Bitcoin Forum
July 06, 2022, 10:45:14 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 23.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 »
1  Local / Bitcoin Haberleri / Güney Kore’nin Bankacılık Devi, Bitcoin Piyasasına Giriyor on: June 12, 2019, 05:00:56 PM
Güney Kore’deki en büyük banka olan KB Koomin, Bitcoin ve kripto para dünyasına giriyor. KB Koomin bir Blockchain teknoloji şirketi olan Atomrigs Lab ile birlikte çalışacak.

Güney Kore’deki en büyük banka, Bitcoin ve kripto dünyasına giriyor
Güney Kore’nin en büyük bankası kripto para birimi alanına giriyor. KB Kookmin Bank, Atomrigs Lab ile kripto ile ilgili bir dizi ürün ve hizmet üzerinde çalışacak. Business Korea tarafından Salı günü öğleden sonra yayınlanan bir habere göre, KB Kookmin Bank kripto para birimi şirketi Atomrigs Lab ile bir anlaşma imzaladı.

Güney Kore’de de bulunan Atomrigs, finansal hizmetler endüstrisi için tasarlanmış Blockchain teknolojisi üzerinde çalışıyor. Daha spesifik olarak, finansal teknoloji şirketi kripto para birimi güvenlik çözümleri üzerinde çalışıyor. Bu KB Kookmin’in kripto para birimi piyasasında saklama/depolama hizmetleri alanına girmeyi planladığını gösteriyor.

KB Koomin, bir dizi farklı kripto projesi üzerinde çalışacak
Banka ve Blockchain şirketinin imzaladığı anlaşma, bir dizi farklı proje üzerinde çalışacakları anlamına geliyor. Business Korea’nın haberi, dijital varlıkları korumayı amaçlayan teknoloji araştırmaları olacağını gösteriyor. Ayrıca projeyi, akıllı sözleşmelerin yararına da geliştirilecekler. Bu iki araştırma alanının yanı sıra, Atomrigs ve KB Kookmin, Bitcoin ve kripto para birimi için varlık yönetimi çözümleri geliştirmek için çalışacak.

Bu çözümler, Atomrigs ve KB Kookmin’in mevcut bankacılık altyapısının çeşitli bileşenleri tarafından geliştirilen teknolojiyi kullanacak. İki şirket tarafından imzalanan anlaşmanın bir başka kısmı ise Blockchain ağlarını mevcut finansal altyapıya bağlayan bir sistem üzerinde çalıştıklarını gösteriyor. Anlaşmaya katılan KB Kookmin Bank CEO’su Lee Koo-il, “İki şirketin dijital varlık yönetimi alanındaki yenilikçi hizmetleri keşfederek birlikte büyümesini umut ediyoruz. Dijital ekosistemi işbirliğimizle genişleteceğiz.” dedi.

kaynak : https://kriptoparahaber.com/guney-korenin-bankacilik-devi-bitcoin-piyasasina-giriyor.html
2  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Josh Rager: Litecoin Bu Seviyeyi Kırarsa ‘Uçabilir’ on: June 12, 2019, 04:54:37 PM
Bitcoin’in altınının gümüşü olarak görülen Litecoin son günlerin dalgalı piyasa görüntüsüne ve düşüşlere rağmen ani bir yükseliş yakaladı ve hala yükselmeyi sürdürüyor.

Litecoin 100 dolardan 140 dolara kadar ani bir sıçrama yaptı ve basın saatine göre %7.48’lik yükselişe sahip. Ünlü kripto para analisti Josh Rager da Twitter üzerinden yaptığı bir tahmin ile Litecoin’in çok daha fazla yükseliş yakalayabileceğini grafiği ile beraber açıkladı.

Rager’a göre Litecoin için önemli bir direnç noktası olan 125 dolar artık destek noktası haline geldi ve LTC’nin haftalık tabloda önemli bir direnç noktası olan 150 dolara çıkması oldukça muhtemel duruyor.  Ünlü isim bundan sonra bir takipçinin sorduğu soruya da yanıt verdi ”olabildiğince muhafazakar” olmaya çalıştığını ancak Litecoin’in 171 dolardaki direnç noktasını kırması durumunda ”uçacağını” ifade etti.

Litecoin, blok ödülü yarılanması yaklaştıkça yükselişini arttırmaya devam ediyor.

kaynak :https://koinbulteni.com/josh-rager-litecoin-ucabilir-45141.html
3  Local / Bitcoin Haberleri / Kaldıraçlı işlemlerde 2000 BTC kaybeden Çinli intihar etti on: June 12, 2019, 04:38:41 PM
Kaldıraçlı işlemlerde 2000 BTC kaybeden Çinli Hui Yi intihar etti. Kripto para veri analizi şirketi BTE.TOP’un kurucusu ve CEO’su olan Hui Yi 5 Haziran’da intihar etti.


BTE.TOP’un CEO’su Yi, şirketin müşterilerinin sahip olduğu toplam 2000 BTC’yi  kaldıraçlı işlemlerde kaybetti. Bunun neticesinde hayatına son verdi. Çin merkezli kripto para haber sitesi 8btc‘den apılan açıklamaya göre, Yi kaldıraçlı işlemlerde 100X ile işlem açtığı belirtildi.

Hui Yi’nin eski ortağı Yi’nin ölümünü basına duyurdu. Yapılan duyuruya göre, Yi kaldıraçlı işlemler 100x ile işlem açarak müşterilerine ait 2000 BTC’yi kaybetti. Yaklaşık piyasa değeri 14 milyon dolara tekamül ediyor. 100x ile işlem açmak, emri açtığınız aksi istikametinde BTC %1 değişiklik gösterse tüm varlığınızı kaybedebiliyorsunuz.

bkz:SEC Başkanının manipülasyon kaygıları giderilirse Bitcoin ETF onayı tamamdır

Ölümünden hemen önce, 42 yaşındaki Yi, WeChat’te Bitcoin fiyatının bir saat içerisinde dump yapacağını ve gün içerisinde 7,000 dolara kadar düşebileceğini belirtmişti. Öngörülemez bir fiyat seyrine sahip olan Bitcoin için anlaşılan işler Yi’nin istediği gibi gitmemiş.

bkz: Yeni Başlayanlar için Kripto Piyasasında Kaldıraçlı işlemler Rehberi

Haber kripto piyasasında shock etkisi oluşturdu. Topluluk neden 100x işlem açmakta ısrarcı olduğuna merak etti. Bazıları aynı durumun başka firmalarda da olabileceğini, ve yöneticilerin kaldıraçlı işlemlerde müşterilerin fonlarını kaybetme riski olduğunu belirtti.

bkz:Kaldıraçlı kripto borsasında tüm birikimini kaybeden yatırımcıya kulak verin

Önümüzdeki süreçte, kaldıraçlı işlemler sebebinden dolayı daha fazla intihar vakasıyla karşılaşabiliriz. KoinMedya ailesi olarak kaldıraçlı işlemler piyasasında aşırı manipülasyon olduğunu görüyor ve siz değerli okuyucularımızı uyarıyoruz.kaynak : https://koinmedya.com/2019/06/12/kaldiracli-islemlerde-2000-btc-kaybeden-cinli-intihar-etti/

4  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Binance, BNB için avro ve sterlin çiftleri ekledi on: June 12, 2019, 04:35:47 PM
Önde gelen kripto para borsası Binance, kendi kripto parası Binance Coin için avro ve sterlin’i etkinleştirdi.

