Bitcoin Forum
February 18, 2020, 05:10:26 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.19.0.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 »
1  Local / Konu Dışı / Kelebek Etkisi (Kaos Teorisi) Konusuna Sahip Filmler on: February 15, 2020, 12:15:10 PM
"Bir kelebeğin kanat çırpışı, dünyanın uzak bir köşesinde büyük bir tufana sebep olabilir" Edward N. Lorenz

Bu ünlü sözü çoğumuz duymuşuzdur. Zaten duymuş olanlar da muhtemelen ünlü "Butterfly Effect" filmini izlemişlerdir. Bu konuyu sadece filmleri yazmak için açmıştım ama çok sevdiğim, derin bir konu olduğundan; biraz kendi görüşlerimi ekleyip, detay vererek başlamak istiyorum. Okumak istemeyenler doğrudan aşağıdaki film listesine geçebilirler ;)

Kaos Teorisi ile doğrudan bağlantılı olan Kelebek Etkisi, bütünü oluşturan parçalardan herhangi birindeki ufak bir değişimin, bütünde yol açtığı değişimi inceler. Yolun sağından ya da solundan gitme kararı verdiğimizde, hayatımızda belki hiçbir şeyin değişmediğini düşünsek de; aslında pek çok şeyi değiştirmiş olabiliriz. Sadece bunun farkına varmamışızdır! Çünkü tam o esnada yolun diğer tarafından gittiğimizde bizi nelerin beklediğini asla göremeyiz. Peki ya görebilseydik?

Bu ufak örnekler hayatımızın her alanında mevcuttur aslında. Yolda karşılaştığımız eski bir dostumuz, bize yeni bir fikir verebilir ve o fikrin peşinden giderek hayatımızı çok farklı bir noktaya taşıyabiliriz. Eğer o gün, o dostumuzu görmeseydik belki de asla o düşünceyi beynimizde canlandıramayacaktık... Aynı şeyi hayatımıza giren kadınlar-erkekler, çalıştığımız iş yerleri, kazandığımız ve kaybettiğimiz maddi/manevi her şey için düşünebiliriz. Buna "tetikleyici etki" deniyor. Yani ilk kıvılcımı başlatan, zincirin ilk halkası. Sonrası kendiliğinden zincirleme olarak geliyor. Olayın en başına gittiğimizde, o ilk kıvılcım; kelebek etkisinin başladığı noktadır.

Bu konuyu açarken, "Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi" filmindeki o meşhur sahneyi izliyordum; "Kader" sahnesi. Kelebek etkisi için verilebilecek en iyi örneklere sahip. Tekrar izlemekte fayda var:
https://www.youtube.com/watch?v=csTlpD5AMIc (Altyazılı)
https://www.youtube.com/watch?v=lLjov8a76dA (Türkçe)Aşağıya kelebek etkisi konulu filmleri, yorumlarımla birlikte ekliyorum. Fragmanlarını izlemek isteyenler olur diye sinemalar.com sitesindeki linklerini de ekledim. "Butterfly Effect", "Back to the Future" ve onun gibi efsaneleşmiş birkaç filmi -zaten herkesin bildiğini düşünerek- listeye dahil etmedim... Aşağıdakilerden bazıları dram, komedi ve romantik unsurlar da barındırıyor. Yani hepsi bilimkurgu içeriğine sahip değiller. Aklıma gelmeyenleri, siz de aşağıya yorum olarak ekleyebilirsiniz.

1. Aile Babası (Family Man): Kaos teorisi alanındaki en sevdiğim filmlerden biri. Seçimlerimiz sonucunda başımıza gelebilecek olayları en uç noktalarda yaşatıyor. Bir adamın, zengin/saygın ama mutsuz bir iş adamı mı yoksa fakir ama mutlu bir aile babası mı olmak istediği arasındaki seçimini sorgulatıyor.
https://www.sinemalar.com/film/2361/aile-babasi

2. Kumanda (Click): Adam Sandler'ın başrolünde oynadığı, komedi öğeleriyle harmanlanmış eğlenceli bir film. Kelebek etkisine çok güzel göndermeler yapıyor.
https://www.sinemalar.com/film/161/click

3. Sonsuzluk Projesi (Project Almanac): Zamanda yolculuk ve geçmişteki olayarı değiştirmek üzerine çekilmiş, aksiyonu bol bir film.
https://www.sinemalar.com/film/219857/welcome-to-yesterday

4. Kader Ajanları (The Adjustment Bureau): Zamanın gidişatını kontrol etmekten sorumlu olan ajanların, dünyadaki herkesin hayatına müdahale etmesi üzerine kurulu, temposu yüksek bir film.
https://www.sinemalar.com/film/33978/kader-ajanlari

5. Predestination: Forumda epey konuşulmuş bir film. Detay vermeme gerek yok sanırım.
https://www.sinemalar.com/film/219936/predestination

6. Backlight: Yavaş ilerleyen ve birkaç farklı hikayeden oluşan bir senaryoya sahip. Her şeyin bir anlamı olduğunu, ufak şeylerin bütünün üzerindeki etkilerini anlatan dram içerikli, anlamlı bir film.
https://www.sinemalar.com/film/33312/backlight

