Bitcoin Forum
June 22, 2021, 05:28:10 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1]
1  Local / Türkçe (Turkish) / Mesaj İmzalama - Hacklenen veya Çalınan Hesapları Kurtarma Süreçleri on: June 21, 2019, 01:38:53 PM
Mevcutta aynı konular varken neden böyle bir yazı hazırladım. Mevcut konular anlatım konusunda yetersiz ve bir işlemi sağlayabilmek için en az 3 sekme açmış olmamız gerekiyor. Bu zorlukları görmüş yaşamış ve sonunda başarıyla hesabını almış birisi olarak detaylı bir konu ile hesabımı taçlandırmak istedim.

Konumuza bir uyarı ile başlamak istiyorum. Hesap güvenliğiniz kesinlikle en üst düzeyde olmalı ve buna çok dikkat etmelisiniz. Örneğin sürekli kullandığınız IP adresleri hayatınızın en önemli parçası haline gelip gerekiyorsa onları arşivleyin.

Bitcointalk hesabımızın güvenliği hakkında en önemli iki konuya değineceğim.
- Bitcointalk forum hesabımızı bir mesaj ile imzalama işlemi
- Çalınan veya hacklenen bitcointalk hesabımızın kurtarılma süreci

-Bitcointalk Forumunda İmzalı Bir Mesaj Oluşturma
Bitcointalk forumunda kullanmış olduğunuz hesabınız ile bir mesajınızda Bitcoin hesabınızı belirtmek sizin için bir güvenlik önlemi olsa da imzalı bir mesaj oluşturmak en güvenli adım olacaktır. Mesajınızı imzalarken aşağıdaki sabit formasyonu kullanmanız gerekmektedir.

Quote
-----BEGIN BITCOIN SIGNED MESSAGE-----
<Buraya bitcointalk kullanıcı adınızı, imzalama işlemini yaptığınız günkü tarihi ve yazmak istediğiniz bir mesajı yazabilirsiniz.>
-----BEGIN SIGNATURE-----
<Burada Bitcoin hesabınız yer alacak>
<Burada ise imzalama işlemini yaptığınızda oluşan imza yer alacak>
-----END BITCOIN SIGNED MESSAGE-----

Örnek: Benim forumdaki imzalama işlemini gösterebilirim. https://bitcointalk.org/index.php?topic=996318.msg51276384#msg51276384

-İmzalama İşlemi İçin Blockchain.com Kullanma
Ben imzalama işlemi için Blockchain.com adresini kullanıyorum. Geçmişte blockchain.info olarak hizmet veren ve geçtiğimiz yıl blockchain.com olarak güncellendi. Öncelikle blockchain.com panelinde private keylerin yer almadığını bildirmek isterim. Private keyimize aşağıda anlattığım yöntem ile ulaşabilirsiniz.

-Blockchain.com Üzerindeki Cüzdanımıza Ait Private Keyi Alma
Blockchain.com üzerindeki cüzdanımıza ait private keyi almak için bize gerekli olan 2 dosya var.
Bunlar;
Birincisi iancoleman kod adlı github depo oluşturucusunun bip39 dosyası. Bunu https://github.com/iancoleman/bip39 adresinden zip olarak bilgisayarımıza indiriyoruz.
İkincisi ise blockchain.com adresinde bulunan cüzdan kurtarma kelimelerimiz. Zaten yedeğimizde olduğu için bununla ilgili bir anlatım yapmıyorum.

Bu yolun güvenli olup olmadığını araştırmaya başladığınızı hisseder gibi oldum. Yöntem kesinlikle güvenlidir. Çünkü işlemlerimizi yaparken tamamen çevrimdışı çalışacağız. Çok endişeleniyorsanız içi boş sıfırdan oluşturulmuş bir cüzdan da kullanabilirsiniz.

-Blockchain.com Üzerinde İmzalama İşlemi Yapmak İçin Gerekli Adımlar:

1. Adım: bip39 isimli dosyamızı indirdikten sonra modemimizi kapatıyoruz. Çevrimdışı işlem yapacağımızı belirtmiştim.

2. Adım: İndirmiş olduğumuz bip39 dosyamızı zipten çıkartıyoruz ve içerisindeki bip39-standalone.html dosyasını çalıştırıyoruz.3. Adım: Açmış olduğumuz bip39-standalone.html dosyasında BIP39 Mnemonic yazan yere kurtarma kelimelerimizi yazıyoruz.4. Adım: Kurtarma kelimemizi yazdıktan sonra karşımıza Public Key ve Private Keylerimizi içeren ekran açılıyor. Burada imzalama işleminde kullanacak olduğumuz Public Key yani Bitcoin cüzdanımızı bulup Private Keyini alıyoruz.5. Adım: Artık modemimizi aktif hale getirebiliriz.

