Bitcoin Forum
December 09, 2023, 03:37:58 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »
1  Local / Fonlar / Seçil Bacı Fonu on: November 24, 2023, 03:46:10 PM
Arkasına bankayı önüne futbolcuları alan arda endeksli bir fon  Grin
Kaldıraçlı işlemle iki kar eden tip fon açıyor bizim burdan çıkmış olması gerekirdi.
deprem yüzünden borsa çakılmasa daha toplarmış gibi , düşüş gelene kadar kaldıraçlar süper gözükür sonrası patlak tabi.
para aldığı kişilere risk bildirimi falan imzalatmış mıdır  Kiss
2  Local / Ελληνικά (Greek) / Ανάληψη ευρώ από το Binance σε τραπεζικό λογαριασμό" on: November 06, 2023, 10:42:37 PM
Ως ξένος επενδυτής με ενδιαφέροντα στην Αθήνα, σκέφτομαι να ανοίξω σύντομα έναν τραπεζικό λογαριασμό. Αναρωτιέμαι αν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα κατά την ανάληψη ευρώ από το Binance—είτε πρόκειται για 10.000 είτε για 100.000 ευρώ κάθε φορά. Σε περίπτωση που η τράπεζα απαιτήσει απόδειξη εισοδήματος, αγόρασα τα νομίσματά μου πριν από 10 χρόνια με τον μισθό μου, είναι αρκετό να δείξω το ιστορικό συναλλαγών; Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος, είτε πολίτης είτε μη πολίτης, έχει παρόμοια εμπειρία με αυτό
3  Local / Konu Dışı / Depremde enkaz altın kalanlar için yaşam boşluğu on: February 09, 2023, 02:07:48 AM
Ülke olarak çok büyük bir deprem yaşadık ve birçok kayıp verdik  Cry fakat enkaz altında hala hayatta olan birçok kişi olduğunu sosyal medya dan görebiliyoruz. Bu kişilerin akrabaları yardım ekiplerini bekliyor , çok fazla enkaz altında kişi olduğundan ve lojistik problemleri olduğundan birçok kişinin ekiplerin yetişmesine vakti yok. Bu kişilerin bazıları sağlık olarak iyi durumda yaraları yok ve yetişkin yaşlardalar. Benim gördüğüm bir video da bir adam annesinin içeride olduğunu ama ulaşamadığını fakat ses ile iletişim kurabildiğini söylüyordu , haliyle endişeli ekipleri bekliyor. Halbuki bu tarz enkaz altında kalan kişiler gıda yardımı alabilirse uzun süre yaşayabilir, bunun gerçekleşebilmesi için enkaz altına 10 cm lik bir delik açılması ve bu delikte pvc bir boru vasıtasıyla gıda ulaştırılması mümkün olabilir, 10 cm lik delik açmak gıda bulmak boruyu bulmak problem olabilir ama ses geliyorsa zaten bir boşluk var demektir , 10 cm lik delik olmasa bile su verilebilecek ince bir cm lik boru bile iş görür, gıda bulana kadar su verilebilir, su ile haftalarca,aylarca yaşanabilir, multi vitamin atılırsa suyun içine hayati vücut fonksiyonları devam edebilir. Yardım ekipleri gelene kadar haftalar geçebilir, sadece beklemek durumunda kalan ve hala donmayan kişiler zaten izolasyonlu bir ortamda demektir, insan nefesi bile yeterli ısıyı sağlayabilir kapalı küçük bir ortamda, tek eksiği olan yaşamsal gıdaları da bir yakını verebilirse hayatta kalma ihtimali artabilir. Onbinlerce insanın enkaz altında olduğunu düşünürsek ekiplerin gelmesi aylar bulabilir, soğuktan etkilenmeyen, yarası sağlık problemi olmayan kişilerin tek eksiği olan gıdayı haftalarca bir "yaşam boşluğundan" temin etmek gerekiyor. Akrabaları büyük bir şok içindeler ,sürekli yardım ekip bekliyorlar ve çok rahat düşünemiyorlar bu fikri onlarla paylaşabilirsek imkanı olanlar deneyebilir , düşüncesi bile psikolojik olarak onları rahatlatır. Biz burada rahat koltuklarımızda düşünüp onlarda düşünmüştür diyebiliriz ama stres ,çaresizlik içinde kendileri aç olarak birçoğu düşünememiş olabilir. Size de mantıklı geldiyse sosyal medya platformlarından(benim sosyal medya da hesabım yok) bu fikri yardım isteyen kişilere imkanı var ise iletebilirsiniz.
4  Local / Konu Dışı / Depremde yeni bina yıkılır mı ? on: February 06, 2023, 08:43:48 PM
Her depremde olduğu gibi malumunuz maraş merkezli depremde de yeni binaların yıkılması ile ilgili yalan yanlış bilgiler dolanıyor etrafta. Uzmanlık alanım sayılan bu konuda ufak bir bilgilendirme yapayım.
Yeni bina: 2006 sonrası yeni yönetmelikle yapılmış bina , Eski bina:2001 öncesi yeni yönetmelikle yapılmış bina (2001 de yapı deneyim yasası 2006 da yeni deprem yönetmeliği çıkıyor)
Bugün gerçekleşen büyük depremde 7,7 gibi bir ölçek ve 7 km gibi bir derinlik söz konusu , 7,6 lık ayrı bir deprem 12 saat geçmeden gerçekleşiyor.
