Bitcoin Forum
September 19, 2020, 09:53:05 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.20.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 »
1  Local / Bitcoin Haberleri / Uniswap (UNI) Kullanıcısı Piyangoyu Kazanmış Kadar Oldu on: September 17, 2020, 10:44:32 AM
Uniswap kendi kripto para birimi olan UNI tokenı piyasaya sürdü. Binlerce yatırımcı UNI için düzenlenen airdrop sayesinde binlerce dolar kazandı. Bu sırada binlerce değil; yüz binlerce dolar kazanan yatırımcılar da oldu.

Hiç şans oyunu oynamamış birine piyango çıkması mümkün müdür? Eğer o kişi 1 Eylül öncesinde Uniswap kullanmışsa, mümkündür. Çünkü bir Uniswap kullanıcısı geçmişte yaptığı işlemler sayesinde 100 binden fazla UNI tokenı kazandı. Bu tokenlar anlık piyasa fiyatı üstünden yüz binlerce dolara denk gelmekte.

Neredeyse Yarım Milyon Dolardı
Uniswap (UNI); bir airdrop düzenleyip 1 Eylül tarihinden önce platformu kullanmış olan herkese 400 adet token dağıttı. Şu anda Binance, KuCoin, Huobi, OKEx, Poloniex, FTX gibi borsalarda listelenmiş; ek olarak Coinbase Pro’da da listelenecek olan UNI bu kullanıcılara binlerce dolar kazandırdı. Airdrop sayesinde 400 UNI alan kullanıcılar bu tokenların tanesini (anlık kur ile) 3.81 dolara satabilirler.

Düzenlenen bu airdrop sırasında herkese standart olarak 400 UNI dağıtıldı. Ancak 1 Eylül öncesinde Uniswap’e likidite sağlamış olan kullanıcılar, bu faaliyetleri doğrultusunda fazladan UNI alma hakkı kazandılar. Sosyal medyada Private Chad adlı bir kullanıcının paylaştığı bilgilere göre bir kullanıcı 128 bin 801 adet UNI aldı.Bu Uniswap kullanıcısının piyangoyu kazanmış birinden pek de farkı olmadığı söylenebilir. Çünkü airdrop ile kazanılmış olan bu tokenlar an itibarıyla neredeyse yarım milyon dolara denk geliyor.

Etherscan üstünden yapılan araştırma sonucunda bunun hangi adres olduğunu görmek de mümkün. 0xcFBcFeB042FE7267ed5EcA7812b1F1732532d0a0 şeklindeki bir Ethereum adresine bundan tam 5 saat önce yüklü miktarda token girişi olmuş. Bu adrese giren toplam UNI miktarı, yukarıdaki görüntüdeki miktar ile birebir uyuşmakta: 128 bin 801.

Listeleyen Listeleyene
Bazı altcoin yatırımcıları aldıkları kripto paranın büyük bir borsada listelenmesi için haftalarca beklemek zorunda kalırlar. Fakat aynısı UNI için söz konusu değil. Hatta UNI; tanıtımı yapıldıktan sadece 1 saat sonra Binance’te listelenmeye başladı.

UNI’yi listeleyen borsaların sayısı ilerleyen saatlerde de hızla artmaya başladı. Binance’in yanı sıra OKEx, Huobi, KuCoin, FTX, Poloniex gibi dev borsalar da bu kripto parayı listeleyeceklerini açıkladılar. Hatta Huobi; Uniswap airdrop’undan aldığı 400 tokenı borsaya yatıran kullanıcılara bonus vereceğini duyurdu.

Kaynak: https://koinbulteni.com/uniswap-uni-kullanicisi-piyangoyu-kazanmis-kadar-oldu-79054.html
2  Local / Bitcoin Haberleri / Son dakika: Avrupa Kripto Para Birimleri İçin Bir İlke Hazırlanıyor on: September 10, 2020, 09:42:16 AM
Avrupa kripto para birimleri için yasal düzeyde eşi benzeri görülmemiş bir proje hazırlıyor. Avrupa Komisyonu dijital para projelerini denetlemek için özel bir ekip kuracak. Hem uluslararası hem uluslarüstü çalışmaların yürütüleceği bu ekip Facebook’un Libra adlı projesi gibi projeleri inceleyecek.

Euractiv’in son dakika haberine göre Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan bir kripto para tasarısı açığa çıktı. Yayıncılık faaliyetlerini 1999 yılından beri sürdüren Euractiv, işbu tasarının 167 sayfa uzunluğunda olduğunu öne sürmekte.

Bu tasarıda Bitcoin gibi kripto para birimlerinin nasıl işlediklerine, ne gibi özellikleri olduğuna, sundukları avantajlara ve dezavantajlara ve elbette ne gibi riskler barındırdıklarına değinilmekte. Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan bu tasarının önümüzdeki haftalarda ilgili mercilere sunulması beklenmekte.

Henüz resmi kaynaklarca doğrulanmamış olan bu yasa tasarısının onaylanması, kripto para birimlerinin ilk kez bu kadar büyük ölçekte regüle edilmesi anlamına gelecek. Avrupalı yetkililerin böyle bir ilke imza atmak istedikleri bir süredir biliniyordu. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis haziran ayında şunları söylemişti:

“Avrupa’nın (kripto para) regülasyonu konusunda dünyaya öncülük edebilecek konumda olduğuna inanıyorum.”

Avrupa Neden Harekete Geçti?
Kripto para birimleri bundan birkaç yıl önce popülerleşmişseler de Avrupa Birliği’nin bu alandaki çalışmaları özellikle son birkaç ay içerisinde hızlandı. Bunun başlıca sebebi olarak Facebook’un Libra projesini göstermek yanlış olmayacaktır. Sosyal medya devinin Libra adlı bu sabitkoin (stablecoin) projesi Avrupa’daki birçok isim tarafından eleştirilmişti. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire geçen yıl Libra’nın Avrupa’daki “mali istikrarı tehlikeye atabileceğini” ve böyle bir projeye “müsaade edemeyeceklerini” söyledi.

Avrupa’nın dijital para regülasyonları ile ilgili yaptığı çalışmalar Le Maire’in bu açıklamalarından sonra hızlanmaya başladı. Avrupa Komisyonu bu çalışmalar doğrultusunda kripto para birimlerine ilişkin yasal tanımlamaların yapılacağı, yatırımcıların ve tüketicilerin güvence altına alınacağı, piyasa bütünlüğünün sağlanacağı yeni bir tasarı hazırlamak istiyor. Komisyon’un bunu yaparkenki misyonu yatırımcıları korumak, yabancı yatırımcıları Avrupa’ya çekmek ve bu alanlarda yapılacak çalışmaları desteklemek olabilir.

Tasarıda Neler Yer Alacak?
Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan bu tasarıda dijital para projelerini inceleyecek özel bir ekibin kurulması öneriliyor. Bu ekipte ulusal yetkililerin yanı sıra Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), Avrupa Merkez Bankası (veya AB’deki başka bir merkez bankası) gibi kuruluşlardan da isimler yer alacak. Bu regülatör ekibinin Avrupa Bankacılık Otoritesine bağlı olabileceği söyleniyor.

Bu ekibin görevi Avrupa Birliği sınırları içerisinde kendi dijital parasını çıkarmak isteyen şirketleri değerlendirmek, başvuruların uygun görülmesi halinde bu şirketlere ruhsat vermek olacak. Regülatörler bu başvuru sürecinde ilgili şirketlerin whitepaperlarını, hitap ettikleri yatırımcı kitlesini, söz konusu projenin sunduğu fırsatları ve riskleri inceleyecek.

Avrupa Komisyonu bu ekibin bütçesini kendi dijital parasını geliştiren şirketlerden keseceği vergilerle karşılamayı planlıyor. Şirketler Avrupa Komisyonunun hazırladığı koşulları yerine getirir ve ek ücretleri öderlerse herhangi bir yasal sorunla karşılaşmayacaklar. “Yasal sorunla karşılaşmamak”, şu anda Dünya’da neredeyse hiçbir kripto para şirketinin sahip olmadığı bir lüks.

Bankacılık Otoritesine bağlı olabilecek bu ekibin söz konusu şirketleri düzenli olarak soruşturmak, bu şirketlerin ofislerini incelemek gibi yetkileri olacak. Regülatör ekibi, şirketlerden birinin herhangi bir yasayı ihlal ettiğini fark etmesi halinde o şirkete para cezası kesebilecek.

Herkes Aynı Kefeye Konmayacak
Avrupa Komisyonu hazırlayacağı bu tasarı sayesinde Avrupa’daki dijital para pazarının 350 milyar dolarlık bir pazar haline gelebileceğine inanıyor. İlgili regülasyonların hazırlanmasıyla birlikte kıta genelinde binlerce yeni dijital para projesinin hazırlanabileceği düşünülüyor. Fakat bu projeler farklı şekillerde değerlendirilecek.

Regülasyon ekibi dijital para projelerinin whitepaperlarını, kurdukları ekibi, sunacakları hizmetleri vs. inceleyecek. Fakat Facebook gibi şirketler kendi dijital paralarını çıkarmaya kalkışırlarsa onları çok daha kapsamlı bir denetleme süreci bekliyor olacak.

Avrupa Komisyonu bu gibi şirketlerin elektronik para kuruluşu olarak tanınmasını istiyor ki bu şirketler böyle bir durumda çok daha katı yasalara tabii olmak durumundalar. Bu şekilde tanınan şirketlerin doğrudan Avrupa Bankacılık Otoritesi tarafından denetlenmesi gerekiyor. Fakat Avrupa Komisyonu bu şirketleri denetleyecek farklı bir ekibin daha kurulmasını, bu ekibin Avrupa Bankacılık Otoritesine destek olmasını öneriyor.

