Bitcoin Forum
March 22, 2023, 07:37:27 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 24.0.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 »
1  Local / Konu Dışı / DİLENCİLİK ŞEKLİ SÜREKLİ KENDİNİ YENİLİYOR.. on: August 20, 2020, 03:03:43 PM
Bir kaç ay evveldi gece yarısına yakın bir saatte sokaktan gelen bir çığlık duyduk o esnada balkonda oturan eşim koşarak geldi, "sokakta bir kadın Allah rızası için bir tabak yemek diye bağırıyor" diyordu.

Gidip bakmak için hareket ederken "bir şeyler al yemek istiyor, öyle gidilir mi dedi" yemek istiyor ya o esnada evde yemek olarak verebileceğimiz Mantı vardı. Tabakla sokağa çıkılır mı bir bakayım neymiş olay, gerekirse kadını alır eve gelirim dedim.

Sesin geldiği sokağa gittim ses benden ilerden geliyor ama kadını göremiyorum hala, haliyle insanlarda ne oluyor diye çıkmışlar, belki konuya hakim olan birileri vardır diye konuşmalara kulak kabartarak ilerledim, sağa sola bakındım kadın açlıktan bağırıyorsa belki birisi alıp oturtmuştur, başı dönmüştür vs ondan bağırıyordur diye ama yoktu.

Sonunda onlara yetiştim, yanında pijamalarla yaşlı bir adam olan kadın bağırarak sokakta yürüyor insanlar arkalarından bir şeyler yetiştirmeye çalışıyor,ama kadının vaveylası dinmiyor, şunu da ver diye çocuklarla poşetler gönderiliyor, durumu dilencilik gibi değerlendirdim ilk köşeden döndüm.

Allah var biri bayılacak ve yardım isteyecek kadar koca şehirde aç kaldı diye koşa koşa panikle gittim o saatte.

İşte bugün o kadını yanında çocukla aynı şekilde  "Allah rızası için bir tabak yemek " diye bağırırken gördüm, öyle ya insanlar yemek yerine ağırlıklı olarak para vereceklerdi.

Kendi Kendime baksana dilenciler bile yeni sistemler deniyor, biz hala yerimizde sayıyoruz diye söylendim.

Değişen piyasa koşullarına kendini uyarlayabilmek önemli bir mevzu.
2  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin Fiyatı 10.000 Doları Geçince Borsa İşlemleri Tavan Yaptı on: July 28, 2020, 11:05:07 AM
Zincir üzeri borsa işlem sayısı, Bitcoin fiyatı 10.000 doları geçtikten sonra müthiş bir artış gösterdi.

Glassnode'dan elde edilen verilere göre, Bitcoin'in (BTC) son yükselişine zincir üzeri borsa işlem hacmi tesir etti.Zincir üzeri borsa işlem faaliyeti. Kaynak: Glassnode.

Borsalar tarafından yapay olarak şişirilen normal işlem hacminden farklı olarak, zincir üzerindeki aktivite, gerçek şablonun görülmesine olanak tanıyor. İlginç bir şekilde, düşüş eğilimi gösteren tek veri, borsalardaki mevduat miktarı. Bu veri, kendi başına yükseliş işareti olabilir.Borsalarda haftalık hacim yüzdesi. Kaynak: Kaiko.

DAI/USDT paritesinde yüzde 700 büyüme
Önceki haftaya ait veriler, zincir dışı işlem hacminde de büyük bir artış olduğunu gösteriyor. Örneğin, BTC/USD çifti nisan ayından bu yana en büyük sıçramayı gerçekleştirerek yüzde 70 değer kazandı. DAI/USDT paritesi de aynı dönemde yüzde 700'ün üzerinde artış kaydetti.

Bloomberg, Bitcoin'in bu yıl 12.000 doları aşacağını ileri sürdü. Son 24 saat içinde gerçekleşen devasa yükseliş ise Bitcoin'in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doları geçeceği tahminlerinin sayısını artırdı.

https://tr.cointelegraph.com/news/exchange-activity-explodes-following-bitcoins-10k-breakout
3  Local / Bitcoin Haberleri / Bloomberg: Bitcoin Fiyatı Yakında 12.000 Doların Üzerine Çıkabilir on: July 28, 2020, 11:01:22 AM
Bloomberg tarafından yayımlanan raporda, Bitcoin fiyatının kısa vadede 12.000 doları aşabileceği ifadesi yer aldı.

Bloomberg tarafından hazırlanan yıl ortası raporu, Bitcoin (BTC) fiyatının yakında 12.000 doların üzerine çıkabileceğini gösteriyor.

Yayımlanan verilere göre, Bitcoin için hem zincir içi hem de zincir dışı göstergeler varlığın yoğun ilgi gördüğüne işaret ediyor. Bloomberg için kilit verilerin başında aktif adresler geliyor ve bu veriye göre olumlu sinyaller mevcut.

Bloomberg raporunda şunları iletiyor:

"2019 yılında Bitcoin'in ulaştığı en yüksek gün sonu fiyatı, Bloomberg fiyatlandırmasına göre 12.734 dolar olmuştu. Artan adres sayısı aniden azalmadıkça tarih, Bitcoin'in bu seviyeye yeniden yükselebileceğini gösteriyor."

Grayscale dinamiklerinin etkisi pozitif yansıdı
Bloomberg, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) varlıklarının sürekli büyümesinin ve prim oranlarının piyasa için yükseliş sinyali olarak yorumlanması gerektiğini öne sürüyor.

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL? (BTC TL)

Son zamanlarda GBTC'nin büyümesinin durduğuna da dikkat çekiliyor.

Raporda, Office of the Comptroller of the Currency (Para Birimi Saymanlık Ofisi, OCC) tarafından ABD bankalarına dijital varlık saklama izni verilmesinin, kurumsal yatırımcılar için son engeli ortadan kaldırıldığı belirtiliyor. Bununla birlikte, Bitcoin'in bu ivmeyi sürdürmesi için 10.000 dolar üzerinde kalmaya devam etmesi gerekiyor.

Bloomberg, Bitcoin konusunda iyimser kalmasına rağmen, iyimserlik seviyesi azalıyor. Haziran ayı sonunda Bitcoin'in 13.000 dolarlık seviyeye göz diktiğini söylemiş, haziran başında ise 20.000 doların üzerine işaret etmişti.https://tr.cointelegraph.com/news/bloomberg-a-key-metric-suggests-bitcoin-price-above-12k
4  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin Nihayet 9.300 Doları Geçti! on: July 21, 2020, 01:23:04 PM
Bitcoin'in bir haftadır ilk kez 9.300 doları geçmesi, yatırımcıları heyecanlandırdı

Bitcoin (BTC) fiyatı, 21 Temmuz'da son bir haftadır ilk kez 9.300 doları aştı. Dalgalanmanın düşük seyrettiği dönemin ardından yatırımcılar, kısa vadede bir yükselişe hazırlanıyor.

Bitcoin, haziran ayı sonundan beri 9 bin dolar - 9.250 dolar bandına takılı kaldı. Kripto paranın 9.150 dolardan 9.300 dolar üzerine fırlamasının ardından yatırımcılar, bir dalgalanma fırlamasının yakın olduğunu öngörüyor.

Fiyat artışı, yeni teşvik turu güdümlü borsa yükselişiyle denk geldi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 1 trilyon dolarlık yeni teşvik anlaşmasının yolda olduğunu açıkladı

Bazı yatırımcılar yukarı yönde bir kırılmanın olası olduğunu düşünse de, azalan hacim endişe yaratıyor.

Bazı teknik analistler, Bitcoin'in güncel rallisinin kısa vadede daha büyük bir ralliyi tetikleyebileceğini düşünüyor. Bitcoin, 9.550 dolar ve 9.800 dolarda kilit direnç seviyeleri ile karşı karşıya ve daha önce bu bölgelerden reddedilmişti.

