Bitcoin Forum
January 20, 2020, 08:44:32 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.19.0.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 »
1  Local / Bitcoin Haberleri / Ledger Cüzdan Kullanıcısı, Sahte Eklenti Yüzünden 16 Bin Dolar Kaybetti on: January 03, 2020, 12:08:51 PM
Kripto paralarla ilgili olarak kafaları karıştıran en büyük sorun güvenlik konusu olabilir. Gelişmekte olan dijital dünyayla beraber dijital dolandırıcılıklarda artış göstermeye başladı. Önde gelen kripto para borsaları bile, zaman zaman hack saldırılarıyla karşılaşabiliyor. Aynı şekilde yatırımcılarda çeşitli dolandırıcılık faaliyetleriyle karşı karşıya gelebiliyor.

Haberin devamı: https://www.koinfinans.com/ledger-cuzdan-kullanicisi-sahte-eklenti-yuzunden-16-bin-dolar-kaybetti/
2  Local / Bitcoin Haberleri / Dünya Çapındaki Kripto Para Borsası Bybit’in Türkiye Açıklaması on: December 23, 2019, 09:45:31 AM
Ülkemizde kripto para sektörü gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmeyle beraber Türkiye, dünya çapındaki borsalar tarafından gelişmeye açık, aktif bir pazar olarak dikkat çekiyor. 2019 yılının sonuna yaklaşmışken dev borsaların bu yıl, Türkiye’de etkinlik alanlarını geliştirmek amacıyla pek çok uygulamayı hayata geçirdiğini söyleyebiliriz. Bu konu da en dikkat çeken borsa Binance olmuştu.

Haberin devamı: https://www.koinfinans.com/dunya-capindaki-kripto-para-borsasi-bybitin-turkiye-aciklamasi/
3  Local / Bitcoin Haberleri / E-posta İle Bitcoin Göndermek Mümkün Hale Geliyor! on: December 20, 2019, 12:07:07 PM
En popüler kripto para birimi Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğü andan itibaren ciddi bir gelişme yaşadı. Fiyat olarak baktığımızda değerini katladı ve tabi bununla birlikte finansal ürünler konusunda da çeşitliliğini arttırdı.

Şimdi ise önde gelen kripto para borsası Coinbase CEO’su Brian Armstrong'un yapmış olduğu 2015 yılına ait patent başvurusu nihayet sonuçlandı. Armstrong e-posta ile Bitcoin gönderme işleminin patentini almış oldu.

Haberin devamı: https://www.koinfinans.com/e-posta-ile-bitcoin-gondermek-mumkun-hale-geliyor/
4  Local / Bitcoin Haberleri / Çin, Yatırımcıları Yine Kripto Paradan Uzaklaştırdı! on: December 18, 2019, 09:38:42 AM
Çin geçtiğimiz dönemlerde, Blockchain sektörü adına çok önemli gelişmelere yaşanacağına dair sinyaller vermişti. Blockchain alanında öncü olmak isteyen ülkenin kripto paralar konusunda aynı şekilde ılımlı olmadığı da bir gerçek. Başkan Xi Jinping’in yaptığı Blockchain açıklaması, o dönemde Bitcoin fiyatında artışa sebep olmuştu.

Haberin devamı: https://www.koinfinans.com/cin-yatirimcilari-yine-kripto-paradan-uzaklastirdi/
5  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin TikTok’ta on: December 17, 2019, 08:51:58 AM
Bitcoin, ByteDance’ın popüler video paylaşım uygulaması TikTok’un ön sayfasında yer buldu.

TikTok’taki bir Bitcoin videosu, geçen hafta sonunda ilk kez viral hale geldi. Bu, birçok diğer firmanın yanı sıra çok sayıda yüksek profilli yatırımcı tarafından Bitcoin’den bahsedildikten sonra meydana geldi.
Video, madencilik ekipmanlarıyla dolu büyük bir odayı gösteren kripto para ilgilenen işadamı Thomas Schulz tarafından paylaşıldı. Videonun başlığı “GPU fiyatlarının yükselmesinin nedeni bu” idi.

Kripto Paraların Yükselişi

Kripto para birimlerinin fiyatlarındaki artışa, genellikle büyük kurumsal yatırımcılar tarafından yapılan genel ilgi artışı da eşlik etmektedir. 2017’nin sonunda, piyasaya giren ve muhtemelen kripto para birimini hiç duymayan ve piyasaya dahil olan birçok insan gördük.
Ayrıca, Pulte Group’tan Bill Pulte, Bitcoin gibi dijital varlıkların merkezi olmayan bir ağ sağlayarak tüm dünyada ihtiyacı olanlara yardım edebileceğini söyledi.

