Bitcoin Forum
August 12, 2022, 08:16:03 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 23.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1]
1  Local / Alternatif Kripto-Paralar / AVAX Coin (Avalanche Consensus) Tartışma Alanı on: April 19, 2020, 02:23:59 PM
EGS Hocamızın önderliğinde yapılan çalışmalarda sona gelindi ve projenin Temmuz ayında mainnet e çıkması amaçlanıyor. Benim tahminim daha önce çıkacaklardı da bu virüs işi onların da planlarını erteledi yönünde ancak bilemicem tabi doğrusunu. Gelelim AVA'nın özelliklerine;

https://www.notion.so/QUIZ-QUESTIONS-775bc5a639564ea59fc3fa98be143c3d

bu linkde AVA'nın telegram kanalında her cuma yerel saatle 21.00'da yapılan quiz sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Bunlar aynı zamanda AVA'nın teknik özelliklerini de çok güzel özetliyor.

Özetle öne çıkan özellikleri;

- POS (Proof of Stake)
- 6k TPS (Şimdilik, ilerde 10k+ olası deniyor)
- Lidersiz (Yani herkes node kurup staking yapabiliyor, min. 10k galiba ama henüz kesin değil, madenci ya da staker sayısı limitli değil)
- 1-2 sn. blok zamanı
- Subnet ler oluşturabilme
- Diğer chainlerle köprü kurabilme
- Ether EVM, WASM ve solidity yi daha başlangıçtan itibaren destekleniyor, bu da çıkar çıkmaz Ether'deki bütün dapp lerin taşınabileceği anlamına geliyor.
- STO lar için tokenization desteği
- Genesis'de 360m koin olacak toplam koin sayısı 720m le sınırlı (Burada BTC nin sınırlı supply yaklaşımı benimsenmiş, böyle bir POS sistemi henüz görmedim. Fee var spam leri önlemek için ama daha sonra alınan fee ler  de burn oluyor yani bir nevi POW madencisi gibi blok ödülü alıyorsunuz sadece ama POS sisteminde ilginç ama gerçek  Grin )

Kısacası, EGS ve ekibi bu zamana kadar öne çıkan chainleri inceleyip onların eksik zayıf noktalarını gideren ama aynı zamanda da iyi yanlarını kullanıp en iyi teknolojiye sahip bir chain yaratmış görünüyor. Avalanche konsensus protokolü de kendi geliştirdikleri tamamen yeni bir konsensus protokolü. AVA'nın piyasadaki başarısını teknolojisinden ziyade karşılaşabileceği olası hukuki ve diğer sorunların belirleyeceğini düşünüyorum şahsen. Yoksa teknolojisinde eleştirebilecek birşey henüz bulamadım.
2  Local / Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar) / ZEC Madenciliği RX480 Sorunsalı on: May 06, 2017, 04:45:08 PM
2 tane RX 480 kartım var, ikisi de 300-305 arası değerler veriyordu ZEC madenciliğinde. Claymore 12.4 kullanıyorum. Kartlardan biri 200-205 li hızlara düştü, diğeri yine 300+ alıyor, bu nedenle topla hızım 610 lardan 510 lara düştü. Neden olabilir  Huh intensity yi düşürdüm, farketmedi. sürücü amd nin son sürücüsü stabil olan.
3  Local / Alternatif Kripto-Paralar / GOLEM - Ethereum Tabanlı İşlemgücü Satışı on: November 11, 2016, 05:22:36 PM
Ether altyapısını kullanan yeni bir proje hayata geçmiş, kendi adıma sektirmişim, grid hesaplama denilen dağınık hesaplama tekniği ile milletin şimdilik CPU hesaplama gücünü satacak isteklilere,CGI render, bilimsel hesaplamalar felan da diyor, GPU ları da saracak şekilde genişleyecektir zamanla diye düşünüyorum.

https://golem.network/crowdfunding.html  bu da linki, adamlar 8 milyon dolar da para toplamışlar aslında bir token sale için fazla değil ama bakalım zamanla netleşecektir ne olacağı, belki de sonu SIA gibi olur ama SIA'dan ether altyapısını kullanması ile ayrılıyor. Bu projeyi araştıran ya da bilgisi olan var mı.
4  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Ethereum Hard Fork Oylaması on: July 05, 2016, 11:07:51 AM
Ethereum la ilgilenenler konuya yabancı değil. Oylama sadece ETH ve DTH sahiplerine açık, elinde olmayan kullanıcıların katılmamasını rica edicem.