6. Adım: Bu adımda Blockchain.com adresine giriş yapıyoruz ve Settings - > Wallets & Addresses kısmına giriyoruz.7. Adım: Bitcoin Adresini İçe Aktar Seçeneği ile ilerliyoruz ve açılan pencereden Mevcut adres bu cüzdanın dışında oluşturuldu seçeneğini işaretliyoruz. Adrından Bip39 ile almış olduğumuz imzalama işleminde kullanacak olduğumuz cüzdanımızın Private Key'ini giriyoruz ve Al seçeneği ile cüzdanın Blockchain.com adresine aktarılmasını sağlıyoruz.8. Adım: Artık Blockchain.com adresimizde private keyi bizde olan bir bitcoin adresimiz mevcut.9. Adım: İmzalama işlemi için kullanacak olduğumuz adresin sağında bulunan Daha fazla seçenek yönlendirmesi ile aşağı açılan pencereden Mesajı imzala seçeneği ile ilerliyoruz.10. Adım: Açılan pencerede imzalama işlemi için kullanacağımız adres ve imzamızda kullanacak olduğumuz mesajı yazacağımız alan görünmektedir. Bu mesaj alanına gerekli mesajı yazıyoruz ve İmzala butonu ile devam ediyoruz.11. Adım: İmzalama işlemi sonrası açılan pencerede imzalama işlemi sırasında kullandığımız bitcoin adresimiz, mesajımız ve imzamız yer almaktadır. Mesajımızı ve imzamızı bir yere kayıt altına aldıktan sonra Tamamlandı butonuna basabiliriz.Buraya kadar aktarmış olduğum adımlar ile Blockchain.com cüzdanınızda mesaj imzalamayı görmüş olduk. Aşağıda ise imzalamış olduğumuz mesajın doğrulamasını yapıp doğrulanmış bir mesajı forumda bir mesajımızda kullanacağız.

12. Adım: http://brainwalletx.github.io/#verify adresine giriyoruz ve Verify From satırındaki Bitcoin-QT sekmesini seçiyoruz. Address kısmına imzalama işlemi sırasında kullandığımız Bitcoin adresini yazıyoruz. Message kısmına imzalama işleminde oluşturduğumuz mesajı yazıyoruz. Son olarak da Signature kısmına imzalama işlemi sonunda bize verilen imzayı yazıyoruz. Yazmış olduğumuz tüm bilgiler doğru ise yeşil bir arka plan içinde Message verified to be from 1AGBAPqYpewi4AGuhHEXiCFeZsQGbm2NiD (permalink) şeklinde bir yazı belirmektedir.13. Adım: Bir önceki adımda beliren yeşil arka planlı yazıdan (permalink) yazan yere tıklayıp oluşturmuş olduğumuz mesajın doğrulandığını görebilirsiniz. Ayrıca linki kopyalayıp gerektiğinde kullanılmak üzere saklayabilirsiniz.Buraya kadar aktarmış olduğumuz konu bitcointalk forumunda bir mesajımızı bitcoin hesabımız yardımıyla imzalama işlemiydi. Şimdi ise çalınan veya hacklenen bitcointalk hesabımızın kurtarılma sürecinden bahsedeceğim.

-Çalınan veya Hacklenen Bitcointalk Hesabımızı Kurtarma Süreci

Bizzat yaşamış olduğum sorunu ve çözümü sizlere aktarmak benim için çok keyif verici olacak. Evet yaşamış diyorum çünkü geçtiğimiz yıl mayıs ayında hesabım hacklendi. Buradaki
"■■■My 2014 Full Member account was hacked, help me to find how and to recover it" isimli konum
ile meta bölümünde derdimi anlatmaya çalıştım.
1 yıl hiç ara vermeden sürekli @theymos'a mesaj gönderdim.Tam umutlarım artık bitmişken 1 yılın sonunda @theymos dan aldığım mesaj ile tekrar umutlandım.Gelişen süreç ve yapmanız gerekenler aşağıda yer alıyor.


Forumda yer alan konuların tamamında imzalı mesajın olduğu link ve varsa başka kanıtınız sunulmasını isteniyordu. Benim 17 Mayıs 2018 tarihinde hesabım çalındığında bu süreç ile ilgili imzalı bir mesajım yoktu. Hatta son mesajlarımdan birisi MyEtherWallet üzerinden phishing maili nasıl gelebilir? MEW hacklendi mi? ile ilgiliydi.

