Bitcoin Forum
October 07, 2022, 03:07:14 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 23.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 »
1  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Zcoin (#XZC)'in Gizlilik Teknolojinin Rekabetti Yeri Nedir? (Karşılaştırmalı) on: October 11, 2019, 04:05:07 PM


Değişim Günlüğü
Güncelleme: Bu yazı ilk olarak Kasım 2017’de yazılmış olup, güncel olaylar ve kriptografide çıkacak yeniliklerle kendini zaman içinde güncelleyecektir.

Okumakta olduğunuz yazı en son 15 Temmuz 2019'da güncellenmiştir ve Sigma ve Lelantus'a yazılan değerlendirmeleri , Zerocoin Protokolünü’nün korunmasız yanlarını, bazı yeni zkSNARK çeşitlerini ve Beam’in MimbleWimble uygulaması hakkında bilgi içerir.

Blokzincirinin Gizlilik Mekanizmaları
Bu yazı size  kripto para birimleri içerisinde uygulanan başlıca blokzinciri gizlilik mekanizmalarına dair genel bir bakış sunacak ve Zcoin'de kullanılan Sigma protokolünün, ayrıca yeni nesil gizlilik protokolümüz Lelantus'un nasıl bir araya geldiğini gösterecek.

Blokzinciri gizliliğini sağlamak, herkese açık blokzincirlerinde gerçekleştirilen işlemlerin şeffaf; coin tedariklerinin ise herkes tarafından doğrulanabilir olacak şekilde tasarlanmış olması sebebiyle karmaşıktır. Gizliliğin ve herkesçe doğrulanabilirliğin korunması arasında bir çelişki olmasına rağmen, gizlilik mekanizmaları bu unsurların korunmasını sağlamalıdır. Sigma ve Lelantus'un arkasındaki yeniliği anlamak için, öncelikle blokzinciri gizliliğinin tarihini incelememiz gerekir.

Kripto para birimi tamburları ve  CoinJoin
Kullanım Alanları: Dash ve Bitcoin Karıştırıcısı (Coin Mixer)


Artıları:
* Neredeyse tüm kripto para birimlerinde belirli ortak kurallara gerek duymadan çalışır.
* Uygulaması kısmen daha basittir.
* Az yer kaplar

Eksileri:

* Temel düzeyde anonimlik sağlar.
* Çevrimiçi olmak için karıştırıcıya ihtiyaç duyar.
* Daha önceki uygulamalar için bir üçüncü taraf karıştırıcıya güven gerekir.

Kullanılan ilk yöntemlerden biri kripto para birimi tamburu(mixer) kullanmaktı. Tambur  coinlerinizin başkalarına, başkalarının coinlerinin de size gönderilmesi şeklinde; bir para fonunun diğer bir fonla karıştırılması ilkesine dayanır. Bunu şöyle düşünebilirsiniz: bir grup insanın her biri,aynı sayıda coini bir kaba koyar,kap karıştırılır; sonra hepsi aynı miktarda coin alır. Bu işlemde coinlerin önceden kime ait olduğunu kanıtlamanın zor olması dolayısıyla bir dereceye kadar gizlilik sağlanmış olur. Temel olarak coinlerinizi çalmamaları konusunda tamburlara  güvenmeniz gerekir, bu da karıştırmanın birkaç dezavantajından biridir.

CoinJoin’de ise bu karıştırma fikrininin geliştirilmesiyle karıştırıcının coin çalma ihtimali ortadan kalkar. Genelde  Darkcoin'de (Dash) kullanılan bu sistemin hala birçok dezavantajı vardır.

* Karıştırıcı kimlik bilgilerini sistem günlüğüne kaydedebildiğinden ve karıştırma işleminin nasıl gerçekleştiğini her kullanıcının giriş adresi ile coinlerini aldıkları adresi kullanarak bildiğinden, gizliliğiniz için tambura güvenmeniz gerekir. Bu sorun kör dijital imzalar kullanılarak önlenebilir, ancak CoinJoin'in anonimliği tambura Tor ağı gibi gizli bir yoldan bağlanmanız halinde sağlanır.
 
* Bir karıştırma işleminin gerçekleşmesi için karışımda yer alan kişilerin çevrimiçi olmaları gerekir. Hiç kimse gereken değerlerde coin karıştırmak istemezse karışım gecikebilir.
 
* Anonimlik, karıştırdığınız kişi miktarı ile sınırlıdır. Tipik bir Dash Özel Gönderim turu sadece üç katılımcı içerir. Fakat sonraki turlarda bu katılımcılar geometrik bir şekilde artar. Örneğin 2. turda 9 katılımcı, 3. turda 27 katılımcı olur ve bu şekilde katlanarak devam eder.
 
* Son araştırmalar birden fazla CoinJoin karıştırma turunda bile bir kullanıcının ödeme yaparken tarayıcı çerezlerine dikkat etmesi gerektiğini, aski halde cüzdanının tanınabildiğini göstermektedir. Nedeni ise karıştırmanın yalnızca adresler arasındaki işlem bağlantılarını gizlemesi ancak bunları tamamen ortadan kaldırmamasıdır.
 
Bir CoinJoin turunu engellemek ve diğer katılımcılar için işlemin tamamlanmasını geciktirmek kolaydır.

Dahası, Dash’in PrivateSend adı verilen uygulaması, kümelerin kesişme  saldırılarına (cluster intersection attacks) karşı dirençsiz olabilmektedir.

CoinShuffle ++ gibi diğer gelişmeler, güvenilir bir üçüncü tarafa olan ihtiyacı ortadan
kaldırmıştır ancak yine de CoinJoin'in diğer dezavantajlarına, yani sınırlı bir anonimlik
kümesine ve katılımcıların çevrimiçi olma gereksinimlerine tabiidir.

Karıştırıcı tipi şemalarının ana faydası, görece basit olmaları ve kripto para biriminin üzerinde
mutabakatla alınan kurallara gerek kalmadan çalışmalarıdır. CoinJoin yerinde önlemlerle
temel düzeyde anonimlik seviyesi sağlar ve Wasabi cüzdanında kullanılır. Ancak Wasabi
cüzdanının yaratıcısı bile geçici bir hack olduğunu ve bu gizliliğin Bitcoin’in ana zincirinin
dışına çıkacağını itiraf ediyor.

En yeni Tumblebit karıştırma tipi diğerlerine göre umut verici bir gelişme
olarak görülse de bu makalenin kapsamı dışındadır. Bununla birlikte TumbleBit
protokol düzeyinde uygulanmayan bir gizlilik şemasıdır ve aşağıda ele
alacağımız diğer şemalara kıyasla, kişilerin fonlarını karıştırma işlemine uygun hale getirmek
için başka insanlara ihtiyaç duymaktadır. CoinJoin ile aynı şekilde temel faydası, Bitcoin veya Bitcoin bazlı herhangi bir coinin üzerine protokolü değiştirmek zorunda kalmadan
uygulanabilmesidir.

CRYPTONOTE VE HALKA İMZALAR
Kullanım alanları: Monero, Particl


Artıları:
* Bir karıştırıcıya ihtiyacı yoktur, karıştırma otomatik yapılır.
* Varsayılan olarak gizlilikle uygulanabilir.
* Çıktılar yeni karışımların yeni girdileri haline geldikçe anonimlik zamanla artar.
* RingCT ile birlikte uygulandığında işlem miktarlarını gizler.
* İyi çalışılmış kriptografisi (şifrelemesi) vardır.

Eksileri:

* Alım satım işlemi bağlantılarını kesmeyip sadece gizler, dolayısıyla bir ‘decoy’ (sahte) modeldir.
* Büyük işlem boyutları ve kısaltılamayan blokzinciri nedeniyle ölçeklenebilirlik sorunları vardır.
* Blokzincirlerde gelecekte veya yanlış uygulamalar sonucunda anonimliğin yok olması riskine sahiptir.
* Halihazırda var olan Bitcoin ekosisteminin avantajını kullanamayıp ayrı bir entegrasyon sistemi gerektirir.
* Halka boyu uygulamada sınırlıdır.
* Basit ödeme doğrulaması (Simple Payment Verification-SPV) kullanamaz, bu nedenle her zaman tam bir düğüm çalıştırmanızı veya bir tanesine bağlanmanızı gerektirir.
* Lightning Network gibi bazı ikinci katman çözümlerini uygulamak zordur.
* Tedarik denetlenebilirliğine sahip değildir, yani gizli enflasyon tespit edilemeyebilir.

Şimdiki anonimlik şemamız ise Monero gibi CryptoNote para birimlerinde kullanılan ve normal karıştırıcı tipi şemalara göre anonimliği önemli ölçüde artıran halka imzalarıdır. Bir halka imzası bir grup kişiden -hangisinin olduğu açıklanmadan- birinin işlemi imzaladığını kanıtlamasıyla çalışır. Halka imzaların yaygın şekilde kullanılabileceği durumlardan biri, örneğin, hangi görevlinin imzaladığını açıklamadan “Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkili” diye isimsiz bir imza için kullanılabilecek olmasıdır.
CryptoNote halka imzaları kullanır ki bu yolla bir kullanıcı işlem yapabilir ve bir halka imza işlemine girdiler oluşturmak için blok   zincirindeki diğer benzer işlemlerin çıktılarını otomatik olarak kullanabilir. Böylece hangi girdinin işlemi yapan kişiye ait olduğu belirsiz olur. Bunu diğer kullanıcıların karıştırma isteklerine gerek duymadan, otomatik olarak yapar ve kullanacağı bu çıktılar için blokzincirini taradığından, diğer kişilerin kaynak (fon) sağlamasını beklemesine gerek kalmaz. Karıştırıcı olmadığından, güvenmeniz gereken bir karıştırıcı da yoktur. Monero ayrıca geçenlerde, işlem tutarlarını da gizleyen RingCT'yi (Halka Gizli İşlemleri) uygulamıştır.CryptoNote para birimine yerleştirilmiş halka imzalar aynı zamanda pratik halka boyutuna (aldığın diğer çıktıların sayısına) ilişkin bir sınırlama içerir. İşlemin boyutu doğrusal bir şekilde arttıkça bu halka boyutu da artar. Bu sebeple Monero 11 birim gibi nispeten küçük bir halka boyuna sahiptir. Bu demektir ki, anonimlik işlem bazında halkaya katılan katılımcı sayısı ile sınırlıdır. Blokzinciri analistleri, işlemlerin bağlantılı olduğunu kanıtlayamayacak olsalar da bu bağlantılı olma ihtimallerini hesaplayabilirler. Bu Cryptonote’un başlıca dezavantajı, yukarıda bahsettiğimiz gibi işlemler arasındaki bağlantıları koparmaması fakat sadece sahte girdi ve çıktılarla bunu engellemesidir.

Ayrıca, güvenlik araştırmacıları, işlemlerin zamanlamasına bağlı olarak hangi işlemin gerçek olduğuna dair bilgiye dayalı tahminler yapmanın yollarını buldular. Herhangi bir gerçek coinin ve bir işlemde bir araya gelmiş sahte coinlerin karışımında, gerçek coinin o işlemden önce taşınan en son coin olması kuvvetle muhtemeldi. Monero’nun geliştiricilerinin yeni yaptığı bir değişiklikten önce bu bahsettiğimiz zamanlama analizi gerçek coinlerin yüzde 90’ından fazlasını doğru şekilde tanımlıyordu ve Monero’nun gizlilik güvencesini neredeyse tamamen geçersiz kılıyordu. Monero'nun karışımlarını nasıl seçtiğine ilişkin değişiklikten sonra şimdi gerçek coini bulmada ancak yüzde 45 gibi bir oran yakalanmaktadır, yine de gerçek coinin bulunmasını neredeyse iki olasılığa indirger ki bu da birçok Monero kullanıcısının işine gelmemektedir.

CryptoNote'a yönelik bir başka eleştiri de halka imza uygulamasında bir zayıflık olması veya oldukça güçlü bir kuantum bilgisayarının yapılması halinde, tüm blokzinciri geçmişinin geriye dönük bir şekilde bilgi sızdıracak olmasıdır. Bu, gerçekleştikten sonra düzeltilemeyecek bir meseledir. Aslında CryptoNote para birimindeki ShadowCash adı verilen hatalı bir uygulama, blokzincirinin bütünüyle bilgi sızdırmasına ve anonimliğinin kaybolmasına sebebiyet vermişti. Ancak pratikte  bir kuantum bilgisayarına hala zaman vardır ve birkaç yıllık işlem verilerinin o zaman da değerli olup olmadığını da hesaba katmak gerekir. Bu verinin değerli olabilmesi için büyük olasılıkla harici verilerle birleştirilmesi gerekecektir.

