Bitcoin Forum
February 29, 2024, 04:07:05 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »
1  Local / Bitcoin Haberleri / ConsenSys'ta işten çıkarmalar başladı. on: April 21, 2020, 04:14:37 PM
Ethereum uygulamaları geliştirmeye odaklanan Brooklyn merkezli ConsenSys şirketi, koronavirüs krizinin etkilerini azaltmak için işgücünün yüzde 14'ünden feragat etti. Krizden etkilenen çalışan sayısının 91 olduğu ifade ediliyor...


Şirketin kurucusu ve CEO'su ve aynı zamanda Ethereum'un kurucu ortağı Joseph Lubin, bu sabahki toplantıda “Bu fırtınayı hafifletmek için birçok çözüm düşündüm. Şirket içinde ve dışında birçok kişiyle konuştum. Devlet yardım paketlerini araştırdım. Ekosistemdeki diğer projelerle işbirliği yapmanın yollarını araştırdım” dedi.

Ancak toplantının sonunda işten çıkarmanın zorunlu olduğunu belirten Lubin, “Zor kararları her gün erteliyoruz ve aslında bunu yaparak kapasitemizi azaltıyoruz” şeklinde konuştu.

ConsenSys, şirketin yazılım ve yatırım olmak üzere iki şubeye ayrılma planlarının bir parçası olarak şubat ayında benzer bir işten çıkarma planı başlattı.

ConsenSys'de yaklaşık 700 kişinin çalıştığı biliniyor.

https://www.kriptoarena.com/kotu-haberi-toplantida-acikladi

2  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin ve altın - Erkan Öz'ün Makalesi (21.04.2020) on: April 21, 2020, 10:22:25 AM
2013 yılından bu yana sağlam paralar hakkında yazıyorum. Sağlam para teknik bir tanım. Üretimi hemen arttırılamayan toplam arzı sınırlı olan parasal varlıkları ifade ediyor. Bu kategoride en önemli üç sağlam para altın, gümüş ve bitcoin.

Sağlam para deyince yatırım yaparken hiç zarar etmezsiniz diye bir kaide yok. Sağlam para teknik olarak uzun vadede alım gücünü koruyan enflasyona yol açmayan parasal varlık demek.

Altın ve gümüş zaten binlerce yıldır kullanılıyor ve biliniyor. Oysa bitcoin sadece 2008 krizinden bu yana hayatımızda ve anlaşılması zor bir teknolojiye dayanıyor.

Bu nedenle bitcoin hakkında bir çok yanlış görüş ifade ediliyor. Benim de hayatım bu yanlışları düzeltmekle geçiyor. Sürekli bitcoin hakkında söylenen hatalı görüşleri düzelttiğim için beni birçeşit bitcoin maksimalisti sanan da çok.

Oysa bitcoin maksimalistleri bitcoinin her türlü ekonomik soruna çare olacağını, zamanla bütün para birimlerini ortadan kaldıracağını ve dünyanın bir ‘hiperbitcoinizasyon’a gideceğini vs düşünür. Ben hiç böyle düşünmüyorum.

Bitcoin diğer para birimleri ile birlikte var olacak. Bütün sorunların çözmek gibi bir işlevi olamaz. Ayrıca yıllar önce ilk bitcoin hakkında yoğun yazmaya başladığımda ifade ettiğim gibi tüm sağlam paralar gibi bitcoin de şu an balon olmaktan çok uzak fakat birgün mutlaka bitcoinde de ‘balon’ oluşacak. Bunların hiçbirini bitcoin savunucusu ya da maksimalisti söylemez.

En fazla yanlış ifade kullanılan alanlardan bir tanesi de altın ve bitcoini birbirine düşmanmış gibi göstermek. Sağlam yani sınırlı paralar, başta dolar olmak üzere sınırsız basılan paraların ağır baskısı altında. Bu yüzden sağlam paralardan birinin sınırsız para cephesinde delik açması kesinlikle diğer sağlam paralara da yol açar ve onları destekler. Sınırlı paralar arasında bir pazar payı kavgasının başlaması ancak sınırsız paraların hakimiyetinin bitmesinden sonra belki olabilir.

Altına güvenenlerin çoğu teknolojiye soğuk bakıyor ve özellikle blokchain teknolojisi hakkında çok bilgi sahibi değil. Öyle olduğu için bitcoini normal dijital kayıtlardan oluşan elektronik paralar ile karıştırıyorlar. Onlara göre bitcoin ile herhangi bir market zincirinin çıkardığı ödül puanı paraları arasında pek bir farkı yok.

Özellikle Bitcoin herhangi bir devlete dayanmaması ya da bitcoin yazılımını üretenlerin kimliğinin belli olmaması gibi nedenlerle altın severleri korkutuyor.

Oysa arkasında hiçbir şey olmayan, sadece devlete dayanan para kavramı sanki binlerce yıldır uygulanıyormuş gibi anlatılmasına rağmen şunun şurasında sadece 1971’den beri uygulanıyor. O tarihte Başkan Nixon Amerikan dolarının altına çevrilebilirliğini ortadan kaldırmıştı. Yani 1971’den önce dolar ve ona bağlı olarak tüm dünya para birimleri altın karşılığında üretiliyordu. Bankaya gidip bu kağıt paraları verdiğinizde o an karşılığı olan altını, banka size ödemek zorundaydı. Anlayacağınız aslında para altındı. Kağıt parçaları sadece altını temsil ediyordu.

Öyle ise 1971’den önce gerçekte devlet parası diye bir şey de yoktu. Çünkü altın evrenseldir. Herhangi bir devletin üretim tekelinde değildir. Zaten bu yüzden kıymetlidir. Devletlere karşı bağımsız ve tarafsızdır. Herhangi bir devlet istediği anda istediği kadar altın üretemez. Altını ve tabii ki Gümüş’ü 1000 yıllardır serbest bırakıldığında piyasaların doğal parası haline getiren özellik, devlet kontrolünde olmayışlarıdır.

Akıllı ve güçlü devlet sağlam ekonomi için temel atan devlettir. Altyapı yapan, eğitime, bilime ve adalete önem veren devlettir. Bunlar olunca ancak sağlam üretim olur. Sağlam üretim yapan devlet ve toplum ise sağlam para talep eder. Çünkü tarihe baktığımızda güçlü devletlerin ilk zamanlarında para olarak %100 altın veya gümüş kullandığını görürsünüz. Toplum ve üretim bozuldukça işte o zaman devlet kendi iradesi ile bir şeyleri para yapmaya çalışır. Örneğin sadece altın ve gümüş değil bakır ve benzeri madenler de paradır demeye başlar.