-İmzalı mesajım olmamasına karşın hesabıma nasıl kavuştum?
-Hesabım için forumda meta bölümünde bir konu açtım ve açtığım konu ile aynı içeriğe sahip bir mesaj hazırladım. https://bitcointalk.org/index.php?topic=4506517.0
-Hazırlamış olduğum bu mesajı theymos ve Cyrus nikli yetkililere sürekli attım. Öyle ki; 1 yıl boyunca toplamda 15 - 20 sefer aynı mesaj ulaştı kendilerine.
-Hiç bir şekilde geri dönüş alamıyordum.
-Ta ki; 21 Mayıs 2019 tarihinde @theymos bir mesaj atana kadar.
-Kendisinden almış olduğum mesajda forumdaki Recovering hacked/lost accounts isimli konuya yönlendiriyordu. Konuda çalınan hesapların kurtarma sürecinden vb. güvenlik bilgileriyle ilgili adımlardan bahsediliyordu. Çalınan hesapları kurtarmak için artık imzalı mesaj ile birlikte mail yoluyla iletişime geçmemiz isteniyordu.
-Önceki attığım mesajlardaki bilgiler ile bir mail hazırladım ve kendilerine bu maili ilettim.
-Bana dönüşleri; ekran alıntıları ve vb çok kolay düzenlenebilen belgeler ile hesabımızın aktif edilemeyeceğini belirtiyordu. Ancak her ihtimale karşın bir yol daha deneyeceklerini belirten yazı da yer alıyordu. Atmış oldukları link ile ip adresim bitcointalk hesabım ile eşleştiriliyordu. Bu eşleşme sayesinde geçmişte kullandığım ip adresim tutarsa hesabım ile ilgili gerekli desteği sağlayacaklarını anladım.-Link ile ip doğrulama işlemini yapmış oldum. Ancak tam o sırada aklıma geldi. 4 ay öncesinde ip güncellemesi yaptırmıştım. İki ip de aktif olarak çalışabiliyordu hali hazırda. Eski ip adresime geçip onunla da ip doğrulaması yaptım. Yani iki ip adresim ile doğrulama yaptım ve kendilerine de bu şekilde mail attım.-Göndermiş olduğum maile bir kaç saat içinde dönüş geldi ve ip doğrulama işleminin tamamlandığını ve hesabımın aktif edilmek üzere sıraya alındığını 7 gün içinde hesabımın resetleneceğini bildirdiler.-7 günlük süreç bittiğinde forumdan gelen mesaj ile bilgilerin yenilendiğini ve mail adresimin tekrar tanımlandığını bildiren mail geldi.-Hesabıma girmek için şifre sıfırlama yaptım ve yeni şifremi oluşturup hesabımı düzenledim.
-Hesabım çalındığı gün hesabımı dondurduğum için hiç kullanılamamıştı. Bu yüzden hiç mesaj silmek zorunda kalmadım.

Hesabımı kurtardıktan sonra müsait olduğum ilk günde hemen forumda mesaj imzalama işlemimi yaptım. Umarım tekrar böylesine sıkıcı bir sorun ile karşılaşmam.

Umarım faydasını görürsünüz ve kurtarılamayan hesaplarınızı kurtarırsınız. Her türlü desteğe açığım. İletişim için mesaj atabilirsiniz.
2  Local / Alternatif Kripto-Paralar / EQL Token Swap Nasıl Yapılır? on: June 15, 2019, 03:45:03 PM
Equal token 2017 de yapmış olduğu airdrop ile ücretsiz token dağıtımları yaptı. Bir kaç gün sonra gerçekleştireceği Swap ile artık Binance chaine geçiyorlar. Bu sebeple ERC20 ağında bulunan tokenleri için swap işlemini 20 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek. ERC20 ağındaki EQL tokenleri BEP2 ağında birebir olarak değiştirilecek. Değiştirme işlemi kesinlikle sadece tokene sahip olan hesaplar tarafından yapılabilecek. Token swap işlemleri için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

- Token değişimi sadece EQUAL cüzdan üzerinden yapılabilecek.
- EQL token sadece ve sadece 20 Haziran - 1 Temmuz arasında değişim yapılabilecek.

EQL Token Swap Adımları

1. Adım: EQUAL Cüzdanı İndirin ve Chorme ekleyin. Aşağıdaki gibi görünecek. https://chrome.google.com/webstore/detail/eql-wallet/blnieiiffboillknjnepogjhkgnoapac


2. Adım: Yeni cüzdan oluşturun veya elinizde bulunan yedeklediğiniz kelimeler ile cüzdanı geri yükleyebilirsiniz. Aşağıdaki videolar ile nasıl yapabileceğinizi izleyebilirsiniz.

Yeni cüzdan oluşturma : https://www.youtube.com/watch?v=HTNa_iEPal8

Cüzdan geri yükleme : https://www.youtube.com/watch?v=IUefengJ9zA

Cüzdanımızı oluşturduktan sonra ayarlar sayfasını görebilirsiniz. Burada Private keyimiz ve Seed kelimemiz mevcut.3. Adım: Oluşturduğunuz EQUAL cüzdanınıza ETH adresinizde bulunan EQL tokeni gönderin. ( Tamamını gönderebilirsiniz. Swap süresince 250 adet yanma olayı yok.) Ben gönderimi yaptım bakiye mevcut.NOT: EQL swap işleminin gerçekleştirilebilmesi için yeni oluşturduğunuz EQUAL cüzdanınızda bir miktar ETH tutmanız gerekmektedir.