Borsadan yapılan açıklamada, Binance.je üzerinde BNB’nin artık hem avro hem de sterlin ile birlikte alınıp satılabileceği kaydedildi.

Binance.je veya Binance Jersey, Binance’in Avrupa pazarını hedefleyen, Türkiye’ye de açık olan yasalarca düzenlenmiş bir alt kuruluşu. Borsada doğrudan avro ve sterlin gibi itibari paralarla kripto para işlemleri yapılabiliyor.

Binance Jersey’de bugüne kadar yalnızca Bitcoin ve Ether listeleniyordu. Artık Binance Coin de işlem görecek.

Gelişmenin ortasında BNB, yaklaşık yüzde 6 değer kazandı. Kripto para, 32 dolardan 34.4 dolara kadar çıktı.


KAYNAK : https://uzmancoin.com/binance-jersey-bnb/
5  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Zilliqa cephesindeki önemli gelişmeler Facebook iş birliği olasılığını artırıyor on: June 11, 2019, 09:06:27 AM
Zilliqa ekibi, tarihinde ilk kez sharding üzerine kurduğu akıllı sözleşmesi platformunun başarıyla başlatıldığını açıkladı. Yaklaşık iki yıldır bunun için hazırlanıyorlar ve şimdi gelişimlerini tanıtmaya hazırlar.

Proje ilk defa ortaya çıktığında, geliştiriciler yeni nesil için yüksek verimli bir Blockchain platformu inşa edeceklerini vaat etmişlerdi. Şimdi ise amaçlarına ulaştıklarını iddia ediyorlar.

Zilliqa için iki ana konu var: paylaşma ve akıllı temaslar. Yani, sharding Zilliqa ölçeğini belirleyecek. Bu sayede platform saniyede binlerce işlemi gerçekleştirebilecek. Sonuç olarak, Zilliqa’nın büyük ödeme yöntemleri ile rekabet edebilmek adına için gerçek bir potansiyele sahip olacak.

Ancak, daha önemli önemli bir durum var. O da platformun işlem hacmi ağın boyutlarıyla neredeyse doğrusal olarak büyüyor. Bu özellik, Zilliqa’nın hala ölçeklenebilirlik ve işlem hızı ile ilgili ciddi problemleri olan geleneksel Blockchain safından sıyrılmasını sağlıyor.

Ve şimdi ekip, akıllı sözleşmeleri etkin hale getirdi. Artık geliştiriciler, Zilliqa Blockchain’e akıllı sözleşmeler yazma ve bundan yararlanma fırsatına sahip. Bunu yapmak için, platformun Scilla adı verilen güvenli tasarımlı akıllı sözleşme dilini kullanmaları gerekiyor.

Zilliqa akıllı sözleşmelerinin temel özelliklerine bakacak olursak, güvenli standart kütüphaneleri, sözleşmelerin farklı operasyonel bileşenlerinin temiz bir şekilde ele alınması, sözleşmedeki potansiyel hataların ve sorunların belirlenmesi için bir statik analizör takımı, sözleşmeyle ilgili resmi akıl yürütme gibi anahtar noktalardan söz edebiliriz.

Şirkete göre, inşa ettikleri ekosistem, herkese faydalanma ve gelişim gösterme fırsatı verecek. Ve bu yönde hareket etmeye devam edecekler.

18 Haziran Zilliqa Günü büyük haberlere sahne olabilir
İkinci yıldönümünü kutlayan Zilliqa, topluluğunun tüm üyelerini neden projeye tutkuyla bağlı olduklarını anlatmaya ve değerli ödüller kazanmaya davet etti. Yarışma 17 Mayıs’ta başladı ve 15 Haziran 2019’a kadar sürecek.

Her gün bir kazanan seçilen yarışmada ilk kazanan 200 dolar değerinde ZIL tokeni kazanırken, diğer kazananlar 100 dolar değerinde ZIL tokeni alma şansına sahipler. 18 Haziran Zilliqa Günü’nde de 3 kazanan belirlenecek ve bu kişilere 1000 dolar değerinde ZIL tokeni hediye edilecek.

Facebook’un GlobalCoin’i Zilliqa’da mı lanse edilecek?
Kripto topluluğu, bu ayın sonunda Facebook’un stabil coinini piyasaya sürmesini beklerken, bu kripto paranın Zilliqa ağında yayınlanabileceğine dair söylentiler ortaya çıktı.

Facebook’un Globalcoin white paper’ini 18 Haziran’da sunacağı biliniyor. Facebook’a göre, üçüncü taraf kuruluşlar kripto paranın yönetilmesine yardımcı olmak için “node”ler gibi davranacaklar.

Şirketten bu konu hakkında bir bilgilendirme yapılmasa da Facebook’un planlarında fiziksel ATM benzeri makineler piyasaya sürmesi olduğu söylentileri var. Bu makineler, kullanıcıların daha kolay kripto para satın almalarını sağlayabilir. Ayrıca, projede çalışan ekip üyelerinin maaşlarını Globalcoin cinsinden alacakları söylentileri de var.

Ancak tüm bunları bu kadar özel yapan şey, 18 Haziran’daki Zilliqa 2019 Günü’nüne denk gelmesi Ayrıca, Facebook Blockchain başkanı Evan Cheng, Zilliqa’da danışman olarak görev yapıyor. Bu gerçek, bu iki platform arasındaki yakın ilişkiler hakkında söylentilere büyük bir destek veriyor.

Bu spekülasyonlar ZIL fiyatında olumlu değişikliklere neden oldu. Geçen hafta yüzde 10’dan fazla değer kazanan coin 0,023630 dolara ulaşmıştı. Şimdi ise 0,022638 dolar değerinde

kaynak : https://kriptoparahaber.com/zilliqa-cephesindeki-onemli-gelismeler-facebook-is-birligi-olasiligini-artiriyor.html
6  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Litecoin son 12 ayın zirvesine ulaştı on: June 11, 2019, 08:56:45 AM
Kripto para piyasalarının yıldızı Litecoin son 12 ayın zirvesine ulaştı. Halving takvimi yaklaştıkça LTC’deki alım baskısı artmaktadır.

Litecoin son 12 ayın zirvesinde
Yazının kaleme alındığı saatlerde top 20’de en çok fiyat artışı gösteren kripto para Litecoin (LTC). LTC, 128 doların üstüne çıkarak son bir yılın en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Aşağıdaki grafikte Litecoin fiyatlarının 11 Haziran 2018-2019 dönemleri arasındaki fiyat değişimini görüyoruz.Litecoin 19 Aralık 2017’de 370 doların üstüne çıkarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı. 14 Aralık 2018 tarihinde ise 23 doların altına gerileyerek dip yapmıştı. Litecoin fiyatlarında Aralık 2018’den beri düzenli bir artış trendi yaşamaktadır. Bugün saat 11:10 itibari ile CoinMarketCap verilerine göre 128.74 dolardan işlem görmektedir. Toplam piyasa değeri ise 8 milyar dolar. Sıralamada ise 4’üncüdür. 3’üncü büyük kripto para XRP ile arasındaki fark ise 8.6 milyar dolar.