Bizim tarihimizde de böyle olmuştur. Osmanlı kuruluş ve yükseliş devrinde %100 altın ve gümüş para kullanmıştır. Özellikle de gümüş para ‘Akçe’ ya da ‘Akça’. Devlet zorlanmaya başladığında paranın ayarını bozmuş yani başka madenleri de altın ve gümüş içine katarak halka para diye yutturmaya kalkmıştır. Sonuç malum. Çöküş. Eski Roma’da, Çin’de ve başka Avrupa devletlerinde de hep bu tarihi çevrim yaşanmıştır.

Yani akıllı ve güçlü devlet piyasanın kabul ettiği sınırlı paralar ile çalışır. Kendi başına sadece kendi iradesi ile para üretmeye çalışmaz. Amerika ise 1971’den beri sadece kendi iradesi ile para üretiyor ve tüm dünyaya da kendini haklı göstermek için parayı devletin üretmesi gerektiği masalını anlatıyor.

Hiç kuşkusuz bizim tarihimizde ve kültürümüzde para basmak egemenlik sembolüdür. Ancak o paralar hep altın ve gümüş paralardır. Yani devlet para üretmez. Sadece piyasanın kabul ettiği parayı tasdik eder. Eminim ileride akıllı devletler kendi ülkelerinde üretilen bitcoinleri de bir çeşit elektronik tasdikleme kayıt altına alma yöntemi uygulayacaktır.

Şimdi bu gerçekler ortadayken medyada dolaşan birsürü yanlış ifafeyi gelin yine birlikte düzeltelim. Bitcoin altının dijital dünyaya taşınmış halidir. Tıpkı altın gibi devletlerden bağımsızdır ve devletlere göre hareket etmez. Yine tıpkı altın gibi üretimi sınırlıdır. Hemen arttırılamaz. Yine tıpkı altın gibi üretimi borç ve faize değil bir çeşit madenciliği yani emek harcanmasına dayanır. Bugün bir bitcoin üretmenin maliyeti yaklaşık 7000 dolardır.

Bitcoin icad edenin kim olduğu belli değildir. Altını ilk kez ayrıştıran onu süs eşyası vb olarak kullanan insanların kimliği de belli değildir. Ama altının ne olduğu ortadadır. Aynı şekilde Bitcoin yazılımı da gizli değildir. Kodların hepsi açıktır. Bitcoin yazılımında ne olduğu bitcoin para politikasının ne olacağı hepsi bilgisayar programında açıkça ortaya konmuştur ve herkes bunu görebilir. Bitcoin yazılımını yazanların yazılımı açık yaptıkları halde kendilerini gizlemiş olmaları belki de bitcoini altını örnek alarak dizayn etmiş olmalarından kaynaklanıyor. Nasıl altın bir kişiye izafe edilemezse bitcoin de bir kişi ya da kişiler ile özdeşleştirilmesin istemiş olabilirler.

Altını, gümüş’ü ya da bitcoini kimin ilk olarak bulduğu ya da kullandığı önemli değildir. Bu sınırlı paraların bugünkü ekonomi içersinde sınırsız paralara karşı sıradan insanları ve daha da önemlisi milli devletleri koruma fonksiyonları önemlidir.

Bugün İran, Rusya, Belarus gibi ülkeler çoktan devlet gözetimi hatta koruması altında Bitcoin madenciliği yapmaya başladılar. Bunlar aynı zamanda sınırsız dolar sistemi baskısına karşı ciddi altın alımı yapan ülkeler.

Altın (ve gümüş) devletlerden, kişilerden ya da gruplardan bağımsızdır. Madenciler, spekülatörler, bankalar ve elbette devletler altını etkilemeye çalışır. Ama son sözü her zaman piyasalar söyler. İstediğiniz kadar bastırmaya çalışın altın fiyatı bir gün patlar ve kendini gösterir. İşte tüm bu özellikler Bitcoin için de geçerlidir. Devletlerden, gruplardan ya da kişilerden bağımsız olması bitcoini güvenilmez yapmaz. Aksine tıpkı altın gibi bitcoini kıymetli kılan serbest piyasada talep görmesine neden olan devletlerden, gruplardan ya da kişilerden bağımsız ve tarafsız olmasıdır.

https://www.kriptoarena.com/yazarlar/503/bitcoin-ve-altin
3  Local / Bitcoin Haberleri / Analistler tartışsa da Bitcoin satın aldıklarını söylüyor on: April 21, 2020, 10:18:10 AM
Bitcoin'i herhangi bir süre zarfında takip ettiyseniz, kripto para birimlerinin dijital bir altın olduğunu biliyorsunuz.

Bu fikre göre, varlık değerli metale benzer  temel özelliklere sahip olması sebebiyle, Bitcoin, hem boyut hem de fiyat eylemi ile zamanla altın benzeri bir varlık olacak.

Ancak bununla birlikte, Federal Reserve’ün Kansas City şubesine göre, bu anlatıdan bahsetmek için henüz çok erken görünüyor.

Aslında Merkez Bankası Şubesi, son zamanlarda yayınlanmış raporda, kripto topluluğu tarafından büyük ölçüde farkedilmeyen bu düşünceyi tersine çıkardı.

''Bitcoin Henüz Güvenli Bir Sığınak Değil''

Geçen hafta yayınlanan bir rapora göre, Kansas Federal Rezerv Bankası, Bitcoin'in kararlı bir şekilde güvenli bir sığınak olmadığını iddia ederek, varlığın dijital altından daha çok risk varlığına benzediğini belirtti.

Merkez Bankası Şubesi, “stres” dönemlerinde Bitcoin'in, S-P 500 endeksi ile yüzde 5 düzeyinde önemli bir seviyede pozitif bir korelasyonla çalıştığını gösteren Bloomberg verilerini gösterdi.

Öte yandan, stres dönemlerinde, 10 yıllık Hazine Bonosu ve altın fiyatı, S&P 500 ile hafif negatif bir korelasyonla çalışarak Bitcoin'in güvenli sığınak statüsüne ulaşmadığını gösterdi.

Bitcoin'in Geleceği

Birçoğu, Bitcoin'in dijital altın olmadığı konusunda Federal Rezerv ile hemfikir olsa da, henüz dijital altın değil. Bu, kripto para birimi zaten dijital altın ya da güvenli liman statüsüne ulaşmamışsa, o yöne doğru gittiği anlamına gelir.

