Bitcoin Forum
December 09, 2023, 02:56:58 PM *
News: Mixers will no longer be allowed after Jan 1
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1]
1  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Zcash İlk Kez Ağ Güncelleştirmesi Yapacak on: March 05, 2018, 04:37:33 AM
Gizliliğe yönelik geliştirilen kripto para Zcash, tarihindeki ilk ağ yükseltme işlemini çok yakında gerçekleştireceğini 2 Mart’ta yayınladığı bir blog gönderisi aracılığıyla kullanıcılarına duyurdu.

Yapılan açıklamalarda ifade edilene göre “overwinter” adı verilen bu güncelleme Nisan ayına kadar tüm ağ tarafından desteklenecek. Overwinter güncellemesinin ana zincire uygulanması ise 25 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Ekip bu güncelleme sayesinde Zcash’in merkezi niteliğindeki Sapling protokolünü yükseltme fırsatı bulacak. Sapling protokolü projenin yol haritasına göre önümüzdeki eylül ayında faaliyetlerine başlayacak.

Zcash geliştiricileri yayınladıkları blog gönderisinde şu ifadelere yer verdiler:

“Overwinter’ın amacı gelecekte yapılması planlanan yükseltme işlemleri için protokolü daha güçlü hale getirebilmek olarak ifade edilebilir. Ayrıca overwinter bu yılın sonlarında gerçekleşecek Sapling ağı için gerekli şartların hazırlanmasına da yardımcı olacak.”

Ekibin ifade ettiğine göre overwinter yazılımı birtakım yeni özellikleri de beraberinde getiriyor. İşte bu yeni özelliklerden birkaçı; işlemlere getirilecek vade opsiyonu, sürüm kontrolü, mükerrer işlem koruması ve işlemlerin şeffaflığına yönelik yapılacak birkaç yükseltme.

Üstelik kullanıcıların bu yeni ağ güncellemesinden faydalanabilmeleri için yapmaları gereken tek şey, ağlarını güncel hale getirmek. Zcash geliştiricilerinin bu konuya ilişkin yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“Bu yenilikten faydalanabilmek için Zcash yazılımınızı güncel tutmak dışında yapmanız gereken bir şey yok. Bu ağ yükselme işleminin sonucunda bir blockchain forku oluşması ya da yeni bir para biriminin ortaya çıkması söz konusu değil.”


28 Ekim 2016 tarihinde faaliyet göstermeye başlayan altcoin Zcash (ZEC) kullanıcılarına imzasız işlem gerçekleştirebilme olanağı sunuyor. Zk-SNARKs adı verilen ve kullanıcılar hakkında bilgi edinilmesini sıkı bir şekilde engelleyen bir kriptografi yöntemi kullanan ZEC haberin yazıldığı sırada 384 dolardan işlem görüyor. Coinmarketcap verilerine göre en değerli yirmi dördüncü kripto para olan Zcash’in toplam piyasa değeri ise haberin yazıldığı zamanda 1.3 milyar dolar olarak tespit edildi.

Bir kripto para kuruluşu olan Grayscale Investments tarafından geçtiğimiz Şubat ayının başlarında yayınlanan bir rapora göre ZEC fiyatının 2025 yılına kadar 62.000 dolar seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.
2  Local / Bitcoin Haberleri / SEC Kripto Fonları Dava Ediyor on: March 05, 2018, 04:36:30 AM
Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), TechCrunch kurucusu Michael Arrington tarafından geçtiğimiz yıl toplanan kripto para yatırım fonunu hukuksuz olduğu gerekçesiyle mahkemeye verdi.
CNBC’ye konuşan Arrington mahkeme celbinin geldiğini doğruladı. Bu son gelişme SEC tarafından Birleşik Devletler sınırlarındaki ICO’lara karşı yapılan derinlemesine incelemenin sürdüğünü gösteriyor. Ancak yine de bu yönde yapılan soruşturmanın ne zaman başladığına ya da kapsamına yönelik kesin bir bilgi bulunmuyor.

Durumun Arrington tarafından kabul edilmesiyle SEC tarafından bu doğrultuda atılan ikinci adım da doğrulanmış oldu. Bilindiği üzere e-ticaret devi Overstock şirketinin kripto paralarla ilgilenen bir alt kuruluşu da SEC tarafından dava edilmişti.

