Bitcoin Forum
October 01, 2023, 09:24:50 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 25.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 »
1  Local / Konu Dışı / Otomobil Alamayan Gençlerin Motosiklet Almaya Başlaması on: August 02, 2023, 05:41:05 PM
Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. 1-2 sene öncesine göre trafikte ciddi bir motosiklet yoğunluğu yaşanmaya başladı. Yeri geliyor trafik ışıklarında durunca otomobilden çok motosiklet görüyoruz. Yaş grubu ise 20-25 arasında yoğunluk gösterdiğini görüyorum. Biraz bu konu hakkında konuşmak istedim.

Bu durumda ekonominin kötü olması ve gençlerin “araba alacak kadar para biriktiremiyorum bari ufak bir kredi ile bir şeyler almış olayım” düşüncesinin büyük rol oynadığını düşünüyorum. Ayrıca toplu taşıma ücretlerine de her geçen gün zam geliyor ve tıklım tıklım dolu bir araca binip günde 50 lira belki daha fazla para harcayan kişilerin hem işe hem sosyal hayatlarına daha rahat gidebilmek için bu sektörü iyice geliştirdiğini düşünüyorum.

Başka bir açıdan bakınca kasko, sigorta, vergi, lastik, bakım gibi zorunlu ekstra ücretlerle baş etmek de araba almak isteyenleri düşündüren şeyler. Sadece kapınızın önünde dursun diye 1 milyon nakit verip üstüne ayda 5000 lira masraf sırtlamak biraz düşündürücü Smiley

Gelelim motosiklet piyasasına. Piyasa zaten her şeyde olduğu gibi çoktan yükseldi. 3 sene önce Vespa almak için 30-40 bin lira bütçe gerekiyordu. Şimdi ise 150’nin üstünde para vermek gerekiyor. Daha geçen sene 20-22 bin lira bandında 50 cc’lik şehir içinde tüm işinizi görebilecek motosikletler varken şimdi bunların fiyatları 35-40 arasına yerleşti. Buna rağmen birçok model yok satıyor çünkü hem yatırımlık hem kullanımlık bir ürün olarak görüyor herkes. Hatta paket servise çıkıp daha büyük motorların parasını çıkartanlar bile var Smiley

Almayı düşündüğünüz bir şey varsa oyalanmadan alın. Özellikle küçük yerlerde yaşayanlar ya da şehir içinde yol yapanların en azından 50’lik bir motor alıp keyif yapmasını tavsiye ederim. Zaten ehliyet almanıza da gerek yok otomobil ehliyeti bu işi görüyor. 2 gün kullanın beğenmezseniz satarsınız, zaten değer kaybetmiyor. Kaskınızı takmayı da unutmayın Smiley
2  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Dimension X - NFT Game! on: October 23, 2022, 08:26:48 AM


Dimension X - NFT Game!

Henüz daha yolun başında olduğunu söyleyebileceğimiz bu proje Crypthulhu Studios Inc. tarafından Dapper ekibi ile işbirliği içerisinde hazırlanmış bir F2P ve P2E NFT oyunu. Bundan yaklaşık 1 ay kadar önce Dapper Wallet sahiplerine ücretsiz oyun karakteri mintleyerek oyuna giriş imkanı verildi ve o zamandan beri oyun aktif olarak devam ediyor.

Oyuna genel bir bakış atmamız gerekirse amaç herolarınız ile savaşa girmek, en yüksek vuruşları yapmak ve savaşın sonunda belirli bir dereceye girip en yüksek ödülleri kazanmaya çalışmak. Kazanacağınız ödüller sayesinden elinizdeki heroları geliştirebilir ve daha güçlü vuruşlar yapabilir, sonsuz bir savaş döngüsü içerisine girebilirsiniz Smiley

Oyunda her heronun farklı bir vuruş gücü ve karakteri var. Blade, Magic, Tech, Nuclear, Ice, Fire ve Bug türlerinden herolarınızı doğru noktalara yerleştirip x2, +6 gibi ekstra vuruşlar ile daha güçlü bir takım kurabiliyorsunuz.


Standart bir web browser oyunu gibi görünen bu projede size oyuna girişte ücretsiz verilen heroları kullanabilir ya da marketplace kısmından kendi herolarınızı satın alabilirsiniz.
https://ongaia.com/dimension-x
https://dimensionxnft.com/

Free mint sonrasında proje hakkında çoğu kişinin bilgisi olmadığı için herolar 3-5 dolarlara kadar düşmüştü, birkaç gün öncesine kadar ise 40 dolar civarına hero satın alınabiliyordu. Şu anda floor 67 dolar oldu, oyuna olan ilgi arttıkça fiyatların da yukarı yönde gideceğini kestirmek pek zor değil. Şu ölü dönemlerde ilgilenilebilecek bir oyun olabilir.3  Local / Konu Dışı / Artan Trafik Sigortası ve Kasko Fiyatları on: July 19, 2022, 07:56:37 AM
Ekonomimiz çok iyiye gidiyorken, ülke son yılların en büyük şahlanmasını yaşıyorken artan trafik sigortası ve kasko fiyatları da müthiş bir hızla yükseliyor.
Son 1 yıl içerisinde araç fiyatlarında şöyle bir artış yaşadık:

Örnek olması için herhangi bir gelişmiş ülkede araba kullanmayı yeni öğrenen 20 yaşında bir gence babası tarafından hediye edilen bir araç modelini ele alalım.

2021 yılında Polo 1.0 TSI 95 PS DSG Comfortline 196.900 TL'den satılıyordu. Bu sene benzer bir paket olarak Polo 1.0 TSI 95 PS DSG Life 569.700 TL'den satılıyor. Ortalama 3 katlık bir fiyat artışı mevcut.

Bu hesaplamayı yaparken elbette döviz kurunun artış miktarını göz önüne almak gerekir. Şimdi de trafik sigortası ve kasko fiyatlarını ele alalım.

2021 yılında 820 TL'den yaptırılan trafik sigortası bu sene 1995 TL'ye yaptırılıyor. Kasko 920 TL'ye yapılıyorken bu sene çıkan en düşük fiyat 3565 TL. Trafik sigortası 2.5 kat artmışken kasko yaklaşık olarak 4 kat artmış. Araç fiyatlarındaki artış ise yaklaşık 3 kattı.

Yıl geçtikçe hasarsızlık indirimi artması gerekiyor ve sürücü risksiz grupta yer almaya başlıyorken kaskonun bu kadar yüksek bir oran ile artması sizce normal mi? Aranızda maaşına 4 kat zam alan var mı? Sizin kasko ücretleriniz ne kadar çıktı?Bu arada 2 gün önce yapılan kabine toplantısında da şöyle bir şey konuşuldu Smiley


Quote
Esasen ulaştırma yatırımlarımızın ülkemize ve milletimize katkısını ifade etmek için sadece şu rakamlar bile yeterlidir: Son 20 yılda ülkemizdeki araç sayısı, hani diyorlar ya ekonomik durum şöyle, ekonomik durum böyle, 8,5 milyondan, -araç sayısı veriyorum dikkat edin- 26 milyona çıkarak 3 kat artmıştır. Hani ekonomik sıkıntıdan bahsediyordun. Bakın rakam ortada, bu kadar korkunç bir rakama ulaşmış ve şu anda otomobil satış yerlerinde birinci el otomobil dahi bulmakta sıkıntı çekiyorlar ve ikinci elle işi idare etmeye çalışıyorlar.

