Bitcoin Forum
June 26, 2022, 12:08:30 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 23.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 »
1  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Apple, Microsoft gibi şirketlerin marketcap değerleri on: June 19, 2022, 01:05:52 PM
Genellikle çoğu sitelerde hisselerin grafiği verilirken marketcap değerleri yazmıyor.
Daha önce coinmarketcap'te böyle bir sayfa olduğunu görmemiştim. Bugün tesadüf eseri keşfettim, paylaşayım dedim.
https://coinmarketcap.com/largest-companies/

Şuanda kripto piyasası 857 milyar dolarlık bir değere sahip. Tesla ile Amazon arasında bir yerlerdeyiz.
Tesla: 650 milyar dolar
Amazon: 1 trilyon dolar.

2  Local / Alternatif Kripto-Paralar / 13 Tarihi NFT Koleksiyonu on: June 15, 2022, 06:08:24 PM
13 Tarihi NFT Koleksiyonu
1.) Curio Cards
9 Mayıs 2017’de çevrimiçi sanat galerisinde tanıtılan Curio Cards, Ethereum’daki ilk sanat NFT’sidir.
Daha önceden Bitcoin’de üretilmiş farklı NFT’ler olduğu için Curio Cards’ın herhangi bir devrim yapmadığı söylenebilir. Ancak Ethereum’da yeni dijital sanat eserlerinin oluşturulması, yeni sanatçıların benzersiz eserler üretmesi ve doğrudan alıcıya satış yapılması gibi konuların önünü açacak bir model oluşturduğu için son derece değerlidir.
Curio Cards, 7 farklı sanatçının sanat eserlerini içeren 30 parçalık bir koleksiyondur. Her numaralı seride eşsiz sanat eserleri bulunur ve 111 – 2000 arasında değişen sabit bir dijital baskı kaynağı vardır.
Web: https://curio.cards/

2.)Pixel Map

Pixel Map, Ken Erwin’in “The Million Dollar”dan ilham alarak oluşturduğu pano tarzı bir NFT’dir. 1.296 x 784 ızgara üzerinde toplam 1.016.064 pikselden oluşur. Her bir kare 16x16 boyutundadır.
Pixel Map üzerinde herkes boş olan bir kareyi satın alarak burayı istediği şekilde kullanabilir. İlan verebilir, reklam yapabilir ya da kendi sanat eserini ekleyerek diğer kullanıcıların görmesini sağlayabilir.
Web: https://pixelmap.io/

3.)MoonCats
MoonCats, Ethereum’daki ilk kedi NFT koleksiyonudur. Ponderware ekibinin CryptoPunks'tan ilham alarak oluşturduğu koleksiyonda 25440 tane 8 piksellik kedi vardır.
Mooncats, zincir üzerinde bir NFT’nin niteliklerini atayarak, her seferinde benzersiz bir Mooncats’in basılacağı bir sisteme sahiptir. Yani koleksiyondan bir NFT almak isteyen koleksiyoncular, daha önceden hangi kediye sahip olacaklarını işlem onaylanana kadar göremez. Günümüzde üretilen NFT koleksiyonlarının büyük bir bölümü bu sistemi kullanarak satış yapsa da o dönemde Mooncats bunu başlatan ilk koleksiyondu.
Web: https://mooncat.community/

4.)Digital Zones
Digital Zones of Immaterial Pictorial Sensibility'nin kısaltması olan Digital Zones, Mitchell F. Chan tarafından Ağustos 2017'de yayınlanan NFT koleksiyonudur. Ethereum’daki ilk kavramsal NFT serisi olarak kabul edilir. 8 dijital bölgede, 1. seriden 7. seriye kadar her seri için on ve seri 0 için 31 olmak üzere toplam 101 NFT’den oluşur. Digital Zones’i farklı yapan noktalardan biri görüntü kullanılmamasıdır. JPEG formatı yoktur.
Chan, blok zincirinin kendisini araç olarak kullanmak için NFT’leri görüntülerden arındırma kararı aldı ve akıllı sözleşmeye bir ritüel işlevi kodladı. Böylece Digital Zones, altın karşılığında sanal alanın mülkiyetini temsil eden bir makbuz haline geldi.