4. Adım: Swap sayfasına gidiyoruz. Swap işlemleri başladığında aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak bizleri.5. Adım: Swap sayfasındaki şartlar ve koşulları kabul ediyoruz.
6. Adım: Şartlar ve koşulları kabul et butonunu işaretledikten sonra Swap EQL butonu ile ilerliyoruz.
7. Adım: Swap işlemlerinin tamamlanması 1 Temmuz öğleden sonra başlayıp 3 Temmuz tarihinde bitecektir.


GÜNCELLEME

EQL swap işlemi için yeni walleti indirmeniz gerekiyor. Yeni wallet üzerinde BNB ve BEPP2 tokenleri içinde oluşum hazırlanmış durumda. Aşağıdaki görsellerde göreceğiniz gibi swap işlemi de açılmış. Swap işlemi için daha önce ilk başlıkta ETH bulundurmanız gerektiğini bildirmiştim.


https://chrome.google.com/webstore/detail/equal-wallet-the-metamask/blnieiiffboillknjnepogjhkgnoapac

3  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Steemit Güncel Blog Listesi on: April 28, 2018, 10:32:37 AM
Steemit'te faydalı içerik paylaşan veya ico paylaşımları yapan arkadaşları sürekli güncelleyeceğimiz buradaki listede takip ederek destekleyebiliriz. Eğer sizlerde listeye dahil olmak isterseniz konu altına steemit bloğunuzun linkini bırakabilir ve listedeki arkadaşları takip edebilirsiniz. Ico bountylerinde yöneticiler genelde 300+ takipçi istemektedir. Ayrıca sağlam bir oylama grubu da oluşturabiliriz. Bu post sürekli güncellenecektir.

Merit ile ödüllendirmek isterseniz geri çevirmem. Sr olma yolunda buna çok ihtiyacım var.

Ayrıca yazdığınız proje yazılarından ödüller kazanabileceğiniz bir discord grubumuz mevcut : https://discord.gg/TkQ4fqp Gruba katıldıktan sonra @ihh Mehmet Ali tarafından davet edildiğinizi belirtebilirsiniz.