Kaynak: https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/138752/-ogrenim-kredisi-geri-odemeleri-herhangi-bir-enflasyon-farki-veya-faiz-uygulamasi-olmaksizin-sadece-alinan-kredi-uzerinden-yapilacak-


Bir taksicinin serzenişini okumuştum, sigorta 6000 lira kasko ise 19 bin lira çıkıyordu Egea aracı için. Ne kadar doğrudur bilemiyorum Smiley


Edit: Konuyu okurken müzik dinlemek isteyenler için link: https://youtu.be/U3BU9i0SQRE
4  Other / Meta / xzone Merit Source Application on: June 12, 2022, 07:27:59 PM
Although the activity in the Turkish local forum has decreased, there are very valuable messages. I want to reward them as a source of merit and encourage people to write better posts.

This is my official application and these are the 10 posts that i found worthy of merit. I hope you will consider my application and accept me Smiley1.  Eurobond - Bir Yatırım Fırsatı mı? by vonutage


Merhabalar,

Ülkemizde kripto o kadar yaygınlaştı ki reel para yatırım işinden uzaklaştık. Ama madem ayı sezonu içerisindeyiz boğa da kazandıklarımızı doğru değerlendirmek gerektiğini düşünüyordum. Bu arada ismini bilsem de Eurobond'u tam olarak tanımıyordum.

Son dönemde yaptığım araştırmalardan sonra bir miktar yatırım yapma kararı aldım ve giriştim. Konuyla ilgili sizlere de bilgi vermek istedim.

Eurobond :Ülkelerin veya ülke tarafından izin verilmiş kurumların, kendi ülkesi dışında kaynak yaratmak amacıyla "belli koşullar ve izinler" çerçevesinde çıkardıkları borçlanma aracıdır.
Cümleden anlaşılması kolay olmayabilir. O nedenle örnek vereyim. Türkiye'nin yurtdışından USD toplayarak bunu ülkedeki bazı şeyleri finanse etmektir. Yani kısaca devletin dış borçlanmasıdır. Devletin diyorum ama bazen ve belli koşullar altında özel kurumlarda eurobond çıkarabilir. Bu arada adının Eurobond olmasına takılmayın, USD olarak da bu fonlar yaratılabiliyor.


İlk akla gelen soru şu olacaktır: Dış borçlanma ise bize ne faydası var?
Dış borçlanma da olsa, bu eurobond kağıtları TR piyasasına da düşüyor ve alınıp satılabiliyor.

Aslında eurobond bir ihale ile, dış bankalar aracılığı ile bütün olarak ortaya çıkarılsa da, 1 LOT = 1000USD olacak şekilde bankalar tarafından parçalı satılabiliyor.
Burada sizi yanıltmaması gereken şey piyasa da bu ürünlerin 1000$'dan alınıp satılması pek mümkün değil.

Çünkü alım satım sırasında fiyatlar değişken oluyor ve genel olarak bu değişim ülke risk raporuyla bağlantılı. Onu da şu şekilde açıklayan bir yer buldum ve bence yeterince açıklayıcı;

Quote
Eurobondların Riskleri Nedir?
Eurobondlar hem faiz oranındaki hem de kurlardaki değişimlerden etkilenir. Faiz oranlarındaki yükseliş Eurobond fiyatlarını düşürür. Faiz oranlarındaki en önemli belirleyici etmen ülkenin CDS primidir. CDS primlerindeki artışlar faiz oranlarını yukarı taşır, bu da Eurobond fiyatlarını düşürücü etki yapar.

CDS, Credit Default Swap (kredi batma riskinin değiş tokuş edilmesi) deyiminin kısaltmasıdır. CDS, bir kişi ya da kuruluşun, kredi sahibinin karşılaşabileceği alacağın ödenmemesi riskini belirli bir miktar karşılığında üstlenmeyi kabul etmesinin bedelidir. Bu çerçevede bir anlamda kredi sigortası gibi çalışır. Bir ülkenin ya da şirketin CDS primi ne kadar yüksekse borçlanma maliyeti de o kadar yüksek demektir.

Çünkü bu prim ister istemez faize yansımaktadır. CDS primi piyasada tıpkı döviz kurları gibi anlık arz ve talebe göre ortaya çıkar. O nedenle risk ölçmekteki en objektif ölçü olarak kabul edilir. 5 yıllık CDS primi; 5 yıllık ABD Hazine Tahvili verimine bağlı olarak geçmiş ve mevcut verilere dayanılarak belirlenir. CDS primlerinin yüksek olması o ülkenin yatırım için risk barındırdığını gösterir. Yani bir ülkenin CDS primi yüksek ise yatırımınıza karşılık alacağınız geri ödemede yüksek olmalıdır. Bu da eurobond tahvilinin geri ödemelerine ve faiz oranlarına yansımaktadır.

Yani kısacası 1000$'lık yatırımınız her zaman 1000$ etmeyebilir.

Peki Eurobond'u mantıklı kılan şey ne?

Eurobond'u çıkaran kurum, belli aralıklarla kupon ödemesi yapar. Genellikle uzun vadeli bir yatırım aracı olduğu için, bugün parayı vereyim 10 yıl sonra faiziyle toptan alırım mantığı işlemeyeceği için, USD'de her 6 ayda, EURO'da yılda bir kez kupon ödemesi yapılır. Yani Eurobond ihracı yapıldığı tarih itibariyle aslında bir ödeme planı ile sunuluyor.

Veriyi örnek üzerinden anlatırsak daha iyi olacak diye düşünüyorum;


AL40 kodlu Eurobond'un 1000$'dan satışa çıkan fiyatı şu an itibari ile yaklaşık 1174,27$ ve vade sonu 15/01/2030


Bugün 11742,70$ vererek 10 lot al40 Eurobond almış olsak alttaki şekilde geri dönüş alıyoruz;

15.07.2022   593,75 USD
15.01.2023   593,75 USD
15.07.2023   593,75 USD
15.01.2024   593,75 USD
15.07.2024   593,75 USD
15.01.2025   593,75 USD
15.07.2025   593,75 USD
15.01.2026   593,75 USD
15.07.2026   593,75 USD
15.01.2027   593,75 USD
15.07.2027   593,75 USD
15.01.2028   593,75 USD
15.07.2028   593,75 USD
15.01.2029   593,75 USD
15.07.2029   593,75 USD
15.01.2030   10.593,75 USD
Toplam :      19.500,00 USD


Normal şartlarda ilk ihracı sırasında 10000$'lık alım yapmış olsak, 10 lot için 10000$ ödeyecek ve dönüşünde yine aynı rakamı alacaktık. Şu an fiyatı yüksekte olduğu için biz aynı getiriyi elde etmek için 11742$ ödemek durumunda kaldık.

Benim aklıma gelen ve bu süreçte araştırmalarımla cevap aldığım konuları aktarayım;

1) Yukarıdaki tabloda yer alan veriler kesin. Yani 10 lot satın alım yaparsanız 6 ayda bir 593,75$ getiriyi alacak ve 15/01/2030 tarihinde 10593,75$'ını geri alacak. Mantık şu şekilde; X miktar her 6 ayda bir geri ödeme alıyorsunuz, son taksitte de anaparanızı + son kupon ödemesini geri alıyorsunuz. Ama biz 1000$'lık eurobond'u 1174$a aldık ama geri ödeme yine 10000$ + 593,75$ olarak yapılacak.

2) Vade başında alıp, vade sonuna kadar durursanız ödemeleri en baştan itibaren hesaplanan şekilde alacaksınız.

3) Vade ortasında bir yerde (yukardaki örnekte olduğu gibi) alırsanız, kupon ödemelerinizi aldıktan sonra ilk kupona denk gelecek şekilde yine alabilirsiniz. Ama öncekiler için bir ödeme almanız mümkün değil. İlgili tarihlerde Eurobond'u tutmanız durumunda alacaksınız.