Nisan sayısında Bloomberg Intelligence’ın “Crypto Outlook” un önemli bir teması, Bitcoin'in yavaş yavaş dijital altın haline geldiğinin bir işaretiydi.

Emtia masası, özellikle CME'nin Bitcoin vadeli işlemlerinin benimsenmesine, makro ölçekte azalan volatiliteye , altın ve kripto para birimi arasındaki artan korelasyona ve Bitcoin'in yavaşça dijital altın haline geldiği iddiasını desteklemeye yönelik artan kullanıcı sayısına işaret etti.

Belirtmek gerekirse, tahminlerin 30 günden daha az zamanda varmasını önerdiği blok ödül yarılamasının gelmesiyle birlikte, bitcoinin enflasyon oranı neredeyse altının seviyesine gelecektir ve bu da  şu anda devam eden süreci hızlandıracaktır. Çünkü, BTC, enflasyon oranının, gelişmiş dünyanın en fiat para birimlerinin iki katından yüksek olması dolayısıyla, muhtemelen dijital kıt varlık olma çabalarını engelliyor.

Analistler Bitcoin Satın Aldıklarını Söylüyor

Bitcoin henüz dijital altın olmasa da, analistler hala makroekonomik eğilimler nedeniyle değerli metale paralel olarak kripto para birimini satın aldıklarını söyledi.

Örneğin, Bitmex CEO'su Arthur Hayes, bir blog yazısında, yatırımcıların devam eden parasal rejim değişimi için BTC ve altın alması gerektiğini düşündüğünü, oysa paranın Merkez Bankası politikalarını kolaylaştırmak nedeniyle elde edilmesinin giderek daha kolay hale geldiğini belirtti.

https://www.kriptoarena.com/analistler-tartissa-da-bitcoin-satin-aldiklarini-soyluyor

4  Local / Bitcoin Haberleri / Bilgisayar korsanlarından şaşırtan 25 milyon dolarlık hareket on: April 21, 2020, 10:14:43 AM
Kimlikleri bilinmeyen bilgisayar korsanları, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü dForce’taki iki ayrı havuzdan toplamda 25 milyon dolar değerinde Ether ve Bitcoin’e çapalı birçok token çaldı…

Kullanıcı fonlarının bir blog yayınında çalındığını doğrulayan dForce Vakfı'nın CEO'su ve kurucusu Mindao Yang, bilgisayar korsanlarının onlarla görüşmek istediğini bildirdi. Yang, "Hackerlar bizimle iletişime geçmeye çalıştı ve onlarla tanışmayı amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

Bazı kripto para birimlerini geri verdiler

Öte yandan bilgisayar korsanları, çaldıkları kripto paraların bir kısmını dForce’a iade etti. İade edilen miktar, 320 HBTC ile 381,000 HUSD ve bunların toplamı yaklaşık 2.7 milyon dolar değerinde. Çalınan paranın yüzde 10'u şimdiye kadar devredilmiş olsa da bilgisayar korsanlarının daha fazlasını geri ödemek gibi bir niyetleri olup olmadığı belirsiz. Çalınan kripto para birimlerinin aktarıldığı adresler borsalarda kara listeye alındı. Bu da satışları veya aklamaları büyük ölçüde zorlaştırıyor.

Çalınan kripto varlıklarının bir listesi yayınlandı

Slow Mist'ten Blockchain güvenlik araştırmacıları, bilgisayar korsanlarının birkaç stable kripto para da dahil olmak üzere çok sayıda kripto para çaldığını açıkladı.

Çalınan paranın bir listesi yayımlandı:

WETH: 55159.02134

WBTC: 9.01152

CHAI: 77930.93433

HBTC: 320.27714

HUSD: 432162.90569

BUSD: 480787.88767

PAX: 587014.60367

TUSD: 459794.38763

USDC: 698916.40348

USDT: 7180525.08156

USDx: 510868.16067

imBTC: 291.3471

Ayrıca Slow Mist, saldırganların bu kripto paraları merkeziyetsiz borsalarda ETH ve diğer token’lara dönüştürdüğünü söyledi.

https://www.kriptoarena.com/bilgisayar-korsanlarindan-sasirtan-25-milyon-dolarlik-hareketi
5  Local / Bitcoin Haberleri / Tesla’nın Değeri, Bitcoin’in Toplam Piyasa Değerini Geçti on: April 21, 2020, 10:13:21 AM
Elektrikli araç üreticisi Tesla‘nın hisse değerleri yeniden 140 milyar doların üzerine çıktı. TSLA, yaşanan inanılmaz ve beklenmeyen sert düşüş sonrasında bazı uzmanlara göre “dibi bile görebilecek” seviyelere kadar gerilemişti. Ancak yaşanan gelişmelerden sonra TSLA’nın kısa sürede toparlandığı ve lider kripto para birimi Bitcoin‘i de (BTC) geçtiği görüldü.

Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 126 milyar dolarlık toplam piyasa değerine sahip. TSLA ise artmaya devam ediyor. Yılın en düşük seviyesine kadar gerileyen TSLA hisselerinin fiyatı 350 dolara kadar gerilemişti. Ancak bu olaydan sonra sadece 1 ay gibi bir süre içerisinde %120 artış yakalamayı başardı.

Tesla’yı Büyük Bir Tehlike Bekliyor
Önde gelen Bitcoin yatırımcılarından Tuur Demester de konu hakkında yaptığı açıklamada TSLA’nın bu artışa rağmen çok büyük bir risk ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Demester’e göre Koronavirüs nedeniyle azalan araç talebi, tedarik zincirinin durma noktasına gelmesi ve düşük petrol fiyatı TSLA hisselerinin geri çakılmasına yol açabilir.

Gerçekten de petrol fiyatları 20 Nisan tarihinde tarihin en düşük seviyesine gerileyerek negatif görünüme geçti. ABD petrolünün varil fiyatı -37 dolara kadar gerileyerek bütün dünyayı şoke etti.

https://coin-turk.com/teslanin-degeri-bitcoinin-toplam-piyasa-degerini-gecti
6  Local / Bitcoin Haberleri / Piyasa korkuyor, güvenemiyor… on: April 20, 2020, 04:22:48 PM
Kripto para piyasaları, hala 12 Mart’ta yaşanan çok sık yaşanmayacak sert düşüşün yaralarını sarmaya çalışıyor. Piyasa duyarlılığını ölçmek için kullanılan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, 9 Mart'tan bu yana “aşırı korku” aralığında yer alıyor. Başka bir deyişle, piyasaya duyulan güven 5 hafta boyunca en düşük seviyelerde ve bu da endeksin yaratıldığı Şubat 2018'den bu yana en uzun süre kaydedildi.