Kaynak: https://koinbulteni.com/avrupa-kripto-para-birimleri-icin-bir-ilke-hazirlaniyor-78623.html
3  Local / Bitcoin Haberleri / Muharrem İnce Muş’ta Kripto Para Rüzgarları Estirdi on: September 10, 2020, 09:41:26 AM
Cumhuriyet Halk Partisi’nin öne çıkan isimlerinden birisi olan Muharrem İnce, bugün gerçekleştirdiği bir basın açıklaması ile Muş’ta kripto para rüzgarları estirdi. Memleket Hareketi isimli siyasi kampanyasını yeni başlatan İnce’nin basına verdiği açıklamadaki kripto para vurgusu, kesinlikle yeni neslin dikkatini çekecek gibi gözüküyor.

Muharrem İnce, artık dünyanın ve Türkiye’nin televizyon kanalları yerine YouTube’u tercih ettiğini ima ettikten sonra, merkez bankası gibi merkezi kurumların değil kripto para birimlerinin öne çıkmaya başladığını ve para basma işinin artık sadece merkez bankalarına kalmadığını vurguladı:

“Artık televizyon kanalları izlenmiyor, Youtube var. Sadece merkez bankası para basmıyor, kripto paralar var. Dünyada ve Türkiye’de her şey değişti ama Türkiye’de siyaset yapma biçimi değişmiyor.”

TCMB Dijital Para Çalışmalarına Hız Verdi
Aslında İnce’nin bu açıklamasının ilginç bir tarihe denk gelmesi ise dikkat çekti. İnce’nin açıklamasından kısa bir süre önce  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından önemli bir iş ilanı yayınlandı. TCMB, yayınladığı ilan ile beraber dijital para çalışmalarının son hız devam ettiğini gösterdi. TCMB ilanında dijital para çalışması için uzman yardımcısı alınacağı açıklandı.

Türkiye daha önce de dijital para ve kripto para konularında atılım yapılacağının sinyallerini verdi. Ancak buna rağmen bir türlü söz konusu sinyallerin devamı gelmedi. Muharrem İnce’den önce ise Cem Uzan gibi kritik bir isim de kripto paralara değinmiş ve bunun “yüz yılın para birimi” olduğunu vurgulamıştı.

Hem İnce hem de Uzan’ın kripto paralara değinmesi ise önemli bir ipucu olarak gözüküyor. Bu ipucu, yakında iktidarın da bu yöndeki ağırlığını arttırmak zorunda kalabileceğini gösteriyor.

https://koinbulteni.com/muharrem-ince-musta-kripto-para-ruzgarlari-estirdi-78601.html
4  Local / Bitcoin Haberleri / Muharrem İnce Muş’ta Kripto Para Rüzgarları Estirdi on: September 09, 2020, 05:43:01 PM
Cumhuriyet Halk Partisi’nin öne çıkan isimlerinden birisi olan Muharrem İnce, bugün gerçekleştirdiği bir basın açıklaması ile Muş’ta kripto para rüzgarları estirdi. Memleket Hareketi isimli siyasi kampanyasını yeni başlatan İnce’nin basına verdiği açıklamadaki kripto para vurgusu, kesinlikle yeni neslin dikkatini çekecek gibi gözüküyor.

Muharrem İnce, artık dünyanın ve Türkiye’nin televizyon kanalları yerine YouTube’u tercih ettiğini ima ettikten sonra, merkez bankası gibi merkezi kurumların değil kripto para birimlerinin öne çıkmaya başladığını ve para basma işinin artık sadece merkez bankalarına kalmadığını vurguladı:

“Artık televizyon kanalları izlenmiyor, Youtube var. Sadece merkez bankası para basmıyor, kripto paralar var. Dünyada ve Türkiye’de her şey değişti ama Türkiye’de siyaset yapma biçimi değişmiyor.”

TCMB Dijital Para Çalışmalarına Hız Verdi
Aslında İnce’nin bu açıklamasının ilginç bir tarihe denk gelmesi ise dikkat çekti. İnce’nin açıklamasından kısa bir süre önce  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından önemli bir iş ilanı yayınlandı. TCMB, yayınladığı ilan ile beraber dijital para çalışmalarının son hız devam ettiğini gösterdi. TCMB ilanında dijital para çalışması için uzman yardımcısı alınacağı açıklandı.

Türkiye daha önce de dijital para ve kripto para konularında atılım yapılacağının sinyallerini verdi. Ancak buna rağmen bir türlü söz konusu sinyallerin devamı gelmedi. Muharrem İnce’den önce ise Cem Uzan gibi kritik bir isim de kripto paralara değinmiş ve bunun “yüz yılın para birimi” olduğunu vurgulamıştı.

Hem İnce hem de Uzan’ın kripto paralara değinmesi ise önemli bir ipucu olarak gözüküyor. Bu ipucu, yakında iktidarın da bu yöndeki ağırlığını arttırmak zorunda kalabileceğini gösteriyor.

Kaynak: https://koinbulteni.com/muharrem-ince-musta-kripto-para-ruzgarlari-estirdi-78601.html
5  Local / Bitcoin Haberleri / TCMB Dijital Para İçin İş İlanı Yayınladı on: September 09, 2020, 09:41:32 AM
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dijital para ekibinde çalışacak yeni takım arkadaşları arıyor. TCMB sitesinde yer alan bilgilere göre dijital para arge ekibine toplamda 10 tane uzman yardımcısı alınacak.

Dijital para araştırmalarını hızlandıran TCMB bu süreç içerisinde dijital para ekibini de büyütme kararı aldı. Banka bu doğrultuda kendi bünyesindeki Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğünde çalışacak 10 kişi aramaya başladı.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/t%C3%BCrk-liras%C4%B1-bitcoin.jpg.webp

ArGe Ekibine Katılacak
Finansal İnovasyon birimi bu hedefine ulaşabilmek için ArGe ekibinde çalışabilecek 10 uzman yardımcısı arıyor. İş ilanına başvuran adaylardan veri yapıları ve algoritmalar, SQL sorgulama, makine öğrenmesi ve yapay zeka, ileri matematik gibi alanlarda bilgi sahibi olmaları beklenecek.

Yetkililer bu 10 kişilik kontenjanı doldurabilmek adına önce bir genel yetenek sınavı, ardından yazılı meslek sınavı yapacaklar. Yazılı meslek sınavına yalnızca genel yetenek sınavı sıralamasında ilk 200’e girmiş adaylar çağrılacak. Bu adaylara veri yapıları vs. gibi soruların yanı sıra birkaç farklı alandan seçmeli soru sorulacak:

Blockchain
Büyük veri, dağıtık veri işleme ve analizi
Konteyner tabanlı sanallaştırma
Kriptoloji
Finansal matematik
Sinyal işleme, kontrol
Tüm bu süreci başarıyla tamamlayan adaylar ardından komisyon mülakatına çağırılacaklar. Komisyon üyeleri burada adayların “güncel sosyo-ekonomik ve mesleğin gerektirdiği konulara” ne kadar hakim olduklarını ölçecek, bu adayları 100 üzerinden puanlayacaklar.

Başvurular Ne Zaman?
TCMB’nin yürüttüğü dijital para çalışmalarına katkıda bulunmak isteyen adaylar 9 Eylül tarihinden 28 Eylül tarihi saat 17:30’a kadar online başvuru yapabilecekler. Başvuruda bulunacak adayların;

üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektrik- elektronik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, kontrol ve otomasyon mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, endüstri mühendisliği, işletme mühendisliği, matematik, matematik mühendisliği, uygulamalı matematik, finans mühendisliği, finansal matematik, kriptoloji, fizik, veri bilimi, yapay zeka programlarında lisans/lisansüstü eğitimini tamamlamış olmaları,
YDS veya e-YDS sınavından en az 70 veya TOEFL IBT’den en az 84 puan almış olmaları beklenecek.
1986 ve sonrası tarihlerde doğmuş olan adaylar yukarıdaki şartları yerine getirdikleri müddetçe fotoğraflarını, diploma veya geçici mezuniyet belgelerini ve yabancı dil belgelerini kullanarak online başvuru yapabilecekler.

Çalışmalar Tam Gaz Sürüyor
Çin, ABD, İngiltere gibi ülkelerin dijital para araştırmaları sürerken TCMB de bu süreci rekabetçi bir şekilde sürdürmeyi planlıyor. TCMB bünyesinde yer alan Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü; “finans alanındaki yenilikçi teknolojileri takip ederek…ilgili teknolojik altyapıların ülkemize kazandırılmasını sağlamayı” hedefliyor.

Merkez Bankası’nın dijital para araştırmalarını yürüten bu birim gerek blockchain gerek yapay zeka gerekse makine öğrenmesi gibi çeşitli teknolojilerle ilgili çalışmalar yürütmekte. Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü, misyonunu şöyle tanımlıyor:

“Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğünün ana görevi, finans alanında ortaya çıkan yenilikçi teknolojileri takip ederek, merkez bankacılığının geleceğini etkileyecek konularda araştırma ve geliştirme (ArGe) faaliyetlerini yürütmek, bu faaliyetler neticesinde en iyi uygulama örneklerinin ve ilgili teknolojik alt yapıların ülkemize kazandırılmasını sağlamaktır. Bankanın stratejik hedefleri doğrultusunda, Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğünde dijital paraya ilişkin ArGe projeleri devam etmekte, bu projelerin hayata geçirilmesi için hazırlıklar yapılmakta, yapay zekâ ve makine öğrenmesi konularında uygulama geliştirme çalışmaları yürütülmektedir. Ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla araştırma ve eğitim alanlarında iş birliği faaliyetlerinin yürütülmesi, etkinliklerin organize edilmesi de Genel Müdürlük ana görevleri arasında yer almaktadır.”

Kaynak: https://koinbulteni.com/tcmb-dijital-para-icin-is-ilani-yayinladi-78557.html
6  Local / Bitcoin Haberleri / Düşüş Sonrası İzlenebilecek Dört Altcoin on: September 07, 2020, 06:49:29 AM
Yatırımcılar kripto para piyasasında yaşanan düşüş sonrasında yeni alım fırsatlarını kovalamaya başladılar. Kripto para analisti Michael van de Poppe, YouTube kanalından paylaştığı videoda bir altcoin analizi yaptı ve şu sıralar izlenmesi gereken altcoinleri sıraladı. Analistin listesinde yer verdiği isimler Binance Coin, Swipe, Dia ve Curve oldu.

