Bitcoin Forum
July 17, 2019, 11:20:05 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.18.0 [Torrent] (New!)
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1]
1  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin değerindeki değişim Google aramalarına bağlı olabilir on: January 30, 2018, 10:33:23 PM
Bitcoin'i takip eden ilk Wall Street analisti olan Nick Colas, Google'da yapılan Bitcoin aramalarının Bitcoin'in değerindeki değişimde önemli bir unsur olduğunu düşünüyor.

Pek çok analist Bitcoin'in değeri ile medyada ve internette ortaya çıkan Bitcoin haberleri arasında bir bağlantı kurmaya çalışıyor. Bitcoin'i takip eden ilk Wall Street analisti Nick Colas da meslektaşlarına benzer bir şekilde insanların Bitcoin'e olan ilgisi ile Bitcoin'in değeri arasında ilişki kuruyor ancak Colas bu ilişkiyi Google aramalarına dayandırıyor. Geçtiğimiz günlerde CNBC'nin Trading Nation programına konuk olan Nick Conas, Bitcoin'in Google aramalarında eski popülerliğini yitirdiğini ve değer değişimi ile Google aramaları arasında paralellik olduğunu dile getirdi.
 
Google aramaları fiyat eğilimini gösteriyor
Google'da son 90 günde yapılan ''Bitcoin'' aramalarının tam olarak fiyat eğilimini gösterdiğini dile getiren Nick Colas, aralık ayında Bitcoin aramaları tavan yaparken Bitcoin'in değerinin de 20.000$'a ulaşarak rekor kırdığına ancak sonrasında Bitcoin aramalarındaki keskin düşüşle birlikte Bitcoin'in değerinin 10.000$ ile 12.000$ arasına gerilediğine dikkat çekiyor. ''Bitcoin aramaları gerçekten canlılığını yitirdi.'' diyen Colas, ''İlgi seviyeleri kesinlikle Bitcoin'in ne zaman çıkışa geçeceğini veya geri çekileceğini gösteriyor.'' ifadesini kullandı.
 
Analizini desteklemek için geçtiğimiz yılki Şükran Günü(23 Kasım) ile 17 Aralık tarihleri arasında Bitcoin'deki değer değişimini işaret eden Nick Colas, arama trafiğindeki büyük artışın Bitcoin'i bu süreçte 19.843$ rekor değere ulaştırdığına inanıyor. Aynı dönemde insanların Bitcoin'lerini saklamak için cüzdan arayışına girdiğini ve cüzdan sayısında ciddi bir artış meydana geldiğini de belirten Nick Colas, şu an için Bitcoin değerinin halen Şükran Günü'ne kıyasla daha yüksek olduğunu ve Bitcoin'in bir cankurtaran salına ihtiyaç duymadığını belirtiyor.  Uzun vadede Bitcoin'in değeri yerine teknolojisine odaklanan Nick Colas, ''Şu andan itibaren Bitcoin'in yükselmesi için cüzdan sayısında artış sağlayacak iyi haberleri beklemeliyiz.'' dedi.

Tabi Nick Colas'tan önce de bazı analistler Google arama sonuçları ile Bitcoin'in değeri arasında ilişki kurmaya çalışmış ancak bu analistler Colas'ın aksine, Bitcoin'in değerindeki artışın insanları Bitcoin hakkında araştırma yapmaya yönlendirdiğini ileri sürmüştü. Bu iki zıt teoriden hangisi doğru bilinmez ancak dünya genelinde ve ülkemizde yapılan Bitcoin aramaları şu an aralık ayına kıyasla  yaklaşık yüzde 60 daha az.
2  Local / Bitcoin Haberleri / Rusya şimdi de kripto para madenciliğine el atıyor on: January 30, 2018, 10:28:19 PM
Geçtiğimiz günlerde kripto paralarla ilgili ilk yasal düzenleme için çalışmalara başlayan Rusya da kripto para madencilerini tespit eden sistem ve özel madencilik düzenlemeleri için çalışmalar başladı
Kripto paraların yasal statüsü hakkında sert tartışmaların yapıldığı Rusya'da geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanlığı, Bitcoin ve diğer kripto paraların yasal zeminini oluşturmak adına bir kanun taslağı hazırlamıştı. Rus yayın kuruluşu Vedomosti'nin raporuna göre ise kripto para madenciliği konusunda da benzer düzenlemeler için çalışmalar başlatıldı. Rapora göre Rus Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanlığı kripto para madencilerini tespit edebilen bir sistem ve madenciliği hem devlet hem de madenciler için daha avantajlı hale getirecek düzenlemeler hazırlıyor. 1 Şubat'a kadar taslak haline getirilmesi ve meclise sunulması beklenen düzenlemeler ile Çin'de yetkililerin baskısı altında kalan madenciler Rusya'ya taşınabilir.

