Bitcoin Forum
April 23, 2021, 03:30:01 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 »
1  Local / Ekonomi / Dünya Çapında Yapılan Kripto Para Araştırması Yayınlandı! on: April 11, 2021, 08:31:46 PM
Invictus Capital tarafından dünya çapında bir kripto para araştırması yapılmış ve bununla ilgili de çarpıcı sonuçlar açıklanmış. Ben haberin Türkiye'ye ilişkin derlenmiş kısmını buldum ve paylaşmak istedim. Yatırımcıların mesleklerine ve yaşlarına kadar kırılım yapmışlar. Dördüncü sırada olmamız bence muazzam! Paracıkların altcoinlere aktığını da tahmin ediyorduk zaten ama bir araştırmayla teyit edilmiş olması da sevindirici!

Şirketin sitesinde Türkiye'ye ilişkin başka detaylar da var belki, onlara da bakacağım. Ayrıca global sonuçları da bulabilirsem buradan güncelleyeceğim.

Haber linki: https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/kripto-yatiriminda-dunyada-4uncuyuz-6366365/


Görsel Kaynağı: www.sozcu.com.tr
Araştırma Kaynağı: Invictus Capital
2  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Bitcoin Diamond (BCD) Fiyat Sorunsalı on: April 06, 2021, 01:33:40 PM
2017 yılında bir BTC forku olarak ortamlara giren Bitcoin Diamond, şu anda tekrar kafasını kaldırmış yeni ataklar yapma peşinde. Ama bunun fiyat hedefine ilişkin enteresan bir durum var!

Şöyle ki; 2017 Kasım ayında borsalara girdiğinde fiyatı kısa zamanda 100 doların üzerine çıkmıştı. Ama çekimler kapalıydı! Sadece Binance'de mi kapalıydı yoksa tüm borsalarda mı kapalıydı ondan emin değilim. Ocak ortası gibi Binance tarafında BCD çekimleri serbest bırakıldığında, fiyatı da kademeli olarak gerileyerek 5 dolar altına düşmüştü. Uzun bir süre 1-2 dolar aralığında dolaştı, sonra aylarca 1 doların da altında kaldığı oldu!

Şimdi ise alt-boğanın verdiği güçle belini doğrultmuş ve uzun bir aranın ardından 2 dolara ulaşmış durumda!

BCD için gerçek ATH fiyatını kaç kabul etmemiz lazım bu durumda?

CMC'de 13 Ocak 2018 tarihinde $99, Coingecko'da ise aynı tarihte $148 görünüyor.

Ama bu ATH fiyatları, çekimlerin kapalı olmasından kaynaklı olarak mı uçmuştu o dönem, yoksa forklara olan talep yoğunluğunun mu etkisi vardı ya da her ikisi mi bilemiyorum...

Şimdi de bu fiyatlara tekrar ulaşabilecek potansiyeli var mı? Burası aklıma takılıyor birkaç gündür. Yorumu olanlar varsa yeşillendirsinler bir zahmet.
3  Local / Türkçe (Turkish) / Grafiklerden Trend Takibi Yapmak İçin Göstergeler on: April 04, 2021, 02:55:43 PM
Grafiklerden trend takibi yapmak için kullanılan bazı göstergeleri hepimiz az çok duymuşuzdur. Aramızda konuyu iyi bilen profesyoneller de olduğundan, bu yazım yeni başlayanlar ya da konuyu merak edenler için temel bilgi niteliğindedir. Ne kadar bilirsek bilelim arada gözden kaçanlar da olabiliyor. Burada, analizlerde kullanılan grafik şekillerinin anlamlarından ve işaret ettikleri piyasaya yönelik formasyonlardan bahsedeceğim.

Öncelikle şu aşağıdaki görselde, derli-toplu halde en bilindik şekiller görülebilir. Bunlar tüm finansal piyasalar için geçerlidir!Aşağıda bazılarının açıklamalarını ekledim...

Çift Tepe:
Quote
Çift tepe ya da ikili tepe olarak adlandırılan formasyon, teknik analistlerce güçlü bir yukarı trendin sonuna gelindiğinin habercisi olduğu varsayılır. Önemli bir zirve seviyesinden dönülmesiyle beraber daha önce harekete katılamayan yatırımcıların da tekrar yükseliş olacağı ve trendin devam edeceği beklentisi ile piyasaya girmesi fiyatları bir önceki tepeye yakın bir seviyeye kadar taşır, fakat bir önceki tepede yaşanan sert satış ikinci tepeyi de önemli bir direnç haline getirmesinin ardından alıcıların bu noktada isteksiz olması fiyatları tekrar destek seviyesine çekmesi ile oluşur.

Çift Dip:
Quote
Bu formasyon ikili tepe formasyonunun tersi niteliğindedir. Düşüş trendinin sonunda görülen bu formasyonda hacim miktarı, birinci dip oluşurken yüksektir. Birinci dipten gelen tepki alımlarında ise hacim daha düşük kalır. İkinci dipten dönüşten itibaren işlem miktarı da fiyatla birlikte artar. Bu formasyon grafiklerde, ikili tepe formasyonu şekline benzetilen M harfinin tersi olan W harfine benzemektedir. Tıpkı ikili tepe formasyonunda olduğu gibi bu formasyonun da genellikle bir aydan daha uzun süreceği varsayılır.

Omuz Baş Omuz:
Quote
Omuz baş omuz formasyonunda boyun çizgisi oldukça önemlidir. Formasyonun onaylandığı ve alım – satım karalarının verildiği destek/direnç çizgisidir. Boyun çizgisi sol omuz ve baş bölgesinden gelen satışların destek bulduğu noktalar birleştirilerek çizilir. Mutlaka yatay olmak zorunda değildir, aşağı ya da yukarı eğimli de olabilir. Boyun çizgisi aşağı yönde kırıldıktan sonra tekrar boyun çizgisine doğru yönelerek satış için ikinci bir fırsat verir.

Flama/Bayrak Formasyonu:
Quote
Kısa vadeli görünümde oluşan ve trendin devamı anlamına gelen grafik oluşumlarıdır. Bayrak formasyonu kesinlikle bir geri dönüş formasyonu değildir. Bayrak formasyonu ile flama formasyonu birbirine çok benzerler. Kısaca tanımlamak gerekirse; çok sert bir yukarı fiyat hareketinden sonra, kısa vadeli bir konsolidasyon oluşması ve bu konsolide grafiğin şeklinin bayrağa benzemesidir. Bu konsolide oluşumu sırasında genellikle hacimler düşük seviyede hareket eder. Bayrak formasyonunun oluşumunda ilk hareket çok sert bir yukarı hareket sonucu oluşur ve bu bayrağın direğini meydana getirir. Bu hareketi kaçıran yatırımcılar, bayrak oluşumunu takip edebilirler. Bayrak oluşumu genellikle sekiz bar civarı olur ama kesinlikle yirmi bar üzerine çıkmaz.

