiralamasından etkilenmiş olacak ki Fulcrum vakasından sonra rakamlar tavan yaptı. Kısaca Mahmut ismini taktığımız dahi “hacker” (hack demek çok doğru olmasa da) 15 saniye içinde (1 Ethereum Bloğu) 360.000 $ kazandı.
https://muhabbit.com/defi-flashloanlar/

Flash Loan” haklenmek için kullanılan yeni teknoloji açığıymış.
26  Local / Konu Dışı / İçişleri Bakanlığı’ndan kademeli normalleşme genelgesi on: May 16, 2021, 09:45:37 AM
Yeni genelge 17.05.2021 ile 01.06.2021 tarihleri arasında geçerli. Yasaklı olan yerleri koyulaştırdım. Hayırlı olsun.

İçişleri Bakanlığı’ndan kademeli normalleşme genelgesi

Kademeli normalleşmenin detayları belli oldu. İçişleri Bakanlığı, valiliklere yeni genelge gönderdi. Hafta içi sokak kısıtlaması 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak. Kreş ve anaokulları açılıyor. İki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar sokağa çıkabilecek.
İçişleri Bakanlığı, yarın sabah 05.00’te sona erecek tam kapanma dönemi sonrası başlayacak ve 1 Haziran’a kadar sürecek kademeli normalleşme planını açıkladı.


– Sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise cuma günleri saat 21.00'den başlayıp, cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve pazartesi günleri saat 05.00'te sona erecek.


– Yeme içme yerleri hafta içi 07.00-20.00 arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 arasında ise sadece paket servis olarak hizmet verecek.


– Pazar yerleri hafta içi 07.00-19.00 arasında açık olacak, hafta sonları ise pazar yeri kurulmayacak.


– Perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, zücaciye ve hırdavat dükkanları hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

18 YAŞ ALTINA SOKAK KISITLAMASI YOK

– 18 yaş altı gençler ve çocuklar ile iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

– Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri kişiler hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklar.

– Kreşler ve anaokulları faaliyetlerine devam edecek. Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi ve çocukevleri gibi yerlerdeki ziyaretçi kısıtlaması 1 Haziran’a kadar sürecek.

– 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altındakilerin şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına müsaade edilmeyecek.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ AÇILIYOR

– Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri, sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna ve masaj salonları, lunaparklar ve tematik parklar 1 Haziran’a kadar kapalı kalacak.

– Çay ocakları masa, sandalye, taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla çalışabilecek.

– Alışveriş merkezleri hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacaktır.

– Kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma usulleri uygulanmaya devam edilecek, mesai saatleri 10.00-16.00 olarak uygulanacak.Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yüz yüze eğitim açıklaması

İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgenin tam metni şöyle:

Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00-05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00'den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00'te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla Ek'te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgemizde açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan işyeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişiler yapılan denetimlerde 29.04.2021 tarih ve 7705 sayılı Genelgemiz çerçevesinde e-devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden alınan “çalışma izni görev belgesini” ibraz etmek zorundadırlar. Ancak NACE kodu eşleşme hatası, muafiyet kapsamındaki bir işyerinde görev yapmasına rağmen alt işverenin muafiyet kapsamında olmaması nedeniyle görev belgesi alınamaması veya erişim hatası gibi durumlarda örneği bahse konu Genelge ekinde yer alan ve işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan “çalışma izni görev belgesi formu” da denetimlerde ibraz edilebilecektir.

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebileceklerdir.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri (sadece ekmek ve unlu mamul satışı için) açık olacaktır. Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek olup, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu konuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır.

AŞI OLAN 65 YAŞ VE ÜZERİNE SOKAĞA ÇIKMAK SERBEST

18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ile aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ise hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız kademeli normalleşme döneminde şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklardır.

Kademeli normalleşme döneminde; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanacaktır. Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları;

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alınması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edileceğinin bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz edilmesi yeterli olacaktır. Bu durumdaki kişilerin şehirlerarası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş kamu görevlilerinin (müfettiş, denetmen vb.) özel veya resmi araçlarla yapacakları şehirlerarası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesinin ibraz edilmesi kaydıyla izin verilecektir.

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacağı başvuru (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına özel araçlarıyla seyahat edebilmeleri için gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehirlerarası seyahate çıkmamaları esastır.

Ancak aşağıda belirtilen zorunlu hallerin varlığı durumunda vatandaşlarımız, bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla da seyahat edebileceklerdir. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar:

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi),

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan,

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecektir.

Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi) hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis; hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis, şeklinde faaliyet gösterebileceklerdir.

KAHVEHANELER YİNE KAPALI

17 Mayıs-1 Haziran arası uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde aşağıda sayılan işyerlerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmesine devam edilecektir.

– Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri,

– Sinema salonları,

– Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, – İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları,

– Halı saha, yüzme havuzu, spor salonları,

– Hamam, sauna ve masaj salonları,

– Lunaparklar ve tematik parklar.

ÇAY OCAKLARI ESNAFA SERVİS YAPACAK

Çay ocakları ise masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

Yukarıda sayılan işyerleri dışında kalan ve tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber gibi dükkanlar ile büro ve ofisler vb. işyerleri;

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde içerisinde bulunduğu işkolu için belirlenen tüm salgınla mücadele tedbirlerine riayet etmek kaydıyla hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

Alışveriş merkezleri (AVM) ise; hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacaktır.

Zincir marketler başta olmak üzere çeşitli işyerleri tarafından açılış veya belirli gün ya da saatlere özgü genel indirim uygulamalarının oluşturduğu yoğunluğun önüne geçilebilmesi için indirim uygulamalarının en az bir hafta sürecek şekilde uzun periyodlarla yapılması gerekmektedir.

Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, alkol, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında izin verilmeyecektir.

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kurallara uymak kaydıyla pazaryerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları ise pazaryerlerinin kurulmasına izin verilmeyecektir.

Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis şeklinde çalışabileceklerdir.

Halihazırda faaliyetlerine devam etmekte olan kreşlerle birlikte Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan değerlendirmeler çerçevesinde kademeli normalleşme döneminde anaokulları da faaliyetlerine devam edecek olup diğer tüm okul ve sınıf seviyeleri için Milli Eğitim Bakanlığınca kamuoyuna duyurulduğu şekilde uygulama sürdürülecektir.

Cumhurbaşkanlığının 14.04.2021 tarih ve 2021/8 sayılı Genelgesi ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 27.04.2021 tarih ve 17665 sayılı yazısı doğrultusunda, kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmakta olan 10.00-16.00 saatleri arası mesai sistemi ile uzaktan/dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma usulünün uygulanmasına kademeli normalleşme döneminde de devam edilecektir.

Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinlikleri 1 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenecektir.

Evlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmekle birlikte halen uygulanmakta olan nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler ile nişan ve kına gibi etkinliklerin yapılmaması uygulamasına, 1 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecektir.

Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde halihazırda uygulanmakta olan ziyaretçi kısıtlaması 1 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılacaktır.

Şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları (uçak hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50'si oranında yolcu kabul edebilecek olup, araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 koltuk dolu 1 koltuk boş) şekilde olacaktır.

Şehir içi toplu taşıma araçları ise 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgemizle getirilen esaslar çerçevesinde %50 kapasite sınırlaması ile ayakta yolcu kabul edilmemesi kuralına tabi olarak faaliyet sunabileceklerdir.

Şehirlerarası karayolları üzerinde bulunan dinlenme tesisleri (yerleşim sahası içerisinde bulunanlar hariç) ile konaklama tesislerinin (otel, motel, apart otel, pansiyon vb.) içerisinde bulunan yeme-içme yerleri (sadece konaklamalı müşterilerle sınırlı olacak şekilde) aynı masada aynı anda en fazla 2 kişiye servis açılması kaydıyla hizmet verebileceklerdir.

Konaklama tesislerinin kapalı alanlarında bulunan eğlence merkezleri kapalı tutulacak ve bu alanlarda müşteri kabul edilmeyecektir.

Konaklama tesislerinin açık alanlarında toplu eğlence şeklinde etkinliklere kesinlikle izin verilmeyecek, bu yerlerde yoğunlaşmanın önüne geçilebilmek adına fiziksel mesafe kurallarına azami özen gösterilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan süre ve günlerde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması (bedelinin tamamı ödenmiş olmak kaydıyla) vatandaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlayacak olup bu amaçla seyahat edecek vatandaşlarımızın denetimlerde rezervasyon ve ödeme belgelerini ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

İçişleri Bakanlığı

https://www.sozcu.com.tr/spor/futbol/fatih-terimden-veda-sozleri-haklarini-helal-etsinler-6433398/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber

Yeni genelge 17.05.2021 ile 01.06.2021 tarihleri arasında geçerli. Yasaklı olan yerleri koyulaştırdım. Hayırlı olsun.
27  Local / Konu Dışı / Çin Mars’a uzay aracı indirdi on: May 15, 2021, 07:52:48 AM
Çin’den tarihi adım: Mars’a ilk kez uzay aracı indirdiler
Çin'in Tianwen-1 uzay aracı, Mars'a başarılı bir şekilde iniş yaptı. Çin böylelikle ABD'den sonra Mars'ın yüzeyine araç indiren ilk ülke oldu.
ABD ve Çin arasındaki rekabet dünyadan sonra uzaya da taşındı. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Perseverance uzay aracı Kızıl Gezegen üzerindeki heyecan verici çalışmalarını sürdürürken, Ingenuity adlı mini helikopter çok sayıda uçuş gerçekleştirdi.
NASA çalışmalarla ilgili gelişmeleri anbean aktarırken, Çin’in Mars göreviyle ilgili sıcak bir gelişme yaşandı. Çin’in Tianwen-1 uzay aracı, Mars’a başarılı bir şekilde iniş yaptı. Çin, ABD’den sonra bunu başaran ikinci ülke oldu. Çin Ulusal Uzay İdaresi de (CNSA) inişin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini doğruladı.
Tianwen-1’in Mars’a ulaştırdığı Zhurong keşif aracı, Mars’ta yaşam ve su izleri üzerine çalışmalar gerçekleştirecek.

Çin’in Tianwen-1 adını verdiği Mars görevi, 2016 yılında hükümet tarafından onaylandı. 23 Haziran 2020’de fırlatılan Tianwen-1, 5 Şubat 2021’de Mars’a dair ilk fotoğrafı gönderdi.
https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/cinden-tarihi-adim-marsa-ilk-kez-uzay-araci-indirdiler-6432051/

Adamlar ciddi ciddi marsa gittiler. Birde insan yollarlarsa buraya sığmayan çini marsa taşırlar.
28  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Panda stealer Bu Kötü Amaçlı Yazılım Kripto Para Cüzdanlarını Hedef Alıyor on: May 13, 2021, 05:45:43 AM
Bu Kötü Amaçlı Yazılım Kripto Para Cüzdanlarını Hedef Alıyor

Kripto para cüzdanlarını ele geçirmeye çalışan yeni bir kötü amaçlı yazılım keşfedildi. Panda Stealer olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılım, spam e-posta aracılığıyla birçok platformdan bilgi çalıyor.