Litecoin’deki fiyat artışlarında 8 Ağustos 2019’da (yaklaşık 60 gün sonra) yaşanacak olan halving (yarılama) etkili oluyor. 8 Ağustos’ta Litecoin madencilerine her bir blok kazımında ödenecek olan ödül sayısı 25 LTC’den 12.5 LTC’ye düşürülecek.

Aşağıdaki grafikte Coin Desk’ten Omkar Godbole’nin analizini görüyoruz.Grafikte Litecoin’in fiyatları 50 dönemlik hareketi ortalama’dan (50MA); 50MA’nın 100MA’dan büyük olması LTC’nin boğa görünümünü yansıtmaktadır. Litecoin’in karşılaşacağı bir sonraki direnç seviyesi ise 150 dolar olacaktır. RSI değerlerinde ise aşırı alım baskısı şimdilik gözlenmemektedir.


kaynak : https://koinmedya.com/2019/06/11/litecoin-son-12-ayin-zirvesine-ulasti/
7  Local / Bitcoin Haberleri / Edirne’de kaçak elektrikle Bitcoin madenciliğine polis baskını on: June 11, 2019, 08:54:06 AM
Keşan Online‘da yer alan habere göre, Edirne’nin Meriç ilçesine bağlı Kavaklı Köyü’nde kaçak elektrik kullanılarak Bitcoin üretilen bir evde arama gerçekleştirildi. Arama sonucunda Bitcoin üretmek için kullanılan cihazlara el konulurken ev sahibi A.Ö. hakkında kaçak elektrik kullanmaktan işlem yapıldı.

İhbar üzerine harekete geçen Keşan Emniyet Müdürlüğü ekipleri, dışarıda bulunan trafodan eve kaçak bir şekilde kablo çekildiği, Bitcoin madenciliği cihazlarının buradan elde edilen güçle çalıştırıldığını belirledi. Ayrıca düzeneğin A.Ö.’nün akrabası olan O.B. tarafından kurulduğu ve bu kişinin Bursa’nın Bandırma ilçesinde bulunduğu tespit edildi. O.B. hakkında da 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu gereğince tahkikat başlatıldı.

Türkiye’de kaçak elektrikle Bitcoin madenciliği, 2017 yılının Aralık ayında da gündeme gelmişti. O dönem, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki vatandaşlardan Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’ne (DEDAŞ), kaçak elektrikle Bitcoin madenciliği yapıldığı ihbarında bulunulduğu öne sürülmüştü.

Öte yandan Almanya, Tayvan ve Çin dahil olmak üzere son dönemde dünyanın dört bir yanından kaçak elektrikle Bitcoin madenciliği yapıldığına dair pek çok haber ortaya çıktı.


kaynak : https://uzmancoin.com/bitcoin-edirne-kacak/
8  Local / Bitcoin Haberleri / Kripto baharının çiçekleri Bitcoin ATM’leri, rekor seviyede artıyor on: June 11, 2019, 08:40:47 AM
Bitcoinist, yeni Bitcoin ATM’lerinin çoğunun Mayıs ayında açıldığını bildirdi. Bunun nedeni olarak, ayı piyasasının sona ermesinden bu yana, yeni ATM sayısının aylık ortalama olarak artması ve daha fazlasının beklenmesi gösteriliyor.

Bitcoin ATM’leri büyüme yolunda
Mayıs ayında küresel olarak 306 yeni BTC ATM’nin açıldığı görülüyor, bu da kapananlar ile karşılaştırıldığında net toplam 228 yeni ATM’nin arttığını gösteriyor. Tek bir ayda açılan en net ATM’lerin sayısı 2018 Nisan’ında 256 idi. Aşağıdaki tabloda görebileceğimiz gibi, yeni ATM büyümesi kripto kışı sırasında azaldı, ancak şimdi büyüme yolunda görünüyor.Ayrıca, Bitcoin dışında birçok kripto paranın, Ethereum, Monero ve hatta Dogecoin gibi ATM’lerde artan destek gördüğü bildiriliyor:

kaynak : https://kriptoparahaber.com/kripto-baharinin-cicekleri-bitcoin-atmleri-rekor-seviyede-artiyor.html
9  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Facebook kaynakları, stabilkoin'in white paper'ının 18 haziran'da çıkacak on: June 10, 2019, 06:36:01 PM
IT ve fintech dergisi TechCrunch'ın 6 Haziran'da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook'un 18 Haziran'da stabikoin için whitepaper çıkaracağını beklediklerini bildirdiler.

Daha önce, söylentiler, Facebook'un ürünü için 2020 yılını öne sürmüşlerdi. TechCrunch yaptığı açıklamada şunları söyledi;

''Şu anda 18 Haziran’da projenin temellerini anlatan bir beyaz sayfa (whitepaper) bülteninin yayınlanması planlanıyor.'' Facebook’un Kuzey Avrupa için Finansal Hizmetler ve Ödeme Ortakları Direktörü Laura McCracken

''Facebook Coin değeri, birçok para biriminin oluşturacağı bir çember ile güvence altına alınacaktır'' dedi.


kaynak : https://www.kriptoarena.com/facebook-kaynaklari-stabilkoinin-white-paperinin-18-haziranda-cikacagini-soyledi
10  Local / Bitcoin Haberleri / Fiyatı tekrar 20,000 dolara taşıyabilmek için kolları sıvadı on: June 10, 2019, 06:31:48 PM
Forbes’ta yer alan habere göre, Bitcoin‘e erken dönemde yatırım yapıp zengin olmasıyla ünlenen genç milyoner Erik Finman, Bitcoin’i yeniden 2017’nin zirvesine (20,000$) taşıyacak çözümlere sahip olduğuna inanıyor.

Finman, kendi çözümlerinin ve kripto para sektöründe meydana gelen diğer gelişmelerin bir kombinasyonun Bitcoin’i yeniden dirilteceğini düşünüyor.

2019’un Bitcoin ve kripto paralar için yeni bir 2017 olduğunu belirten Finman, 2017’de olduğu gibi benimsenmeyi artıracak çok ciddi gelişmelerin yaşandığını ve 2017’den farklı olarak, bireysel yatırımcıların yanı sıra büyük şirketlerin ve hatta ABD başkanlık adaylarının dahi bu işe dahil olduğunu söylüyor.

Kripto para birimlerinin en iyi dönemlerinden birini geçirdiklerine ve Blockchain teknolojisinin getirdiği yeniliklere dikkat çeken Finman’a göre, teknoloji ve finans endüstrisindeki gelişmelerin hepsi Bitcoin’i ve kripto paraları güçlendiriyor.