Aynı zamanda, işlem tutarlarını gizleyen RingCT ile tedarik denetlenebilirliğinin  gözden çıkarıldığına dikkat çekmek gerekir. Tedarik denetlenebilirliği gizlice yeni coin üretilmediğinin doğrulanmasını ve belirli bir zamanda kaç tane coin bulunduğunu tam olarak bilmeyi kapsar. Monero’nun RingCT’nin uygulanmasında, RingCT’nin temelini oluşturan ayrık logaritmayı kıran biri kimse bilmeden coin üretebilir.  Ayrık logaritma problemi kriptografide yaygın olarak kullanıldığı ve bu logaritmaların kuantum hesaplama devrine kadar geçerli kalması beklendiği için, bunun muhtemelen teorik bir olasılık olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, yazılım hataları (bug)da bunu etkileyebilir ve tedarikin denetlenebilirliğindeki eksiklik gizli coin artışını tespit etmeyi zorlaştırabilir. Cryptonote’da gerçekten de sınırsız artışa izin veren bir hata (bug) keşfedildi, ancak herkes bundan yararlanmadan önce sorun çözüldü.

Bitcoin’den tamamen ayrı bir kod tabanı oluşturmak, aynı zamanda var olan ekosisteme entegre etmek; üçüncü tarafların CryptoNote  üzerinde daha fazla çalışması anlamına gelmektedir. Basit Ödeme Doğrulama Sistemi de (Simple Payment Verification-SPV) hafif cüzdan uygulamasını güçleştirdiğinden desteklenmemektedir.

Bu olumsuz yanlarına rağmen CryptoNote, artık kendisini iyi revize edilmiş, en iyi gizlilik teknolojilerinden biri olarak kanıtladı; bilgilerin kamuya açık bir şekilde dağıtıldığı yegane örnekler ise ShadowCash hezimeti gibi uygulamalardan veya mixin-0 işleminden kaynaklanmıştı. Monero'daki bu  işlem, girdilerin% 87'sini izlenebilir kılan ard arda sıralı bir etki ile sonuçlandı (daha sonra yeni işlemler için hafifletildi). Bununla birlikte blokzinciri analizindeki yeni teknikler, Cryptonote sahte (decoy) tabanlı bir sistem olduğundan, anonimliğini büyük ölçüde azaltabilir. Geçenlerde yayınlanan FloodXMR yazısında görüldüğü üzere, karışımları işlem girdilerinden kaldırmak için, yapılan işlemler aracılığıyla görece ucuz bir saldırıya girişilebilir. Bununla birlikte, bu tekniklerin maliyeti ve etkinliği ile ilgili tartışmalar hala sürmektedir.

Zerocoin ve Zcoin
Kullanım alanları: Zcoin (Nisan 2019’a kadar  kullanılan ad), PIVX (devredışı), Veil (devredışı)

 
Artıları:

* Karıştırıcıya gerek yoktur.
* Tek bir kazma ve harcama işlemi ile birçok coinden daha yüksek düzey anonimlik sağlar ve  adresler arası işlemlerin bağlantısını tamamen keser.
* Miktarlar gizlenmediğinden ve coinlerin taban katmanına harcanması gerektiğinden, bir nebze tedarik denetlenebilirliği sağlar.
* İyi araştırılmış kriptografi (şifreleme) kullanılır.

Eksileri:

* Zerocoin şu anda  denemedeki şifreleme kusuru nedeniyle bozuktur. Düzeltilebilecek durumda olmasına rağmen, Sigma ve Lelantus gibi daha iyi uygulamalar yerini alacaktır.
* İşlem boyutları şu anda büyüktür. (10-25 kB)
* Güvenilir bir kurulum gerektirir.
* Hatalı uygulama veya güvenilir kurulum parametrelerinin sızması coin sahteciliğine yol açabilir.
* Sabit değer gerektirir.
* Zerocoin coin kazar ve harcar. Kullanıcılar, zamanlama saldırılarını önlemek için harcamayı düşünmeden önce coinleri bulundurmalıdır.

Şimdi Zcoin'de uygulanan Zerocoin'e gelelim. Zerocoin protokolü, gerçek alım satım işlemlerinin diğer girdilerle veya işlemlerle gizlenmesini içeren önceki anonimlik şemalarının aksine, sıfır bilgi kanıtı kullanılarak coinler arasındaki işlem bağlantılarını tamamen keser.
 
Basit bir ifadeyle sıfır bilgi kanıtı, bir şeyi bildiğinizi veya yaptığınızı başka hiçbir bilgiyi açık etmeden gösteren kanıttır. Örneğin, gerçekten bir şifreyi söylemeden o şifreyi bildiğinizi kanıtlamak buna dahildir.
 
Zerocoin, coinleri yakmanıza izin vererek çalışır ve daha sonra eşdeğer sayıda yepyeni coinleri (Zerocoin harcaması olarak bilinir) kullanır. Bu coinlerin önceden işlem geçmişi bulunmamaktadır ve yeni madencilik coinlerine benzemektedir. Sıfır bilgi kanıtı, yaktığınız belirli coinleri bildirmeden gerçekten de yanmış coinleri kanıtlamak için kullanılır. Bu kanıtı kullanarak, eşdeğer sayıda yeni coin kullanma hakkınız da vardır.Bunun anlamı CoinJoin ve CryptoNote’in aksine, anonimlik kümesinin katılımcı sayısı veya halka büyüklüğü ile sınırlandırıldığı durumlarda, Zerocoin daha büyük bir anonimlik kümesi sağlayacaktır. Anonimlik kümeniz, belirli bir zümreden Zerocoin kazan diğer herkesle birliktedir. Bu küme beklemeksizin hemen yapılır. Bu, anonimlik kümesinin tek bir Zerocoin kazımı ve harcama devresiyle binlercesinin içinde ölçeklenebilmesini sağlar. Ayrıca bu coinler, önceki metotlardaki gizlenmeye kıyasla tamamen yeni coinler olarak göründüğü için işlem bağlantılarını kesmektedirler.
 
Bu anonimlik şeması da bazı dezavantajlara sahiptir. Büyük anonimlik kümesi ve işlem bağlantılarının kesilmesine karşılık olarak Zerocoin, başlangıç ​​parametreleri üretmek için tek seferlik güvenilir bir kurulum gerektirir. Zerocoin'de bunlar, imha edilmesi gereken çok büyük iki asal sayıdır. Bu iki büyük asal sayının bilinmesi, birisinin Zerocoin harcamalarını sahte hale getirmesine ve gelişigüzel coin oluşturmasına olanak sağlar. Bu durumu azaltmak için Zcoin 1991'de düzenlenmiş olan RSA Çarpanlara Ayırma Mücadelesi'nin parametreleri kullanılmaktadır, burada asal sayıları yok etmek için özel adımlar atılmıştır; bu sayıları başarılı bir şekilde çarpanlarına ayırmak için 200.000 ABD doları ödül vadedilmiştir. 16 yıl boyunca bu zorlu görev tamamlanana kadar da bu ödül devam etmişti. Bugüne kadar kullanılan RSA-2048 parametreleri, bildiğimiz kadarıyla çarpanlarına ayrılamamıştır. 2048-bit RSA günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmekte ve zaman testine dayanmaktadır. Pratikte en azından kuantum hesaplamasının ortaya çıkmasına kadar kırılmaz olacaktır.
 
Bu iki asal sayı ya da çarpanlara ayırmaya ilişkin bilginin Zerocoin'in anonimliğini tehlikeye atmayacağını, yalnızca sahte coin yapımına yol açacağını belirtmek gerekir. Bu ise Zcoin’in tedarikinin denetlenebilir olması ,böylece coinlerin sahteleştirilmesinin tespit edilebilmesiyle azaltılmıştır. Aslında, uygulamadaki bir hata nedeniyle gerçekten de sahte coin üretimi Zcoin'de gerçekleşti,ancak neyse ki tespit edilip durduruldu. Bazı yanma ve yeni coinlerin oluşturulmasını içeren sıfır bilgi kanıtı coinlerde, tedarik denetlenebilirliği özellikle önemlidir.
 
Ayrıca bahsetmek gerekir ki Bitcoin de 2010 yılında yüksek enflasyon hatası yaşamıştı, 184.4 milyar coinin gelişigüzel oluşturulmasına izin veren bu hata ise tedarik denetlenebilirliği sayesinde tespit edilmişti. Henüz geçen yılın Eylül Ayında (2018) bile bir başka yüksek enflasyon hatası bulunmuştur fakat atıl bir şekilde varlığını sürdürmektedir.
 
Zerocoin'in başka bir kısıtlaması da  sabit değerlerin coin kazma ve harcama için kullanılması gerekliliğidir, ayrıca bir Zerocoin harcaması için sıfır bilgi kanıtı boyutlarının 25 kB'den görece büyük olması (düşürülmüş parametrelerle yaklaşık 10 kB'ye düşürülebilir), klasik bir CryptoNote RingCT işlemiyle karşılaştırılabilir olmasıdır. CyrptoNote’da tüm işlemler bu boyuttayken, Zerocoin’in yalnızca harcama işlemleri bu alanı kaplar. Normal işlemleri hala Bitcoin işlemleriyle aynı büyüklüktedir. Diğer işlemlerle karşılaştırıldığında, Zerocoin harcama işlemleri de doğrulamak için hesaplama açısından yoğunlaştırılmıştır, yaklaşık yarım saniye sürer.
 
Ayrıca yanlış veya öngörülebilir Zerocoin kazımı ve düzenli aralıklarla her zaman veya aynı IP adresinden yapılan kazma ve harcama gibi işlemler anonimlikten taviz verebilir, bu nedenle biraz dikkatli olunması gerekir. Kullanıcıların harcama yapmak isteseler bile coinlerini yedekte kazması önerilir. Coin ne kadar uzun kazılı halde kalırsa, anonimlik de o kadar iyi sağlanır. Bu durum Zcoin’in kullanıcının coinlerin belli bir yüzdesini kazılı tutmasını tavsiye eden yeni gelecek “GUI”sı ile kısmen telafi edilmektedir.
 
Özetle Zerocoin işlem bağlantısız, büyük bir anonimlik kümesi ile güçlü bir anonimlik sunarken; öte yandan güvenilir bir kurulum, blokzincirine ek bir depo ve doğrulamak için ek hesaplama kaynakları gerektirir. Ayrıca Zcoin ekibi tarafından keşfedilen kriptografik bir kusur Zerocoin'i düzeltilinceye kadar mevcut haliyle kullanılamaz duruma getirmiştir. Zcoin Sigma ve Lelantus ile birlikte ilerlerken, Zerocoin'i düzeltmek için daha fazla çaba harcanmayacaktır.
 
Sigma
Kullanım alanları:  Zcoin, NIX

Artıları:


* Karıştırıcıya gerek yoktur.
* 100.000 civarında anonim kümesi ile çok yüksek anonimlik sağlar. Coin kazma ve harcama işlemleri yapar ve işlemler arasındaki bağlantıyı tamamen keser.
* Miktarlar gizlenmediğinden ve coinlerin taban katmanına harcanması gerektiğinden, bir miktar arz denetlenebilirliği sağlar.
* İyi araştırılmış kriptografi (şifreleme) kullanır.
* 1.5 kB civarında, küçük blok boyutları vardır.
* Güvenilir kurulum yoktur.

Eksileri:

* Hala Zerocoin'deki gibi sabit değerler kullanır.
* Sigma coinlerini kazarken ve harcama yaparken biraz özen gösterilmesi gerekir. Kullanıcılar, zamanlama saldırılarını önlemek için harcamadan önce coinlerini kazılı tutmaları gerekir.
* Kriptografik bir atılım olmadan geçmişteki 100.000 anonimlik kümelerini ölçeklendirmek zordur.
* Sigma, Zcoin tarafından geliştirilmiş bir gizlilik protokolüdür ve Zerocoin ile çok benzer bir çalışma sistemi vardır. Zerocoin’den iki önemli farkla ayrılır; güvenilir bir kuruluma ihtiyacı yoktur ve blok boyutları 1.5 kB kadardır yani son derece küçüktür.
 