En uzun "aşırı korku" dönemi, Kasım ve Aralık 2018'de gerçekleşti. O zamandaki kripto para piyasası, 4.5 hafta boyunca "aşırı korku" seviyelerinden çıkmadı.

Endeksin geliştiricisi Alternative.me, endeksin "aşırı korku" durumunda olduğunu, bunun ise bir satın alma fırsatının işareti olabileceğini belirtiyor. Aksine, “açgözlülük” duygusu, yakında bir düzeltmenin meydana gelebileceği anlamına gelir. Endeks hesaplanırken aşağıdaki faktörler dikkate alıyor:

Oynaklık (% 25 ağırlık)

Piyasa Momentumu / Hacim (% 25 ağırlık)

Sosyal Medya (% 15 ağırlık)

Araştırma (% 15 ağırlık)

Hakimiyet (% 10 ağırlık )

Trendler (% 10 ağırlık)

https://www.kriptoarena.com/piyasa-korkuyor-guvenemiyor


7  Local / Bitcoin Haberleri / Türk yatırımcıdan borsalara 5 milyon dolarlık dava on: April 20, 2020, 04:21:44 PM
Türk doğumlu Kanadalı yatırımcı Salim Row, yanıltıcı bilgiler ve kripto para birimlerinin haksız tutulması nedeniyle Bitstamp ve GateHub'a dava açtı.

Law360’ta yer alan bilgilere göre Row, bu kaybın 2017 yılının Ağustos ayında 872 Bitcoin Cash’in haksız yere alıkonulmasına ek olarak Gatehub’ın internet sitesinde Bitcoin/Ripple takas fonksiyonunun çalışma şekliyle ilgili bilgilerin eksik ve yanıltıcı olmasından kaynaklandığını iddia ediyor. Row, platformda XRP karşılığında Bitcoin satın aldığını düşünürken oysa Bitstamp tarafından tutulacak olan Bitcoin IUO’ları almıştı.

Row, Bitcoin'in Aralık 2017 ve Ocak 2018 arasında 872 BTC'yi hesabından Bitstamp'a aktarmak istediğini, ancak bunun engellendiğini iddia ediyor. Row, bunun Gatehub platformunun müşterilerden gizlediği teknik hatadan kaynaklandığını belirtiyor. Bu gecikme nedeniyle, her Bitcoin'in yaklaşık 3 bin dolarlık kayıptan 2,5 milyon dolar kaybettiğini belirtiyor.

Hak ettiği Bitcoin Cash'i alamadı

Gatehub’ın 2017 yılının Ağustos ayında hak ettiği 872 Bitcoin Cash’i kendisine vermediğini, borsanın bu kripto paraları kendi yararına alıkoyduğunu söylüyor. Bilindiği gibi, Ağustos 2017'de Bitcoin blok zinciri bölünmüş ve Bitcoin Cash ortaya çıkmıştı. Bu şekilde, her Bitcoin sahibi, Bitcoin'leriyle aynı miktarda Bitcoin Cash alma hakkına sahip oldu. İddiasına göre, Row’un buradan da 2.4 milyon dolar zararı oldu. Böylece toplam rakam 4.9 milyon dolara ulaştı.

https://www.kriptoarena.com/turk-yatirimcidan-borsalara-5-milyon-dolarlik-dava
8  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin madencilik şirketinden şaşırtan performans on: April 20, 2020, 03:09:57 PM
Bilindiği gibi son zamanlarda koronavirüs salgınının kripto para madenciliği faaliyetlerine ciddi oranda zarar verdiği biliniyor. Anca bu ritüeli bozan bir firma var. Kanada merkezli madencilik şirketi Hut8 Mining'in hisseleri, şaşırtıcı bir şekilde sıçrama gösterdi.


Toronto Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketin hisseleri Cuma günü 0.60 Kanada dolarından 1 Kanada dolarına kadar yükseldi. Her ne kadar fiyat daha sonra 0.90 dolara kadar gerilese de yükseliş hala çarpıcı görünüyor. O gün 1,5 milyondan fazla hisse alınıp satılırken, bu günlük ortalamanın yaklaşık 8 katı.

Artışın kesin nedeni bilinmiyor, ancak Hut8'in diğer ülkelerdeki madencilik şirketlerine göre bir avantajı var. Koronavirüs pandemisi nedeniyle kapandığı sektörler arasında kripto para madenciliği esas alınmadığından dahil edilmedi.

2016 yılında halka açılan madencilik şirketi, 2017 yılının Mart ayında 8 dolar ile rekor bir seviyeye ulaştı.

https://www.kriptoarena.com/bitcoin-madencilik-sirketinden-sasirtan-performans

9  Local / Bitcoin Haberleri / Koronavirüs’e Rağmen Bitcoin ATM’lerinin Sayısı Artıyor on: April 20, 2020, 09:44:53 AM
Koronavirüs nedeniyle neredeyse tüm dünya karantina altına alındı ve şu an birçok sektör bundan oldukça sert darbeler aldı. Küresel ekonominin durma noktasına geldiği ve bankaların sınırsız para bastığı şu günlerde, kripto para piyasaları da ciddi anlamda düşüş yaşadı.

Buna rağmen kripto para sektörü ile bağlantılı olan bir iş alanının karantinalara rağmen önemli bir artış elde ettiği görülüyor. Bitcoin (BTC) ve kripto para ATM’lerinin sayısı gerek mağazalarda, gerek süper marketlerde gerekse de toplu taşıma istasyonlarının olduğu yerlerde inanılmaz bir hızla artmaya devam ediyor.

Bitcoin ve kripto para ATM’lerinin şu günlerde kritik altyapısal unsurlar arasında yer aldığı ve insanlara ihtiyaçlarını karşılama imkanı sunduğu biliniyor. DigitalMint isimli Bitcoin ATM işletmesinin kurucu ortağı Marc Grens, küresel pandemi durumunda bile Bitcoin ve Bitcoin POS cihazlarının müşterilerden ciddi talep aldığını belirtti.