Kripto yatırımcı Philip Swift, Bitcoin'in mayıs ayından beri seyrettiği iki aylık bandın 200 günlük hareketli ortalamanın (MA) üzerinde olduğunu ve bunun Bitcoin'in yukarı yönde hareket olasılığının sürdüğü anlamına geldiğini söyledi.

Yatırımcı, şöyle belirtti:

“Bu sabah ufak yükselişler vadediyor. Kripto paranın bir süredir seyrettiği işlem bandından nihayet bu hafta sıyrılacağımızı düşünüyorum.”

BitMEX CEO'su Arthur Hayes de Bitcoin'in küçük rallisinden duyduğu heyecanı paylaştı. Hayes, Bitcoin'in uykusundan uyandığını söyledi.Arthur Hayes'in gönderisi. Kaynak: Arthur Hayes Twitter

Analist Michael van de Poppe da Bitcoin ile ilgili olumlu düşündüğünü açıkladı:

“Piyasa güç gösterirken bir yükseliş adımı gördük. Bitcoin'in yükseleceğini düşünmüyorum, şimdilik sadece hafif bir fırlama yaşadı.”

Binance Vadeli İşlemler verileri de yatırımcıların çoğunun Bitcoin ve Ether (ETH) için uzun pozisyon aldığını gösteriyor.

Kandırmaca olabilir
200 günlük MA teknik olarak yükselişin ipuçlarını verse de, tarihsel veriler bu seviyenin altına düşüşün de kolay olduğunu gösteriyor. Temmuz 2019 ve Şubat 2020'de daha önce yaşanan piklerin ikisinde de kripto para 200 günlük MA'dan reddedilmişti.

Santiment verileri de Bitcoin hacminin son haftalarda azaldığını gösteriyor. Bir yükselişin azalan hacimle denk gelmesi, bir kandırmaca olduğuna işaret ediyor olabilir.

Santiment araştırmacıları, şöyle belirtti:

“BTC'nin genel hacmi düşmeye devam ediyor. Altcoin'lere verilen mevcut dikkat ile birlikte Bitcoin günlük işlem hacmi, cumartesi günü 5 Ekim 2019'dan beri en düşük seviye olan 12,25 milyar dolara geriledi.”Bitcoin'in hacmi azalmaya devam ediyor. Kaynak: Santiment

https://tr.cointelegraph.com/news/bitcoin-surges-to-93k-for-first-time-in-a-week-is-it-a-fakeout

5  Local / Bitcoin Haberleri / İDDİA: Twitter Saldırısının Tekrarlanma İhtimali Hala Çok Yüksek! on: July 21, 2020, 01:19:11 PM
Siber güvenlik uzmanları, Twitter'ın Bitcoin dolandırıcılarının saldırısının ardından aldığı önlemlerin yeterli olmadığını söyledi: "Benzer bir saldırı kesinlikle tekrarlanacaktır"

Siber güvenlik uzmanları, 15 Temmuz'da gerçekleşen Twitter saldırısının sosyal ağın güvenliğini ciddi sonuçları olabilecek daha kötü bir siyah kuğu senaryosundan kaçınmak için güçlendirmesi gerektiğini gösterdiği konusunda uyardı.

Son saldırıda siber suçlular, dünya genelinde ünlülerin ve üst düzey siyasilerin ele geçirilen profilleri yoluyla oltalama mesajları göndererek kripto hediyesi dolandırıcılığı gerçekleştirdi ve mağdurlardan 13 Bitcoin'in (BTC) üzerinde para topladı.

Saldırı daha kötü olabilirdi
Tehdit istihbarat şirketi Group-IB'nin CEO'su Ilya Sachkov, saldırının "düşük finansal okuryazarlık ve kötü siber hijyene dair büyük bir sorunu gösterdiğini" ileri sürdü. CEO, Cointelegraph'a yaptığı açıklamada şöyle belirtti: 

“Bu daha kötü bitebilir, borsaları yoğun bir şekilde etkileyebilir, hatta jeopolitik bir faciaya bile sebep olabilirdi. Erişimleriyle yapabilecekleri en az şey buydu.”

LogRhytm Labs baş güvenlik sorumlusu ve başkan yardımcısı James Carder, korona virüs salgınıyla küresel mücadele sırasında siber suçluların bu belirsizlikten faydalandığını ileri sürdü.

Carder, uzmanların saldırının nasıl mümkün oldıuğunu araştırmaları gerektiğini söyledi ve sosyal medya platformlarının gizlilik bakımından güçlenmesi gerektiğini belirtti.

Risk hala yüksek
Emsisoft tehdit analisti Brett Callow, Twitter tarafından saldırı sonrası alınan güvenlik önlemlerinin gelecekte bu tür bir saldırının tekrarlanma ihtimalini azaltmak için yeterli olmadığını söyledi.

“Twitter'ın güvenliğini iyileştirmeye çabalayacağından hiç süphe olmasa da, hesapları ele geçirmeyi önlemenin kesin bir yolu yok ve benzer olaylar, bu ölçüde olmasa da kesinlikle tekrar yaşanacaktır."

https://tr.cointelegraph.com/news/experts-concerned-over-twitters-ability-to-tweet-on-behalf-of-users
6  Local / Bitcoin Haberleri / Binance CEO'su CZ: "Bitcoin Stablecoin'e Döndü" on: July 20, 2020, 01:49:39 PM
Binance CEO'su Changpeng Zhao, Bitcoin fiyatının istikrarlı performansına dikkat çekti

Kripto borsa Binance'in CEO'su Changpeng Zhao, Bitcoin'i tekrar 10 bin dolara gönderecek şeyin ne olacağından emin olmasa da, kripto paranın istikrarlılığına dikkat çekti.

Zhao, Bloomberg Daybreak ile 19 Temmuz'da gerçekleştirdiği röportaj sırasında kripto paranın dalgalanmasındaki azlığına dikkat çekti. Bitcoin (BTC), son haftalarda çok az önemli bir hareket yaşadı ve kripto paranın fiyatı 9 bin dolar - 9.500 dolar bandında seyretti. Kripto para, çeviri yayın saati itibarıyla 9.175 dolardan işlem görüyor.

CZ, "Er ya da geç bir fırlama yaşayacağını düşünüyorum. Ama Bitcoin, şu anda gerçekten istikrarlı ilerliyor. İnsanlar stablecoin demeye başladı." diye açıkladı.

Güvenli limanla ilgili yanılgılar
Binance CEO'su, Bitcoin'in çoğu yatırımcının olmasını umduğu kadar güvenli bir liman olması için geleneksel piyasalarla şu anda çok fazla korelasyon gösterdiğini söyledi.

CZ, “Bunun düşürücü bir etkisi var." diye belirtti ve ekledi:

“Borsalar kripto piyasasından muhtemelen bin kat daha büyük. Borsalar çökerse ve çok fazla kişi para kaybederse, kripto yatırımları bulunanlar bu yatırımları nakde çevirmek isteyecektir.”

Binance CEO'su, yine de uzun vadede Bitcoin'in güvenli liman özelliklerinin ortaya çıkacağını düşünüyor.

https://tr.cointelegraph.com/news/binance-ceo-cz-bitcoin-has-been-really-stable
7  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin İçin Gözler 22 Temmuz'a Çevrildi on: July 20, 2020, 01:47:14 PM
Bitcoin her an bir kırılma yaşayabilir: İşte bu hafta izlenmesi gereken 5 faktör

Bitcoin (BTC), yeni haftaya 9 bin doların hemen üzerinde başladı. Kripto parayı önümüzdeki hafta neler bekliyor olabilir?

Cointelegraph, Bitcoin fiyatını bu hafta etkileyebilecek önemli faktörlere göz attı.

BTC sıkışması sona yaklaşıyor
Hisse senetleri, hareketsiz bir hafta başlangıcına önderlik etti. Borsaların vadeli işlemleri, haftaya en fazla yüzde 0,6 düşüşle başladı.

Bitcoin de benzer şekilde sakin bir haftasonu geçirdi; önemsiz bir dalgalanma görüldü ve dar işlem koridoru fiyat performansını nitelemeye devam etti.