Finman’a göre yeniden 20,000 dolar seviyelerine ulaşabilmek için Bitcoin ağında işlem ücretlerinin azaltılması, işlemlerin hızlandırılması, çatışma ve kavganın durdurulması ve benimsenmenin daha basit hale getirilmesi gerekiyor.

Finman ise bu dört iyileştirme alanından en önemlisi olarak gördüğü benimseme ve kullanımın artırılmasına odaklanıyor. Genç milyoner, “Lisede beraber olduğum arkadaşlar, ‘Bitcoin’, ‘kripto para’ ve ‘Blockchain’ kelimelerini biliyorlar fakat gerçekten ne ifade ettiklerini anlamıyorlar. Bitcoin’i hızla zengin olma aracı olarak tanıyorlar ve bundan biraz daha fazlasını biliyorlar. Bunun değişmesi gerekiyor.” diyor.

Finman, bu problemi çözmek amacıyla insanların Bitcoin ve kripto para dünyasını tanıması için daha iyi bir yol olduğunu öne sürdüğü CoinBits adlı bir servis geliştiriyor. 10 tam zamanlı çalışanı ve 10 binden fazla kullanıcısı bulunan CoinBits, ABD’dekilerin kredi kartıyla yaptıkları alışverişlerin küçük bir kısmını Bitcoin’e dönüştürmelerine olanak tanıyor. ABD’deki son araştırmalar, yakında bu gibi Bitcoin ve kripto para servisleri için gerçek bir talep olabileceğini gösterdi.

Singapur merkezli Huobi’nin ABD kolu HBUS, Mart ve Nisan ayları arasında ABD’de 1000’in üzerinde katılımcıyla gerçekleştirdiği anket, insanların yüzde 20’sinin kripto paralara yatırım yaptıklarını, erkeklerin kadınlardan iki kat daha fazla kripto para satın almış olabileceğini ortaya koydu. Ankette yer alanların %74’ü kripto paralardan haberdardı.

Çok sayıda insan bu ikinci benimseme dalgasını daha istikrarlı ve yerleşik olarak görüyor. Bitcoin’in 2017’de 20,000$’ları görmesi daha çok spekülasyonlara ve fırsatı kaçırma korkusuna dayanıyordu fakat şimdi endüstrinin ağır toplarının ortaya çıkmasıyla daha fazla meşruluk var.

2017’deki Bitcoin balonu bazı yatırımcıları üzse de yükselen bu teknolojinin büyük şirketler tarafından tanınmasını sağladı. Çok sayıda büyük şirket, Blockchain teknolojisi ve kripto paralarla neler yapılabileceğini test etmeye başladı. Dolayısıyla, bir sonraki büyük fiyat hareketinin beraberinde getireceği ikinci benimseme dalgasının sağlam bir desteğe sahip olacağı muhtemel gözüküyor.


kaynak : https://uzmancoin.com/bitcoin-milyoner-zirve/
11  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin Aranma Hacmi, Bu 5 Ülkede Zirvede on: June 09, 2019, 06:49:50 PM
Son dönemde ciddi bir artış yaşayan Bitcoin, Mayıs ayının son günleri ile Haziran ayının başından bugüne kadar geçen süre içerisinde ise yatay bir seyir izlemeye devam ediyor. Konuyla ilgili olarak yapılan yorumlarda Bitcoin’in şu an için adeta bir ‘dinlenme’ evresinde olduğu ifade edilirken, fiyatta yaşanan artış da, lider kripto para birimini yeniden popüler hale getirmiş durumda.

Nisan ayından bu yana neredeyse 2 kata varan bir artış yaşayan Bitcoin ile ilgili Google’da yapılan aramalar artıyor. Google aramaları aslında ortalama yatırımcının Bitcoin’e duyduğu ilginin önemli bir indikatörü olarak ifade edilirken, bu alanda yaşanan artış da, hemen herkesi memnun etmiş durumda.

Bitcoin kelimesinin Google’daki aranma hacmini ülkelere göre böldüğümüzde ise ortaya ilginç bir sonuç çıkıyor. Buna göre Güney Afrika, Gana, Singapur, Nijerya ve Hollanda’da Bitcoin aramaları diğer ülkelere göre çok daha fazla yer edinmiş durumda. Özellikle Hollanda’nın son dönemde kripto para alanında ciddi bir atılım yaptığını ifade eden otoriteler, Avrupa’nın bu güzel ülkesinin aktif Bitcoin nodeları noktasında da lider durumda olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin, aynı zamanda son dört beş yıl içerisinde en fazla kar getiren yatırım aracı olarak da biliniyor.


kaynak : https://koinbulteni.com/bitcoin-aranma-hacmi-bu-5-ulkede-zirvede-45001.html
12  Local / Bitcoin Haberleri / Araştırma: Bitcoin günümüz yatırımcıları için yeni altın! on: June 09, 2019, 06:37:34 PM
Bitcoin’in finansal piyasadaki yeri çok uzun bir on yıl sonra dünya tarafından kabul edildi. Son görüşmeler, kripto (çoğunlukla BTC) ve fiat arasındaki karşılaştırma etrafında dönerken, kripto ekosistemi, yeni nesil yatırımcıları zenginlik açısından altın’ın değerini yeniden değerlendirmeye zorladı.

Grayscale’in son araştırmaları: “Bitcoin günümüz yatırımcıları için yeni altın!”
Bu değişimi daha iyi anlamak için, Grayscale’in en son araştırma raporu, gelecek nesil yatırımcıların zihniyetini anlamaya yönelikti. Rapor, insanoğlunun değer alışverişi modunu ve medeniyetteki değişimlerin yanı sıra nasıl geliştiğini karşılaştırmaya yönelik mütevazı bir argümanla başladı. Rapor, herhangi bir para biriminin uygunluğunu belirleyen çeşitli yönlere yayılmış olsa da rapor temel olarak kıtlık, doğrulanabilirlik, dayanıklılık, taşınabilirlik, bölünebilirlik, fungibility ve tanınabilirlik olmak üzere 7 alana odaklandı.Sonuç olarak fiat para birimi, yatırımcıların altın’ları enflasyona karşı değer riskinden korunma konusunda nihai değer deposu olarak görmelerine rağmen, altın’ın yerine çok daha uygun bir değişim aracı olarak değiştirilmesinde önemli rol oynadı. Bu, ABD doları gibi “güvenli liman” para birimlerinin arzı ile altın fiyatı arasındaki güçlü ilişki ile de kanıtlanıyor. Aslında altın için yatırım piyasası, Dünya Altın Konseyi’ne göre, şimdi 3,3 trilyon dolara ulaştı.