“Kripto para birimi dünyadaki yoksullara yardım edebilir… özellikle de “bankacı olmayanlar”… hayırsever olarak, bu nedenle benimsenmesini teşvik etmek istiyorum. Neden Bitcoin’e ihtiyacınız olduğuna dair bir yorum bırakın ve ben de bir miktar satoshi göndermek için bir kişi seçeyim. Evet bu gerçek.”

Kaynak: https://www.koinfinans.com/bitcoin-tiktokta/
6  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin Madencileri Kısa Süreli Zararda on: December 14, 2019, 07:29:49 AM
Neredeyse Aralık ayının ortasındayız ve Bitcoin 7.000 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Bu seviyenin altında kalıcı bir düşüşü henüz görmedik. Fakat bu durum, madencilerin kısa süreli zararı kabullenmelerine sebep oluyor.

Bitcoin Madencileri Kısa Süreli Zarardalar

Şu anda, Bitcoin madenciliğinin toplam maliyeti 8.941 Dolar’a gelmiş durumda. Bitcoin üretim maliyetinin ve madencilik fiyatlarının birbirine yaklaşması, Bitcoin madencilerinin kısa vadede zarara uğradığını gösteriyor. Kısa vadede olduğu sürece madenciler zararı idare edebilirler.

https://www.koinfinans.com/bitcoin-madencileri-kisa-sureli-zararda/
7  Local / Bitcoin Haberleri / Çinli Bitcoin Madencileri, Piyasanın Yarısından Fazlasına Sahip! on: December 12, 2019, 12:40:39 PM
Bitcoin alanında araştırmalar yapan bir şirketten gelen verilere göre, bitcoinin küresel ölçekte sahip olduğu Hash Rate’inin %66’sı Çin’de bulunuyor. Buna ek olarak ise toplam bitcoin Hash Rate’inin yarsından fazlasına tek bir eyalet ev sahipliği yapıyor.


Haberimize geçmeden önce bitcoinin hesaplama gücünün (Hash Rate) ne olduğunu açıklayalım. Yeni bitcoinlerin bulunması için bir takım zor şifrelerin çözülmesi ve ağa yeni blokların eklenmesi gerekir. Bu işlemleri ise güçleri çok fazla olan özel işletim cihazları yapar. Bu işletim çihazlarını kullanarak yeni bloklar bulan ve bitcoin transferlerini onaylayan kişiler ise bitcoin madencileri olarak adlandırılır. Bitcoin madencilerinin bu blok şifrelerini çözme gücü de ellerindeki işletim cihazlarının gücü ile doğru orantılıdır. İşte bu cihazların şifreleri çözebilme gücüne bitcoinin Hash Rate’i yani hesaplama oranı denir.

Kripto paraları araştırma firması olan CoinShares’ın açıkladğı verilere göre Çin, şu anki toplam bitcoin Hash Rate’inin %66’sını elinde bulunduruyor. Haziran ayından bu yana %60 oranında artan bu oran, tüm zamanların en yüksek seviyesinde bulunuyor. Buna ek olarak ise Çin’in Sichuan eyaletinde bulunan bitcoin madencileri, toplam oranın %54’ünden fazlasını elinde bulunduruyor. Oranın bu kadar heterojen dağılması ise bir hayli şaşırtıcı. Bitcoinin hesaplama oranının diğer önemli merkezlerde dağılma sırası ise şöyle:Washington, New York, British Columbia, Alberta, Quebec, Newfoundland ve Labrador, İzlanda, Norveç, İsveç ve Rusya Federasyonu.

CoinShares bu heterojen dağılımının sebebini Çinli üreticilerin geliştirdiği güçlü işletim cihazlarına bağlıyor. Şirketin açıkladığı diğer bir dikkat çeken bulgu ise, bitcoin madenciliğinde kullanılan enerjinin yaklaşık olarak %73’ünün yenilenebilir enerji kaynaklarından geldiği…

Kaynak: https://www.koinfinans.com/cinli-bitcoin-madencileri-piyasanin-yarisindan-fazlasina-sahip/?fbclid=IwAR2H110C38XvWwTWstEEK3dT1lp2w4EI75f_nKtRdVBCY93n5lRy72USr1w
8  Local / Bitcoin Haberleri / Silk Road’un Hapisteki Kurucusu Bitcoin Fiyat Tahmini Paylaştı! on: December 12, 2019, 09:50:28 AM
İnternetin en bilinen ve karanlık ağ pazar yeri olan Silk Road’un tutuklu kurucusu Ross Ulbricht, Bitcoin fiyatı ile ilgili tahminde bulundu.


“Dread Pirate Roberts” takma adıyla 2011 yılında Silk Road’u kurmaktan ve yedi farklı suçtan tutuklanmış Ross Ulbricht, ömür boyu hapis cezasıyla şu an hapishane de.

