Bitcoin Forum
October 01, 2022, 03:33:55 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 23.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1]
1  Local / Konu Dışı / Xiaomi Redmi Note 8 Pro İnternet vs Mağaza Fiyat Farkı on: July 31, 2020, 03:34:47 PM
Merhaba arkadaşlar görevim gereği 1 aydır foruma girememiştim.

Yeni bir akıllı telefon almak niyetindeyim fakat mağazadaki fiyatı görünce çok şaşırdım. İnternetteki fiyatı 2700 tl olan telefon mağazalarda 3700 tl (Vatan)
Hepsiburada da 2700 tl ithalatçı garantili ürün.
İthalatçı garantili veya Xiaomi Türkiye garantili arasındaki farkı anlayamadım ama arada bu denli fiyat farkı olması beni ürküttü. Global versiyonundan almak istiyorum hepsiburada da Global rom yüklüdür diyor ( sanırım versiyon ile rom farklı ) Bilen biri aydınlatabilirse sevinirim.
Hayırlı Bayramlar.
2  Local / Konu Dışı / E Devlet Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu on: April 21, 2020, 01:22:36 PM
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Pandemi Sosyal Destek Programı E-Devlet Duyurusu

Quote
Değerli e-Devlet Kapısı Kullanıcısı;

Koronavirüs (Covid-19) salgınının vatandaşlarımız üzerindeki sosyo-ekonomik yükünü hafifletmek amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Pandemi Sosyal Destek Programı başlatılmıştır ve ilk 2 fazı tamamlanmıştır.

3. fazda ise, e-Devlet Kapısı üzerinde yer alan Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru Formu aracılığıyla sosyal yardım başvuruları alınmaya başlanmıştır.

Online başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun, hizmete erişime engel olmasını önlemek için,

TC Kimlik Numarasının son hanesi;
0 olan vatandaşlarımızın Pazartesi,
2 olan vatandaşlarımızın Salı,
4 olan vatandaşlarımızın Çarşamba,
6 olan vatandaşlarımızın Perşembe,
8 olan vatandaşlarımızın Cuma
günlerinde başvuruları alınacaktır.
Cumartesi ve Pazar günleri herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar söz konusu hizmeti kullanarak başvurularını iletebilecektir.

Bilgilerinize sunarız.

Kaynak ve Başvuru Linki

İhtiyacı olanlar illa ki vardır ve açık kapıdan değil buradan başvuru yapmamız gerekiyor sanırım pandemi yardımı için

3  Local / Konu Dışı / Borel Dezenfektan ve Krizi Fırsata Çevirme on: April 16, 2020, 02:44:57 PM
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla borla üretilen BOREL 16 Nisan 2020 tarihi ile satışa çıktı, içeriğinde  bor, etil alkol, gliserin, aloevera, çay ağacı yağı ve lavanta bulunuyor.
Twitter üzerinde viral olduktan sonra ufak bir bakayım dedim ve tamamen satış odaklı bir felsefe güdülüyor.Bazı fenomenlerin ürün hakkında yaptığı paylaşımlar viral reklam olduğunu açıkca gösteriyor burada paylaşıp örnek göstereceğim derken yanlış anlaşılmak istemem.
Burada dikkatimi çeken haksız rekabet. Bir ürüne milli yerli gibi etiketler yapıştırıp içine de biraz bor atınca haksız rekabet yapılmış oluyor "bence".

İlerleyen zamanlarda yerli milli etiketleriyle maske ve eldiven yapılırsa şaşırmam zira neden satışının yasaklandığını ve hala çoğu insana ulaştıramadıklarını anlamış oluruz.
Bu yerli ve milli ürün para ile satılmayıp ihtiyaç dahilinde olanlara (ki bu tüm ülkeyi kapsıyor nerdeyse) temin edilirse o zaman etik olacağını düşünüyorum. Yerli malını kullanmaya karşı değilim ama bu şekilde vatandaşı müşteri olarak görmek ne kadar mantıklı tartışılır.
Devlet kuruluşlarında kullanılan dezenfektanlar için dış kaynakları kullanmak yerine kendi içinde yetebilen bir sistem oluşturmak doğru olabilir fiyatı açıklanınca taşlar yerine oturacaktır.

Daha ayrıntılı inceleyecekler için Kaynak
4  Local / Konu Dışı / Ceza Paraları Nereye Gidiyor? on: April 12, 2020, 04:45:25 PM
Son 1 yıldır gözüme çarptığı kadarıyla en azından İstanbul için adım başı trafik çevirmesi oluyor.
Süleyman Soylu yaptığı bir açıklamada gelen paraların maliyeye değil de fakir fukaraya gittiğini söylemişti kim bu fakir fukara?
Mevcut gündemde sokağa çıkma yasağı için yasağa uymayanlara 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.
Quote
Bakanlık'tan yapılan açıklamada, ''31 ilde toplam 63 milyon 640 bin vatandaşımız sokağa çıkma yasağı kapsamında evlerinde kalarak, karara yüksek oranda uyum sağlamıştır. 31 ilde sokağa çıkma yasağını ihlal eden 18 bin 770 kişi hakkında adli/idari işlem yapıldı.'' ifadeleri yer aldı.
Kaynak

Bu kadar para nasıl kullanılacak acaba?