Alıntılamış olduğum açıklamaların kaynağı, QNB Finansbank sitesidir. https://www.qnbfi.com/forex/teknik-analiz-nedir
Tüm formasyonları burada bulamadığımda, daha sonra diğerlerini de tanım şeklinde güncellerim. Zaten görseldekinin dışında da birkaç tane var.
4  Local / Alternatif Kripto-Paralar / BTC Dominance Düşüşü ve Altcoinlere Etkileri on: March 31, 2021, 08:52:44 PM
Bu başlığı açmak istedim çünkü ayrıca tartışılmayı hak eden bir konu.

Geçtiğimiz aylarda kademeli olarak %70'lerden inen ve %60 seviyesinde kalarak stabil devam eden dominans oranı; an itibariyle CMC verilerine göre %55.8'e gerilemiş durumda! Coingecko'da bu oran %58, Tradingview'da ise %60.30

Alt alta koyup bir bakalım tekrar:
%55.8
%58
%60.30

Arada bu kadar fark olmasını biraz tuhaf buluyorum. Hangisine inanmak lazım, kararsız kaldım ve ortalama almak istedim: %58.03

Her şeye rağmen güçlü bir alt-boğa görmek için ideal orana yaklaşmış görünüyor. Önümüzdeki haftayı dikkatle izlemek lazım.

Sizin yorumlarınız neler? Altcoinler için daha büyük bir boğa koşusu geliyor olabilir mi?31 Mart 2021 itibariyle market büyüklüğümüz muazzam bir seviyeye gelmiş!
Total Market Cap (Bitcon Dahil): $1,970,485,236,043 (1.9 Trilyon Dolar)
Bitcoin Market Cap: $1,099,083,650,396 (1.09 Trilyon Dolar)
Altcoin Market Cap: $871,401,858,647 (871 Milyar Dolar)


Ayrıca geçen senenin kasım ayında açmış olduğum şu konuya da bakabilirsiniz:
Total Marketcap / Dominance / BTC marketcap (2017 ----> 2020) Gelecek olan boğaya dikkat çekip Dominance ve Total Market Cap kıyaslaması yapmıştım!

5  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Hedera Hashgraph (HBAR) Covid-19 Aşısının Tedarik Zincirine Dahil Olmuş on: January 20, 2021, 02:35:44 PM
Dün HBAR'da olağandışı bir fiyat yükselişi gördüğümden biraz araştırmak istedim. Uzun zamandır takip etmiyordum. Hedera Telegram kanalından yöneticiyle konuştum. Bu konuda dün bir resmi açıklama yapılmış. Bu açıklama da İngiltere basınında haberleştirilip yayılmış.

Hedera Grubu, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Kuruluşu ile Covid-19 aşılarının tedarik-depolama-dağıtım faaliyetlerinde blockchain üzerinden izleme faaliyetini üstlenmiş.
İngiltere merkezli "Everyware" adlı dijital varlık izleme sağlayıcısı da Hedera ile birlikte çalışıyormuş. Bu çalışmanın diğer ortakları arasında Google, IBM, LG Electronics de varmış.

Resmi açıklama şurada: https://hedera.com/blog/everyware-and-hedera-hashgraph-enabling-cold-chain-monitoring-of-covid-19-vaccine-for-nhs-facilities

Yayınlanan bazı haberler:
https://cointelegraph.com/news/uk-s-health-service-adopts-hedera-to-monitor-covid-19-vaccine-cold-storage
https://www.ledgerinsights.com/everyware-hedera-launch-dlt-solution-to-monitor-covid-19-vaccine-temperatures/
6  Local / Ekonomi / Total Marketcap / Dominance / BTC marketcap (2017 ----> 2020) on: November 17, 2020, 08:30:53 PM
Son günlerde 2017 yılının kasım-aralık dönemini yaşıyor gibiyiz. Bitcoin tarafında soluksuz bir yükseliş varken, altcon tarafında sert düşüşler görülüyor.
Total marketcap son 2,5 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış: 500 Milyar USD
BTC Dominance kasım 2017'dekine çok benzer bir şekilde %65'te ağırlığını artırıyor.
Bitcoin marketcap ise tüm zamanların rekorunu kırmak üzere: 329 Milyar USD! 2018 boğasında 337 Milyar USD'yi görmüştü.

Yeni bir ATH gelir mi yoksa buradan bir düzeltme mi görünür bilemiyorum. Ama piyasa çok hareketlenecek gibi önümüzdeki günlerde. Aşağıya CMC'den 2 grafik ekliyorum. 2017,2018 ve 2020'nin kıyaslanması için bir fayda sağlayabilir belki. Eğer 2018 boğasının benzerini yaşayacak olursak. Birkaç hafta içerisinde BTC dominasyonunun düşmesi, yeni bir ATH ve altcoin boğası görülebilir!

2017 yılının son aylarında BTC dominasyonu aynı şimdiki gibi yükselmiş. Akabinde ise dominasyon düşmüş ve altlar rekor kırmış! Gözüme çarpan benzer bölgeleri dair içine aldım.

7  Local / Türkçe (Turkish) / Bitcoin Transfer Yoğunluğu (Onayda Bekleyenler Grafiği) on: October 28, 2020, 08:19:52 PM
Geçen gün Bitcoin transferimde 24 saati aşan gecikme yaşayınca, eskiden kullandığım bir site geldi aklıma: https://jochen-hoenicke.de/queue/#0,24h

Epeydir gecikme yaşamazdım fakat birkaç gün önce başlayan BTC yükselişi, blockchain'de de aşırı bir yoğunluğa sebep oldu. Normalde 1 saat içerisinde yapılabilen transferler, günleri bulmaya başladı. İşlem ücreti düşüklüğü değil aslında esas sorun. Ortalama 30k satoshi ödenen bir transferin bile hedefe ulaşması 24 saati geçti. Ben de bu siteye tekrar göz atmak istedim...

Saatlik, günlük, aylık ve hatta yıllık olarak onaylanmamış işlem geçmişini gösteriyor. Ayrıca onayda bekleyenlerin işlem ücretleri ve mempool boyutu (bayt cinsinden onayda bekleyenler) da gösteriliyor. Grafiği son 1 ay olarak seçtiğimde, şu son birkaç günkü işlem artışının acayip yüksek seviyelere ulaştğını gördüm.

BTC dışında; BCH, BSV, LTC, DASH işlemlerinin yoğunluğunu da görmek mümkün.