4) Herhangi bir tarihte almış olduğunuz Eurobond'u kupon ödemesi almış olsanız dahi, satabilirsiniz. Buradaki tek önemli nokta aldığınız fiyatla sattığınız fiyat farklı olabilir. İki yönlü de geçerli. Yani aldığınız fiyatın altında bozmak zorunda kalabilirsiniz. Ya da alım satım arasında kar da edebilirsiniz.

5) Satış durumunda paranız t+3 yani 3 günün sonunda hesabınıza geçer.

6) Sistem patlar mı? Bu konu en merak edilen şeylerden birisi. Çünkü $ ve € olarak çok güzel faiz getirisi sunuyor. Evet sistem patlayabilir. Bunun örneği en son Venezuela'da görüldü! Eğer ihracı yapan kurum veya devlet iflas ederse Eurobond'ların ödemeleri aksar veya yapılmayabilir. Şirketler için iflas, devletler için moratoryum bu süreci anlatır. Yani Türkiye Cumhuriyeti moratoryum ilan etmedikçe sorun olmaz diyebiliriz. Venezuela son kriz döneminde eurobond'lar için 1/50 oranında ödeme yapacağını ve daha uzun vadeye yayacağını açıkladı. Bu riskli bir durum bunu kabul ediyorum. Ama devletin battığı durumu düşünerek hareket etmek için farklı ülkelerde sigortalar ve gelir kaynakları olması lazım. Bu ülkede yaşadığımız sürece bu risk alınır diye düşünüyorum.

7) CDS raporunun fiyatı etkilediği yukarıdaki gibi doğru. CDS yani ülke risk puanı artarsa Eurobond fiyatları düşüş eğilimine girebilir. Yani bir çok yatırım aracında olduğu gibi volatilite var ve ani para ihtiyaçları durumunda sizi zorlyabilir. (İçinde bulunduğumuz ekonomik dönemde bu ciddi olarak değerlendirilmeli sadece TR olarak bakmayın, global anlamda etki yaratabilir)

Cool Vergi mevzusu. 2022 yılı için elde edilen eurobond getirisi 70.000TL'yi geçen kişilerin vergi beyanı yapması gerekir. Altında getiri elde edenlerin herhangi bir vergi ödemesine ve beyanına gerek yok. Yalnız burada 2. önemli bir nokta daha var. Farklı gelir kalemlerinden (gelir v., kira vergisi, ...vs) yıllık 880.000TL'yi aşan geliri olması durumunda Eurobond getirisi 70.000TL altında dahi olsa beyana dahil edilmesi gerekir. Vergi durumları biraz daha hassas olduğundan iyi irdelenmesi gerekir. Bu konu araştırmalarım devam ediyor güncelleme yaparım. Getirim ilgili miktarların altında olduğu için vergi mevzusuna çok takılmıyorum.
KAYNAKLAR

[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Eurobond
[2] https://www.vakifbank.com.tr/tahvil-bono-eurobond-hesaplama-araci.aspx?pageID=2378. [Vakıfbank hesaplama aracı güzel çalışıyor]
[3] https://iyigelir.net/
[4] https://www.gedik.com/hizmetler/uluslararasi-piyasalar/eurobond
[5] https://www.finansgundem.com/
[6] https://eksisozluk.com/eurobond--1423832. KKTC ve Bitcoin by Bthd

Kıbrıs'ı ilk defa ziyaret etme şansı buldum ve şaşırtıcı derecede bir çok yerde BTC kabul edildiğini, dükkanların bir bölümünde "Bitcoin accepted here" yazılarını gördüm. Yazının olmadığı yerlerde de eğer bitcoin ile ödeme kabul edip etmediklerini sorarsanız çoğu kabul ediyor. Türkiye'de son yönetmelikte yasaklanmamış olsaydı muhtemelen benzer şeyleri burada da görmüş olacaktık.BTC ile ödeme kabul eden yerlerin yanında bir çok yerde de bitcoin alıp satmanız mümkün. Sadece doğrudan kriptolarla ilgili bir kaç mekanın fotoğrafını çektim. Bunlar dışında normal döviz bozum alanlarında da işlem gerçekleştirebiliyorsunuz.Bir kaçının dolandırıcılık denemesi yapacağını da düşünmekle birlikte bundan çok daha fazlasını gördüm bir kaç günlük gezi sırasında. Gifa Token adıyla Girne yolu üzerinde büyük bir bina gördüm dolandırıcı olduğunu tahmin etmiştim. Otele yerleşip kontrol etme fırsatı bulunca sahibinin bir çok kişiyi dolandırdıktan sonra 2021 yılında tutuklandığını gördüm. Yukarıdaki görsellerde de bir tanesinin benzer şekilde tehlikeli girişim olduğuna neredeyse eminim.Görüntüyü araba kullanırken yağışlı havada çekmiştim, net değil. Diğer görüntüleri de mekan sahiplerini rahatsız etmeden çekmeye çalıştığım için açılar çok güzel olmayabilir.

3. Güney Kore'nin Mecidiyeköy'ünü yıkıp bir cennet yapması by püsür

İnternette denk geldiğim ilginç bir şeyi paylaşmak istedim. Güney Kore Seul'de çok merkezi bir yerde şöyle bir bölge varmış. Ben açıkçası bizim Mecidiyeköy'e aşırı benzettim.:


Burası aslında ufak bir nehrin/derenin olduğu bir yermiş. Orayı yani bildiğiniz Mecidiyeköy gibi bir yeri yıkıp şu şekilde nehri yeniden yapmışlar:
Kaynak: https://twitter.com/BrentToderian/status/1434759412330029058
https://www.landscapeperformance.org/case-study-briefs/cheonggyecheon-stream-restoration
https://biacaip.com/seulun-ortasinda-yesil-vadiye-donusen-eski-bir-dere-cheonggyecheon/
Detaylı görmek isteyenler için video: https://youtu.be/NFg9Bc5OWFQ?t=12
Kore savaşından sonra Kore'nin kişi başı milli gelirinin neredeyse dünya sonuncusu olduğunu da not etmek lazım. Yıkılmış bölünmüş bir ülkeden buralara gelmeleri, özellikle elektronik, çip ve pil teknolojilerinde(elektrikli araba) dünyanın en iyi ülkelerinden biri olmaları gerçekten takdire şayan.


4. Re: Hiç Bir Şeyin Tadının Kalmaması by onko

bir insanın hayattan tad alabilmesinin en temel noktası, temel ihtiyaçlarının karşılanmasındaki maddiyatın onu etkilemiyor olmasından geçer.

"eskiden öyle miydi, para yoktu ama mutluyduk, telefon yoktu ama sohbet vardı bla bla." geçiniz efendim. çoğumuz 30 yaş ve civarıyız ortalama olarak. ilkokula giderken ailenizde (genel olarak) kaç defa faturalardan yakınan oldu? kaç defa "boxer alıcam ama market poşetinden yapılma boxerlar bile 50₺ olmuş" diye söylenen oldu? kaç defa çocuğuna süt alırken fiyatından yakınan oldu? pahalı veya ucuz farketmez, eskiden temel ihtiyaçların masrafı alınan maaşın içerisinde kimseye dokunmuyordu.

dedelerimiz tek maaş ile apartman yapmış, yolda yürürken cebimizdeki parayla şu arsayı alabiliyorduk, tek maaş ile 7 çocuk büyütmüş okutmuş... bu cümleler tanıdık geldi mi? böyle bir ortamda yani temel geçim dertlerinin pek olmadığı ortamda sağlık sorunun yoksa ya da birisi annene küfür etmiyorsa tadının kaçması pek mümkün olmaz.