BTC/USD pazartesi, pazartesiye 9.180 dolarda başladı ve 15 Temmuz'dan beri en yükse 9.226 doları gördü.

Korona virüs endişeleri ve devlet ve merkez bankalarının ilgili iyileştirici önlemlerine verilen tepkilerin makro eylemi yönlendirmesi, son haftalarda standart haline geldi. Bitcoin de bu hareketleri taklit etmeyi sürdürüyor.

Mevcut sıkışma döngüsü, bu ay pek bir değişme göstergesi göstermese de, analistler durumun değişmek üzere olduğunu düşünüyor.

Kripto koruma fonu Morgan Creek Digital'ın kurucu ortağı Jason Williams, “Bitcoin ayın 22'si gibi bir kırılma yaşayacaktır." diye açıkladı.

CZ: "Güvenli liman statüsü pek doğru değil"
Kripto para borsası Binance'in CEO'su, Bitcoin'in mevcut piyasada bir güvenli liman olarak pek de adlandırılamayacağını söyledi.

20 Temmuz'da Bloomberg'e konuşan Changpeng Zhao, BTC/USD'nin borsalar ile özel ilişkisinin dikkate alınması gerektiği konusunda uyardı.

“İnsanlar 'güvenli liman varlıkları'nın anlamını gerçek anlamıyla almamalı, bir varlığın fiyatını etkileyen her zaman birden çok faktör vardır." diye belirtti.

Analizlere göre Bitcoin, S&P 500 ile yüzde 95 korelasyon gösteriyor.

CZ, yine de yasal para enflasyonu ve yatırımcı birikimlerine olan etkisinin uzun vadede Bitcoin'in güvenli liman statüsünü artıracağını ileri sürdü.

Analist: "Altın yükselmeye devam edebilir"
Güvenli limanlar konusunda gözler, hafta sonu altının üzerindeydi. Korona virüs nedeniyle altın da benzer şekilde yıl içinde yüzde 19 değer kazandı.

Ana akım medyada bile yatırımcıların, merkez bankalarının para basma faaliyetleri ve düşük faiz oranları nedeniyle sönükleşen yasal paradan çıkmaya gösterdiği ilgi yer buluyor.

Bank of America Securities emtia stratejisti Michael Widmer, son dokuz yılın en yüksek seviyesine ulaşan altının hala büyüme potansiyeli olduğunu söyledi.

Widmer, “Altın fiyatı pik yapmadan önce biraz daha görünürlüğe ihtiyacımız var." diye belirtti.

Zincir dahilinde izleme kaynağı Skew'ün verilerine göre Bitcoin, 2020 yılındaki yüzde 27,7 değer artışıyla yüzde 18,4 değer kazanan altını geride bıraktı.

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL? (BTC TL)

Bitcoin versus gold 1-year chart


Bitcoin ve altın 1 yıllık tablo. Kaynak: Skew

Vadeli işlemler yaşam belirtisi gösteriyor
Binance, altcoin'lere odaklanan vadeli işlem ürünlerinde de önemli bir büyüme rapor etti.

Borsanın altocin sürekli vadeli işlem hacmi, yalnızca temmuz ayında yüzde 150 büyümeyle 2 milyar dolardan 5,1 milyar dolara yükseldi. Altcoin'lerin günlük işlem hacmi ise 2 milyar doları gördü.

Bu, yatırımcıların durağan seyreden Bitcoin fiyat hareketi nedeniyle altcoin'lere odaklandığının altını çiziyor.

Bitcoin futures aggregated daily volumes 1-month chart


Bitcoin vadeli işlemler kümelenmiş günlük hacim 1 aylık tablo. Kaynak: Skew

Bitcoin göstergeleri rekor seviyede
Bitcoin fiyatının hangi yöne doğru kırılacağı tartışmaya açık olsa da, analizler mevcut alçalan fiyat kanalının bir parçası olan destek uyarınca yüzde 11'lik bir geri çekilem öngörüyor.

Bitcoin ağının esasları ve madenci hissiyatı da güçlü bir görüntü veriyor. Zorluğun önümüzdeki hafta yüzde 6,3 daha artması bekleniyor, ki bunun gerçekleşmesi durumunda zorluk şimdiye kadar en yüksek seviyeye çıkacaktır. Hash oranı da tarihsel en yüksek seviyesinin yakınında seyrediyor.

Bitcoin difficulty 2-month average chartBitcoin zorluğu 2 aylık ortalama tablo. Kaynak: Blockchain

8  Local / Madencilik / Çin'in Bitcoin Madencilik Oranı Tahminlerden Düşük Çıktı on: July 17, 2020, 02:27:17 PM
Yapılan araştırmada Çin'deki Bitcoin madenciliği oranının beklenilenin altında çıkması kafa karıştırdı.

Yeni bir araştırmaya göre Çin, Bitcoin (BTC) madencilik gücünün tahmin edilenden çok daha az miktarını kontrol ediyor.

Varlık yöneticisi Fidelity ve kripto araştırma firması BitOoda tarafından 16 Temmuz'da yayımlanan raporda, Çin'in aslında yüzde 65 değil, Bitcoin madenciliğinin yaklaşık yüzde 50'sini gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Çin'de "gizli" Bitcoin madenciliği yapılıyor olabilir
Analistler, gizli kalması şartıyla güç maliyeti gibi unsurlar hakkında bilgi vermeyi kabul eden madencilerle görüşerek ve farklı kaynaklardan da yararlanarak bu istatistikleri elde ettiler.

Paylaşılan raporda, "153 madencilik alanında yaklaşık 4,1GW gücü harcandığı bilgisini ve gizli kalması şartıyla enerji maliyeti verilerini elde ettik" ifadesi yer aldı.

BitOoda ayrıca, Bitcoin madencilik gücünün yüzde 14'ünün ABD'den geldiğini tespit etti. Bununla birlikte, Çin'deki tahmini verileri doğrulamak daha zor olduğundan yüzde 50 oranı yoruma açık kaldı.

"ABD, Kanada ve İzlanda'daki kapasitenin büyük kısmını tespit edebildik, ancak Çin'de az bir kısmını ve dünyanın geri kalan ülkelerindeki madenciliğin az miktarına ulaşmış olabiliriz" açıklaması da raporda yer aldı.

Cointelegraph'ın bildirdiği gibi, Çin'in Bitcoin madenciliğindeki payın yüzde 65 olduğu düşünülüyordu.Geographic distribution of surveyed mining capacity vs estimated 9.6GW total capacity

Toplamda 9,6GW olduğu düşünülen madencilik kapasitesinin incelenen kısmına ait grafik. Kaynak: BitOoda

Çin'de madencilik maliyetleri düştü
Araştırma devam ederken, Çin'deki "hydro" dönemi nedeniyle madenci üretiminde dalgalanma söz konusu.

Yaklaşık altı ay süren ve yoğun yağışların yaşandığı bu dönemde, Sichuan gibi eyaletlerde bulunan madenciler daha az Bitcoin satmak durumunda kalıyorlar.

Raporda, "Yoğun yağışların yaşandığı bu dönemde maliyetlerin azalacağını, yılın geri kalanına hazırlanmak için Bitcoin'leri satmak yerine ellerinde tutacaklarını düşünüyoruz" ifadesi yer aldı.

Paylaşılan grafiğe göre, ortalama kazanç yağış dönemine göre dalgalanırken, Bitcoin ağına ait hash oranı sabit kalıyor.


Hash rate vs. BTC price, segregated by flood and dry seasons

Yağış ve kuraklık dönemlerine göre BTC fiyatına kıyasla hash oranı. Kaynak: BitOoda, Blockchain.com, Kaiko, Coinmetrics

Yaşanan sel olayları nedeniyle Sichuan bölgesindeki madenciler, bir yandan da donanım sorunları ile uğraşıyorlar.

Araştırmaya katkı veren Marty Bent, "ABD'nin, toplam hash gücünün yüzde 14'ünü oluşturduğunu görmek inanılmaz ve bu sayının önemli ölçüde artmasını bekliyorum" dedi.