Karanlık ağdaki ilk Bitcoin tabanlı pazar yeri olan Silk Road’un kurucusu Ulbricht, 10 Aralık’ta Medium aracılığıyla yayınlanan bir yazıda tahminlerini paylaştı. Edinilen bilgilere göre Ulbricht, tutuklu olmasına rağmen Bitcoin üzerine analiz yapmak amacıyla haftalık olarak Bitcoin grafikleri alıyor. Ulbricht, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Grafiklerin bana ulaşması birkaç gün, bana ulaştıktan sonra çevrim içi ortamda yayınlanması da birkaç gün alıyor. Bu nedenle gördükleriniz en az bir hafta eski ancak piyasaya aylık, yıllık ve hatta on yıllık ölçekte bakacağımız için bu sorun değil.”

Gelelim fiyat tahmini ne kadar? Ulbricht Bitcoin fiyatının önümüzdeki yıl içerisinde 100 bin dolara ulaşabileceğini söyledi. Ulbricht’e göre Bitcoin’in 100 bin dolara kadar ulaşması şu an için mümkün ama bunun zamanla gerçekleşebileceğini düşünüyor. Ulbricht kesin konuşmamakla birlikte 100 bin dolar fiyat ihtimalinin yaşanabileceğini belirtiyor.

Kaynak: https://www.koinfinans.com/silk-roadun-hapisteki-kurucusu-bitcoin-fiyat-tahmini-paylasti/
9  Local / Bitcoin Haberleri / 80’in Üstünde Japon Bankası, JPMorgan’ın Blockchain Platformuna Katılıyor! on: December 10, 2019, 01:12:37 PM
Japonya’daki 80’den fazla banka, JPMorgan’ın blockchain ödeme platformu Interbank Bilgi Ağı’na (IIN) katılmayı planlıyor. Haber Bloomberg tarafından bildirildi.


JPMorgan’ın Bankalararası Bilgi Ağı (IIN) bir iletişim ağıdır. Amaç, finansal kurumlar arasında ileri geri gerektiren sorunlu ödemeleri ele almaktır. Üye bankalar platform sayesinde, diğer üyelerle finans sektörüyle ilgili çeşitli bilgiler paylaşabiliyorlar. JPMorgan ilk kez 2017 yılında IIN ağını başlattı ve üye bankaların JPMorgan’ın yerel blockchain platformu Quorum’da uluslararası ödemelerle ilgili bilgi alışverişinde bulunmalarını sağladı. Ağdaki önemli bankalardan bazıları; Deutsche Bank, Kanada Kraliyet Bankası ve Avustralya ve Yeni Zelanda (ANZ) Bankacılık Grubu’dur.

JPMorgan’ın geliştirdiği bu platform esasında para aklama işlemlerinin tespiti konusunda çok büyük fayda sağlıyor. Japon bankalarının da tercih etme sebebinin bu olduğu düşünülüyor.

Bloomberg, 80’den fazla Japon bankasının platforma katılma planı olduğunu bildirdi. Japon bankaları şu an, Eylül 2019’dan bu yana katılımlarını açıklayan 365 ülkedeki toplam üyelerin %20’sini oluşturuyor.

JPMorgan yöneticilerinden Daizaburo Sanai geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada söz konusu platformun Japonya’daki bankalar için çok faydalı olacağını söyledi.

Kaynak: https://www.koinfinans.com/80in-ustunde-japon-bankasi-jpmorganin-blockchain-platformuna-katiliyor/
10  Local / Bitcoin Haberleri / Güney Kore’den Kripto Paralara Vergi! on: December 10, 2019, 06:59:50 AM
Kripto paralar ile ilgili belirsiz konulardan bir tanesi de, kripto paralar gerçekten bir para mı yoksa bir emtia mı, olduğu…


Konu neden bu kadar önemli derseniz, şundan dolayı: Kripto paraların para olması ile bir ‘mal’ yani emta olması arasında, bir devlet için büyük bir fark var. Eğer kripto varlıklar bir para ise bundan vergi almak çok zor iken, eğer bu varlıklar bir emtia ise bundan vergi almak çok daha kolay hale geliyor....

Kaynak: https://www.koinfinans.com/guney-koreden-kripto-paralara-vergi/
11  Local / Bitcoin Haberleri / 2020 Yılının Trend Teknolojisi Blockchain Olacak! on: December 05, 2019, 12:02:32 PM
Uluslararası araştırma şirketi Gartner'a göre blockchain teknolojisi 2020 yılının trend teknolojilerinden birisi olacak.