adam iki çocuğu insani olarak okul okusun diye harcama yapıyor. devlet kurumlarının kadroları torpil etkisi ile bozulmuş, iyi eğitimcileri özel okullar çoktan kapmış diyerek durumu varsa özel okula gönderip iyi eğitim alsın istiyor (bunun hesabı zaten bambaşka boyut). maddiyattan ötürü en kötü seçenek olarak ne yazık ki devlet üniversitesine gönderiyor (şanslı ve çalışkansa başarılı ilk 2-3 üniversiteye). il dışında/içinde okumanın maliyeti bir çocuğa (ot gibi yetişmesini istemiyorsan) aylık 2000-3000₺. iki çocuk okutuyorsan extra masrafları hariç etti mi sana ölüsü 5 lira. e kendin de ev geçindiriyorsun, elektriği suyu doğalgazı günlük bakkal kasap vs. masrafı derken çıktı mı sana bi 4-5 lira daha. özetle iki çocuk okutup evden dışarı bile çıkıp para harcamayacak adamın aylık gideri 10 kağıt, ölüsü üstelik. bu rakamı nasıl karşılar, nasıl çarkı döndürür, nasıl karısıyla insan gibi bir yemeğe gezmeye çıkar, nasıl kitaplar alıp okur hatta güzel bir kütüphanesini oluşturur, nasıl tatil yapar, nasıl birikim yapar ve yatırımı için bir şeyler satın alır hiç düşündünüz mü? gerçi çoğumuz simülasyonun içinde olduğumuz için yaşıyoruz, günden güne daha da hissedilir şekilde.

nereden nereye gelmiş durumlar farkettiniz mi? tek maaş ile daire/apartman/arsa alan ve bi tomar çocuğu yetiştiren aile günlerinden, double maaş ile sihirbazlık yapılmaya çalışılan günlere. bu ortamda tadın nasıl kalmasını bekleyebiliriz ki? eskiden boş vakitlerde aileler toplanır sohbet muhabbet döner sosyalleşilirdi, şimdi boş vakitlerde sinüs kosinüs hesaplayarak ay sonunu nasıl getirmeye çalışacağımızı düşünür olduk. corona falan hikaye kısmı işin. yarın corona bitse tadınız yerine mi gelecek? rüyadan uyanıp eski günlere mi döneceğiz? tabii ki hayır.

bugün aylık market masrafınız, faturalarınız vs. dahil temel ihtiyaçlarınızın masrafını bir sigaraya verdiğiniz para kadar önemsediğinizi bi hayal edin. kalan bütçenizle dilediğiniz gibi okuyup, gezip, ailenizle eskisi gibi tek göz evde sohbete oturmak istemiyorsanız dahi onları alıp gezdiğinizi eğlendiğinizi bir düşünün. hayalini bile kurarken nasıl keyif veriyor değil mi?

özetle diyeceğim şu ki, bizi yıllar yıllar önce etkilemeyen temel ihtiyaç masraflarımız bugün en büyük derdimiz olduğu için tad tuz kalmadı. hayal kurmayı bile unutturdu bize bu simülasyon.


5. NBATOPSHOT // Nba Resmi Lisanslı Nft Platformu // Flow Blockchain Ürünü by furylmz

NBA Top Shot, insanların en sevdikleri NBA olaylarını dijital jeton olarak toplamasına, takas etmesine ve satmasına olanak tanıyan türünün ilk örneği olan bir koleksiyon oyunudur.  Bu önemli anlar, zamanlı görevleri tamamlamak için toplanabilir, vitrinlere yerleştirilebilir ve sonunda gelecek oyun deneyimine aktarılabilir.
An olarak bilinen bir NBA Top Shot, video klipler, bir aksiyon çekimi ve mevcut sezondan veya NBA’nin hikayeli geçmişinden şovu durduran önemli anların gömülü istatistiklerini içeren türünün ilk örneği bir dijital dijital koleksiyondur.  Her An, bir Anın nadirliğini ve değerini sağlayan Flow ağında saklanır.


Anlar, Dapper Flow hesabınız aracılığıyla paketler halinde satın alınabilir.  Bir satın alma işlemini tamamlarken, kredi kartı veya kripto para birimi kullanma seçeneğiniz vardır. Cryptocurrency ile satın alıyorsanız, ödeme akışı sırasında tercih ettiğiniz cüzdanı Coinbase ticareti üzerinden bağlayabilirsiniz.  Dapper bakiyeniz, doğrudan pazardan paket veya an satın almak için de kullanılabilir.
Arkadaşlarınıza  Nbatopshot anlarınız çeşitli şekillerde gösterilebilir; onları kişisel vitrinler olarak düzenleyebilir, bir arkadaşınıza belirli anları hediye edebilir veya  pazarda takas edebilirsiniz.


6. Ekşide beyin yakan Bitcoin yorumu by LGD2Business


https://eksisozluk.com/entry/137208678

Bitcoin'in ne olduğunu anlayamamış bir tip yalan yanlış şöyle şeyler sıralamış ve 103 favori almış. Grin

1. dünya ölçeğinde hızlı para gönderme ------ gerçekleşmedi. Gerçekleşti.
Maksimum 1 saatte her yere para gönderilebiliyor. Gönderemeyen sığırdır.

2. komisyonsuz ya da çok küçük komisyonlarla para transferi Yapılabiliyor.
10-15 cente dünyanın her noktasına anında para gönderebiliyorum. Türk bankalarının çoğu hala havale eft için bunun 5-10 katı para talep ederken böyle bir şey söylemek cehaletten başka bir şey değil.

3. anonimlik ve gizlilik Gerektiği kadar var.
Böyle bir iddia yoktu, Bitcoin pseudo-anonymous. Her şey blokzincirinde kayıt altında ama adresler olarak. Gerektiğinde çeşitli yöntemlerle izi belli ölçüde kaybettirmek mümkün.
Herif Bitcoin kullanmak için merkezi bir borsa hesabına sahip olması gerektiğini sanıyor.

Cehalet kötü bir şey. Toplumsal cehalet ise daha kötü. Her gün dışarıda, sokakta, sosyal ortamda böyle tiplerle muhattap olmak zorunda kalmamız üzücü.


7. Türk Topluluğu Yatırım Eğilimleri by Bthd

Merhabalar, Türkiye'de en yaygın kullanılan ve hacmin çok büyük bir bölümünü oluşturan 3 borsadan yola çıkarak insanların yatırım yapma eğilimini görmek istedim. Global borsaları yada merkeziyetsiz borsaları kullanan Türk kullanıcılar tespit edilemeyeceği için doğal olarak inceleme dışındalar.

Paribu tamamen fan token borsasına dönüşmüş. Doge çakması Shiba toplam Türk lirası hacminde bitcoin'in üzerinde. Ethereum paribuda neredeyse tüm fan tokenlerden sonra ve 24. sırada, diğer 2 borsada ise 14. sırada.

Düzenleyerek aşağıda paylaştığım sıralamaları incelerseniz Türk topluluğunun büyük oranda bilgiye değil de söylentilere dayalı yatırımlar gerçekleştirdiğini görebilirsiniz. Her 3 borsada da dünya genelinin aksine bitcoin ve ethereum düşük hacim sıralamalarına sahipler. Ve sadece söylentiye yönelik hareket ettikleri sürece kaybetmeye mahkumlar. Bu insanların twitter v.b. ortamlardaki şaklabanlara inanmak yerine bilgiyi aramaya ihtiyaçları var.

Fan token olayı ekosistemde bir yere sahip olabilirdi ancak güncel haliyle sadece ve sadece kulüplerin kolay yoldan para kazanma isteklerine aracılık ediyor. Çok basit bir argümanla iddiamı destekleyebilirim. Fenerbahçe kulübüne 15.000 TL bedel ve senelik 500 lira aidat ile kulübe üye olabilirsiniz. Yine benzer ücretleri ödeyerek kongre üyesi olabilirsiniz. Ancak Fenerbahçe token sahibi olduğunuzda ne kadar sahip olursanız olun bir söz hakkınız yoktur.