Siber güvenlik şirketi Trend Micro, nisan ayının başlarında keşfedilen Panda Stealer’ın son spam saldırısında en çok ABD, Avustralya, Japonya ve Almanya’yı etkilediğini belirtti.

Kötü amaçlı yazılım, spam e-posta aracılığıyla kullanıcılara şüpheli Excel dosyası gönderiyor ve dosya indirildiği takdirde, kişiye ait birçok bilgi karşı tarafa sızıyor.

Paylaşılan Excel dosyasının indirilmesi için, e-postada iş teklifine benzer ikna edici ifadeler yer alıyor.

Panda stealer hangi bilgilere erişebiliyor?
Panda Stealer; kurbanların Ethereum, Litecoin, Bytecoin, Dash gibi çeşitli kripto para cüzdanlarına erişebilir. Böyle bir durumda, kurbanların özel anahtar bilgileri ve geçmiş işlem kayıtları ele geçirilir.

Kripto para cüzdanlarının yanı sıra; Steam, Telegram, Discord, NordVPN gibi uygulamalara ait bilgiler Panda Stealer tarafından çalınabilir. Bunların yanı sıra; tarayıcılardaki çerez, şifre ve kart bilgileri çalınabilir ve virüs bulaşan bilgisayardan ekran görüntüsü alınabilir.

Bu dolandırıcılıktan korunmak için neler yapılabilir?
Bilinmeyen e-postalardan gelen dosyaların açılmaması ve bu e-postalarda bulunan linklere tıklanmaması, korunmanın ilk adımını oluşturuyor. Bunun yanında, kullanılan cihaz veya cihazların güncel olması, temel bir güvenlik önlemi olarak belirtiliyor.

Kripto para kullanıcıları, kullandıkları cüzdanlar için iki faktörlü doğrulama yapmalı ve farklı karakterler içeren, başka bir hesapta kullanılmayan şifreler oluşturmalıdır. Uzun vadeli kullanıcılar için ise soğuk cüzdan kullanımının daha güvenli olabileceği belirtiliyor.

https://koinbulteni.com/panda-stealer-kotu-amacli-yazilim-kripto-para-cuzdan-100859.html

Mailleri dikkatli açmak lazım. Her an bilgilerimiz dışarı sızabilir.
29  Local / Konu Dışı / Clubhouse, ABD’de Android sürümünü kullanıma sundu on: May 10, 2021, 07:52:16 AM
Clubhouse, ABD’de Android sürümünü kullanıma sundu

Pandemi döneminde ortaya çıkan ve hızla tüm dünyada popüler bir sosyal medya platformu haline gelen Clubhouse, beklenen Android sürümünü kullanıcılarına sundu.

Şu an için sadece ABD'de kullanıma sunulan sürüm için şirket, blog paylaşımında önümüzdeki haftalarda aldıkları geri bildirimler doğrultusunda düzeltmeleri yapıp, birkaç özelliği daha geniş bir şekilde sunmak için çalışacaklarını belirtti.

Şirket, Android sürümünün önümüzdeki günlerde ve haftalarda diğer İngilizce konuşulan bölgelere sunulacağını söyledi. ABD dışındaki kullanıcılar ise, Google Play mağazasındaki Clubhouse sayfası aracılığıyla erişim için ön kayıt yapabilecekler.

Bununla birlikte Clubhouse, platforma şimdilik yalnızca davetle devam edeceğini, büyümenin ölçülmesini sağlamak için hala herkese açık olmadığını söyledi.

“YOĞUN İLGİNİN DEZAVANTAJLARINI DA YAŞIYORUZ”

Sınırlı erişime rağmen Clubhouse, Silikon Vadisi’ne önemli bir ses getirdi. Şirket, yeni bir finansman arayışına da girmişti. Ayrıca birçok büyük teknoloji şirketi Clubhouse benzeri özellikler ve uygulamalar da getirmeye çalıştı. Twitter, Spaces özelliğini kullanıma sundu; Facebook, Spotify, Slack, LinkedIn ve Reddit, hizmetlerine ses odaklı benzer özellikler eklemenin çeşitli aşamalarında.

Şirket, Android uygulamasını duyurduğu gönderisinde platformun beklenenden daha hızlı büyüdüğünü kabul etti. Gönderide, “Zaman zaman sunucu kesintilerine ve bildirim hatalarına neden olan ve algoritmalarımızın sınırlarını aşan bir yüklenme olduğu için bunun dezavantajlarını da yaşıyoruz” dedi.

https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/clubhouse-abdde-android-surumunu-kullanima-sundu-6423125/

Android kullanıcıları da artık bu programı kullanarak sadece appel ın olduğu bir alana girebilecekler.
30  Local / Bitcoin Haberleri / New York kripto para madenciliğini yasaklayabilir on: May 07, 2021, 10:22:39 AM
Flaş Gelişme: New York kripto para madenciliğini yasaklayabilir!

Kripto Para Haber – New York milletvekilleri, kripto para birimi madenciliği operasyonlarını üç yıl boyunca yasaklayan bir yasa tasarısı sundu.

Pazartesi günü tanıtılan S6486 numaralı tasarı, tam bir çevresel etki beyanı incelemesine tabi tutulmadıkları sürece kripto para birimi madencilik merkezlerinin işleyişine bir engel koymayı amaçlıyor.

Tasarıda şu ifade yer alıyor:

“Kripto para madenciliği merkezleri, New York Eyaleti’nde genişleyen bir endüstridir. Dönüştürülmüş fosil yakıt santrallerinde, uykuda olan santrallerde bile yapılıyor.”

Devlet, İklim Liderliği ve Toplum Koruma Yasasının bir parçası olarak, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarının 1990 seviyelerine göre %40 azaltılması çağrısında bulundu. Bu, 2050 yılına kadar ekonomisinin tüm sektörlerinde %85’e ve net sıfır emisyona geleceği anlamına geliyor.