Uluslararası ölçekte araştırmalar yapan bir şirket olan Gartner'ın son raporu dikkat çekici özellikler taşıyor. "2020 İçin En İyi 10 Stratejik Teknoloji Eğilimi” adlı raporda blockchain teknolojisi de yer alıyor.

Hemen hemen her sektörde faaliyet gösterebilen blockchain teknolojisi, şirketler için tam olarak benimsebilmiş değil. Gartner'ın raporunda, blockchain teknolojisinin şu anda zayıf ölçeklenebilirlik nedeniyle tam olarak olgunlaşmadığının altı çiziliyor. Ama bu sorunların 2023 yılına kadar tamamen çözüleceği ve blockchain teknolojisinin tam kapasite ile hizmet edebileceği belirtiliyor.

Gartner'ın raporuna göre blockchain teknolojisinin en büyük avantajları şeffaflık ve güven olarak öne çıkıyor. Bunun yanında ise maliyetleri düşürmesi ve nakit akışını iyileştirmesi teknolojinin bir başka avantajı olarak göze çarpıyor. Rapora göre, bu avantajların şirketleri dönüştürebilme ihtimali çok fazla ve bu süreç 2023 yılında tam anlamıyla işlemeye başlayacak.

Blockchain teknolojisi hakkında tartışılan başlıca konular arasında, teknolojinin birlikte çalışabilirlik ve standartlaşma eksikliği öne çıkıyordu. Bu nedenle de blockchain teknolojisinin finansal şirketler için kullanımı 2-3 yıl gibi bir zamanı bulacağı öngörülüyordu. Fakat bu sorunlara rağmen, blockchain teknolojisinin en hızlı adapte olacağı sektör bankacılık sektörü olarak görülüyor.

Kaynak: https://www.koinfinans.com/2020-yilinin-trend-teknolojisi-blockchain-olacak/
12  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Ethereum DeFi ve İstanbul Güncellemesi ile 38 Bin Yeni Adress Ekledi on: December 05, 2019, 07:41:41 AM
Yeni cüzdanların yaratılması açısından, Ethereum, kripto para pazarının en hızlı büyüyen blok zinciridir. Ethereum kullanıcıları sadece son 24 saat içinde 38,164 yeni cüzdan yarattılar.

Yeni cüzdanlarla ilgili kaynak, Blockchain analiz firması Intotheblock’tan geliyor. Ethereum 38,164 yeni cüzdanla birinci. Ethereum’un hemen arkasında, sırasıyla 4.511 ve 2.110 yeni cüzdanla Cardano ve Bitcoin SV bulunuyor. Firmanın web sitesine göre, şirket yeni bir cüzdanı önceki 24 saatlik periyotta oluşturulmuş olan olarak tanımladı.

Ethereum’daki 38.000’den fazla yeni adres, ağın kullanımında büyük bir dalgalanmayı temsil etmiyor. Sadece birkaç gün önce Intotheblock, ağın sürekli olarak kayda değer bir oranda büyüdüğünü öne süren Ethereum’a özel istatistikler yayınladı. 2 Aralık’ta bildirilen 24 saatlik dönemde, 70.000’den fazla yeni adres oluşturulurken, neredeyse 24.000 adres ağdan ayrıldı.

ConsenSys’in “Ethereum by the Numbers” (Sayılarla Ethereum) un son baskısında, Blockchain araştırması, akıllı sözleşme platformunun benzer şekilde büyümeyi teşvik ettiğini gördüğü diğer alanları tanımlar. Kombine olarak, bunlar muhtemelen ağa son zamanlarda eklenen yeni cüzdanların çoğunu oluşturuyor.

Ethereum ağı önümüzdeki günlerde önemli bir güncelleme geçirecek. İstanbul Hard Fork’u olarak bilinen, altı yeni Ethereum Geliştirme Protokolü (EIP) tanıtacak. Bunlar DOS saldırı direncini arttırmak, Zcash ve Ethereum ağları arasında birlikte çalışabilirliği sağlamak ve daha karmaşık akıllı sözleşmelere izin vermeyi sağlıyor.

Ethereum ağını çevreleyen etkinliklerin geç kalmasına rağmen, piyasadaki en büyük hacime sahip iki numaralı dijital varlığın fiyatı, henüz kripto para piyasasının geri kalanıyla karşılaştırıldığında kırılmıyor. Ethereum (ETH) genel olarak diğer kripto paralar ile paralel olarak hareket ediyor, yaklaşmakta olan sert Hard Fork, DeFi’nin patlayıcı büyümesi, ya da görünüşe göre Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ilgili ekstra alım baskısı yaratmıyor.