5  Local / Konu Dışı / Fibonacci Sayı Dizini ve Altın Oran on: April 07, 2020, 12:34:29 AM
Fibonacci Sayı Dizini

Bu dizini kendi anladığım şekilde anlatacak olursam;
dizin 0 rakamı ile başlayıp ardışık olarak son iki sayının toplanmasıyla oluşturulan bir örüntüdür, a b c d şeklinde giden bir seriyi  örnek olarak ele alırsak a+b=c ve c+b=d diyebiliriz.
Seri "0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987.." olarak devam eder. Peki neden bu ilkokul alıştırması gibi görünen bu sayıları inceliyoruz?
Bakmayı bilirsek çoğu ufak ayrıntıda karşılaşabileceğimiz bir örüntü olduğu için.
Söylentilere göre Fibonacci bu dizini bir çift tavşanın 100 ay sonra kaç tavşana ulaşabileceğini hesaplarken bulmuştur

Altın Oran

Altın oran, matematikte iki miktardan büyük olanın küçüğe oranı, miktarların toplamının miktarların büyük olanına oranı ile aynı ise altın orandır. (1,618033988749894)
Ele aldığımız seri üzerinden yola çıkarsak c/b=1.6...
Kimi insanlar güzellik ve estetik için bu ölçüyü kullanırlar belki de bilin altımızın bu düzene aşina olmasından dolayı estetik algımız altın orana göre şekillenmiştir.

Fibonacci Sayı Dizini ve Altın Oran

İki kavrama da kısaca değindiğimize göre aralarındaki farkı sorgulayabiliriz.
Fibonacci sayı dizinince bir sayıyı kendisinde önce gelen sayıya böldüğümüzde alacağımız sonuçlar 1,618033988749894 sayısına yakınsar. Altın oran da bu şekilde elde edilmiştir.

Fibonacci sayı dizinini şu şekilde şematize edersek bu görseli elde edebiliriz


(Fibonacci Spiral)Bahsettiğim ayrıntılar burada ortaya çıkıyor, hatta biraz daha ürpertici olanı işaret parmağımızda ortaya çıkıyorİki tavşanın masumane bir aile kurma arayışı çok büyük bir gizem kapısını aralamış oldu, düşününce küçük ayrıntıların ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.
Yanlış hatırlamıyorsam Adam Fawer'ın Olasılıksız kitabında sıkça geçen  "Tanrı ayrıntılarda gizlidir" söz öbeğini buna yorabiliriz. İlk başlarda muhafazakar yorumlarda bulunmuştum ama bu küçümser bir tavır değilmiş.

Malcolm F. Lines'in Bir Sayı Tut kitabında gördüğüm Fibonacci Sayı Dizinini kendimce anlatmaya çalıştım,
Hayırlı Forumlar Smiley

Quote
6  Local / Konu Dışı / MusaLLaT.exe Trajikomik Bir Hikaye on: March 31, 2020, 01:55:44 PM
Forum içinde bir çok kişi karşılaşmıştır büyük ihtimal public bilgisayarlarda çok büyük ihtimalle olur bu MusaLLaT.exe ben de ilk üniversitenin bilgisayar sınıfında tanışmıştım ki okuldaki çoğu bilgisayarda vardı bu virüs.
Dosyaları .exe uzantısına çeviriyor hatta çoğu dosyayı da siliyor.
Bugün kız arkadaşım önceden hazırladığı bi word dosyasına ulaşamadığını söyledi bilgisayarında ufak bi gezintiye çıktığımda görev yöneticisinde gördüm kendisini biraz araştırayım dedim.
Virüsü piyasaya çıkaran kişi aldığı beddualardan mütevellit bir de virüsü silmek için bir program yazmış (ne kadar güvenilir tartışılır) ve programı çalıştırabilmek için program üzerinden Hakkımı Helal Ediyorum butonuna tıklamak gerekiyor  Grin
Ne kadar küfür yediyse artık.

Quote
musallat.exe virüsü windows işletim sistemlerinde görev yöneticisine erişimi engelleyen, özellikle USB belleklere bulaşan ve usbl bellekler üzerinden başka bilgisayarlara bulaşan bir virüstür.