Bitcoin destekçisi Max Keiser, Bitcoin odağında "küresel hash savaşının" başlayabileceğini, ABD'deki madencilerin miktarının arttığını öne sürdü.

https://tr.cointelegraph.com/news/china-controls-50-of-bitcoin-mining-while-us-hits-14-new-survey
9  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin İndikatörü 19 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi on: July 17, 2020, 02:07:04 PM
Güncel verilere göre, Bitcoin arzına ait bir gösterge 1,5 yıldan fazla süredir olamadığı kadar geriledi.

Bitcoin (BTC) fiyatı bir süredir yatay seyretse de, piyasaya dair verilerde köklü değişiklikler gözleniyor. Haberi yapıldığı üzere ağın hash oranı tarihi artışa sahne oldu. Öte yandan madencilik zorluğunda da rekor kırıldı.

Bitcoin ağına olan güvenin sembolü olan bu iki veride artış yaşanırken, arz indikatöründe ise 19 aylık sürecin en düşük seviyesi gözlendi. Peki bu yükselişe mi işaret ediyor, artışa mı?

2017'deki rekor yükselişe benzeyen verilerBitcoin'in aktif arzı, 19 ayın en düşük seviyesine geriledi. Eğer bu seviye, varlık yöneticisi Stack Funds tarafından yayımlanan rapordaki bulgular doğrultusunda ilerlerse, potansiyel olarak güçlü bir fiyat artışı yaşanabilir.

Aktif arz, bu yılın başlarında üç haftadan kısa bir sürede yüzde 16 artarak 1,3 milyona ulaştı. Son üç yılda 90 günlük hareketli ortalamaya bakıldığında ise, keskin bir artışın ardından hemen hemen eşit miktarda geri çekilme gözleniyor, her ikisi de güçlü bir fiyat artışından hemen önce yaşanıyor.Bitcoin 90 günlük aktif arz. Kaynak: Stack Funds

Aktif arzdaki azalma, daha fazla kullanıcının ticaret yapmak yerine Bitcoin'lerini ellerinde tuttuklarını gösteriyor.

Aktif adres miktarı da aynı sonuca işaret ediyor
Bu ayın başlarında, Bitcoin aktif adres sayısı keskin bir şekilde arttı. Yine bu gösterge de 2017'deki boğa piyasasından hemen önce görülmüştü.Elinde Bitcoin tutanların büyük kısmını madenciler oluşturuyor
Glassnode tarafından yayımlanan istatistiğe göre, Bitcoin madencileri yılın başından beri ürettikleri Bitcoin'lerin büyük kısmını ellerinde tutuyorlar.
https://tr.cointelegraph.com/news/bitcoins-active-supply-hits-19-month-low-is-it-bullish-or-bearish
10  Local / Bitcoin Haberleri / Twitter'dan Bitcoin Cüzdan Adresi Paylaşımlarına Engel on: July 16, 2020, 12:13:15 PM
Twitter Bitcoin hack skandalının ardından kripto cüzdan adres bilgisi içeren tweet'ler engellemeye başlandı.

Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto para birimlerine ait cüzdan adres bilgilerinin Twitter'da paylaşılması 15 Temmuz itibarıyla engellendi.

Türkiye saati ile 16 Temmuz tarihinin ilk saatlerinde, Twitter'da yaşanan büyük hack skandalının ardından acil önlemler alındı. Popüler sosyal medya platformunun destek hesabı Twitter Support tarafından yapılan açıklamada, "güvenlik ihlali yaşandığı" resmen duyuruldu.

Konu hakkında peşi sıra bilgilendirme mesajı gönderen Twitter, araştırma süreci boyunca şifre yenileme ve parola hatırlatma gibi çeşitli hizmetlerin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı. Twitter, güvenlik araştırmaları sürerken kimi kullanıcıların mesaj gönderememesinin normal olduğunu söyledi.

Ünlü isimler dolandırıcılık girişiminin yüzü olduSiber korsanların ele geçirdiği, Microsoft'un Kurucusu Bill Gates'in resmi hesabından gönderilen Bitcoin dolandırıcılık mesajı. (Cüzdan hesabı güvenlik nedeniyle gizlenmiştir.) Kaynak: Twitter

Elon Musk, Jeff Bezos, Kanye West, Bill Gates, Jeff Bezos ve Barrack Obama gibi isimlerin onaylı hesapları siber korsanlar tarafından ele geçirilerek dolandırıcılık amacıyla kullanıldı.

Bahsi edilen isimlerin hesaplarını ele geçiren hackerlar, kripto para ekosisteminde son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan hediye BTC gönderme (Bitcoin giveaway) dolandırıcılığı gerçekleştirdiler. Yapılan bir haberde, dolandırıcıların 118 bin dolardan fazla değerde BTC çaldıkları belirtildi.

İlerleyen saatlerde gönderilen başka mesajda, saldırının sosyal mühendislik yöntemiyle gerçekleştirildiğinin anlaşıldığı söylendi.

Konu hakkında Cointelegraph'ın hazırladığı haberde de bahsedildiği üzere, saldırıyı gerçekleştiren kişi ya da kişilerin, sadece yetkili Twitter personelinin kullandığı yönetici paneline eriştikleri biliniyor.

Kripto para paylaşımlarına engel
Güvenlik soruşturmasının sürdüğünü belirten Twitter yetkilileri, bu süreçte yasaklı terimlerin kullanılmasına engel getirdiler.

Cointelegraph olarak yaptığımız denemede, içinde Bitcoin cüzdan adresi olan bir mesaj göndermek istedik. Aşağıda görüldüğü üzere Twitter tarafından bu mesaj otomatik olarak engellendi ve gönderilmesine izin verilmedi.
Twitter'ın 16 Temmuz'da uygulamaya başladığı kripto para cüzdan adresi paylaşma engeli görüntüsü. Kaynak: Twitter

Bitcoin adresi için yaptığımız uygulamanın aynısını bu sefer popüler stablecoin Tether (USDT) için denedik ve yine aynı engelle karşılaştık.

Her iki denememizde de ekranın üst kısmında şu mesaj karşımıza çıktı:

"Bir hata oluştu fakat endişelenmene gerek yok. Tekrar deneyelim."

Gönderilmek istenen mesaj içinde kripto para cüzdan adresi olduğunu tespit eden Twitter'ın, konu hakkında daha detaylı açıklamasında ise şu ifadeler yer alıyor:

"Bu istek otomatik olarak gönderilmiş gibi görünüyor. Kullanıcılarımızı spam ve diğer kötü amaçlı etkinliklerden korumak için şu anda bu işlemi tamamlayamıyoruz. Lütfen daha sonra tekrar dene."

Twitter Support, siber saldırı hakkında soruşturmanın sürdüğünü açıkladı. Yetkililer, yeni bir gelişme olması durumunda güncelleme yapacaklarını bildirdiler. Kripto para cüzdan adresi içeren mesajlara uygulanan engelin geleceği hakkında bir açıklama yapılmadı.

https://tr.cointelegraph.com/news/twitter-limits-tweets-which-contains-bitcoin-wallet-address
11  Local / Bitcoin Haberleri / AML Bitcoin’ Dolandırıcılığının Lobicisi Suçunu İtiraf Etti on: July 15, 2020, 01:51:11 PM
Ünlü lobici Jack Abramoff, AML BitCoin ICO dolandırıcılığındaki suçunu kabul etti

Ünlü siyasi lobici Jack Abramoff, yatırımcıları dolandırmak, elektronik dolandırıcılık yapmak ve AML BitCoin için 2018'de gerçekleştirilen ilk coin arzına (ICO) ilişkin olarak Lobiciliği Açıklama Yasası'nı ihlal etmek suçlarını kabul etti.

14 Temmuz'da telefon ile suçunu itiraf eden Abramoff, yatırımcıları ICO ile milyonlarca dolar dolandırdığını kabul etti. Söz konusu kovuşturmada ilk kez bir lobici, Lobiciliği Açıklama Yasası'nı ihlal etmek ile suçlanıyor.