Kaynak: https://www.koinfinans.com/ethereum-defi-ve-istanbul-guncellemesi-ile-38-bin-yeni-adress-ekledi/
13  Local / Bitcoin Haberleri / Android Kullanıcılarına Yönelik Güvenlik Açığı: Kripto Para Cüzdanları Tehlikede on: December 04, 2019, 10:28:03 AM
Kripto para birimlerinin, gün geçtikçe daha değerli olması yatırımcıların işine yaramakla birlikte zaman zaman kötü niyetli insanların da işine yarıyor. Sistem açıklarını kovalayarak kripto varlıkları ele geçirmeyi hedefleyen dolandırıcılar, sektöre olan güveni de sarsıyorlar.

Norveçli uygulama güvenlik şirketi Promon tarafından, Android telefonlar üzerinde kişisel verilere erişmesini sağlayan bir güvenlik açığı keşfedildi.

Promon’un paylaşmış olduğu bilgilere göre, StrandHogg adındaki bir Android tabanlı sistem açığı, en çok kullanılan 500 uygulamayı tehlikeye atıyor. Promon CTO’su Tom Lysemore konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Saldırganların StrandHogg açığını kullanıp gizli bilgileri çaldığına dair önemli kanıtlarımız var. Bunun olası etkisi hem boyut hem de verilen zarar açısından daha önce görülmeyen seviyelerde olabilir."

Söz konusu açık, kullanılan cihazlar da normal bir uygulama gibi hareket ediyor ve bu sayede kullanıcıların şüphe etmesi engelleniyor. Ardından kötü amaçlı uygulamalar, kullanıcıların kişisel bilgilerini sahte bir giriş ekranı sunarak ele geçiriyor. Örneğin; bu açık ile kripto para cüzdan giriş bilgileri gibi kişisel veriler kolayca ele geçirilebilir. Yatırımcıların bu gibi konularda çok dikkatli olmasında fayda var.

Kaynak: https://www.koinfinans.com/android-kullanicilarina-yonelik-guvenlik-acigi-kripto-para-cuzdanlari-tehlikede-olabilir/
14  Local / Bitcoin Haberleri / Sahte Haberlere Blockchain’den Veto! on: December 04, 2019, 10:10:07 AM
Dünyadaki iletişim her geçen gün daha da etkin ve hızlı bir hale geliyor. Dünyanın herhangi bir noktasında olan bir gelişme, bazen dakikalar içinde dünyanın diğer noktasına ulaşabiliyor. Iletişimin bu kadar hızlı ve çok olması bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Gün içinde muhakakkak güncel veya ilgilendiğimiz konular ile alakalı haberler okuruz. Tıpkı şu anda olduğu gibi. Peki, bu haberlerin doğruluk oranları ne kadar?


Pek kimsenin haberi olmasa da, global dünyanın getirdiği sorunlarından biri olan ‘sahte haber’ , dünyamızı bir hayli etkiliyor. Özellikle sosyal medya tabanlı olan sahte haberler bir çok manipülasyon için kullanılabiliyor. Yanlış bilgi ve içeriğe sahip olan bu haberler bazen sadece müşteri potansiyelini artırmak için kullanılırken, genellikle hükümet seçimleri gibi ciddi konularda, manipülasyon yapmak için de kullanılıyor. İşin ilginç tarafı ise sahte haberler daha çok okunuyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, 2016 ABD seçimlerinde ilginç bir istatistik ortaya çıktı. Seçimler için yapılan 20 sahte haber, en büyük medya kuruluşlarının yaptığı 20 haberden çok daha fazla ilgi gördü.

Dünyanın önde gelen teknoloji firmaları, özellikle sosyal medya şirketleri, sahte hesaplar ve içerikler için onlarca program geliştirdi ve geliştirmeye devam ediyor. Fakat Gartner’ın son raporuna göre, blockchain teknolojisi, sahte haber ve içerikleri önlemek için çok uygun bir teknoloji.

Gartner’ın Başkan Yardımcı Avivah Litan’a göre, 2023 yılına dek haber ve video içeriklerinin %30’u blockchain teknolojisine kaydedilecek ve burada gerçekliği doğrulanacak. Ve sözlerine şunları da ekledi:

“Blokzinciri teknolojisi, değişken veri ve denetim izlerine dayanan birden fazla varlık arasında ‘gerçeğin paylaşılan tek bir versiyonunu’ sağladığı için bu kullanım durumunu destekleme konusunda üstün olduğu kanıtlanmıştır.”

Kaynak: https://www.koinfinans.com/sahte-haberlere-blockchainden-veto/
15  Local / Alternatif Kripto-Paralar / XRP Ağının Kullanımı Artarken Fiyatı Düşüyor on: December 04, 2019, 09:29:10 AM
Ripple’ın amiral gemisi XRP, geçtiğimiz birkaç hafta içinde güçlü bir düşüş trendi yakaladı. Özellikle bu hafta, fiyat hareketinin ayılar tarafından kontrol altında tutulduğu görülüyor.