Bu tip sarsıntılardan sonra hala ayakta bina kalmış olmasını enteresan bulduğumu belirtmeliyim.
99 depreminden sonra yeni yapılan binalar 7 şiddetindeki depreme göre hesaplanıyor ve % 30 güvenlik payı ekleniyor. yani 7.5 ve üstündeki depremlere göre bina yapılmıyor diyebiliriz çok kabaca.
Şimdi yeni binalarda deprem hasarı çok az olabiliyor ama yönetmelik 7 şiddetindeki depreme göre hazırlanmalı diyor. bu depremi yedikten sonra amaç binanın insanların ölmeden binadan çıkmasına izin vermesi, yani malı değil canı korumak esaslı bir anlayış var. Binanın hasarını etkileyen çok faktör var hepsine değinmiyorum ama bir bina bir kere 7 üzeri deprem yedi mi , ağır hasarlı araç gibi sayılıyor, bir uzman değerlendirmeden içine tekrar girmemek lazım. Birçok yeni bina depremi az hasarla atlatmış gibi duruyor, ancak deprem bölgesindeki binaların çoğunun eski olduğu biliniyor, birçok eski bina da yıkılmadan merkez üste olmalarına rağmen günü atlatmış gibiler. Yeni bina da olsa eski bina da olsa artık 7.7 üzerine 7.6 yemiş binalar ciddi darbe almış durumdalar. İçindeki insanların ölmeden çıkabildiği her yeni bina işini yapmış demektir. Bir çok kişi yeni binaya birşey olmaz gibi algılıyor ama siz 7,7 den sonra 7,6 gelmişse ilkinden aldığı hasardan dolayı ikinci de gitmesi gayet olası. Görebildiğim bir yeni bina yıkılmamış ama hakeza yıkılsa dediğim gibi içinde insan ölmemişse ilk dakikalarda görevini yerine getirmiş oluyor. binalarda duvar yıkılması tavan çatlaması sıva dökülmesi gibi durumlar yeni binalarda da olabilir, duvarı yıkılan binaya yıkılmış işte diyen tiplerde var ortalıkta ama taşıyıcı sistemlerin durumu önemli duvarı tamir edebilirsin ama taşıyıcı zarar görmüşse uzman bakıp güçlendirme yada komple yıkım verecektir.
Malatya da yıkılan yeni bina haberi var ama o yalan bina 22 yıllık yani 2006 öncesi hatta 2001 öncesi o da eski sayılır, ki orda da insanlar çıktıktan sonra yıkılmış yani can kaybı yok yani eski olmasına rağmen yine iyi iş görmüş, tabi çevresindeki binalar yıkılmamışken neden yıkılmış bunu incelemek lazım bu ayrı bir başlık konusu.
Yeni binalar yıkılmaz demiyor kimse sadece belli bir şiddette bir kereliğine canınızı korur deniliyor, buna rağmen gayet iyi iş çıkarmışlar gibi duruyorlar.
Eski binalar da kesin şu şiddette yıkılır diyemeyiz bazen yanlışlıkla da olsa sağlam yapılabiliyor binalar , fazladan kolon çimento demir kullanan insanlar oluyor inşaatlar da.
Maddi imkanınız varsa kesinlikle yeni binalarda oturun, eski binalara mecburen girme durumunuz olabilir ben korka korka girip bir an önce çıkmaya bakıyorum.
Eski bina ile yeni bina arasında duruma göre 3-5 kat güç farkı olabiliyor yani 3-5 kat daha fazla yük taşıyabilir benzer durumdaki iki bina yenilik durumuna göre.  

Düzenleme, sismograf verisi:

Maraş depreminin sismograflardan alınan ivmelenme verileri:
- Kesikli çizgi binalar için hesaplanan ivmelenme
- Renkli çizgiler gerçekleşen ivmelenmeler

Görüldüğü gibi deprem binalar için hesaplanan dan daha şiddetli olmuş
bu veriler önümüzdeki günlerde rapor haline getirilirse linkini de paylaşırım

5  Local / Konu Dışı / şikayetlerinizi tüketici mahkemesine ve bddk ya yapın şikayetvara değil on: December 27, 2022, 11:52:52 PM
Birçok insan herhangi bir üründe sorun yaşayınca soluğu şikayetvar sitesinde alıyor, halbuki o sitenin pek bir yaptırımı yok, çoğu markanın orada %10 bile başarı oranı bile yok.