AML BitCoin’in kurucusu Rowland Marcus Andrade, şu anda kripto teklifiyle ilgili suçlamalar ile mücadele ediyor.

Abramoff, Andrade tarafından ICO için halkla ilişkiler ve pazarlama kampanyası yürütmek için işe alınmıştı. Abramoff, kripto varlığın teknik yetkinlikleri ve gelişimine ilişkin yanlış bilgiler dağıttığını kabul etti.

AML BitCoin 5,6 milyon topladı
Savcılar, Abramoff ve Andrade'nin 2.400'den fazla yatırımcıdan ICO'nun gerçekleştirildiği oluşum Nevada merkezli Ulusal AtenCoin Vakfı (NAC) yoluyla 5,6 milyon dolar elde ettiğini tahmin ediyor.

NAC, Temmuz 2017'de AML BitCoin'in gelişimi için fon oluşturmak adına token ihraç etmeye başladı ve yatırımcılara kripto para altı ay içerisinde piyasaya sürüldüğünde token'ların AML BitCoin ile değiştirilebileceğinin sözünü verdi.

AML BitCoin, sosyal platformlar ve forumlarda para aklama, terörist finansmanı ve hırsızlık risklerine karşı entegre koruma sunan, Bitcoin'in üstün bir versiyonu olarak tanıtılmıştı. SEC, bu özelliklerin hiçbirinin var olmadığını ortaya koydu.


https://tr.cointelegraph.com/news/aml-bitcoin-lobbyist-jack-abramoff-pleads-guilty-to-ico-fraud
12  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin Dolandırıcıları Türk YouTube Kanalını Ele Geçirdi on: July 15, 2020, 01:50:28 PM
1 milyona yakın abonesi bulunan Türk YouTube kanalı, Bitcoin dolandırıcılarının suç aleti oldu.

Bitcoin (BTC) dolandırıcılarının bu seferki hedefi Türkiye'den bir YouTube kanalı oldu. Filmler ve Filimler isimli kanal, Rus menşeli olduğu iddia edilen hackerlar tarafından ele geçirildi.

6 Temmuz tarihinde YouTube hesapları üzerinden açıklama yapan Filmler ve Filimler ekibi, hesaplarının ele geçirildiğini belirtti. Açıklanana göre kanal, son dönemlerde sayıları gittikçe artan ücretsiz BTC dağıtımı dolandırıcılığına alet edildi.

Haber yayına hazırlanırken 942 bin aboneye sahip olan kanalda, sinema filmlerine ait parodiler yer alıyor. Sinema eserlerinin esprili bir dille eleştirildiği her videonun sonunda, iyi anlamına gelen "film" ya da kötü anlamına gelen "filim" notu veriliyor.

Açıklamada, haziran ayının sonlarında kanalın siber korsanlar tarafından ele geçirildiği ve Bitcoin dolandırıcılığı için kullanıldığı vurgulandı. Saldırıyı gerçekleştiren hacker grubunun Rusya merkezli olduğunu belirten ekip, YouTube yetkilileriyle iletişime geçerek yaklaşık sekiz gün süren yasal sürecin ardından sorunu çözdüklerini duyurdular.

Filmler ve Filimler üzerinden "Bitcoin Giveaway Scam" yapıldı
Son dönemde sayıları gittikçe artan ücretsiz Bitcoin dağıtımı dolandırıcılığının yeni kurbanı Filmler ve Filimler oldu. Haziran ayı sonunda hacker grubu tarafından ele geçirilen kanal aracılığıyla, ücretsiz Bitcoin dağıtımı dolandırıcılığı gerçekleştirildiği söylendi.

Ücretsiz Bitcoin dağıttıklarını iddia edenler tarafından oluşturulan ve "Giveaway Scam" diye adlandırılan dolandırıcılık yöntemi yakın zamanda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Cointelegraph tarafından 8 Haziran tarihinde yapılan haberde, SpaceX ve Tesla'nın kurucusu Elon Musk'ın eski bir videosunun kullanılarak Bitcoin dolandırıcılığı yapıldığı belirtilmişti.

Aynı şekilde, Apple şirketinin kurucularından Steve Wozniak da Bitcoin dolandırıcılığının yüzü olmuştu. 6 Nisan tarihinde ise Coinbase ismi kullanılarak benzer dolandırıcılık vakasının görüldüğü aktarılmıştı.

Filmler ve Filimler YouTube kanalının sahipleri, bahsini ettiğimiz "giveaway scam" projelerinden birine alet olduklarını anladıkları anda yetkili mercilere başvurduklarını ifade ettiler. Yapılan incelemenin sonunda kanal hakları ve eski videoların erişim hakkı sahiplerine teslim edildi.

Bitcoin Giveaway Scam nedir?
Genellikle sözüne güvenilen ve popüler kişilere ait videonun kullanıldığı bu dolandırıcılık yönteminde, kullanıcılara, gönderdiklerinin iki katı kadar parayı geri alacakları öne sürülüyor.

Aslında konuyla hiç alakası olmayan konferans konuşmalarının paylaşıldığı videolarda, dolandırıcıların Bitcoin cüzdanının linki ve gönderilen BTC karşılığında ne kadar ödeme alınacağını anlatan sahte çizelgeler yer alıyor.

Videodaki Bitcoin cüzdanına transfer yapanlar, bir daha paralarına ulaşamıyorlar. Önceki dolandırıcılık vakalarında siber korsanlar, ortalama 10 BTC civarında para toplamışlardı. Bu seferki dolandırıcılık vakasının faturası hakkında bir açıklama

https://tr.cointelegraph.com/news/popular-turkish-youtube-channel-has-been-hacked-and-used-for-bitcoin-giveaway-scam
13  Local / Bitcoin Haberleri / Şifreniz Şu Anda Karanlık Ağda Satılıyor Olabilir on: July 13, 2020, 02:07:38 PM
Uzmanlar uyarıyor: Karanlık ağ üzerinde satılan kimlik bilgilerindeki artış dikkat çekiyor

Yeni araştırmaya göre 15 milyarın üzerinde kimlik bilgisi karanlık ağda dolaşıyor ve bu sayı, 2018'den beri yüzde 300 artış gösterdi. Mevcut bilgiler ağ erişimi kimlik bilgilerinden bankacılık giriş bilgilerine, hatta Netflix hesaplarına değişiklik gösteriyor.

Siber güvenlik şirketi Digital Shadows'un araştırmasına göre sızan verilerin bir kısmı ücretsiz bile bulunabiliyor.

Raporda bu kadar fazla kimlik bilgisinin çevrimiçi bulunabilmesinin sebebinin insanların siber saldırı ile kolaylıkla elde edilebilecek karmaşık olmayan şifreler kullanmaları konusunda uyarı veriliyor.

Fidye grupları kullanıyor
Sızan veriler arasında en değerlilerden biri de şirket ağlarına erişim. Ortalam 3.139 dolara satılan bu veri, şirket geliri gibi faktörlere bağlı olarak 120 bin dolara kadar alıcı bulabiliyor.

Fidye yazılımı grupları, bu tür verileri tüm ağa sızmak için kullanabiliyor. Gruplar, kendi seçtikleri kötü amaçlı yazılımı kullanarak ağı fidye için kontrolleri altında tutabiliyor.

Banka giriş bilgileri ise ortalama 70,91 dolardan satılıyor.

Ne yapılmalı?
Cointelegraph ile konuşan Emsisoft tehdit analizi Brett Callow, bu sorunun "sihirli bir çözümü" olmadığını, insanların bu riski daha güçlü şifreler kullanarak, bir şifreyi asla tekrar kullanmayarak, antivirüs çözümü kullanarak, işletim sistemlerini yamalar ile güncel tutarak ve en önemlisi, destekleyen tüm hizmetlerde iki veya çoklu faktörlü doğrulama kullanarak azaltabileceğini açıkladı.

https://tr.cointelegraph.com/news/your-passwords-could-be-for-sale-on-the-dark-web-right-now
14  Local / Bitcoin Haberleri / Mike Novogratz, Bitcoin’in (BTC) Benimseneceğini Söyledi on: April 22, 2020, 09:27:52 AM
Mike Novogratz’a göre, büyük mali teşvik çabalarıyla birlikte neredeyse ağaçta yetişmeye başlayan fiat, zorlayıcı bir Bitcoin (BTC) hikayesi sunuyor.