Kripto para piyasasının toplam değeri geçen hafta 390 milyar dolara kadar çıktı. Fakat bu sayı piyasada yaşanan düşüş sonrasında 320 milyar dolara kadar geriledi. 70 binden fazla takipçisiyle sektörün en popüler analistlerinden biri olan Michael van de Poppe, bu düşüş sırasında ortaya çıkmış olabilecek bazı alım fırsatlarını değerlendirdi.

Binance Coin (BNB)
Binance’in kendi kripto parası olan Binance Coin bir süredir stabil bir performans sergiliyor. 1 ay önce 20-25 dolar aralığından işlem gören bu altcoin şimdilik bu bölgeyi muhafaza etmeyi sürdürüyor. Binance Coin için özel bir analiz hazırlayan Michael, altcoin takipçilerinin dikkat etmeleri gereken seviyeleri işaretledi.

Binance Coin için 21 dolar seviyesinin önemini vurgulayan Michael; bu seviyenin üstünde kalınmaya devam edilmesi halinde fiyatın 24 dolara kadar ilerleyebileceğini düşünüyor. Michael BNB için şimdilik bir alım fırsatı doğmuş olabileceğini düşünse de direnişin kırılamaması halinde yeniden 19 dolara doğru düşülebileceğini açıkladı.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/binance-coin-bnb-altcoin-scaled.jpg.webp

Swipe (SXP)
Geçen haftanın başında 3 dolardan işlem gören SXP hafta boyunca yaşadığı düşüş sonucunda 2 doların altına kadar indi. Michael bu düşüşün beraberinde küçük çaplı alım fırsatları getirmiş olabileceğini düşünüyor. SXP için 1.8 dolar seviyesine işaret eden Michael, mevcut direniş noktasının kırılması halinde fiyatın yeniden 2 doların üstüne çıkabileceğini söyledi.

Michael’ın tahminlerine göre SXP fiyatında yaşanabilecek bir yükseliş, fiyatı yeniden 2,4 dolara kadar çıkarabilir. Fakat piyasada görülebilecek ikinci bir düşüş dalgası, SXP fiyatını 1,4-1,5 dolar bölgesine de çekebilir gibi görünüyor.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/swipe-sxp-altcoin-scaled.jpg.webp

Dia (DIA)
Geçen hafta genelinde düşüş yaşayan bir diğer altcoin Dia oldu. Dia bir hafta öncesine kadar 4 doların üstünde seyrederken haftanın sonlarına doğru 2,30 doların altına kadar düştü. Şu anda 2,20-2,25 dolar bandının destek bölgesi olduğunu söyleyen Michael, bu bölgenin muhafaza edilmesi halinde yeni bir yükseliş trendi görülebileceğini söyledi.

Analist DIA ile ilgili yaptığı açıklamalarda fiyatın yeniden 3 dolar üstüne çıkabileceğini belirtti. Analist, 3 doların üstüne çıkılması halinde 2,63 dolardaki destek noktasına geri dönülebileceğini fakat bunun ardından yeni bir yükseliş ile karşılaşılabileceğini düşünüyor.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/dia-fiyat-altcoin-scaled.jpg.webp

Curve (CRV)
Curve DAO Token (CRV) geçen hafta içerisinde 3,40 dolardan 5,40 dolara kadar çıktı ve birçok yatırımcının ilgisini çekti. Fakat CRV bu trendi sürdüremedi ve 2 dolar seviyelerine kadar düştü. Michael CRV için yaptığı yorumlarda CRV’nin bir konsolidasyon sürecine girmiş olabileceğini ve 1,8 dolara kadar gerileyebileceğini söyledi.

CRV; konsolidasyonun başarılı bir şekilde aşılması halinde yeniden yükselişe geçebilir. Michael bu noktada CRV fiyatının yeniden 3 dolar üstüne çıkabileceğini, ardından biraz daha yükselmeye devam edebileceğini ancak bunun ardından bir gevşeme yaşayabileceğini söyledi.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/curve-crv-altcoin-scaled.jpg.webp

Kaynak: https://koinbulteni.com/dusus-sonrasi-izlenebilecek-dort-altcoin-78373.html
7  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin Beklendiği Kadar Hızlı Yükselir mi? on: September 04, 2020, 02:01:49 PM
Mart ayından bu yana en yaşadığı en büyük düşüşü kaydeden Bitcoin’in ne kadar sürede toparlanacağı hem yatırımcılar hem de piyasa takipçileri açısından önemli bir soru halini aldı. Bazı uzmanlar, Bitcoin için toparlanmanın beklendiği kadar çabuk olamayacağını öne sürüyor ve ‘Bitcoin yükselir mi?’ sorusuna biraz şüpheci bir yanıt veriyorlar.

Bitcoin, son birkaç gün içerisinde yaşadığı değer kaybı ile en son düşüşünü akıllara getirdi. Bitcoin (BTC), küresel koronavirüs salgınının ilk safhaları olan Mart ayında, bir gün içinde %40 civarında düşüş göstermişti. Mart ayındaki kadar sert bir şekilde olmasa da; yaklaşık 20 gün önce 12.400 dolar seviyesine çıkan BTC, son yaşanan gelişmeler doğrultusunda %20’ye yakın bir düşüşle karşılaştı. Bitcoin son birkaç saat içinde toparlanma gösterse de, son 24 saatte %3 oranında bir düşüşle 10.400 – 10.500 dolar bandından işlem görüyor.

Çoğu uzman bu düşük fiyatların, yatırım için bir avantaja çevrilmesi gerektiğini söylese de bazı uzmanlar Bitcoin’in yeniden 12 bin dolar seviyesin görmesinin biraz zaman alabileceğini düşünüyor. Bitcoin 2020’nin ilk yarısında yaşanan diğer geri çekilmelerden, düşük fiyatlardan yararlanmak isteyen yatırımcılar sayesinde hızlıca toparlanmayı başarmıştı. Bu kez çoğu uzmanın öne sürdüğüne göre, Bitcoin böyle bir “V” grafiğinin çabucak oluşturamayacak.

Uzmanlar Ne Diyor?
Bazı analist ve yorumcular, Bitcoin’in yaşadığı bu düşüşün toparlanma sürecinin diğer dönemler kadar hızlı olamayacağını öngörüyorlar. Sosyal medyada Crypto Michael adı ile bilinen trader ve yorumcu Michael van de Poppe, Bitcoin’in yaşadığı düşüşün ardından attığı tweet ile izlenmesi gereken 2 önemli nokta olduğunu belirtti. Bunlardan biri Bitcoin’in 10 bin dolar üzerinde kalması gereken değeri ve diğeri de çizmesi beklenen “V” şeklindeki grafikti. Fakat bazı analistlere göre bu tablonun çizilmesi biraz zaman alacak.

Analist Edward Morra, Twitter üzerinden paylaştığı bir tablo ile BTC’nin 12 bin dolar seviyelerini görmesinin günler alacağını düşündüğünü söyledi. Bazı görüşlere göre bu seferki iyileşmenin daha çok zaman almasının sebeplerinden biri de Bitcoin’in geleneksel piyasalara giderek daha çok duyarlılık göstermesi. COO of Stack kurucusu Matthew Dibb’e göre Bitcoin’in yaşadığı düşüş, perşembe günü Wall Street’te yaşanan kayıplarla paralellik gösteriyor. Dibb, BTC’nin kürsel hisse senedi piyasalarıyla daha fazla korelasyon göstermesi halinde fiyatın 10 bin dolar altına düşebileceğini öne sürüyor.

Kaynak:https://koinbulteni.com/bitcoin-beklendigi-kadar-hizli-yukselir-mi-78316.html
8  Local / Bitcoin Haberleri / Ethereum Sözleşmelerine Dikkat: ETH Yükselecek mi? on: September 04, 2020, 12:09:54 PM
Ethereum (ETH) sözleşmeleri hareketliliği, DeFi protokollerine artan ilgi ile rekor seviyelere taşındı. Bu çılgın artış sonrasında, ETH fiyatında bir artış yaşanıp yaşanmayacağı ise merak konusu oldu.

Eylül ayının başından itibaren kripto para dünyası, büyük çalkantılar yaşadı. Genel görünüm itibarıyla düşüş trendi gösteren sektör, Ethereum (ETH) fiyatını da etkiledi. 500 dolara doğru ilerlemesi beklenen Ethereum, son yaşanan düşüşle 400 dolar barajının altına geriledi. Son 24 saatte yaşadığı yaklaşık %10 oranında yaşadığı düşüş ile ETH, şu an 390 dolar bandından işlem görüyor. Geçtiğimiz haftalarda sıkı bir yükseliş trendi yakalayan lider altkoin, son günlerde yaşadığı düşüşle bu iyi tabloyu eritti ve son 7 gündeki kaydettiği artış oranı %3.3’e geriledi.

Piyasa genelinde ve ETH’de yaşanan düşüşe rağmen Ethereum cephesinde koinin fiyatının artacağına yönelik inançlar devam etmeyi sürdürüyor. DeFi projelerine gösterilen yüksek ilgi ile Ethereum ağındaki dahili ve harici sözleşmelerin giderek artan hareketliliği çoğu uzmana göre, ETH için bir fiyat artışını beraberinde getirebilir.

Glassnode tarafından sağlanan bilgilere göre, Ethereum’daki dahili sözleşme hareketliliği 2 kat ve harici sözleşme hareketliliği 3 kat arttı. Ethereum akıllı sözleşmeler üzerine kurulu olan bir ağdır; dahili sözleşmeler, Ethereum ağına dahil iki adres arasındaki işlemleri; harici sözleşmeler ise başka tabanlardaki adresler ile Ethereum ağındaki adresler arasındaki işlemleri belirtir.