Halbuki tüketici mahkemesi ufak tefek her türlü arızayı dinliyor resmini videonu faturanı yolluyorsun gerisine bakıyor, çoğu kez ürün parasını hesabıma aldım, çakal satıcılar 6 ay garantisinin var bunun yada bisikleti 2 ayda bir bakıma getirmedin garanti iptal olur modunda şimdi savunması istenmiş firmadan. Bddk ise bankayla sorun yaşadığınızda bankayı sağlam silkeliyor. Geçen bir banka bana talepte bulunmadığım halde kredi kartı çıkartmış halbuki hesapta para bile yok, bende iptal edin dedim 1hafta salladılar hemen bddk ya ilettim, ortalık karıştı telefonlar telefonlar filan biz iptal ettik yanlış anlaşılma olmuş falan , en son aradığında işimi kaybedebilirim diyordu eleman, sanki sorun bir karttan ibaret değil gibiydi ama neyse kart bddk ya şikayet edene kadar görünüyordu sonra iptal oldu bende sorunum kalmamıştır bankaya çalışana kıymayın diye msj attım.
herhangi bir masrafınız olmuyor, avukatlık olmayacak meblağlara bakıyorlar (30 bin tl ye kadar)
Bu tip kurumları kullanmasını bilirseniz çok iyi çalışıyorlar  Kiss
6  Economy / Exchanges / is huobi going down ? on: November 12, 2022, 03:39:51 AM
https://coinmarketcap.com/currencies/husd/

right now husd is 17 cent , it is a comedy that an exchange sells its own stable coin to someone else and claim itself not responsible for it.
They also closed local offices leaving only last personels for local support while even ftx was opening new local offices.
A hack happened and billions valued husd gone then some recover news but they could not stand and sold exchange whole. But we know from poloniex selling a damaged exchange doesnt turn good to its customers.
Also justin sun seems involved this new ownership. As a result it seems like they bought for emtying its case. they made a lot of campaign that can affect unexperienced cyrpto customers, that smells bad.
After ftx we still can see exploited customers at exchanges in this unregulated sector. Be carefull  Undecided
7  Local / Ekonomi / Huobi nin durumu da iyi değil on: November 11, 2022, 06:12:16 PM
Ortalık karışık malumunuz ama vaktiyle en büyük borsalardan biri olan huobi an itibariyle baya kötü durumda, bu hıyarlar önceki aylarda kendilerine ait olan ve bankada karşılığı 1e1 olan Husd koini elemanın birine satmışlar ve o adam skip atmış koini
https://coinmarketcap.com/currencies/husd/
şans eseri husddan çıkmıştım ama eminim bir sürü kişi yakalanmıştır buna, bunun sahibi  zevzeğin zor durumda olduğu biliniyordu ve borsayı önceki ay sattı ama alan kişiler iyi niyetli durmuyor muhtemel için boşaltmak için almışlar, hazır müşteri düdüklemek için ,Ht ile de oynuyorlardı bütün yerel ofislerini nerdeyse kapattılar çok az destek elemanı kaldıki çıktıkları anlaşılmasın, şimdi de büyük kampanyalar fln ile deneyimsiz kullanıcı çekmeye çalışıyorlar.
Normalde daha uzun dayanırlardı ama ftx in göçmesiyle şimdi daha .ikik bir durumdalar.
FTX bilançosu sürpriz di ama bunlar göçerse sürpriz olmaz. Shocked
8  Local / Ekonomi / Bitcoin ne zaman alınır ? on: June 18, 2022, 07:11:06 PM
Malumunuz bu fiyattan aşağı inmez, kurumsallar girdi onlar zararına iş yapmaz veya elın dayının dübürün de laf etsin diye bekleyen yeniyetmeleri dinlemediyseniz çoktan satmış almak için vakit bekliyorsunuzdur.
Deneyimsiz olanlarınız çoktan aldı bile kimseyi suçlamıyorum (ama suçlusunuz) sonuçta buralara geleceği belliydi, daha da gidebilir ama şimdi iyi giriş noktası bulmak gerekiyor.
Giriş noktası için riski az bir yer bulmak gerekir.
ATH nin önceki döngüde %15 ine yakın bir noktaya inmişti btc. Şu anki ATH ye oranlarsak  10500 yapıyor şu an bile düşük gözükebilir ama buraya inmeme ihtimali de var. Takip edilmesi gereken öncelikle hacim olmalıdır. Hacim azaldıkça volatilite de azalacaktır. Volatilite azalmasını takiben bir iki manipülatif hareket olabilir ve bunlar aylar sürebilir ama yine hacim kuralına bağlı kalıp sönümlenmesini beklemek lazım.şu an çok fazla konuşuluyor almak için erken , insanlar btc yi unuttuğunda almak her halukarda dibe yakın ir alım olaaktır. Nadiren flash crashlarla aşağı inip hızla geri gelebilir bunları tahmin etmek zor. 20 ye geleceği belliydi 10 a inmesi de zor bu iki rakam arasında düşük hacimli bir dönemde hiç te aceleye gelmeden alınabilir. 20 daha yavaş gelip 10 da sert hamleler bekliyordum ama vurdura vurdura geldi 20 ye burdan toplanıp bir ara trend ile 30 ları zorlar ama bu riske girmeye gerek yok yani 2024 ortalarına kadar vaktimiz var bu arada aylarca ölü taklidi yaptığı bir zamanda btc alınabilir, alımda  ETH ,BNB gibi sağlam kazıklara pay vermek lazım onlarda 500 ve 100 ü görebilir ama illa rakama takılmayın hacme odaklanın hacimsiz ayları bekleyin. Alım sonrası staking gibi durumları hesaba katınca bir önce almak en iyisi ama acele edip erken girerseniz olası bir düşüşte stakingten 1 yılda gelecek kardan çok daha fazlasını bir günde bırakabilirsiniz. Alım sonrası hacimsiz ortamda al-sat yapmak isteyenler iin uygun ortam olacaktır ama yükselişi kaçırırsanız bu döngünün dibini bir daha koinlerin görmeme ihtimalini unutmayın. Ana trendin düzgün yerlerinden giriş yapmış birisi için daytrading riski gayet gereksiz olacaktır.  Kiss
9  Local / Konu Dışı / Kurbanda lamaya girilir mi ? on: June 13, 2022, 05:57:18 PM
Kurbanda lama kesebilir miyiz cemaat , bu konuda kesin bir bilgi bulamadım. toynaklar çift ve geviş getiriyor bana olur gibi geldi.
perulu din kardeşlerimiz yardımcı olursa seviniriz.