8  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Bitcoin Yükselirken Altcoinler Yerin Dibine İniyor! on: October 27, 2020, 12:53:50 PM
Yine benzer bir senaryoyla karşı karşıyayız arkadaşlar. Bitcoin'in son 24 saatteki 700 dolarlık yükselişiyle altcoinler kırmızıya boyandı! CMC'ye bakıyorum da ilk 100'de düşüşler bir hayli fazla. İlk 500'de ise ortalık toz-duman olmuş! Aylardır yükselişte olan ya da yerinde sayanlar frenlerini patlatmışlar. Bazıları son 1 yılın en düşük seviyelerine inmiş. Stop-loss'ların aktifleşmesinin de bunda payı olabilir... Evet, yine alım fırsatı diyebiliriz bu duruma; ala ala da bir hal olduk valla:) Artık satış fırsatları da gelse keşke! Altların tekrar toparlanabilmesi için BTC'nin 13k seviyesinde birkaç hafta boyunca stabil hale gelmesi şart. Eğer 14k üzerine geçerse ya da 12k altına sarkarsa altlar iyice sarhoş olacak!

Binance'e alarmlar kurmuştum elimdeki altcoinler için; bu sabah 8'den itibaren neredeyse portföyümün %50'sinden fazlası için düşüş alarmları çaldı. Yeni alarm kuruyorum daha düşerse haber versin diye, 1 saat geçmeden yine çalıyor. Gidişat hakkında fikri olanlar yorumlasınlar bir zahmet. Neler oluyor sizce? ABD seçimlerinin bu işte payı var mı?
9  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Free TON Hakkında Merak Edilenler! on: October 18, 2020, 11:35:48 AM
Hem burada hem de diğer forumlarda Free TON hakkında çok fazla kafa karışıklığı vardı. Çünkü bazı şeyler net olarak ya TON sitesinde yazılmadı ya da açıklanmadı. Bounty katılımcılarının çoğu (ben de dahil) tam olarak nasıl bir projeye girdiğini bilmiyor. Ben de aklıma takılanları sordum ve öğrendim...

Free TON Türkiye kanalının admin’inden, Telegram üzerinden soru-cevap şeklinde edindiğim bilgileri burada toparlamak istedim arkadaşlar. Umarım herkese faydalı olur.

1. Resmi olarak Telegram yönetimi projenin hiçbir yerinde değil. ABD yönetimi Telegram ekibinin Free TON'dan vazgeçmesini istemiş. İstemek biraz hafif kalır gerçi; zorlamış desek daha doğru!
2. Resmi token belirteci: TON Crystal (TON)
3. Toplam Adet: 5,012,025,071 (5 Milyar)
4. Sirkülasyon Adedi: 10,000,000
5. Şu anda Beta sürümü aktif. Stabil sürüm yayınlandığında kullanıma geçilecek!
6. Coingecko'da görünen fiyat suni! Bu dikkate alınmasın.
7. Telegram içinde bazı projelerde test olarak kullanılmaya başlanmış.
8. Yayına girdiğinde öncelik Telegram içerisindeki projelere yönelik olacak.
9. Çinliler sahte bir fork yaratmışlar. Buna itibar etmesin kimse!
10. Projede yer alacak pek çok özellik hakkında anketler düzenleniyor.
11. Tüm geliştirmeler "developer ekibinde" yer alan topluluğun katılımı ve katkılarıyla yapılıyor.
12. Resmi Cüzdan: TON Surf https://ton.surf/main (Android ve iOS app mevcut)

Not 1: Bu bilgilerin hepsi bana söylenenlerdir. Yorum olarak bir şey eklemedim. Eğer yeni bilgiler edinirsem burada güncellerim yine.
Not 2: Sirkülasyon adedi ilk başta 10 milyon olarak belirlenmiş. Sonrasında ne şekilde artacağı net değil!
10  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Kripto Projelerine Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar on: October 09, 2020, 04:21:47 PM
Bir kripto para projesine yatırım yapmadan önce araştırmamız, öğrenmemiz ve bunun sonucunda kendimize sormamız gereken bazı sorular vardır. Ufak yatırımlar için önemsiz gelebilir bu araştırmalar; fakat orta-büyük ölçekteki yatırımlar için bence gereklidir! Yatırım büyüklüğünü herkes kendisi için bilir zaten. Bazıları için 1000 USD çok büyük parayken, bazıları için de çok küçük olabilir...

Eğer aşağıdaki soruların cevaplarını bilmiyorsak, Telegram üzerinden ekip üyelerine sormamız ve net yanıtlar almamız elzemdir. Aksi durumda, başarısız olacağı belli olan ya da scam bir projeye girmiş olabiliriz! Belki de proje ekibi konuya yeterince hakim değildir...

1. Hedefler ulaşılabilir seviyede mi?
Herkes büyük büyük hedefler koyarak bunları yapacağını söyleyebilir ama önemli olan mantıklı olması ve yapılabilirlik seviyesidir!

2. Sosyal medya kanallarındaki aktiviteleri yüksek mi?
Aktiflik düzeyi projeden projeye değişebilir. Bazen çok aktif olmak da iyi değildir. Önemli olan, gelişmeler hakkında zamanında bilgilendirme yapılması ve topluluğun sorduğu sorulara -geçiştirmeden- yanıt verilmesidir.

3. Bounty/Airdrop/ICO/IEO süreçleri kurallara uygun ilerliyor mu ya da ilerlemiş mi?
Aslan yatağından belli olur demişler! Daha yolun en başından bazı üçkağıtlar ve ufak hesaplar peşine düşen ekiplerin, piyasada kötü bir intiba bıraktıkları tartışılmaz bir gerçek. Sonuçta hak ettiği ödülleri alamayanlar, proje hakkında doğal olarak kötü konuşacaklardır. Bu da yatırımcı gelmesini engelleyen önemli bir unsurdur. Adaletli bir süreç yönetmek önemlidir ve projenin geleceği hakkında ipuçları verir.
 
4. Ekipteki kişilerin nitelik seviyeleri neler?
Alanında uzman kişiler mi işe alınmış yoksa ekibin çoğunluğu sektöre yeni mi giriş yapıyor!

5. Daha önce bir kripto projesinde başarılı bir iş ortaya koymuşlar mı?

6. "Whitepaper", "One Pager" ve "Tokenomics" yeterince şeffaf mı?

7. Sirkülasyon ve toplam coin/token adetleri net belirtilmiş mi?
Toplamdan sirkülasyona dahil olacak coin/tokenlerin zaman çizelgesinin belirtilmesi önemlidir!

8. Ödüllerin, ICO/IEO dağıtımlarının ve kilit açma periyotlarının kapsamı belli mi?

9. Yapmış oldukları anlaşmalar/ortaklıklar gerçeği yansıtıyor mu?
"IBM, Microsoft ya da herhangi bir büyük şirket ile anlaştık" şeklinde haber yayınlayıp da sonrasında yalan çıkan projeler var piyasada. Vur/kaç yapacak ekipler çoğunlukla kritik zamanlarda böyle yalan haberler yapma eğilimindedirler. Haberin etkisiyle yatırımcı çekip sonra da parayı toplayıp kaçabilirler.