ParibuBtcTurkBinanceTr
8. Bitcoin'in Geçmiş Yıllardaki Aylık Performansı by lossnetBu grafiği buraya eklemek istedim ki gözümüzün önünde dursun. Geçmiş yıllardaki aylık ya da haftalık performanslar, bazen istatistiki açıdan benzer sonuçlar gösterebiliyor.

Tabloya baktığımızda Bitcoin'in en verimli olduğu aylar; Şubat, Nisan, Ekim ve Kasım...

Tablodaki şubat verileri üzerinden basit bir ortalama hesapladım. 2013-2021 şubat ayı kapanış yüzdelerini toplayıp yıl sayısına böldüm. Çıkan sonuç %14,67

Elbette bu verilere göre tahminler yapmak tek başına yeterli değil. Sadece genel bir görünüm elde edebilmek açısından burada dursun istedim.

Geçmiş 3 aydan gelen ardışık kırmızı kapanışlarımız var. Bu ayı %10 üzerinde yeşille kapatırsak büyük bir başarı olur bence.

Not: Tablo "coinglass" sitesinden alınmıştır! Burada günlük, haftalık ve aylık verileri BTC ve ETH için ayrı ayrı görebiliyoruz.
9. Re: Kripto Para Vergisi Hakkında Bir Soru by redentry

Ben biraz detaylı anlatayım kimse şuan için kesin bir şey diyemez geçmişe yönelikte geleceğe yönelikte devlet ceza kesebilir. Bunu neden diyorum geçmişte youtuberlara gelecek olan vergi cezaları vardı, devlet dedi ki, bir af çıkartıyorum gelin faydalanın hem artılarınız olsun tarzında ve kişiler hemen panik halinde katıldı, ve 2017 yılında katılan kişiler sorunsuz şekilde vergilerini her şeyini ödeyip yayına devam etti ama 2020 yılında devlete kişilerin verdiği bilgiler nedeni ile devlet hemen dedi ki, bankalardan bu kişilerin geçmişe yönelik işlem geçmişlerini çıkartın.

Tabi 2017 yılı öncesi ödeme aldıkları gelen giden paralar gözüktüğü için devlet dedi ki, hemşerim bu para neyin nesi bize şu kadar vergi vereceksin edeceksin bizden faydalandığın afta iptal toplam vergi kazancının belki 100-200 katı şeklinde kişilere kesildi, "genç girişimci" adı altında olan bir hizmetti yanılmıyorsam bu. tabi bazıları ödedi bazıları isyan etti çok iyi işini bilen itiraz edip hakkını alabildi ama geçmişe yönelik böyle bir durum var ülkemizde örnekleri ile.

Şimdi gelelim diğer konuya ben kripto alıp satarken tanesi 5 dolardı şimdi 70 bin dolar bana şimdi değerden hesaplanır ise giren çıkanın haddi hesabı yok diyeceksin doğal olarak bende öyle derdim. ben kimlik doğrulaması yapmadığım tüm borsalarda giriş bilgilerimi sildirdim yeni hesap açtım sıkıntı olmaması adına gerçek bilgilerim yok yani zaten öyle abartılacak bir işlem hacmimde yok ama ne olur ne olmaz.

Yabancı ülkelerde benzer işlemi yapıp yıllar sonra takibe alınan kişilere o gün için geçerli kur ne ise ondan kesildiğini hatta ve hatta hesabından çıkan parayı değilde al sat nedeni ile sürekli hesabına giriş yapan aynı kriptoyu toplayıp ceza kesildiğini gördüm. devlet neye göre keser diyorsan şans oyunları kazancı mantığı ile yada %20 tarzında keser ise keser oda tek seferde kazandığın kazanç belirli miktarın üzerinde ise yani 7 bin lira kazandın bundan kesmez 10 bin lira kazandın bunun %20 'sini keser mantığı ile

Buna göre bir yol haritası izle çok büyük paralar ile oynamış isen ve anonim kalmışsan hesabını kapat yasal bir hesap üzerinden işlem yap yok Bilgilerim vardı zaten dersen hesap iptali talep edersin ileride karşına gelir ise tüm işlem geçmişini al cüzdana girip çıkan kripto ile ilgili ve tarihleri devlet ceza kesse bile sen bilen bir avukat ile o günkü kur ne ise ve yasa ne ise ona göre en az şekilde atlatırsın veya atlatırsınız durumu


10. Re: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı by thecollector011

Merhaba deneyimimi paylaşmak istiyorum

Enpara kullandığım için Finansbank üzerinden yapmak istemiştim ama gittiğim 2 şubede bilmiyordu hatta birisi bizde böyle bir kampanya olmadığını söylediği Smiley

daha sonra evime yakın olduğu için Halkbank'ı tercih ettim orda da kimsenin bilgisi yoktu ama çok yardımcı oldular müdürle öğrendi ilk defa benimle beraber yapacaklarmış hatta bazı bankacılar toplandı soru soruyor nasıl oluyor diye karşılıklı bilgi alışverişiyle ilerledik.

USD hesabı açıldı varlık barışı formu dolduruldu evime gittim FTX üzerinden deneme çekimi yaptım. Yaptığım gün para gönderildi yazıyordu ertesi gün hesabımda göremeyince aradım
bloke koyulmuş sanırım sonra onaylandı hesabıma geçti.

Hepsini çektim onay kısmındayken bankacı aradı, döviz kurunda yanlışlık olmuş düzeltmemiz gerekiyor yeni form doldurmalıyız dedi çekimi iptal ettim.

Ertesi gün gittim yeni formu doldurduk, daha sonra tekrar bir telefon ve hangi ülkeden geldiğini sordular.

FTX müşteri hizmetlerine sordum karayiplerde bi adada olduğunu söyledi, içime sinmedi açıkcası daha sonra farklı bir borsa araştırdım ve Kraken'e karar verdim.

Üyeliğimi açtım kimlik onayı daha sonra USD withdrawal yapamadığımı farkettim Kraken müşteri hizmetleriyle görüştüm açtılar.

Çekim talebinde bulundum, bankamı aradım bilgi verdim "Amerika" dan gönderildiğine dair, aynı gün içinde krakende withdrawal onaylandı 30 dakika sonra para hesabıma geçti.

özet FTX ve Finansbank benim için pişmanlık oldu.

Kraken ve Halkbank oldukça hızlı.

Kraken 20 dolar fee alıyor withdrawal için Halkbank ise 0.

Kraken withdrawal formu oldukça kolay. İntermediary bilgilerinede banka adı,adresi ve swift bilgilerini yazdım.

Çektiğim tutar: 35k

gönderen adres:

For clients in the United States, our address is:

Payward Ventures, Inc.

237 Kearny Street #102

San Francisco, CA 94108


Şimdilik bu kadar bakalım ilerleyen günlerde neler ile karşılaşacağım...5  Local / Ekonomi / Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı on: December 21, 2021, 11:41:04 AMHer gün inanılmaz bir ivme ile yükselen dolar kurunun ardından Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat'ın detaylarını açıkladılar.

3-6-9-12 aylık vadeler olacak, eğer sizin vadeli hesabı açtığınız tarih ile vade sonundaki tarihinizdeki dolar kuru arasında fark varsa hesabınıza vade faizinize artı olarak dolarda yaşanan yükselişin farkı da Türk lirası olarak yatırılacak. Fakat bu arada dolar düşmüş olursa herhangi bir zarar etmeyeceksiniz ve hesabınıza normal vadeli hesap faiziniz yatırılacak. Her gün saat 11.00'de Merkez Bankası dolar alım kurunu açıklayacak. Normal bir vadeli hesapta olduğu gibi parayı erken çekmeniz durumunda bütün haklarınızdan vazgeçmiş olacaksınız.