Hazırlanacak olan taslakta en dikkat çeken nokta madencileri tespit eden bir sistemin geliştirilmesi oldu. Yetkililer enerji verimliliği ve düzenli vergilendirme sağlamak için kripto para madencilerini tespit etmenin son derece önemli olduğunu vurguluyor. Geçtiğimiz yıl ekim ayında Para Piyasaları Dayanışma Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov'un da işaret ettiği bu sistem ile kişilerin; kripto para ticareti, elektrik tüketimi ve internet trafiği gibi veriler bir araya getirilecek ve kimlerin madencilik yaptığı tespit edilebilecek ancak teoride sistemin çalışmaması için bir problem görünmese de uygulamada sistemin istenilen performansı gösteremeyeceğinden endişe duyuluyor.
 
Uygulamada sorunlar çıkabilir Bu endişelerin farkında olan Enerji Bakanlığı, Rus medyasına yaptığı açıklamada madencilik faaliyetlerinin tespitinin teknik olarak mümkün olduğunu ancak bu sürecin ekonomik açıdan uygulanabilir olup olmadığını araştırmaları gerektiğini ifade etti. Bakanlık ''Belki de sadece madencilik faaliyetini endüstriyel ölçekte gerçekleştiren büyük ağları izlemeye değer.'' ifadesiyle bireysel madencileri takip etmenin zorluğunun farkında olduğunu göstermişti.

Synergy Üniversitesi Ekonomik Araştırmalar Merkezi Müdürü Andrei Koptelov da madencilerin güç tüketimine veya internet trafiğine bağlı olarak takip edilmesinin çok zor olduğunu düşünenlerden. Koptelov elektrik tüketiminin bir madencilik işletmesi için mi yoksa hanelerin ısıtılması için mi kullanıldığının tespit edilmesinin imkansız olduğunu ayrıca tespit edilmek istemeyen madencilerin özel sanal ağlar aracılığıyla internet trafiğini şifreleyebileceğini belirtiyor. Böyle bir araç kullanılmasa bile internet trafiği verilerinin yetersiz olacağını savunan Koptelov'a uzmanlar da ''Bir tüketicinin kripto para madenciliği mi yaptığını yoksa bir dizi/film mi indirdiğini tespit etmek son derece zordur.'' ifadesiyle destek veriyor.''Bir tüketicinin kripto para madenciliği mi yaptığını yoksa bir dizi/film mi indirdiğini tespit etmk son derece zordur.''
 
Madencilere avantaj sağlayacak. Tabi Rus yetkililer sadece bir takip sistemi vasıtasıyla madencileri tespit etmek istemiyor. Madencilerin faaliyetlerini yasal bir zemine oturtarak onlara kısmi güvence tanımak isteyen yetkililer ayrıca vergi avantajları da sağlayacak. Böylece madencilik faaliyetinde bulunan kişilerin herhangi bir tespite ihtiyaç duymadan faaliyetini yetkili makamlara kendiliğinden bildirmesi bekleniyor. Bunun karşılığında ise ilk kez madencilik faaliyetinde bulunan kişilere iki yıllık süreçte faaliyetlerinin kar ve zararını belirlemeleri için vergi muafiyeti tanınacak. İki yıllık sürenin sonunda kazanç vergisi ödeyecek olan madenciler KDV ödemeyecek.
 