Sigma kurulumunda gerekli olan tek sistem parametreleri ECC grup spesifikasyonları ve grup jeneratörleridir. Sigma temel olarak Zerocoin’in son derece gelişmiş halidir. Yine de devam eden dezavantajı ise hala sabit değere ihtiyaç duymasıdır. Yani eğer dikkatli olmazsanız ve anonimlik kümeleri performans düşmesinden önce yaklaşık 100.000 ile sınırlı kalırsa, coin kazma ve harcama modellerini ayırt etmek daha kolay olabilir. 
LELANTUS
Kullanım Alanı: Zcoin (gelişim sürecinde)

Artıları:


* Karıştırıcıya gerek yoktur.
* 100.000 civarında anonim kümesi ile çok yüksek anonimlik sağlar. Coin kazma ve harcama işlemleri yapar ve işlemler arasındaki bağlantıyı tamamen keser.
* Miktarlar gizlenmediğinden ve coinlerin taban katmanına harcanması gerektiğinden, bir miktar arz denetlenebilirliği sağlar.
* İyi araştırılmış kriptografi (şifreleme) kullanır ve yalnızca GKD kriptografik varsayımlar gerektirir.
* 1.5 kB civarında, küçük blok boyutları vardır.
* Güvenilir kurulum yoktur.
* Sabit birimler kullanmaz.
* Temel coin dönüştürmek zorunda kalmadan doğrudan anonim ödemeleri yapabilir.
* Varsayılan olarak gizliliğe izin verecek kadar ölçeklenebilir.

Eksileri:

* Mevcut doğrudan anonim ödemelerde, alıcının coinin ne zaman harcadığını bulmasını önlemek için, coinin yeniden kazılması ve harcanması gerekir.
* Hala gelişim aşamasındadır. Zcoin kriptografik kütüphanesini ve Monero’dan Sarang Noether da Kavram Kanıtlamasını (Proof of Concept PoC) tamamlamıştır.
* Kriptografik bir atılım olmadan geçmişteki 100.000 anonimlik kümelerini ölçeklendirmek zordur.

Lelantus, sabit değerlere olan gereksinimi ortadan kaldırıp miktarları ifşa etmeyen doğrudan isimsiz ödemelere izin vererek Sigma'yı daha da genişletir. Lelantus, Sigma'nın güvenilir kurulum gerektirmemesinin tüm avantajlarını korur, ancak iki taraflı bilinmeyen taahhütler ve işlem miktarlarını gizlemek için modifikasyonlar kullanarak sabit birimlere  ihtiyaç duymaktan kaynaklanan dezavantajı yok eder.
 
Lelantus'ta zayıflık diyebileceğimiz şey, anonimlik kümesinin performansı uygulanamaz hale getirmeden önce yine yaklaşık 100.000 ile sınırlı olmasıdır, ancak biz bu kadar büyük anonimlik kümelerinin analizinin uygulanamayacağına  inanıyoruz. Bu anonimlik kümesi, Zerocash dışında aşağıda daha detaylı bir şekilde inceleyeceğimiz kendi ticari satış kümeleri (güvenilir kurulum, karmaşık yapı, vb.) hariç, diğer tüm gizlilik mekanizmalarına kıyasla daha büyüktür.
 
Mevcut araştırma durumundaki doğrudan anonim ödemeler ayrıca orijinal göndericiden gelen coinleri anonimleştirmek için ek bir harcama ve yeniden kazma gerektirir. Bunu daha da geliştirmek ve ölçeklendirmek için daha fazla araştırmaya devam ediyoruz.ZEROCOIN VE ZCOIN

Artıları:


* Karıştırıcıya gerek yoktur.
* Potansiyel olarak tüm coinleri kapsayan en iyi anonimlik kümesini içerir ve adresler arasındaki işlem bağlantılarını keser.
* Küçük blok boyutları vardır ve hızlı şekilde doğrulama sağlar.
* İşlem tutarlarını gizler.
* Temel coine ve anonim coinlere dönüştürmeye gerek yoktur, doğrudan birbirlerine gönderilebilirler.

Eksileri:

* Özel işlemler (Sapling yükseltmesiyle daha da geliştirildiğini halde) hesaplama açısından yoğundur.
* Ekip tarafından ayarlanması gereken karmaşık güvenilir kurulum içerir.
* Hatalı uygulama veya güvenilir kurulum parametrelerinin sızması, coin sahteciliğine yol açabilir.
* Tedarik (arz) denetlenemez. Bu nedenle eğer coinlerin sahtesi yapılır ve birden hiç yokken ortaya çıkarlarsa tespit edilmeleri mümkün değildir. Bu nitelikteki hatalar coin hem piyasaya sürülmeden önce hem de sonrasında tespit edilmişti.
* Nispeten yeni bir şifreleme kullanır ve bu yeni şifreleme eleştirilen şifreleme varsayımlarına (KEA) dayanmaktadır.
* Karmaşık yapım aşaması ve anlaşılmasının zor oluşundan dolayı sadece bir avuç insan kriptografiyi ve kodu kavrayabilir, bu da hatalara kapı aralar.

Önde gelen gizlilik programlarından biri, ZCash'te kullanılan Zerocash protokolüdür. Zerocash, Zerocoin'in çalışmasına dayanır ve Zerocoin'in algılanan eksikliklerini ele almaya çalışır. Zerocash ve zkSNARK'ların kullanımıyla, küçük blok boyutları şimdi yalnızca 1 kb'dir ve doğrulaması çok hızlıdır. Ayrıca, tüm işlem miktarları gizlenir ve coin kazma işlemi yapılırken artık sabit değerlere bağlı kalmaya gerek kalmaz. Zerocash ayrıca insanların Zerocash’ın eşdeğeri olan Zerocoins’in temel coine dönüştürmeye gerek olmaksızın transfer edilebilmesini sağlar. Ayrıca anonimlik kümesi, blokzinciri üzerindeki değere bakılmaksızın tüm kazılmış coinleri içeren önceki anonimlik şemalarından en büyüğüdür.

Zerocash'ın Zerocoin'i eski hale getirdiği görülmektedir. Bununla birlikte, bunu başarmak için Zerocoin'in sahip olduğu bazı avantajlardan taviz vermek zorunda kalmıştır.
Öncelikle  Zerocash tedarik denetlenebilirliğinden yoksundur. Zerocoin gibi, Zerocash da güvenilir bir kurulum gerektirir, ancak Zerocash’ın kurulumu çok daha karmaşıktır. Zcash, 6 kişinin dahil olduğu çok taraflı bir kurulum kullanmaktadır. Bu nedenden dolayı parametrelerin sızdırılabilmesi için altı kişinin anahtarlarının bir araya getirilmesi gerekir. Başka bir deyişle bu altı kişinin ilk parametreleri yok ettiğine ve kurulum işlemini doğru bir şekilde tamamladıklarına güvenmek zorundasınız. Bu durum, Zcash'in yeni güvenilir kurulum sistemi düzenlemesinden kaynaklı ciddi bir problemdir.

Kodda hata veya kriptografik bir kusur ya da çok taraflı  güvenilir kurulumla ilgili bir problem varsa, saldırgan muhtemelen sınırsız Zcash üretebilir ve Zerocoin'den farklı olarak, bu ek tedarik tespit edilemez. Özellikle Zerocoin ile benzer prensiplerle çalışan ve yeni coinlerin oluşturulmasını sağlayan bir sistemde, tedarik denetimi giderek önem kazanmaktadır.

Zcash aslında bu yazılım hatalarından (bug) birini lansmandan 28 Ekim 2018'e kadar olan süreçte, iki yılda ana ağında tespit etmiş ve düzeltmişti. Bu bug düzeltilmeden önce bundan yararlanıp yararlanılmadığını söyleyebilmek ise güçtür çünkü hatanın tespit edilmesi ve düzeltilmesi arasında 8 ay bulunmaktadır. Bu aslında tespit edilen ilk hata da değildi. Zerocash, gelişiminin başlarında, sahte coin kazma işlemine izin veren “iç çarpışma etki alanı” diye tabir edilen güvenlik açığına da sahipti. Bu hata ilerlemediyse bile potansiyel riskleri vurgulamak açısından önemlidir.

Zcash ve Bitcoin'in bir birleşimi olan BTCP de neredeyse on aydan uzun bir süredir tespit edilmeyen gizli enflasyonla karşı karşıya kaldı. Bu enflasyon, Bitcoin UTXO'lar üzerinden ithalat yaparken UTXO ithalat işlemleri incelenerek tespit edildi. Bu enflasyon, kriptografideki bir kusurdan değil gizli bir şekilde yapılmış pre-mine (ön çıkarım) sonucu ortaya çıkmıştır ve kontrol edilemeyen bir tedarikle ilgili potansiyel sorunları vurgulamaktadır.

Bitcoin olarak son derece zekice bir projenin bile, değer taşması olayı ve daha yeni CVE-2018-17144 vakasında olduğu gibi çok sayıda aşırı enflasyona maruz kaldığını görmekteyiz. Bitcoin arzının denetlenebilirliği, bu bugların tespit edilebilmesine veya herhangi bir istismar olmadığının onaylanabilmesine imkan tanımaktadır.
Diğer bir değiş tokuş işlemi ise, yalnızca Zerocash'ta etkili bir şekilde kullanılan, zkSNARKs adı verilen yeni şifreleme kullanımıdır. Üzerinde çok daha az inceleme yapılmasından dolayı uzun yıllardır kullanılmakta olan ve gözden geçirilmiş geniş çapta kullanılmaya devam eden RSA kadar test edilmemiştir. zkSNARK'lar, oldukça deneysel olan kriptografik varsayımlar kullanmaktadır. Ayrık logaritma varsayımı, çarpanlara ayırma gibi kriptografide evvelden beri kullanılan köklü varsayımlar yerine zkSNARK'ın güvenliği, çiftdoğrusal küme grupları için (belirli eşleştirme dostu eliptik eğriler sayesinde başlatıldı) “Katsayı Kavrama” (KEA) varsayımının varyantlarına dayanır. Fakat KEA iyi araştırılmamış veya iyi şekilde denenmemiştir bu nedenlerle eleştiriye açıktır. Bazı uzmanlar, zkSNARK'ların arkasındaki kriptografinin bu sebeple zayıf olduğuna inanmaktadır.
Zerocash ayrıca yapı olarak oldukça karmaşıktır hatta bazıları onu “Moon Math (ancak çok az kişinin anlayabileceği Matematik)” olarak tanımlamıştır, bu da sadece bir avuç insanın onu doğru bir şekilde anlayabileceği ve denetleyebileceği, hatta buglarını bile  tespit etmekte zorlanabileceği anlamına gelmektedir.

Zcash’deki bugların tespitinde aşağıdaki zorluklar göze çarpmaktadır.

* Güvenlik açığının keşfi, çok az kişinin sahip olduğu yüksek düzeyde teknik ve kriptografik bilgi birikimini gerektirebilir.
* Güvenlik açığı yıllar boyunca sürdü ve Zcash koduna dayanarak yeni projeler başlatan çok sayıda uzman, şifreleme uzmanı, bilim adamı, üçüncü taraf denetçisi ve üçüncü taraf mühendislik ekiplerinin hiç biri bu açığın farkına varmadı.

Bu durum ancak belirsizlik içindeki güvenlik olarak adlandırılabilir. Sigma, Lelantus, RingCT ve Mimblewimble yapılarındaki durumla mukayese yapılması halinde konu daha net olarak anlaşılacaktır.

Zerocash'ın bir başka dezavantajı ise, gizli bir işlemin oluşturulması için normalde sadece birkaç gigabayt RAM gerekirken, bu sistemde öncekilerin aksine; güçlü bir bilgisayarda bir dakikaya yakın bir süre, daha yavaş sistemlerde ise çok daha uzun süreler harcanmaktadır.
Bu durum, gizlilik özelliklerini çok az sayıda kişinin kullanmasına ve mobil cihazlar gibi daha az güçlü sistemlerin kapsam dışına çıkmasına yol açtı. Tüm bu sorunlardan sonra Zcash, yeni BLS12-381 eğrilerinin kullanılmasıyla en yeni Sapling yükseltmelerinde önemli gelişmeler kaydetti, üretim süresini birkaç saniyeye indirdi ve 40 mb bellek gerektiren mobil cihazlar için kullanımı uygun hale getirdi. Bununla birlikte, bu makaledeki diğer gizlilik programları ile karşılaştırıldığında, hala en çok sayısal verilere dayanan ve en yoğun işlemi Zcash temsil etmektedir.

Her ne kadar Zerocash potansiyel olarak en yüksek anonimlik ve nispeten iyi performans sunsa da, bunu karmaşık bir şifreleme yapısı, güvenilir kurulum gerekliliği, yeni deneysel şifreleme ve gizli işlemler yaratırken oluşan hesaplama karmaşıklığının karşılığında yapar.