   Num   Bitcointalk Adı             Steemit Kullanıcı Adı   
   132      brkttlv      https://steemit.com/@brkttlv    
   131      tortumtrak      https://steemit.com/@tortumtrak   
   130      oyuncu44      https://steemit.com/@serdar44   
   129      husdemba      https://steemit.com/@tremoulinas   
   128      drogbacrash1      https://steemit.com/@drogbacrash   
   127      fikifink      https://steemit.com/@fikifink   
   126      itsmamedoff      https://steemit.com/@bitfather   
   125      mahmutbey      https://steemit.com/@sgg   
   124      Dontcry.      https://steemit.com/@serthan   
   123      Taratoor      https://steemit.com/@axus   
   122      carpanacalan      https://steemit.com/@carpanacalan   
   121      dutturu      https://steemit.com/@cleante   
   120      vycl87      https://steemit.com/@vycl987vycl   
   119      SkyLords      https://steemit.com/@skylords   
   118      hisarardi      https://steemit.com/@hasyurt   
   117      ugur2222      https://steemit.com/@ugur2214   
   116      ssss_06      https://steemit.com/@ssss06   
   115      stil3tto      https://steemit.com/@airdrop.coin   
   114      murobro      https://steemit.com/@murobro   
   113      burkay      https://steemit.com/@burkay55   
   112      marn6767      https://steemit.com/@david67   
   111      freedomforever      https://steemit.com/@freedomforever   
   110      Carolinawiestput28      https://steemit.com/@cryptocurency   
   109      akm3535      https://steemit.com/@nasip35   
   108      waybesuricata      https://steemit.com/@waybe   
   107      chn2z      https://steemit.com/@chn2z   
   106      serguvan      https://steemit.com/@serguvan   
   105      itsmamedoff      http://steemit.com/@itsmamedoff   
   104      Matthias9515      https://steemit.com/@xhearthmeagn   
   103      Vispilio      https://steemit.com/@vispilio   
   102      Rhego      https://steemit.com/@rhego   
   101      JJRousseau      https://steemit.com/@jjrousseau   
   100      A1kenA      https://steemit.com/@a1kena   
   99      anelka39      https://steemit.com/@marginatus   
   98      pearon      https://steemit.com/@pearon   
   97      DarkXen      https://steemit.com/@darkxen   
   96      ci1990      https://steemit.com/@caninelli   
   95      AlyattesLydia      https://steemit.com/@alyattes   
   94      Metazen      https://steemit.com/@metaforza   
   93      seymenyunus1654      https://steemit.com/@seymenyunus   
   92      redhotcity      https://steemit.com/@redhotcityy   
   91      Aksiyon1      https://steemit.com/@omradk   
   90      ArdaDag      https://steemit.com/@ardadag   
   89      myortvyje      https://steemit.com/@jekyde   
   88      ahmetsusar      https://steemit.com/@serhatsusar   
   87      yslyv      https://steemit.com/@yslyv/   
   86      mela65      https://steemit.com/@mela65   
   85      bulson      https://steemit.com/@scorp   
   84      avalonn      https://steemit.com/@nefronil   
   83      Honte      https://steemit.com/@honte   
   82      tayfundeniz      https://steemit.com/@tayfundeniz   
   81      aradiginhersey      https://steemit.com/@mgencere   
   80      jopen      https://steemit.com/@jopen   
   79      mhanbostanci      https://steemit.com/@mhanbostanci/   
   78      berkannozturkk      https://steemit.com/@berkanozturk   
   77      Quite      https://steemit.com/@ihh   
   76      KcaHSiLeF      https://steemit.com/@ilgitvurdu   
   75      bedevra      https://steemit.com/@bedevra   
   74      talatk      https://steemit.com/@talatk   
   73      Elysio      https://steemit.com/@elysio   
   72      Enflow      https://steemit.com/@enflow   
   71      gurcu87      https://steemit.com/@gurcu87   
   70      nasip35      https://steemit.com/@afgan   
   69      EnaksiS      https://steemit.com/@enaksis   
   68      tarangogu      https://steemit.com/@tarangogu   
   67      sundayman      https://steemit.com/@sundayman   
   66      enfarktus      https://steemit.com/@enfarktus   
   65      Sinan6060      https://steemit.com/@byhuji   
   64      gileri      https://steemit.com/@gileri   
   63      OLiverBix      https://steemit.com/@oliverbix   
   62      CKCOSKYCOS      https://steemit.com/@babaconda   
   61      Stavri      https://steemit.com/@stavri   
   60      Doctor-Coin      https://steemit.com/@goldenmoon   
   59      chickenfried12      https://steemit.com/@moorkedi   
   58      megadosya      https://steemit.com/@megavip   
   57      mfelat      https://steemit.com/@mesutfelat   
   56      emrullah-gurses      https://steemit.com/@emrullahgurses   
   55      Lebraam      https://steemit.com/@lebraam   
   54      dogaatac      https://steemit.com/@baddies4u   
   53      goraset      https://steemit.com/@goraset   
   52      alikaya58      https://steemit.com/@kingways   
   51      YTuknown_identifier      https://steemit.com/@bromedya   
   50      barisbilgili      https://steemit.com/@barisbilgili   
   49      AztecGoldHero      https://steemit.com/@aztecgoldhero   
   48      oxonhu      https://steemit.com/@oxonhu   
   47      oharac      https://steemit.com/@oharac   
   46      utkuy      https://steemit.com/@nomobit   
   45      anarquia      https://steemit.com/@cagri169   
   44      chaptan07      https://steemit.com/@chaptan07   
   43      tylercoin      https://steemit.com/@tylercoin   
   42      techman      https://steemit.com/@bitcointr   
   41      akbasemre1      https://steemit.com/@akbasemre1   
   40      Deathwing      https://steemit.com/@deathwing/   
   39      osmanbugra      https://steemit.com/@osmanbugra   
   38      kimkibu      https://steemit.com/@kimkibu   
   37      MorpheWQ      https://steemit.com/@morphewq/   
   36      Dr.Cocktail      https://steemit.com/@drcocktail   
   35      truncus      https://steemit.com/@truncus   
   34      repla64      https://steemit.com/@repla   
   33      püsür      https://steemit.com/@sindustrial   
   32      hiburak      https://steemit.com/@hiburak   
   31      Navigo      https://steemit.com/@cryptocoinbatu   
   30      ioseta      https://steemit.com/@ioseta   
   29      bitkolik      https://steemit.com/@bitkolik   
   28      ascakan      https://steemit.com/@ascakan   
   27      slmn      https://steemit.com/@slmn   
   26      yussuf89      https://steemit.com/@efsane   
   25      jeks      https://steemit.com/@jeks   
   24      deepocean      https://steemit.com/@nasituygun   
   23      omorfi      https://steemit.com/@omorfi   
   22      Nomad88      https://steemit.com/@nomad88   
   21      lastguard      https://steemit.com/@nightfall   
   20      Holess      https://steemit.com/@pipks   
   19      nesso      https://steemit.com/@atillakaan   
   18      exortis      https://steemit.com/@exortis   
   17      twn      https://steemit.com/@twn   
   16      typhoon89      https://steemit.com/@typhoon89c   
   15      Pierre 2      https://steemit.com/@withche07   
   14      ozgr      https://steemit.com/@ozgr   
   13      xzone      https://steemit.com/@xzone   
   12      cakir      https://steemit.com/@cakir   
   11      denetci      https://steemit.com/@myasin   
   10      karmenali      https://steemit.com/@karmenali   
   9      thebitstreet      https://steemit.com/@thebitstreet   
   8      taner32      https://steemit.com/@taneros   
   7      DeepCoin      https://steemit.com/@deepcoin   
   6      EFS      https://steemit.com/@ealfskillz   
   5      mentalpanda      https://steemit.com/@flypanda   
   4      troleybüs      https://steemit.com/@the21bitcoin   
   3      Dammitt      https://steemit.com/@dammitt/   
   2      ingiltere      https://steemit.com/@ingiltere   
   1      The Young Turk      https://steemit.com/@turk   
4  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Scam Coin Projelerine Yatırım Yapmayın! on: April 09, 2018, 11:18:10 AM
Dünya'da en çok konuşulan konuların başında cryptocurrency ve blockchain teknolojisi gelmektedir. Ülkemiz bu konulara bir adım geriden yaklaşmaktadır. Devletimizin crypto paralar hakkındaki görüşleri bunda etken olarak rol almaktadır. Bugünkü konumuz cryptocurrency ve scam coinlere yer vereceğim. Anlatımım ile scam coin nedir? Kimler scam coin üretir? Scam coin neden üretilir? Scam coin nasıl anlaşılır? Scam coin listeleri hakkında bilgiler edinebileceksiniz.