DeFi Patlaması, İşlem Ücretlerini Uçurmuştu
ERC-20 tabanını kullanan DeFi protokollerinin, yield farming gibi modeller ile para kazanmak isteyen yatırımcılar tarafından gördüğü ilgi patlaması ile Ethereum ağında zorlanmalar yaşandığı belirtildi. Ethereum ağında işlem yapmak isteyen kullanıcılar geçtiğimiz günlerde 6 doların üzerinde bir ücret öderken, ETH madencileri kazançlarını rekor seviyede arttırdı. Madencilerin 1 saat içinde toplam 500 bin dolar kandıkları açıklandı. Eylül ayının başında ETH madencileri, 2017 yılında kırdıkları kendi rekorlarını yaklaşık olarak dörde katladı ve toplam 17 milyon dolar değerinde kazanç elde ettiler.

Bu rekor yükselişte en büyük payın DeFi projelerinde olduğu varsayılıyor. Yearn.finance, Compound ve Uniswap gibi birçok DeFi protokolünün hızla gelişmesi ve değer kazanması ile DeFi’ye kitlenen para miktarı 9 milyar dolara yaklaştı.

Kaynak: https://koinbulteni.com/ethereum-sozlesmelerine-dikkat-eth-yukselecek-mi-78297.html
9  Local / Bitcoin Haberleri / Fed’den Gelecek Haber, Bitcoin’i Harekete Geçirebilir on: August 26, 2020, 01:45:37 PM
Fed Başkanı Jerome Powell’ın, perşembe günü gerçekleşmesi planlanan bu yılki Jackson Hole konferansında konuşma yapması bekleniyor. Powell’in konuşmasında; merkez bankasının enflasyonu sağlıklı bir düzeye indirmek için atması gereken adımları özetleyeceği düşünülüyor. Peki bu “enflasyonu normal seviyeye düşürme” planının Bitcoin üzerindeki etkisi ne olacak?

Koronavirüsün ekonomiye etkisinin ardından, Fed’in ABD hükümetiyle el ele yürüttüğü ‘halkı rahatlatma’ politikalarıyla doğru orantılı olarak değer kaybeden doların akıbeti, birçok başka yatırım aracını da etkiliyor. Dolar son aylarda döviz karşısında ciddi bir değer kaybı yaşadı ve bu durum yatırımcıların dolardan uzaklaşmasıyla sonuçlandı. Ardından da dolar dolaşım hızı, tarihi seviyelerde düşüş gösterdi ve bu düşüş de ABD’deki ekonomik faaliyetlerin ne kadar alçak seviyelerde olduğunu gözler önüne serdi. Çoğu uzman doların sonun başlangıcında olduğunu şimdiden ilan etti ve insanlara altın, gümüş veya Bitcoin’e yatırım yapın çağrılarında bile bulundular. Dolar için durum böylesine olumsuz seyrederken gözler, perşembe günü yapılacak olan Jackson Hole konferansına çevrildi.

Pandemi süreci sebebiyle, bu kez online olarak gerçekleştirilmesi planlanan Jackson Hole konferansında başkan Jerome Powell’in yapacağı konuşma herkes tarafından merakla bekleniyor. Fed başkanının konuşmasının başlığının “Para Politikası İncelemesi” olacağı biliniyor. Konuşmada ana hatlarıyla hem Fed açısından hem halk açısından yıllık bir incelemeye yer verilmesi ve gelecekte izlenecek politikalara değinilmesi planlanıyor. Piyasa uzmanlarınca Powell’ın konuşmasının ana çerçevesinin enflasyonu sağlıklı bir düzeye indirmek olması bekleniyor. Brown Advisory gelir sorumlusu Tom Graff, Powell’in yapacağı açıklamanın tarihi bir konuşma olmasını beklediğini söyledi. Bu seneki Jackson Hole konferansında Powell’ın, önceki başkanlardan farklı olarak, ‘enflasyonu düşürmek için bir süre yüksek tutma’ planını açıklaması bekleniyor. Fed bu planla, enflasyonu ortalama bir düzeye indirmek için enflasyonun normalden daha yüksek seyretmesine bir süre izin verecek. Bu kararı mantıklı bulanlar kadar, doların alehine yorumlayanlar da oldukça fazla.

Bitcoin Cephesinde Nasıl Yankı Bulacak?
Doların kötü gidişatı altın ve gümüş fiyatlarının yükselmesiyle sonuçlandı. Bu sırada en çok getiri kazananlardan biri de Bitcoin’di. Hem doların Fed ve ABD kaynaklı kötü performansı hem piyasanın diğer dinamiklerinin etkisiyle Bitcoin değerini 12,400 dolar seviyesine çıkarmayı başarmıştı. BTC ve doların negatif korelasyon sergileyen iki varlık olması sebebiyle de Bitcoin yatırımcılarının odak noktası perşembe günü yapılacak Jackson Hole haline geldi. Gemini CEO’su Tyler Winklevoss da sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Fed’in enflasyon arttırma planına atıfta bulundu. Winklevoss, Jerome Powell’in önderliğindeki Fed’in, Bitcoin için en büyük ateşleyici güçlerden biri olduğunu düşünüyor. Winklevoss gibi isimler, enflasyon arttırma hamlesinin Bitcoin lehine olacağını savunuyor.

https://twitter.com/tylerwinklevoss/status/1298272822385500162?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1298272822385500162%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fkoinbulteni.com%2Ffed-gelecek-haber-bitcoin-harekete-gecirebilir-77779.html

Kaynak: https://koinbulteni.com/fed-gelecek-haber-bitcoin-harekete-gecirebilir-77779.html
10  Local / Bitcoin Haberleri / Kripto Para Fiyatları Neden Düşüyor, Sebebi Fed mi? on: August 20, 2020, 08:41:53 AM
Bitcoin, Ethereum, XRP gibi kripto paraların fiyatları dün düşmeye başladı. Dün Dünya genelindeki pek çok yatırımcının gözü Fed’den gelecek haberlere yöneldi ve altın, Bitcoin gibi varlıklar değer kaybetmeye başladılar. Peki Fed’in yaptığı açıklamanın ardından kripto para fiyatları neden düşüyor?

Kripto para piyasasının toplam değeri bundan 1 ay öncesine kadar 270 milyar dolar seviyesindeydi. Fakat Bitcoin gibi kripto paraların değer kazanmasıyla birlikte bu sayı geçen hafta içerisinde 385 milyar dolara kadar çıktı.

Kripto para piyasası Bitcoin’in 12,000 doların altına inmesiyle birlikte küçülmeye başladı. Kripto para fiyatlarındaki düşüş devam ederken piyasanın toplam değeri 20 milyar dolar azaldı ve 365 milyar dolara düştü. Bu sırada Bloomberg’ün Bitcoin, ETH ve XRP için özel olarak hazırladığı Bloomberg Kripto Para Endeksi’nde %6.5’lik bir düşüş yaşandı. 11 Haziran tarihinden beri bu kadar büyük bir düşüş yaşanmadığı için son iki ayın rekoruna imza atılmış oldu.

Piyasa Dolara Bağlı İlerliyor
Bitcoin, ETH ve XRP gibi kripto paraların fiyatları düşmeye devam ederken yatırımcılar bunun ardında yatan şeyin ne olduğunu merak ediyorlar. Yatırımcıların bu merakını doların son dönemlerdeki performansına değinerek gidermek mümkün olacaktır.

Dolar mart ayından itibaren beri gerek euro gerek altın karşısında değer kaybetmeye başladı. Bu sırada doların gücünü ölçmek için kullanılan Dolar Para Birimi Endeksi son iki yılın dibini gördü. Çoğu uzman; doların güç kaybetmesinin altın ve Bitcoin fiyatlarının yükselmesiyle sonuçlanacağını açıkladı.

Rezerv para birimi son aylarda zayıflamaya başlamış olsa da son günlerde yaşanan bazı gelişmeler dolar lehine oldu. Fed’in dün akşam saatlerinde yayınladığı toplantı tutanakları, piyasalarda doların yeniden güç kazanabileceği yönünde bir tepki uyandırdı.

Kripto Para Neden Düşüyor?
Fed dün akşam Federal Açık Piyasa Komitesinin 28-29 Temmuz tarihli toplantısının tutanaklarını paylaştı. Koronavirüsün ekonomik etkilerinin, Fed’in izlediği ve izleyeceği politikanın görüşüldüğü bu toplantıda geleceğe yönelik “belirsizlik” vurgusu yapıldı.

Fed bu toplantı tutanaklarını yayınladıktan sonra dolar biraz olsun güç kazanmaya başladı. Dolar Para Birimi Endeksi salı günü 92.124 seviyesine kadar düştü ki bu, belirttiğimiz gibi, son 2 yılın en düşük seviyesiydi. Ancak dolar Fed cephesinden gelen haberin ardından 93.059 seviyesine kadar yükseldi. Reuters’ın haberine göre Tempus Inc.’in yöneticilerinden John Doyle; doların hisse piyasalarında yaşanan düşüş nedeniyle güç kazandığını düşünüyor. Onun tahminlerine göre Fed’in belirsizlik vurgusu yapmasının ardından birçok yatırımcı kar satışı yapmaya başladı ve bu da dolara güç kattı.

Uzmanlar altın ve kripto para fiyatlarında yaşanan düşüşü bu gelişmeyle açıklıyorlar. Konuya yönelik görüşlerini paylaşan Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan; kripto para piyasasının dolara bağımlı bir şekilde hareket ettiğini hatırlattı. Bloomberg’ün haberine göre doların güç kazanması, Bitcoin gibi kripto paraların değer kaybetmesine yol açtı.

Kaynak: https://koinbulteni.com/kripto-para-neden-dusuyor-fed-77270.html
11  Local / Bitcoin Haberleri / Türkiye’nin Yerli Kripto Para Projesi Ne Durumda? on: August 20, 2020, 08:15:40 AM
Türkiye 2019 yılında yerli kripto para projesinin duyurusunu yapıp birçok kişiyi umutlandırdı. Çin, ABD, İngiltere gibi ülkeler kripto paralarla ilgili araştırmalar yapmaya devam ederken Türkiye de kendi kripto parası için harekete geçti. Peki Türkiye’nin kripto para projesine dair bilinenler neler?