Tasarı, mevcut ve önerilen madencilik operasyonları için geçerli olacak. Sera gazı emisyonları üzerine kümülatif bir etki değerlendirmesine ek olarak, su, hava kalitesi veya yaban hayatı üzerindeki tüm etkilerin bir incelemesini de içerecek. İncelemeler 120 günlük bir kamuya açık yorum süresine sahip olacak.

Bitcoin’in enerji tüketimi üzerinde önemli bir etkisi oldu. Fikir birliği algoritması, madencilerin işlemleri zincirdeki bir bloğa dahil etme şansı için rekabet ettiği iş kanıtı adı verilen bir sürece dayanıyor. Bunu yapmak için karmaşık bir matematik problemini çözmek için rekabet ediyorlar. Bitcoin protokolü, blok üretimini her 10 dakikada bir olacak şekilde düzenlemeyi amaçlıyor. Bunu yapmak için, ağa daha fazla madenci katıldıkça matematik problemini daha zor hale getirmesi ve daha fazla bilgi işlem gücü eklemesi gerekiyor.

İş kanıtı, Bitcoin daha popüler hale geldikçe ağdaki toplam hesaplama gücünü yukarı doğru zorluyor. Kripto para birimi, son zamanlarda fiyatının yükseldiğini gördü ve hash oranını yükseltti.

Bitcoin Enerji Tüketim Endeksi’ne göre, şu anda tek bir bitcoin işlemini gerçekleştirmek 1138 kWh enerji harcanıyor ve bu da 39 gün boyunca ABD’deki tek bir ev için gereken enerjiye denk geliyor. Bitcoin ağı, her yıl Hollanda ile yaklaşık aynı miktarda enerji kullanıyor.

https://kriptoparahaber.com/flas-gelisme-new-york-kripto-para-madenciligini-yasaklayabilir.html


31  Local / Bitcoin Haberleri / Güney Kore’de milyar dolarlık kripto para dolandırıcılığı on: May 06, 2021, 04:26:03 AM
Güney Kore’de milyar dolarlık kripto para dolandırıcılık vakası yaşandı

Güney Kore’de yakın zamanda yapılan bir kripto dolandırıcılığında aralarında yaşlılar ve ev hanımlarının da bulunduğu 40 bin kişinin mağdur olduğu öğrenildi.

Güney Koreli kripto para birimi değişim platformu V Global, 40.000 kişiyi “yasa dışı çok seviyeli dolandırıcılığa” çekmekle suçlandı. Programın tamamı 1,7 milyon won’dan fazla, bu da 1,5 milyar $’a eşit.

Koreli yetkililer tarafından bildirildiği üzere, polis ülkede sanal bir kripto para borsası ile ilgili birçok yere baskın düzenledi ve LEE olarak bilinen kötü şöhretli CEO’sunun, yasal izin olmaksızın para topladığı iddia edildi. Yetkililer, soruşturmanın bir parçası olarak borsanın nakit mevduatını bloke etti.

Gyeonggy Nambu Polis Teşkilatı, borsanın Güney Seul’deki merkezini diğer 21 yerle birlikte aradığını ve hesaplarındaki 214 milyon dolardan fazla bir tutarın dondurulduğunu bildirdi.

Bugünden başka bir rapor gelişmelere daha fazla ışık tuttu. Yonhap News’e göre organizasyonun adı V Global. Kore polisi, kendilerine yöneltilen suçlamaları Belirli Ekonomik Suçlar Ağırlıklı Ceza Yasası ve Benzer Kabul Yasası kapsamında inceliyor.

Borsaya yöneltilen ana suçlama, Ağustos 2020 ile Ocak 2021 arasındaki dönemde 40.000 üyeden 1,7 trilyon won (1,5 milyar dolar) kazanmak.

Soruşturma, borsanın yatırımcıları fonlarını bir hesaba emanet etmeye çağırdığını ve üyeleri beklenen getirinin ilk yatırımdan üç kat daha yüksek olacağı konusunda ikna ettiğini ortaya çıkardı. Yetkililere göre, borsa yeni katılan her üye için 1,2 milyon won (1.065 dolar) giriş ücreti vermeyi vaat ettiği için dolandırıcılıkta bir piramit unsuru vardı.

Rapor, ticaret merkezinin bazı üyelere blok şeklinde ödeme yaptığını doğruladı. Bu nedenle, daha önce kaydolan kişiler, borsaya daha sonra giren kişilerden fon aldı.

https://kriptoparahaber.com/guney-korede-milyar-dolarlik-kripto-para-dolandiricilik-vakasi-yasandi.html

Okuyunca sanki yurdumdan haber gibi geldi.
32  Local / Alternatif Kripto-Paralar / DeFi protokolü Spartan’dan 30 milyon dolarlık token çalındı on: May 03, 2021, 09:18:41 AM
DeFi protokolü Spartan’dan 30 milyon dolarlık token çalındı

Binance Smart Chain (BSC) üzerinde çalışan DeFi protokolü Spartan Protocol saldırıya uğradı ve likidite havuzlarından yaklaşık 30 milyon dolarlık varlık çekildi.

Spartan Protocol ekibinden yapılan açıklamaya göre, bilgisayar korsanı, saldırı için 61 milyon dolarlık BNB kullandı. Açıklamada, çekilen fonların geri alınmaya çalışıldığı ve yardım için Binance’e ulaşıldığı ifade edildi.

Araştırmacı Igor Igamberdiev, saldırının dört saat devam ettiğini ve toplamda dört havuz üzerinde 9 saldırı şeklinde gerçekleştiğini kaydetti. TSİ dün 19.38’de başlayan saldırı, 23.21’de son buldu.