Rus Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanlığı hazırlamakta olduğu taslakta madencilere vergi muafiyeti imkanı sunsa da bu konu aslında yetkililerin henüz ortak  görüşe varamadığı bir husus. Maliye Bakanı Yardımcısı Alexei Moiseev geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, madencilere yönelik bir vergi muafiyetine gerek görmediklerini dile getirmişti. Yine benzer bir şekilde Enerji Bakanlığı'dan bir temsilci de Rusya'daki mevcut vergi düzenlemelerinin işletmeler için oldukça cazip olduğunu dile getirmiş ve ''Şu ana kadar hiç kimse madencilere neden vergi muafiyeti tanımamız gerektiğini açıklayamadı.'' ifadelerini kullanmıştı.
 
Tabi bu fikir ayrılıklarına rağmen yakın bir tarihte taslak meclisin önüne gidecek. Meclisin taslağı yasalaştırması halinde Rusya tarafından resmen tanınacak olan madenciler, özel vergi düzenlemelerinden faydalanabilirse bir dönem kripto paraları yasaklayacağı konuşulan Rusya bir anda kripto para madenciliği merkezi haline gelebilir.
3  Local / Konu Dışı / emekli olmak için ne kadar sermaye gerekiyor? on: January 08, 2018, 10:28:34 PM
selam arkadaşlar kripto para piyasaasında hem bir emekli  lafı dönmekte ama bu emeklilik nedir ne zaman ve nasıl olur ne kadarlık bir sermaye gerekir büyük mebla mı yoksa küçük mebla ile emekli olan var mıdır?
4  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Doge Coin Gold (DCG)? on: January 05, 2018, 05:49:48 AM
erc20 hesabımda bir miktar dcg mevcut, neden gönderilmiş ne sonucu gönderilmiş hiçbir fikrim yok aynı durumda olan var mı ya da bu coin/token hakkında bilgisi olan var mıdır?
5  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Ambrosus (AMB) inceleme on: January 04, 2018, 10:34:04 PM
wabiyle benzer bir projesi olan bu coin şu sıralar artışa geçmiş görünüyor. bu artış deva edebilir mi tecrübeli arkadaşlar ya da bu coini yakından tanıyanlar ne yorum yapıyorlar acaba bir fikir alışverişi yapalım.
6  Local / Pazar Alanı / Yüksek miktarda BTC bozduracam, bozabilecek babayiğit ARANIYOR! on: December 30, 2017, 10:25:29 PM
arkadaşlar uzun süren emeklerim sonucu elde ettiğim btc'yi artık bozdurmak istiyorum, çok güzel zamanlar geçirdim kah zarar ettim kah kar ettim sonucta iyi işler yaptım ki yapan çok kişi oldu beni bu aleme sürükleyen arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum burdan. Ama artık bozdurup çekilmek istiyorum tadında bırakmak iyidir diye düşünüyorum, açgözlülük etmemek gerek ve şimdi elimdekileri bozabilecek birini arıyorum buradan bulabilirim diye düşündüm. herkese bol kazanç dilerim...
7  Local / Alternatif Kripto-Paralar / 2018 Ethereum'un yılı olabilir on: December 30, 2017, 08:54:14 PM
Geride bırakmaya hazırlandığımız 2017, Bitcoin için rüya gibi bir yıl oldu. Peki gelecek yıl hangi kripto para önemli başarılara imza atacak? Ünlü oyun geliştiricisi Jez San'ın yanıtı Ethereum.
Kripto paraların geniş kitleler tarafından kabul gördüğü 2017 yılı şüphesiz en çok Bitcoin'e yaradı. Yılın ilk aylarında değeri altın ile kıyaslanan Bitcoin, 2017'nin ilk günlerine kıyasla değerini yüzde 2000 civarında artırmayı başardı. Taşıdığı değer itibariyle önemli bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkan Bitcoin, vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla dünyanın önde gelen borsalarında da yer edindi. Kısacası 2017, Bitcoin için kelimenin tam anlamıyla rüya gibi geçti.
Kariyerinin ilk dönemlerinde oyun programcılığı yapan ve bir dönemin popüler video oyun geliştiricisi Argonaut'u kuran Jez San ise 2018 yılının Ethereum için benzer gelişmelere sahne olmasını bekliyor. Günümüzde FunFair isimli ethereum tabanlı bir eğlence platformunun başında olan San, kripto para dünyasındaki gidişatın henüz sadece başlangıç olduğunu düşünüyor. Jez San'ın, Ethereum için olan öngörülerine geçmeden önce, Bitcoin'in ardından ticaret hacmi itibariyle en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum'un özelliklerine ve Bitcoin'le arasındaki farklılıklara kısaca göz atmakta fayda var.
 