5.)Eggs
Namecoin, kullanıcıların .bit alan adını kaydettirebildiği ilk Bitcoin Fork’udur.
Namecoin zaman içinde TX imzalamayı hızlandırmak için bir Web Kimlik Hizmeti olan Onename.io ile bilgilerin kaydedilmesine izin veren bir sistemi aktif hale getirdi. Kullanıcıların doğruladığı hizmete bağlı olarak Onename.io’daki doğrulamalar sadece Twitter, Facebook veya GitHub yoluyla yapıldı. 2014 yılında topluluk bir anahtar/değer çifti olarak isimlerine meta veri eklemeye başladı. Bazı kullanıcılar Eggs, Blockheads veya Identicons gibi öğeleri kullanarak profil resmi ekledi. İlk PFP’lerin doğuşu da bu şekilde başladı.
Bunlardan 277’tanesini “Twitter Avatarları” oluşturdu. Toplamda 14 farklı renkte olan bu yumurtalar en eski zincir üstü NFT ve PFP olarak kabul edildi.
Web: https://eggmuseum.org/

6.)SaruTobi
SaruTobi, ilk P2E oyunlarından biridir. 19 Aralık 2014’te App Store’de yayınlanan oyunu Christian Moss geliştirdi.
Moss, oyunu geliştirdikten sonra kullanıcıların Bitcoin ile oyun içi alışveriş yapabilmesi için girişimlerine başladı fakat Apple’a bunu kabul ettiremedi. Apple oyun içi satın alımlar yerine kullanıcıların oyunda vakit geçirdikçe Bitcoin kazanabileceği bir modele izin verdi.  Moss’a göre SaruTobi, henüz Bitcoin’i tanımayan kişilerin Bitcoin’i öğrenmesi için en iyi yollardan biri oldu.
SaruTobi’de oyuncular bir maymun ile zıplayarak engelleri aşmaya ve en uzağa ulaşmaya çalışıyor. Oyunda mesafe katederken havada duran Bitcoinler toplanarak sınırlı sayıdaki oyun içi eşyalar satın alınabiliyor. Ayrıca oyunda vakit geçirdikçe SaruTobi ödül olarak Bitcoin veriyor.

7.)Spells of Genesis

Spells of Genesis, 11 Mart 2015’te piyasaya sürülen Bitcoin üzerinde çalışan bir blockchain ticaret kart oyunudur.  Spells of Genesis’teki her bir kart blok zincir tarihinde yer etmiş bir anı içerir.
Spells of Genesis oyuncuların merkeziyetsiz bir şekilde oyun oynayabildiği, dijital varlıkların gerçekten sahibi olabildiği ilk girişim olduğu için hem blok zincirde hem de P2E oyunları tarihinde önemli bir yerde durur. Birçok blok zincir oyununun temeline bakıldığında Spells of Genesis görülebilir.
Web: https://spellsofgenesis.com/

8.)CryptoKitties
Axiom Zen tarafından Aralık 2017’de oluşturulan CryptoKitties, insanların akıllı kontratlar ile sanal kedi oluşturabildiği bir oyundur. Ethereum üzerinde çalışır. CryptoKitties aynı zamanda ilk ERC-721 belirteci olma özelliğine sahiptir.
CryptoKitties’te kullanıcılar bir sanal kedi sahibi olabilir. Aldıkları kediyi besleyip büyütebilir ve onları başka kedilerle çiftleştirebilir. Koleksiyondaki her bir kedi benzersizdir. Her birinin rengi, tüy yapısı ve gözleri farklıdır.
Oyunda sahip olduğunuz kedileri takas etmek, satmak ya da çiftleştirmek dışında başka bir şey yapamıyorsunuz. Ayrıca üçüncü parti borsalarda işlem de yapılamıyor. Fakat CryptoKitties yayınlandıktan bir ay sonra Ethereum trafiğinin %25’ini oluşturacak kadar popüler hale geldi. Bugün de tarihi NFT’ler arasında en bilinen koleksiyonlarından bir olma özelliğini taşıyor.
Web: https://www.cryptokitties.co/