Çalınan miktarların ise şu şekilde olduğu paylaşıldı:

30 bin 700 WBNB (19 milyon dolar)
4 milyon 600 bin SPARTA (8 milyon dolar)
1 milyon 300 bin BUSD-T (1 milyon 300 bin dolar)
23.2 BTCB (1 milyon 300 bin dolar)
924 bin BUSD (920 bin dolar)
Daha sonra 1inch, Spartan, Nerve ve Anyswap kullanarak kârın bir kısmı çekildi. Fiyat kaymasından dolayı kâr, 12 milyon 400 bin dolarlık 219.5 BTC ve 9 milyon 700 bin dolarlık 3 bin 311 ETH olmak üzere üçte bir oranında azaldı.

Gelişmenin ardından SPARTA fiyatı, 1.7 dolardan yüzde 40 düşüşle 1 dolara kadar geriledi.

https://uzmancoin.com/token-30-milyon-dolar-calindi/

Sanırım BSC ağı gelecekte bu açıkların acısını çekebilir.

33  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Binance Akıllı Zincir (BSC) sistemine şok hack saldırısı on: May 03, 2021, 09:07:26 AM
Binance Akıllı Zincir (BSC) sistemine şok hack saldırısı

Protokoldeki hatalı bir likidite payı hesaplaması, bilgisayar korsanlarının 30 milyon dolarlık fon çalmasına izin verdi.
Bu, Binance Akıllı Zincir’e (BSC) yönelik türünün ilk örneği kredi saldırısıdır.
Kripto pazarı yeni yenilik ve gelişime doğru ilerlerken, kimlik avı ve bilgisayar korsanlığı saldırılarıyla gelişme gölgelenmeye devam ediyor. Son zamanlarda, derin likidite havuzlarını teşvik eden topluluk odaklı bir platform olan Spartan Protokolü, bilgisayar korsanlarından yeni bir saldırı bildirdi.

Spartan tarafından sağlanan bilgilere göre, bilgisayar korsanları Spartan havuzundan 30 milyon dolarlık fonu çekmek için ekonomik bir yol kullandılar. Saldırganların, bu eylemin üstesinden gelmek için Binance Smart Chain’in (BSC) yerel kripto para birimi olan 61 milyon dolar değerinde Binance Coin (BNB) kullandıkları bildirildi.


Ne yazık ki, kripto dolandırıcılıkları hızla gelişen kripto alanını sallamaya devam ediyor. Ancak Spartan, bu konuya bir çözüm getirmek ve çalınan fonları kurtarmak için Binance ekibiyle birlikte çalıştığını söyledi.

Binance Akıllı Zinciri’ne kredi sistemi üzerinden saldırı
Blockchain güvenliği ve veri analizi firması PackShield, konuyla ilgili bazı temel neden analizleri yaptı. Firma, “olayın protokoldeki hatalı likidite payı hesaplamasından kaynaklandığını” kaydetti. Bu, bilgisayar korsanlarının protokolü kullanmasına ve varlıkları havuzlarından boşaltmasına izin verdi. Kısa bir özet olarak, blockchain güvenlik firması şunları açıkladı:

Bu olay, temel varlıkları geri çekmek için token yakıldığında likidite payının hesaplanmasındaki hatalı bir mantıktan kaynaklanıyordu. Özellikle, belirli bir hack, gereksiz yere büyük miktarda temel varlık talep etmek için aynı miktarda token yakmadan önce havuzun varlık bakiyesini şişirir. Bu saldırının sonucu, etkilenen havuzda 30 milyon ABD dolarından fazla kayıpla sonuçlanıyor.

Çin’in popüler kripto analisti Wu Blockchain’in açıkladığı gibi, bu Binance Akıllı Zincirine yönelik türünün ilk örneği olan kredi saldırısı. Eylül 2020’de, Syntetix’i taklit eden BSC Projesi, Binance Borsasına indiğinde saldırıya uğradı.

Bugün erken saatlerde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 641 $ ‘a ulaştıktan sonra, BNB fiyatı yazım anında % 1.1 düştü. Yazım anında BNB, 95 milyar dolarlık piyasa değeri ile 616 dolarlık bir fiyattan işlem görüyor.

https://kriptoparahaber.com/binance-akilli-zincir-sistemine-kredi-saldirisi.html

Adamlar hiç boş durmuyor. İlla bir yerlerde bir açık peşindeler.
34  Local / Konu Dışı / Dev şirket çip krizi için adım attı! 600 milyon doları gözden çıkardı on: May 03, 2021, 07:50:57 AM
Dev şirket çip krizi için adım attı! 600 milyon doları gözden çıkardı

Intel Corp., toplam 600 milyon dolar maliyetli ArGe merkezi kuracak. 200 milyon dolar, Hayfa’da kurulacak "mega chip tasarım merkezi" için harcanacak.
ABD’nin Silikon Vadisi merkezli yarı iletkenler ve mikro işlemciler geliştirici ve üreticisi Intel Corp., İsrail’de toplam 600 milyon dolar maliyetli bir araştırma geliştirme (ArGe) merkezi kuracak. Kişisel bilgisayarda yaygın olarak kullanılan X86 serisi mikroişlemcileri de Intel geliştirdi.

Konuyla ilgili açıklamayı Intel CEO’su Pat Gelsinger, bu ülkeyi ziyareti sırasında yaptı. Gelsinger’in açıklamasına göre, harcamanın 400 milyon doları, şirketin Kudüs’teki, sürücüsüz arabalar ve gelişmiş sürücü destek sistemleri geliştiren yan kuruluşu Mobileye’ı ArGe merkezine dönüştürmek için kullanılacak. Kalan 200 milyon dolar da, Hayfa’da kurulacak "mega chip tasarım merkezi" için harcanacak.