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, Bitcoin’in yakın gelecekte hem makro hem de benimseme anlamında kuyruk rüzgarından (Uçakların kuyruk kısmında aldıkları rüzgar, uçakların varacakları yere daha hızlı varmasını sağlamaktadır.) faydalanacağını söylüyor. Novogratz, CNBC’de Melissa Lee ile yaptığı son röportaj sırasında, daha fazla insanın kripto para dünyasına girmek istediğini söyledi. Ünlü CEO, şu ifadeleri kullandı:

“Giderek daha fazla insanın satın almaya başladığını, öğrenmek istediğini görüyorum.”
Novogratz, Bitcoin’in şu anda ABD’deki muazzam bir uyarıcı yardımı fonunda “anı” olduğunu iddia ediyor. Eski riskten korunma fonu yöneticisi, ağaçlarda yetişen para kavramı hakkındaki önceki ifadelerini de yineledi. Novogratz, “Bugün sadece yarım trilyon dolarlık bir teşvik daha yaptık. Bu paranın ağaçta yetiştiğine örnek. Annem bana gençken paranın ağaçlarda yetişmediğini öğretti” dedi.

21 Nisan’da Senato, küçük işletmelere COVID-19 krizi sırasında yardım eli uzatmak ve durumu hızlandırmak için 484 milyar dolarlık bir teşvik paketi açıkladı. Bu zaten milletvekilleri tarafından salgını hafifletmek için yapılan üçüncü çaba.

Bitcoin (BTC) Halving Yaklaşıyor
Novogratz ayrıca, Bitcoin’in enflasyon oranının önümüzdeki ayın yarısında kesileceğine dikkat çekti. Aslında, ilk kez altından daha düşük olacak. Mayıs ortalarında gerçekleşmesi planlanan üçüncü halving’den sonra madenciler her blok için sadece 6,25 BTC alacak.

Novogratz, Bitcoin’in 2020 sonuna kadar tüm zamanların en yüksek seviyesini geri kazanabileceğini tahmin etmişti.


https://www.coinkolik.com/mike-novogratz-bitcoinin-btc-benimsenecegini-soyledi/
15  Local / Bitcoin Haberleri / Peter Brandt: ''Bitcoin Beklentileri Karşılamayabilir'' on: April 22, 2020, 09:11:40 AM
Kripto paranın en büyük destekçilerinden biri, Bitcoin'in beklentileri karşılamayabileceği konusunda uyardı.

Kripto paranın en büyük destekçilerinden biri, Bitcoin'in (BTC) beklentileri karşılamayabileceği konusunda uyardı.

Peter Brandt, 20 Nisan tarihli Twitter tartışmasında düşük şirket etkileşiminin, Bitcoin'in beklenen devrimsel etkiyi yaratmadığının kanıtı olduğunu ileri sürdü.

Brandt: Değer saklama aracı olduğunu kabul edebilirim
Brandt, Bitcoin'in bir değer saklama aracı ve yasal para hegemonyasından kaçış olduğu fikrini anladığını fakat bunun uç bir olgu olduğunu ileri sürdü.

“Değer saklama aracı vaadi, bunu kabul edebilirim.'' diye belirten Brandt, şöyle devam etti.

“Küresel ticaretin yüzde kaçı kripto yoluyla gerçekleştiriliyor? Çok uluslu kaç şirket, Bitcoin ile ilgili finansal kaleme sahip?”

Brandt, söz konusu açıklamayı BTC/USD paritesi 7 bin doların altına gerilediği sırada yaptı.

“Bu beni kinci yapmaz”
Brandt, gerçek dünya etkileşiminin eksik olmasının endişe yaratıcı bir durum olduğunu ileri sürdü.

Brandt, bir başka gönderide şöyle özetledi:

“Tek sorum şu: Bitcoin yüksek beklentileri gerçekten karşılıyor mu? Bu soru beni kinci YAPMAZ.”

Brandt, bir diğer yorumda Bitcoin'in teknolojisi ''çok sağlam'' olarak tanımladı.

Bir teoriye göre büyük şirketlerin, özellikle de finans şirketlerinin Bitcoin'e gönüllü olarak geçmesi, geleneksel sistemde büyük yaralar açabilir.

RT sunucusu Max Keiser, programı Keiser Report'ta bankaların devletin ekonomik politikasından en çok faydayı sağlayan grup olduğunu, hatta son yıllarda bu sistemi kontrol etmeye bile başladıklarını belirtti.

Bir şirket ne kadar büyük ve bağlantılıysa, devletten yardım alması da o kadar kolay oluyor. Aynı zamanda iflas eden küçük şirketlerin varlıkları da bankacılık sistemine aktarılıyor.

https://tr.cointelegraph.com/news/low-adoption-puts-bitcoin-price-expectations-at-risk-peter-brandt
16  Local / Bitcoin Haberleri / Reddit'teki Bitcoin ve Altcoin Topluluğu Rekor Seviyeye Ulaştı on: April 22, 2020, 08:45:45 AM
Reddit üzerinde Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimleri hakkında yorum yapan üye sayısı rekor seviyelere ulaştı.

Bitcoin (BTC) en popüler kripto para birimi olmasının yanında, aynı zamanda sosyal mecralarda hakkında en çok konuşulan isim. Onun popülerliği, diğer kripto para birimlerinin, yani altcoin’lerin de işine geliyor.

19 Nisan tarihinde The Coin Republic tarafından yayımlanan habere göre, Reddit üzerindeki kripto para topluluğu 1 milyon kullanıcıyı geçerek rekor kırdı.

Öte yandan Bitcoin takipçileri ise bu rekoru çoktan aştı. Redditlist istatistiklerine göre, 21 Nisan 2020 itibarıyla aktif r/Bitcoin subreddit üyelerinin sayısı 1.342.563 olarak hesaplanıyor. Bitcoin kategorisi en sıcak 297’nci konu olarak listeleniyor.

1,5 milyon Satoshi dağıtılacak
Paylaşılan haberde, r/CryptoCurrency topluluğunun 1 milyon üyeye ulaşarak en popüler 299’uncu subreddit olduğu belirtildi. Bu kilometre taşının aşılmasını 1,5 milyon Satoshi ile ödüllendirileceğini belirten topluluk, bir de yarışma düzenledi.

Onluk sayı sisteminde, 0 ile 65.535 arasında bir sayıyı içeren yorum yazan herkes bu çekilişe katılabilecek. 22 Nisan tarihinde sona erecek olan yarışma sonunda yorum ekranı kilitlenecek ve kazanan kişi Bitcoin madencileri tarafından rastgele belirlenecek.

Bitcoin’in 627.300 numaralı bloku seçilerek, hakem olan kullanıcı tarafından hash kodunun son dört karakteri okunacak. Daha sonra bu karakter seti onluk sayı sistemine çevrilecek. Çıkan sayıya en yakın tahminde bulunan kişiye ve onu takip eden iki kişiye ödülleri taktim edilecek.

Reddit blockchain tabanlı bahşiş sistemi denedi
Cointelegraph'ın 9 Nisan tarihinde bildirdiği üzere, Reddit kullanıcısı MagoCrypto, topluluk puanlamasını içeren yeni bir Reddit uygulaması sürümünün ekran görüntüsünü gönderdi. Cüzdan özelliğinin SSS kısmına girildiğinde "dağıtım", "cüzdan", "yedekleme ve kurtarma" ve "blockchain üzerinde" sayfaları görülebiliyor.