Grayscale Bitcoin’in potansiyelinin altın’ı geçeceğini belirtiyor
Yukarıdaki grafikte altın’ın değer yaratma ve yatırımcılarına geri dönüş sağlama konusundaki son performansı gösteriliyor. Bununla birlikte, raporda para ve ödeme sistemleri geliştikçe Bitcoin’in altın’ı en büyük parasal varlık olarak tehdit etmeye ve yerinden etmeye devam edeceğini belirtti. Raporda, Bitcoin ve altın’ın faydaları ve özellikleri, yukarıda belirtilen 7 faktörle karşılaştırıldı.
Bitcoin’in “iyi para” niteliklerinin üstün bileşimi, hem esnek bir değer deposu hem de verimli bir değişim ortamı olmasını sağlar. Bağlantılı küresel ekonomimiz için mükemmel olan yeni ve geliştirilmiş “dijital altın” dır.kaynak : https://kriptoparahaber.com/arastirma-bitcoin-gunumuz-yatirimcilari-icin-yeni-altin.html
13  Local / Bitcoin Haberleri / Sosyal medya Bitcoin fiyatlarını etkiliyor on: June 06, 2019, 09:09:26 AM
TIE’nin raporuna göre Sosyal medya Bitcoin fiyatlarını etkiliyor. Mayıs ayında Bitcoin ile ilgili atılan tweet’lerin yoğunluğu son sekiz ayın en üst seviyesinde.

Sosyal medya Bitcoin fiyatlarını etkiliyor.
Geçen ayki Bitcoin fiyatlarına göz attığımızda fiyatların 5200 dolardan 2019 yılının rekoru 9100 dolar seviyesine çıktığını görüyoruz. Fiyatlardaki %70’lik artışta kripto para tacirlerinin iyimserliği ve sosyal medya aktiviteleri etkili oldu.

TIE’nin raporuna göre kripto para piyasalarına yönelik yatırımcıların algısı geçtiğimiz 100 gün boyunca pozitif kaldı. Kripto piyasalarındaki üst listelerde bulunan kripto paralara piyasasının olumlu algısı devam etmektedir.

TIE’nin raporundaki diğer önemli husus ise Bitcoin piyasa değeri ise Bitcoin tweet’leri arasındaki güçlü ve pozitif korelasyon. Bitcoin tweet’lerinde ki artış Bitcoin fiyatlarındaki artışın öncü göstergesi olabiliyor. Bitcoin tweet’leri bir nevi yatırımcıların kripto para piyasalarına yönelik psikolojik tutumlarını yansıtıyor.

TIE’nin kurucusu Joshua Frank, tweet yoğunluğunun son 8 ay içerisinde en yüksek seviyelere ulaştığını belirtiyor.

Mayıs ayında Bitcoin ve kripto para piyasalarında tweet yoğunluğu ve iyimserliğin yanında volatilitede de artış söz konusu. Blockforce Capital’den David Martin’in açıklamalarına göre ilk 5 aydaki volatilite yani fiyat dalgalanmaları %15’lik bir artış gösterdi.kaynak :https://koinmedya.com/2019/06/06/sosyal-medya-bitcoin-fiyatlarini-etkiliyor-ve-yatirimcilarin-son-100-gunluk-kripto-algisi-pozitif/
14  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin fiyatı büyük bir düzeltme hareketiyle karşı karşıya on: June 06, 2019, 09:07:25 AM
Bitcoin fiyatı büyük bir düzeltme hareketine mi uğrayacak? Şu anda Bitcoin almayı mı düşünüyorsunuz? Bir kez daha düşünün. Kripto adeta şimşek gibi yükselerek bir krater oluşturdu. Yaklaşan patlama tüm marketin acı çekmesine neden olacakken, birikimlerinin uzun dönemde değerlerini arttırmak isteyen akıllı yatırımcılar bunu bir kaldıraç olarak kullanabilirler.


Bitcoin fiyatı büyük bir düzeltme hareketiyle yüzleşebilir
Gözlemlediğimiz bir karlı fırsat, sermayenin Bitcoin’den altcoinlere akışı. Sermayenin dışa akmasıyla birlikte Bitcoin Dominance Index (Bitcoin hakimiyet indexi) diğer kriptoların lehine olacak bir şekilde düşecektir.

Kısacası Bitcoin fiyatı acımasız bir çöküşün eşiğinde görünüyor ve kendinizi kripto portföyünüzü çeşitlendirerek koruyabilirsiniz.

Bitcoin’in parabolik patlaması 2018 ayı marketine benziyor

Kripto marketin kralını son bir kaç haftadır çevreleyen heyecan, pek çok insanın hemen köşede kötü bir düzeltmenin beklediğini unutmasına yol açtı. FOMO (geç kalma korkusu) ‘nun market katılımcılarını yakalamasıyla, muhtemelen maximum finansal acının çekileceği bir noktaya doğru yaklaşıyoruz.Yukarıdaki grafiğe baktığımızda mevcut parabolik patlamanın 2018 ayı marketinin fraktalı ya da mini versiyonu olduğunu görebiliyoruz.

Her iki senaryoda da ani, meteorik bir yükseliş görülüyor. Bundan sonra alıcılar ilgilerini kaybederken volüm küçülüyor. Aynı zamanda satıcılar kazanımlarını muhafaza etmek için pozisyonlarını dağıtmaya başlıyor. Buna ek olarak günlük RSI aşırı alım bölgesine girildiğini gösteren aşırı ısınma sinyalleri veriyor.

Bitcoin’in acısı Craig Wright’ın bayramı! BSV düşmemekte ısrarcı

Şununla yüzleşin: Duvarda yazılanlar bize Bitcoin’in büyük ve acı veren bir düzeltmeye doğru yol aldığını söylüyor. Bu, diğer kriptolar için yüz güldürücü olabilir.

Bitcoin Dominance Index sürdürülemez seviyede bocalıyor
Neredeyse sert bir düşüşe hazır olan Bitcoin’le birlikte, BTC’nin tüm market hissesini gösteren Bitcoin Dominance Index’te de bir düzeltme bekliyoruz.

Tether işlemlerinde Çinliler açık ara önde

Bu index pek çok aktif tüccar tarafından Bitcoin birikimlerini korumada bir referans olarak kullanılıyor. Eğer index düşüşteyse tüccarlar BTC’lerini Litecoin ya da Cardano gibi altcoinlerle değiştiriyorlar. Bu onların Bitcoin düzeltmesinden sonra altcoinlerini satarak BTC stoklarını büyütmelerini sağlıyor.
İndexin haftalık grafiği onun %58’de zirve yaptığını gösteriyor. Ayrıca index aşırı alım bölgesine yakın ticareti gösteriyor. Bu koşullar altında onun en yakın %50 destek seviyesine düşüşünü bekliyoruz. İndex en son bu seviyeye Mart 2019’da düştüğünde diğer kriptolar fırlamıştı.

Mesela Cardano BTC karşısında bu dönemde hemen hemen 2 kat değer kazanmıştı. LTC de Mart’tan Nisan başına kadar 0.0012 BTC’den 0.00189 BTC’ye çıkmıştı. Diğer kriptolarda da benzer durumlar yaşanmıştı.

Pek çok altcoin tamamen geri çekildi
Bitcoin’in parabolik koşusu sürerken, market katılımcılarının birikimlerini Bitcoin lehine dönüştürmesiyle diğer kriptolar ciddi zarar görmüştü. Şimdi bu ralliye duyulan kuşkularla birlikte katılımcıların tam tersini yapmasını bekliyoruz: Yani diğer kriptolar lehine ‘BTC dump’ı.