Bitcoin, Ethereum gibi kripto paraların sayısı artmaya devam ederken dijital merkez bankası paralarına duyulan ilgi de büyümeye devam ediyor. Çin yıllardır geliştirdiği dijital parasını dört farklı bölgede test etmeye başlamış; Fed dijital dolar fikrini değerlendirmeye almış, İngiltere konuyla ilgili araştırmalarını hızlandırmışken Türkiye de bu ülkelere eşlik etmeye çalışıyor.

Türkiye dijital para planlarını geçen yıl yayınlanan 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı ile açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla yayınlanan bu 403 sayfalık programda yerli bir dijital para projesi üstünde çalışılacağının duyurusu yapıldı. Bu konu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamalarının ardından yeniden gündeme gelmeye başladı.

Yarın Yerli Dijital Para Müjdesi mi Gelecek?
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nın Açılış Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tören sırasında “Cuma günü ülkemize büyük bir müjde vereceğiz. Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağına inanıyorum. Açıklarsam bu işin heyecanı kaybolur” ifadelerini kullandı.

Yarın açıklanması beklenen bu müjdenin ne olduğu büyük merak konusu. Özellikle Bloomberg gibi bazı kaynaklar, Türkiye’nin “Karadeniz’de enerji kaynağı keşfettiğine” dair bazı bilgiler paylaşıyorlar. Dün Tarafsız Bölge programına katılan Doğu Perinçek de Zonguldak açıklarında doğal gaz kaynağı bulunduğunu söyleyerek bu iddiaları destekledi.

Bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği müjdenin yerli dijital para projesiyle ilgili olabileceğini düşünenler de var. İnsanlar bu müjde duyurusunun ardından Türkiye’nin dijital para çalışmalarına dair araştırma yapmaya başladılar. Türk Lirası özellikle son aylarda dolar karşısında bu kadar değer kaybetmiş, Çin gibi ülkeler dijital para çalışmalarını hızlandırmışken Türkiye’de de dijital paralara yönelik somut bir adım atılacak mı?

Yerli Dijital Para Projesine Dair Bilinenler
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığının geçen yıl hazırladığı 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda Türkiye’nin finansal teknoloji planları paylaşıldı. Bu programın Mali Piyasalar bölümünde Türkiye’nin “alternatif para ve ödeme sistemleri geliştireceği” bilgisi verildi. Türkiye’nin bu plan doğrultusunda blockchain tabanlı bir dijital para geliştireceği açıklandı.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/yerli-dijital-para.jpg

Yerli dijital para projesi ile ilgili yapılacak araştırmalardan başlıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve TÜBİTAK sorumlu olacak. Fakat bu çalışmalara İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği gibi devlet kurumları da katkıda bulunacak. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, Hazine ve Maliye Bakanlığı ise kurumsal çalışmalara destek olacak.

Uluslararası İş Birliği Esas Alınacak
Türkiye’nin dijital para projesinde yalnızca yurt içindeki değil yurt dışındaki kurumların çalışmaları da esas alınacak. Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda da belirtildiği üzere; yerli kripto para çalışmalarında Rusya’nın SWIFT sistemine alternatif olarak geliştirdiği sistem örnek alınacak.

Uluslararası arenada örnek alınacak tek ülke Rusya olmayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl Kuala Lumpur Zirvesi’ne katılıp İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed ile bir araya geldi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kuala Lumpur Zirvesi’ne katılarak İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Malezya’nın eski Başbakanı Mahathir Muhammed ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Ruhani bu zirve sırasında Türkiye, Malezya ve İran gibi müslüman ülkelerin kullanabilecekleri alternatif bir para birimi geliştirme önerisinde bulundu. Malezya eski Başbakanı da dolar hegemonyasına atıfta bulunarak bu öneriyi destekledi.

Yerli Dijital Paranın İsmi Ne Olabilir?
Türkiye’nin dijital para çalışmaları konusunda henüz hangi aşamada olduğu bilinmiyor. Türkiye’deki yetkililer Rusya, İran gibi ülkelerle ortak bir para kullanma fikrini değerlendiriyor olsalar da henüz bu konuya yönelik somut bir adım atılmış değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın yapacağı açıklamanın dijital paralarla ilgisi var mı, elbette bilinmiyor. Fakat Türkiye’nin geliştirmediği planladığı yerli dijital para projesinin isminin ne olacağı geçen yıldan beri merak ediliyor. Bazı sosyal medya kullanıcıları dijital paranın isminin Borcoin olacağı yönünde espri yapıyorlar. Fakat Çin’in dijital parasının dijital yuan; ABD’de geliştirilebilecek olası bir dijital paranın dijital dolar olarak adlandırılıldığını düşünecek olursak Türkiye’nin dijital parasının adı da dijital lira olabilir.

Kaynak: https://koinbulteni.com/turkiyenin-yerli-kripto-para-ne-durumda-77276.html
12  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin İçin Sıradaki Hedef 13 Bin Dolar mı? on: August 19, 2020, 02:25:30 PM
Bitcoin geçtiğimiz hafta yakaladığı yükselişi sürdüremedi ve dün itibarıyla 12 bin dolar bandının altına düşerek 11,700 dolar sularından işlem görmeye başladı. Bu düşüşün sebebi olarak kısa vadede kar elde etmek isteyen yatırımcılar gösteriliyor. Uzmanlar, sosyal medya üzerinden, BTC’nin kendini toparlayacağına ve Bitcoin fiyatının yükselebileceğine dair açıklamalarda bulundular.

Hafta başında yaklaşık olarak %6 oranında bir düşüş gören Bitcoin (BTC), 11.500 bandına kadar gerilemişti. Fakat kendini biraz toparlayıp 11.800 bandına kendini atmayı başarsa da, piyasa genelinde “Bitcoin düşecek mi” sorularını beraberinde getirdi.

Piyasadaki çoğu analist BTC’nin yeniden 12 bin dolar barajının üzerine çıkma koşulunun, bir süre 11,700 – 11,800 dolar bandında kalmak olduğunu düşünüyor. Bazı analistler Bitcoin’in grafiklerde üçgen hareketini tamamlayarak bir sonraki iyimser hedefin 13 bin dolar barajı olduğunu söylüyor. Bazıları ise biraz daha ileri giderek tamamlanan üçgenden sonra, 11,700 bandının altına düşmezse BTC için sonraki üçgen tepesinin 14 bin doları göreceğini tahmin ediyorlar.

Bitcoin Yükselişi için Olumlu Sinyaller Devam Ediyor
CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’ya göre, marttaki koronavirüs kaynaklı ekonomik kaos ortamı Bitcoin’i de etkiledi. Pandemi sürecinin başında insanlar ellerindeki BTC’leri satmaya başladı ve fiyat 4 bin dolara kadar düştü. Şu ana baktığımızdaysa borsalardaki BTC miktarının azaldığına dikkat çeken Ki, insanların Bitcoinlerini cüzdanlarında tutmaya başladığını söylüyor. Bu, bazı yatırımcıların BTC ile aktif işlem yapmayı bıraktıkları ve  HODL moduna geçtikleri şeklinde yorumlanabilir. Bitcoin sahiplerinin HODL moduna geçmesi, Bitcoin yatırımına olan inancın hala devam ettiğini gösterir ve bu da koinin geleceği için olumlu bir imaj çizmekte.

Stok-akış (S2F) modelini Bitcoin için uyarlamasıyla tanınan PlanB de sosyal medya hesapları üzerinden Bitcoin’in güncel durumu için yorumlarda bulundu. PlanB Bitcoin’in 200 haftalık hareketli ortalamasının şu an 6,400 dolar civarında olduğunu ve aylık kapanışın daha önce hiç aylık seviyenin altına düşmediğini söyledi. PlanB ayrıca BTC hareketli ortalaması yükselişinin de devam ettiğini vurguladı. Ünlü analist sosyal medya üzerinden yaptığı önceki açıklamalarda da, Bitcoin’in 2021 sonundaki hedefinin 100 bin dolar olduğunu söylemişti. PlanB, Bitcoin ağındaki üretim hızının azalmasına karşı BTC’ye duyulan talebin artmasının, Bitcoin fiyatında hızlı bir yükselişe yol açacağını düşünüyor.

Kaynak: https://koinbulteni.com/bitcoin-siradaki-hedef-77259.html
13  Local / Bitcoin Haberleri / Şant Manukyan’dan Güncel Bitcoin, Altın ve Ethereum Yorumu on: August 18, 2020, 11:33:21 AM
Ekonomist ve global stratejist Şant Manukyan yayımladığı videoda altın, Bitcoin ve Ethereum yorumu yaptı. Manukyan’ın altın rallisini, Bitcoin ve Ethereum’un güncel durumları ile ilgili yorumlarını  sizler için derledik.

Şant Manukyan, altın fiyatını yorumlarken  Barrick Gold hisselerindeki artışa ve altının yakın geleceğine değindi. Bunun yanı sıra Bitcoin fiyatını yorumlayan Manukyan Çin’den gelen doğal afet haberlerinin, Bitcoin piyasasını zorlayacağını açıkladı. Manukyan Ethereum ile ilgili de konuştu ve DeFi’nin bankaların yerini alıp alamayacağı hakkındaki görüşlerini de bildirdi.

Yatırımcıların Yükselen Yıldızı Barrick Gold
Geçtiğimiz günlerde Warren Buffett’ın şirketi Berkshire Hathaway’in yüklü miktarda Barrick Gold hissesi satın almasına değinen Manukyan, bu hamlenin doğrudan Buffett’ın kararı olmadığını düşünüyor. Manukyan, her şeye rağmen Buffett’ın onayı ile gerçekleştirilen bu hamlede aslında Buffett’ın doğrudan altına değil, yine bir iş modeline yatırım yaptığını belirtti. Buffett birçok defa sıcak para akışı olan işletme türevi kaynaklara yatırım yapılması gerektiğini vurgulamıştı. Yani Barrick Gold hissesi satın almakla milyarder yatırımcı, aslında şirketin karlılığına ve nakit akışına bir yatırım yapmış oldu.