Diğer taraftan başka bir Reddit kullanıcısı, kripto topluluğuna Noel hediyesi olarak Bitcoin temalı video oyununu paylaştı. 24 Aralık'ta Reddit'te paylaşılan "Satoshi Yemcilere Karşı" adlı oyun, Bitcoin'in anonim geliştiricisi Satoshi Nakamoto'nun ana karakter olduğu bir hayatta kalma macerası sunuyor.

https://tr.cointelegraph.com/news/reddits-bitcoin-members-exceed-1-million-subscribers
17  Local / Bitcoin Haberleri / Google, Facebook ve Apple Yaşamak için Bitcoin'i Alt Etmeli on: April 21, 2020, 11:58:18 AM
Kripto para uzmanına göre teknoloji devleri Google, Facebook ve Apple gibi isimlerin finans alanında başarılı olması için Bitcoin'i alt etmesi gerekiyor.

Teknoloji devleri Google, Facebook ve Apple gibi isimler uzun zamandır finans ve bankacılık alanına girmek için fırsat kolluyor olsalar da, onlar kenarda beklerken piyasadaki boşluktan Bitcoin (BTC) fazlasıyla yararlandı.

Bu sözler, Forbes sitesinde makale kaleme alan Billy Bambrough’a ait. 19 Nisan tarihinde paylaşılan makalede, dünyanın önde gelen teknoloji liderleri Google, Facebook ve Apple'ın hızlı bir şekilde yeni gelir modellerine ihtiyacı olduğu ifade edildi.

Bambrough’a göre, Google ve Facebook’un en çok nakit gelir elde ettiği reklam pazarı, Corona virüs salgını nedeniyle oluşan küresel krizden etkilenmese bile ABD ve Avrupa'daki düzenleyiciler tarafından sıkı tedbirlerle karşı karşıya kalabilir. Diğer taraftan COVID-19 salgını nedeniyle Apple’ın akıllı telefonu iPhone’dan elde ettiği gelir, küresel kriz nedeniyle hiç olmadığı kadar azalmış durumda.

Tüm bu gelişmeler ışığında, her üç şirketin de yeni gelir kalemleri oluşturmak üzere finans alanında çözüm sunmaya başladıkları gözleniyor. Google banka kartı çözümü geliştirirken, Apple da kendi ödeme kartını piyasaya sürdü bile. Facebook ise hepimizin malumu olan stablecoin’i Libra’yı düzenleyicilere kabul ettirmeye gayret gösteriyor.

Teknoloji devleri küresel finans çözümleri ile Bitcoin’e alternatif üretebilseler bile, Bambrough’a göre asla gerçekleştiremeyecekleri bir şey var: merkeziyetsizlik.

Bitcoin kullanıcı verilerini satarak gelir üretmez
Herhangi bir reklam bütçesi olmadan ayakta kalmayı başaran Bitcoin'in, ne bir CEO'su var, ne de kullanıcılarına ait verileri başkalarına satarak gelir modeli oluşturuyor. Yazısında Bambrough, Facebook Libra ile Bitcoin’i şöyle kıyaslıyor:

“Facebook, düzenleyiciler tarafından özellikleri kısıtlanan stablecoin’i ile küresel para birimi geliştirmeye çalışırken Bitcoin, arkasında hükümet, merkez bankası veya teknoloji şirketi olmadan merkeziyetsiz bir para biriminin olabileceğini tüm dünyaya kanıtladı.”

Son derece özgür bir yapıya sahip olan Bitcoin’i tanımlarken “BTC’lere el konulamaz ve arz miktarına müdahalede bulunulamaz” ifadelerini kullanan Bambrough, matematiksel ilkelere bağlı biçimde merkezi olmayan bir ağ tarafından sürdürülen Bitcoin’in, otorite olmadan da istikrarlı olabildiğine vurgu yaptı.

Silikon Vadisi bir “merkezileşme” merkezi
Makalesinde Billy Bambrough, teknoloji devleri tarafından geliştirilen finansal ürünlerin, bankalar ve geleneksel para birimleri kadar merkezi olacağına vurgu yaptı.

Finansın geleceği hakkında geniş vizyona sahip Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey gibi isimlerin de bulunduğuna dikkat çeken Bambrough, ödeme şirketi Square’in kripto para desteğini örnek gösterdi.

Bitcoin’in finansal krizlerin “antitezi” olduğunu savunan Bambrough şöyle yazdı:

“[Bir önceki] küresel finansal krizin ortasında geliştirilen ve anonim biçimde dünyaya sunulan Bitcoin, Silikon Vadisi’ndeki kapitalizmin antitezidir. Bitcoin'in gizemli geliştiricisi Satoshi Nakamoto’nun, ‘Buna inanmıyor veya anlamıyorsanız, sizi ikna etmeye vaktim yok’ sözleri bunu ispatlıyor.”

Bitcoin fiyatı yasal düzenlemelerden etkileniyor
Araştırmalar, merkezi otoriteden bağımsız çalışan kripto para birimlerinin düzenlemelerden etkilendiğini ortaya çıkardı. Bank for International Settlements (BIS) araştırmacıları, kripto para piyasalarının yapılan düzenleme haberlerine olumlu tepki verdiğini ortaya koydu. Brave New Coin kripto para analisti Josh Olszewicz ise, içinde bulunduğumuz dönemde BTC satın alma trendine girmek üzere olduğumuzu söyledi.

Cointelegraph tarafından 20 Nisan tarihinde belirtildiği üzere, BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, pandemi sürecinde oluşan küresel krizin, zaten var olan dijitalleşme sürecini hızlandırdığını kaydetti.

https://tr.cointelegraph.com/news/google-facebook-and-apple-must-defeat-bitcoin-to-live-says-crypto-expert
18  Local / Bitcoin Haberleri / Ham Petrol Fiyatlarındaki Tarihi Düşüş Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkileyecek on: April 21, 2020, 11:31:09 AM
Ham petrol fiyatları sıfırın altına inerken, Bitcoin 7.000 dolar civarındaki yatay seyrini sürdürüyor.

Cointelegraph tarafından bildirildiği üzere, West Texas Intermediate (WTI) ham petrol Mayıs 2020 vadeli işlemler sözleşmesi pazartesi günü yüzde 100'den fazla düştü. Fiyat daha önce hiç görülmemiş bir seviyeye, -37,63 dolara indi.WTI ham petrol mayıs vadeli işlemleri (CL1). Kaynak: TradingView

19 Mayıs'ın ardından Haziran WTI sözleşmesi de varil başına yaklaşık yüzde 20 düşüşle 20,43 dolara indi ve Barclays IPATH ETN (OIL) 3,50 dolara geriledi.Petrolün 3,5 dolara düşüşü. Kaynak: TradingView

Bir aydan daha kısa bir süre önce OPEC ve Rusya, 1 Mayıs itibarıyla üretimi günde 9,7 milyon varil azaltmayı kabul ederek petrol savaşlarını sona erdirdiler, ancak bu noktada tartışma yeniden alevlendi.

Çöküşe neden olan düşüş, son 3 hafta içinde Dow Jones ve S&P 500 borsalarında görülen toparlanmaya rağmen küresel ekonominin kırılgan olduğunu gösteriyor. Petrol vadeli işlemlerindeki fiyat çöküşü, havayolu sektörü, nakliye ve inşaat projelerinin durması kaynaklı. Corona virüs pandemisi nedeniyle tüm sektörlerde eşi görülmemiş durgunluk yaşandığından küresel petrol talebi de hiç olmadığı kadar azaldı.

Durum kötüleşmeye devam ederken, aşırı arz karşısında depolama alanında ciddi bir sınır da söz konusu. Daha da endişe verici olan, mayıs ve haziran ayı sözleşmeleri fiyatları düşmeyi sürdürüyor. Gelecekte fiziksel ham petrol için yer bulamayacaklarından korkan trader’lar, bu durumu daha da büyük düşüş sinyali olarak yorumluyorlar.