Ancak Zcash ekibi, son zamanlarda güvenilir bir kurulum gerektirmeyen ve daha basit kriptografik varsayımlarla kriptografi kullanan zkSTARK'lar (zkSNARK'ların yerine) üzerinde araştırma yapmaktadır. Bununla birlikte zkSTARK’lar, büyük blok boyutları nedeniyle kullanım için pratik değildir ve ayrıca zkSTARK'ların oluşturulması için gereken hesaplamalar da bunu zorlaştırmaktadır. Ayrıca, güvenilir kurulum konusunu farklı şekillerde ele alan, ancak bu makalenin kapsamı dışında kalan kendi takas setlerine sahip Sonic ve Spartan gibi henüz uygulamaya konmamış başka ilginç zkSNARK çeşitleri de mevcuttur.

Mimblewimble
Kullanım alanları: Grin, Beam
 
Artıları:


* Tüm işlemler gizlidir.
* İyi çalışılmış kriptografi kullanır.
* İşlem miktarlarını gizler.
* Blokzincir sadece UTXO'ları tuttuğu için boyutu azaltabilir.
* Adres problemlerinin tekrar kullanımı yoktur.

Eksileri:

* Alıcı ve gönderici arasında etkileşim gerektirir, adres gönderilip alınamaz.  Çok taraflı işlemler, tüm tarafların bir işlem oluşturmak için iletişim kurmaları gerektiğinden sorunludur. Bu durum SBBS ve / veya tek taraf ödemeleri ile bir miktar azaltılmıştır ancak bu da bazı gizlilik tavizlerini beraberinde getirmiştir.
* Alım satım işlemi bağlantılarını kesmeyip sadece gizler, dolayısıyla bir sahte (decoy) modeldir.
* Ağın izlenmesi, işlemlerin nasıl birleştirildiğiyle ilgili ayrıntıları açığa çıkarabilir.
* Bir bloğun çok fazla işlemi yoksa, katılmak için diğer işlemlere dayandığından, gizlilik önemli ölçüde azalır.
* Donanım cüzdanlarındaki çevrimdışı cüzdanların (Cold Storage) uygulaması güçtür.
* Mimblewible’da Akıllı Sözleşmeler betik dili olmadığından daha zordur (scripting language-kodlama dili) ancak yeni bir gelişmeyle bazı işlevler de yapılabilir.

Nispeten gelişim aşamasının başındadır ve Bitcoin çekirdek kodunu paylaşmaz, bunu altyapıya entegre etmek için bağımsız bir geliştirmeye ihtiyaç duyar.
Grin ve Beam, MimbleWimble'ın  iki uygulamasıdır. Mimblewimble iki ana yöntemle çalışır;  tüm işlem değerlerini gizleyerek ve  tüm işlemleri tek bir büyük işlemde toplayarak birçok çıktıya sahip birçok girdiden oluşan dev bir işlem olarak görünür. Yalnızca blokzincirinden bakınca, aynı blokta birkaç işlem olması şartıyla hangi çıktıların hangi girdilerden geldiğini tahmin edebilirsiniz. Mimblewimble ayrıca kestirme olarak adlandırılan başka bir özelliğe de izin verir; böylece A, B'ye ödedikten sonra  tamamını C'ye öderse, blok zinciri B'yi hiç göstermeden A'dan C'ye kaydedebilir.
 
Bunu işlemlerin Bitcoin'de nasıl göründüğü ile bir işlemin Mimblewimble'da toplandığında nasıl göründüğü ile karşılaştırarak aklımızda canlandırabiliriz.
 
A’nın B ve C’ye gönderim yaptığını hayal edin. Ayrı bir işlemde de D, E ve F’ye gönderim yapmış olsun. Bitcoin’de bu şu şekilde görünür:
 
(Girdiler) A> (Çıktılar) B, C
(Girdiler) D> (Çıktılar) E,F
 
İşlem değerlerini de göstererek işlemi eşsiz yapabilirler.
 
MimbleWimble’de ise tüm işlem değerleri gizlidir ve bu işlemler toplanmıştır, böylece işlemler bloğa eklendiklerinde şöyle gözükürler:
 
Girdiler) A,D> (Çıktılar) B,C,E,F
Şimdi ise kimin kime gönderdiği anlaşılamamaktadır.
Bitcoin ve Mimblewimble işlemlerinin karşılaştırılması
 
Buradaki varsayım şudur ki, bu işlemler blokzincirine kaydedilmedikçe ve yayınlanmadıkça, ağı hiç kimse izleyemez. Sıradan Mimblewimble ile, birisi ağdaki diğer tüm düğümlere bağlanan kötü niyetli bir düğüm oluşturabilir ve bir araya gelmeden önce işlemleri kaydedebilir. Bu sebeple  adreslerin yalnızca bir kez kullanılması ve işlem değerlerinin gizli olması dışında Bitcoin ile aynı gizliliğe sahiptir.
 
Bu durumu kotarmak için, Grin ve Beam işlemlerin yayınlanma yöntemini değiştiren Dandelion Teknolojisini kullanır. Her işlemin tüm eşlere yayınlanması yerine, işlem ilk önce rastgele seçilen bir dizi (ilk aşama) aracılığıyla gönderilir ve sonra tüm ağa dağıtılır (ikinci aşama). Birbirini takip eden her bir düğüm, ilk aşamaya devam edip etmeyeceğini (% 90 değişiklik) veya ikinci aşamaya geçmeyi (% 10 şans) belirlemek için bir zar atar. İşlemler ilk aşamadayken, geniş çapta yayınlanmadan önce diğer işlemlerle de birleştirilir. Bu, bir düğümün işlemlerin nasıl birleştirildiğine dair her şeyi kafamızda oturtmaz. Mükemmel bir çözüm de değildir ve işlemlerin bloğa eklenmeden önce nasıl bir araya getirildiğine dair ipuçları temizlenebilir. Beam uygulaması Dandelion’a gerekli gördüğünde, başlangıçta sahte çıktıları vererek bunu daha da zorlaştırır.
 
Bu, Mimblewimble'ın aynı zamanda Cryptonote'a benzer bir decoy tabanlı bir sistem olduğu gerçeğiyle bir araya geldiğinde (farklı yöntemler kullanarak başarmasına rağmen), yine de, tekrarlanan işlemlerin anonimliğini daha da azaltabileceği diğer 'decoy' tabanlı gizlilik sistemleriyle aynı dezavantajlara maruz kalmaktadır. Ek olarak, bir blokta çok fazla işlem yoksa, Beam’in MimbleWimble uygulaması gerektiğinde decoy’ları sunarak bu önlemi hafifletmeye çalışırken, bu gizliliği büyük ölçüde azaltır. Daha önce açıklandığı gibi, ağın aktif izlenmesi bunu daha da hafifletir.
 
MimbleWimble'ın büyük bir dezavantajı, alıcı ile gönderici arasındaki etkileşime (alıcı ve gönderenin, bir körleme faktörü iletmek için doğrudan iletişim kurması gerektiği anlamına gelir) ve adresleri ortadan kaldıran çok farklı bir şemaya ihtiyaç duymasıdır. Bu, bir web sitesine yalnızca bir adres gönderemeyeceğiniz ve her zaman yeni bir değer vermeniz gerektiği anlamına gelir. Bu aynı zamanda çok taraflı işlemleri de karmaşık hale getirir, örneğin bir işlemde A’nın B, C, D, E'ye para göndermesi için bu tarafların her birinin gönderim gerçekleşmeden önce A ile iletişim kurması gerekir. Beam’in uygulaması, kişilerin mesajlarını Beam’in tam düğümlerine göndermelerini sağlayan bir Güvenli Bülten Panosu sistemi kullanarak bunu ele alır; böylece, kullanıcı gizlilikle uyuşursa daha fazla araştırma yapılması gerektiğinden, kullanıcı çevrimiçi olduğunda bir kez körleme  faktörü iletilebilir.
 
Ayrıca, hiçbir adres olmamasına rağmen, Pedersen taahhütleri hala benzersizdir, bu nedenle MimbleWimble kendi işlem grafiğini gizlemez, işlemlerin nasıl aktığını görmeye devam edersiniz. Yani tek seferlik' adresler olarak kabul edilebilirler. Bu Mimblewimble’ın gizliliğinin, Dandelion ve Coinjoin’in eklenmiş geçici çözümleri olmadan, adreslerin yalnızca tek seferlik kullanılması ve işlem değerlerinin gizlenmesi dışında Bitcoin’e eşdeğer olduğu anlamına gelir.
 
Grin'in kodlama dili yoktur, bu yüzden akıllı sözleşmelerin uygulanması zordur.
 
Tam gizli değerlerle ilave coinlerin  sahte biçimde yaratılıp yaratılmadığını kontrol etmek  Güvenlikli / Gizli İşlemlere dayandığından Mimblewimble tedarik denetimi yapmaz. Bununla birlikte, altında yatan  kriptografi iyi anlaşıldığından, Zerocash protokolünde olduğu kadar da büyük bir problem değildir.

Diğer Gizlilik Şemalarının Değerlendirmesi ve “Neden Bu Makalede Benim Favori Gizlilik Coinim Yok” Sorusunun Cevabı

Burada listelenen tüm blokzinciri gizlilik şemaları, araştırmacılar tarafından detaylı bir şekilde incelenmiş ve irdelenmiştir. Ancak, gizlilik alanında birçok coin vardır ve buradakilerin dışında onu gerçekten koruyabilecek olan şemalar ise çok azdır. Aşağıdaki sorular yeni bir gizlilik mekanizmasına rastlandığında sorulması gereken temel sorulardır.

Blokzincirinde de gizlilik sağlıyor mu?

Bazı gizlilik coinleri kendileri için gizlilik sağladığı iddiasıyla pazarlanmaktadır, ancak blokzincirine özgü herhangi bir gizlilik sunmamaları da mümkündür. (IP adresinizi / TOR'unuzu tek başına korumanın nasıl yetersiz olduğu ile ilgili makaleye de bakınız).

Gizlilik mekanizması uzmanlar tarafından yazılmış ve değerlendirilmiş mi?

 Gizlilik şemalarının kriptograflar (şifreleme uzmanları) tarafından onaylanıp onaylanmadığını görmek için araştırmanıza devam edin. Çünkü bu tarz programların birçoğu, kriptografi veya bilgi güvenliği konusunda hiçbir geçmişi olmayan geliştiriciler veya programcılar tarafından hazırlanmaktadır. Gizlilik uygulayan teknolojileri anlayabilmek hiç kolay değildir ve hatta dünya standartlarında kriptograflar dahi bu alanda hata yapabilmektedir.

Halihazırda varolan bir teknolojinin isim değiştirmiş hali mi?

 Bazı projeler mevcut gizlilik teknolojilerini kendi adlarıyla yeniden adlandırır ve kendi adlarına markalandırırlar. Bu durum ancak, temel alınmış olan orijinal gizlilik teknolojisini açıkladıkları takdirde kabul edilebilir bir durumdur.

Merkezi bir güven şeması içeriyor mu?

Gizliliğinizi korumak için başkasına güvenmeniz konusunda size bağlı olan bir gizlilik şeması varsa, bu genellikle zayıf bir gizlilik programıdır. Bu durum, merkezi karıştırıcı kullanan bazı sahte coinleri kapsar.

Bu planların arkasındaki ekip kriptografiyi anlıyor mu?

 Uzman olmadığınız sürece bu durumu anlamak zordur. Ekiplerinde veya danışmanlar listesinde güvenilir bir  kriptografi bilgisine sahip birinin olup olmadığını görmek için ekiplerini kontrol ediniz.

ÖZET:
Her anonimlik şemasının kendine özgü yararları ve takas kuralları vardır. Bu gizlilik şemalarının sürekli incelenmesi ve araştırılmasının bir bütün olarak blokzincirindeki gizliliği iyileştirmeye hizmet edebileceğine inanıyoruz. Zcoin olarak, Sigma ve Lelantus'un diğer anonimlik şemalarıyla kıyaslandığında, çok başarılı bir gizlilik paketi sağlayarak, ölçeklenebilir ve denetlenebilir olmasının yanında, kapsamlı ve kanıtlanmış bir kriptografi kullandığı ve bu şekilde güçlü bir anonimlik sağlayarak fark yarattığına inanıyoruz.
Zcoin’in çözümlerinin diğer önde gelen gizlilik teknolojileri ile karşılaştırmalı bir tablosu aşağıda mevcuttur.
Makelenin Orjinal Hali: https://zcoin.io/zcoins-privacy-technology-compares-competition/


Daha fazla kaynak için:

Website: https://zcoin.io/
Twitter: https://twitter.com/zcoinofficial
Github: https://github.com/zcoinofficial/zcoin
2  Economy / Services / Looking for a YouTuber on: August 24, 2019, 04:47:26 PM
I'm looking for a YouTuber to promote our project. The channel should be related to cryptocurrencies and blockchain)

Note:

1) The number of fake subscribers is prohibited. The number of fake views is prohibited. I can easily identify them, so don't push your luck.