10. Halihazırda borsalarda alınıp/satılan bir proje mi? Eğer değilse, hangi borsalara girebilmek için çalışıyorlar?
Bazı borsalar vardır ki -dolandırıcı olsun ya da olmasın- talep eden herkesi içeriye alırlar. Bazıları da vardır ki para bile verseniz sizi incelemeye alırlar. Birkaç önemli borsaya girmiş bir projenin yatırım alma kabiliyeti daha yüksektir. Çünkü bazı sınavlardan geçmiş olabilir.

11. Kısa ve uzun vadeli pazarlama stratejileri neler?

12. Yeni bir ağda mı kuruluş yapacaklar yoksa hazırdaki bir ekosistem içerisinde mi yer alacaklar?

13. Mainnet düşünceleri var mı? Varsa bunun gerekçeleri neler?

14. Staking ve viral yayılım programları belli mi?

Notlar:
- Scam projeleri ayıklamak için ilk olarak whitepaper'da yazılanları plagiarism taramasından geçirmek faydalı olabilir. Çoğu scam proje, daha önce başarılı olmuş bazı projelerin whitepaper'larını kopyalayıp, ufak değişikliklerle kendi fikirleriymiş gibi yayınlıyorlar.
- Ayrıca ekip üyelerinin fotoğraflarını, ajanslardan ya da stok görsel sitelerinden ekleyenler olabiliyor. Birkaç fotoğrafı Google görsel aramasını kullanarak araştırabiliriz.
- Yöneticilerin özgeçmişlerine LinkedIN üzerinden bakmak da bazı konuları teyit etmek için yararlıdır. Genelde bu işlere giren proje sahiplerinin geniş çevreleri ve katıldığı gruplar olur.

Son olarak: Yukarıdaki maddelerde belirttiğim soruların bazıları, her proje için belki cevap aranma ihtiyacı olmayan sorular olabilir. Ben olabildiğince genellemeye ve -teknik konulara girmeden- önemli olabilecek şeyleri vurgulamaya çalıştım! Şu da bilinmelidir ki; yeterince şeffaf, başarılı, aktif ve hedeflerini gerçekleştirmiş her projenin size büyük kazançlar sağlama garantisi yoktur! Ekiplerin tüm çalışkanlığına ve iyi niyetlerine rağmen piyasada tutunamayan projeler de vardır maalesef! Buradaki önceliğimiz; dolandırıcılardan ve içi boş projelerden korunmaktır.

Sizin de aklınıza gelen önemli noktalar varsa bu konuda paylaşabilirsiniz.
11  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Mainnet Yapacak Olan Projelerin Listesi (Açıklamalı ve Kaynaklı Anlatım) on: September 29, 2020, 02:37:47 PM
Aramızda yenilerin de olduğunu düşünerek mainnet'e ilişkin kısa bir açıklama yaparak başlamak istedim. Konuyu bilenler aşağıdaki listeye geçebilirler...

Kelime olarak "Ana Ağ" anlamına gelen mainnet, bir projenin hayati dönüm noktalarından biridir. Örneğin Ethereum, ERC20 ekosisteminin ana ağıdır. ERC20 tabanlı kripto paralar mainnet yaptıkları zaman, Ethereum ağından ayrılıp kendi özel ağlarını kurarlar. Bu yüzden "mainnet" kelimesini duyduğumuzda, aklımıza öncelikle mevcut ağdan ayrılıp özel ağa geçildiği gelmelidir. Mainnet operasyonlarının farklı farklı çeşitleri de vardır. Mesela "Sidechain Mainnet", "Child Chain", "Mining on Mainnet" gibi… Bazen de mevcut ana ağın versiyonu güncellenerek Mainnet 2.0/3.0 şeklinde genişleyebilir.

İstisnalar olmakla birlikte, altcoin projeleri çoğunlukla başka bir projenin ana ağına bağlı olarak kripto pazarına açılırlar. Bir şemsiyenin altında başlangıç yapmak daha cazip gelebilir. Avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır bunun. Proje büyüdükçe ve ilgi gördükçe -proje ekibinin tercihine göre- kendine özel yeni bir ağ kurulur.

Projelerin mainnet takvimlerini takip etmenin önemi büyüktür. Çünkü fiyat hareketliliği başlar bu süreçte. Beklentiler satın alındığı için, genellikle mainnet olmadan önceki birkaç aylık süreçte pozitif ivme görülebilir. Negatif yönde de tepki veren projeler vardır elbette. Ekibin kararıyla birlikte topluluğun da yeni ağa geçişi desteklemesi önemlidir burada! Mainnet olacağı zaman illa fiyat yükselecek denemez. Fakat gördüğümüz kadarıyla –eğer yatırımcı topluluğunun da fikirleri bu yöndeyse- çoğunlukla fiyatlara olumlu katkı yapmıştır.

Önümüzdeki süreçte mainnet ve/veya ilişkili bir geliştirme yapacak olan projeleri aşağıda tarih sırasına göre listeledim. Verileri www.coinmarketcal.com sitesinden arayarak buldum. Ölü ya da hareketsiz projeleri atladım. Bazılarının tarihleri ya da linkleri hatalıydı; onları eledim ve olabildiğince kontrol etmeye çalıştım. Açıklanan tarihlerin daha sonra ekiplerin yeni duyurularıyla değişebileceğini de dikkate alın!

Projelerin resmi hesaplarından ya da sitelerinden paylaşılan mainnet duyurularının –ve ilişkili konuların- linklerini de "kaynak" olması açısından altlarına ekledim. İkinci/üçüncü çeyrek şeklinde yayınlanan duyuru ve yol haritaları, ilgili çeyreğin son günü şeklinde tanımlanmıştır. Eksikler, hatalar ya da güncellenmeyen tarihler olabilir. Siz de listede olmayanları açıklamalarla ekleyerek bilgi verebilirsiniz.