Teknolojik gelişmelere yönelik içerikler hazırlayan site TechCrunch’ın kurucusu Arrington bu konuya ilişkin şu ifadeleri kaydetti:

“Bir mahkeme celbi aldık. Konuştuğum her kripto fonu bir mahkeme celbi aldığını söyledi. Bu güzel bir şey. SEC ne istediğini iyice anlayabilmeli. Bu konu hakkında kurallar koymalı ki biz de onlara uyabilelim. Piyasanın SEC’ten istediği de bu.”

Arrington geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde New York’ta bir yatırım etkinliği başlattığını ve Arrington XRP Capital adını verilen bu serbest yatırım fonu kapsamında tam 100 milyon dolar topladığını duyurmuştu.

Öte yandan Arrington SEC’in bu hamlesine yönelik sert yorumlarda bulundu. Gelen tepkiler üzerine bu yorumları kamuoyuna naklettiği twitter gönderilerini silen Arrington, SEC’in son faaliyetlerine yönelik şu açıklamaları yaptı:

“Kızgın değilim, dehşete düştüm. Bu yatırım fonları, en iyi hukuk firmaları tarafından düşünebileceğiniz en ince ayrıntısına kadar kontrol edilmiş birinci sınıf yatırımlar olarak biliniyor. Görünüşe bakılırsa SEC yalnızca şirketlerin peşinden koşmuyor, yatırımcıları da takibe almış.”

Tüm bu gelişmelere ilişkin bir açıklama yapması beklenen SEC soruşturmanın doğasına ve kapsamına yönelik yorum yapmaktan kaçınıyor. Ancak çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre soruşturmanın kapsamı büyüyecek gibi görünüyor.
3  Bitcoin / Press / [2018-03-05] Scam Alert: South Africans Lose Over $50 Million by Investing inBTC on: March 05, 2018, 04:35:04 AM
From fake Twitter accounts claiming to send free Ether and Bitcoin to imposters sending fake emails to ICO investors, cryptocurrency scams are increasing at an alarming rate. Even Apple’s co-founder, Steve Wozniak, lost seven Bitcoins to an online fraud. The latest company to join the growing list of scammers is BTC Global. The binary options trading platform reportedly pocketed more than $50 million Bitcoins from people in South Africa, America, Australia and others.

More than 27,500 people filed complaints against the company to South Africa’s Directorate for Priority Crime Investigation, usually known as the ‘Hawks‘. According to spokesperson Captain Lloyd Ramovha, “I have spoken to one of the investigators in our team and he has confirmed that this matter came to them about two weeks ago. There are in excess of 27‚500 complainants with many outside South Africa. The amount is over $50-million and could rise as more victims come forward.”

What is BTC Global?

BTC Global was launched in Sep. 25, 2017 by ‘famous’ trader Steven Twain. His success in binary options trading led people to believe that the platform was trustworthy. However, the set-up was criticized and called out for being a scam ever since it was released. Reviews questioned the “unmatched returns” offered by the company.

BTC Global first allowed people to purchase BTC from the platform, followed by an advise to invest in their company to get 2% to 14% returns weekly. Victims told South African newspaper Times LIVE that their investments varied from $1,341.92 (R16,000) to $0.1 million (R1.4 million).

Initially, people received dividends that were unpredictable, but two weeks ago, Twain disappeared from the online world. People immediately started reporting the company and investigations began a few days later. Ramovha explained the situation, “The investigation is in its infancy. I also cannot say whether it is a Ponzi scheme. BTC Global is being investigated for contravening the Financial Advisory and Intermediary Services Act.”

The rest of the team published status updates on Facebook as well as an announcement on the official website. According to the BTC Global team, payment details were sent to Twain as per routine on Feb. 18, 2017 – but the team didn’t get a response from him. Ever since that day, no one in the leadership and admin team has heard a word from Twain. The announcement further stated:

The admin team cannot locate him. If anyone has ANY information on how we can get in contact with him please get in touch and let us know.

We call for the threats, harassment and violence on leaders and admin to stop. It is unfathomable that people can behave like this. If you feel you’ve had a crime committed against you, you need to follow the legal procedures to deal with the matter.

We are as shocked and angry as everyone. But we all knew the risks involved in placing funds with Steven.
We all became complacent with Steven. And all of us funded him independently.

Until Steven Twain resurfaces or is found there is nothing the admin team can do.

One of the team members, Cheri Ward, also filed criminal charges against a man who “threatened her at her home”. Others are also worried since their home addresses and phone numbers have been posted all over the internet by angry investors.
4  Bitcoin / Press / [2018-03-05] SEC Subpoenas 80 Cryptocurrency Firms, Including TechCrunch Fund on: March 05, 2018, 04:34:11 AM
The U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) has subpoenaed 80 cryptocurrency companies, including the $100 million cryptofund of TechCrunch founder Michael Arrington, according to CNBC.