Pek çok altcoinin Bitcoin karşısında maximum finansal fırsatlar sunma noktasında olduğunu düşünürsek, bu strateji oldukça mantıklı.

Bu Cardano grafiği pek çok altcoinin Bitcoin karşısında nasıl iyi performans gösterdiğinin iyi bir örneği. Pek çok kripto geri çekildi ve şimdi dipten toplanmaya hazır. Her ne kadar uzun dönem getirileri hakkında şüpheleriniz olsa da risk/ödül oranı oldukça karlı bir noktada işlem görüyorlar.

Dip seviyesi: BTC’yi şimdi satın, sonra daha fazlasını alın
BTC düzeltme yaparken muhtemelen sermaye diğer kriptolara akacak. Böylelikle tüccarlar değerlerini koruyacak ve yılın başında kaçırdıkları ralli nedeniyle alamadıkları BTC’yi düzeltme sonrası alacaklar.kaynak : https://koinmedya.com/2019/06/06/bitcoin-fiyati-buyuk-bir-duzeltme-hareketiyle-karsi-karsiya/
15  Local / Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar) / Litecoin’in hash oranı, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı on: June 05, 2019, 09:29:03 AM
En büyük kripto paralardan Litecoin‘in hash oranı, 2 Haziran’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. BitInfoCharts’tan elde edilen verilere göre bu oran, 374 TH/s’ye kadar çıktı. Geçtiğimiz Aralık ayında hash oranı, 146 TH/s seviyesindeydi. Yani yaklaşık 6 ayda yüzde 150’lik bir artış görüldü.

Bu artışta Litecoin’in yaklaşan blok ödülü yarılanmasının etkisi olduğu muhakkak fakat son günlerde en az bu kadar etki yapabilecek ve belki de ötesine geçebilecek bir söylenti yayıldı.

En büyük madencilik cihazı üreticisi Bitmain‘in Litecoin madenciliği için yeni ve çok güçlü bir cihaz geliştirdiği ifade ediliyor. Antminer L5 adı verilen cihaz, bir öncekine göre iki kat daha fazla güce sahip. Antminer L5’in 1473 MH/s gücünde olduğu belirtiliyor. Karşılaştırma yapmak için Bitmain’in Litecoin madenciliği için geliştirdiği şimdiye kadarki en güçlü cihazı L3++, 580 MH/s gücünde.

Bitmain’in L5’i halihazırda kullanmaya başladığı söyleniyor.

Öte yandan Litecoin’in blok ödülü yarılanması için geri sayım sürüyor. Kripto parada madencilik ödülleri, önümüzdeki Ağustos ayında 25 LTC’den 12.5 LTC’ye düşürülecek. Tahminler, bunun 6 Ağustos’ta gerçekleşeceği yönünde.

Bu arada Litecoin, TSİ 09.15 itibari ile kripto para borsası Bitstamp’te 102 dolardan alınıp satılıyor.


kaynak : https://uzmancoin.com/litecoin-madencilik-kripto-para/
16  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Neden kripto para staking, PoW madenciliğine göre daha iyi bir alternatif? on: June 05, 2019, 09:26:31 AM
On yılı aşkın bir süre önce hayatımıza giren Bitcoin ile birlikte insanlar madencilik (mining) kavramı ile tanıştı. Bu, blok onaycılarının yeni oluşturulan coinler ile ödüllendirildiği bir süreç. GPU ekipmanı ile bireysel BTC madenciliği artık kârlı görülmediği sektörde, daha cömert madencilik biçimlerini mümkün kılan harika altcoinler bulunuyor. Özellikle, kripto para staking bugün itibariyle en kazançlı yaklaşımlar arasında sayılıyor.

İş ispatına (Proof of Work – PoW) alternatif olarak pay ispatı (PoS) konsensüs algoritması tarafından yönetilen Blockchain ağı ile coin kazanmak da mümkün. Staking işlemine izin veren bazı kripto paralara örnek vermek gerekirse; DASH ve kripto para değişim platformu Decoin yerel coini DTEP öne çıkan kripto paralar arasında.

Kripto para staking nedir?
Kripto staking kavramı, geleneksel bankalardaki mevduatlardan faiz kazanmaya benziyor. Özet olarak, tasarruf sahipleri dijital bir cüzdanda belirli bir miktarı bloke ettirmek suretiyle ödül olarak coin kazanabilirler. Bir bankada mevduat tutma ile benzerlikleri olsa da, staking kesinlikle negatif faiz içeremez ve bu seçeneği kullanmak için ekstra bir ücret alınmaz. Dolayısıyla, bu madencilik yaklaşımı çok daha kârlı ve kullanışlıdır.

Coin sahibi olarak sizin için tek şart blokeli miktarı unutmanız gerektiğidir. Çünkü bu miktar üzerinden coin kazanmak için blokenin çözülmemesi gerekiyor.

Özetlemek gerekirse, staking, tasarruf sahiplerinin Blockchain’deki blokları doğruladığı mekanizmadır. PoS fikir birliği algoritmasında, madenciler, coin sahiplerinin bulunduğu havuzdan rastgele seçilir. Bir madenci bir cüzdana belli miktarda coini yükleyerek (staking) havuza ulaşabilir. Seçilen düğüm (node), coini bağlı cüzdanda biriktirir ve yığılan kripto para yüzdesiyle orantılı olarak yeni bir blok oluşturur. Örneğin, yığınlanmış coin miktarı, Blockchain ağındaki toplam tedarikin yüzde 10’u ise, düğüm (node) yeni bloklar için işlemlerin yüzde 10’unu çıkarabilir.

” target=”_blank” rel=”noreferrer noopener” aria-label=”Decoin (opens in a new tab)”>Decoin, hızlı bir şekilde genişlemeye hazırlanıyor, bunun için PoS fikir birliği mekanizmasını benimsedi. Aynı ismi taşıyan coini ile birlikte gelen tüm avantajların yanı sıra, sahiplerinin staking ile ödül almalarını sağlıyor.
” target=”_blank” rel=”noreferrer noopener” aria-label=”Decoin (opens in a new tab)”>Decoin’in toplam arzının yarısı olan 140 milyon token staking ödülü olarak garanti altına alındı. Toplam arzın kalan yarısı ise şu an dolaşımda.

PoS algoritmasına has olan en önemli özellik ise devasa hesaplama gücü için ve dolayısıyla ” target=”_blank” rel=”noreferrer noopener” aria-label=”Decoin (opens in a new tab)”>Decoin’in her düğümün coin kazanmasına ve getiri elde etmesine izin vermesi. Ethereum ise bu seçeneği sadece masternodeler için kullanıyor. Ayrıca, Ethereum’daki bu faaliyet için önemli miktarda yatırım gerekiyor.

Coin staking’in faydaları
Kripto para staking, aşağıdaki avantajlardan dolayı günümüzde daha popüler hale geldi.