9.)Rare Pepes
9 Eylül 2016’da yayınlanan Rare Pepes, insanların tam olarak anlam veremediği NFT ve sanat dalgasını tetikleyen ilk koleksiyon oldu.
Internet kültürünün temelini oluşturan Rare Pepes, blok zincirdeki ilk sanat girişimlerinden biridir. Bitcoin üzerine inşa edilen NFT’ler 36 seri ve 1800’den fazla karttan oluşur.  
Web: https://rarepepes.com/

10.)CryptoPunks

CryptoPunks dünyanın en bilinen ve ne değerli NFT koleksiyonlarından biridir. Şu ana kadar yapılmış en pahalı NFT satışlarında birçok CryptoPunks vardır.
Yeni başlayanların bile adını mutlaka duyduğu CryptoPunks, 8 bitlik avatarlardan oluşan bir NFT koleksiyonudur. NFT’ler 6.039 erkek ve 3.840 kadından oluşan toplam 10.000 avatarı içerir.
Larva Labs’ın 2017’de geliştirdiği CryptoPunks, 11 Mart 2022’de Bored Ape Yatch Club’ün yaratıcısı olan Yuga Labs tarafından satın alındı. CryptoPunks sahiplerine tam ticari haklar verildi ve 7 Mayıs 2022’de aktarım tamamlandı.
Web: https://cryptopunks.app

11.)Mutant Monsters
Mutant Monsters, 2019 yılında Ethereum üzerine inşa edilen ilk Mutant NFT koleksiyonudur.
Koleksiyon, uzayda seyahat eden Mutantları konu edinir. Her bir Mutant akıllı, aptal, kötü, güçlü, kibar, kaba ya da dost canlısı olma gibi insani özellikler taşır.
Web: https://mutant-monsters.com/

12.)XCP Piñata
XCP inata, Bitcoin’deki en eski NFT koleksiyonlarından biridir. Koleksiyon 10 – 300 baskıya sahip toplam 24 varlıktan oluşur.
Koleksiyonun yaratısı XCP inata’dan önce e-posta yoluyla dijital "karakterler" yaratıp satmaya çalıştığını ve bunun da alay konusu olduğunu söylüyor.  Yorumlara aldırmadan yoluna devam eden sanatçı, ilk resmi telifli karakterini yine aynı yıl içerisinde aldığını belirtiyor.
Web sitesinde XCP inata yaratıcısının geçtiği yollar kendi ağzından aktarılmış. Daha fazla bilgi için: https://www.xcpinata.com/collection#HistoricalInfo

13.)EtherThings
EtherThings, insan yüzlerinden oluşan, Ethereum’daki ilk 10k PFP NFT koleksiyonlarından biridir.
Koleksiyondaki her NFT bir ad ve soy ad taşır. Halka açık veri tabanlarından seçilen bu isimler tamamen rastgele şekilde belirlenmiştir.
EtherThings ilk 10k PFP NFT koleksiyonu içinde yer alır. Bunlardan ilki 23 Haziran 2017’de yayımlanan Cryptopunks, sonuncu ise Bored Ape Yacht Club’tür. Listede yer alan diğer NFT koleksiyonları;
•   Cryptoskulls
•   ChainFaces
•   SimpsonGan
•   Chubbies
•   PixelGan
•   PunkVoxels
•   Dooggies
Web: https://etherthings.com


---
3  Local / Alternatif Kripto-Paralar / a16z 2022 Web 3 Raporu on: June 14, 2022, 08:21:27 PM
a16z web3 hakkında bir rapor yayınlamıştı. Raporun bir kısmını Türkçe'ye çevirdim.
Tamamını incelemek isteyenler için: https://a16zcrypto.com/wp-content/uploads/2022/05/state-of-crypto-2022_a16z-crypto.pdf

----

a16z Nedir?