Yani devlet diyor ki sen dolarla altınla uğraşma bana güven ve paranı bana bağla, eğer dolar yükselmiş olursa da aradaki farkı ben sana vereceğim. Nereden vereceğimi sorma, gerekirse TL basarım enflasyon yaratırım ama senin paranı öderim. Sen bir vatandaş olarak hiçbir şekilde zarar etmeyeceksin.
Ayrıca "faiz haramdır" diyenler devlet yoluyla yapılan bu hamleye nasıl bir tepki verecek ve bu modeli destekleyecek mi merak ediyorum.

Her gün %5-10 yükselişler görülmesinin önüne geçilebilecek bir model gibi görünüyor. Fakat oldukça riskli, orta ve uzun vadede ekonominin çöküşüne sebep olabilecek bir hamle. 

Siz ne düşünüyorsunuz? Güvenip paranızı bağlar mısınız?
6  Local / Alternatif Kripto-Paralar / NFL ALL DAY - NFL x Dapper Labs on: December 10, 2021, 04:53:38 PM
Belki duymuşsunuzdur, NBATopShot'ta olduğu gibi NFL için de bir platform kuruldu. Projenin detayları da yavaş yavaş belli olmaya başladı.

Öncelikli olarak 249 dolarlık bir paket satışa sunulacak. Bu paketi satın alabilmek için Waitlist katılımı gerekiyordu.

Marketplace ve benzeri kısımlar Aralık ayı içerisinde eklenecek. Eklendikçe konuyu detaylandırır ve bu mesajı editlerim, henüz yolun başında ve NBA'den daha büyük bir platform olmaya aday diyebiliriz.

Projeyi takip etmek için sosyal medya hesapları:

Twitter: https://twitter.com/NFLAllDay
Instagram: https://www.instagram.com/nflallday/
Discord: https://discord.gg/5K6qyTzj2k
Blog: https://blog.nflallday.com/
7  Local / Konu Dışı / Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları on: August 19, 2021, 12:56:22 PM

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nı geride bıraktık. Rekor sayılabilecek bir madalya sayısı ile döndüğümüz olimpiyatlardan sonra sıra Paralimpik Oyunları'na geldi.

Bu seneki organizasyona tam 87 sporcumuz ile katılıyoruz. Bir önceki organizasyonda 2016 yılında Rio'da 81 sporcu ile 3 altın, 1 gümüş ve 5 bronz madalya ile dönmüştük. Olimpiyat oyunlarında olduğu gibi rekor bir madalya ile dönmek bu turnuvadaki hedefimiz.

Oyunlar 24 Ağustos Salı günü başlayacak ve 5 Eylül pazar son bulacak. Pandemi sebebiyle oyunlara seyirci katılımı olmayacak.


Sporcularımız Tokyo'ya doğru yola çıktı, hepsine başarılar diliyoruz Smiley

8  Local / Konu Dışı / Şehir Yanarken Keyif Almak (!) on: August 04, 2021, 09:19:39 AM
Antalya Büyükşehir Belediye başkanı Muhittin Böcek yangınlar hakkında belediye meclisinde konuşurken malum partili belediye meclisi üyesi Serhat Demir'in gülerek görüntülere yakalanması dikkat çekti:

https://twitter.com/AjansMuhbir/status/1422680269463687172?s=20

Konu ile ilgili açıklama henüz gelmedi, videoyu izleyince yok artık bu kadar da olmaz dedim. Bu işin siyasi partisi olur mu hiç? İnsanların evi, ormanı, eşyası, tarlası, arabası, sahip olduğu her şeyi yanmış. Adam yangından bahsediliyorken resmen keyif alarak gülüyor. İnsanların acısını paylaşacağına, destek vereceğine şu hale tavra bak.
İnsanlar cehennemi yaşamış, adam kalkmış sırıtıyor.

Başka ülkede olsa şu adam dakikasında istifaya zorlanırdı, şimdi kesin belediye başkanlığına falan aday yaparlar bu şahsı. Kime havale edelim artık bilmiyorum, her dakika daha çok küfrediyorum. Siyaseti bir kenara bırakın da biraz "insanlığınızdan" utanın, insansanız tabi

9  Local / Konu Dışı / 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun! on: April 23, 2021, 06:36:35 AM
Pandemi ve sokağa çıkma yasağı sebebiyle stadyumları dolduramadan, sokaklarda koşup oynayamadan kutlanacak olsa da bugün 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ulusal bayramı ve dünyada çocuklara armağan edilmiş tek gün. Bir ülkenin yeniden doğumu için atılmış en büyük adımlardan birinin böyle güzel bir gün olarak kutlanıyor olması bizim için büyük bir şans.

Her ne kadar son yıllarda birçok şeyin içi boşaltılmaya çalışılıyor olsa da milli bayramların bize vereceği enerji hiçbir şeye değişilmiyor. Karşı apartmanda asılmış olan bir bayrak, birkaç balon bile ne kadar iyi hissettiriyor hepimizi. Belki bir gün yeniden geçmişteki gibi farklı milletlerden çocuklar ülkemize gelir, onlarla kültür alışverişi yapar bir güzel ağırlarız ve beraber kutlarız bayramımızı Smiley


Umarım hepimizin çocukluğumuzdaki gibi neşe dolduğumuz günlerle dolu bir hayatımız olur. İçimizdeki çocuğu sonsuza dek yaşatabilmemiz dileğiyle, hepimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun! 
10  Local / Alternatif Kripto-Paralar / FC Barcelona Fan Token Launchpad on: April 21, 2021, 05:08:19 AM
Binance kullanıcılarına sabah müjdesi mi diyelim artık ne diyelim Cheesy BNB tutma miktarı hesaplamaları tamamlanmış, şu anda katılım aşamasındayız. Yaklaşık 3 saat daha zamanı devam edecek.

BNB Holding Calculation Period - 2021-04-14 03:00
Subscription Period - 2021-04-21 08:00
Calculation Period - 2021-04-21 11:00
Final Token Distribution - 2021-04-21 12:00

Token fiyatı hali hazırda %60 civarı yükseldi, şu anda 53 dolar civarından satılıyor.Quote
Hard Cap - 2,000,000 USD
Total Token Supply - 40,000,000 BAR
Current Circulating Supply - 7.4% of Total Token Supply
Discount Sale Price - 1 BAR = 0.04512816 BNB (26.761 USD, using a BNB price of 593 USD)
Tokens Offered - 74,735 BAR
Hard Cap Per User - 3,000 USD (the corresponding BNB amount will be determined on the day of the sale)
Discount Sale Vesting Period - No lockup
Token Type - Chiliz Chain Token
Token Distribution - To be completed prior to the start of trading


Şöyle de bir edit yapalım: Paribu'da satılıyormuş listelenmeden alayım diyen varsa 2 kere düşünsün. Fiyat yükseldiği zaman Paribu yine kepenk indirebilir Smiley
11  Local / Konu Dışı / All-Star Weekend 2021 on: March 07, 2021, 02:05:38 PM


Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak haftasonu etkinliği şeklinde değil, pandemi sebebiyle bir günlük etkinlik olarak göreceğimiz All Star bu gece (pazarı pazartesiye bağlayan gece) Türkiye saatiyle 02.30'da gerçekleştirilecek.
02.30'da açılış seremonileri ile başlayacak programda Üçlük Yarışması ve Yetenek Yarışması'nın ardından saat 5 civarında All Star maçı başlayacak. Smaç Yarışması devre arasında gerçekleştirilecek. Jürinin yarışmacılardan daha yetenekli olması düşündürücü Cheesy

Maç için ilk 5'ler şu şekilde:
Doğu Konferansı (Team Durant): Kevin Durant (Brooklyn Nets),  Joel Embiid (Philadelphia 76ers), Bradley Beal (Washington Wizards), Kyrie Irving (Brooklyn Nets), Kawhi Leonard (Los Angeles Clippers)