1. HyperCash (HC):
Mainnet Fork / 1 Ekim 2020
Kaynak: https://twitter.com/HcashOfficial/status/1296759378654027777?s=20

2. SINOVATE (SIN):
Star Cradle Mainnet / 2 Ekim 2020
Kaynak: https://twitter.com/SinovateChain/status/1306251574558285824?s=20

3. Swipe (SXP):
Swipe Governance Mainnet / 2 Ekim 2020
Kaynak: https://twitter.com/SwipeWallet/status/1310306810860056580

4. TomoChain (TOMO):
TomoChain Mainnet 2.3 / 30 Ekim 2020
Kaynak: https://github.com/tomochain/tomochain/milestone/3

5. Kappi Network (KAPP):
Mainnet Token Swap / 30 Kasım 2020
Kaynak: https://kappi.network/index.html (yol haritasında 2020 kasım seçildiğinde görülüyor)

6. Cosmos (ATOM):
Public Testnet / 30 Kasım 2020 veya daha erken:
Kaynak: https://twitter.com/cosmos/status/1296468935697629184 (Ocak 2021'de mainnet geçişi planlanıyormuş. Testnet de önemli)

7. DSLA Protocol (DSLA):
Mainnet Launch / 30 Kasım 2020 veya daha erken
Kaynak: https://blog.stacktical.com/reporting/2020/07/24/dsla-protocol-incentivized-beta-test.html

8. NEM (XEM):
Mainnet Launch / 17 Aralık 2020
Kaynak:: https://forum.nem.io/t/symbol-launch-reporting-single-source-of-information/24863/17

9. Neo (NEO):
NEO 3.0 Mainnet / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://twitter.com/dahongfei/status/1265209425687527426?s=20

10. Insolar (XNS):
MainNet 2.0 / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://medium.com/insolar/insolar-upgrades-mainnet-roadmap-to-include-external-node-deployment-dfbd7e4d871

11. COTI (COTI):
MainNet 2.0 (Trustchain) / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://medium.com/cotinetwork/the-continuing-growth-of-cotis-trustchain-trustchain-2-0-8c2212ee61ef

12. Cartesi (CTSI):
Mining on Mainnet / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://cartesi.io/#roadmap

13. Celer Network (CELR):
Sidechain Mainnet 2.0 / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://medium.com/@CelerNetwork/celer-network-roadmap-update-43465bfac12f

14. Theta Fuel (TFUEL):
Mainnet Smart Contracts / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://medium.com/theta-network/theta-development-roadmap-2020-updated-dfe7366c6f08

15. ProximaX (XPX):
Streaming Mainnet Node / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://www.proximax.io/en#Roadmap

16. Contentos (COS):
Testnet v2.0 Release / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://www.contentos.io/ (yol haritası kısmında görülüyor)

17. Verasity (VRA):
Mainnet on New Blockchain / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://verasity.io/#roadmap

18. Ferrum Network (FRM):
Mainnet / 31 Aralık 2020 veya daha erken. (2021 birinci çeyrek sonuna revize edilmiş!)
Kaynak: https://ferrum.network/ (yol haritası kısmında)

19. Waltonchain (WTC):
Child Chain Release
/ 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://www.waltonchain.org/en/sys/460.html

20. Nebulas (NAS):
PoD Mainnet Upgrade / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://medium.com/nebulasio/nebulas-development-roadmap-for-the-second-half-of-2020-4e91f09accfe

21. Wanchain (WAN):
Wanchain 5.0 Mainnet / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://www.wanchain.org/learn/ (yol haritası kısmında görülüyor)

22. aelf (ELF):
Mainnet Launch / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://t.me/aelfblockchain/727171

23. Sentivate (SNTVT):
Mainnet Launch / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://sentivate.com/info/roadmap/ (Yol haritasına sadık gidiyorlar)

24. Sylo (SYLO):
Mainnet Release / 31 Aralık 2020 veya daha erken
Kaynak: https://sylo.io/network/roadmap/

25. Cosmos (ATOM):
Althea Network Mainnet-Peggy / 31 Ocak 2021 veya daha erken
Kaynak: https://twitter.com/cosmos/status/1296468935697629184

26. Dock (DOCK):
Launch PoS Mainnet / 30 Haziran 2021 veya daha erken
Kaynak: https://blog.dock.io/dock-seek-validators-for-danforth-testnet/ (testnet ve mainnet aynı döneme denk geliyor)

27. Cartesi (CTSI):
Data Ledger Mainnet / 30 Eylül 2021 veya daha erken
Kaynak: https://cartesi.io/#roadmap (Yol haritalarında "Launch of Cartesi Side Chain on Mainnet" olarak revize edilmiş.)

Ana Kaynak: https://coinmarketcal.com

Edit: Halihazırda mainnet'i bulunan birkaç projeyi de listeye aldım. Bunun sebebi, mevcut ağlarında ya da ortak oldukları projelerde yeni bir mainnet güncellemesi yayınlayacakları içindir.
12  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Haftalık 50 Dolar ile Altcoin Yatırım Önerileri on: September 21, 2020, 03:46:21 PM
Yaklaşık 1 yıldır, haftalık 20 dolar ile altcoin yatırımı yapmaya devam ediyordum. Eskilerden de var, yenilerden de var elimde; ama daha çok eskinin popüler olanları mevcut... Elimdekileri hiç bozmadan sadece alım yapıyorum. Al-sat pozisyonlarını çok nadir değerlendiren biriyim; belki de sağlamcıyım denebilir. Geçmişte terste kaldığım ve üzüldüğüm gelişmeler olduğu için riskten uzak duruyorum uzun zamandır. Yani hold hold hold!

Haftalık 50 dolar ile altcoin almaya devam edeceğim artık. 1 yıllık Bitvest macerasından sonra Bitamp imzasına katıldım.

Geçen sene bir liste hazırlamıştım kendime ve bu listedekilerden hangisi düşük fiyattaysa o hafta ondan alıyordum. Kendimce böyle bir yöntem belirlemiştim; şimdiye kadar da buna sadık kaldım. Yine benzer bir liste yapmak istiyorum.

Sepetimde olanlardan başlıcalarını aşağıya yazdım. Fiyatı 10 dolar altındakilerle ilgileniyorum daha çok. Bu aşağıdakiler hariç olmak üzere; kısa açıklamalarla yeni önerilerde bulunmanızı rica ederim arkadaşlar.
Herkese bol kazançlar dilerim...

Quote
ZRX, ZIL, ADA, OAX, STMX (eski storm), XRP, BCD, GVT, ENG, WAVES, KEY, IOTA, SYS, STEEM, STRATIS, STELLAR, TRX, CHZ, HBAR, STX, GRS
13  Local / Konu Dışı / Ruh Sağlığını Korumak + Covid'le Mücadelede Vitamin/Minerallerin Önemi! on: September 18, 2020, 01:45:07 PM
Vücuttaki vitamin ve mineral dengesinin bozulması; pek çok fiziksel hastalığa yol açtığı gibi ruhsal rahatsızlıklara da sebebiyet vererek hayattan keyif almamıza engel olur. Kronik mutsuzluk, depresyon, kronik yorgunluk, dikkat eksikliği (odaklanma güçlüğü), uyku kalitesinin bozulması (uykusuzluk), anksiyete ve pesimistlik (karamsarlık) bunlardan bazılarıdır... Özellikle de yaşamış olduğumuz Covid-Pandemi döneminde pek çok kişinin ruh sağlığı, çevreden duydukları kötü haberlerin etkisiyle daha da bozulmaya başladı!