Farklı Madencilik Yapısına Sahip 2014 yılında tohumları atılan ve 2015 yılında kripto para dünyasında bir alternatif olarak karşımıza çıkan Ethereum, aslında Ether isimli kripto paranın arzının gerçekleştiği Blockchain tabanlı bir platform. Şu sıralar 720$ değerinde olan ve toplam ticaret hacmi 70 milyar dolara dayanan Ether de Bitcoin gibi herhangi bir merkez bankası tarafından üretilmiyor ve denetlenmiyor. Bu durumun doğal bir sonucu olarak Ethereum platformunda da Ether'in elde edilmesi için madencilik faaliyetlerinin yürütülmesi gerekiyor.
 
İki kripto para arasındaki dikkat çekici farklardan ilki kendisini madencilik kısmında gösteriyor. Dolaşımda olan Bitcoin miktarı bugünlerde 16.7 milyon civarında ve Bitcoin'in üretimi 21 milyon adet ile sınırlandırılmış durumda. Ether'de ise genel bir sınır bulunmuyor. Günümüzde yaklaşık 96.6 milyon adet Ether kripto para dünyasında işlem görürken bu sayı için bir üst sınır belirlenmiş değil. Bununla birlikte enflasyon tehlikesinin önüne geçmek amacıyla yıllık bir sınırlama getirilmiş durumda. Bu sınırlama uyarınca her yıl en fazla 18 milyon adet Ether madencilik sonucu üretilebiliyor.
 
Akıllı Sözleşmeleri Destekleyen Özel Bir Blockchain Bu temel farklılıktan sonra Ether ve Bitcoin arasındaki bir diğer önemli fark ise Jez San'ın da özellikle vurguladığı gibi iki kripto para biriminin arkasında yatan teknoloji. Tabi burada şunu unutmamak lazım her iki kripto para da sırtını Blockchain teknolojisine yaslamış durumda ancak 2014 yılında daha akıllı bir Blockchain platformu oluşturma gayesiyle tanıtılan Ethereum, özel türden bir Blockchain teknolojisine sahip.
'Akıllı sözleşme'' yapılmasına olanak sağlayan Ethereum Blockchain'i bu yeteneğiyle Bitcoin'e karşı ciddi bir farklılık yaratıyor. İki tarafın arada herhangi bir aracı kurum olmaksızın belirli şartlarda anlaştığı ve şartların sağlanması durumunda Ether transferinin gerçekleştiği sözleşmeler olarak karşımıza çıkan akıllı sözleşme kavramı uzun yıllar önce ortaya atıldı ancak Ethereum Blockchain'i ile birlikte yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Akıllı sözleşmeleri destekleyen ve akıllı sözleşmelerin yapılması için özel olarak geliştirilen Ethereum ile yapılabilecek akıllı sözleşmeleri, Ethereum'un geliştiricisi Vitalik Bufferin şöyle örneklendiriyor:
 
''Benden bir daire kiraladığını düşün. Bunu Blockchain aracılığıyla kripto para ödeyerek yapabilirsin. Ödeme sonrasında sanal sözleşmemizde yer alacak olan makbuzu alırsın. Sana sözleşmede belirlenen tarihe kadar anahtarı teslim ederim. Eğer sözleşmede belirlenen tarih geldiğinde anahtarı teslim etmemişsem Blockchain senin ödediğin miktarı serbest bırakıp sana geri verecektir ...Yüzlerce kişinin tanıklık ettiği bu sistem ile kusursuz bir teslimat bekleyebilirsiniz. Eğer sana anahtarı veriyorsam, ödeme alacağım kesindir. Aynı şekilde ödeme yaptıysan anahtarı teslim alacağından emin olabilirsin.''
 