Bugünkü WTI ham petrol vadeli işlemlerindeki çöküş şok edici ve eşi görülmemiş seviyede olsa da, haziran WTI sözleşmesi ve Brent ham petrolü 20 doların üzerinde kalmayı başardı. Öte yandan, geleneksel piyasalar pazartesi günü kırmızıya boyandı. Ancak saatler sonra Dow Jones ve S&P 500 vadeli işlemleri sırasıyla yüzde 0,52 ve yüzde 0,58 oranında değer kazandı. 

Ham petrol fiyatı düşerken Bitcoin fiyatı ne olacak? Bitcoin fiyatı çıkacak mı, düşecek mi?
BTC USDT günlük grafik. Kaynak: TradingView

Bitcoin (BTC) fiyatı, WTI ham petrol vadeli işlemlerinin artmasının akabinde, gece saatlerinde yüzde 4,23 düzelme ile 6.820 dolardan alıcı bulmuştu. Petrol fiyatlarındaki düşüş başladığında, Bitcoin fiyatı hafta sonu boyunca 7.277 dolarlık direncin üstesinden gelemedi ve 7.200 dolarlık desteğin altına düştü.

7.000 dolarlık desteği de kaybettikten sonra fiyat 6.850 dolardaki daha kritik desteğe tutundu. Gece boyunca trader'lar fiyatı bu seviyenin üzerinde tutmak için savaştılar. 6.850-6.625 dolarlık yüksek hacimli profil görünür aralığı düğümünün altına olası bir düşüş, fiyatın 6.300 dolara dönmesine neden olabilir.

Haber yayına hazırlanırken BTC/USD paritesi 6.900 dolar civarındaydı.

Petrol fiyatlarındaki çöküş ve Bitcoin fiyatındaki göreceli istikrar, Twitter üzerinde birçok caps'in and açıklamanın fitilini ateşledi. ABD merkez bankasının nicel genişleme politikası ile OPEC’in petrol üretmeye devam etme planıyla karşılaştıran caps’ler, gece boyunca Twitter’ı salladı.

Birçok kripto para savunucusu, Bitcoin'in sınırlı arzının, ABD dolarının sınırsız miktarda basılması ve sonu gelmeyen petrol üretimi ile karşılaştırıldığında benzersiz bir avantaj sağladığını belirtti. Bitcoin’e destek veren Twitter kullanıcıları, bu sürecin BTC fiyatlarına olumlu yansıyacağını iddia etti.

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL? (BTC TL)

Cointelegraph tarafından 20 Nisan’da bildirildiği üzere, BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, ham petrol fiyatlarındaki düşüşe dikkat çekmiş, merkez bankalarının para basma politikalarının da hesaba katılması durumunda Bitcoin’in orta vadede yükseleceğini öne sürmüştü.

https://tr.cointelegraph.com/news/historic-negative-price-in-wti-oil-futures-hardly-rattles-bitcoin-price
19  Local / Bitcoin Haberleri / Bitnomial Bitcoin Türevleri Sunmak İçin İzin Aldı on: April 21, 2020, 11:27:41 AM

Borsalar, BTC türevleri alıp satmak için devletlerden giderek daha sık onay alıyor.

Bitnomial Exchange, Emtia Vadeli İşlem Alım Satım Komisyonu'ndan (CFTC) onay alarak, çoğunlukla özel olan bu alana katılan son şirket oldu. Bitnomial, bu karar ile kripto türev alım satımı yapan Bakkt, CME, LegerX ve CBOE gibi az sayıda ismin arasına katıldı.

SEC, Bitcoin ETF'lerini reddetmeye devam ediyor fakat CFTC, bazı borsaların bu türden ürünler sunmalarına izin veriyor. Fiziksel Bitcoin teslimli olan ürünün bu özelliğinin talep görmesi bekleniyor. Yatırımcılar, vade tesliminde dolar değil, arzı sınırlı olan BTC alacaklar.

Bitnomial, Şikago merkezli olduğu için Amerikan yatırımcılar açık olarak işlem yapabilecek. Amerikan yatırımcılar, diğer borsalar tarafından sunulan ürünleri çoğunlukla VPN olmadan kullanamıyorlar.

https://tr.cointelegraph.com/news/bitnomial-has-new-permission-to-trade-btc-derivatives
20  Local / Bitcoin Haberleri / Roger Ver, Bitcoin İşlemleri için Defalarca 1.000 Dolar Ödediğini İddia Etti on: April 20, 2020, 12:47:57 PM
Bitcoin Cash destekçisi Roger Ver, Bitcoin para transferleri esnasında birçok kez 1.000 dolar işlem ücreti ödediğini ileri sürdü.

Bitcoin Cash (BCH) yanlısı Roger Ver, pek çok defa Bitcoin (BTC) işlem ücretlerinde binlerce dolar ödediğini iddia ediyor.

Ver, Twitter üzerinde Bitcoin Meme Hub tarafından paylaşılan bir videoda, "Birçok kez, Bitcoin ağındaki tek bir işlem için bin doların üzerinde ücret ödedim” ifadesini kullandı.

Bitcoin 2017'de hard fork yaşadı, ücret ve hız sorunu çözüldü
Bitcoin'in ana zinciri, 2017'de hard fork (sert çatallanma) işlemi geçirerek Bitcoin Core ve Bitcoin Cash şeklinde alternatifleri oluştu. Dijital varlık üzerindeki anlaşmazlıklardan sonra topluluğun bir kısmı bölündü.

Bitcoin Cash Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Cash Kaç TL? (BCH TL)

Büyük blokları savunanlar daha düşük maliyetle daha hızlı işlem istediler. Bu kişiler çatallanmanın BCH tarafını desteklediler. Bitcoin Core savunucuları ise, kısmen BTC'nin merkezsiz kalmasına yardımcı olmak için daha düşük blok boyutuna razı geldiler.

Bitcoin Cash topluluğu 2018 yılında, Bitcoin Cash ve Bitcoin Satoshi's Vision (BSV) olarak bir kez daha bölündü.

Roger Ver genellikle işlem ücreti konusunda fikir beyan ediyor
Kripto para sektöründe iyi bilinen bir isim olan Roger Ver, işlem ücretlerinin ve kullanılabilirliğin birçok kez tartıştığını iddia etti. Çoğu zaman BTC'nin çok yavaş, pahalı ve ölçeklendirilemediğini savundu.

7 Nisan'da Reddit kullanıcısı Braclayrab, "BTC'deki herkes coin’lerini taşımak istese, bu işlem 165 gün sürer" ifadesini kullandı.

9 Nisan tarihinde Reddit gönderisine video ile yanıt veren Ver ise, “Neredeyse altı ay” ifadesini kullandı. “Bu kimseye delice gelmiyor mu?” dedi.

Bitcoin SV Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin SV Kaç TL? (BSV TL)

An itibarıyla kullanıcılar transfer işlemlerinin azaldığını ve ücretlerin de arttığını gözlemliyorlar. Zorluğun da arttığı göz önüne alınırsa, böylesi bir dönemle daha önce 2017  ila 2018 arasındaki 20 bin dolara ulaşan boğa piyasasında karşılaşılmıştı. Ver, genellikle Bitcoin Core'un yavaş ve pahalı bir ağ olması kavramına alternatif olarak BCH'ye işaret ediyor.

Buna karşılık, programcı Jimmy Song gibi BTC taraftarları, BTC'nin küçük bloklar sayesinde merkeziyetsiz kalabildiğini savunuyor.

Bitcoin Cash kısa bir süre önce, Bitcoin'in mayıs ayında planlanan blok ödül yarılanması (halving) işleminden bir ay önce yarılanma sürecinden geçti.

Bitcoin blok ödül yarılanması ne demek? Bitcoin halving nedir?
Bitcoin blockchain ağında oluşturulan her 210.000 blokta bir madencilere verilen BTC ödülü yarı yarıya azalıyor. Yaklaşık 4 yıla denk gelen bu yarılanma işlemine Bitcoin halving ya da Bitcoin blok ödülü yarılanması deniyor.

https://tr.cointelegraph.com/news/roger-ver-claims-his-bitcoin-transaction-fees-totaled-1-000-at-times
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!