Psikiyatrlara gidip de antidepresanlar yazdırmadan önce kapsamlı bir kan tahlili yaptırmak lazımdır. Çoğu psikolog/psikiyatr maalesef bunu göz ardı ederek standart ilaçlarla tedavi başlatmakta! Bu kullanılan ilaçlar da yan etkilerinden dolayı bazen yarardan çok zarar verebilmektedir. Elbette ki sorunun kan değerleriyle alakalı olup olmadığı anlaşıldıktan sonra terapi + ilaç desteği alınmalı. Belki de sorunun çözümü çok basittir...

Vücudumuzun sağlıklı çalışması için gerekli olan vitamin ve minerallerden en önemlileri şunlardır: B12, D, C, Çinko, Demir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar özellikle D vitaminin Cholecalciferol (D3) formunun vücut için hayati öneme sahip olduğunu gösteriyor. D vitamini için güneşlenmek tavsiye edilse de bu her zaman mümkün olmuyor. Çünkü günün belli saatlerinde güneş ışınları almak gerekiyor. Ayrıca mevsimsel değişiklikler de buna her zaman müsade etmiyor. D vitamini depomuz ortalama olarak 3-4 ayda boşalmaktadır. Bu nedenle yılın her ayında aslında bu vitamine ihtiyacımız var.

B12 içinse, Siyanokobalamin formu yerine daha iyi emilebilen Metilkobalamin formunda takviyeler alınmalı. Elbette ki bu takviyeleri doktor kontrolünde almalıyız. Eğer yeterli beslenemiyorsak ve/veya vücudumuz yediğimiz gıdalardan aldığımız vitaminleri ememiyorsa takviyeye başvurmak en doğrusu. B12 depomuz 2-3 yılda boşalmaktadır.

Çinko ile son birkaç ayda tanıştım ve uzun uzun araştırdım. Vücuttaki 300'den fazla enzimin düzenli çalışmasından sorumluymuş. Göz ağrısı ve bulanık görmeden tutun da; saç dökülmesi, yüksek kolesterol, karaciğer ve kalp hastalıkları, tırnaklarda kırılma, grip ve nezle ile mücadeleye kadar pek çok alanda etkili. Benim değerlerim oldukça düşük seviyelere inmişti ve doktor tavsiyesi ile çinko desteğine başladım!

Covid Faktörü:
Son günlerden Covid virüsünden korunmak için vücut bağışıklığının en üst düzeyde tutulmasından bahsediyor hekimler. Google'da aradığınızda bile hem güncel haberler hem de bilimsel makaleler çıkıyor... En fazla tavsiye edilen ise B12 + D3 vitamini + Çinko! Bunu şöyle bir örnekle anlatmak faydalı olabilir: Eğer bir ülkenin ekonomisi ve askeri kuvvetleri güçlüyse, dış ülkelerden gelebilecek saldırılara karşı savunma kabiliyeti de güçlü olur ve en az hasarla atlatır bu süreci. Yani bu vitaminler Covid virüsü için doğrudan bir tedavi değil, savunma mekanizmasıdır!

Covid'le mücadeleyi de bireysel olarak bu şekilde düşünebiliriz. Eğer vücudunuz kuvvetliyse (bağışıklığınız yüksekse) ve kronik hastalığınız da yoksa, Covid pozitif olsanız bile bunu ya hissetmezsiniz ya da çok az bir hasarla atlatabilirsiniz. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye önem vermeli ve vücudumuzda eksik olan vitamin/mineralleri takviye olarak almalıyız.

Vücudunuz bir hastalıkla savaşmaya başladığı zaman vitamin/mineral depolarınızı da bu savaş neticesinde boşaltmaya başlar. Bunları silahlarınız olarak düşünebilirsiniz. Deponuzda ne kadar çok silahınız varsa, mücadeleyi kazanmanız da o kadar yüksektir! Elbette ki bu süreci etkileyen onlarca faktör olabilir... Vitamin/mineralleri, bu faktörlerden biri olarak düşünebiliriz. Bunu şu nedenle yazdım; benim d vitamini, b12 ve çinko değerlerim, 4-5 ay önce oldukça iyi seviyelerdeydi ve takviye almaya devam ediyordum. Oysa geçen ay rutin test yaptırdığımda bu üçünün yarıya indiğini gördü doktorum. Sebebini ise son birkaç ayda bir hastalık geçirmiş olabileceğime bağladı. Covid olmuş olabilir miyim diye sorduğumda ise "o da mümkün elbette" dedi. Çünkü bu vitaminler normal zamanda (hele ki takviye almaya devam ederken) aniden düşmezmiş. Mesela b12 vitamini vücutta 2-3 yıla kadar depolanır ama önemli sıkıntılarda depolar erkenden boşalmaya başlar. Çünkü savaş hali başlamıştır ve cephane kullanıyordur vücudumuz!

Not: Eğer kan değerleriniz iyiyse zaten bir takviyeye ihtiyacınız yoktur. Ama eğer eksikleriniz varsa ve gıdalarla bunu kapatamıyorsanız; şu bulunduğumuz virüs ortamında bu eksiklerinizi telafi etme yoluna gitmelisiniz. Bunu da bir hekime danışarak, kan değerlerinizi kontrol ettirerek ve gerekiyorsa da beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek yapmak en doğrusudur! Takviye almak bir seçenektir, zorunluluk değildir! Bunun kararı size ve hekiminize kalmıştır.
14  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Binance Anket Formunu dolduranlara 3 BNB ödül! on: September 13, 2020, 07:35:01 PM
Bugün Binance'de hesabı olan herkese bir mail gönderilmiş: "Binance Müşterileri İşlem Memnuniyeti Anketi". Anketi cevaplayanlar arasında yapılacak çekilişle 10 kişiye üçer BNB ödül verilecekmiş!

İlk anda sahte olabilir diye düşündüm. Ama mailde anti-phishing kodum doğru göründüğü için sorun olmadı. Yine de Telegram'dan sordum; adminler onayladı gerçek olduğunu. Her gelen mailde bu kodunuzu kontrol etmeyi unutmayın!

Yaklaşık 10 soru var. Borsayla ilgili memnuniyet soruları bunlar. Ek olarak cinsiyet, yaş ve eğitim durumuyla iligili de seçmeli sorular var. İstenmezse "belirtmek istemiyorum" şeklinde atlanabiliyor. Son kısma da mail adresinizi yazıyorsunuz. Sonrasında anketin tamamlandığına dair bir mesaj geliyor ve anket firmasının sayfası açılıyor. Buraya herhangi bir şey girmenize gerek yok! Üye olmak zorunda değilsiniz yani, kapatabilirsiniz.

Katılmak isteyenler olursa diye buradan duyurmak istedim. Anket linki posta kutunuzda...