7. Zaman Sapması (Time Laps): Kelebek etkisine farklı bir yorum getiren, gerilim öğelerine de sahip güzel bir film. Başa ne geliyorsa meraktan geliyor!
https://www.sinemalar.com/film/227419/time-lapse

8. ARQ: Tek mekanda geçen bir film. Aynı günü tekrar tekrar yaşamak zorunda kalan karakterler, her seferinde duruma göre farklı bir çıkış noktası geliştiriyorlar.
https://www.sinemalar.com/film/240216/arq

9. Yaşam Şifresi (Source Code): Trendeki bombacıyı bulmak için 8 dakikalık süreyi defalarca yaşayan bir adamın hikayesi.
https://www.sinemalar.com/film/74713/yasam-sifresi

Dizi Bonusları: Bu alanda çekilmiş olan 2 başarılı dizi var. Birincisi "Timeless", ikincisi ise "Travelers". İkisinin konusu da birbirine yakın. Gelecekten gelen zaman yolcularının, geçmişteki bazı kritik olaylara müdahale ederek değiştirmeye çalışması üzerine kurgulanmış. Her değişim elbette ki zamanda kırılma yaratarak yeni bir kelebek etkisi dalgasını başlatıyor. Özellikle Timeless dizisi, çok başarılı mekan ve kostüm kullanımı ile öne çıkıyor. İkisi de Netflix üzerinden izlenebilir.
2  Local / Konu Dışı / [Video] Panama Kanalı'ndan Gemi Geçişi (Pasifik'ten Atlas Okyanusu'na Yolculuk) on: January 22, 2020, 08:05:04 PM
Dünyanın en ünlü ticaret yollarından biri olan Panama Kanalı'ndan, Ottoman Courtesy isimli geminin geçişi sırasında çekilmiş olan bir video buldum. Video, kaptan köşkünden çekilmiş ve oldukça iyi çözünürlüğe sahip.

Pasifik Okyanusu'ndan gelerek, Panama Kanalı'ndan geçiyor ve Karayip Denizi'nden çıkarak Atlas Okyanusu'na gitmek üzere yoluna devam ediyor. Tüm bu süreçte, 2 deniz arasındaki yükseklik farkının ayarlanması ve geminin devrilmeden geçebilmesi için defalarca "yükseltme-alçaltma havuzlarına" giriyor. 80 km uzunluğundaki bu dev kanalı ve gemilerin buradan geçişi sırasında neler yapıldığını herkesin izlemesi için buraya eklemek istedim. Oldukça etkileyici ve izlemesi keyifli bir video.

Ottoman Courtesy gemisinin boyutunu merak edenler için: Tam boy uzunluğu 269 metre, genişliği ise 46 metreymiş.

Not: Video gece karanlığında açılıyor. Biraz ileri alırsanız 50. saniyede sabahın ilk ışıklarıyla kanalın havuzuna girişi başlıyor. Havuzdan çıktığında izlemeye devam edin; kanal boyunca güzel bir manzara var. Sonrasında tekrar havuza giriyor ve devam ediyor yoluna.3  Local / Konu Dışı / Pirus Zaferi'nin Öyküsü (Kazanmak ve Kaybetmek Arasındaki İnce Çizgi) on: January 22, 2020, 03:51:03 PM
Günlük hayatta çok sık kullanılmasa da iş hayatında ve politikada "taşı gediğine koymak" amaçlı verilen örneklerden biridir Pirus Zaferi. Arkasında kan ve göz yaşının olduğu, hırs ve pişmanlıklarla dolu derin bir öykü barındırır.

Hazır wikipedia da açılmışken, öykünün kısa halini alıntılayarak ekleyeyim aşağıya:

Quote
Pirus zaferi, yıkıcı büyüklükte kayıplar pahasına kazanılan bir zaferdir. Kazanılan zaferin, verilen kayıplardan sonra anlamsız hale gelmesini ifade eder. MÖ 280 ve MÖ 279 yıllarında Grek kolonisi Tarentum Kralı Pirus, Roma'ya saldırır ve ne pahasına olursa olsun savaşı kazanmak için her şeyini feda eder. Sonunda Pirus savaşı kazanır; ancak 50 filin desteklediği ordusunun tamamını kaybeder. Savaşı kazanmıştır ama yanında koskoca ordudan arta kalan üç-beş sefilden fazlası değildir. Pirus'un bu zaferin ardından "Tanrım, bir daha böyle bir zafer verme" dediği söylenir. Pirus Zaferi aslında yenilmeye mahkûm galibiyetleri anlatmak için kullanılır. Bu olaya atfen, benzer şekilde kazanılan savaşlara Pirus zaferi denir.
Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Pirus_zaferi
İlgilenenler, benzeri olan Kadmos Zaferi'ne de göz atabilirler: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kadmos_zaferi

Bazı farklı kaynaklara göre; Kral Pirus'un ordusunda yaklaşık 40,000 askerinin olduğu ve tamamına yakınının öldüğü belirtilir. Ölenlerin de içlerinden bazıları en yakın dostları, hatta aile üyeleridir. Kazandığı Roma şehri ise bir harabeye dönmüştür...