2) Your English should be fluent and accurate.

3) It will be asked to examine the project and market it well.

4) I can establish a long-term relationship with acclaimed youtubers.

5) The fee will be determined according to the quality of youtuber's channel.

Please send me pm your youtube channel address and contact info.

About payment: Budget is unlimited we can negotiate.

Escrow: We can use any escrow you want.
3  Local / Duyurular (Alternatif Kripto-Paralar) / [XZC] Zcoin - Tartışma Alanı, Yeni Haberler, Fiyat Tahmini on: August 05, 2019, 11:36:24 PMZcoin video senaryosu: Paranız, işinizdir.

Sınırsız, merkeziyetsiz, sansürlenemez. Bunlar, birçok kullanıcının kripto para birimleri kullanmaya karar verdiğinde satın aldıkları kilit avantajlardır. Ancak bunların içinde eksik olan çok önemli bir kriter var: mahremiyet.

Blokzincirini, banka ekstreniz için Twitter gibi düşünün. Yaptığınız her işlem, nereye bakılacağını bilen herkes tarafından görüntülenebilir. Günlük bir fincan kahveye yapılan basit bir ödeme, bazı gerçekleri ön plana çıkarabilir, kahveyi seviyor oluşunuz gibi -bu, harcama alışkanlıklarınız veya sahip olduğunuz veya kazandığınız kripto para hakkında fikir edinmek için kullanılabilir.

Daha da endişe verici bir şekilde, yanlışlıkla, yasadışı faaliyetlerle etiketlenmiş paralar, her gün nakit parayla gerçekleşen, sorgulama ile uğraşmak zorunda kalacağınızı, hatta varlıklarınızın dondurulmasına veya ele geçirilmesine neden olabilecek soruşturmaları – geçirebilirsiniz. Siz masumsunuz, peki neden öyle değilmişsiniz gibi davranılasınız?
 
Her iki senaryo da nakit para ile ilgili bir durum değil. Ancak, büyük miktarlarda nakit para kullanması pratik değildir ve aktarılması zordur. Dijital para biriminin vaadiyle gerçek anlamda yaşayabilmek için, kripto para birimlerinin, merkeziyetsiz dijital transferlerin kolaylığını ve rahatlığını benimseyen fiziksel nakit ile aynı gizlilik özelliklerine sahip olmaları gerekir.

Zcoin, nakit paranın gizlilik niteliklerini koruyarak merkezi olmayan bir dijital para birimi olmanın tüm avantajlarından faydalanmayı amaçlamaktadır.
 
Sigma teknolojisine girin.
 
Zcoin’in Sigma’sı, coinleri yok etmenizi ve daha sonra başka bir yerde görünmelerini sağlayan, sıfır bilgi teknolojisine sahip bir protokoldür. Kripto para birimini ışınlanma olarak düşünün. Bu yeni paralar, önceden işlem geçmişi olmadan görünür ve hiçbir özel veya tanımlayıcı bilgiyi saklamazlar. İşlemlerinizi yalnızca başkalarının denizinde gizleyen diğer gizlilik yöntemlerinin aksine, Sigma yaklaşımı blokzinciri kusur analizlerine karşı kırılgan değildir.

Üstelik, Zcoin, işlemlerinizi ağ üzerinde yüksek oranda tahmin edilemez hale getirmek için Dandelion ++ teknolojisini kullanarak IP adresinizin bir işleme bağlanmasını önler. Daha fazla ağ düzeyinde gizlilik için, işlemlerinizi sadece bir küçük bir tık yaparak Tor üzerinden yönlendirebilirsiniz.


Yaşadığımız dünyada paramız ve finansal verilerimiz artık bizim olmaktan çıkılıyor ve başkaları tarafından kullanılıyor, izleniyor ve rızamız olmadan parasallaştırılıyor. Bu yüzden, sansürlenemeyen, özel ve özgür bir dijital paraya ihtiyacımız gün geçtikçe artıyor.

Zcoin, çünkü paranız, işinizdir.

YENİ BİR PROTOKOL: SIGMA


2019 yılının Nisan aylarında Zerocoin Protokolunde bir takım kırılganlıkların olduğu tespit edildi. Bu kırılganlıklar, Zerocoin Protokolu kullanan projelerin bazı sorunlarla karşılaşabileceği anlamına geliyordu. 19 Nisan'da Zcoin Yazılımcısı Peter Shugalev, sorunun asıl nedenini buldu ve Zerocoin protokolünün kriptografisinde bir başarısızlık olduğunu ve tüm Zerocoin uygulamalarını etkilediğini doğruladı. Zerocoin kanıtının yukarıda belirtilen takımlara karşı hatalı olduğunu ve sahteciliğin yüksek seviyede nasıl çalıştığını açıkladı.

Bu süreci takip eden zaman içeresinde Zcoin, Sigma Protokolü ismi verilen çok daha gelişmiş ve Zerocoin'in kırılganlıklarını gideren yeni bir protokole geçecegini açıkladı, bu protokolun özellikleri ise şöyle:


    * Güvenilir kuruluma artık ihtiyaç yok (daha fazla toksik atık yok)
    * Harcama kanıtı boyutu düşürüldü (25 kB'den 1,5 kB'ye)
    * Onaylama işlemlerinin çok daha hızlı olması sağlandı.
    * Zerocoin protokolundeki kırılganlık tespit edildi ve bu kırılganlıklara sebep olan yazılım terkedildi.


Zcoin Beta Testlerini tamamladıktan sonra geçtiğimiz hafta Sigma Protokol'u başarılı bir şekilde devreye sokarak Mainnet'ine geçti. Sigma Protokolunu ilk kez kullanan ve deneyimleyen proje ekibi, şimdilik her şeyin yolunda gittiğini ve mahremiyet katmanının arttırılarak çok daha güvenli bir kripto para birimi deneyimi sunacaklarını bildirdiler.Zcoin'i Binance dahil büyük borsalardan satın alabilirsiniz, Tüm liste aşağıdaki gibidir.Daha fazla kaynak için:

Website: https://zcoin.io/
Twitter: https://twitter.com/zcoinofficial
Github: https://github.com/zcoinofficial/zcoin
4  Local / Duyurular (Alternatif Kripto-Paralar) / [ANN]Metal Packaging Token: Farkındalığı arttırarak, dünyayı değiştirebiliriz! on: June 24, 2019, 01:44:34 AM

_______________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________


_______________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________


5  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / New Binance IEO participation guide - How to join the Binance Launchpad? on: June 10, 2019, 12:27:03 AM
Hello there

I'm here with a new visual guide. I'm trying to help people to grasp as easily as possible while doing this. Let's move on without mentioning the word. First of all, I need to mention that this type of investment involves a significant degree of risk !! Join the IEOs regarding these.Binance has introduced innovations and regulations on the IEO (Initial Exchange Offering, a new generation fund management method managed on a crypto exchange with a token project), which was launched a few months ago by the Binance Exchange and everyone complains about problems. Now let's look at these innovations;

Binance introduced the "Lottery" system to overcome the chaos experienced by those wishing to join the IEO. It is also necessary to comply with certain conditions for participation


1- 50 BNB must be accounted at 8 days snapshot time (23:59:59 UTC), (This means that you must have a full 50 BNB account at this time (from 23:59:59 UTC- 03:00 at night). Then you can buy and sell during the day, but they will check at these times for 8 days.)
2- 1 ticket up to 100BNB, one ticket for each 100BNB above it and a maximum of 5 tickets over 500BNB..
3- 30% chance of tokento each ticket.
4- Each winning ticket will be given a $ 300 token. (max $ 1500 investment is possible)After specifying the prerequisites for participation,  How to Use Binance Launchpad Let's move on ..

- You must first log in to your Binance account . If you don't have a Binance account, you need to create one to access Launchpad.

- After logging in to your Binance account, you should select Binance Launchpad from the drop-down options to the left of the top menu.
- In the new screen that opens, you will reach the Binance Launchpad page and you will be greeted by a dashboard with all IEO projects. There is also clear information about the status of the IEOs that you will be able to get information about the status of the projects, or whether the new IEO will be entered- You can follow the instructions on which Coin IEO you want to join by clicking on it. For example, the picture below shows all the information about the Harmony IEO and how it is involved, how many tickets hit and how much sales are made.
- If the IEO of Coin in ACTIVE SALES is available for purchase, clicking on BUY will take you to the page, a form that specifies the conditions for joining the Launchpad. By performing a 4-step verification and KYC process on this page, you also fulfill all the requirements to participate in the launchpad.In this page you need to do the necessary KYC transactions, but if you have done KYC during the Binance registration, you do not need to do KYC again.

After fulfilling all the necessary requirements and completing the approval process successfully, there is not much left. Just keep a certain number of BNB amounts in your account for certain periods of time. Then it's time to earn.If you think there is an error or if you have chapters you want to add, please let me know immediately..


This article is written for informational purposes only and is NOT an INVESTMENT ADVICE.6  Local / Duyurular (Alternatif Kripto-Paralar) / 🚀[ANN] Invech Token IEO - Lisanslı Kripto Borsası ve Blokzinciri Akıllı Şehri🚀 on: June 05, 2019, 07:51:46 PM           

      

IEO 9 HAZİRAN 2019'DA BAŞLIYOR
=======================================


           

      
7  Local / Duyurular (Alternatif Kripto-Paralar) / [ANN] [ICO] ELAD NETWORK (ELAD)~ Gayrimenkul Tokeniniz on: June 05, 2019, 12:11:53 AM


ELAD Network, Emlak ile ilgili her şeyin öncü kaynağıdır.

8  Local / Duyurular (Alternatif Kripto-Paralar) / [ANN] AssetStream-Global Merkeziyetsiz Eşler Arası Mikrofinans Platformu on: June 02, 2019, 03:10:24 PM
AssetStream, Finans, Yatırım Bankacılığı, Bilişim Güvenliği ve Blockchain gibi çeşitli sektörlerden kıdemliler tarafından geliştirilen Blokzinciri ve Kripto para birimi gibi teknolojilerin kullanılmasını sağlayan Eşler Arası (P2P) bir mikrofinans platformudur.

9  Local / Duyurular (Alternatif Kripto-Paralar) / [ANN]⭐[STO] Stellerro - Dijital Menkul Kıymet Yatırımlarının geleceği 📊 on: May 30, 2019, 06:04:34 PM


Website | İki-Sayfa | DECK (Türkçe) | LinkedIn | Twitter | Facebook | Youtube | Telegram | Instagram | Blog | Reddit | Bounty | Bounty0x | ENG ANNStellerro™'yi Keşfedin
Stellerro ™, türünün ilk alternatif yatırım bankacılığı platformudur ve gelişmekte olan dijital menkul kıymetler teklifleri endüstrisi için yenilikçi bir bütünü kapsayan özelliğiyle öne çıkmakta, şirketlerin doğru taahhüt işlemlerini ve sayısız düzenlenmiş yargı yetkisini yerine getirme koşullarını karşılamasını sağlamaktadır.

Stellerro™ Tamamen Regüle Edilmiş Token Teklifi
Sizi en üst düzey ortaklarla birlikte tamamen uyumlu bir ESMA regülasyonlu STO'ya katılmaya davet ediyoruz.

STO neden bir mesele?
Finansal token ve dijital varlıkların sermaye piyasalarının geleceğini nasıl şekillendireceğini gösterir.
Yol Haritamız
Güvenlik Token Bilgilerimiz
STRO güvenlik tokeni ile ilişkili gelir modeli, uzun vadeli getiri stratejisi ve profesyonel dağıtım yönetimi.
Özel Satış: 1 Haziran - 14 Haziran | Ana Satış: 15 Haziran - 15 Agustos
ESMA - İspanya Menkul Kıymetler Kanunu uyarınca regüle edilmiş olup,
yatırımcılarımız şirketten % 12,5 sahiplik geliri ve temettü alacaklardır.