Scam Coin Nedir, Kimler Tarafından Üretilir?
Scam coinler dolandırıcı, kötü niyetli kişi veya kişi gruplarınca oluşturulur. Scam coinlerin üretilmesindeki en büyük amaç dolandırıcılıktır. Yani kısaca scam coin dolandırıcılık için üretilen kripto para birimidir. Ülkemizde bazen şu kadar sahte para yakalandı haberleri duyuyoruz. Bununla arasında hiç bir fark yoktur. Her ikisi de aynı amaca hizmet etmekte ve bir çok masum insanın canını yakmaktadır.

Scam Coin Nasıl Piyasaya Yayılır?

Scam coinler piyasaya sunulmadan önce üreticiler tarafından yüklü miktarda stoklanırlar. Mined yani kazımı yapılamayan coinler bu tür işlerde daha fazla kullanılmaktadır. Çünkü üreticisi tarafından tamamı üretilen ve ardından piyasaya sürülen coinlerdir. Piyasaya sürükdükten sonra kitleler tarafından yaygara yapılarak fiyat paritesi ve hacmi bir süre şişirilerek piyasa yayılması sağlanır. Sabit şişirme haberleri ve geliştirici haberleri ile scam coinler şişirilerek fiyatlanması sağlanır. Ulaşılmak istenen fiyata ulaşıldığında ise üretici daha önceden stokladığı miktarı satarak elden çıkarır ve masum insanların paraları ile zenginliğini dünyaya haykırır.

Scam Coin Yatırım Hakkında
Scam coinlere yatırımlar genellikle bir üst başlıkta bahsettiğim gibi şişirme haberlerine kanarak yapılan yatırımlardır. Araştırmadan yapılan her yatırımın sonucu kötü yönlü olabilecektir. Geçmişte yaşanan çok fazla scam coin vakası olduğu gibi günümüzde bir çok kişinin bildiği scam coin faciaları da vardır. En güzel örneklerinden birisi Bitconnect vakasıdır. Bu nedenle çok iyi araştırıp gerekli bilgileri edindikten sonra yatırım kararı almanızı öneriyorum. Çünkü kripto paralar yasal bir dayanağa bağlı olmadığı için hiç bir yasal yola başvuramayacağınızı bildirmek isterim. Bir coinin scam olup olmadığını nasıl anlayacağız peki dediğinizi duyar gibi oldum.

Scam Coin Nasıl Anlaşılır?

Scam coin üretici ve yatırımcıları genelde sitelerinde açık açık belirtilmez. Genelde gizlenme kaygıları vardır, ancak eninde sonunda anlaşılır ve patlar. Yani scam coinler birbirlerine benzerler. Bu benzerlikleri dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Diğer özelliklerini ise maddeler halinde açıklayarak aktaracağım.