XRP ağının kullanımı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşabildiğinden, bu seviyenin düşüşü geliyor. Bununla birlikte, bu yükseliş olgusunun, XRP’nin yakın vadeli fiyat hareketinin yeşile büründüğünü görmeye yetip yetmeyeceği konusu hala net değil.

Ethereum World News’a göre:

“XRP’nin son günlerdeki düşüş eğilimi, Bitcoin’in Ekim ayı sonunda 10.000 Dolar’ın üzerinde herhangi bir destek bulamadığı için 7.000 Dolar’ın altına düşmesinden kaynaklanan, yüksek satış baskısı görmekte olan toplu kripto pazarlarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.”

Fiyat Analizi

Fiyat açısından, Ripple’ın XRP Token’ı şu anda 0,21 ABD doları değerinde. Bu, kripto paranın son 24 saat içinde kırmızı renkte bürünmesinin ve geçen gün değerinde %0.18’lik bir kayıp yaşanmasının ardından geliyor. XRP, pazardaki üçüncü en büyük kripto paradır. Ancak, birçok yatırımcının daha büyük kayıplar yerine daha büyük kazançlar görmeyi umduğuna da eminiz …

Kaynak: https://www.koinfinans.com/xrp-aginin-kullanimi-artarken-fiyati-dusuyor/
16  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Juventus’un Kripto Parası Satışa Sunuldu! on: December 03, 2019, 01:12:02 PM
Torino merkezli İtalyan Juventus kulübü kripto para sektörüne resmen giriş yaptı. Küresel bazda en fazla taraftara sahip kulüplerden biri olan Juventus Taraftar Token çıkaran ilk futbol takımı ünvanına sahip oldu.

Juventus taraftarları kulübün Chiliz (CHZ) üzerinden çıkardığı taraftar tokenını kullanmaya başladılar. Taraftarlar artık bu tokenı kullanarak çeşitli anketler sayesinde sahadaki gelişmelere doğrudan etki edebiliyor. Kulübün yapmış olduğu bir açıklamaya göre Juventus anketlerine katılan taraftarlar, seslerinin duyulmasını sağlayacak ve bu sayede kulüple taraftarları arasında duygusal bir bağlantı oluşacak.

Bugünden itibaren taraftarlar, Socios.com platformu aracılığıyla yayınlanan ilk ankette oylarını kullanabilecekler. İlk anketin sorusu ise “Juventus, Allianz Stadyumu’nda her gol attığı zaman çalınan ‘Chelsea Dagger’ şarkısı hangi şarkı ile değiştirilmeli?” oldu.

Oylama bugün hayata geçiyor ama sadece Juventus Taraftar Token’larına sahip taraftarlar oy kullanma hakkına sahip. Juventus Taraftar Token’ları şu an için 2 € civarında bir fiyatlandırmaya sahip olacak.

Son olarak Chiliz & Socios.com’un CEO’su ve Kurucusu Alexander Dreyfus, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Juventus’un token’laşması, futbol için önemli bir an, ancak aynı zamanda blockchain ve kripto para birimi için de büyük bir adım. Socios.com aracılığıyla düzenli futbol taraftarları, kripto para birimleri ile tanıştırılıyor, ayrıca dijital varlıkları kullanarak kulüplerin karar alma sürecinde yer alabilecekleri bir blockchain platformu oluşturuyor.”

Kaynak: https://www.koinfinans.com/juventusun-kripto-parasi-satisa-sunuldu/
17  Local / Bitcoin Haberleri / Güney Afrika Merkez Bankası, Kripto Paralar İçin Yeni Düzenlemeler Getiriyor! on: December 03, 2019, 11:15:42 AM
Kripto paraların kullanımı yaygınlaştıkça her ülkede konuyla ilgili olarak çeşitli düzenlemeler getirmekte. Son olarak Güney Afrika merkez bankası, ülkedeki kripto para birimlerinin kullanımına ilişkin yeni kurallar getirmeyi hedefliyor.


Güney Afrika finans gazetesi Business Report’a göre, Güney Afrika Merkez Bankası (SARB) gelecek yılın başlarında yeni kuralları uygulamak için çalışmalara başladı. Merkez Bankası başkan yardımcısı Kuben Naidoo’nun dijital varlıklar konusundaki 5 yıllık çalışma süresinin tamamlandığını ve 2020 yılının ilk çeyreğinde uygulamaya geçileceğini bildirdi.