Andreessen Horowitz (a16z olarak da bilinir) 2009 yılında kurulan, dünyanın en önemli girişim sermayesi fonlarından biridir. Mobil, oyun, BT, e-ticaret ve eğitim gibi sektörlerde faaliyet gösteren
şirketlere gelişmeleri için yatırım yapar. a16z uzun bir süre kuruluş misyonuna uyarak yoluna devam etti. Fakat 2018 yılında şirket, yeni bir maceraya atılma kararı aldı. A16z klasik VC (girişim fonu) modeli yerine blok zincir, NFT ve kripto para gibi dijital varlıklara yatırım yapabileceği bir modele geçti. Peki, bu süreç nasıl gelişti? 2018; Andreessen Horowitz, aldığı karar ile blok zincir, NFT ve kripto para gibi varlıklara yatırım yapma kararı aldı. İlk aşamada kripto para fonu için 300 milyar dolar fon topladı.

Toplanan paranın dışında CryptoKitties, Dfinity, Earnin, Pindrop, PeerStreet, Tenfold ve Very Good Security'ye de yatırım yaptı.
2019; Andreessen Horowitz Substack'e A Serisi için 15 milyar dolardan fazla fon sağladı. 2020; Şirket 2020 yılında yatırımlarını büyütme kararı aldı. Çocuklar için geliştirilen Roblox adlı bir
sosyal oyun platformunda 150 milyon dolarlık G Serisi turunda başı çekti. Şirket ikinci büyük atılımını yine aynı sene gerçekleştirdi. Şirket, kripto para fonu için bu kez 515 milyon dolar topladı.
Andreessen Horowitz, sonraki dönemlerde de yatırımlarına devam etti. Şirket, yine kripto para odaklı 1 milyar dolara yakın fon toplamak için çalışmalara başladı.

State of Crypto
İnternetin birinci evresi (1990 – 2005) topluluğun kontrolünde olan, ağda çoğunlukla içerik üreticileri ve üretilen içerikleri takip eden kullanıcıların bulunduğu bir ortamdı. İkinci aşamada (2005 – 2020) ise internet, merkezileşen hizmetlerin yer aldığı, devletlerin ve az sayıdaki büyük teknoloji şirketlerinin hakim olduğu bir mecraya dönüştü. Web 2 olarak adlandırılan bu bölüm aynı zamanda internet kullanımının en fazla arttığı dönem oldu.Üçüncü yani son aşama olan Web3 ile birlikte internet merkezden uzaklaşan, tekrar topluluğun yönettiği gelişmiş ve modern bir çağa giriş yaptı.a16zWeb3’ünyeni bir dalga oluşturduğunu; bunun da girişimci ve yaratıcı insanların önünü açacağını ifade ediyor. Şirketin yayımladığı State of Crypto raporunda internette yaşanan değişim
hem yazılı hem de görsel olarak aktarılmış.

Raporun detayları ise şöyle;
Web 3
a16z yayınladığı raporda Web 2’nin şirketlerin kontrolünde olduğu, bu şirketlerin de kendi çıkarları doğrultusunda ağı şekillendirdiği belirtiliyor. Şirket ancak Web 3’ün gelmesi ile birlikte insanların tam
anlamıyla internetin bir parçası haline geldiğini ifade ediyor.Grafikte görüldüğü gibi Web 2’de yatırımcılar ve üreticiler internete hakimken, Web 3’te ise yatırımcılar, üreticiler, yaratıcılar ve kullanıcılar yani tüm paydaşlar eşit güçte. En azından Web 3’ün
ortaya attığı fikir bu şekilde.