Ayrıca bu tarz maillerin resmi olup/olmadıklarını kontrol etmek için şu adresi de kullanabilirmişiz: https://www.binance.com/en/official-verification

15  Local / Konu Dışı / Dijital Baskül / Tartı Tavsiyeleri on: September 03, 2020, 08:18:11 PM
Herkes kullandığı ya da önerdiği dijital basküller hakkında bilgi verebilirse sevinirim arkadaşlar. Bu ara hepsiburada üzerinden araştırma yapıyordum. Tam beğendiğim birkaç tane bulmuştum ki yorumları okuyunca vazgeçtim. Birinin pili çok çabuk bitiyormuş, diğeri sağlam değilmiş çatlamış, vs...

Aydınlık (renkli) ekranlar ilk tercihimdir. Öyle yağ-kemik ölçümü falan gerekli değil; kilo göstermesi yeterli bana! 130 liraya kadar bütçem var. Aslında 100 liraya kadar pek çok baskül var ama hangisi iyidir emin olamadım.

Mesela Grundig markasının şık bir ürününü buldum: Grundig PS2010: https://www.hepsiburada.com/grundig-ps2010-dijital-cam-baskul-p-HBV00000AJBCB
Hem ekranı büyük hem de mavi olduğundan karanlıkta da çok rahat okunabiliyor. Bunun fiyatı geçen gün 90 liraydı, bugün 138 olmuş. Ama yorumlarda 4 AAA pille çalıştığını ve pillerin çok hızlı bittiğini yazmışlar:(

CVS markasının da şöyle bir ürünü varmış: CVS DN 1743: https://www.hepsiburada.com/cvs-dn-1743-aydinlatmali-lcd-ekran-dijital-baskul-p-HBV00000RVRN7
Bu aydınlık ve büyük ekrana sahip. Fiyatı da 89 lira.

Medicana markasının ürünleri de var ama biraz tuzlu geldi. Ekranları da aydınlık olmadığından ve biraz küçük göründüğünden pek tercih etmedim. Elbette sağlam marka olduğunu da biliyorum.
16  Local / Konu Dışı / Fatih Portakal ve İstifası Hakkında on: August 25, 2020, 08:37:13 PM
Fatih Portakal'la ilgili bir konu açılmamış forumda hayret! Ben de bu başlık altında yazayım dedim bari...

İstifa ettiği haberleri yayıldı geçen gün. Bugün de doğrulandı artık. Bana çok sürpriz oldu bu gelişme. Belki bir şekilde görevden el çektirilmiş de olabilir!

Kendisini taraf olmakla suçlayanlara, "evet tarafım, demokrasi ve hukuktan yana tarafım" şeklinde cevap verirdi hep. Aslında muhalifti ama muhalif olduğunu bazen unutturmak adına muhalefete fazla yüklendiği zamanlar da olmuştur. Bir türlü ayarını bulamıyordu. Ya çok muhalif gibi görünürdü ya da çok iktidardan yana gibi... Rahmetli olmuş gibi konuştum valla, kusura bakmasın:)

Muharrem İnce'yi konuk ettiği zamanı hatırlıyorum da, tarafsız olayım derken batırmıştı ortalığı. Aynı şekilde Ekrem İmamoğlu'na da gereksiz yere yüklendiği zamanlar olmuştu.

Çizgisini bir türlü ayarlayamayan bir habercidir artık benim gözümde. Dinlensin biraz tatil yapsın bakalım. Birkaç seneye kalmaz geri döner tekrardan.

Oldukça stresli bir iş yaptığını da gözardı etmemek lazım. Yıpranmış olabilir, tehditler almış ve uzaklaşmak istemiş de olabilir...

Fox ana haberleri sunan Gülbin Tosun ve Burak Birsen'i daha çok beğeniyorum şu sıralar.
17  Local / Konu Dışı / Modem Tavsiyeleri on: August 24, 2020, 08:09:15 PM
10 Senedir kullandığım emektar ZyXEL (P-660HN-F1Z) adsl modemimi değiştirme vaktim geldi artık. Bazı sorunlar yaşamaya başladım; kopmalar, wifi çekmemesi, vs... Tuşlar ve ışıklarda da sorunlar çıktı bu ay. Ama şimdiye kadar çok yoğun olarak kullanmama rağmen beni gayet iyi idare etti. 10 sene, bir modem için çok çok iyi bir süre bence!

Bu nedenle yeni modemimi de Zyxel seçmeyi düşünüyorum. Hepsiburada'da 2 modelini buldum bütçeme uygun olarak...
1. Zyxel VMG3312-T20A: 299 TL https://www.hepsiburada.com/zyxel-vmg3312-t20a-4-port-300mbps-wireless-n-vdsl2-combo-wan-modem-p-HBV00000S7TSS
Bu model VDSL ve Fiber destekli. 2.4 GHz wifi bandı var. Anteni harici ve 2*5=10 dBi. Açma kapama tuşu olması önemli benim için ama bu modelde olup olmadığından emin değilim. Geceleri kapatmayı tercih ediyorum çünkü modemimi.

2. Zyxel VMG3625-T20A: 389 TL https://www.hepsiburada.com/zyxel-vmg3625-t20a-dual-band-ac-1200-mbps-wireless-4-port-gigabit-vdsl2-adsl2-modem-router-p-HBV00000RVCE9
Bu modelde de VDSL ve Fiber desteği var. Anteni dahiliymiş ama kaç dBi olduğu yazmıyor. Yukarıdakinden en önemli farkı 5 GHz bandında wifi sunması. Başka detayları da vardır elbette ama ilk gözüme bu çarptı. Bazıları bu 5 GHz'nin kapsama alanının yetersiz olduğunu yazmış yorumlarda ama bilemedim. Dahili anten de iyi midir onu da bilmiyorum!

Şu anda altyapım fiber desteklemediğinden VDSL yeterli geliyor bana. Ama ilerisi için elbette fiber olması da gerekli.

Benim için asıl önemli olan, hem kablolu olarak mevcut sunulan hızı alabilmek, hem de wifi kapsamasının geniş olması. Ayrıca on/off düğmesi de olması lazım.

Bu iki modelden birini kullananlar var mı? Yoksa eğer, kendi modeminiz üzerinden örnek/tavsiye verebilir ya da bu 2 modemin linkteki özelliklerini inceleyip görüşünüzü söyleyebilirsiniz.
18  Local / Servisler / Binance Mobil Uygulaması (Güncellemeler, Soru ve Sorunlar) on: August 22, 2020, 01:04:12 PM
Binance uygulamasındaki soru ve sorunlarımızı buraya yazabilir ve görüş alışverişinde bulunabiliriz diye düşündüm. Sık sık güncelleme geldiğinden dolayı pek çok şeyin ya yerleri değişmiş oluyor ya da kaldırılmış oluyor. Bu yüzden fikir alışverişi şart görünüyor artık!