Kripto para birimi Güney Afrika’da oldukça popüler ve yapılan anketlere göre vatandaşların %10.7’si kripto para birimine sahip. Bu sebeple yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulmuştur olabilir.

Merkez Bankasının, kripto para biriminin sermaye ve para kontrollerinden kaçmak için kullanılmasını önlemek amacıyla harekete geçtiği bildiriliyor. Ülkedeki Blockchain ve kripto toplulukları, kripto para birimini kontrol etme fikrine karşı çıktı. Güney Afrika Blockchain Topluluğu konu hakkında şunları dile getirdi:

“Sarb’ın daha sıkı sermaye kontrolleri amacıyla kripto para birimi kullanımına adeta ‘çökmesi’, oldukça endişe verici bir durum oluşturuyor.”

Güney Afrika’yı nasıl bir süreç bekliyor, önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Kaynak: https://www.koinfinans.com/guney-afrika-merkez-bankasi-kripto-paralar-icin-yeni-duzenlemeler-getiriyor/
18  Local / Bitcoin Haberleri / Kripto Pazarının Sahibi Kim? on: December 03, 2019, 08:58:03 AM
Kripto pazarı, Satoshi Nakamoto’nun “Bitcoin White Paper” Kitabı yayınlanmasından bu yana sadece 11 yıl olduğu için nispeten yeni. Başlangıçta kripto paralara erişe bilenler sadece teknolojistler, kriptograflar, geliştiriciler ve bilgisayarını Bitcoin madenciliği için kullanan birkaç meraklıydı.

Bu, on yıldan daha uzun bir zaman önceydi ve bugün, finansal dünyadan gelen ve ünlü soyadları olan Bitcoin sahipleri hala çok az.

Kripto para birimlerini çevreleyen göreceli opaklığa rağmen, gerçekten opak olan tek şey, sahibinin adıdır ve bu, yalnızca sahibinin değişmediği durumlarda olur. Bilginin geri kalanı kamuya açıktır, serbestçe erişilebilir ve merkezi değildir.

Blockchain teknolojisinin bu kalitesi, Altın veya Elmas gibi bilmemizin zor olacağı bazı heyecan verici şeyleri bilmemizi sağlar.

Bu blok zinciri dünyasında, insanlar dijital cüzdanlarında para birimlerini depolarlar ve içerikleriyle hareketleri halka açıktır. Dikkate alınacak ve kamuya açık olanlarsa büyüklükler, sahip oldukları token sayısı ve son işlemden bu yana geçen süredir.

Bitcoin

Bitcoin çok demokratik bir dağılıma sahiptir. Cüzdanın %88,99’u Perakendeciler grubuna, %9,59’u yatırımcı grubuna ve sadece %1,41’inin balinalara aittir.

Bu dağıtımdan, Bitcoin pazarının, balina manipülasyonlarına inanıldığı kadar hassas olmadığını ve sahiplerinin çoğunun küçük miktarlara sahip olduğunu tespit edebiliriz.

Ethereum

Ethereum’un ise %61,03’üne perakendeciler, %31,51’ine yatırımcılar, 7,45’ine de balinalar sahip. Ethereum söz konusu olduğunda, yatırımcılar ve balinalar önemli bir yüzde tuttukları için büyük eylemlere karşı daha savunmasız olduğunu görüyoruz.

Litecoin

Litecoin’in % 53.48’i perakendeciler, % 40.91’ini yatırımcılar, % 5.62’sini balinalar elinde tutmaktadır.

Kaynak: https://www.koinfinans.com/kripto-pazarinin-sahibi-kim/
19  Local / Bitcoin Haberleri / Blockchain Teknolojisi Telif Haklarını Koruyor! on: December 03, 2019, 07:31:29 AM
Blockchain teknolojisi bir çok sektörde aktif olarak kullanılmaya başlandı. Siz değerli okuyucularımız ile paylaştığımız haberlerde, hemen hemen her gün blockchain teknolojisinin yeni bir kullanım alanıyla karşılaşıyoruz. Bugünkü blockchain girişimi ise Çin’den geliyor. Bir süre önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping blockchain teknolojisi ile alakalı bir kaç açıklama yapmış, ve bu teknolojiye olan yatırımın artması gerektiğini söylemişti. Çin’den gelen haberler ise bu açıklamaların sözde kalmadığını gösteriyor.


Çin’in internet mahkemeleri, sanatçıları, yazarları ve özgün içerik üreten kişileri korumak için bir blockchain sistemi geliştirdi.  Bu sistem sayesinde, kullanıcıların yasal hakları güvence altına alınacak.