10  Local / Konu Dışı / otomobil satışında escrow sisteminin zorunlu olmaması on: May 11, 2022, 01:11:30 AM
Araç veya gayrimenkul satışlarında ülkemizde bir escrow sistemi bulunmuyor. Aslında var ama zorunlu değil
Sadece araca odaklanarak anlatıyorum.
Aracını satmak isteyen kişi kötü niyetli ise karşı tarafı dolandırabilir.
Alıcı parasını araç sahibinin ibanına gönderince noter satıcıya parayı aldınız mı diye soruyor satıcı almadım hesabıma gelmedi derse sistem devam etmiyor yani, satıcı para geldikten sonra hayır gelmedi derse bunun üzerine yapılacak pratik bir yaptırım yok, satıcıya başka hesabını gösterir yada göstermez ama gelmedi bana para derse yalan söylediği belli bile olsa ortada bir yaptırım yok, yani siz alıcı olarak parayı gönderdiğinizi notere gösterseniz ne olacak o satıcıya soruyor aldın mı diye o da almadım derse ip kopuyor.
Burda esrow sistemi olsa mesela noterbank gibi paralar oraya yatsa paranın yattığını satıcıya sormaz noter hesaptan görür ama bu tarz bir sistem yok. Huh
Mahkemeye veririz diye düşünen gençler hiç icra dosyası açmamışlar belli ki yıllar sürüyor işlemleriniz, dolandırıcılık dosyası falan da tutmaz , hakeza icra kabul olsa 3 yıl sonra parayı geri alsanız şu enflasyonda işiniz bitik demektir, tabi şahsın hesabında para varsa. adam parayı dolara yatırıp beklese 3 yıl sonra geri ödese yine karda
Kısaca dolandırıcının yanına kar kalan bir sistem var ,noterlerde escrow sistemi kurulmalı ücretsiz bu hizmet verilmeli noterin işi ne, rahatlıkla yapılabilir. Şu an var olan güvenli yöntemler zorunlu değil , ben kullananda pek görmedim , galericiler zaten vergi yüzünden bir kısmını elden istediklerin bu sistemi kabul etmezler. 

şöyle bir sistem var ama satıcı zaten kötü niyetliyse kabul etmeyecektir, alıcı olarak siz bu tip sistemde ısrarcı olabilirsiniz:

https://www.garantibbva.com.tr/tr/bireysel/odemeler-ve-hizmetler/odemeler/arac-alim-satim-odeme-sistemi.page

bu tarz escrow sistemleri ne yazık ki zorunlu değil, binlerce işlem yapan galericilerin çoğu bile kullanmıyor.
11  Local / Ekonomi / Abi sen FUD luyorsun on: January 05, 2022, 11:09:12 PM
Bu forumda ekonomi bölümüne seçimle alınsa giremeyecek tipler bu lafı çok kullanıyorlar temel olarak korku ve şüphe uyandırıp koinin fiyatını düşmesine sebep oluyorsun demeye çalışıyorlar. Hatta bazı salaklar düşürüp dipten alacak galiba bile dedi.
İlk olarak şunu anlamak gerekir ki bitcointalk özellikle son yıllarda koin işine giren tiplerin pek bildiği bir yer değil sorduğumuz insanların %80 adını bile duymamış hakeza duymuş olsunlar burdaki iki yazıya bakıp satsalar market ne kadar değişir gerçekten .
  Mesele esasen biraz duygusal, insanlar ellerinde tuttukları koinin birisi tarafından negatif yorumlanmasına katlanamıyorlar ona hakaret babında bu lafı sarfediyorlar, gerçekten fud ile burdan fiyat düşeceğine inananın zike sürülecek aklı yoktur. Bir çok hold eden kişi duygusal olarak koine bağlanıyor kim düşecek dese yeriyor kim çıkacak dese beraber halaya çıkıyor. Bu tip bir yaklaşım futbol kulübü lümpen taraftarlarında görülür, lümpen olmayan kısmı "bizim takım kötü gidiyor" falan der ama diğer kesim takımın yediği gollerin videosunun youtube dan kalkmasını falan ister.