Şant Manukyan, Buffett tarafından gerçekleştirilen bu hamleden sonra piyasada altın madenciliği hisselerine gözle görülür bir ilgi başladığına dikkat çekti. Ve bunun da büyük etkisiyle, Barrick Gold şirket hisseleri %11.7 gibi bir oranda artış gösterdi.

Altın için Düzeltme Bitti, Yeni Ralli Yolda mı?
Şu an altının izlediği Bolinger bandında bir sıkışma gözlemleyen Manukyan, bunun bir belirsizlik göstergesi olduğunu söyledi. Ekonomist altın grafiğinin sonraki hareketinin aşağı doğru da yukarı doğru da olabileceğini düşündüğünü fakat şahsi düşüncelerinin aşağı doğru bir hareketlenme doğrultusunda olduğunu belirtti. Manukyan altın yorumu yaparken altında yaşanacak bir sonraki hareketliliğin sert bir hareketlilik olacağını da vurguladı.

Şant Manukyan, belli bir altın yatırımı olanların acele etmesine gerek olmadığını vurgularken, bütün bu ralliye altınsız girmiş olanların artık küçük bir şekilde yatırıma başlamaları gerektiğini söyledi. Stratejist, belli bir yatırımı olanlarınsa daha derinlemesine yapılacak bir düzeltme ile yeniden altın alımı yapabileceğini belirtti.

Bitcoin (BTC) için Bir Sonraki Rota 13.400 Dolar Bandı
Bitcoin’in 12 bin dolar barajını geçeceğini tahmin etmiş olan Manukyan, BTC’nin 12.300 dolar seviyelerinde biraz mola verdikten sonra 13.400 dolar bandına çıkabileceğini öngörüyor.  12 bin dolar seviyesinin Bitcoin için önemli bir baraj olduğunu tekrar belirten ekonomistin Bitcoin yorumu, 13.400 dolar seviyesinin aşılmasıyla birlikte artışın kademeli olarak devam edeceği yönünde.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/Bitcoin-3400-dolar-bandi-grafik.jpg

Şant Manukyan, Çin’de yaşanan sel felaketlerinin etkilerini Bitcoin’de de gördüklerini söyledi. Manukyan Çinli madencilerin bulunduğu havuzlarda hash değerlerindeki gerilemenin, BTC üzerindeki baskıyı arttırabileceğini düşünüyor.

Ethererum ve DeFi, Bankacılığı Ele mi Geçiriyor?
DeFi’nin 6 milyar doları geçmiş durumda olmasını önemseyen Manukyan, bunun tüm piyasa içinde küçük bir değer olduğunu kabul etmekle beraber önemli olan kısmın DeFi’nin yükselmeye devam etmesi olduğunu da vurguluyor. Aynı zamanda Warren Buffett’ın altın hissesi almasından çok, bankacılık sektöründen bu kadar çekilmesinin önemli bir mesaj içerdiğini savunan ekonomist, DeFi’nin bankacılığın yerine geçip geçmeyeceğini de irdeliyor.

Manukyan, DeFi’nin bankacılığın yerine geçeceğini söylemenin şu an için biraz abartılı olacağını düşünüyor. Ama ilerleyen zamanda, DeFi gibi bankacılığa alternatif olabilecek yeni modellerin ortaya çıkmasının da kayda değer bir gelişme olduğunu söyledi.

Ethereum (ETH) için de bir fiyat yorumu yapan Manukyan, ETH’nin kısa vadede 375 dolar bandının altına kaymaması gerektiğini, yukarı hedefinse 500 dolar olduğunu belirtti. Ama ETH için işlem ücretlerinin hala çok yüksek olduğunu vurgulayan stratejist, bankacılığın geleceği olma yolunda en büyük engellerden birinin de bu yüksek bedeller olduğunu söyledi.

Kaynak: https://koinbulteni.com/sant-manukyan-bitcoin-altin-ethereum-yorumu-77139.html
14  Local / Bitcoin Haberleri / Max Keiser: Warren Buffett 50.000 Dolardan Bitcoin Alacak on: August 16, 2020, 04:15:27 PM
ABD’nin en ünlü ve en zengin yatırımcılarından birisi olan Warren Buffett, daha önce defalarca hem Altın hem de Bitcoin aleyhine açıklamalarda bulunmuştu. Bitcoin konusunda hala sert bir görüşe sahip olduğu tahmin edilen Buffett, Altın konusunda ise geri adım attı.

Ünlü ismin geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs hisselerini satıp, Barrick Gold hisselerini satın aldığı ortaya çıktı. Berkshire Harthaway ikinci çeyrek raporunda Barrick Gold (GOLD) hisselerinden toplamda 563,5 milyon dolarlık alım yapıldığı belirtildi. Bu da ünlü ismin yaklaşık olarak yarım milyar dolarlık Altın yatırımı yaptığını gösteriyor.

İlgili raporda Warren Buffett’in sadece Goldman Sachs değil, diğer önde gelen banka hisselerini de elinden çıkardığı görülüyor. Bu da Buffett’in ekonomik sisteme olan bakış açısını veya buna yönelik yatırım eğilimini değiştirmiş olabileceğini gösteriyor.

Warren Buffett, Bitcoin Fırsatını Kaçırmayacak
Ünlü sunucu ve Bitcoin yatırımcısı Max Keiser de bu konuya atıfta bulunarak, Buffett’in panik alımı yapacağını vurguladı. Keiser, Buffett’in Bitcoin 50.000 dolara çıktığında yükselişi kaçırmamak için alım yapacağını ifade etti.

Kaynak: https://koinbulteni.com/max-keiser-warren-buffett-50-000-dolardan-bitcoin-alacak-77030.html
15  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin Bu Hafta Sonu 12.000 Doların Üstüne Çıkabilecek Mi? on: August 14, 2020, 07:35:23 PM
Lider kripto para birimi Bitcoin ve kripto para piyasasının geneli haftanın ilk gününde ciddi bir yükseliş yakaladı. Buna rağmen haftanın ilerleyen günlerinde birkaç DeFi projesi dışında bütün kripto para piyasası derin bir sessizliğe büründü. Bugün ise Ethereum’un harekete geçirdiği piyasa, Bitcoin’i de uykusundan kaldırdı.

Aslında Bitcoin son 3 haftadır benzer bir görüntü çiziyor. Haftanın ilk gününde hareketlenen BTC/USD işlem çifti Cuma gününe doğru düşüş yaşasa da hafta sonu tekrar sert bir yükselişle gündeme geliyor. Bitcoin fiyatı birkaç gün önce 12.000 doları test etse de tekrar 11.500 dolara kadar düşmüştü. Basın saatine göre 11.800 doların üstüne çıkan BTC, bu hafta sonu yine aynı hareketini tekrarlayıp 12.000 doları test edebilir veya bu direnci kırabilir.

Bitcoin Fiyatı İçin Dikkat Edilecek Unsurlar
Bitcoin’in hafta sonu sergileyeceği hareketi önceden tahmin etmenin birkaç yolu olabilir. Bunlardan ilk ise Altın ve Bitcoin arasındaki korelasyon olarak biliniyor. ONS Altın özellikle Rusya’dan gelen aşı haberi ile düşse de aşı hakkındaki endişeler Altın fiyatlarını yeniden toparladı. Bu durum BTC grafiğine de yansıdı ve BTC hafta sonu Altın fiyatının yükselişini kendi grafiğine yansıtabilir.

Bir diğer önemli ipucu ise altcoin’lerin hareketliliği olarak görülüyor. Son 3 gün içerisinde birçok altcoin ciddi yükselişler kaydetti ve bu durum yavaş yavaş BTC’ye yaramaya başlayabilir. Piyasa genellikle yükseliş döngüleri halinde ilerliyor ve altcoin’lerin yükselişi biterken sıra BTC’ye gelecektir.

Yine de kripto para piyasasında ve Bitcoin grafiğinde hiçbir şeye kesin gözüyle bakmamak gerekiyor. Bununla beraber BTC eğer kısa süre içerisinde 12.000 doların üstünde kapanış yaparsa bu durum ani bir FOMO ile sonuçlanabilir.

Kaynak: https://koinbulteni.com/bitcoin-bu-hafta-sonu-12-000-dolarin-ustune-cikabilecek-mi-76910.html
16  Local / Bitcoin Haberleri / Almanya’dan Çin’e Karşı Blockchain Hamlesi! Türk Uzmanlar Ne Diyor? on: August 14, 2020, 02:30:00 PM
Almanya Maliye Bakanlığı Çin’in dijital para projesinin ve Facebook’un Libra çalışmalarının ardından harekete geçtiler. Almanya Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yasa tasarısında blockchain kullanımının önemi vurgulandı. Almanya’dan gelen bu haber Türkiye’de de büyük yankı uyandırdı.

Almanya Maliye Bakanlığı 11 Ağustos’ta yeni bir yasa tasarısı hazırladığını duyurdu. Bu tasarıda ülkedeki hisse senetlerinin blockchaine aktarılması, bu sayede yeni e-hisselerin oluşturulması hedefleniyor. Almanya Maliye Bakanlığı ile birlikte çalışan Federal Adalet ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı, hisse senetlerinin blockchaine aktarılmasının Alman ekonomisi için verimli olacağı görüşünde.

E-Hisselerin Sağlayacağı Faydalara Değinildi
Almanya’da menkul kıymet olarak sınıflandırılan finans varlıklarının ülkedeki yasalar doğrultusunda belli bir formda belgelenmeleri gerekiyor. Menkul kıymetler bu belgeleme sürecinin ardından piyasada kullanılabiliyor ve taraflar arasında el değiştirebiliyorlar.  Almanya Maliye Bakanlığı bu sürecin blockchaine taşınmasının piyasalar adına faydalı olabileceğine inanıyor.

Duyurusu 11 Ağustos’ta yapılan yasa tasarısında blockchain tabanlı e-hisselerin ne gibi faydalar sağlayacağından, bu alanda yapılacak yasal çalışmaların öneminden bahsediliyor. Tasarıda öne çıkan noktalardan birisi blockchain teknolojisinin piyasalara likidite sağlamak için kullanılabileceği oldu.