 
Akıllı sözleşmeler iki taraf arasında yapılan anlaşmaların güvenilir, masrafsız ve daha hızlı yapılmasını sağladığı gibi kitle fonlamasına da izin veriyor. Kickstarter ve benzeri oluşumları Blockchain dünyasına taşıyan bu yapı ile insanlar destekledikleri projelere kripto para ile destek sunarken projenin hedeflenen desteğe ulaşması halinde, destekleyen kişilere projeyle ilgili kripto paralar teslim edilebiliyor. Kitle fonlamasının bir örneği de halka arzın, kripto para dünyasındaki versiyonu olarak değerlendirilen ICO faaliyetlerinde gözlemleniyor.
 
Farklı İşletim Sistemlerine Benzetiyor İşte Ethereum'un sahip olduğu bu özel yapıya dikkat çeken Jez San, Ethereum'un; Windows veya Mac OS işletim sistemini temsil ettiğini; Bitcoin'in ise DOS işletim sistemine benzediğini düşünüyor. DOS'un öğrenmek için, uygulama geliştirmek ve uygulamaları çalıştırmak için zor bir işletim sistemi olduğunu vurgulayan San, kendisinin de DOS'la birlikte büyüdüğünü ancak Mac OS veya Windows'un yeni uygulamalar geliştirmek için çok daha elverişli olduğunu ifade ediyor.
 
Bitcoin'in daha köklü bir kripto para olduğunu ve önemli bir değeri kapsadığını kabul eden Jez San, Bitcoin'in bugün teknik bir çıkmazda olduğunu ve yüksek işlem ücretleri ile elit bir azınlığa hitap ettiğini düşünüyor. Jez San'a göre Ethereum ağında uygulamalar geliştiren 2000'in üzerindeki geliştirici platform için güvence oluşturuyor ve Ethereum platformunun çok farklı alanlarda kullanılabileceğini gösteriyor. San ayrıca Ethereum'un, Bitcoin'e kıyasla daha esnek bir yapıda olduğunu belirtiyor.
 
2018 yılının Ethereum için oldukça verimli geçeceğini hatta Ethereum'un değer açısından olmasa da popülerlik açısından Bitcoin'i geride bırakabileceğini düşünen Jez San'ın öngörüsü gerçekleşir mi bilinmez ancak Jez San'ın vurguladığı gibi 2017 yılı kripto para dünyası için sadece bir başlangıçtı.
8  Local / Bitcoin Haberleri / AK Parti’nin Bitcoin raporu belli oldu :D on: December 30, 2017, 08:27:16 PM
Bitcoin ve türevi kripto para birimleri ile ilgili AK Parti tarafından “Kripto para, Bitcoin ve Blockchain” başlıkla rapor yayınlandı. Raporda kripto paraların yapısından bahsedildi.
Son günlerde meclisin ve devlet yetkililerin gündeminde olan kripto paralar ile ilgili Ak Parti’nin raporu belli oldu. Hükümet cephesinden gelen en kapsamlı açıklama olan raporda kripto paralar ile ilgili endişelerden bahsedildi. Merkezi otoriteye bağlı olmaması, fiziksel olarak takibinin yapılamaması ve Diyanet tarafından yapılan "caiz değil" ifadelerine vurgu yapıldı.
 