 

Arrington told CNBC Thursday that he has received a subpoena, as has every cryptofund he has spoken to.

Arrington said he has no problem with the subpoena. He said the government has to figure out its rules for the market to follow.

It remains undetermined whether securities laws apply to digital coins. While the SEC has said digital coins are subject to regulations, it has not indicated how digital coin developers can comply with the regulations. As a result, cryptocurrency firms have had to rely on lawyers to distinguish their companies from cryptocurrency scams.

In some cases, cryptocurrency companies have chosen to ban U.S. investors from participating in their offerings on account of the legal uncertainties.

The SEC has sought more information about cryptocurrencies in the last year as the market has drawn billions of dollars. This past Wednesday, The Wall Street Journal reported the SEC has issued scores of subpoenas regarding new digital coins.

Jason Gottlieb, a partner and head of the cryptocurrency litigation team at Morrison Cohen, said SEC offices in New York, Boston and San Francisco has issued subpoenas. Another source confirmed these locations.

Probe Expected To Last A Year

Gottlieb, who is representing PlexCorps, a company facing SEC fraud charges, said the overall SEC investigation will continue throughout the year.

A source claimed about 80 firms have been subpoenaed thus far.

The SEC did not respond to a CNBC request for comment.

SEC investigations, along with regulatory uncertainty, have driven some cryptocurrency activities offshore, Arrington said. He said it is a shame that the U.S. has “frozen itself.”

From an investor’s point of view, Arrington said he has become more interested in projects from China and nearby Asian countries, characterizing them as “uniformly high quality.”

Countries Approach Crypto Differently

Regulators in different countries have taken different approaches to cryptocurrencies.

China banned ICOs in September. Japan licensed cryptocurrency exchanges in April, while South Korea banned anonymous trading accounts in late January.

William Mougayar, a blockchain investor and the author of a book, “The Business Blockchain,” said he hopes the SEC doesn’t classify tokens, since it would be a “slippery slope.” He said it would make more sense to focus on well defined disclosures without being overly restrictive.

ICOs raised more than $5 billion last year alone, according to Autonomous Next. Such offerings, however, hardly exist beyond a whitepaper posting.

Also read: SEC wants to ‘know everything’ about $20 million tZero ICO: Overstock CEO

SEC Clamping Down

Jay Clayton, chairman of the SEC, has penned an op-ed along with the chairman of the Commodity Futures Trading Commission stating that the SEC is devoting major resources to the ICO market. The commission released an investor bulletin over the summer warning about dangers posed by ICOs.

Gottlieb expects a “hodgepodge of court decisions” to result from the SEC investigation rather than laws or regulations which would require more time to develop. He said the Supreme Court may have to be involved to resolve some questions.

Whether or not an asset is a security is usually guided by the “Howey Test,” based on a 1946 Supreme Court case.

Ryan Schoen, a senior financial services policy analyst at Washington Analysis, said the subpoenas will likely result in some tokens found to be unregistered securities.

The exchanges involved in trading unregistered securities will likely be next to fall under SEC scrutiny, Schoen said.
5  Other / Meta / Has Bitcointalk turned into social media? on: January 26, 2018, 11:08:52 PM
It seems that you can't get higher up in the ranks without "likes" lately.
Which is sort of weird, because if you basically don't have friends in high places or people just don't like you at best you stay in place. Not to mention that you can get negative merits. Why? Just because maybe someone doesn't like your thread/face/English pronunciation and so on.
At least this is my opinion.

I hope I won't get negative merits, but if I do I'll have to accept the fact that just freely speaking your mind is not the best idea.
6  Other / Politics & Society / How do you feel about revenge? on: January 24, 2018, 08:02:40 PM
I was not born a bad person, but because of all the hardship I had in my life I discovered how sweet revenge feels.
There comes a time when it's too much and you can't take it anymore.
And you dream year after year of undoing the injustice that has been done upon you.
And when the moment comes, it's delicious.
They can see your eyes being cold, but you feel your own heart burning like hot embers.
7  Other / Archival / deleted on: July 16, 2013, 02:58:22 PM
deleted
8  Other / Archival / deleted on: May 27, 2013, 05:03:21 PM
deleted
9  Other / Beginners & Help / why am i not able to post in other boards except this one on: May 23, 2013, 02:13:22 PM
why am i not able to post in other boards except this one
Pages: [1]
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!