Gerçek Dışı Aktarımlar:
Kripto paraların tamamı bir proje üzerine üretilmekte ve fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak günümüzde şuna yatırım yap kesin kazanırsın gibi ifadeler ile insanlara yaklaşılmaktadır. Hatta daha da ileriye gidilip telefonla aranıp şurada şu gün toplantımız var sizi de bekliyorum. Biraz açarmısınız dediğimizde konunun kripto sağlam bir para birimi ile ilgili olduğunu aktarmaktadırlar. Yani bir kripto para biriminin yatırımı için size çağrı yapılıyorsa bu kesinlikle scam bir coindir.
Bitcoin Kazanılan Siteler:
Bir sistem oluşturulur ve buraya kullanıcı kaydı alınır. Alınan kayıtlardan seçmiş olduğu paketin ücreti alınır ve bu paket karşılığında her ay şu kadar kazanacaksın temalı paketler oluşturulur. Bunlarla insanlarımız kandırılır ve ceplerindeki paralar alınır. Bu paketler ilk girdiğiniz aşamada karlı gibi gözükse de ilerleyen süreçlerde bir gelir elde etmediği hatta yatırımı devam ettirmediğinizde size kazanç bile sağlamadığını kolaylıkla görebileceğiniz paket sitelerdir. Bu tür üyelikler için size gelenler olursa onların sırtını sıvazlayıp liderine git ondan paranı almaya çalış demeyi bilin. Bu tür projeler ile gelen coinlerin tamamı scamdır. Bir kaç örnek vermek istiyorum; onecoin, bitconnect, firstcoin vb.
Kaynak Kodsuz Coinler:
Bitcoin dahil tüm altcoinlerde açık kaynak kod ile geliştirilmektedir. Bunun en önemli nedeni kodları okuyan kişilerin projenin değerini görmesi ve buna göre projeye destek sağlamasıdır. Örneğin bir binayı yapmak için elimizde bir plan olması gerekir. Yoksa bacayı nereye koyacağımızı, su borularını nereye döşeyeceğimizi bilemeyiz. Düşünsenize su borusunun içinden elektirik ana hattını çektiğimizi; halimiz ne olur duman oluruz. Coin dünyasında da aynı durumlar geçerli. Elimizde bir plan bir yol haritası yoksa duman oluruz. Bu sebeple açık kaynak kodlu projeleri, coinleri seçip; araştırıp, white paper denen sayfalarında bulunan; amaçlarını hedeflerini okuyarak projenin neler hedeflediğini görebilir ve yatırımlarımızda doğru yol alabiliriz.
Geliştiriciler Hakkında Bilgiler:
Biraz üstte bahsettiğim gibi gizlenme kaygısı yaşayan coin projeleri kesinlikle scamdır. Ekibin güvenilirliğini açık bir şekilde sorgulayabilmemiz için geliştiriciler hakkındaki bilgilerin yazılmış olmasına dikkat edilmelidir. Geçtiğimiz aylarda bir proje hakkında araştırma yaparken hiç bir bilginin olmadığını hatta projenin bizim Türkler tarafından yapılmış olabileceğinden bile şüphelendiğim bir proje ile karşılaşmıştım. Projeyi pohpohlayan gruplardan birisi Türk bir gruptu ve telegramda yaygara yapıyorlardı. Projeyi araştırdım ve hiç bir olumlu tarafını bulamadım. Projenin scam olduğunu anladım. Anak fiyat öyle yükseliyordu ki insanların ona yatırım yapmaktan başka çaresi yok gibi hissettiriyorlardı. Kesin yarın şu olacak diyorlar ve oluyordu. Bu yaklaşık 3 gün sürdü. 3 günün sonunda coin -%1500 yaparak tüm yatırımcılarını batırdı. Bu coin Ethereum Dark idi. Hatırlayanlar olacaktır Ekim ayında yaşanmıştı bu polemikler. Mahmut abey vardı telegram ekibinin başında Smiley İşte bu coinle ilgili o telegram grubuna katılmıştım. İlk gün araştırmalarım sonunda yatırım yapmayın diye yazmaya başlayınca beni gruptan attılar. İşte bu tür coinler scamdır. Geliştirici ekibin yer almadığı projeleri inceleme nezaketinde dahi bulunmayın.

Scam Coin Listeleri

Scam Coinler   Scam Coinler   Scam Coinler
BCHconnect   Billion Bit Club   Binary Coin
Bit Sequence   BitAI   Bitchamps
Bitclub/clubcoin   Bitcoin Ascension (titan zinciri)   Bitconnect X
Bitether   Bitfinite   Bitfintech
Bitglare Coin   Btchash   Btc-Rush
Btcwait   Chrysos   Coinrium
Cointeum   Coinspace   Dascoin
Davor   Ecomcash   Eigencoin
ETHconnect   Etherbanking   Exacoin
Falcon Coin   Farstcoin   Ficoin
Firstcoin   Forzacoin   Futurecoin
FUU Coin   Gold Reward Token   Goldgate
Hedgeconnect   Hextracoin   Home Block Coin
HotCrypto   Hydrocoin   Ibiscoin
iCenter   Ideacoin   iFan
Iotaconnect   Knox Coin   Legendcoin
Lendconnect   Lendera   Libra Coin
Liteconnect   Loancoin   LoopX
Martcoin   Moneroconnect   Monetize Coin
Monyx   Neoconnect   Numiv
Oalend Coin   Onecoin   Pagarex
Purpose/DUBI   Regalcoin   Rothscoin
Secular Coin   SFICoin   Steneum
Stepium (titan zinciri)   Swisscoin (titan zinciri)   Tenocoin
TEX Coin   Thorn Coin   Ucoin Cash
Unix Coin   USI Tech   WCI
Western Coin   XRPconnect   BCC Cash


Scam coinlerin kontrolünü yapabileceğiniz bir sitede mevcuttur. Bu siteye https://isthiscoinascam.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Sitede 500 üzerinde coin yayınlanmaktadır. Buradan projelerine, kaynak koduna ve kodun programlama diline dahi ulaşabilirsiniz.