Neyse bir kere şunu anlamak gerekir ki koinler düşer de çıkarda , ben çıkarken insanlara bu hep çıkmaz dikkatli olun inerken de  hep inmez döneceği yeri bilmiyorsan satma falan derim. Düşerken denk gelenler hemen tabi ters ters laflarla saldırıyorlar , ben mi düşürüyorum koini dingil vaktiyle dedik şu sebepler etkili diye anlamıyorsan yapacak birşey yok. Yok illa kuduz gibi saldıracak laf atacak, bir kere insan her yorumdan faydalanmaya çalışır bu adam biliyor mu işi , şundan birşey kapabilir miyim , ben burda her yazarın yazısına bu özeni gösteriyorum. Bana laf atan tiplerin btc şu fiyat oldu demekten başka yorumu yok yani o da yorum sayılmaz. Belli ki bi halt bilmiyor en kötü hold yada pasif kazançta takılıyor. Bu yöntemleri kötülemiyorum ama hiç birşey bilmeyen adam bunu yapar (aslında çoğu trade yönteminden daha iyi bile kazandırır). Yorumlardan faydalanmak evet zor iş , kimi dinleyeceğini bilmek kimi takip edeceğini bilmek falan zor, bunu beceremeyen adam zaten diğer işleri de beceremiyor. Ben bunu geç anladım ,burda deneyimini paylaşsan yada öneri versen hoşuna gitmeyen tipler sokak köpeği gibi saldırıyor, karşı önerisini falan da sunmuyor . Bunun temelinde öfke yatıyor kızıp yazıyor ne yazıyorsa , duygusallıktan sıyrılmadan düzgün trade mümkün değil, yükseliş ve düşüşlerde insanlar panik buy panik sell ile zarar ediyor halbuki duygularına hakim olsa sabırlı olsa daha karlı çıkacak sonra kendi de görüyor. Bu arada forumda hakkatten ne grafik ne fiyattan anlamayıp her dediğinde terste kalıp habire yorum yazan tiplerde var hatta başka hesap açıp onunla yazıyor eskisi enkaz altında kaldığı için , onlarda var yasak değil sonuçta yorum ama bi zahmet kim işten anlıyor anlamıyor onu da biraz araştır. Ben işten anlıyorum demiyorum ama siz de pek anlamıyorsunuz (o yüzden sıkıntı yok  Tongue) .İlk girdiğim yıllarda kim bu işten anlıyor diye çok araştırdım ve herkesin eninde sonunda bi bok anlamadığını farkettim, kimse anlamıyor bu işten öyle düşünün ama bazıları hiç anlamıyor işte sıkıntı onlarda.
12  Local / Konu Dışı / Ulusların Düşüşü on: January 02, 2022, 08:59:43 PM
Doran Acemoğlu nun yazdığı Ulusların düşüşü adlı kitabı herkese öneririm.
Amerika neden böyle gelişti, Sanayi devrimi neden İngiltere de başladı, Roma imparatorluğu yada Osmanlı neden yıkıldı, Afrika ülkeleri niye hep fakir bu soruların cevabını bir gram olsun merak ediyorsanız bu kitabı santim santim okumanızı tavsiye ederim.
Hayatınız boyunca okuyacağınız en önemli kitaplardan biri olacaktır.
Kitabı okuduktan sonra oradaki kısır döngü sizi ümitsizliğe sevk edebilir ama bilmek cahil kalmaktan iyidir. Kiss
internetten okumak için:
Ulusların Düşüşü
satın almak isterseniz :
Ulusların Düşüşü
(6 y önce 35 tl ye almıştım şimdi 123 tl )
13  Local / Alternatif Kripto-Paralar / SGB airdropları hesaplara geldi on: December 10, 2021, 12:18:06 AM
btcturk ve huobi de geçen seneki xrp snapshot u karşılığında verilen sgb (songbird) ler hesaplara geldi.
10bin xrp niz varsa bin sgb hesabınıza geliyor. Onda bir veriliyor yani. Bir sgb yarım dolar değerinde 10bin xrp si olan bugün 500 dolar kazanmış oluyor. Hesaplarınızı kontrol edin sgb balance ta görülecektir, trade edilmiyor ama gate.io ya transfer edip orda satabilirsiniz. Kime sorduysam bakmadım dedi , bunu yazdım diye bir toplamda yüzbin dolar havadan toplamanız lazım  Cool transfer edip satan yazsın toplam ne kadarlık uyandırmışız görelim. Ben şans eseri gördüm pek haber veren de yok. diğer global ve yerel borsalarsa tanımlamışsa uyandıralım etrafı
14  Local / Servisler / binance yazılım hatası yüzünden gelen 7 milyonu araklamak isteyen paribu on: November 13, 2021, 10:56:06 PM
Yine bir arkadaşın başına gelen enteresan bir olayı aktarmak istiyorum.
Bizim binance serverinda doge coin wallet güncellemesi yapıyor 3 gün önce fakat bu güncelleme eskiden binance tan doge çekip cancel e düşmüş bakiyelerin tekrar gönderilmesini tetikliyor yani 1 yıl önce binance 2 milyon doge gönderecekti ama bir hata oluştu çekim iptal oldu siz sonra yine çekim emri verdiniz ve geldi doge yolunuza devam ettiniz ama 10 kasım güncellemesiyle binance bu cancele düşen çekimlerin hepsine o miktarları yeniden gönderiyor.
gönderen adres burada:
https://dogechain.info/address/DCUrdaVWg71kBqNSrYWHV4AnXgd7XDmHK1

Paribu da hesabı olan arkadaş ta gelen mesajla hesabına gelen bu koinleri farkediyor yaklaşık 3 milyon doge geliyor 7 milyon tl gibi birşey yapıyor, geçen sene çekim yapmış ama sonra satmış bunları o zaman tabi çok daha az yapıyordu şimdi sağlam miktarda. Neyse arkadaş paribu ya gidip bana ait olmayan bir doge geldi bunu siz mi gönderdiniz diyor paribu sağolsun "biz göndermedik ama alabiliriz !!!" diyor.