DeFi
Hazırlanan raporda dünyadaki insanların büyük bir kısmı için geleneksel finans kuruluşları tarafından sunulan hizmetin yetersiz olduğu söylenmiş. İnsanlara ulaşmada hala sorun yaşanması, yüksek işlem ücretleri, hizmet kalitesinin düşük olması gibi etkenler bankalar özelinde incelenmiş. Aktarılan verilere göre; Dünya genelinde 1.7 milyar insanın hiçbir zaman banka hesabı olmadı. Tabii bu rakamların içine medeniyetten uzak ve izole bir şekilde yaşayan insanlar da dahil. Bu insanlar hariç utulduğunda ise yine 1 milyar insanın imkanı olmasına rağmen banka hesabı açtırmadığı görülüyor. Yine dünya genelinde 1 milyar insan akıllı telefona sahip olmasına rağmen bankalar ile çalışmıyor.  Akıllı telefonu olup, banka hesabını bulunan insanlardan ise %48’i geçtiğimiz sene herhangi bir
transfer gerçekleştirmedi ya da bankacılık hizmeti almadı.DeFi ise neredeyse sıfırdan başlayarak iki yıl gibi kısa bir sürede 100 milyar doların üzerinde büyüdü. Son iki yıl içinde DeFi’nin en popüler kullanım alanları ise token takası ve ödünç verme mekanizmaları oldu. Ayrıca raporda Ethereum üzerinde çalışan DeFi’lerin büyümesi ve geliştirilmesi için en yoğun çalışmaların henüz yeni başladığı ifade ediliyor. Aynı büyüme oranı yakalanması halinde birkaç yıl içinde DeFi piyasasının yarım trilyon dolara yaklaşması bekleniyor.

Stablecoinler
Stablecoinler bazı ekosistemlerin en önemli parçasını oluşturur. Dolara 1’1 olarak sabitlenen bu coinler, tokenin fiyat istikrarının korunmasını ve sürdürülebilir bir şekilde büyümesini sağlar. Ayrıca
blok zincirdeki dijital dolar ihtiyacını karşılar. Raporda yıllık bazda kullanım, işlem hızı ve cirolar karşılaştırıldığında en iyi 3 stabil coin; Dai, USDC ve Tehter olarak gösterilmiş. a16z blok zincirde giderek artan stablecoin kullanımının grafiğini de aktarmış:
NFT:
NFT’ler içerik üreticileri ile onların hayranlarını aracısız şekilde buluşturacak bir proje olarak ortaya çıktı. Başlangıçta tam olarak NFT anlaşılamasa da kısa sürede popüler hale geldi. Bağımsız sanatçılar kendi eserlerini gerçek değerinden satma imkanı bulurken, sanat eseri yatırımcılar daha uygun fiyatlarla yatırım yapma imkanı buldu.2021 yılında YouTube kanalları (37 milyon kanal için) ortalama 405 dolar kazanç elde etti. Spotify’da ise (11 milyon şarkıcı için) rakam biraz daha yukarı çıktı ve şarkıcı başına üretilen gelir 636 dolar oldu. NFT üreticileri özelinde bakıldığında ise 22,400 üretici kişi başına 174 dolar kazandı. Web 3 Oyunları Video oyunu endüstrisi, yeni platformların ve iş modellerinin katmanlaşmasıyla büyük bir büyüme kaydetti. Pazarın genişlemesi ile birlikte geliştiricilerin sayısı artarken aynı zamanda kripto kullanıcılarının sayısı da arttı. Web 3 oyunları çoğunlukla oyna kazan mantığına dayanır. Oyuncular zincir üzerindeki oyunlarda çeşitli görevlerde ve etkinliklerde başarı kazanarak ödüller kazanır. Ödüller NFT ve kripto para olarak verilir. Sistem NFT ve kripto paralar üzerine inşa edildiğinden bu oyunlardan gelen kullanıcılar piyasalarda önemli bir haraketlilik sağlar. 2022’nin ilk 6 ayında; NFT satışlarının %20’sini, kripto cüzdan hareketlerinin ise %49’unu Web 3
oyuncularının yaptığı işlemler oluşturdu. Oyun pazarının büyümesi aynı zamanda metaverse pazarını da olumlu şekilde etkiledi. Başını
Otherside, Sandbox ve Decentraland’ın çekti LAND satışları 2021’de 2 milyar doları geçti.A16z Web 3 Rapor Değerlendirmesi
a16z blokzincirin tüm unsurlarını içeren detaylı bir rapor hazırlamış. Rakamlar incelendiğinde piyasanın her geçen gün büyüdüğü ve önümüzdeki dönemde de büyümeye devam edeceği görülüyor.a16z, Web3 altyapısının genişlemesi ile Ethereum olmayan katman 1 ve Ethereum katman 2 blok zincirlerinin sürekli iyileştirilmesi ve büyümesiyle gelişmeye devam edeceğini düşünüyor. Bu sene sonuna kadar gerçekleşmesi beklenen Ethereum 2.0’ın bu süreci hızlandırması beklenirken, birleşmenin ardından Ethereum kullanımına karşın yükselen çevresel tepkilerin azalacağı da raporda ifade ediliyor.