Şimdi, bu açıklamayı okuduktan sonra belki hepimiz geçmiş yaşantımız içerisinde küçüklü-büyüklü Pirus Zaferleri kazandığımızı fark edebiliriz. İllaki Kral Pirus gibi büyük bir ordu kaybetmemize gerek yok. Kendimiz için önemsediğimiz şeylerin kaybından bahsediyorum ben!

Mesela; uğruna pek çok şeyimizi feda ettiğimiz ama buna değmeyeceğini anladığımız bir kadın!
Ya da girişimcilik hikayemizi yaratırken kaybettiğimiz sağlığımız ve paramız!
Belki de bir inat uğruna yitirdiğimiz dostlarımız ya da ailemiz!

Kaybımızın, kazancımızdan çok daha yüksek olduğu -maddi ve manevi- her şey Pirus Zaferi ile anlatılabilir. Bu hikaye ve yol açtığı tahribatın etkisi politikada da sıklıkla kullanılır.
Bu konuda bizde de güzel bir deyim vardır: "Pire için yorgan yakmak"
4  Local / Konu Dışı / "Öğrenilmiş Çaresizlik Deneyi" ve Yatırımcılar Üzerindeki Etkisi on: January 15, 2020, 12:34:59 PM
Piyasadaki yükselişlere çoğumuz sevinemiyoruz bile. Çünkü "öğrenilmiş çaresizlik" psikolojisiyle ağzımıza kadar doluyoz. Son 2 yılda başımıza gelenler; yükselişlere sevinmememiz gerektiğini, çünkü ardından büyük düşüşler gelebileceğini yaşayarak öğretti bize. Yaşadığımız bu olumsuz deneyimleri, piyasaya yeni giren ve geçmişten habersiz olan kişilere de aşılayarak devam ediyoruz yolumuza. Aslında bunu iyi niyetimizden yapıyoruz; "ben yaş tahtaya bastım, ama sen de basma dikkat et"... Belki de onlara kötülük ediyoruzdur ama farkında değiliz!

Bu sefer durum tam tersi olur mu bilemeyiz ama hepimizde bir tedirginlik olduğu gerçeği var! Ancak 2 aydan daha uzun süren bir yükseliş dalgası başlarsa, geçmişteki öğrendiklerimizden ayrışacağı için, bir kırılım yaratarak umut pompalamaya başlatabilir bize.

Şimdi gelelim "öğrenilmiş çaresizlik" nedir kısmına. Aşağıdaki yazıyı alıntılayarak eklemek istedim:
Quote
Martin Seligman, bir köpek balığını ve küçük balıkları kocaman bir fanusa koyuyor. Aralarına da kalın bir cam koyuyor ki köpek balığı küçük balıkları yemesin. Uzun bir süre köpek balığı aç bırakılıyor. Bilindiği gibi büyük balık küçük balığı yer. Seligman da köpek balığının küçük balıklara saldırmasını bekliyor. Beklediği gibi de oluyor. Köpek balığı cama belki 30 belki 40 kere vuruyor ama bu sürede cam ne kırılıyor ne de aradan alınıyor. Bir süre sonra, köpek balığı kendi etrafında dönmeye başlıyor. Başka hiçbir yere gitmiyor. İlerleyen zamanlarda camı aradan alıyorlar. Ama köpek balığı ne küçük balıklara yaklaşıyor ne de başka yere gidiyor. İşte buna da öğrenilmiş çaresizlik diyorlar.

Öğrenilmiş Çaresizlik sözlük anlamıyla, canlının gösterdiği çabaların sonuca ulaşmaması durumunda, sonucu değiştiremeyeceğine karşı oluşan inanç ve bizde oluşturduğu çaresizliktir.  Köpek balığının hissettiği ve yaptığı da tam olarak buydu. Eğer köpek balığı çabalamaya devam etseydi ya da en azından kendi etrafında dönmek yerine daha geniş tutsaydı gezdiği alanı belki aç kalmayacaktı. Ama pes etti ve istediği balıkları kaybetti. Köpek balığı deneyine benzeyen birçok deney var aslında. Hepsinin anlatmaya çalıştığı şey ise öğrenilmiş çaresizlik. Pes etmeyi öğrenmek yapacağımız en son şey olmalı. İlk deneyişimizde olmadı belki, hatta onuncu seferde bile olmamış olabilir. Ama bu demek değil ki on ikincide olmayacak, on beşincide yine aynı sonucu doğuracak. Ne kadar çabalarsak başarıya o kadar yaklaşırız.

• Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler şu kaynağa göz atabilirler:
https://sirazduvari.com/ogrenilmis-caresizlik-seligman-deneyi-ve-girisimcilik/

• Ayrıca "Cam Tavan Sendromu" adı verilen deney de öğrenilmiş çaresizliğe benzer bir durum ortaya koyuyor. Bu deneyde de bir kavanozun içerisine konan pireler var. Kavanozun üzerini ise bir cam parçası kapatıyor. Pireler, kaçmak için her sıçramalarında cam tavana çarparak yere düşüyorlar. Bir süre sonra kavanozu kapatan cam kaldırılıyor, fakat pireler artık sıçrayarak kaçıp-kurtulmaktan vazgeçmiş oluyorlar.