Batı Konferansı (Team LeBron): LeBron James (Los Angeles Lakers), Giannis Antetokounmpo (Milwaukee Bucks), Stephen Curry (Golden State Warriors), Nikola Jokic (Denver Nuggets), Luka Doncic (Dallas Mavericks)

Cipsleri aldım ve alarmımı kurdum Smiley Yaklaşık 20 yıldır her allstarda kalkıp her etkinliği izlerim, bu sene maalesef çok heyecana kapılamadım. Son yıllarda zaten NBA'deki düşüşle beraber allstardan da yeterince tat alamıyoruz. Yıllardır smaç yarışmalarındaki haksızlıklardan dolayı bu sene jüriyi sağlam tutmuşlar ama katılımcılar yetersiz geldi şimdi de. Bakalım nasıl bir gece bizi bekliyor olacak Smiley

Bu sene favorim Team LeBron, MVP ise Giannis Antetokounmpo diye düşünüyorum. Sizin favorileriniz kimler, izleyecek misiniz?
12  Local / Servisler / Blockfolio Hacklendi on: February 09, 2021, 08:12:39 AM
Bu sabah saatlerinde Blockfolio hacklendi ve ırkçı bir mesaj ile kullanıcılarına bildirim gönderdi. Şu anda servis sağlayamıyor ve coinlerin takibini yapamıyorsunuz.Twitter'dan yapılan açıklamaya göre varlıklarınızın güvenliği konusunda bir sorun yok, bir özür mesajı yayınlandı. Ayrıca özür olarak 10 dolarlık trade hakkı vereceklerini söylediler.

Yıllardır gözde uygulamalarımızdan biri olan Blockfolio'nun tam yükseliş trendiyken ve trade imkanı sunmaya başlamışken böyle bir saldırıya uğraması düşündürücü. Kullanıcılara eskisi kadar güvenli gelecek mi hep beraber göreceğiz Smiley
13  Local / Konu Dışı / Maske Kullanımı Rehberi on: October 21, 2020, 08:13:57 AM
Yaklaşık 1 yıl önce forumda Covid-19’un seyrine dair konuşmalar yapmaya başladık. 6-7 aydır ise bizim de hayatımızın merkezine oturmuş durumda. Bu kadar uzun süredir hayatımızda olmasına rağmen ise bu konuda ne kadar bilinçliyiz, kendimizi ne kadar koruyabiliyoruz tartışılması gereken ayrı bir konu.

Hepimizin bildiği gibi bu pandemi sürecinde sağlığımızı korumak için yapmamız gereken belli başlı şeyler var. İnsanlar ile aramıza mesafe koymak, kişisel hijyenimize dikkat etmek, kalabalık ortamlara girmemek gibi gerekliliklerin yanında belki de en önemlisi maske kullanımı.

Son dönemde maske fiyatlarının iyice ucuzlaması ile piyasada hiçbir işe yaramayan kumaş parçalarını görmeye başladık. İnsanlar 50 tanesini 10 liraya aldığı için sevinir hale geldi ama virüs filtreleme konusunda hiçbir işe yaramayan şeyler aldıklarının farkında değiller. Şimdi gelelim konumuza.


Maske seçerken nelere dikkat etmeliyiz?


N95, FFP2, FFP3, cerrahi maske gibi çeşitli kavramlar bulunuyor. Bizi en az yoracak şekilde sokağa çıkarken takmamız gereken maskeler cerrahi maske. Bu maskenin asıl olayının bizdeki virüsün başkasına geçmesini engellemek olduğunu unutmamakla birlikte kaliteli bir maske takınca verdiği güven hissini deneyen arkadaşların da söyleyeceğine eminim.

Maske seçerken en dikkat edilmesi gereken konu maskenin kumaşının türü. Maskenin kumaşında çok düşük mikron değerlerini bile filtreleyebilecek bir Meltblown katmanı olması şart. Bununla birlikte maske en az 3 kat olmalı.
Bu noktada piyasadaki kaliteli maskeler 2’ye ayrılıyor. SMS denilen kumaş kullananlar (Spunbond ve Meltblown karışımı) ve bir katmanı Meltblown olup diğer iki katmanı Spunbond kumaş olanlar. Eğer orta katmanı Meltwblown kumaş olan bir maske kullanırsanız maskeyi kestiğiniz zaman bu katmanı açık bir şekilde görebilirsiniz. İşte bu katman sizi virüsten büyük oranda koruyacak olan katmandır.

Önemli bir diğer konu ise burun telinin sertliği. Eğer maske burnunuza iyi bir şekilde oturmuyorsa ve aşağı düşüyorsa size hiçbir faydası yoktur. Çok sert teli olan maskeler ise uzun süreli kullanımda ciltte tahrişlere yol açıyor. Bunun için de maske aparatı kullanabilirsiniz.

Maskenin ip uzunluğu – elastiklik derecesi de kullanım süresi uzun olacaksa rahatlığınız için çok önemli oluyor. Ayrıca yanak açıklığı olan bir maske kullanmanın da size hiçbir filtreleme sağlamayacağını da unutmayın.

Maskenin ön yüzeyine elle temas etmemek ve belirli bir süre kullandıktan sonra yenilemek de oldukça önemli.
Bu 6-7 aylık süreç içerisinde piyasadaki hemen hemen bütün Meltblown filtresi olan maskeleri de denediğimi söyleyebilirim. Burada sayımız fazla değil ve sağlığımızı korumak için hepimizin dikkat etmesi, çevremizdekileri de uyarması gerekiyor. Kendi çevremdeki herkese bu kaliteli maskeleri kullandırarak üstüme düşeni yaptığımı düşünüyorum. Bu süreçte edindiğim bilgileri sizinle de paylaşmak istedim Smiley

Maske önerisi konusuna gelecek olursak şu anda tercih edilebilecek belli başlı markalar var. Bu maskelere internetten erişim oldukça kolay. Çevrenizdeki eczaneler ya da marketlerden ulaşmanız ise biraz daha zor görünüyor.

1. Benim şu ana kadar kullandığım favori maskem B-Good marka. Kutu içerisinde 10 adet 5’li paket çıkıyor. Yani her çantanıza, arabanıza vb. yerlere açılmamış paket halinde maske bırakabiliyorsunuz. Ortada meltblown filtresi bulunan bu maskenin lastik uzunlukları ve yüzü kapatma oranı “benim için” en iyi olan maske. Eczaneler kar marjı düşük olduğu için çok fazla satmıyor, biraz araştırıp bulmanız gerekebilir.

2. 2. sıraya koyacağım maske ise Evony marka. Özellikle lastiklerinin çok rahat olması, birçok markette 10’lu paketler halinde satın alınabiliyor olması ulaşılabilirlik açısından da öne geçiriyor. Kumaşı spunbond ve meltblown karışımı olan bir maskedir. Ayrı katmanları göremezsiniz.

3. Roll Maske: Oldukça eski ve kaliteli bir marka olmakla birlikte piyasada sahtelerinin olduğuna dair söylentiler mevcut. Bu yüzden dikkatli almak gerekiyor. Tek tek paketlenmiş olması ise en büyük artısı.

4. Goodcare: Evony ile aynı diyebiliriz. Hatta daha memnun kaldım diyebilirim.

Akyel, Mardenim, LCW, Are, Melantis gibi farklı markaların da meltblownlu maskeleri piyasada mevcut. Fakat bu markalarda kalite sabit olmadığı ve her seferinde farklı bir şeyler karşılaşabildiğimiz için sadece isimlerini geçiriyorum Smiley

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Hepimize sağlıklı günler dilerim Smiley


14  Local / Konu Dışı / Avustralya'da Yangın - Destek Toplar mıyız? on: January 07, 2020, 11:56:12 AM
Eminim ki herkes Avustralya'da olanları görmüştür. Aylardır süren yangın, küresel ısınmanın etkileri derken yüz milyonlarca canlının zarar gördüğünü biliyoruz. İnternette yer alan görseller durumun ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne seriyor.