Intel, İsrail merkezli Mobileye şirketini 2017 yılında 15.3 milyar dolara satın almıştı. Bu satın almanın ardından Intel ayrıca yine İsrail merkezli teknoloji şirketleri Habana Labs’ı 2.0 milyar dolara ve Moovit’i 900 milyon dolara satın aldı.

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/avrupanin-unlu-sehirleriyle-yarisiyor-gozde-ilcede-villa-talebine-yetisilmiyor-41801826

Dünyadaki çip krizi için atılmış güzel bir adım. Diğer firmalar bunu eğer desteklerlerse ekran kartı fiyatları aşağı gelebilir.
35  Local / Konu Dışı / 1100 TL yardım parası kimlere ödenecek? Sosyal yardım başvurusu yapılıyor mu? on: May 03, 2021, 07:43:44 AM
1100 TL yardım parası kimlere ödenecek? Sosyal yardım başvurusu yapılıyor mu?
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara 1100 TL sosyal yardım ödemesi yapılacağı duyuruldu. 1100 TL yardım için başvuru alınmayacak. Daha önce e Devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilmiş 2 milyonu aşkın haneye verilecek.Corona sürecinin olumsuz etkilediği vatandaşlar, Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen 1100 TL yardım parası almak istiyor. Bakan Yanık, destek paketini Twitter hesabından duyurdu. Yanık, yaptığı paylaşımda “2 milyonun üzerinde haneye bin 100'er liralık nakdi destek sağlıyoruz. Tam kapanma döneminde 2 milyar liranın üzerinde sosyal yardımı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Salgının getirdiği bu zor günleri hep birlikte aşacağız” dedi.

1100 TL YARDIM ÖDEMESİ NASIL ALINIR? BAŞVURU YAPILACAK MI?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, söz konusu destekten yararlanmak için vatandaşların herhangi bir yere başvuru yapmasına gerek olmadığını da belirtti. İhtiyaç sahibi kimselerin daha önce e-Devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV tarafından tespit edilmiş kişiler arasından seçileceğini belirtti.

SONUÇ SORGULAMASI E DEVLET SAYFASINDA

Bakanlık, destek ödemelerinin, daha önce e-Devlet başvurularında banka hesap bilgisi bulunan kişilerin banka hesaplarına, başvurularında banka hesap bilgisi bulunmayanların ise PTT kartlarına yapılacağını bildirdi. Hem banka hesap bilgisi bulunmayan hem de PTT kart kullanmayan kişilerin ise destek ödemeleri Ramazan Bayramı'na kadar konutlarına teslim edilecek.

Bakan Yanık, Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı hak sahipliği durumunun e-Devlet kapısı üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “Sosyal Yardım Sorgula” başlıklı bölümden kontrol edilebileceğini hatırlattı. Öte yandan Bakanlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca destek olunan diğer hanelere desteğin devamı için ayrıca 183 milyon lira ilave kaynak aktaracak.
https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/emekliler-maas-ve-ikramiye-odemeleri-icin-bankalara-gidebilecek-mi-icisleri-bakanligi-tam-kapanmada-merak-edilenleri-acikladi-6409533/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber

Bu kapsama girenler nasıl belirlendi. Kriterler neydi ne den başvuru yok.
36  Local / Konu Dışı / Borcu nedeniyle konut abonelerinin elektriği kesilmeyecek on: April 29, 2021, 05:55:42 AM
Borcu nedeniyle konut abonelerinin elektriği kesilmeyecek
Enerji yönetimi, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında bu akşam başlayacak, 17 Mayıs'a dek sürecek "tam kapanma" döneminde milyonlarca elektrik ve doğalgaz abonesini çok yakından ilgilendiren bazı kararlar aldı. Buna göre borcu olan ve ödeme olanağı bulamayan konutların ve aylık fatura tutarı 2 bin TL ve altında olan (ve kapanan) ticarethanelerin elektrik ve doğal gazı kesilmeyecek. Elektrik ve doğalgazda, faturaların son ödeme tarihi, Ramazan Bayramı sonrasında başlayacak biçimde düzenlenecek. Olcay Aydilek'in haberi...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hafta başında gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, koronavirüsle mücadele kapsamında "29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz" dedi.

Hemen ardından İçişleri Bakanlığı, bir genelgeyle “tam kapanma” adı verilen döneme ilişkin önlemleri ayrıntılı olarak duyurdu.

Enerji yönetimi, bu genelge kapsamında elektrik ve doğal gazla ilgili bazı kararlar aldı. Ankara, bu kararları şehiriçi gaz ve elektrik dağıtım-tedarik şirketlerine iletti.

İŞTE O ÖNLEMLER

HABERTÜRK, elektrik ve gazda, tam kapanma dönemi önlemlerine ulaştı. Bu önlemler şöyle:

- Elektrik ve gazda, sayaç okuma faaliyetleri, sağlık tedbirlerine uyularak devam edecek.

- Faturaların (gazda ve elektrikte) son ödeme tarihi, Ramazan Bayramı sonrası (tam kapanma dönemi sonu) başlayacak biçimde belirlenecek. Bu tarihler, yoğunluk oluşturmayacak şekilde düzenlenecek.