“Kripto para, Bitcoin ve Blockchain” başlıklı raporda şu ifadeler yer aldı:
Sanal paraKripto para, internet aracılığıyla kullanılan hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan sanal para birimini ifade ediyor. Kripto paralar ancak belirli şifreler kullanılarak yerleştirildiği sanal cüzdanlardan yine şifreler aracılığıyla çıkarılıp kullanılabildiği için bu adı taşıyorlar. Kripto para birimleriyle kişiler ya da kurumlar tıpkı gerçek parayla yaptıkları gibi harcama yapabiliyor ya da para kabul edebiliyorlar.
Basılı değilSanal olmaları yalnızca bilgisayar sisteminde kayıtlı olmasından kaynaklanıyor. Yani bu para birimleri dolar, Euro, TL gibi basılı halde fiziksel olarak bulunmuyor. Değeri, kullanıcıların onu bir değiş tokuş aracı olarak kabul etmelerinden ya da bir emtia gibi görmelerinden kaynaklanıyor.
Diyanet fetvasıDiyanet İşleri Başkanlığı’nın Bitcoin ile ilgili fetvasına da yer verilen çalışmada, Diyanet’in bu tür paraları kullanmayı caiz bulmadığı anımmsatıldı.
Kime ait olduğu belli değilPara basımı ve arzının devletlerin elinde bulunduğunu düşünürsek, sanal paraların takibi, vergilendirilmesi ve arzının yapılamaması devlet düşüncesine ters bir uygulamadır. Kripto paralara yönelik en büyük risk, bu paraların kullanımının kara para işlemlerine açık olması dolayısıyla devletler tarafından yasaklanmasıdır. Bir anda çok büyük değer kayıpları yaşayabilir. Ayrıca kime ait olduğu bilinmediği ve bir merkezi otorite tarafından izlenip değerlendirilmediği için kripto paralar ile açılmış hesapların dondurulması, bu paralara el konulması çok zordur.
9  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Ripple'dan tarihi rekor: En büyük ikinci kripto para oldu on: December 30, 2017, 08:24:59 PM
2017'nin başında 0.0065$ değerine sahip olan Ripple(XRP) yılın son günlerinde inanılmaz bir değer artışı yaşadı. 2$ değerini aşan Ripple, ticaret hacmi açısından Ether'i de geride bıraktı.
Kripto para dünyasının geniş kitlelere kendini tanıtmayı başardığı yıl olarak kayıtlara geçecek olan 2017'nin son günlerine girerken Bitcoin'in durgunlaştığını diğer kripto paraların ise ciddi bir ivme kazandığını görüyoruz. Tabi hem değer hem de popülerliği itibariyle Bitcoin, kripto para denildiğinde akla gelen ilk isim ancak son günlerde değerini bir hayli artıran Ripple da adından söz ettiriyor. Bu yılın ilk günlerinde 0.0065$ değerine sahip olan Ripple son olarak 2$ değerini de aşarak tarihi bir rekora imza attı.

 
Ether'i Geride Bıraktı Ripple Asya pazarında faaliyet gösteren iştiraki SBI Ripple Asia şirketinin, Japonya'daki önemli kredi kartı şirketleriyle konsorsiyum kurmasının ardından borsada XRP kısaltmasıyla işlem gören kripto paranın değeri adeta fırladı.24 saat içinde değerini yüzde 50'nin üstünde artıran Ripple'ın değerindeki artış ticaret hacmine de yansıdı. Dün sabah saatlerinde 56 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olan Ripple'ın şu anki ticaret hacmi 85 milyar dolar seviyesinde. Böylece XRP, 73 milyar dolar ticaret hacmine sahip olan Ether'i geride bırakarak en büyük ikinci kripto para olmayı başardı.
Bitcoin'in düşüş yaşadığı günlerde değerini korumayı başaran Ripple, 2$'ın üstündeki değerini ne kadar korur bilinmez ancak Bitcoin'in ilk sırada yer aldığı kripto para dünyasında; Ether ve Bitcoin Cash'ten sonra Ripple da ikincilik koltuğuna oturmayı başararak kripto paralar arasındaki çekişmeyi tekrar alevlendirmiş oldu. 2$ değerini aştıktan sonra da yükselişini sürdüren Ripple değerini 2.85$'a kadar çıkarmayı başardı. Bu rekor değerin ardından ufak bir değer düşüşü yaşayan kripto para şu sıralar 2.60$'dan işlem görüyor.
10  Local / Servisler / eBay Bitcoin'i ödeme yöntemlerine ekleyebilir on: December 14, 2017, 02:49:28 PM
Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından eBay Bitcoin ile ödemeye sıcak bakıyor. Şirketin üst düzey yöneticisinin açıklamalarına göre eBay yönetimi Bitcoin'le ödemeyi gündemine almış durumda.
Kasım ayının ortasından beri beklenmedik bir şekilde artan değeriyle ilgi çeken Bitcoin, ani değişen değeri ve yüksek işlem ücretleriyle günümüzde yaygın bir ödeme aracı olarak kabul görmüyor. Geçtiğimiz hafta Bitcoin'i ödeme yöntemlerinden çıkaran dünyanın en büyük video oyun platformu Steam de Bitcoin'deki değer değişimi ve işlem ücretlerine dikkat çekerek kullanıcıların yaşadığı mağduriyete son vermek istediğini duyurmuştu. Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından eBay ise kullanıcıların Bitcoin'le ödeme yapmasına olumsuz bakmıyor. Şirketin üst düzey yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre eBay şu an için Bitcoin'le ödemeye izin vermese de bu yeni ödeme aracıyla ciddi şekilde ilgileniyor.