Fonların Kullanımı
Şirket şu anda kurucular tarafından önyüklendi, Fonlar, dağıtım hızını arttırmak suretiyle dağıtım planını hızlandırmak için kullanılacak.

Yasal & Uygunluk Ortakları
Stellerro, sektördeki en iyi Yasal, Düzenleyici ve Mali kurumlarla ortaklık içindedir.

Kurucular ve Advisor Ekibi
Sermaye piyasaları yöneticileri ve blok zinciri kıdemlileri

Operasyonel Ekip
Dünyanın en başarılı iş takımlarının sırlarını biliyoruz.

NEDEN ŞİMDİ?

İLETİŞİM
Info@stellerro.com https://www.stellerro.com/
STELLERRO EUROPE, S.L. Paseo de Gracia, 50, 5th Floor, 08007 Barcelona© 2019 STELLERRO LTD ・ BÜTÜN HAKLARI GİZLİDİR
10  Local / Duyurular (Alternatif Kripto-Paralar) / Silindi. on: May 29, 2019, 08:49:15 PM
ANN Silinmiştir.
11  Local / Duyurular (Alternatif Kripto-Paralar) / [ANN] [ICO] TecraCoin (TCR) | PoW/PoSe - İleri Teknoloji Patentli Teknolojiler on: May 18, 2019, 05:28:07 PM
Nedir bu TecraCoin?

Tecra yatırım dünyasına hoş geldiniz!

Teknoloji sürekli olarak dünyayı değiştirmeye ve geliştirmeye devam ediyor. Amacımız bu geri dönüşü olmayan süreci kolaylaştırmak ve medeniyetin dönüşümündeki rolümüzü vurgulamaktır. Tecra ekibi olarak, patentlerle korunan ileri teknolojilerin ticarileştirilmesini destekleyecek sermaye artırımı için bir İnternet Platformu oluşturduk. Blok zinciri bazlı bir büyük defter (ledger) kullanarak TecraCoin'e dayalı yatırımların şeffaflığını garanti ediyoruz.
Bizim fikrimiz aşağıdaki üç gruba odaklanıyorTecra ekibi, bilimsel yatırım topluluğu içinde Blok zinciri fikrini genişletiyor. Gelecek vaadeden bir yatırım fonu altında, bu fonla ilgilenen ilgili kişileri bir araya getirerek birbirleri ile bağlantı kurmalarına ön ayak oluyor.

İnsanlık tarihinde, her zaman imkansız görünen vakalar olmuştur - bilimin öncüleri, "saçma" nın engellerini bir üst seviyeye çıkarabilecek, keşfedilmemiş dünyaları ve teknolojileri keşfedinceye kadar. Özellikle Nikola Tesla'nın 1909 yılında New York Times için söylediği şu sözü hatırlayalım:
Kimse bu sözleri o zaman için ciddiye almadı. Bugün, irrasyonalizmin bilimin temelini oluşturduğunu biliyoruz. Karl Popper's'in şu sözlerini hatırlayalım: "Eğer bir şey bilimselse, aksi ispatlanabilir." Tecra durgun paradigmaların aksini ispatlamak istiyor ve bunların yerine yenilerini koymak istiyor.

Tecra, entelektüel bir başarıyı müreffeh ve iyi düşünülmüş bir yatırım süreci ile birleştirecek bir fikirdir. Hb041061ced0er ne kadar Grafen ile başlasak da, temel misyonumuz, yıllar sonra dahilerin dahi şu şekilde bahseceği bir kuluçka makinası yaratmak - Teşekkürler Tecra! Aslında, kurgu değil bilimdi.

Zaman içerisinde, yatırım portföyümüz, patentler tarafından en çok korunan, korkusuz, yüksek teknolojilerle (diyabetik yaraları iyileştiren jeller veya endüstrideki uygulamalarla maddenin nicelendirilmesi gibi) genişletilecektir.

Şu anda ilk halka arz sırasında toplanan fonları grafen üretim teknolojileri ve grafen uygulamaları için harcamak istiyoruz.GRAFEN PAZARININ KÜRESEL SORUNU

Grafen teknolojisi ile ilişkili pazarın olgunlaşmamış olmasından dolayı, teorik uygulama ile ticari uygulama arasında bir boşluk vardır. Bunun anlamı, Grafen tabanlı teknolojilerin çoğunluğunun halen yatırımcılar arasında meşru kaygılar ortaya çıkaran bir araştırma aşamasında olduğu bilinmektedir. Diğer bir yönüyle, standardizasyon eksikliği ve Grafenler'in özel kalitesidir. Bu teknoloji şu anda ikinci aşamada:

a) Grafen'in İcadı,
b) Grafen'in standart bir forma dönüştürülmesi,
c) Grafen'in hayata geçirilmesi ve ticarileştirilmesi.

TecraCoin ekibi bu sorunları Xi'an'daki GrapChina 2018'deki küresel endüstri liderleriyle konuşmuş ve çözüm bulmak amacıyla tartışmıştır. Önde gelen küresel araştırma ve düşünce liderleri (Bonaccorso, Roch, Fabricius, Falko, Robinson, Ferrari, Ali, Feng, Bai, Dusan, Liu, Sumio, Kymakis, Kang, Wei, Lu) ile birlikte, netice olarak araştırma dünyası ile pazar gerçekliği arasındaki boşluğun hala çok büyük olduğuna kanaat getirilmiştir. Bu nedenle, bilim ve işletme arasındaki bu açığı kapatmaya başlamak için dünyadaki bu alandaki araştırmacılara, girişimcilere ve yatırımcılara bir mektup gönderdik. Bu mektubun içeriği aşağıdaki gibidir:

İleri teknoloji dünyasındaki küresel sorunların farkında olmak, TecraCoin Yatırım Fonu'nun yararını görünür kılmaktadır. Bugün, zaten Grafen için portföylerinde küçük bir Grafen faaliyet alanı olan büyük şirketler tarafından beslenen (Grafen kullanarak malların üretimi) küçük bir yatırım pazarı var. Potansiyelin (ve aynı zamanda riskin) çoğunluğu, öncelikle Grafen'e odaklanan şirketlerde yatmaktadır. Prof. Ferrari ve diğer Grafen uzmanlarına göre, Grafene odaklı şirketlerin neredeyse% 90-95'i iflas ediyor. Bu, bilim adamlarının iş geliştirmeye değil araştırmaya yatırım yaptıklarından bu yana, bilim dünyası ile iş dünyaları arasındaki büyük boşluktan kaynaklanmaktadır. Tecra Yatırım Fonu ve TecraCoin, bu açığı Blok zinciri üzerinden yatırım şeffaflığı ile ve sektördeki uzmanlarla birlikte gelecek için, finansal güvence altına alıyor.

Blok zinciri aynı zamanda özel sermaye yatırımlarının arttırılması sorununu da çözmektedir. Esas olarak araştırma için kullanılabilecek kurumsal sermayenin aksine, özel yatırımcının parası teknolojiyi ticarileştirmek ve böylece karlı gelecek şirketler oluşturmak için kullanılacaktır. TecraCoin yatırımcıların sorunlarını çözer.

Doğru iş ortağını seçerek, değeri birkaç yıl içinde yüz milyarlarca dolar hacmini aşacak yüksek teknoloji pazarına güvenli bir yatırım sunuyoruz (Mevcut değer yaklaşık 300 milyar ABD Dolarıdır.) Önümüzdeki birkaç yıl içinde, sermayenin Google veya Facebook'a ulaşmasıyla, piyasada sadece birkaç düzine şirket kalacaktır. Bu şirketlerden biri Tecra olabilir.

Tecra yatırım platformu küresel sorunları karşılamayı ve aşağıdaki grupları uyumlu bir yatırım fonuna bağlamayı amaçlamaktadır:


BİLİM ADAMLARININ SORUNLARI
 • patentlerin ticarileştirilmesi için sermayeye sınırlı erişim
 • araştırmanın başlangıcından ticarileştirilmesine kadar uzun bir yasal sürecin varlığı
 • teknoloji standardizasyonunun yanı sıra tutarlı bir kalite politikası

YATIRIMCILARIN PROBLEMLERİ
 • bilim dünyasına ve yeni teknolojilere sınırlı güven
 • araştırmanın başlangıcından ticarileşmeye kadar uzun bir mevzuat süreci
 • İleri teknolojilere güvenli yatırım için alan yetersizliği

BLOK ZİNCİRİ KOMİTESİNİN SORUNLARI
 • gerçek bir fayda sağlamayan çok sayıda kripto para birimi
 • PoW konsensüsüne dayanan küçük umut verici projeler
 • gerçek bir işletmeye temas eden Blok zinciri tabanlı projelerin eksikliği

Tecra yatırım fonu çalışma şekli:

 • TecraCoin satın alarak ticarileştirilmek üzere hazırlanmış, çoğunlukla patentli, yüksek teknoloji ürünlerine yatırım yapabilirsiniz.
 • TecraCoin bilim adamları ve işletme uzmanları en umut verici projeleri seçer. Gelecekte, Tecra topluluğundan piyasadan seçtiğimiz projelere oy vermesini isteyeceğiz. Oylama TecraCoin Cüzdanlar üzerinden yapılacak ve seçilen proje uygulaması için fon toplayabilecektir.
 • Tecra Ltd. seçkin bir projeyle özel amaçlı bir araç kurar ve onu ticari hale getirir.
 • Yatırım yapıldıktan sonra Tecra, teşvik edilen projenin ömür boyu karını alır.
 • TecraCoins'li yatırımcılar borsada satabilir veya yatırım süresince tutabilir ve temettü alabilir, ayrıca masternode'ler sayesinde pasif gelir elde edebilirler.
 • Gelecekte, SPV tarafından geliştirilen teknolojilerle (Grafen gibi) ilgilenen TecraCoin sahipleri, bunları TecraCoin'leri kullanarak uygun koşullarda satın alabilirler.
 • Fiat para bazlı SPV karı ve yatırılan sermaye Tecra Ltd'ye dönecek ve TecraCoin olarak BİLİM PROJELERİ CÜZDANINA transfer edilebilecek. Bu da gelecekteki ICO'lar için TecraCoin'in fiyatını arttıracak.
 • Sonraki projeler için Tecra daha sonra BİLİM PROJELERİ CÜZDANINDAN TCR'yi sunacak ve bu şekilde portföyü genişletecek.


TECRACOIN ICO AŞAMALARI
TecraCoin'in ihraç fiyatını takip edecek değişiklikler tablosumuzu sunuyoruz. Şimdiden trene atlayın, erken satın alın, pahalıya satın 👨‍💼
Zaman hızla akıyor ve bu şansı kaçırmayın. TecraCoin satın alın ve çabalarımıza destek olun. 👉 http://bit.ly/tecra-ICO-tiers

TECRACOIN ŞARTNAMESİ:
Birim kodu: TCR
Birim ismi: TecraCoin
Konsensus algoritması: PoW
PoW blok ödülü: 112.5 TCR yarı yarıya% 50 düşürme
Yarı aralığı: 840000 blok, ~4 yıl
Blok süresi: 2.5dak (DGW3)
Toplam Arz: 210 000 000 TCR
Coins in premine: 21 000 000 TCR
Tnode gerekliliği: 10 000 TCR
Tnode ödülü aktivasyon bloğu: 600
Blok boyutu: 2MB
Tavsiye edilen işlem onayı sayısı: 24
Olgunluk: 400
Proof-of-Work algoritması: Lyra2z: Blake256 ilk round ve Lyra2 (timecost = 8, r=c=8)
Özellikler: Zerocoin, Masternodes (PoSe)DİĞER BİLGİLER:
White Paper: https://tecracoin.io/files/WhitePaper-TecraCoin.pdf
Halka arz ICOsu - ilk TecraCoin'i satın almak için: https://tecracoin.io/#payments
Explorer - https://explorer.tecracoin.io/
Cüzdanlar - https://tecracoin.io/wallets
Bilimsel makaleler: https://www.nature.com/articles/srep41281

BOUNTY:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5134985.0


12  Alternate cryptocurrencies / Announcements (Altcoins) / About Veil Project on: May 03, 2019, 01:04:44 PM


The Veil Project is a highly developed privacy coin with a focus on privacy and security. Thanks to this coin, the crypto transactions are completely invisible. It can’t be traced, it can’t be followed. This is because the project was developed according to the Zerocoin protocol. The Zerocoin protocol prevents the transactions to be monitored by companies, States or others. In this way, you can perform your crypto transfer transactions as desired without having to account to anyone.