Staking işlemine katılan coin sahipleri, mutlaka PoS algoritmasının artılarını ve eksilerini bilmek zorunda değiller.
PoS fikir birliği mekanizmasındaki tasarruf sahiplerinin, şu anda Bitcoin madenciliği için kullanılan ASIC madencileri gibi ileri teknoloji bilgisayar donanımları satın almaları gerekmez.
PoS, çevre dostudur ve Bitcoin’in PoW madenciliğine göre çok daha verimli enerji kullanır.
Yüzde 51 saldırısı olarak bilinen tehdit, bir PoS sisteminde önemli ölçüde azaltılır.
Staking işlemi, tasarruf sahiplerinin garantili bir getiri elde etmelerini sağlar.
Sonuç olarak, kripto para staking, herkesin yıllık sabit bir getiri elde etmesine izin verdiği için şu anda ön plana çıkan bir faaliyet. Bitcoin madenciliği gittikçe zorlaşmakta ve artık daha çok ilgi gösterilmesi gereken bir süreç. Bu nedenle coin staking şimdilik daha iyi bir seçenek olmaya devam ediyor.kaynak: https://kriptoparahaber.com/neden-kripto-para-staking-pow-madenciligine-gore-daha-iyi-bir-alternatif.html
17  Local / Bitcoin Haberleri / Forbes gizemli Bitcoin çöküşünün sebebini buldu: Balinalar oyun peşinde on: June 05, 2019, 09:24:10 AM
BTC Pazartesi akşamı dakikalar içinde yaklaşık 1000 dolar kaybettiğinde Forbes son Bitcoin fiyat düşüşüne ilişkin ayrıntıları açıkladı.

Bitcoin 1000 dolardan fazla eridi
Pazartesi akşamı, Bitcoin fiyatı aniden 8.000 doların altına düştü ve sadece birkaç dakika süren çöküş 1.000 dolarlık kayba sebep oldu. Son 24 saat içinde BTC yüzde 8 oranında küçüldü, ancak bu yazıyı yazarken fiyatı biraz yükseliyor.

Sert düşüşe rağmen, Bitcoin oranı hala yıla başladığı yerden iki kat daha fazla. Ancak yine topluluk bu çöküşten endişelendi. Son yazısında Forbes, dünkü Bitcoin fiyat düşüşünün detaylarını vererek endişenin kaynağını bildirdi.

Kripto balinası Bitcoin satışı
Forbes, dün gece Bitcoin fiyatını 1000 dolar düşüren satışların, büyük miktarda BTC satan Bitcoin balinası nedeniyle olduğunu belirtti. Bu fon işlemi Blockchain finansal işlemlerini takip eden ve kamuoyunu bilgilendiren Twitter Whale Alert (Balina Uyarısı) hesabı tarafından kaydedildi.

Balina Uyarısı, büyük bir BTC sahibinin bir cüzdandan Coinbase kripto para borsasına yaklaşık 25.000 BTC (200 milyon dolar) taşıdığını gösteriyor.Kısa bir süre sonra CoinBase’den bir kripto cüzdanına 14.000 BTC (112 milyon dolar değerinde) gönderildi ve bir sonraki işlemde 11.000 BTC’nin (88 milyon dolar değerinde) borsadan ayrıldığını görüldü.

Büyük BTC transferleri açıklandı
Redditor u/makoveli redditte yazdığı yazıya göre, ilk önce 25.000 BTC’yi 215 milyon dolara satan balinanın kolay kâr almak için Bitcoin fiyatını indirdi. Ardından Bitcoin’in fiyat düşüşünü görüp yeniden satın aldı, Bitcoin’lerini geri toplayan balina 15 milyon dolardan daha fazla kazandı.

Biraz matematik yaparsanız ve zaman çizelgelerini izlerseniz, birinin 215 milyon dolara 25.000 Bitcoin sattığını ve kısa bir süre sonra 200 milyon dolara geri aldığını görebilirsiniz.


kaynak: https://kriptoparahaber.com/forbes-gizemli-bitcoin-cokusunun-sebebini-buldu-balinalar-oyun-pesinde.html
18  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Yaklaşık 58 milyon XRP arzına rağmen Ripple 40 cent’in üzerinde on: June 04, 2019, 05:14:56 PM
31 Mayıs tarihinde gerçekleşen 58 milyon XRP arzına rağmen Ripple 40 cent’in üzerinde  tutunmaya devam ediyor. Ancak XRP’yi 50 cent’e taşıyacak alım baskısı henüz yok.

Yaklaşık 58 milyon XRP arzına rağmen
İyi bayramlar sevgili okurlar. Bugün kripto para piyasalarında kısmi bir düzeltme yaşandı. Bugün Bitcoin bir ara 8000 doların, Ethereum’da 250 doların altına geriledi. Toplam piyasa değerinde ise yaklaşık 20 milyar dolarında bir erime yaşandı. Ripple’ın XRP’si ise yazının  kaleme alındığı saatlerde 41.5 cent civarında işlem görmektedir.

31 Mayıs tarihinde ay biterken piyasaya yaklaşık 58 milyon adet XRP (yaklaşık 24 milyon dolar) arzının gerçekleşmesi ve bugünkü piyasa düzeltmesinin ardında XRP, 44 cent seviyesinden 40.7 cent seviyelerine kadar geriledi. XRP bugünkü düzeltmeye rağmen 41 cent’in üzerinde tutunmaya devam ediyor.

Aşağıdaki grafikte Ripple fiyatlarındaki günlük değişimi görüyoruz.  XRP 41 centin üzerinde güçlü bir destek buldu. 44-46 cent arasındaki direnç seviyesini ise son 3 hafta içerisinde bir dizi yukarı yönlü hareketle aşmaya çalıştı. Ancak XRP’yi 50 cent’e taşıyacak alım baskısını henüz yakalayamadı.Son 1 hafta içerisinde XRP’nin fiyatlarını olumsuz etkileyebilecek iki faktörün (piyasa arzı ve piyasa düzeltmesi) birleşmesine rağmen XRP 40 cent’in üzerinde tutunması XRP yatırımcılarına güven veriyor.


kaynak : https://koinmedya.com/2019/06/04/ripple-teknik-analizi-yaklasik-58-milyon-xrp-arzina-ragmen-ripple-40-centin-uzerinde/
19  Local / Bitcoin Haberleri / Dikkat: Kuzey Koreli hacker’lar Bitcoin’lerinizi çalabilir! on: June 04, 2019, 05:11:27 PM
Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, siber güvenlik firması East Security tarafından yayınlanan bir rapora göre, Güney Koreli’nin en önemli Bitcoin ve kripto para birimi borsası olan Upbit’teki kullanıcılardan gelen Bitcoin ve kripto para birimlerini çalmayı hedefliyor. Hacker’lar, saldırı platformu Upbit kullanıcısına 28 Mayıs’ta phishing e-postasını kullanarak bir saldırı başlattığını söyledi.  Güney Koreli kripto alışverişi yapan kullanıcılar Upbit, phishing e-postalarını aldı.