Bitcoin ATM Sayısı Rekora Koşuyor
Grens, bunun bankacılığın gelecekte evrileceği nokta olduğunu belirterek, ATM cihazlarının %95’inin hala işlevsel olduğunu ve neredeyse her gün kullanıldığını belirtti. Buna rağmen hacim konusunda hafif bir düşüş yaşandığını belirten kurucu ortak, yine de devamlı olarak yeni müşteri talebi ile karşılaştıklarını ve bunun kripto paralara yönelik ilginin arttığı anlamına geldiğini belirtti.

1 Mart tarihinden 1 Nisan tarihine kadar olan süreçte dünya çapındaki Bitcoin ATM’lerinin sayısı 7.023’ten, 7.417’ye yükseldi. 1 Mayıs tarihine kadar sürenin 8.000’i aşması bekleniyor.

https://coin-turk.com/koronaviruse-ragmen-bitcoin-atmlerinin-sayisi-artiyor
10  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin Altın Karşısında Üç Yılın En Düşük Seviyesinde on: April 20, 2020, 09:43:38 AM
Stock-to-flow (S2F) modelinin yaratıcısı PlanB, lider kripto para birimi Bitcoin’in altın olarak değerlemesinin son üç yılın en düşük seviyesine ulaştığını ortaya koydu. Yani Bitcoin 2017’den bu yana altın karşısında en düşük seviyesinde bulunuyor. Ancak PlanB’nin açıklamasına göre bu durum altın için kesin olarak iyi bir haber olmayabilir. Çünkü Bitcoin madencilik ödülü yarılanması yaklaşıyor ve beklenen ralli gerçekleşmezse işler karışabilir…

Altının Canlanması
Koronavirüs sebebiyle tüm varlıklarla birlikte altın da düştü ve düşüşten sonra değerli metal gözle görülür V şeklinde bir toparlanma yaşadı. 14 Nisan’da, geleneksel güvenli liman varlığı yedi yılın en yüksek seviyesi olan 1.700 dolara yükseldi. Bu yükselişle beraber 2020 yılının ilk dört ayı değerlendirildiğinde altın Bitcoin’i geride bırakmış oldu.

Bu veriler altın savunucusu Peter Schiff gibi isimlerin altının çok büyük artışlar yaşayacağı ve Bitcoin’in tepetaklak olacağı yönünde açıklamalar yapmalarına sebep oldu.


S2F Modelinin İlk Testi
Kıtlığa dayalı stock-to-flow modeline göre, Bitcoin’in yıllık enflasyon oranı altının altına düşmek üzere. Altının enflasyon oranı %2 iken Bitcoin’in enflasyon oranı %1.66 olacak. Bu durumda Bitcoin’in arzı altından daha az olacak. Bilindiği üzere arzı azalan varlığın talebi artar ve bu talep artışı fiyat artışını da genel itibariyle beraberinde getirir.

Stock-to-flow modelinin de önerdiği üzere eğer eğer bu model doğru çıkarsa Bitcoin fiyatı 2021 yılı sonuna kadar on kat artabilir.

Öte yandan Mart ayındaki düşüşlerin ardından önemli bir isim olan Peter Brandt da Bitcoin’in 1.000 dolara gerileme ihtimali olduğunu öne sürmüştü.

Tüm bunlara bakıldığında aslında Bitcoin’in öngörülen fiyat hareketlerinden bağımsız grafikler çizmeye başlaması piyasada farklı sesler yükselmesine yol açtı. Önümüzdeki günlerde Bitcoin’in nasıl bir yol çizmeyi tercih edeceğini hep beraber göreceğiz…

Kaynak: U.Today

https://coin-turk.com/bitcoin-altin-karsisinda-uc-yilin-en-dusuk-seviyesinde
11  Local / Bitcoin Haberleri / DeFi Uygulaması Hacklendi: Yüz Binlerce Dolarlık Bitcoin ve Ethereum Gitti on: April 20, 2020, 09:42:50 AM

Merkeziyetsiz uygulamalar özellikle son iki yıldır kripto para sektörünün en çok konuşulan yenilikçi uygulamaları arasında yer alıyorken, artık çoğunlukla yapılan saldırılar ile anılmaya başlandılar. 18 Nisan tarihinde ortaya çıkan bir gelişmeye göre, bir merkeziyetsiz finans uygulaması daha saldırıya uğradı ve 300.000 dolardan fazla değere sahip kripto para çalındı.

Blockchain geliştiricisi ve DeFi uzmanı Julien Bouteloup konu hakkında yaptığı açıklamada saldırının Uniswap tabanlı bir havuzda ortaya çıktığını belirtti. Bouteloup’a göre saldırgan 300.000 dolar değerinde ETH ve Ethereum (ETH) ağı tabanlı Bitcoin’in tokenleştirilmiş versiyonu olan imBTC çalmayı başardı.

Merkeziyetsiz Finans Uygulamaları Güvenli Değil Mi?
Ünlü geliştirici aslında bu güvenlik açığının bundan altı ay önce gündeme geldiğini ve kimsenin o tarihte bunu kapatmak için uğraşmadığını ifade etti. ERC777 koduna gerçekleştirilen bu basit saldırı ile beraber 300.000 dolardan fazla kripto para çalınması ise merkeziyetsiz finans uygulamalarına duyulan güvenin bir kere daha sorgulanmasına yol açtı.

Geçtiğimiz aylarda da bZx isimli merkeziyetsiz uygulama flaş kredi yöntemi ile saldırıya uğramış ve kullanıcı önce 300.000 dolar, daha sonra 650.000 dolar çalmayı başarmıştı. Bu aslında merkeziyetsiz finans uygulamalarının güvenliğine gölge düşüren ilk saldırı olmuştu.

https://coin-turk.com/defi-uygulamasi-hacklendi-yuz-binlerce-dolarlik-bitcoin-ve-ethereum-gitti
12  Local / Bitcoin Haberleri / Analist: Bitcoin Halving Sonrası Satış Baskısı Azalabilir on: April 20, 2020, 09:41:38 AM
Investor’s Podcast Network kurucusu Preston Pysh, Bitcoin‘in (BTC) beklenen Halving ile beraber uzun süredir istenen bir seviyeye gelebileceğini belirtti. Özellikle 12 Mart tarihinden sonra BTC üzerinde ciddi bir satış baskısının oluştuğu ve madencilerin giderlerini karşılamak için Bitcoin sattığı biliniyor.