The Veil Project is currently listed in many exchanges and Coinmarketcap. You can start to take advantage of opportunities instantly by downloading the Veil Wallet to your phone or computer. These opportunities include systems where you can generate passive income, such as “Proof of Stake” and “Mining”. So the Veil project does protect you from the dangers that come from outside. It also allows you to generate passive income anonymously. In this way, in which country, when, how much encryption or money transfer you do not know anyone.

Where Should we start the Veil Project? First:

Download wallet here: https://veil-project.com/get-started/

1) Download Veil Wallet

Veil Wallet is currently available on Windows, Linux, macOS operating systems. Android and iOS versions are under construction. After downloading this wallet, you can instantly activate your wallet by downloading the snapshots of all of the veils blocks and following the instructions.:

https://veil.tools/docs/snapshots.htmlMy preference and suggestion is to download the “daily” version, about 8 GB of this file, you can download instructions to integrate your own operating system. After you complete this process, Veil Wallet will be available.In this section you can go to the “Receive” section and request your own private veil address. This address is the address that you will use when you request from Veil coin.

We must not forget that after a while Veil will publish a hardware like Trezor and Ledger. In this way, Veil will build an extra firewall and become an unbeatable fortress.

2) How to Buy Veil Coin?As I just mentioned, Veil coin is listed on many exchanges.

You can buy Veil coin from the exchanges listed below. This list is listed by the date of entry into the exchanges of Veil coin.

    VINEX Network
    TXBIT.io
    Bisq
    Graviex
    ChainRift
    Zolex
    STEX
    BitMesh
    Reflextrader
    CITEX

3) Proof of Stake : When you have enough Veil coin, you get passive income using the proof of stake system. If you have 10,000 veils coin, you can win a 50/50 ratio on a monthly basis. This system works as a bank's interest system, but it is much different from it. Because you guarantee that you will not sell it when you hold a certain amount of Veil coin in your possession. In this way, you can help confirm blocks and help the project grow. You can use this system to keep your wallet open 24/7 and earn income without doing anything.

4) Veil Explorer

This page provides general and detailed information about the veil project. Thanks to this page with various statistics, the project has become a transparent identity. Total supply, daily approved block count, last approved block count, which method is approved and many more information can be found at this address.

In the chart below, you can also find technical details about the project


Technical Detailed Specifications about VeilNew Zerocoin vulnerability and mandatory wallet update v1.0.3.0

Disclaimer: There is an article published 26 April by Zcoin.

    Following our earlier announcement, we wish to disclose further details on the Zerocoin vulnerability that we discovered to provide additional information on the situation as details have begun to emerge online.

    9th April: Our warning systems alerted us of irregularities in the mint and spend patterns of the 100 XZC denomination. We immediately contacted pools to disable Zerocoin spends while we investigated the issue and informed exchanges as well.

    On the same date, we informed PIVX, Veil, and Gravity Coin (projects that utilize Zerocoin) of these irregularities and that we recommended disabling Zerocoin until the root cause was found.

    16th April: We posted an announcement on our blog informing users that Zerocoin was disabled.

    17th April: We made disclosures to Navcoin (who was developing a Zerocoin variant called ZeroCT on their testnet) and NIX. We created a private Slack working group with Veil, PIVX, Navcoin, and NIX to work on finding the flaw.

    19th April: Our core developer Peter Shugalev found the root cause of the issue and confirmed that it was a failure in the cryptography of the Zerocoin protocol and that it affected all Zerocoin implementations. We disclosed the part of the Zerocoin proof that was flawed to the above-mentioned teams and how the forgery worked on a high level. We also informed Ian Miers, one of the authors of Zerocoin who also disclosed it to Matthew Green.

    24th April: We released an emergency update to plug any remaining attack vectors, disclosed full details of how the attack was carried out to the other projects, and outlined a potential fix to the proof in the private Slack working group.

You can read the full article here: https://zcoin.io/further-disclosure-on-zerocoin-vulnerability/

This published article speaks of a deficit in the Zerocoin Protocol. But the Veil project has found an immediate solution to this problem and released version 1.0.3.0 to secure users.

If you still have a question about privacy coins, you can read the above-mentioned article and read this article by Veil.
13  Local / Duyurular (Alternatif Kripto-Paralar) / Veil Projesi Hakkında on: May 03, 2019, 01:01:34 PM


Veil Projesi, mahremiyet ve güvenlik odaklı çok gelişmiş bir gizlilik coinidir. Bu coin sayesinde kripto işlemleri tamamen görünmez, izlenemez, takip edilemez. Bunun sebebi, projenin Zerocoin protokolüne göre geliştirilmiş olmasıdır. Zerocoin protokolü, işlemlerin şirketler, Devletler veya başkaları tarafından izlenmesini önler. Bu sayede, kimseye hesap vermek zorunda kalmadan kripto transfer işlemlerinizi istediğiniz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Veil Projesi şu anda birçok borsada ve Coinmarketcap'te listelenmiştir. Veil Cüzdanı'nı telefonunuza veya bilgisayarınıza indirerek, fırsatlardan anında yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bu fırsatlar arasında “Proof of Stake” ve “Madencilik” gibi pasif gelir elde edebileceğiniz sistemler bulunur. Bu yüzden Veil projesi sizi dışarıdan gelen tehlikelerden korur. Ayrıca isimsiz olarak pasif gelir elde etmenize izin verir. Bu sayede hangi ülkede, ne zaman, ne kadar şifreleme veya para transferi yaptığınız bilinmeden para kazanabilirsiniz.

Veil Projesini kullanmaya nereden başlamalıyım?

Cüzdanı buradan indirin: https://veil-project.com/get-started/

1) Veil Cüzdanı İndirin

Veil Cüzdan şu anda Windows, Linux, macOS işletim sistemlerinde bulunmaktadır. Android ve iOS sürümleri yapım aşamasındadır. Bu cüzdanı indirdikten sonra, tüm veil bloklarının anlık görüntülerini indirerek ve talimatları izleyerek cüzdanınızı anında etkinleştirebilirsiniz.

https://veil.tools/docs/snapshots.htmlTercihim ve önerim “daily” sürümü indirmektir, bu dosyanın yaklaşık 8 GB'ını, kendi işletim sisteminizi entegre etmek için talimatları indirebilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra Veil Cüzdanı kullanıma sunulacak.Bu bölümde “Al” bölümüne gidip kendi özel veil adresinizi talep edebilirsiniz. Bu adres, Veil Coin'den talep ettiğinizde kullanacağınız adresdir.

Bir süre sonra Veil’in Trezor ve Ledger gibi bir cihaz yayınlayacağını unutmamalıyız. Bu şekilde, Veil ekstra bir güvenlik duvarı inşa edecek ve rakipsiz bir kale haline gelecektir.

2) Veil Coin'i Nasıl Satın alırım?Az önce yukarda bahsettiğim gibi Veil bir çok borsada listelenmektedir.

Aşağıdaki borsalar Veil'in listelendiği yerlerdir. Bu sıra kronolojik olarak listelenmiştir.

    VINEX Network
    TXBIT.io
    Bisq
    Graviex
    ChainRift
    Zolex
    STEX
    BitMesh
    Reflextrader
    CITEX

3) Proof of Stake : Yeterli Veil coininiz olduğunda, Proof of Stake sistemini kullanarak pasif gelir elde edersiniz. 10.000 Veil coininiz varsa, aylık olarak 50/50 oranını kazanabilirsiniz. Bu sistem bir bankanın faiz sistemi olarak çalışıyor, ancak ondan çok farklı. Çünkü elinizde belirli bir miktarda Veil parası bulunduğunda onu satmayacağınızı garanti edersiniz. Bu şekilde blokları onaylamanıza ve projenin büyümesine yardımcı olabilirsiniz. Cüzdanınızı 7/24 açık tutmak ve hiçbir şey yapmadan gelir elde etmek için bu sistemi kullanabilirsiniz.

4) Veil Explorer

Bu sayfa Veil projesi hakkında genel ve ayrıntılı bilgi sağlar. Çeşitli istatistiklere sahip bu sayfa sayesinde proje şeffaf bir kimlik haline geldi. Toplam arz, günlük onaylı blok sayısı, son onaylanan blok sayısı, hangi yöntemin onaylandığı ve bu adreste daha fazla bilgi bulunabilir.

Burada ayrıca diğer teknik detayları da görbilirsiniz.Veil Projesi hakkındaki Teknik Detaylar14  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / How should Binance's delisting of BSV be interpreted or read? on: April 17, 2019, 02:41:31 PM


When Block-Chain technology first emerged, we imagined a system that was decentralized, much more free, where community decisions were not governed by a superior authority, just as the same state did. For years, this thought had been driven by the sufferings and feelings of being exploited by the state and capitalist corporations. In our lives, we've been enslaved so that someone's son can get in the most luxurious car. And we got used to it, we got it.


However, block-chain technology had come up with the dream of establishing a much more fair, secure equal system that would prevent monopolization of money supply. Personally, I'm still living this dream inside me. I never wanted to accept the management of block-chain technology by a certain authority, and I don't want it. Who really thinks some people have to respect their decisions because they have more cryptocurrency?


That's why I want to talk about the process that started with Binance's crazy BSV. I don't care if Bitcoin Cash is shitcoin or anything. In the community, I think everyone should equally express their opinion.

But how should it really be read that Binance is drilling BSV just because the CEO wanted it? On this basis, many exchanges have accepted Binancane's monopoly and continue to follow its path. But now we are talking about the dominance of a powerful exchange instead of the consensus. Some conflicts of interest give us the impression that what we dream of is actually coinciding.

What I have written so far may be a critical approach to the insane handling of BSV. Well, let's ask the bidet.:


Many security measures have been developed to prevent scam ICO projects from entering the market and to keep them out of the system. 2 years ago, this issue drew a serious reaction. But now that we look at it, we see how accurate this decision is.


So what exactly should we think about BSV being nuts? Please share your ideas and discuss them.
15  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Binance'nin BSV'yi Delist Etmesi Nasıl Okunmalı/Yorumlanmalı? on: April 17, 2019, 02:34:32 PM


Blok zinciri teknolojisi ilk ortaya çıktığında merkeziyetsiz, çok daha özgür, topluluk kararlarının, aynı devletin yaptığı gibi, üst bir otorite tarafından yönetilmediği bir sistem hayal etmiştik. Bu düşüncenin arkasında yıllarca devlet ve kapitalist şirketler tarafından sömürülmenin getirdiği bıkkınlık ve değersiz hissetme duygusu yatıyordu. Hayatımız boyunca birilerinin oğlu en lüks otomobile binsin diye köle gibi çalıştırıldık. Ve bu düzene alıştık, kabul ettik.


Fakat blok zinciri teknolojisi para arzının tekelleşmesini önleyecek çok daha adil, güvenli eşit bir sistem kurma hayaliyle karşımıza çıkmıştı. Şahsen bu hayali hala yaşatıyorum kendi içimde. Blok zinciri teknolojisinin belli bir otorite tarafından yönetilmesini asla kabul etmek istemedim ve istemiyorum. Bazılarının daha çok kripto parası var diye onların aldıkları kararlara saygı göstermemiz gerektiğini kim nereden çıkarıyor gerçekten?


Binance'nin BSV'yi delist etmesiyle başlayan süreci bu yüzden konuşmak istiyorum. Burada Bitcoin SV'in shitcoin veya başka bir şey olmasını önemsemiyorum. Toplulukta bence herkes eşit bir şekilde fikrini belirtmeli.

Fakat Binance'nin BSV'yi sırf CEO'su istedi diye delist etmesi gerçekten nasıl okunmalı? Bunu istinaden bir çok borsa Binance'nin tekelini kabul ederek onun yolunu takip etti ve etmeye devam ediyor. Fakat şuan konsensus yerine güçlü bir borsanın hakimiyetini konuşuyoruz. Bazı çıkar çatışmaları bize hayal ettiğimiz ile gerçekte olanların çakıştığı izlenimini veriyor.

Buraya kadar yazdıklarım BVS'nin delist edilmesini eleştirel bir yaklaşım olabilir. Peki bide şunu soralım:


Scam ICO projelerinin piyasaya girmesini engelleyici ve onları sistemin dışında tutulmasını sağlayacak bir çok güvenlik önlemi geliştirildi. 2 sene evvel bu konu ciddi bir tepki çekti. Fakat şimdi bakıldığında bu kararın ne kadar isabetli olduğu görülüyor.