Çakal arkadaşlar hesaba gelen bu paraya konmaya çalışıyorlar bir de , tabi arkadaş "lan siz göndermediyseniz gönderen gelip ister bunu geri mal mısınız" ayarında birşey diyor. Tabi bu esnada binance ın bunları neden gönderdiği bilinmiyor. Derken paribu hesaba gelen koinleri iç ediyor hesaptan gidiyor koinler ve koin yatırma hesabından da siliyorlar yatırma bilgisini, tabi arkadaş resmini almış , yanlız salaklar blockchain den tx silinemeyeceğini bilmiyorlar sanırım. Neyse sonunda canhıraş bir şekilde binance gelip o koinleri bizim sistem yanlışlıkla göndermiş geri veri gönderin diyerek binance hesabını blokluyor arkadaşın , tabi arkadaş paribuya dönüp binance istiyor o koinleri deyince birkaç saatlik uğraş sonunda koinleri paribu seve seve geri gönderiyor, hıyarların hevesi kursaklarında kalmıştır, doymamışlar borsa da yonttuklarından demek ki.
Sonuçta iş davalık olacak iken sonuçlanmış oluyor ama paribu da neymiş insanlar daha bir öğreniyor.
benzeri bir durum  başka üyenin başına daha gelmiş daha talihsiz bir şekilde o elemanın adresi thodex te imiş şimdi binance hesabını kitleyip doge ları geri istiyor, thodex battı kaçtı demiş eleman ama sonuç ne olur bilinmez :
https://eksisozluk.com/binancein-hatasi-yuzunden-5-milyon-tl-borclanmak--7082370?a=popular
15  Local / Konu Dışı / müsilaj patlamasının sebebi on: June 06, 2021, 03:25:13 AM
Marmara denizinde ciddi bir müsilaj sorunu var , denizdeki fitoplanktonların ölmesi sonucunda ortaya çıkan bu madde çevreye zarar veriyor. Son yıllarda küresel ısınmanın artması boğazlardan geçen akıntı hızının değişmesi ve atıksular yüzünden marmara ciddi bir müsilaj sorunu yaşamaya başladı denizin dibi ve yüzeyi bu maddeyle kaplandı,.
https://www.youtube.com/watch?v=ekblD6mfeaI
çözüm için yapılacak tek şey var , küresel ısınmayla ve iklimle  mücadele devasa bir konu olduğundan bunu değiştirmeye insanlığın gücü parası yetmiyor ama denize gönderilen atıkları arıtabilriz, yıllarca istanbulda yaşayan biri olarak kanalizayonun direk denize verilmesine hep şaşırmıştım, google maps gelişmiş ülkelere bakarsınız bir sürü arıtma tesisi görebilirsiniz ufak şehilerde bile ama istanbulda çok az var nufüsa göre , yetmiyor , çok az su arıtılıyor çektiğiniz sifon direk denize gidiyor, fabrika atık su direkt denize gidiyor sonuç bu kirlilik oluyor.
iskinin yaptığı tesisler yetersiz kalıyor , bunun yanında :
https://www.youtube.com/watch?v=nXSqxKUoLa0
ekrem bey arıtma tesisi bu kadar elzem iken ihaleyi iptal edip marifetmiş gibi anlatıyor. Bende bu arkadaşa oy verdim ama bu yaptığı eylemi hiç desteklemiyorum, şu müsilaj çıkmasa bile saçma cahilce bir hareket arıtma tesisi yapmamak, yani yandaşa veriyorlar falansa iptal et sen kendin yap tekrar , ben öyle bekliyordum ama o da olmamış, zaten o tesis ne ki 15 milyonluk şehrin çok ufak kısmına hitap ediyor, yenilerinin yapılması eski tesislerin modernize edilmesi lazım, ne yazık ki şimdi başlansa yıllar sürer etkisi , insanlar denize giriyor balık tuyor denize verilen kanalizasyonun dibinde , enteresan bir hijyen anlayışı  Huh
16  Local / Ekonomi / kriptokoinle ilgili olmayan başlıkların burda işi ne ? on: May 20, 2021, 08:38:11 PM
başka forum yokmu gençler ? arabanızı çipinizi altınınızı ordaki forumlarda tartışın, yada konu dışı forumunda buraya kadar gelip dünya kadar forumda yazacaklarınızla ne bileyim , kimse de rahatsız mı olmuyor , donanımhaber yaptınız burayı da  Huh
herkes kriptokoin ekonomisi hakkında yazamaz sanmayın, gerçi öyle ama ne farkeder 
17  Local / Ekonomi / Herkes para kazanıyorsa birilerinin para kaybetmesi gerekmez on: May 09, 2021, 09:46:48 PM
Piyasa da şöyle bir algı var "Birileri borsada para kazanıyorsa birileri de kaybediyordur"
Ne yazık ki bu yanlış bir algı çünkü birilerinin kazanması başkasının kaybetmesini her zaman gerektirmez.