Maliye Bakanlığı, bu yasa tasarısının Alman ekonomisi için de faydalı olacağı kanaatinde. Bakanlık bu tasarının yürürlüğe girmesi halinde Almanya’nın “daha cazip bir finans merkezi” haline gelebileceğini, bu yasayla birlikte hem piyasa bütünlüğünün daha kolay sağlanacağını hem de yatırımcılara güven duygusu aşılanacağını açıkladı.

Dijital Euro Fikrini Değerlendiriyorlar
Almanya’daki yetkililer Çin’in dijital yuan ve Facebook’un Libra projelerine karşı olası bir dijital euro projesini de değerlendirmeye başladılar. Almanya Maliye Bakanlığına bağlı olan Fintech Konseyi, 23 Temmuz tarihinde konuyla ilgili bir rapor yayınlayıp dijital euronun önemini vurguladı..

Blockchain tabanlı yeni bir dijital para projesinin Alman ekonomisi için faydalı olacağını belirten Fintech Konseyi; ülke genelindeki özel şirketlere, ticari bankalarına, Almanya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankasına işbirliği çağrısında bulundu. “Der digital, programmierbase Euro” başlığıyla hazırlanan rapordan bir kesit şu şekilde:

“Facebook Libra projesini geliştirirken ne kadar hızlı ve kapsamlı çalışıyorsa (Almanya da) dijital euro konusunda bu şekilde çalışmalıdır. Bu yüzden gerek Almanya’nın gerekse diğer Avrupa ülkelerinin dijital euro çalışmalarını hızlandırmaları gerekmektedir.”

Türkiye’de Görebilir miyiz?
Almanya’nın gerek dijital euro gerek blockchain alanlarında böyle adımlar atmış olması Türkiye’deki uzmanların gözünden kaçmadı. Blockchain camiasının tanındık isimleri, Almanya’dan gelen bu haberlerin ardından gözlerini Türkiye’ye çevirdiler.

Almanya’nın hisse senetlerini blockchaine aktarıp e-hisse oluşturma fikri sosyal medyada büyük ilgi gördü. Celil Öztürk, Almanya’daki bu tasarının yürürlüğe girmesi halinde ülkede “7/24, herhangi bir coğrafi sınır olmadan, şeffaf ve güvenli bir şekilde işlem yapılabileceğini” söyledi. Bunun ardından Squanch olarak da tanınan Dr. Aytunç Yıldızlı, konuyla ilgili bir açıklama yapıp bu fikri Sermaye Piyasası Kuruluna ilettiğini açıkladı. Yıldızlı, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

“1 sene evvel dost meclisinde bir SPK yetkilisine birebir aynısını sundum. Bir çok düzenleyici birime değdiği söylendi ve dikkate alınmadı. Bürokrasi yüzünden öteleniyoruz…”

Finans uzmanı Erkan Öz, Yıldızlı’nın yaptığı bu yorumun ardından bu sürecin önündeki bürokratik engelleri eleştiren bir açıklamada bulundu. Almanya gibi ülkeler bu alanlarda çalışma yaparken Türkiye’nin hala somut bir adım atmamış olmasına değinen Öz, şunları yazdı:

“Yapacağımız sadece birkaç yasa çıkarmak. Ama hala başkaları ne yapacak bir görelim mantığında gidiyoruz. Pastayı dilim dilim bölüyorlar gözümüzün önünde.”

Kaynak: https://koinbulteni.com/almanya-blockchain-turk-uzmanlar-yorum-76781.html
17  Local / Bitcoin Haberleri / Altın ve Bitcoin Fiyatı İçin Yükseliş Beklentisi Sürüyor on: August 14, 2020, 02:28:05 PM
Altın fiyatı 2.000 dolardan düştükten sonra 1.950; Bitcoin fiyatı ise 12.000 doların altına indikten sonra 11.700 dolarda duruyor. Yatırımcılar piyasalara hala belirsizliğin hakim olduğu şu dönemlerde altın ve Bitcoin fiyatlarının geleceğini merak ediyorlar. Bazı uzman yorumları altın ve Bitcoin fiyatlarında yeni bir sıçrayış gelebileceğine işaret ediyor.

Finans uzmanı Erkan Öz bugün altın ve Bitcoin fiyatlarını yorumladı ve bu iki varlığın uzun vadede değer kazanmaya devam edebileceğini söyledi. Altın ve Bitcoin ile ilgili uzun süredir iyimser tahminlerde bulunan ve dünya ekonomisinin günümüzde yaşadığı sorunları yıllar öncesinden bilen Öz, bu tavrını korumaya devam ediyor.

Altın Fiyatı İçin Yeni Bir Rekor Yorum
Birkaç gün önce 2.070 dolara kadar çıkan ons altın fiyatı Rusya’dan gelen aşı haberiyle 1.900 dolara kadar düştü. Fakat altın fiyatı adeta sağlam bir zemine bastığını kanıtlarcasına yeniden yükselmeye başladı ve 1.950 dolara dayandı.

Erkan Öz geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir videosunda altın fiyatında sert bir düşüş beklemediğini ifade etmişti. Altın fiyatındaki yükselişin sadece Koronavirüs ile açıklanamayacağını düşünen Öz; olası bir Koronavirüs aşısının altın fiyatına ağır bir darbe vurmayacağını düşünüyor. Onun yorumlarına göre altın fiyatı devletlerin “kredi bağımlılığı” yüzünden yükseliyor.

Finans uzmanına göre altın fiyatının yükselmesine yol açan sebepler şu anda da mevcudiyetlerini koruyorlar. Ekonomik ve siyasi belirsizliklerin hala giderilmediğini, itibari paraların güç kaybetmeye devam ettiğini vurgulayan Öz; büyük yatırım şirketlerinin altın tahminlerine değiniyor.

Yatırım şirketi Crossborder Capital, ons altınla ilgili yaptığı analiz sonucunda altının 2.100 dolardan satılması gerektiği sonucuna vardı. Ayrıca Crossborder Capital analistlerine göre dünya ekonomisi önümüzdeki aylarda toparlanmaya başlamazsa altının 2021 sonunda 3.000 dolara kadar çıkması beklenebilir.

Altınla Birlikte Bitcoin de Yükselişe Geçebilir
Altın fiyatının yükselişe geçmesi ve yeni bir rekor kırması halinde Bitcoin fiyatının da yükselmesini bekleyebiliriz. Erkan Öz; kripto para piyasasında son zamanlarda oldukça olumlu gelişmelerin yaşandığını ve bunların Bitcoin fiyatına artı olarak dönüş yapabileceğini düşünüyor.

Coinbase’in yeni kredi hizmetinden, DeFi sektöründeki gelişmelerden bahseden Öz tüm bunların ötesinde özellikle MicroStrategy’den gelen habere önem veriyor. 1.2 milyar dolarlık bir şirket olan MicroStrategy geçtiğimiz günlerde 250 milyon dolarlık Bitcoin aldığını açıkladı. Şirket başka bir deyişle 21.000 adet Bitcoin, yani toplam BTC arzının %0.1’ini almış oldu.

Erkan Öz’ün yorumlarına göre MicroStrategy gibi bir şirketin Bitcoin’e yönelmiş olması oldukça büyük bir gelişme. MicroStrategy’nin dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi olan BlackRock gibi isimlerle ortak olduğunu hatırlatan Öz; şu yorumu yapıyor:

“Yüzlerce trilyon dolarlık piyasanın oyuncuları bu işin (Bitcoin) bilincindeler. MicroStrategy, bu oyuncuların bilgisi dahilinde böyle bir Bitcoin operasyonu yapıyor. Bunun gerisi gelecektir.”

Öz bunun “gerisinin gelmesi” halinde Bitcoin fiyatının hızla yükselebileceğini düşünüyor. Öz’ün deyimiyle; bu gibi oyuncular Bitcoin’i rezerv varlık olarak görmeye başlarlarsa “büyük bomba” patlayacaktır.

Kaynak: https://koinbulteni.com/altin-ve-bitcoin-fiyati-yukselis-beklentisi-suruyor-76798.html
18  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin Fiyatı Madenci Hareketleri Sebebiyle Düşebilir on: August 14, 2020, 02:21:53 PM
Geçtiğimiz ay boyunca rahatlıkla gözlemleyebileceğimiz gibi altın ve gümüş ile korelasyon içinde ilerleyen Bitcoin fiyatı, bu iş birliğini geçen günkü düşüş sırasında da gösterdi. Küçük de olsa bir düşüşle haftaya başlayan Bitcoin, son günlerde bu tabloyu toparlamaya çalışmış ve piyasada 11.700 bandından alım-satım gerçekleştirmişti.

Bitcoin (BTC) geçtiğimiz hafta 11.500 dolar bandından işlem görüyordu. Birçok analist bu seviyenin önemini vurgulamış ve buradan sonra göstereceği hareketin yönünün önemini belirtmişti. BTC son 24 saatte yaklaşık %3 gibi bir oranla artış göstererek 11.717 dolardan işlem görüyor. Analist Crypto Michael Twitter’dan yaptığı analizde bu yükselişi gösterirse BTC değerinin 11.850 dolar bandına çıkmasının kaçınılmaz olacağını söylemişti.  BTC, bir süredir sabit bir çizgide ilerleyen grafiğinden sıyrılıp temmuz ayında yakaladığı çıkışı sürdürerek şu anda kripto para piyasasının toplam değerinin %60’ını kapsıyor.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/Bitcoin-Piyasa-Degeri-Oran.jpg

Madenciler Bitcoinlerini Satıyor, Düşüş Gelir mi?
Son günlerin genel tablosuna baktığımızdaysa, Bitcoin maden havuzlarından 11 Ağustos’ta 1.631, 12 Ağustos’ta 1.614 ve 13 Ağustos’ta 1.959 BTC çıkışı gerçekleştirilmiş olduğunu görüyoruz. Bitcoin madencileri daha fazla BTC satmaya başlamışlar. Bu tür bir hareketliliğin Bitcoin fiyatında bir gerileme getireceği öngörülüyor. Cryptoquant CEO’su Ki Young Ju sosyal medyadan yaptığı açıklamayla bu rakamlara baktığında düşüşün gelebileceğini tahmin ettiğini söyledi.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/Agustos-Bitcoin-Giris-Cikisi.jpg

Bitcoin, Altın ve Gümüşle Aynı Şekilde Hareket Ediyor
Altın, Bitcoin ve gümüşün, aslında yönü ne olursa olsun, çok benzer şekilde hareket ettiklerini kolaylıkla gözlemleyebiliriz. Geçtiğimiz haftaki Koronavirüs aşısı haberleri ile gelen genel piyasa hareketliliği üçünü de aynı şekilde etkilemiş ve fiyatlarını düşürmüştü. Bu şekilde bir hareketliliğin Bitcoin’in artık yatırımcılar için geleneksel yatırım madenleri olarak düşünülen altın ve gümüş kadar önem arz etmeye başlayan bir yatırım aracı olarak görüldüğünü söyleyebiliriz.