Peki BSV'nin delist edilmesi hakkında tam olarak ne düşünmeliyiz? Lütfen fikirlerinizi paylaşın ve tartışalım.
16  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / How to setup IchibaCoin Wallet and Masternode On Windows on: March 31, 2019, 05:37:12 PM
Hello friends. As you know, the results of the Ichibacoin bounty in the Bountyhive were announced as of March 30 and as stated on the main channel Ichiba Wallet set up on the desktop (blockchain wallet actually) where we need to create a wallet and enter the bountyhive site.

1- First of all you need to Ichiba go official Website of Ichiba where wallets are located.. (Attention!!)  

>>>>> https://ichiba.io/wallet/  <<<<<<<  We choose which wallet is appropriate to us from the address. (There are 3 types of wallets available currently, which are available for Windows, Mac and Linux)
Because we do Windows installation Windows click wallet
2-Windows may warn you to "run this file" before installation of the downloaded zip file. However, start the installation by saying run and wait for the wallet to be installed automatically... After the installation is finished, you will encounter a screen like this..Your wallet was set up successfully. Now we wait a few minutes before closing the wallet to synchronize and scan the entire network on blockchain.. (Waiting time may take 30 minutes - 45 minutes depending on your internet connection.)   When you started the sync please keep your wallet online

3- While the wallet is synchronised, let's create a wallet account to access our wallet .. To do this please send  "Receive button

[/b]


And than please clickDemand payment (Ask for payment) (Receive payment) button4- Click on the Get Payment section as the last transaction and copy the address under the square QR and log in to your account on the Bountyhive site.color=red]Menu >> Settings >> Bounty >> My Wallet >> ICHIBA[/color] paste your adress to here [/size]When payment will be made, your Ichiba coins will automatically arrive at the wallet address you specify.
Please check the wallet address you entered 2-3 times. >> I will not accept responsibility for the wrong actions <<
That's it.. Thank you for reading with patience.
NOTE: You have to save your wallet backup first. Consider your wallet backup as private key. If you lose it, you will lose your all coins.

HOW TO SETUP MASTERNODE


STEP 1


STEP 2


STEP 3

STEP 4STEP 5


FINAL STEP
17  Economy / Scam Accusations / [SCAM ALERT] Bitmax/Bitmax.io (Must read!!) on: March 15, 2019, 09:16:55 AMHello crypto lovers!

A short time ago, I heard of a stock market named Bitmax on the advice of a friend. I was registered in the exchange obviously liked the interface and mobil app. I've seen this place as a place where I can better assess my digital assets as someone who's fed up with the monopoly of Binance. I have not had any problems so far.


But this exchange on March 11 made the ICO of a token called DOS. But the ICO they did didn't look like Binance's ICO. You were supposed to fill in an application form from dos's own site(with your bitmax email) and register. Then, if you have sufficient funds on Bitmax Exchange, Dos tokens would be credited to your Bitmax Account.

The day that ICO happened, I successfully registered with ICO. The screenshot shown below contains the verification code required for recording and the message sent to me by the system after recording.(The message system has sent does not belong me because i didnt capture it, why would i?)

(You can check the verification number, you can check the time 5:06 GMT+ (Ico had started at 5:00, and i received e mail 5:06 because of overload)
After this event, Bitmax said that Dos tokens will be swapped if I have enough Bitmax Coin in my account within 48 hours. But 48 hours later, the coins didn't count on my account. I had enough balance on the Bitmax Exchange because I was prepared before.

After this incident, I reported it to a manager in the Bitmax Telegram group. The administrator said that Dos tokens were not transferred to my account because I could not successfully register. I gave him the evidence. He said he was going to pass it on to a top official. The next day, this administrator sent me a message and told me that the transaction could not take place for reasons they didn't have.

Then I e-mailed the situation to the dos token authorities. They also Bitmax all the responsibility for themselves that there is nothing they could do they said. I e-mailed to the Bitmax support team, and I didn't get any feedback even after 24 hours passed. Bitmax's customer service didn't give me any answers. (You can see both Dos answer and both Bitmax  Telegram support answer)

Later, I entered the official telegram account of Bitmax and met with Bitmax CEO George Cao. I presented my evidence. But the answer I received was very funny: the problem is entirely from us, and you may have done everything right, but we're sorry. Try again next time.

And the sad thing is that after the Dos Token ICO, he went into the Bitmax Exchange and made it exactly x13. So bitmax stole the opportunity to make my money x13. As a result, they said they were just sorry.

Well, is that all? No, we're just starting.

I told the CEO of Bitmax that I would move this to Bitcointalk and other platforms. He perceived it as a threat. And he told me to do my best.

And you know what happened? My bitmax account, which is$ 330 in, was instantly suspended. I was told my account was suspended when I tried to sell the bitmax coins I hired to buy the dos token. The evidence is available below.

And I texted him when I realized that the CEO was doing it. He said he didn't do it himself, because he tried to log into my account from around the world, and that's why my account was suspended for security reasons. But that was a big lie. I haven't received any e-mails from Bitmax about trying to access my account.

The CEO of bitmax intentionally suspended my account. Do you know why? Because he knew I'd let him know right away, and he knew I'd understand what he was doing. And when I told him, he said he didn't do it, but he was interested. In minutes, my account problem was gone, he fixed it. And you know why he did that? To say "You were in trouble and I saved you."

https://imgur.com/a/oVs6MeR (this video is proofed that is the ceo himself)Finally, I took my remaining$ 330 money and left the stock exchange because I had no confidence in the Bitmax Exchange.

As you can see,the bitmax exchange is a rogue, liar, dangerous, a lousy stock that has a CEO who can suspend your account directly if you annoy them. (his telegram username : @BmaxHeat

I offered you everything with evidence. I will try to keep people away from these scams by hearing my voice not only on this platform but also on the other big platforms.

Thank you for reading.
18  Economy / Scam Accusations / [SCAM ALERT] Bitmax/Bitmax.io (Must read!!) on: March 15, 2019, 12:25:20 AM
Hello crypto lovers!

A short time ago, I heard of a stock market named Bitmax on the advice of a friend. I was registered in the exchange obviously liked the interface and mobil app. I've seen this place as a place where I can better assess my digital assets as someone who's fed up with the monopoly of other exchanges. I have not had any problems so far.


But this exchange on March 11 made the ICO of a token called DOS. But the ICO they did didn't look like Binance's ICO. You were supposed to fill in an application form from dos's own site(with your bitmax email) and register. Then, if you have sufficient funds on Bitmax Exchange, Dos tokens would be credited to your Bitmax Account.

The day that ICO happened, I successfully registered with ICO. The screenshot shown below contains the verification code required for recording and the message sent to me by the system after recording.(The message system has sent does not belong me because i didnt capture it, why would i?)

(You can check the verification number, you can check the time 5:06 GMT+ (Ico had started at 5:00, and i received e mail 5:06 because of overload)
After this event, Bitmax said that Dos tokens will be swapped if I have enough Bitmax Coin in my account within 48 hours. But 48 hours later, the coins didn't count on my account. I had enough balance on the Bitmax Exchange because I was prepared before.

After this incident, I reported it to a manager in the Bitmax Telegram group. The administrator said that Dos tokens were not transferred to my account because I could not successfully register. I gave him the evidence. He said he was going to pass it on to a top official. The next day, this administrator sent me a message and told me that the transaction could not take place for reasons they didn't have.

Then I e-mailed the situation to the dos token authorities. They also Bitmax all the responsibility for themselves that there is nothing they could do they said. I e-mailed to the Bitmax support team, and I didn't get any feedback even after 24 hours passed. Bitmax's customer service didn't give me any answers. (You can see both Dos answer and both Bitmax  Telegram support answer)

Later, I entered the official telegram account of Bitmax and met with Bitmax CEO George Cao. I presented my evidence. But the answer I received was very funny: the problem is entirely from us, and you may have done everything right, but we're sorry. Try again next time.

And the sad thing is that after the Dos Token ICO, he went into the Bitmax Exchange and made it exactly x13. So bitmax stole the opportunity to make my money x13. As a result, they said they were just sorry.

Well, is that all? No, we're just starting.

I told the CEO of Bitmax that I would move this to Bitcointalk and other platforms. He perceived it as a threat. And he told me to do my best.

And you know what happened? My bitmax account, which is$ 330 in, was instantly suspended. I was told my account was suspended when I tried to sell the bitmax coins I hired to buy the dos token. The evidence is available below.

And I texted him when I realized that the CEO was doing it. He said he didn't do it himself, because he tried to log into my account from around the world, and that's why my account was suspended for security reasons. But that was a big lie. I haven't received any e-mails from Bitmax about trying to access my account.

The CEO of bitmax intentionally suspended my account. Do you know why? Because he knew I'd let him know right away, and he knew I'd understand what he was doing. And when I told him, he said he didn't do it, but he was interested. In minutes, my account problem was gone, he fixed it. And you know why he did that? To say "You were in trouble and I saved you."

https://imgur.com/a/oVs6MeR (this video is proofed that is the ceo himself)Finally, I took my remaining$ 330 money and left the stock exchange because I had no confidence in the Bitmax Exchange.

As you can see,the bitmax exchange is a rogue, liar, dangerous, a lousy stock that has a CEO who can suspend your account directly if you annoy them. (his telegram username : @BmaxHeat

I offered you everything with evidence. I will try to keep people away from these scams by hearing my voice not only on this platform but also on the other big platforms.

Thank you for reading.
19  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Bittorrent Airdrop'u Hakkınızda Bilmeniz Gerekenler. on: February 11, 2019, 03:22:56 PM


BitTorrent Token (BTT) geçtiğimiz ay gerçekleşen airdrop'un bir defaya mahsus olmadığını söyledi.

Bu, Şubat 2025'e kadar sürecek olan bir dizi airdrop furyasını işaret ediyor.

Tron blok zincirinde yaratılmış 990 milyar BTT jetonu var. Bunlardan yüzde 10,1'i Pazartesi günü başlayarak önümüzdeki altı yıl içinde TRX sahiplerine airdrop olarak paylaştırılacak. Ayrıca, bu airdroplar zaman geçtikçe büyüyecek ve her Şubat ayında bir kat daha artacak.

“Tron ve BitTorrent'i bir ustura ve bıçak gibi düşünün,” diyen Tron'un kurucusu ve BitTorrent'in CEO'su Justin Sun, bir sözcü aracılığıyla CoinDesk'e şu açıklamayı yaptı: “Yerel yönetimden kaynaklanan yeni bir internet ekonomisi oluşturmak için iki tokene birlikte ihtiyacımız var. BTT'yi web üzerinden yenilikler ve uygulamalar pazarına sunmak için kullanıyoruz. ”

Tron blok zinciri 6.6 milyon blok yüksekliğe ulaştığında, takım TRX tutanların anlık görüntüsünü alır ve airdropları tüm TRX sahiplerine orantılı olarak böler. İlk 12 airdrop 990 milyon BTT jetonu dağıtacak. Binance'e göre, bir TRX'in sahipleri gelecek hafta 0.11 BTT alacaklar.

Halen CoinMarketCap’e göre piyasa değeri ile sekizinci büyük blok zinciri olarak sıralanan Tron, şu anda bu yazı itibariyle 1,75 milyar dolar değerinde. Bu, TRX’in ERC-20 versiyonunun Tron’un bağımsız blok zincirine geçtiği ve daha sonra 3 milyar dolara düştüğü zamana oranla düşük.

Geçtiğimiz Haziran ayında, Tron internetteki en eski yerelleşmiş protokollerden biri olan BitTorrent'i satın aldı. Ardından, dosya paylaşım hizmetleriyle birlikte kullanılmak üzere BTT adlı yeni bir belirteç oluşturacağını duyurdu. Bu jetonun halka arz edilmesi neredeyse anında tükendi, tıpkı ilk para teklifi (ICO) çılgınlığı sırasındaki erken satışlar gibi.
20  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Twitter Ceo'su Sadece Bitcoin tuttuğunu açıkladı. on: February 11, 2019, 03:12:56 PM
Twitter CEO'su Jack Dorsey, 5 Şubat 2018'de yayınlanan bir tweet'te elinde sadece Bitcoin tuttuğunu iddia etti; bu, elinde tuttuğu tüm kripto para birimlerini listelemek için bir takipçi tarafından istendiğinde meydana geldi. Cevabın ardından, bitcoin ve kripto para birimleri hakkında ilginç bir tartışma başlatıldı.    Jack, which all coins/tokons you holding??

    — Thomson (@ThomsonCrypto) February 5, 2019    I only have bitcoin https://t.co/C24xNJxuFB

    — jack (@jack) February 5, 2019

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
Pages: [1] 2 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!