Ne kadar üzülsek de kendi başımıza bir şeyleri değiştirmek mümkün değil gibi görünüyor. Fakat bu konuda gerçek anlamda çalışan fonlar var. WWF doğa ve dünyamız için yaptığı çalışmaları ile ses getiren bir kuruluş ve Avustralya'daki koalalar için de bir yardım kampanyası bulunuyor. Aşağıdaki link ile siz de yardımda bulunabilirsiniz. Hatta forum olarak biz de elimizden geldiğince toplu bir şeyler yapabiliriz, farklı fikirler varsa da elbette değerlendirilebilir Smiley

https://donate.wwf.org.au/donate/koala-crisis/koala-crisis#gs.q9m4k3

15  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Bittrex Delist Edilecek Coinler (CBC, GAM, HST, NXC, SALT, TIX, XCP) on: November 21, 2019, 12:44:51 PM
Sabaha karşı gelen maille fark ettim, Bittrex bazı coinleri delist edecekmiş. 20 Aralık tarihine kadar da withdraw edilmesi isteniyor.
2 sene önce oldukça popüler olan ve portföylerimizde yer alan coinler de var. Gambit, Salt, Decision ve Counterparty'nin local bölümde birçok arkadaşta olduğunu hatırlıyorum. Olur da hala elinizde tutuyorsanız göz atmanızda fayda var Smiley


"As a valued Bittrex Global customer, we wanted to inform you that on December 20, 2019, we are retiring the following wallets that do not have markets: CBC* (CashBet), GAM* (Gambit), HST (Decision Token), NXC* (Nexium), SALT* (Salt), TIX* (Blocktix), XCP* (Counterparty). Our records indicate that you have a balance for at least one of the wallets being retired."
16  Local / Servisler / BTCTürk'ten 0.1 BTC Ödüllü Yarışma! on: October 30, 2019, 04:31:47 PM
BTCTürk yeni bir yarışma ile karşımıza çıktı. Yarışma ise oldukça basit, 1 kişiye 0.1 BTC ödül verilecek ve yapılması gereken tek şey Bitcoin ile ilgili attığınız ilk tweeti bulmak ve 31.10.2019'a kadar paylaşmak. Yarışmaya göre katılımcılar arasından en eski tweeti atmış olan kişiye ödül verilecek. Tabi kişisel hesaplarından bilgi paylaşmak istemeyenler, anonimliğin yitirilmesine karşı olanlar olabilir ama yine de keyifli bir yarışma olmuş. Kazanan kişi aramızdan çıkabilir gibi geliyor bana Smiley

Bitcoin'i ilk ben keşfettim diyorsan, yapman gerekenler:
@BtcTurk Twitter hesabını takip et,
Yarışma Tweet'ini ( https://twitter.com/btcturk/status/1189486173015760897?s=20 ) alıntılayarak attığın en eski Bitcoin Tweet'iyle cevapla,
Cevaplarken #ilkbitcointweetim Hashtag'ini eklemeyi unutma.

Yarışma koşulları ile ilgili bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
https://www.facebook.com/notes/btcturk/btcturk-bitcoin-teknik-dok%C3%BCman%C4%B1n-11-y%C4%B1l%C4%B1na-%C3%B6zel-yar%C4%B1%C5%9Fma/1376960202473305/
17  Local / Konu Dışı / NBA - Euroleague Maçlarını Televizyondan İzleyebilmek on: October 27, 2019, 12:20:57 PM
NBA - Euroleague maçlarını izlemek için paket bakıyorum. Malesef Digiturk eskisi gibi kolay bir arayüze sahip değil, hangi pakette nasıl içerikler olduğunu tam olarak anlayamıyorum.

http://www.digiturk.com.tr/digiturk-kampanyalari/avrupanin-yildizi

Bu pakete göre ilk 3 ay ayda 39, daha sonrası için ise ayda 59 tlden bahsettiğim maçları izleme imkanı veriyor. Fakat aşağıdaki kanal listesine baktığım zaman çok kısıtlı bir kanal sayısı görüyorum. Siteleri ise o kadar boktan ki ne güvenlik sertifikası var ne de net bir bilgi var. Mesela bu paketin taahhüt süresi hakkında bilgi sahibi olamıyorum. Telefon ile iletişime geçsem eminim ki saatlerce boş boş muhabbet edip beni kendilerine bağlamaya çalışacaklar ve bununla vakit kaybetmek istemiyorum. Zaten Netflix ve uydu yayınına sahip olduğum için yüksek ücretli bir paket de satın almak istemiyorum.

Aramızda bu tarz bir paket kullanan var mı? Basketbol maç yayınlarını takip etmek için kullandığınız başka bir sistem var mı ya da?
18  Local / Konu Dışı / Picasso İzmir'de! on: October 21, 2019, 06:20:13 PM
20. yüzyılın en büyük sanatçılarından, Kübizm akımının öncüsü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun gösteri dünyasını konu aldığı eserlerinden oluşan sergisi, 18 Eylül tarihinde Arkas Sanat Merkezi'nde açıldı. 5 Ocak 2020 tarihine kadar ziyarete açık kalacak olan sergi, yoğun talep üzerine standart sergi saatleri dışında akşam 20'ye kadar açık. Türkiye sınırları içerisinde belki de görülebilecek en değerli kolleksiyonlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Merak edenler için Arkas Sanat Merkezi Alsancak Kordon'da, girişler ise ücretsiz Smiley

19  Local / Konu Dışı / Tiyatro Haberleri - Güncel Oyunlar ve Paylaşımlar on: October 20, 2019, 07:57:08 AM
Forumda böyle bir konu olmasının sanatseverler açısından iyi olabileceğini düşündüm. Konuda bu sezon oynayan güncel oyunları, yeni gittiğiniz oyunlara dair eleştirilerinizi, unutamadığınız sahneleri, başınızdan geçen ilginç anılarınızı paylaşabilirsiniz. Tiyatrolar ile ilgili haberleri de buradan paylaşacağız.

Coinlere yatırım yapmaktan ve piyasayı takip etmekten kafasını kaldıramayan arkadaşlarımız için de belki bir harekete geçme kaynağı oluşur Smiley

''Uluslararası Anadolu Üniveristesi Tiyatro Festivali'' Başladı!

18 Ekim 2019'da başlayan festival 9 Kasım 2019'a kadar devam edecek. Gösteriler Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak. Davetiyeler Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali internet sitesinden www.autiyatrofest.com temin edilecektir. Oyun Davetiyeleri her oyun için oyun günü dağıtılacaktır.
Oyunlar için 45 binden fazla insanın davetiye almaya çalışması sanatseverlerin yüzünü güldürdü.
20  Local / Alternatif Kripto-Paralar / OTPPay Bounty Ödemeleri Hakkında on: January 24, 2019, 09:43:14 PM
Selamlar,
Bundan yaklaşık 1 sene önce katıldığımız bir kampanyaydı, spreadsheeti incelediğim zaman Türk arkadaşların da bulunduğunu gördüğüm için böyle bir konu açma ihtiyacı hissettim.
Ödül dağıtımı yapılmaya başlanmış, telegram üzerinden paylaşılan görseli ekliyorum. Ico fiyatının çok altında olsa dahi alacağınız herhangi bir ödeme varsa gözünüzden kaçmasın, malum artık ödül kazanmak pek kolay değil Smiley

Pages: [1] 2 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!