- Müşteri hizmetleri merkezleri, gerekli tedbirler alınarak tam kapanma süresince sokağa çıkma muafiyeti olan müşterilerin ihtiyacını karşılayacak kadar dönüşümlü çalıştırılacak,

- Konutlar ve aylık fatura tutarı 2 bin TL ve altı ticarethane aboneleri ile sınırlı olmak üzere genelge kapsamında tam kapanma süresince ödeme olanağı bulamayan müşteriler ve genelge kapsamında kapalı olan iş yerleri için borçtan dolayı kesme işlemi yapılmayacak,

- Elektrikte, zorunlu olmadıkça planlı kesinti yapılmayacak,

- Kaçak elektrikle mücadeleye sağlık tedbirlerine uyularak devam edilecek.

- Doğal gazda acil ihbar ve arızalara en hızlı biçimde müdahale edilerek kesintiye neden olmayacak çerçevede ekipler koordine edilecek.

https://www.haberturk.com/borcu-nedeniyle-konut-abonelerinin-elektrigi-kesilmeyecek-3054867-ekonomi

Bu kapanmada kesilmeyecek deniyor. Sonrasını söyleyen yok. Ödeyemeyen sonra nasıl ödeyecek.
37  Local / Konu Dışı / Suudi Arabistan, Türk okullarını kapattı on: April 29, 2021, 03:13:15 AM
Suudi Arabistan, Türk okullarını kapattı
Suudi Arabistan yönetiminin, başkent Riyad ve diğer vilayetlerde faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı 8 Türk okulunu 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonunda kapatma kararı aldığı bildirildi.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı, ülkenin kuzey batısında yer alan Tebuk, Riyad, Taif ve Cidde'deki Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullara kapatma kararını yazılı olarak iletti.

Aynı şekilde, Dammam ve Abha şehirlerindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulların da Suudi Arabistan'ın yetkilerince ziyaret edilerek benzer kapatma kararlarının sözlü olarak tebliğ edildiği öğrenildi.

Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı'nın, yakın zamanda okullara gönderdiği kapatma kararında "eğitim yılı sonunda okullardaki faaliyetlerin sonlanacağı, öğrencilerin diledikleri okullara kayıt yaptırmaları hususunda kolaylık sağlanacağı, konuyla ilgili velilerinin bilgilendirilmesi gerektiği" aktarıldı.

Benzer biçimde, Mekke ve Medine'deki Türk okullarının da aynı uygulamaya tabi tutulduğu paylaşıldı.

''MAĞDURİYET YAŞAYACAKLAR''
Diplomatik kaynaklar, Suudi Arabistan'daki Türk okullarının kapatılması durumunda bu okullarda öğrenim gören 2 bin 256 öğrencinin yeterli düzeyde Arapça bilmemeleri nedeniyle Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda eğitimlerine devam etmeleri durumunda mağduriyet yaşayacaklarını belirtiyor.

FAALİYETLERİ SONLANDIRILAN OKULLAR
Suudi Arabistan'ın faaliyetlerini sonlandırdığı okulların isimleri Riyad Uluslararası Türk Okulu, Cidde Uluslararası Türk Okulu, Tebük Uluslararası Türk Okulu, Dammam Uluslararası Türk Okulu, Taif Uluslararası Türk Okulu, Abha Uluslararası Türk Okulu, Mekke Uluslararası Türk Okulu, Medine Uluslararası Türk Okulu şeklinde sıralandı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/suudi-arabistandan-turk-okullarini-kapatti-1831848

Sudi arabistan elinden geleni arkasına koymuyor. Bakalım biz ne yapacagız..
38  Local / Ekonomi / Binance'dan 'Türk Lirası' açıklaması on: April 27, 2021, 01:27:08 PM
Binance'dan 'Türk Lirası' açıklaması: Yarın 14.00'te sona eriyor
Kripto para borsası Binance, Türk Lirası yatırma ve çekme işlemlerine sınırlama getirildiğini açıkladı.
Kripto para borsası Binance, Türk Lirası çekim işlemlerine sınırlama getirdi. Karar, Resmi Gazete'de yayımlanan kripto varlıklara ilişkin düzenleme gereği alındı.
Karara göre, Binance.com üzerinden Türk Lirası yatırma ve çekme işlemleri 29 Nisan saat 14.00'den itibaren Ininal ve Papara aracılığıyla yapılamayacak.
Binance'ın açıklaması şu şekilde:
"16 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” uyarınca 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren ödeme ve elektronik para kuruluşları kripto para platformları için yatırma ve çekme işlemlerine aracı olamayacaktır.
Bu nedenle, Binance.com üzerinde Ininal ve Papara firmaları aracılığıyla TRY yatırma ve çekme işlemlerinin 29 Nisan 2021 14:00 saatinden itibaren yapılamayacağını üzülerek bildirmek isteriz. Ancak, bu durum TRY işlem çiftlerini etkilemeyecek ve söz konusu alım satım çiftleri işlem görmeye devam edecektir.
Buna ek olarak, bu tarihten sonra TRY bakiyenizi BUSD, USDT, BTC ve diğer kripto paralara çevirebilir ve çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz."
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/binancedan-turk-lirasi-aciklamasi-yarin-1400te-sona-eriyor-1831464