Bu teknoloji Çin’in Hangzhou kentinde uygulanmaya başlandı. Çin’in Hangzhou kentindeki Mahkeme, Çin’deki e-belgeler, e-sözleşmeler ve İnternet uyuşmazlıkları ile ilgilenen üç mahkemeden birisi. Vatandaşlar kendi ürettikleri içerikleri, blockchain tabanlı sisteme kaydederek, kendi özgün içeriklerini güvence altına alabiliyorlar. Kimlik bilgileri, içeriğin kendisi ve saat, tarih gibi bilgiler ile yapılan kayıt değiştirilemez bir şekilde kayıt altına alınıyor.

Blockchain teknolojisi sayesinde, sanatçılar ve yazarlar dijital kimliği ile Fikri mülkiyet haklarını kolaylıkla talep edebiliyorlar. Oluşacak herhangi bir uyuşmazlık veya anlaşmazlıkta ise blockchain verileri bir kanıt olarak mahkemeye sunulabiliniyor. Bugüne kadar olan geleneksel sistemde, fikri mülkiyet hakkına sahip olan kişilerin, noter tasdiki ve diğer bir çok evrak işleri ile uğraşmak zorunda kalıyordu. Blockchain teknolojisi sayesinde bu vakit ve nakit kaybı ortadan tamamen kalkıyor…

Kaynak: https://www.koinfinans.com/blockchain-teknolojisi-telif-haklarini-koruyor/
20  Local / Alternatif Kripto-Paralar / XRP’nin 2017’deki Fiyat Artışının Sebebi FOMO muydu? Yoksa Hiçbir Şey Mi? on: December 02, 2019, 07:53:58 AM
2017 Aralık ayındaki boğa koşusu (yükseliş trendi) öncesinde, kripto pazarı tam olarak bugün olduğu kadar açık değildi. Boğa koşusu medyada fırtınalar yaratmadan önce, birçok insan Bitcoin ve diğer bilindik kripto paralardan haberdar değildi. Nitekim, bu özel artış, Bitcoin hâlâ en değerli ve en popüler kripto para kalsa bile, Ethereum ve XRP’nin insanlar tarafından tanınması açısından oldukça önemliydi.


2017 yılı birçok kripto para için tüm zamanların en yüksek piyasa değerine ulaştığı ve Bitcoin’in 20.000 dolar’a kadar yükseldiği bir yıl olarak hatırlanıyor. Bir XRP destekçisi olan twitter fenomeni JackTheRipple attığı bir tweet’te

“Ethereum 2017’deki boğa koşusu sırasında yaklaşık 1.400 dolar’a ulaştı ve XRP 3 dolar’ın üzerine yükseldi. Piyasa değerine göre, bu iki kripto para şu anda listelerde 2. ve 3. olarak sıralandı.”

XRP’nin yükseliş sebebi FOMO’mu?

İki kripto para arasındaki karşılaştırma, taraflar arasında yoğun bir fikir çatışmasına sebep oldu. Poster, XRP’yi Ethereum’un üstünde tutmak için 2017 yılındaki artışlarını karşılaştırırken Bazıları, XRP’nin artış sebebinin FOMO (olan biteni kaçırma korkusu) olduğunu düşünüyor. O zaman bütün kripto pazarı bundan etkilenirdi. Yinede, Bitcoin yükselmeye ve insanlar piyasayı fark etmeye başladığından beri, ETH yükselişinin de aynı FOMO’dan etkilenmiş olabileceğini düşünmek zor değil.


Piyasada çok fazla para da yoktu

Ayrıca, 2017 yılında piyasada bugün olduğu kadar çok kripto para yoktu. Şimdiyse 3000’in üzerinde kripto para var. 2017 yılında, az miktarda güçlü ve popüler kripto para piyasa hakimiyetini paylaşmışlardı ve tabikide büyük payı Bitcoin aldı.

Fiyat artışının sebebi hiçbir şey değildi


2017 yılındaki fiyat artışının sebebi hiçbir şeye dayan masada bugün durum oldukça farklı. Ripple ve XRP, ortaklık anlaşması imzalamaktan müşteriyi RippleNet’e çekmeye kadar birçok nedenden dolayı haberlerde büyük oranda yer aldı.

XRPL, bu son gelişmelerde de etkili oldu ve XRP ağının güçlü, verimli ve elverişli görünmesini sağladı. Ethereum da, Constantinople fork’u gibi, ağı güçlendiren ve kapasitesini artıran birkaç önemli güncellemeye sahip.

Gelişmeler, bu ağların faydalı olduğunu ve dolayısıyla fiyat artışlarının aslında bir şeyler tarafından desteklendiğini doğruluyor.

Kaynak: https://www.koinfinans.com/xrpnin-2017deki-fiyat-artisinin-sebebi-fomo-muydu-yoksa-hicbir-sey-mi/
Pages: [1] 2 »
Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!