Bitcoin Halving ile beraber fiyatın sabit kalacağı tahmin edilirken madencilerin elde eddecekleri BTC miktarı da yarı yarıya yani 12,5’ten 6,25’e kadar düşecek. Birçok kişi ve uzman bu durum karşısında endişelendiğini belirtirken Pysh, aslında endişeye mahal olmadığını ve tam tersi bir etki oluşabileceğini belirtti.

Bitcoin Halving Tam Tersi Bir Etki Yaratabilir
Ünlü uzmana ve kurucuya göre Halving sonrasında talep artacak ancak madenciler yine de ellerindekini satmaktan vazgeçecek. Bitcoin’in daha da sınırlı bir arza sahip olacağını belirten ünlü isim bunun doğal olarak talebi inanılmaz şekilde arttıracağını düşünüyor.

Yeterli gelire ve kaynaklara sahip olmayan küçük çaplı madencilerin iflas edeceğini de belirten Preston, buna rağmen büyük çaplı ve sektörün asıl yükünü omuzlanan madencilerin devam edeceğini ve BTC satmayacaklarını belirtti.

https://coin-turk.com/analist-bitcoin-halving-sonrasi-satis-baskisi-azalabilir
13  Local / Bitcoin Haberleri / Binance CEO'sunda gelecek için umut veren açıklamalar on: April 19, 2020, 10:30:04 AM
İşlem hacmi ve kullanıcı sayısı ile dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance CEO'su Changpeng Zhao, online kripto para birimi ve Blockchain konferansı BlockDown'a katıldı.

16 ve 17 Nisan'da yapılan bu konferansta Zhao, kripto pazarlarından ve küresel ekonomiden Binance'a kadar birçok konuda görüşlerini paylaştı.


Binance CEO'su, 2020'nin dünya için korkutucu bir yıl olmasına rağmen, kripto para borsası işinin iyi gittiğini iddia etti. Hacmin 3 ila 5 kat arttığını vurgulayan Zhao, “Bitcoin'in fiyatı düşse de alım-satım aktivitesinde çok artış görüyoruz” dedi.

Zhao, kendisi de dahil olmak üzere çoğu kripto yatırımcısının agresif geri çekilmenin anaakım piyasalar üzerindeki kripto para birimleri üzerindeki etkisini tahmin edemediğini itiraf etti. Binance CEO'su, aynı anda kripto para birimi satan birçok trader’ın pazardaki çöküşü hızlandırdığını savundu.

Fiyat düşüşüne karşın hacım arttı

Zhao, konuşmasının devamında mart ayında görülen sert düşüş sırasında işlem hacimlerinin rekor düzeye çıkmasının kripto para piyasaları için olumlu bir işaret olduğunu iddia etti. Binance yöneticisi, “Tarihsel olarak fiyat düştüğünde ve aşağıda dengelendiğinde işlem hacimlerinin azaldığını gözlemledik, ancak bu düşüşte çok daha yüksek hacimler görüyoruz” dedi. CEO, bunun sektöre gelen çok fazla insan olduğu anlamına geldiğini belirterek, "Genel olarak, fiyatlar bu olduğunda uzun süre düşük kalmıyor" ifadelerini kullandı…

Parasal genişleme ve Bitcoin

Zhao, parasal genişlemenin sonunda kripto para birimlerinin benimsenmesini artıracağını düşünüyor. Binance CEO'su, “Matematik yanılmaz; fiat para arzını arttırırsanız ve Bitcoin sınırlı bir varlıksa, matematik sonunda çalışacaktır. Birkaç ay içinde parasal genişlemenin etkilerini göreceğimizi düşünüyorum" şekline görüş bildirdi.

“IEO’dan gelecek adına ümitliyim”

Piyasalar hakkındaki bu yorumların ardından Zhao, Binance'deki gelişmelere de değindi. CEO, "IEO açısından gelecek için çok umutluyum… IEO'larla birlikte yükselmesi beklenen projelere küresel çapta yatırım yapma fırsatı yaratıyoruz. Para yatırmak için çok zor zamanlar geçiriyoruz. Aslında benzer döngüler gördük. Geleneksel pazarlarda da gördük. Çoğu zaman, para bittiğinde hükümetlerin şirketleri kurtardığını hatırlıyoruz. Ancak bu dönem artık sona erdi. ICO'larda ve IEO'larda artık insanların sizinle veya projenizle ilgilentiğini görüyoruz. Bu projelere zaten Blockchain fon desteği diyorum. 2017'den bu yana ICO'lar çok para kaybediyor veya yatırım tutuyor, ancak bu stille kullanıcılarımızdan ve müşterilerimizden her zaman iyi geri bildirimler aldık. 2017 aslında bizim için kolay bir yıldı. Örneğin, şimdi herkes için zor. Yine volatilite var, ama zor. Piyasada hala bazı paralar dolaşıyor. Para kazanmanın birkaç yolu var ” ifadelerini kullandı.


https://www.kriptoarena.com/binance-ceosunda-gelecek-icin-umut-veren-aciklamalar
14  Local / Bitcoin Haberleri / ‘Yüksek profilli insanlar Ethereum ile ilgilenmeye başladı’ on: April 19, 2020, 10:28:02 AM
“Yüksek profilli insanlar Ethereum ile ilgilenmeye başladı”…. Bu sözler Kripto para yatırım fonu Three Arrows Capital'ın CEO'su Su Zhu’ya ait…

Ethereum'un şu anda beklenenden çok daha düşük bir fiyatı olduğunu belirten Zhu, her işlemde bir miktar ETH alınırsa, ikinci en büyük kripto para biriminde bir arz şoku yaşanacağını düşünüyor.

Zhu, “Asya'da da Ethereum'a büyük ilgi var. Bence bunun nedeni insanlar tarafından anlaşılması daha kolay olması. Bitcoin satın alıyorum çünkü dijital bir altın. Ancak, Ether ile küresel ödeme katmanına güç veren bir varlığım var. Aslında karlı bir dijital gayrimenkul sahibi olmak gibi... Burada fiyatlardan ya da staking yaparak veya ağ üzerindeki diğer işlemlerden kâr elde edebiliyorsunuz " şeklinde konuşuyor...

https://www.kriptoarena.com/yuksek-profilli-insanlar-ethereum-ile-ilgilenmeye-basladi
15  Local / Bitcoin Haberleri / 75 milyar dolarlık dev yatırım fonuna Bitcoin izni çıktı on: April 19, 2020, 09:44:46 AM
75 milyar dolarlık yatırım fonu Renaissance Technologies’ın ünlü Medallion fonu Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapabilmek için gereken izni aldı.The Block’un SEC belgelerine dayandırdığı haberine göre, dünyanın en büyük serbest yatırım fonlarından biri olan Renaissance Technologies’in ünlü fonu Medallion Funds, bundan böyle CME üzerinde Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri satın alabilecek. Şirket, Bitcoin’e ilişkin faaliyetlerini CME’deki nakit uzlaşılı sözleşmelerle sınırlayacağını vurguladı. Şu an için şirketin herhangi bir Bitcoin sözleşmesi alıp almadığı bilinmiyor.