Geçen sene 1 cent olan bir koin bu sene 1 doları gördüğünde 1 yıldır elinde tutan 100 kat kazanmış olur. bu koin 80 dolara düşse dahi zirvede alıp düşünce satan adam hariç yine geriye kalanlar kazançlı durumdalar, uzun vadede 50 doların altına inmediğini düşünürsek, toplam yatırımcı sayısının ve yatırım yapılan miktarın %80-90 ı karlı durumdadır. kayıpta olan insanlar ise kazançlı olanlar yüzünden kaybetmiş değiller sadece giriş çıkış zamanları kötü veya satması gerekmiyorken satmış insanlardır.
Eskiden insanlar arsa alır değerlenmesini beklerdi şimdi koin alıp benzeri bir iş yapıyorlar, eskiden de değerlenen arsalar yüzünden birisi para kaybetmiyordu. Şimdi deneyimsiz diyecektim ama deneyimli yatırımcılar bile herkes kazanıyorsa kim kaybediyor acaba modundalar, elbette kaybeden insanlarda var ama klasik yatay seyreden bantta manipülatif hareketlerle başkalarının panik hareketlerinden kazanç sağlayan model günümüzdeki kriptokoin aşırı değerlenmesindeki duruma uymaz, her durumu ayrıca değerlendirmek lazım.
İleride olurda bütün piyasa düşerse herkes kaybetmeye başlayınca illa birilerinin kazandığı anlamına da gelmez.
Olayları genellemeden spesifik koşullara göre değerlendirmek lazım. Kiss
18  Local / Ekonomi / Hacklenen borsalar batmak zorunda mı ? on: April 24, 2021, 02:15:52 AM
   Dünyada ve ülkemizde birçok borsa hacklendi, ortalama her 3 borsadan biri dünya genelinde hackleniyor, bu saldırılar nasıl yapılıyor ayrı bir konu, uzmanlık alanım değil ama sizinde anlamadığınız bir konu olduğundan uygun bir zamanda onun hakkında atıp tuttuğum bir başlık açarım herkes araştırmadan yayar ve o özlenen kaynağı facebook olan bir yazı olarak ileride karşımıza çıkarak sosyal vazifesini tamamlar. Kiss
   Borsası hacklenen firmaların izleyeceği iki yol var,  ilki titanik yöntemi ama buna gerek yok, ikincisi ise hiçbirşey olmamış gibi davranmak. Garip gelebilir ama birçok borsa ikinci yöntemi seçiyor, sonuçta hacklendik derlerse millet panikle koinleri çekecek, işler azalacak müşteri kaybı olacak ve orta vadede batış söz konusu o yüzden batmadan neler yapabiliriz diye hesap yapıyorlar. Bitfinex 2016 saldırıya uğrayıp 120bin btc çaldırınca (oha  Shocked) insanlar panik yaptı o kadar parayı nasıl karşılayacaktı batar bu paraları çekelim dediler ama tabi bitfinex izin vermedi, millet ısrar edince kendileri bir yöntem geliştirdiler ve paranızın yaklaşık 2/3 ünü çekebilirsiniz geri kalanı özel bir kredi(token diyelim) olarak borsada duracak borsa bunu zamanla size geri ödeyecek dediler, bu token dolar karşılığında zamanla geri alınacak dendi yani 10bin dolarınız varsa 3bin dolarlık bir token var hesabınızda ve 7 bin çekebiliyorsunuz. Bu token dolar karşılığında alınıp satılabiliyordu da aynı zamanda. İnsanlar ilk zamanlarda bu tokenın değeri 1 dolar olmasına karşın paramı kurtaramam diyerek 30 cente falan sattılar, bu krizden hiç etkilenmeyen kişiler bile gelip bu tokendan aldı . sonra bitfinex birkaç ay sonra bu tokenlarin bir kısmını 1 dolardan geri aldı , böylece borsaya olan güven biraz geri geldi token 60 sent oldu ama hala insanlar tam 1 dolar vermiyordu sonuçta beklemek istemeyen kişiler satıyordu hakkını. Sonraki aylarda bitfinex parça parça geri alımlarla toplamda 2 yıl sonunda bütün tokenları aldı ve borcunu kapadı. Bu sistem ile batmaktan kurtuldu , bu yazı yazıldığında hala aktif ve büyük borsalardan biri(benim gözümde farklı sebeplerden sahtekar bir borsadır). Peki nasıl bunu yapabildi, tabiki aktif olarak işine devam edip aldığı komisyonlarla !, insanlarda güven oluşturabilmek zordur bunu korumak daha zordur. Adamlar azimle çalışıp betonu deldiler resmen.Üstelik bu sistm o kadar iyiydi ki bunu kullanıp biz niye doların token ının yapmıyoruz dediler ve USDT  yani Tetheri çıkardılar (al sana tetherin hikayesi)
   Peki bu sistemi hacklenen diğer borsalar neden kullanmadı kimisi battı kimisi token bile çıkarmadı, bunun iki sebebi var birincisi çok büyük rakam gitmişse saldırı sonucunda ,aktif işlemleri devam ettirememe olasılığı var , açılan davalar işlemlerin azalıp komisyonun sonsuz yılda açığı kapatacak kadar olması batışı kaçınılmaz hale getiriyor. İkincisi bazı büyük borsalar hiç token kullamadan direkt kendi envanterinden bunu zaten karşılayabiliyor yani binance hack te olduğu gibi , biz gol yedik ama faturayı size kesmeyiz dediler. çünkü çok büyük rakam gitmemişti.