• Bu konuyla ilgili detaylı bilgileri ise şu kaynaktan okuyabilirsiniz:
https://www.neoldu.com/cam-tavan-sendromu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-16429h.htm

• Bu deneylerin, maymunlarla yapılan daha kapsamlı ve ilginç bölümleri de vardı. İşin içine sürü psikolojisinin de girdiği "negatif öğrenme" hakkında enteresan bir çalışma olmuş. Hayatın her alanında karşılaşabileceğimiz bir deney. Bununla ilgili detaylı açıklama vermek yerine bir video eklemeyi tercih ediyorum. Türkçesi de vardır belki ama ben İngilizcesini bulabildim: https://www.youtube.com/watch?v=y-PvBo75PDo&feature=emb_logo
5  Local / Konu Dışı / 10 İlginç Psikoloji Deneyi on: January 13, 2020, 08:44:54 PM
Nette gezinirken denk geldiğim bir videoyu paylaşmak istiyorum: https://www.youtube.com/watch?v=vLDwv6dfmgg

Farklı zamanlarda, farklı bilim insanları tarafından yapılan bu deneyler bakış açımızı değiştirecek nitelikte. Ben içlerinden bazılarını daha önce duymuş ya da okumuştum. Bilmediklerim de çok varmış.
Videodaki deneylerin konu ya da isimlerini ön-bilgi olması açısından aşağıya ekliyorum. Video altındaki metinde sadece 3 deneyin ayrıntısına yer vermişler. Herkese iyi seyirler...

1- Stanford Hapishane Deneyi.
2- Farelerin empati yeteneği deneyi.
3- Metro istasyonunda algıda seçicilik deneyi.
4- Piyano/merdiven deneyi.
5- Marshmallow Deneyi.
6- Sinemada cesaret deneyi.
7- Mutluluk deneyi.
8- Bağımlılık deneyi.
9- Sürü psikolojisi deneyi.
10- Otorite deneyi.
6  Local / Konu Dışı / Gecikmeli Dergi Aboneliği Kampanyası on: December 02, 2019, 08:15:55 PM
Böyle bir abonelik şekli olduğunu bilmiyordum. Geçen gün reklamlarda gördüm ve araştırdım. Güncel sayıdan bir önceki sayıyı çok daha uygun fiyata alabiliyormuşuz.
Farklı kategorilerde yaklaşık 100 kadar dergi var. Paketler de hazırlamışlar. İçlerinden istediğiniz 3 ya da 5 adet dergiyi seçiyorsunuz; 6 ya da 12 aylık abone olarak satın alıyorsunuz. Mesela şu anda aralık ayındaysak; seçtiğimiz 5 adet derginin kasım sayısı adresimize gönderiliyor.

Fiyatlar şu şekilde: 3'lü dergi paketi aylık (25 TL), 5'li dergi paketi aylık (35 TL)
Sitede gördüğüm bazı popüler dergiler: Atlas, Capital, Forbes, Fortune, Kobi Aktüel, Level, Otohaber, National Geographic, Yacht, Popular Science...

İncelemek isteyenler için adresi: https://444dergi.com/

Normalde bu dergilerin güncel sayılarının fiyatları 10 - 17 TL arasında değişiyor. Bana oldukça hesaplı geldi böyle bir kampanya.
Hem kargo dahil hem de aylık olarak ödenebiliyormuş. Ayrıca beğenmediğiniz dergileri abonelik süresince farklı bir dergiyle değiştirme şansınız da varmış. Sitede öyle yazıyor.

Ben katılmayı düşünüyorum buna. İlgilenen arkadaşlar için buradan paylaşmak istedim.

Aslında 6-12 aylık abonelik yerine, üçlü ya da beşli paketlerden istediğimiz zaman tek seferlik alma imkanımız olsa daha süper olurdu. Ben yarın bunları arayıp bir sorayım bakalım ne diyecekler. Gelişmeleri editlerim.
7  Local / Konu Dışı / Trendyol Reklamları / Bütçesi / Alibaba Etkisi on: November 29, 2019, 11:34:52 AM
Son günlerde bütün tv kanalları, internet siteleri, radyo kanalları, gazeteler ve dergiler trendyol reklamlarıyla doldu taştı. Yollardaki billboard'larda bile görüyoruz. Bir de ünlülerle reklam çekmişler hep... Reklamın fazlası da sıkıcı olmaya başlar, ters etki yapabilir. Bunu da hesap ettiler mi bilmiyorum! Ben şahsen sıkılmaya başladım her yerde görmekten.

Bu değirmenin suyu nereden geliyor diye düşündüğümde, Alibaba ile ortaklıkları aklıma geldi. Alibaba geçen sene 750 milyon USD yatırım yaparak %70 küsur hissesini almıştı. Yemeksepeti ile kıyaslarsak ona fark atan bir rakam bu. Yemeksepeti'nin tüm hisseleri 600 milyon USD'ye Delivery Hero'ya satılmıştı.