Aralık 2017'de başlatılan CME Bitcoin sözleşmeleri, yatırımcıların Bitcoin teslimatına ihtiyaç duymadan önde gelen kripto para birimleri üzerinde işlem yapmalarına izin veriyor.

Renaissance’ın Medallion fonu, performansıyla manşetlerde yer alıyor. Wall Street Journal, 10 milyar dolarlık fonun kötü piyasa koşullarında yıl başından bu yana yüzde 24 kar elde ettiğini bildirdi. Fon mart ayında bile yüzde 10 kar elde etti.

Şirketin şimdi Bitcoin'de işlem yapabilmesi, kripto para birimleri için fiyat açısından iyi bir haber olmayabilir. Rönesans'ın CME sözleşmelerini Bitcoin satmak için bir araç olarak kullanabileceği belirtiliyor.

1982 yılında kurulan şirket, ödüllü matematikçi James Simons tarafından yönetiliyor. Yüksek getirileriyle bilinen Madalyon fonu, 1988'den 2018'e kadar yıllık ortalama yüzde 40 kar elde etti. Fona sadece şirket çalışanları dahil edilebilir.

https://www.kriptoarena.com/75-milyar-dolarlik-dev-yatirim-fonuna-bitcoin-izni-cikti
16  Local / Bitcoin Haberleri / İddia büyük: Borsanın ‘domain’i kapatıldı on: April 17, 2020, 01:37:07 PM
Singapur Yüksek Mahkemesi'nin ünlü borsa Kucoin'in varlıklarını taşımasını yasakladığı iddia ediliyor. Geçici ihtiyati tedbir kararı ile mahkemenin KuCoin'in web sitesi de dahil olmak üzere varlıkların taşınmasını veya taşınmasını durdurduğu söyleniyor.

CoinTelegraph'a göre, Kucoin'in ana alanı olan Kucoin.com şu anda ülkede kilitli ve borsa bu duruma müdahale edemiyor. Yeniden yapılanmaya giden borsa önünde birçok zorluk ortaya çıkıyor.

2017 yılında kurulan KuCoin, kısa sürede dünyanın en önemli borsalarından biri olmayı başardı ve sadece 12 ayda 100 ülkede 5 milyon kullanıcısı oldu. Borsa da kuruluşundan birkaç ay sonra girişimcilerden yaklaşık 20 milyon dolar yatırım aldı.

Bu hareketten önce borsada sorunlar yaşandığı belirtildi. Bu yılın başında KuCoin tarafından yayınlanan bir basın açıklamasında şirket büyük bir yeniden yapılanma bildirdi. Şirket ayrıca şirketin tüm işlerinden sorumlu KuGroup'un kurulduğunu belirtti. Şirket ayrıca geçen yıl neredeyse tüm yönetim ekibini değiştirerek daha da karışıklığa neden oldu.

Şimdi şirket ücretli bir lisans olmadan çalışamaması nedeniyle yeni bir zorluk ile karşı karşıya kalıyor ve bu da şirketin ülkede ödeme hizmeti vermesini yasaklıyor.

Borsa ABD'de ve Singapur'da büyük zorluklarla karşılaşabilir. Bu arada da KuCoin de dahil olmak üzere, yatırımcılarını tanıyan, yanıltıcı ve kayıt dışı menkul kıymetler satan birçok popüler borsa ve şirket hakkında bir soruşturma başlatıldı.

KuCoin'den açıklama

KuCoin ise yaptığı açıklamada, "Şimdi çok sayıda hesabın KuCoin alanı hakkında yanlış bilgi yaydığını fark ettik" dedi.

Ana alanlarının sahip oldukları tek alan olmadığını duyuran şirket, kullanıcıların her zaman başka bir alan adı seçebilecekleri, ancak doğrulanmamış bilgiler konusunda dikkatli olmaları ve KuCoin hakkında daha fazla açıklama için resmi duyuruların takip edilmesi gerektiği belirtti.

Platforma Kucoin.io veya Kubi.cc ile Kucoin.com adresinden erişilebileceği kaydedildi.

https://www.kriptoarena.com/iddia-buyuk-borsanin-domaini-kapatildi
17  Local / Bitcoin Haberleri / Circle CEO’su: Daha Önce Görülmemiş Bir Stablecoin Talebi Var! on: April 17, 2020, 01:30:18 PM
Circle CEO’su ve kurucu ortağı Jeremy Allaire, firmanın stablecoin’ler üzerindeki çalışmalarını arttırma kararı almasından yaklaşık dört ay sonra firmalardan inanılmaz bir talep almaya başladıklarını ve bunun koronavirüs ile ilgili olabileceğini vurguladı.

USD Coin’e Olan Talep Rekor Kırdı
Stablecoin’ler aslında belirli bir itibari paraya veya altın gibi değerli varlıklara endeksli olup değerlerini bunlardan alan kripto paralar olarak biliniyorlar. Circle’ın kendi stablecoin’i de USD Coin (USDC) olarak biliniyor. Allaire, stablecoin’lerin ilk başta sadece kripto para borsalarında kullanılan varlıklar olduğunu ancak artık bunun değiştiğini ifade ediyor.

Allaire’e göre artık birçok geleneksel finans firması da dünyanın dört bir yanına para göndermek veya transfer yapmak için stablecoin’leri kullanıyor. Özellikle e-ticaret firmaları, reklam ağları, lüks ürün üreticileri, dijital içerik piyasaları, eşler arası kredi verme platformları, ödeme şirketleri, yazılım firmaları, profesyonel hizmet firmaları, ödül işletmeleri, mobil bankacılık hizmetleri ve diğer internet şirketlerinin stablecoin’lere olan talebi arttırdığını belirten Allaire, bunun beklenmeyen bir gelişme olduğunu belirtti.