Ayrıca forumdaki diğer bölümlerde açılan başlıklar çoğunlukla BNB fiyat hareketleri ve Binance'e eklenen-çıkartılan kriptolar üzerine. Mobil uygulamaya yönelik konumuz da burası olsun.

Başka bir yere yazdığım ve gözlerden kaçan -cevap alamadığım- sorumu da buradan sormuş olayım:

Quote
Binance android mobil uygulamasını -login olmadan- fiyat/hacim takibi amaçlı kullanıyordum. Genelde bilgisayardan login olmayı tercih ediyorum güvenlik amacıyla. Geçen gün bir güncelleme (1.28.1) yayınlanmıştı, yükledim telefonuma. Baktım ki açılış ekranına login olma zorunluluğu gelmiş; başka hiçbir şeyi göstermiyor. Ne duyurular var ne de haberler! Herkeste böyle mi oldu yoksa coin listelerini tekrar görmenin başka bir yolu var mı?
19  Local / Konu Dışı / Kısa Bilimkurgu Filmleri on: July 29, 2020, 03:33:38 PM
Bir süredir şu sitedeki içerikleri okuyordum. Belki ilginizi çekebilir: www.bilimkurgukulubu.com
Facebook'ta da sponsorlu paylaşım yapıyorlardı; ben de takibime almıştım. İlgi çekici ve faydalı makalelerin olduğu bir site. Ütopya/distopya üzerine kurgular ve fantastik düşüncelere de yer verilmiş.

Sitede yayınlanan birkaç kısa bilimkurgu filmini aşağıya ekliyorum. Her biri 10-15 dk sürüyor. Özellikle birincisi muhteşem çekilmiş!

1. FTL: https://www.dailymotion.com/video/x7v6zlt
Quote
Dünyanın ışıktan hızlı seyahat yeteneğine sahip ilk uzay aracı Longshot nihayet tamamlanmış ve sıra Mars’a yapılacak ilk test sürüşüne gelmiştir. Ancak dönüş yolunda gizemli bir olay gerçekleşecek ve astronot Kane, kendini hayal dahi edemeyeceği bir maceranın ortasında bulacaktır..

Adam Stern tarafından yazılıp yönetilen kısa filmin başrolünde Ty Olsson yer alıyor.

2. Skywatch: https://www.dailymotion.com/video/x7ticef
Quote
Teknolojiye meraklı iki genç, komşularına şaka yapmak için bir drone teslimat sistemini hack’ler. Ancak bu masum girişimleri, onları politik bir ölüm kalım komplosunun içine atacaktır.

Oyuncu kadrosunda Jude Law‘ı da barındıran filmin yönetmenliğini Colin Levy üstleniyor.

3. Türk Bilimkurgu Filmi / Son Şnitzel: https://www.dailymotion.com/video/x7unnkn
Quote
Başrollerinde Haluk Bilginer, Şevket Süha Tezel ve Serkan Keskin’in yer aldığı Son Şnitzel, Haluk Bilginer’in Büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin 47’nci başkanını canlandırdığı 2467 yılındaki trajikomik olayları anlatıyor. Daha önce uğradığı sansürle de gündeme gelen filmin yönetmen koltuğunda ise Kaan Arıcı ve İsmet Kurtuluş oturuyor.

4. Brain Hack: https://www.dailymotion.com/video/x7edgwl
Quote
Sinema dersinde tanışan iki öğrenci, Tanrı inancının arkasında yatan nörolojik hatayı belgelemek üzere bir kısa film çekmeye karar verir. Ancak tüm insanlığa her şeyin bir yanılsamadan ibaret olduğunu göstermek üzere yola çıkan kafadarların planı, bazı karanlık güçlerin devreye girmesiyle gerilimli bir hal alacaktır.

Joseph White tarafından yazılıp yönetilen The Brain Hack, hassas meselelere parmak basan zekice kurgusuyla izlenmeye değer.

Yenilerini buldukça eklemeye devam edeceğim. Herkese iyi seyirler ;)
20  Local / Konu Dışı / Katı Meyve Sıkacağı on: July 21, 2020, 02:18:01 PM
Covid döneminde oldukça sağlıksız beslendiğimi fark ettim. Cipsler, çikolatalar, tatlılar, vs... Et ağırlıklı beslenen, sebze ve meyveyi de çok az tüketen biriyim. Spora da zorunlu ara vermiştim. Geçen hafta yaptırdığım kan tahlilinde, şok edici sonuçlar çıktı. Kolesterol ve trigliserid almış başını gitmiş. Karaciğeri ilgilendiren ALT-AST değerleri de rekora koşmuşlar!

Ben de haliyle sağlıklı beslenmeye karar verdim. Yıllar öncesinden kalma meyve sıkacağını gün ışığına çıkartma vakti gelmişti. Halen ilk günkü gibi çalıştığını görünce de mutlu oldum. 40 yıllık makineymiş; benimle yaşıt valla! Ama alındığı zaman 3-4 sene kadar kullanılmış. Yine de bu kadar sene durmasına rağmen bozulmamış.

İçine elma, havuç, armut ve şeftali dörtlüsünü atarak güzel bir karışım yaptım. Öncesinde güzelce bir yıkamak lazım elbette! Büyükçe bir su bardağına doldurup içiyorum 5 gündür. Çok nadir meyve yiyen biri olduğumdan, şu anda vücudumun bayram ettiğini düşünüyorum. Hatta ilk anda vücut yabancılık bile çekmiş olabilir; alışık değil sonuçta meyveye :)

Katı meyve sevmeyen, yemeye üşenen ya da yeterli ölçüde beslenemeyenler için çok faydalı aletler bunlar. Bendeki, Moulinex markasının 40 sene önceki bir modeli. Elma gibi büyük meyveleri birkaç parçaya bölüp (soymadan) atıyorum içine. Kendisi soyma işini de hallediyor zaten. Semsert elmanın suyunu çıkartması sadece birkaç saniye sürdü!

Ayrıca buna ek olarak bir de Arzum markasının blenderını buldum. Onun içine de yumuşak meyveleri atıyorum. 6 çilek + 1 muz + azıcık nutella + bir bardak süt. Bunu da karıştırıp içtim, tadı harikaydı! Kivi bulursam onu da ekleyeceğim bu karışma.

Şimdi alışkanlık edinmeye çalışıyorum; bir gün katı meyve, bir gün de yumuşak meyve kokteyli hazırlayıp içeceğim.

Tavsiyeleri ya da tecrübeleri olanlar varsa burada paylaşsınlar. Başka hangi meyve ve sebzeleri bu makinelerde kullanabiliriz? Hangi markaların ürünleri iyidir/kötüdür, vs... Yeni tatlar keşfederek değişik kokteyller hazırlayalım.
Pages: [1] 2 3 4 5 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!