Yasakların etkisi ufaktan görünmeye başlıyor. Bakalım sonu nereye varacak.
39  Local / Servisler / BTCTürk saklama kuruluşu kuruyor on: April 27, 2021, 09:24:07 AM
BTCTürk saklama kuruluşu kuruyor
BTCTürk CEO'su Özgür Güneri, karşı taraf riskini yok edecek bir saklama kuruluşu kuracaklarını dile getirdi
Türk kripto Borsaları, Thodex skandalının ardından kullanıcıların güvenini tekrar kazanmaya çalışıyor. En büyük borsalardan BTCTürk’ün CEO’su Özgür Güneri, karşı taraf riskini yok edecek bir saklama kuruluşu kuracaklarını dile getirdi.
Güneri, “Yönetimi ayrı ekibi ayrı lokasyonu ayrı, uluslararası saklama standartlarına uygun saklama hizmeti veren, yüksek güvenlik standartlarına sahip bir kurumsal yapı oluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Bloomberg’e konuşan Güneri, yılın son çeyreğinde faaliyete geçebilecek olan bu kurumdan, diğer borsaların da yararlanabileceğini kaydetti ve “Daha sonra, müşterilerimizi sigortalamayı da hedefliyoruz” dedi.
Türkiye’nin kripto sancısı ikinci borsanın çöküşüyle büyüyor Masak Thodex’in Türkiye’deki banka hesaplarına bloke koydu. Thodex ve ardından Vebitcoin’in kapılarına kilit vurmasının ardından sektördeki riskin yayılabileceği endişesi de gündeme geliyor.
Deniz Yatırım araştırma bölüm şefi Orkun Gödek, kayıp yaşayan yatırımcıların başka varlıklardaki pozisyonlarını da kapatma yoluna gitmesi halinde sorunun büyüyeceğini dile getirdi. Gödek, “Bu piyasa dipsiz bir kuyu gibi. Hayatında mevduattan baska bir yatırım yapmamış insanlar dahi bu alana girmiş. Düzenleme şart” dedi.
https://www.bloomberght.com/btcturk-saklama-kurulusu-kuruyor-2279108

Bu tarz çalışmaların yönetime yardımı olur. Kirli işlere bulaşmadan yapılacak her çalışma bu sektöre can katar.
40  Local / Servisler / Kripto para borsalarına Takasbank formülü masada on: April 27, 2021, 09:21:53 AM
Kripto para borsalarına Takasbank formülü masada
Türkiye, Takasbank benzeri bir kurumsal yapı oluşturarak bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kripto paraları saklama ve transfer yetkilerini sınırlandırmayı planlıyor
Kripto para Borsalarında arka arkaya yaşanan dolandırıcılık olaylarının ardından konuyla ilgili çalışma başlatan Türkiye, Takasbank benzeri bir kurumsal yapı oluşturarak bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kripto paraları saklama ve transfer yetkilerini sınırlandırmayı planlıyor. Söz konusu şirketler için önemli sermaye şartları ve bankalarla birlikte çalışmalarına yönelik düzenleme de masadaki diğer formüller arasında.
Türkiye’de binlerce kişi geçen hafta önce Thodex arkasından Vebitcoin yerli adlı kripto pazarlarındaki krizlerin ardından tasarruflarını kaybetti. Yaşanan zararın tutarı tam olarak belirlenemese de milyar liralarla ifade ediliyor. Thodex skandalı sonrasında hükümet ve Merkez Bankası kanadından yapılan açıklamalarda, Türkiye’nin konuyla ilgili çalışmasını kısa sürede tamamlayacağı ifade edilmişti.

Bloomberg’in haberine göre süreçte izlenecek yor haritasıyla ilgili formüller netleşmeye başladı. Üst düzey yetkili, Türkiye’nin birkaç hafta içerisinde konuyla ilgili çalışmasını sonuçlandıracağını ve dünyada kripto para piyasalarıyla ilgili regülasyonu tamamlayan ilk ülkelerden biri olacağını söyledi.
Merkez Bankası bir süre önce 30 Nisan itibarıyla kripto varlıkların ödemelerde doğrudan ya da dolaylı şekilde kullanılmasını yasaklamıştı. Bu adımın ardından şirketlerin kuruluşundan, çalışma alanlarına kadar bir dizi alanda değişiklikler yapılacak. Yetkilinin verdiği bilgilere göre düzenleme ile ilgili üç ana başlıkta adımlar masada.
Şirketler sadece alım satımlara aracılık yapabilecek
Üzerinde durulan ilk formül, şirketlerin kripto paraları saklama veya başka adreslere nakletme yetkilerinin sınırlandırılması. Bu kapsamda Takasbank benzeri bir yapı oluşturulabilir. Buna göre, pazarda faaliyet gösteren şirketler sadece alım satımlara aracılık yapabilecek ancak, müştelerin paraları konusunda herhangi bir tasarrufta bulunamayacak.
Hükümetin üzerinde durduğu ikinci adım şirketlerin sermaye yapılarıyla ilgili. Türkiye Thodex örneğinde oldukça düşük sermayelerle kripto pazarı kurulabileceğine şahit oldu. Yetkili, “Bu alanda bankalardan daha zayıf, bankacılık sisteminin yanına bile yaklaşamayacak bir işleyişe izin verilmeyeceğini” vurguladı.
Bankalara piyasaya giriş için yeşil ışık
Aynı yetkili ayrıca bankaların da bu pazara ilgi duyabileceklerini ve burada faaliyet gösterebileceklerini kaydetti. Yetkilinin verdiği bilgiye göre coin alış-verişi, bunların bir tasarruf aracı olarak kullanılması da belli ölçütlere bağlanabilir.
Çalışmalarda üzerinde durulan üçüncü temel konu ise kripto borsa sahiplerinin taşıması gereken ölçütlerle ilgili. Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in eğitim durumunun “liseden terk” olduğuna işaret eden yetkili, böylesine karmaşık bir piyasada bu eğitim düzeyindeki girişimcilerin kabul edilemeyeceğine işaret etti. Regülasyon çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önerileri doğrultusunda MASAK, SPK ve Hazine arasında yürütülüyor. Bakanlık, konuya ilişkin yorum yapmadı.
https://www.bloomberght.com/kripto-para-borsalarina-takasbank-formulu-masada-2279207

Olması gereken bir düzenleme. Borsaların başı boş olmalarının önüne geçilmeli.
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!