 
İlgi Büyük eBay Amerikalar Kıdemli Başkan Yardımcısı Scott Cutler, e-ticaret devinin Bitcoin'e olan yaklaşımı hakkında Yahoo Finance'e önemli açıklamalarda bulundu. Bitcoin'i ödeme aracı olarak kabul eden ilk üst düzey şirket olmak için şirkette önemli tartışmaların yapıldığını kaydeden Scott Cutler'a göre eBay henüz somut bir adım atmasa da şirket yönetiminde de Bitcoin'e olan ilgi büyük. Bitcoin'in herkesin konuştuğu bir trend haline geldiğini ve kripto paraların günümüzde bir ödeme seçeneği olarak değerlendirildiğini vurgulayan Cutler, "Ancak ne yazık ki eBay'de Bitcoin'i şu an için bir ödeme yöntemi olarak kabul edemiyoruz." dedi. eBay'de Bitcoin bir ödeme yöntemi olarak şimdilik kabul görmese de aslında alışveriş platformu kripto paralara uzak değil. Scott Cutler'ın da işaret ettiği gibi madencilik donanımları başta olmak üzere kripto para dünyasıyla ilgili pek çok ürün eBay'de satışa sunuluyor. Kripto paralara olan bu yoğun ilgi de şirket yöneticilerini Bitocin üzerinde düşünmeye itiyor. Cutler'ın dediği gibi henüz somut bir adım atılmasa da böylesine büyük bir şirketin yöneticilerinin Bitcoin hakkında değerlendirmelerde bulunması aslında Bitocin akımının ne kadar hızlı yayıldığının bir göstergesi.
 
Borsaya Girdi Tabi Bitcoin'e ve diğer kripto paralara olan ilginin dünya genelinde artmasının tek örneği eBay'in Bitcoin'i ödeme aracı olarak düşünmesi değil. Popüler kripto para borsası Coinbase'in uygulaması geçtiğimiz hafta App Store'da, kısa bir süreliğine de olsa, zirveye yerleşmişti. Bunların yanı sıra hafta başında Bitcoin dünyanın en büyük vadeli işlem borsalarından CBOE'de işlem görmeye başlamış ve CBOE'nin web sitesi beklenmeyen yoğunluk karşısında zor anlar yaşamıştı.
Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren ABD'nin bir diğer önemli borsası CME'de de işlem görmeye başlayacak olan Bitcoin'in değerinde son günlerde küçük düşüşler yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta 18.000$ değerini aşan Bitcoin şu sıralar 16.800$ değerinde.
11  Local / Alternatif Kripto-Paralar / altcom adresi açamadım yardımmm!! on: December 05, 2017, 12:29:12 AM
yobite kayıt oldum altcom adresi açamadım yardımcı olursanız sevinirim nerden nasıl alacam bi yol gösterin şu garibe Cheesy
12  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin kullanıcılarının kimlikleri deşifre olacak on: November 30, 2017, 11:29:46 AM
En büyük Bitcoin satın alma platformlarından biri olan Coinbase'e kullanıcı bilgilerini paylaşması için ABD mahkemesi tarafından resmi istek gönderildi.ABD'de çakan bir mahkeme kararı Bitcoin kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor. Dün ABD'de bir mahkeme kararı ile n büyük Bitcoin satın alma platformlarından biri olan Coinbase'e kullanıcı bilgilerini paylaşması yönünde talep iletildi. Söz konusu karar bu servisi kullanarak 2013 – 2015 yılları arası 20 bin dolar üzeri işlem yapan kullanıcıları kapsıyor...
Pages: [1]
Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!