CoinMetrics tarafından aktarılan verilere göre de USDC’nin toplam piyasa değeri %65 gibi inanılmaz bir yükseliş elde etti. 1 Mart tarihinde 444 milyon dolar olan toplam piyasa değerinin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 734 milyon dolara kadar çıktığı görülüyor.

Aslında bu alanda neredeyse bütün stablecoin’lerin önemli büyüme elde ettiği biliniyor. Bu da hem piyasadaki dalgalı görünümden hem de insanların stablecoin’ler ile para  göndermenin çok daha kolay olduğunu fark etmelerinden kaynaklanıyor olabilir.

https://coin-turk.com/circle-ceosu-daha-once-gorulmemis-bir-stablecoin-talebi-var
18  Local / Bitcoin Haberleri / Ünlü YouTuber: Wall Street Bitcoin Alıyor! on: April 17, 2020, 01:25:56 PM
Kripto para sektörünün ünlü YouTuber‘larından ve bloggerlarından birisi olan IvanOnTech, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir bilgiyi kullanarak aslında Wall Street’in harıl harıl Bitcoin (BTC) almakta olduğunu ifade etti. IvanOnTech, Wall Street’in yaptığı alımların yaklaşık olarak Bitcoin’in toplam arzının %5’ine denk geldiğini düşünüyor.

Grayscale’in Bitcoin Fonu Rekor Kırıyor
Aslında bu haber dev Bitcoin yatırım fonu Grayscale‘in ilk çeyrek raporunu yayınlamasından sonra oldu. Grayscale, ilk çeyrekte diğer yılın ilk çeyreğine kıyasla 500 milyon dolarlık gelir artışı elde ettiğini ve sirkülasyondaki toplam BTC miktarının %1,7’sine ulaştığını açıklamıştı.

Bu da yaklaşık olarak 360.000 Bitcoin’e tekabül ediyor. Grayscale’in kurumsal yatırımcılara açık bir platform olması ise aslında bu ilginin kurumsal yatırımcılardan geldiğini gösteriyor. IvanOnTech, ilk tweet’inde Wall Street’in 360.000 Bitcoin’e sahip olduğunu, bunun devamında ise diğer kurumsal yatırım fonları ile beraber toplam miktarın sirkülasyondaki BTC’nin yüzde 5’ine denk geldiğini düşündüğünü belirtti.

12 Mart tarihinde yaşanan sert fiyat düşüşü kurumsal yatırımcıların kaçması olarak yorumlansa da yaşanan yeni artış tam da kurumsal yatırımcıların geri dönüşü anlamına gelebilir.

https://coin-turk.com/unlu-youtuber-wall-street-bitcoin-aliyor
19  Local / Bitcoin Haberleri / Dikkat! Bitcoin yatırımcıları ‘halving’ stratejisini değiştiriyor on: April 17, 2020, 01:24:31 PM
Mayıs ayındaki 'halving' yaklaştıkça, yatırımcıların Bitcoin biriktirme olasılığı daha yüksek.

Glassno'daki CoinDesk'in Blockchain veri şirketinin raporuna göre; Borsa adreslerinde tutulan toplam Bitcoin sayısının 7 günlük hareketli ortalaması 2.214.365'e düştü. 14 Nisan'da elde edilen bu rakam, geçen haziran ayından bu yana kaydedilen en düşük rakam. Salı itibarıyla 17 Ocak 2020'de kaydedilen 2.404.786 ortalama yaklaşık yüzde 8 düştü.

Bitcoinler uzun vadede kalmak için borsalardan çekiliyor

Glassnode'e göre, hesap bakiyelerindeki düşüş, uzun vadeli elde tutma stratejilerine doğru bir kaymaya işaret ediyor. Çünkü fiyatların artması beklendiğinde, kripto paraları borsadan alıp daha uzun tutmak için kişisel cüzdanlarına aktarıyorlar. Fiyat düşme eğilimi gösterdiğinde, aksine, kripto paralarını borsalara taşıyorlar.

Örnek olarak, Bitcoin'in fiyatı 15 Mart'a kadar bir haftada yüzde 33 düştü. O dönemde borsalarda tutulan paraların 7 günlük ortalaması 11 Mart'ta 2.333.279 ve 18 Mart'ta 2.350.795 idi. BTC'lerin hesaplardaki düşüşü 19 Mart'ta tekrar başladı.

Yatırımcıların BTC'lerini kişisel cüzdanlarına çekmeleri, 27 gün sonra gerçekleşecek olan halving' etkinliği ile doğru orantılı olabilir. Bitcoin'deki enflasyonu kontrol etmeyi amaçlayan bu sürecin sonunda, blok ödülleri madenciler için 12.5 BTC'den 6.25 BTC'ye düşecek. Aslında, madenciler ödül bölünmesinden sonra ekosisteme daha az para ekleyecek. Konuya ilişkin olarak, bazı analistler bunun arz açığı yaratacağını ve fiyatları artıracağını düşünüyor.

GSR ticaret başkanı Richard Rosenblum, yarı bitirme süreci için "Bitcoin önümüzdeki ay yarılanma sürecini deneyimlediğinde, fiyatların artmasını ve pazarın geri kalanını onunla birlikte taşımasını bekliyoruz." Dedi. söyledi.

https://www.kriptoarena.com/dikkat-bitcoin-yatirimcilari-halving-stratejisini-degistiriyor
20  Local / Alternatif Kripto-Paralar / steemit sitesinin brave yayıncı olarak onaylı olması on: April 16, 2020, 08:26:37 PM
Az önce steem'e merak sardım üyelik açmaya vs çalışıyordum. Brave browser kullanıyorum ve brave reklamı yayınlayan siteler onaylı olarak üst köşede görünüyor. Steemit sitesi brave browsere kayıt olmuş ve brave reklamı yayınlayarak bat token kazanıyorlar.

Bu şekilde bravede kayıtlı olmak aslında siteye bildiğin google adsense reklamı koymak ile aynı şeydir. Steemit merkezsiz ise bu şekilde reklam koyması sizce doğru mu? kazanılan batlar birilerine merkezi olarak gidiyor Smiley yarın öbürgün steemit içeriklerinin arasına google reklamları koyup kullanıcıların içeriklerinin sırtından merkezi şekilde para kazanılmaya çalışabilir mi?

Yani içeriklerim reklam altında kalacaksa ve bundan çıkarım olmayacaksa steemit yazarı olmaktansa medium'da yazarım daha iyi.

Bu arada fork olan hive'de aynı şey söz konusu değil. Hive, brave için yayıncı onayı almamış.

Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!