Son zamanlardaki reklam harcamaları acayip yüksek görünüyor Trendyol'un. Parayı kullanmaya yeni başlamış olabilirler. Belki reklam bütçesini bu paradan ayrı olarak ekstra da almış olabilirler. Benim tahminim, 50 milyon USD'yi gözden çıkarttıkları yönünde. O yüzden de rakiplerine çok fazla üstünlük kurdular. Şu black-şahane-muhteşem cumaya da 1-0 önden başladılar. Fakat ben hepsiburada'ya alıştığım için hiç kullanmadım trendyol'u. Genelde satın aldığım ürünlerin fiyatlarını öncede bildiğim için numaradan indirimlere kanmıyorum. İçlerinde gerçekten fiyatları düşmüş olanlar varsa ve ihtiyacım da varsa alırım. Fakat dediğim gibi, trendyol'u tercih etmiyorum.
8  Local / Türkçe (Turkish) / [Grafik] Uyuyan BTC Cüzdanları (Hareketsiz Cüzdanlarda Neler Var?) on: November 27, 2019, 08:57:29 PM

Yukarıdaki pasta grafiğini excel üzerinde kendim hazırladım. Tüm verileri https://bitinfocharts.com/ sitesindeki "Dormant Bitcoin" bölümünden aldım. Oradaki listeden 15 adreslik bir kesiti de grafiğin altına tablo olarak ekledim. Yığın halindeki bu verileri, hem grafikle hem de bazı hesaplamalar (aşağıda) yaparak daha anlamlı hale getirmeye çalıştım.

Cüzdan verilerine bu linkten ulaşabilirsiniz: https://bitinfocharts.com/top-100-dormant_8y-bitcoin-addresses.html

Şimdi arkadaşlar, konuyu şöyle özetleyeyim: Yukarıdaki veriler, 8 yıldır hareketsiz olan cüzdanlara ait. En uzun süre olarak buna erişebildim. 3-5 yıldır hareketsiz duranlar da vardı ama ben piyasanın tamamen dışına çıkmış gibi görünenlere odaklandım. Yani 8 yıllıklar!

Bu cüzdanlardan bazılarına şimdiye kadar çok ufak miktarlarda (örneğin 1 usd) girişler olmuş fakat 8 yıl boyunca hiç BTC çıkışı yapılmamış. Bu girişlerin hangi amaçla geldiğini bilemiyorum. Bilenler belki beni aydınlatır. 8 yıl önce binlerce Bitcoin'i olan hesaplara ayda birkaç dolarlık girişler olması, sahibinin yapacağı bir şey olamaz zaten.

• Çalışmama dahil olan cüzdan adedi: 100
• Grafiğe yansıtılan cüzdan adedi: 15 (hepsini alınca grafik çorbaya döndü)
• Cüzdanlardaki uyuyan toplam Bitcoin adedi: 430.463
• Bitcoin sirkülasyonuna oranı: %2,39 (CMC verilerine göre 18.070.412 BTC üzerinden hesapladım)
• Toplam piyasa değeri: 3.228.772.500 USD (7.500 USD üzerinden hesapladım)

• Uyuyan cüzdanlardaki en yüksek Bitcoin adedi: 79.957 (Karşılığı: 599.677.500 USD)
• En düşük Bitcoin adedi: 629 (Karşılığı: 4.717.500 USD)

Not 1: Pasta grafiği üzerine eklediğim 3 kutucuktaki verileri 100 adet cüzdan üzerinden hesapladım. Yukarıda da bahsettiğim gibi, pastaya sadece 15 cüzdanın BTC miktarlarını yansıttım.
Not 2: Elbette ki hareketsiz cüzdanlar 100 adetle sınırlı değildir. Fakat erişebildiğim miktarlar bunlar... Umarım herkes için faydalı olur.
9  Local / Konu Dışı / Öğretmenler Gününün Anlam ve Önemi on: November 23, 2019, 08:08:54 PM
Quote


24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır.

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.

Kutlayan diğer ülkeler: Azerbaycan, Avustralya, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, İran, Malezya, Peru, Slovakya.

Kaynak: tr.wikipedia.org/Öğretmenler_Günü

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmetle anıyorum.

Forumda yazan tüm öğretmen arkadaşlarımızın günü kutlu olsun. Daha iyi şartlarda çalışarak; daha sağlıklı ve kültürlü nesiller yetiştirmelerini dilerim.
10  Local / Türkçe (Turkish) / Bitcoin ve Altcoin Cüzdan Adetleri + Zenginler Listesi + İstatistikler on: November 23, 2019, 04:43:00 PM

Yukarıdaki tabloyu https://bitinfocharts.com/ sitesinden aldım. Tablodaki önemli noktaları özetlemek istiyorum:

1. Elinde 1 - 10 adet Bitcoin tutan cüzdanların sayısı 626,259. Bu cüzdanlardaki toplam BTC miktarı 1,649,428. Toplam sirkülasyona oranı %9.14.
2. En fazla Bitcoin'e sahip olan cüzdanlar 1,000 - 10,000 BTC tutanlar. Bu kategoride 2,027 cüzdan bulunuyor. Bu cüzdanlardaki toplam BTC miktarı 4,836,546. Bunların toplam BTC sirkülasyonundaki oranı ise %26.79.
3. En fazla cüzdan adresine sahip olan grup, elinde 0 - 0.001 arasında BTC tutanlar. Bunlar sadece 2,792 Bitcoin'e sahipler.
4. En az cüzdan adresine sahip olan grup ise elinde 100,000 - 1,000,000 arasında BTC tutanlar. Bunlar da 337,960 Bitcoin'e sahipler.