Mart ayında, Koronavirüs’ün ilk büyük dalgası piyasaları vurduğunda, Bitcoin fiyatı geleneksel piyasalar ile aynı doğrultuda hareket etmekteydi. Şu an ise en önemli iki yatırım madeni olan altın ve gümüşler benzer hareketlerini kolaylıkla gözlemliyoruz. 7 Ağustos itibarıyla altın %6.5, Bitcoin %5 ve gümüş %11 oranlarında düşüş göstermişti.

Kaynak: https://koinbulteni.com/bitcoin-fiyati-madenci-dusebilir-76824.html
19  Local / Bitcoin Haberleri / Selcoin Altın, Bitcoin, Dolar Fiyatını Yorumladı: Yükselişe Devam mı? on: August 14, 2020, 02:18:19 PM
Türkiye’deki birçok vatandaş artık altın fiyatı ile yakından ilgileniyor. Güvenli liman arayışına giren yerli yatırımcılar altın fiyatını yakından takip ediyorlar. Bu hafta neredeyse 480 liraya çıkan altın fiyatı yeniden yükselecek mi, büyük bir merak konusu.

Sosyal medyada Selcoin olarak tanıdığımız usta yatırımcı güncel siyasi ve ekonomik gelişmeleri inceleyip altın, Bitcoin ve dolar fiyatını yorumladı.

Gram Altında Alım Fırsatı Doğmuştu
Altın fiyatı bu hafta Rusya’dan gelen Koronavirüs aşısı haberinin ardından hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Hafta içerisinde 478 liraya kadar çıkan gram altın fiyatı, 440-450 lira bandına kadar geriledi. Selcoin altın fiyatını yorumlarken bunun bazı yatırımcılar için bir alım fırsatı doğurduğunu söyleyip, altın fiyatının yeniden yükselebileceğini ifade etti.

Anlık altın fiyatını değerlendiren Selcoin, altının yeniden yükselişe geçtiğini ve “yola devam ettiğini” söyledi. Gram altının “yeniden yükseliş hareketine döndüğünü” açıklayan Selcoin, güncel gram altın grafiğinin “gayet olumlu” göründüğünü belirtti.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/gram-altin-fiyati-yorum-scaled.jpg

Bitcoin’de Yeni Giriş Riskli
Bitcoin gibi kripto paraların fiyatını da yorumlayan Selcoin, Bitcoin’in şu anda riskli olduğunu söyledi. Kripto para fiyatı ile ilgili genel bir yorum yapan Selcoin, Bitcoin’de “hiç reel bir hareket alanının oluşmadığını” söyleyip, Bitcoin’in şu anda özellikle yeni yatırımcılar için “riskli bir bölgede” olduğunu belirtti. Onun görüşlerine göre Bitcoin bir türlü olması gerektiği kadar “gevşeyemedi” ve bu yüzden altının aksine henüz bir alım fırsatı sunmadı.

Bitcoin’in önümüzdeki günlerde çizebileceği grafik hakkında da bazı tahminlerde bulunan Selcoin, 10 bin dolara doğru sarkacak bir mumun “piyasayı iyi sallayacağını” düşünüyor. Bu sırada Ethereum gibi diğer kripto paraların fiyatını da değerlendiren Selcoin, bu gibi altkoinlerin tıpkı Bitcoin gibi riskli bölgede olduklarını söyleyip “sabırlı olmanın” daha mantıklı olabileceğini söyledi.

Dolarda Sıçrama Bekliyor
Geçtiğimiz günlerde 7.34’e düşüp daha sonra 7.30 seviyesinin altına inen dolar kuru şu anda yeniden 7.37 seviyesine kadar gelmiş durumda. Selcoin, dolar kurunun önümüzdeki aylarda daha yukarı çıkabileceğini düşünüyor.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/dolar-lira-fiyati-scaled.jpg

TCMB’nin geçtiğimiz günlerde aldığı kararın aslında “gizli bir faiz artışı” olduğunu söyleyen Selcoin, bunun dolar kurunu tutmak için yeterli olmayacağını düşünüyor. Dolarda 7.30’un kritik seviye olduğunu vurgulayan Selcoin, haftalık kapanışın bu seviyenin üstünde olması halinde daha sert bir yükseliş görülebileceğini söylüyor. Selcoin ayrıca doların “yürümeye” başlaması halinde “gram altının koşmaya başlayacağını” belirtiyor.

Kaynak: https://koinbulteni.com/usta-isim-altin-bitcoin-dolar-fiyatini-yorum-yukselis-76825.html
20  Local / Bitcoin Haberleri / Türk Analistlerden Altın, Bitcoin ve Dolar Yorumu: Sırada Ne Var? on: August 12, 2020, 09:16:01 AM
Altının gram ve ons fiyatları dün Rusya’dan gelen haberin ardından sert bir şekilde düştü. Sabah saatlerinde 430-435 lira bandına çekilen gram altın şimdi 445 liraya kadar çıktı. Ons altın fiyatı da 1.895 dolara kadar düştükten sonra şimdi 1.920 dolara kadar çıktı.

Rusya dün Koronavirüse karşı yeni bir aşı geliştirdiğini duyurdu. Hem altın hem kripto para piyasaları Rusya’dan gelen bu haberin ardından düşüşe geçti. Peki altın ‘balonu’ patladı mı?

Uzmandan Altın Yorumu
Ons altın fiyatının Rusya’dan gelen haberin ardından sert bir şekilde düşüşe geçmesi piyasalarda adeta şok etkisi yarattı. Bazı uzmanlar bunu altın balonunun patlaması olarak yorumlasalar da Türk analistlerden Selcoin bu görüşe katılmıyor. Hatta onun tahminine göre altın henüz olması gereken seviyeye çıkabilmiş değil ve yükselişini sürdürecek.

Selcoin geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir videosunda gram altının overbought bölgesinde olduğunu, gram altında bir gevşeme görülebileceğini söylemişti. Gram altın fiyatı tam da bu yoruma uygun bir şekilde küçük çaplı bir düşüş yaşadı ve 440-450 lira bandına kadar çekildi. Altın fiyatının önümüzdeki süreçte yeniden yükselişe geçebileceğine inanan Selcoin, bu düşüşün kademeli bir alım fırsatı doğurduğuna inanıyor.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/altin-fiyat-yorum-selcoin-scaled.jpg

Bir başka analist olan Rookie de bu sabah altınla ilgili bir grafik yayınladı ve ons altın fiyatındaki düşüşü yorumladı. Rookie ons altın fiyatında yeniden bir düşüş görülebileceğini, 1772-1825 dolar seviyesinin test edilebileceğini açıkladı. Fakat Rookie bunu söylerken altının henüz bir düşüş trendinde olmadığını vurgulamayı da ihmal etmedi.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/altin-fiyat-yorum-rookie.jpg

Dolar Yükselmeye Devam Edecek mi?
TCMB dolar kurunun geçtiğimiz günlerde 7.34 liraya çıkmasıyla birlikte döviz kuruna karşı harekete geçti. Geçen hafta döviz kuruyla ilgili yeni bir karar alan TCMB, dün de buna benzer bir adım atıp belli başlı bankalar için likidite imkan limitlerini sıfırladığını duyurdu. Selcoin, alınan bu kararların doları uzun vadede durdurmayacağını düşünüyor.

Selcoin’in tahminlerine göre dolar 7.30 seviyesinin üstünde haftalık kapanış yaparsa sert bir şekilde yükselmeye başlayacak. Onun yorumlarına göre dolar kurunun artmasıyla birlikte TCMB de faiz artırma yoluna gidecek.

Bitcoin’de Güncel Durum Ne?
Usta analist bunun yanı sıra Bitcoin’i de yorumladı ve dün gece yaşanan düşüşü değerlendirdi. Bitcoin’de yine 10.600 dolar seviyesinin önemini vurgulayan Selcoin, Bitcoin’in 10.000 dolara iğne atabileceğini açıkladı. Onun yorumlarına göre Bitcoin 10.600 doların altında iki günlük kapanış yaparsa yeni bir düşüş trendi başlamış demektir. Selcoin bu senaryoda altkoinlerde çok daha sert bir düşüş yaşanabileceğini düşünüyor.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/bitcoin-yorum-selcoin-scaled.jpg

Rookie de Bitcoin fiyatıyla ilgili güncel bir grafik paylaştı ve Bitcoin’in önündeki direnç noktasını kırmayı başaramadığını söyledi. Bitcoin’in henüz düşüş trendine girmediğini söyleyen Rookie bu noktada Selcoin’e benzer bir tahminde bulunuyor. Rookie’ye göre fiyat ancak 10.380 doların altına inerse Bitcoin’in düşüş trendi olduğu söylenebilir.

https://koinbulteni.com/wp-content/uploads/bitcoin-yorum-rookie.jpg

Kaynak: https://koinbulteni.com/uzman-altin-bitcoin-dolar-yorumu-76574.html
Pages: [1] 2 3 4 »
Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!