Teknik olarak Trojan.Agent/Gen-Malagent türü bir virüstür. Farklı antivirüs programları musallat.exe virüsünü
Trojan.KillFiles, Trojan.Rimod, Trojan.Xema adları ile tanıyabilirler.
Musallat.exe i bir tür truva atı özelliğine sahip virüstür.
Kaynak https://uzmanim.net/soru/musallat-exe-virusu-nedir-musallat-exe-virusu-nasil-temizlenir/2715

Not: Bu entry bir çözüm önerisi değil, komik bir olay diye paylaşmak istedim Smiley
7  Local / Konu Dışı / 27 mart 2020 kışlaların karantinaya alınması on: March 28, 2020, 12:32:57 PM
lütfedilip resmi kaynaklar tarafından haber değeri taşındığında gerekli açıklama tekrar eklenecektir
8  Local / Konu Dışı / Yandex TOLOKA on: February 23, 2020, 01:08:39 PM
Merhabalar arkadaşlar;
Yandex yapay zeka geliştirme amaçlı kullanıcılarını ufak ücretler karşılığında olaya dahil ediyor. Yapay zekanın hala gelişmekte olmasından mütevellit yetersiz kaldığında gerçek insan aklına ihtiyaç duyduğu bazı kategorilendirmelerde daha gerçeğe yakın sonuçlar için Toloka sisteminden yararlanıyor.
Yapay zeka algoritmalarına olan merakım sayesinde bu sistemle tanıştım, sistemi anket çözerek gelir elde etmek gibi düşünebilirsiniz fakat buradan kazandığınız gelir sömürge ülkelerinde 1$ karşılığında 1 gün çalışıyorsanız sizi refaha eriştirebilir sadece maalesef.
Forum içerisinde bu sistem hakkında bilgi olmamasından dolayı böyle bir konu açma gereği duydum ve bu sistem çalışma prensibini kazanç şeklini kendi kullanımlarım sonucunda oluşan tecrübelerimle anlatmaya karar verdim.
Bu sisteme para kazanma amacıyla başlamanın çok mantıklı olmadığını söylemeliyim, 5 günlük kullanım üzerine sadece günde 1 saat ilgilenerek 6.25$ kazanabildim. Bu konunun kazanç üzerine bir iddiası olmayacak sadece tecrübelerimi ve hobi olarak zaman öldürmeme yardımcı olan bu sistemi paylaşmak istedim.

Yandex TOLOKA nasıl kullanılır,

Öncelikle https://toloka.yandex.com üzerinden mobil doğrulamalı bir hesap açtıktan sonra kullanıcıdan yardım alacağı sorular ve kategorilendirmeler için eğitimleri görevler bölümünde görüntüleyecektir, bu eğitimler açıklamalar barındırmaktadır ve açıklamalar ışığında eğitimi baştan savma yaparsanız sistem bunu kolaylıkla anlayabiliyor ve kazanç oranınızı en düşük seviyeye çekiyor hatta görevlendirme bile yapmıyor.
Görevler farklı şekillerde karşımıza çıkıyor.

Ekran görüntüsünde yetişkin içerik var mı? ( Yetişkin içerikleri isteğe bağlı olarak görüntüleyebiliyorsunuz)

Organizasyon gerçek mi ?
Haritalar üzerinde bulunan organizasyonların mantık çerçevesinde olup olmadığını kontrol ediyorsunuz

Haritalarda saçma sonuçlar
Harita üzerinde gösterdiği konum ve panaroma linklerini kontrol ederek kurum gerçekliğini teyit ediyorsunuz

Konuşma metni kaydı

Yandex sesli asistana gönderilen mesajları dinleyip anotasyon metnini yazıyorsunuz


Benzeri şeklinde bir çok görev gelebiliyor
Bu görevlerin yanında saha görevleri de mevcut ve mobil uygulama üzerinden kullanılıyor. Benim gördüğüm kadarıyla harita üzerinde yakınınızda bulunan kurumun birkaç fotoğrafını kurum aktifliğini ve harita üzerinde kurum girişinin işaretlenmesini talep ediyor ve diğer görevlere göre daha fazla bir ücretlendirme yapıyor. (0.3-0.1 $ spor amaçlı koşu yaparken spotify ücretini çıkarmış olursunuz onun haricinde gerçekten değmez)
Görevlerin içerisine de sizin görevleri gerçekten titizlikle yaptığınızı test edebilmek için bazı deneme soruları koyuyorlar ve profiliniz sadece eğitimde aldığınız puanlarda kalmıyor.

Reyting Sistemi:
Reyting iki gösterge bazında hesaplanır:
— Toloka kullanımı boyunca yanıtların kalitesi (görevleri titizlikle yapıyorsanız ve yanıtlarınızı talimatlara uygun bir şekilde veriyorsanız reytinginiz artar).
— Kullanıcının Toloka'da etkinliği (devamlı görevleri yerine getiriyorsanız reytinginiz artar).
Reyting puanı, son birkaç haftanın ağırlıklı ortalaması olarak hesaplanır. Bu nedenle reyting “aniden” artabilir veya düşebilir.  (Yandex )
Sistem ilgimi çektiği için üye olup 10 $ hedefi koydum kendime ve bu süre içerisinde kullanıcı puanımı yükseltip görev ücretlerinin artıp tatmin edici bir seviyeye gelip gelmeyeceğini kontrol etmek istedim Eğer puan ve ücret doğru orantıdaysa profil verilerimi ve görev geçmişleri ile ilgili daha detaylı bir rehber yapabilirim fakat şu anki haliyle pek tavsiye etmiyorum 😊Pages: [1]
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!