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, kimlik avı saldırısı ile Bitcoin’leri çalıyor
Bir siber güvenlik şirketi olan East Security, şu ana kadar herhangi bir hasar bildirilmediğini doğruladı.  31 Mayıs’ta yayınlanan bir rapora göre, Kuzey Koreli bir hacker grubu, UpBit kullanıcılarının bilgilerini çalmak için klasik kimlik avı saldırısı uyguluyor. Bir siber güvenlik firması olan East Security, Güney Koreli Bitcoin ve kripto para birimi borsası kullanıcılarının, UpBit’in çekiliş ödemeleri için kullanıcılarından daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunu belirten kimlik avı e-postaları aldığını ortaya koyan bazı veriler yayınladı.

Ancak, UpBit’in sunucusundan uyarı sinyali veren posta gönderilmedi. Güvenlik şirketi, e-postanın, kullanıcıların bilgisayarlarından önemli verileri silecek kötü amaçlı kodlar içeren ödemenin dokümantasyonu olarak etiketlenmiş bir ek içerdiğini belirtti. Ayrıca, mağdurların bilgisayarlarını uzaktan erişim için bir kumanda ve kontrol sistemine bağlar. Dosya, yaygın olarak kullanılan güvenlik çözümlerini önlemek için parola korumalıydı. East Security konuya yönelik şu açıklamayı yaptı:

Hacker grupları tarafından kullanılan saldırı araçlarını ve kötü niyetli kodları analiz ederken gördüğümüz benzersiz özellikler var.

Bitcoin fiyatları arttıkça, saldırılarda artıyor
Siber güvenlik firması, Kim Soo-ki adlı Kuzey Koreli bir hacker grubunun, kullandıkları araçları ve taktikleri değerlendirmekle ilgilendiğinden şüpheleniyor. Bununla birlikte, bugüne kadar herhangi bir hasar bildirilmediğini doğruladılar.

Bitcoin fiyatları arttıkça, daha fazla müşteri borsa kullanıyor. Bu, mağdurların sayısının arttığı ve borsada depolanan Bitcoin ve kripto para birimlerinin çalınma olasılığının arttığı anlamına geliyor.kaynak : https://kriptoparahaber.com/dikkat-kuzey-koreli-hackerlar-bitcoinlerinizi-calabilir.html
20  Local / Bitcoin Haberleri / 2019’un ikinci yarısında Bitcoin’i bekleyen en önemli 5 olay on: June 03, 2019, 11:55:24 AM
Kripto para yatırımcıları için 2018 korkunç bir yıldı. 2019’da ise Bitcoin, geri dönüş emareleri gösteriyor ve bu yıl şimdiye kadar gayet iyi gidiyor.

Haziran ayı ile beraber 2019’un ilk yarısı tamamlandı ve ikinci yarıya girildi. O halde, Bitcoin’i ikinci yarıda neler bekliyor?

En büyük kripto parayı ve buna bağlı olarak tüm piyasayı etkileyebilecek 5 önemli olay şöyle:

Bakkt’ın açılması
Bakk, kripto para alanında en çok konuşulan ve gelecek vadeden projelerden biri. Bakkt, kripto paralar için geniş kapsamlı bir platform sağlamayı amaçlıyor. Bakkt, kullanıcıların kripto para birimlerini ve varlıklarını yalnızca değiş tokuş etmelerine değil, aynı zamanda günlük hayatta kolay bir şekilde harcamalarına da imkan tanıyacak. Müşteriler, Starbucks mağazalarında Bakkt’ın yazılımı ile Bitcoin ödemesi yapabilecekler.

Kurumsal yatırımcılar da Bakkt’ın açılmasını dört gözle bekliyorlar. Dünyanın en büyük borsası New York Borsası’nın ana şirketi ICE tarafından geliştirilen platform, ek olarak fiziksel teslimli günlük ve aylık Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri sunacak ve bu belki de Bakkt konusunda en önemli mesele.

Platformun açılması, düzenleyici kurumlardan beklenen onay nedeniyle birkaç defa ertelendi. Öte yandan sektörün önde gelen uzmanları, bu durumun uzun sürmeyeceğini söylüyor.

ETF onayı/reddi
Dayanak varlığı Bitcoin olan bir borsa yatırım fonu (ETF), uzun süredir kripto para piyasasının gündeminde. Ekim ayı ETF’ler için önemli kararların alınacağı ay olacak. Bu ayda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kesin olarak iki ETF hakkında onay veya ret kararı alacak.

Kurumların girişi
Birçok şirket, kripto paralara yatırım yapmaya istekli. Fidelity’nin yaptığı bir araştırmada, kurumsal yatırımcıların yaklaşık yüzde 50’sinin gelecek 5 yıl içinde kripto paralara yatırım yapmayı planladığı ortaya konulmuştu. Bununla beraber bu şirketler, uygun altyapı ve yasal düzenleme eksikliğinden ötürü tereddütlüler. Öte yandan bu tereddütler, her geçen gün gideriliyor. Dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden Fidelity, yakın zaman önce Bitcoin alım satımını denemeye başlamıştı. Bunun gibi birçok örnekle beraber ikinci yarı boyunca piyasaya kurumsal yatırımcı girişinin artacağı bekleniyor.

Facebook
Geçen yıldan bu yana sosyal medya devi Facebook’un kripto para geliştirdiği biliniyor. Şirket, 50’nin üzerinde mühendisten oluşan bir ekiple geliştirdiği proje üzerine epeyce titriyor. Facebook, şimdiye kadar kripto parası hakkında İngiltere Merkez Bankası, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), ABD Hazine Bakanlığı gibi hükümet organlarının yanı sıra sektörden önemli şirketlerle görüşmeler sağladı. Bu, şirketin iddialı bir planın hazırlığını yaptığını gösteriyor. Son haberlerde Facebook’un kripto parasının adının GlobalCoin olacağı yazıldı. Esas soru, bu projenin ne zaman faaliyete geçeceği. 2020’de piyasaya sürüleceği söylense de 2019’un son aylarında çıkabileceğine dönük beklenti de var.

Facebook’un kripto parasının piyasaya yeni yatırımcılar kazandıracağı düşünülüyor. Şirketin milyarlarla ifade edilen kullanıcı tabanı göz önüne alındığında bunun Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların geneline olumlu etki yapacağı tahmin ediliyor.

Düzenleme ve yasalaştırma
Dünya hükümetleri, hızla ortaya çıkan kripto paralar karşısında ne yapacakları konusunda ince eleyip sık dokuyorlar. Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada’dan oluşan G7’nin Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF), bu yaz yönergeler yayınlaması bekleniyor. Diğer yandan G20 de kripto paraların düzenlenmesine yönelik çalışmalar yürütüyor. Bu ayın sonunda Japonya’da yapılacak G20 Zirvesi’nde önemli gündem maddelerinden biri de kripto paralar olacak. Japonya Merkez Bankası yöneticilerinin diğer G20 üye ülkelerinin mali düzenleyicileriyle kripto paraları düzenlemeye dönük deneyimlerini paylaşacağı söyleniyor.kaynak : https://uzmancoin.com/bitcoin-olay-en-onemli/
Pages: [1] 2 3 4 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!