Mtgox çok büyük rakamdan dolayı batmıştı (gerçi orda durum çok daha karmaşık ama konumuz değil girmiyorum).
Bitfinex hackten sonra borsalar radikal güvenlik önlemleri aldı walletlar bir kaç parçaya bölünüp farklı serverlara aktarıldı hot ve cold wallet arasında optimum denge sağlandı ,hot walletlar küçüldü sonuçta binance te hack miktarı düşüktü.
   Görüldüğü gibi borsalar hack olaylarıyla bir şekilde baş edebiliyor peki thodex hacklenip niye battı o zaman derseniz bir kere hack direkt kamuoyuna açıklanmadı, dolaylı olarak sonradan öğreniliyor ve miktarı tam bilmiyoruz yani söylense de emin değiliz, sonra borsa yeterince büyük değilse komisyonlar kaybı karşılamıyor  yani zamanla insanların çekmek istedikleri koin miktarını yetiştiremiyorsunuz, çünkü hack ile koin kaybı yaşanıyor siz tl ile gelir sağlayıp bunu zaman içerisinde geri almak durumundasınız , başınıza gelebilecek en kötü durum geri almaya çalıştığınız koinin fiyatının yükselmesi ,işte bu yüzden kon fiyatları zirveyi görünce borsa nalları dikebiliyor. Büyük ihtimal bunu yaşadı thodex amakonumuz o borsa değil genel bir bakış açısı yani başka borsalarda koinler zirveyi görünce battık diyorlarsa benzeri bir durum yaşayıp açıklamamış olabilirler. Tabi bütün bunlar iyi durum senaryosu , borsalar hacklendik diyerek aslında kendilerini hortumlamış da olabilirler. İnsanlar genelde kötü ihtimale bakıp bunlar dolandırıcı diyor halbuki bunu kesin bilemeyiz, borsa sahibi yurt dışına kaçarsa otomatik bir suçlu psikolojini çağrıştırdığından böyle yorumlanması da pek yadırganamaz. Bana gelse borsa sahibi ben yardımcı olurdum(en çok bana soracaksınız Tongue) belki (belki Huh)açık ol insanların güvenini sarsma eğer dürüst isen çekinme falan diye ama genç girişimciler biraz panik yapabiliyorlar insan için zor durum.
    Sonuçta borsanın bir hack durumuyla baş edebilmesi büyüklüğüyle doğru orantılı. Bu tip durumlar yaşanmasın diye regülasyon gelebilir , teminat istenebilir bankalar gibi ama şeffaf yönetim de şart.
19  Local / Ekonomi / Borsaların komisyonu kriptopara ile almaları yasak değil mi ? on: April 19, 2021, 06:42:00 PM
malumunuz yeni yasamız ile birlikte kripto paralar artık gayrimaddi varlık  Undecided ve bunlarla hizmet ödeyemezsiniz, sonuçta binance huobi bitexen ikiseksen fln gibi borsalar koin ile komisyon ödeme seçeneği sunuyorlar, bnb ile ht ile komisyon indirimi söz konusu, 30 nisan itibariyle bunların bu faaliyetleri illegal olacak gibi duruyor.  Huh btcturk ve paribu tl ile alıyor tüm komisyonu onları etkilemez sanırım ama bu tarz çalışan borsalar için sıkıntılı bir durum var gibi
20  Local / Servisler / Btcturk için koin kontrol yazılımı hibe on: March 31, 2021, 06:18:13 PM
btcturk te bazen koin çekimleri gitmiyor bazen de yatması gereken koinler adrese geldiği halde hesaba geçmiyor, bu durumda destekle uğraşıp vakit kaybetmek yerine yazacağım kodu kullanarak otomatik düzeltme sağlayabilirler.

if (adamın hesabı.koinadresi) Cool
{bak bakalım blockchainde gelen giden varmı (){
if (gelen varsa){hesaba koini geç ;
 0,5 saat bekle sonra bir daha bak //burası asenkron
}
if (giden varsa){bi zahmet gönder;
 0,5 saat bekle sonra bir daha bak  //burası asenkron
if (gitmemişse){ gönder yine}
}
} }  Kiss

bu şekilde gelen-giden koin blockchainden kontrol edilecek bakılacak yarım satte bir baktın ki istediğin gibi olmamış işlem tekrar edilecek.gidenin gittiğini gelenin geldiğini anlayabiliyor olduğunu varsayıyorum koskoca borsanın.
ücretsiz olarak veriyorum 3 yıldır söylüyoruz bunu , yazılım bana niye olmadığını açıklasın yardımcı da olurum şimdilik tahminim kontrol kodu yok üstteki gibi yaparsak olur.
 Dünyada barış ve bir de bunu istiyorum ama ikincisi sanırım ütopik bir istek. Embarrassed
 Çok zor birşey koine bakıyorsun geldi mi geldi gitti mi gitti yok gitmedi bir daha bak kardeşim ne kadar zor olabilir ki  Undecided
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!