Forumdan gelen mesajlar ile listeye eklenen Scam coinler;
Eniac

Full Member olarak takıldım kaldım. Desteklerinizi rica ediyorum. Bu güzel yazı için meritle ödüllendirebilir misiniz beni?
5  Local / Alternatif Kripto-Paralar / SocialMedia.Market SMT Tartışma ve Biglilendirme on: March 16, 2018, 12:20:29 PM
Socialmedia bountysi bugün itibariyle bitiyor. Kampanya güzel ve az katılımcı ile gerçekleşti. Diğer kampanyalar gibi dallanıp budaklanmadı.
Hardcap yapamadı ancak iyi bir miktarda ETH topladı. Yaklaşık 14,000 adet ETH topladılar diyebilirim. Buda 600Dolardan 8,4milyon dolar yapıyor. Kötü bir miktar değil.
Bakalım kampanya için nasıl bir yol haritası çizecekler.

Ana konularında Facebook ve Twitter sayfalarını eklediler ve kampanyaya katılanların tamamından onların beğenilmesi ve paylaşılması istendi.

Our official Facebook page has been changed to https://www.facebook.com/SocialMedia.Market.platform.
All the bounty participants are requested to follow and like the new page and share from this page in order to continue your participation in the campaign.

Our official Twitter account has been changed to https://twitter.com/socialmedia_mrk.
All the bounty participants are requested to follow and like the new page and share from this page in order to continue your participation in the campaign.


NOT:
KYC formalarını doldurmayanlar gecikmeden doldursunlar ki süreç uzamasın kendileri için.

KYC DOĞRULAMA : https://ico.socialmedia.market/kyc_verification/edit

NOT 2 :
Ayrıca ETH adresini girmeyenler için girmeleri gerektiğini bilgilendirmek istedim.
ETH ADRES GÜNCELLEME: https://ico.socialmedia.market/profile/edit
6  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Bitfinex Borsasına Eklenen 6 Yeni Token on: January 09, 2018, 10:02:32 AM
Bitfinex gece eklenen 6 token ile birlikte portföydeki sayıyı arttırdı. Peki bu tokenler hakkında düşünceleriniz neler.

SpankChain - Yetişkinlere yönelik eğlence ağı oluşturuyorlar.
Time New Bank -
0x Project - Ethereum madenci onaylarının dışında kalan farklı bir onay sistemi geliştiriyorlar. ETHFINEX RADAR LENDROID vb bir çok proje hali hazırda alt yapısını buna yönlendirmeye başlamış.
Basic Attention - Odaklı dijital reklamcılık hakkında bir proje
Decentraland - Sanal bir dünya oluşturmamızı sağlıyormuş
FunFair - Casino oyunları ile ilgili bir proje
7  Local / Alternatif Kripto-Paralar / RieCoin Biryere Gelir mi? on: February 20, 2014, 03:23:17 PM
Merhabalar.

Dünden beri pool ile riecoin kazıyorum. Yaklaşık 5 -6 civarı oldu. Sizce bu coin biryerlere gelirmi.

Ayrıca şans sanırım dün 1 bugün de 1 kez blok kırmışım. Peki bu bloktan kazancımı nasıl hesaplarım. Kazancım neye göre hesaplanır. Aklıma takılan sorulara yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Kırılan blokların hediyeleri hesaba nasıl yüklenir bilgi verilirmi?
8  Local / Madencilik / Madencilik Hakkında Detaylı Bilgi Arıyorum on: February 05, 2014, 09:30:24 AM
Merhabalar. Bir kaç gündür coin sistemlerini araştırıyorum. Ancak deneme amaçlı evimdeki ve işyerimdeki bilgisayarlarda denemek istiyorum. Solo minnerlik deniyor sanırım. Bir arkadaşımızın konusu vardı biraz inceledim ama tam anlayamadım. Doğrudan kullanımdan bahsetmiş. İndirilmesi gerekenler vb bilgilere girilmemiş. Farklı bir konu daha buldum. Detaylarıyla hangi sitelerden ne indirilir yazmış ama bir kaç eksiklik vardı. Onuda çözemedim.

Solo minnerlik için ne yapabiliriz. Nasıl yaparız. Yaptıklarımızdan nasıl kazanırız. İndirecek olduğumuz programlar neler olmalı. Cpu mu yoksa ekran kartı ile mi testlerimizi yapmalıyız.

Pages: [1]
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!