Çinli kardeşlerimizin oylamasına ilişkin gidişat: http://www.carbonvote.com/
5  Local / Madencilik / BFL 1 cihaz daha yolladı (60 gh/s olanlardan) on: January 17, 2014, 04:05:23 PM
cihazlar ilk geldiğinde de konu açmıştım, hatırlayanlar olacaktır. bugün itibariyle 1 cihaz daha teslim aldım, 26 aralıkta türkiyeye gelmiş, elime yeni geçti. ya bi yanlışlık yaptılar, ya da ellerindeki cihazları bitirmek için alanlar arasında kura tarzı birşey yapıp gönderdiler, 500 lira vergi bedeli ödeyip ptt kargoya Allah bereket versin dedim. Smiley bakalım diğerleriyle birlikte bunu da 1 yıl çalıştırırız artık.
6  Local / Yeni Başlayanlar & Yardım / Cüzdan yedekleme on: December 15, 2013, 07:55:17 PM
Cüzdan yedeklemek için sadece wallet.dat dosyasını yedeklemem yeterli mi. Tekrar cüzdan kurduğumda eski adresim geri geliyor mu wallet.dat ı kopyalayınca, deneyen varmı hiç.
7  Local / Pazar Alanı / Satılık 2 Adet ATI HD 7970 Ekran Kartı on: December 10, 2013, 05:46:58 PM
Evdeki, yüksek sese artık dayanamıyorum, bu yüzden bu iki kartı satıp, özelleştirilmiş soğutuculu bir 7970 alıp ona full yüklenmeyi düşünüyorum, kasada bir tane var ondan biliyorum, böylesi benim için daha iyi olur. Kartların sıkıntısı yok, stok soğutuculu ürünler ikisi de Sapphire e ait. Kartlar için istediğim fiyat her biri için 600 lira, pazarlık yok. kargo alıcıya ait. Alışveriş önce para sonra kargo şeklinde, bende böyle aldım zaten kartları.
8  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Litecoin alabileceğim bir yer var mı Türkiye'de btcturk benzeri, on: November 25, 2013, 11:01:44 AM
soru başlıktaki gibi, yoksa da en uygun nereden alabilirim bu mereti. thnx. mining işini düşündüm ama olası fpga işi moralimi bozdu, miningle uğraşmamaya karar verdim, zira ekran kartı sesi de yanıma kar kalacak. Smiley
9  Local / Madencilik / BFL Cihazlarım Geldi (50 Gh/s 4 tane) on: November 09, 2013, 11:44:43 AM
https://products.butterflylabs.com/homepage/50-gh-s-bitcoin-miner.html burdaki cihazlardan 4 tane geçen şubat ayında sipariş vermiştim. Cihazlar geleli yaklaşık 2 hafta oldu. Kurdum, evde çalışıyorlar, göz önünde olmaları güzel. Donanım manyaklığından aldım cihazları birazda. Smiley (2009 yılında farkedemedik şu bitcoin i şimdi muhtemelen milyonerdik, abartmıyorum) Aslında bitcoin almak daha mantıklı, cihaz yerine (ya da şimdilik öyle görünüyor.) Acaba türkiye de tek miyim, ya da benim gibi kaç kişi var merak ediyorum. Burda olmakda gümrük açısından başlı başına dert, ABD de olsak şimdi ne gümrük ne birşey, istediğin kadar cihaz alabiliyorsun. şunun gibi mesela. https://hashfast.com/shop/sierra-third-batch/
Pages: [1]
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!