• Listenin bir numarasındaki adres Huobi cold wallet'a ait ve 226,102 BTC'ye sahip. 2-5 aralığındaki cüzdanlar şahıslara ait görünüyor.
• Bir kişiye ya da gruba (borsa harici) ait olan en yüksek miktarlı cüzdanda 111,858 BTC görünüyor.

Aynı tablonun DOGE coin için olanı da var. Merak edenler, sitedeki "Rich List" bölümünden görüntüleyebilirler. Her coin için eklememişler bu tabloları.
https://bitinfocharts.com/top-100-richest-dogecoin-addresses.html

Ayrıca 1-8 yıl aralığında uyuyan cüzdanların görüntülendiği bölüm, tablonun hemen altındaki "Top Dormant" linkinde.
https://bitinfocharts.com/top-100-dormant_5y-bitcoin-addresses.html

Sitede, popüler coinler için madencilik hesaplamaları ve tüm coin/tokenler için CMC'den çok daha ayrıntılı bir bölüm de bulunuyor.
11  Local / Ekonomi / Yeni Gelir Vergisi Oranları 5 Kademeye Yükseltildi on: November 23, 2019, 01:24:03 PM
2020'de uygulamaya girecek olan gelir vergisi oranları 5 kademeden oluşacakmış. Eskiden (yani 2019 sonuna kadar) 4 kademeli yapı şöyleydi:

Quote
• 18.000 TL'ye kadar: % 15
• 40.000 TL'nin 18.000 TL'si için 2.700 TL, fazlası: % 20
• 98.000 TL'nin 40.000 TL'si için 7.100 TL, (ücret gelirlerinde 148.000 TL'nin 40.000 TL'si için 7.100 TL), fazlası: % 27
• 98.000 TL'den fazlasının 98.000 TL'si için 22.760 TL, (ücret gelirlerinde 148.000 TL'den fazlasının 148.000 TL'si için 36.260 TL), fazlası: % 35

Şimdi bu kademelerden %35'lik olanda bir düzenleme yapılmış + %40'lık yeni dilim eklenmiş. Son durum da şöyle olmuş:

Quote
• 18,000 TL'ye kadar: % 15
• 40,000 TL'nin 18 bin TL'si için 2.700 TL, fazlası için: % 20
• 98,000 TL'nin 40 bin TL'si için 7.100 TL, fazlası için: % 27
• 500,000 TL'nin 98 bin TL'si için 22.760 TL, fazlası için: % 35
• 500,000 TL'nin 500 bin TL'si için 163.460 TL, fazlası için: % 40

Sporcular başta olmak üzere, bazı meslek grupları için de ek düzenlemeler varmış. Ben en temel haliyle, diğerlerini karıştırmadan ana grupları yukarıya ekledim.
12  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Binance'de Listelenmiş Olan Düşük Satoshili Coin ve Tokenler on: November 14, 2019, 04:54:55 PM
Ortalama olarak 10 sat ile 1000 sat arasındaki coin ya da tokenlerden hangilerini tavsiye edersiniz? Gelecekte (orta-uzun vadede) birkaç x yapma potansiyeli olanlar hangileri?
Güvendiğiniz yüksek satlılar da varsa onları da ekstra yazabilirsiniz.

Geçmişte 10-15 coin üzerine yoğunlaştığım için; incelemediğim, ekiplerini tanımadığım çok fazla proje birikmiş. Özetle; bir yamuğu olmayan, düşük satoshili, helal süt emmiş coinler arıyorum Smiley
Not: Elbette ki fiyatların kaça kadar çıkabileceğini kestirmek çok zor. Projelerini düzgün ilerletenler ve aktif olanlar önceliklilerim. Tavsiyelerinizi beklerim...
13  Local / Konu Dışı / İBB Spor Tesislerinde 15 TL'ye Spor Yapma İmkanı on: November 11, 2019, 04:39:22 PM
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin birkaç senedir uygulamada olan bir projesi varmış: Sporla Sağlıklı Nesillere Doğru (SSND). Benim yakın zamanda haberim oldu. Bilmeyenler için de buradan bilgi vermek istedim.

İBB'nin İstanbul'daki 42 spor tesisinde, 22 farklı spor branşından 2 ay süreyle 15 TL ücretle faydalanmak mümkün. Haftanın 7 günü 08 - 18 saatleri arasında kullanılabiliyor. 2 ay sonra tekrardan 15 TL ödeyerek uzatabiliyorsunuz. Akşam saatleri isterseniz (mesela 22'ye kadar) o zaman fiyatlar değişiyor.

Aynı anda birkaç farklı branştan yararlanabiliyorsunuz fakat ikinci ve sonraki branşların ücretlendirmesi 50 - 100 TL arasında. 2 ay boyunca tek branş alırsanız 15 TL. Her tesisin başlıca 3-4 farklı ana branşı oluyor. Mesela Florya tesislerinde futbol ve kort tenisinden yararlanırken, Bahçelievler tesisinde yüzme ve fitness yapabiliyorsunuz. İsteyenler için eğitim de veriliyor ve bu eğitimler de 15 TL içerisinde. Bazı branşlarda kadınlar, erkekler ve çocuklar için farklı seanslar düzenleniyor.

Tesislerdeki başlıca spor branşları şunlar:
Quote
Aero Dans, Atletizm, Badminton, Basketbol, Bosu, Buz Pateni, Jimnastik, Fitness, Fonksiyonel Antrenman, Futbol, Güreş, Judo, Kapoera, Karate, Kick Boks, Kungfu Wushu, Okçuluk, Pilates, Spinning, Step Aerobik, Taekwondo, Tenis, Voleybol, Yüzme.

Öncelikle şu adresten kayıt olmanız gerekiyor: https://online.spor.istanbul

Sonrasında ise tesise giderek asıl kaydınızı yaptırıyorsunuz. Seçtiğiniz branşın yoğunluğuna göre bekleme sırası oluyor. Bu sıra 1-7 gün arasında geliyor. Web sitesinden kayıt durumunuzu, devamsızlıklarınızı, vs. izleyebiliyorsunuz.

Hangi tesislerde hangi branşlarda spor yapabileceğinizi şu adresten görebilirsiniz: https://www.spor.istanbul/spor-tesisleri/size-en-yakin-tesis.aspx

Ben geçen ay kaydımı yaptırdım ve kullanıyorum. Herkese tavsiye ederim. Tesisler gayet güzel ve hijyenik.

14  Local / Konu Dışı / Bitvest mi 777Coin mi? Hangisi Daha İyi? on: September 30, 2019, 01:59:35 PM
Bitcoin ile ödeme yapan imzalar arasında iki tanesi öne çıkıyor: Bitvest ve 777Coin. Hem katılımın kolay olması hem de kurallarının basitliği nedeniyle tercih ediliyorlar. Ayrıca da kademe atlayarak daha yüksek kazanç elde etme şansı var. Fakat bu iki imzadan bir tanesinin ücreti biraz daha yüksek.

Mesela Bitvest 5 farklı gruptan oluşuyor ve E grubundan alıyor yeni katılımcıları. Ödemeleri şu şekilde:
- Heros @ 1200 SAT/Post
- Seniors @ 1000 SAT/Post
- Full Member @ 800 SAT/Post
- Member @ 500 SAT /Post

777Coin ise 4 farklı gruptan oluşuyor ve D grubundan alıyor yeni katılımcıları. Bunun da ödemeleri şöyle:
- Heros @ 2000 Sat/post
- Seniors @ 1750 Sat/post
- Full Member @ 1500 Sat/post
- Member @ 1250 Sat/post

Üst gruplara geçildiğinde post başına ücret de artıyor. Fakat burada asıl önemli olan, hangi imzada üst gruplara geçişin daha hızlı olduğu? Spreadsheet'e baktığımda, aylarca en alt grupta kalan ve yükselemeyenler görüyorum. Bu kampanyalardan herhangi birine katılan arkadaşlar genel olarak fikirlerini paylaşabilir mi? Hangisine katılmak daha avantajlı sizce?
15  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Elinde TRON tutanlara, Binance WIN ve BTT veriyormuş on: August 17, 2019, 08:34:06 PM
Geçen gün haberim oldu bundan. Hiç TRON almamış olan ben, promosyondan yararlanayım diye girdim TRON'a Cheesy Adamlar 3 alana 1 bedava kampanyası yapmışlar resmen. BTT sene başından beri her ay veriliyormuş TRON tutanlara. Ama WIN yeni başlamış sanırım.
BTT oranı 1 TRX = 0.11 BTT. Bu tamam da WIN için kaça kaç verdiklerini öğrenemedim. Bilen var mı?

Ayrıca, gözden kaçırdığım başka coin var mı TRON tutanlara verilen?
16  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Mini Altcoin Sepetim İçin Yorumlarınızı Alalım on: August 12, 2019, 07:26:24 PM
Elime biraz para geçmişti. Aşağıdakilerden mini bir sepet yaptım geçen hafta. Orta-uzun vadeciyim.

OAX: 2.200 adet   (900 sattan aldım)
DOGE: 40.000 adet   (25 sattan aldım)
HOT (Holo): 50.000 adet   (10 sattan aldım)
PUNDIX: 100.000 adet   (5 sattan aldım)

Toplam 0,04 BTC ödedim. Yaklaşık 460 USD yapıyor.
- Seçimlerim nasıl olmuş?
- Bu sepetimin ulaşabileceği kazanç miktarı sizce ne olur? Her biri için ayrı ayrı ya da total olarak görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Edit: 2200 adet TRON ekledim (660 sattan aldım). +35 USD.
17  Local / Konu Dışı / Pentagon, UFO'ların Gerçek olduğunu Resmen Kabul Etmiş on: May 23, 2019, 12:12:10 PM
UFO'lar yıllardır insanları meraklandıran en önemli konuların başında geliyor. Ben de açıkçası varlıklarına dair işaretleri hep araştırmışımdır. Bu tarz filmler de en ilgimi çekenlerdendi...
Pentagon ve NASA, uzun zamandır UFO varlığını reddediyordu. Gösterilen kanıtlara ise hep bir bahane buluyorlardı. Geçen gün Pentagon sözcüsü yaptığı bir açıklama ile resmen UFO'ların varlığını kabul etmiş. Bu büyük bir adım! Yavaş yavaş dökülecekler sanırım... Yaptıkları araştırmalar, gözlemlemenin çok daha ötesindeymiş. UFO'ların şimdiye kadar hiçbir düşmanlık hareketinde bulunmadıklarını, ama eğer bulunurlarsa nasıl karşılık verebileceklerini düşünüyorlarmış. Bu haberden sonraki açıklamalar ise muhtemelen dünya dışı yaşam formlarıyla gerçekleştirdikleri iletişime yönelik olacaktır. Otopsi çalışmalarına da girerler mi bilemiyorum.

Haber linkini buraya ekliyorum. Bugün pek çok gazetede paylaşılmış: https://www.cnnturk.com/dunya/abd-savunma-bakanligindan-ufo-aciklamasi-varligindan-suphe-yok
18  Local / Konu Dışı / Global'de Başlayan Auto-Ban Dalgası Tüm Foruma Yayılıyor on: May 17, 2019, 09:44:28 PM
Bugün global forumun meta kısmına baktım biraz. Yaklaşık 2 hafta önce başlayan bir ban dalgası varmış. Yeni bir script yazılmış sanırım, otomatik banlıyormuş. Eskiden de vardı bu auto-ban mevzusu ama bunun yeni bir script olduğu söyleniyor. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Aşağıdaki linkten konuyu inceleyebilirsiniz.
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5141807.0

Metada bununla ilgili çok konu başlatılmış. Binlerce kişiye perma-ban (kalıcı yasaklama) atılmış görünüyor. Bazılarına da 1 yıllık imza yasağı falan verilmiş sanırım. Yüksek rütbeli ve yüksek meritli çok fazla hesap gördüm. Fikir alışverişi yapmak için bu konuyu açtım. Neler olduğunu araştırıp anlamaya çalışalım arkadaşlar.
19  Local / Konu Dışı / Windows 10 Sorunları on: May 10, 2019, 07:27:24 PM
Bu konuyu Windows 10 işletim sisteminde çıkan sorunlar ve çözümleri konusunda yardıma ihtiyacı olanlar için açmak istedim.

İlk soru benden gelsin. Epey zamandır sinir eden bir bildirim alıyorum Windows oturum açılışından sonra.
Bildirim ekranında şöyle bir mesaj geliyor:
Quote
"Microsoft Hesabı Sorunu: Microsoft hesabınızı düzeltmeniz gerekiyor. (büyük ihtimalle parolanız değişti). Paylaşılan deneyimler alanında sorunu düzeltmek için burayı seçin"

Birincisi, parolamı değiştirmedim. Mail hesabımı da Microsoft hesabımı da her zamanki parolamla kullanıyorum.
İkincisi, oturum açarken hiçbir zaman Microsoft hesabımı kullanmıyorum; hep yerel hesabımla açıyorum.

Buna rağmen bu bildirim neden geliyor olabilir? Bunun gelmesini hangi olay tetikliyor sizce? Görev Zamanlayıcısına da baktım tetikleme için, orada ilgili bir şey bulamadım ya da gözden kaçırdım.
Bilenler varsa fikir versinler bir zahmet.
20  Local / Ekonomi / Doların Önlenemeyen Yükselişi on: May 08, 2019, 03:17:38 PM
"Sermaye güvenli limanı sever" sözü haybeye söylenmiş bir söz değildir. Altında onlarca iktisadi kuralları barındırır. Yatırımcılar; siyasi ve ekonomik istikrarın olduğu ülkelere yatırım yaparlar. Bu ülkelerdeki asıl istikrar, adil bir hukuk düzeni olduğu için vardır. Adaletin olduğu yerde ekonomi gelişir, ekonominin geliştiği yerde de siyasi kararlar daha büyük bir iradeyle alınır.

Çarklar dönmemeye başladığında borsa düşer, döviz yükselir, yerel para birimi değer kaybeder... Uzun bir aradan sonra doların tekrar kafasını kaldırıp 6,20 seviyesini görmesini iyi okumak lazım. Eski rekorunu yenilemekle kalmaz, yeni rekorlara da koşabilir. Birkaç sene önce 1 doların 10 TL olma ihtimali bile konuşulmazken, şimdilerde 15-20 TL ihtimalleri havada uçuşuyor. Tüm bunların ne kadar gerçeği yansıttığına yaşayarak şahit olacağız sanırım.
Pages: [1] 2 3 4 »
Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!