 
4  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Mutant Monsters - Ethereum ağındaki ilk mutantlar (2019 - NFT) on: June 03, 2022, 05:58:45 PM
Merhabalar
Bir süredir tarihsel NFT'lerle ilgileniyorum.

Koleksiyon ürünü olan NFT'lerle alakalı olarak düşüncem şu şekilde: ''Koleksiyon ürünlerine değer biçilirken en önemli kriterin NFT'nin çıkış tarihi olacağını düşünüyorum. Bir NFT ne kadar eskisiyse koleksiyon değeri o kadar yüksek olacaktır. Sürekli yeni koleksiyon ürünleri çıkmaya devam edecek ve bir yerden sonra koleksiyon ürünlerinde arz - talepten daha fazla olacak. Bu noktadan sonra insanlar artık yeni çıkan koleksiyonlara değer vermek yerine ulaşılması zor olan eski koleksiyonlara ilgi gösterecektir. ''

Bu fikirde olan pek çok insan var ve tarihsel NFT'ler adında discord grupları bulunuyor. Kendilerine NFT arkeoloğu diyen adammcbridge gibi kişilerde var.
https://twitter.com/adamamcbride

Bu kişiler gelecekte dünyadaki en değerli varlıkların eski nft koleksiyonları olacağını savunuyor.
https://www.youtube.com/watch?v=wxd_ScZgezs&t=2s

Bende benzer düşündeyim. Hatta 2020'den bu alanda domainler kayıt etmiştim.
Vakit buldukça eski koleksiyonlar hakkında inceleme yazıları yazıyorum. Bunlardan bir tanesini bugün forumda paylaşarak siftah yapayım dedim.


Mutant Monsters 2019
https://blog0x.com/post/mutant-monsters-2019-yuksek-potansiyelli-eski-nft-koleksiyonu-1649193645  

(Site sunucusunda biraz problem var sanırım sayfa biraz geç açılabilir.)


 
5  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Luna olayı sırasında kripto projelerinin github etkinliklerinin düşmesi on: May 23, 2022, 02:52:28 PM
https://www.cryptomiso.com/
Linkteki web sitesinden kripto projelerinin github aktivitelerini görebilirsiniz. Luna olayının yaşandığı sıralarda 10 mayıs gibi bir çoğunda aktivitenin yavaşlaması yada durduğunu görüyorum.

Sizce bunun nedeni nedir? Cryptomiso sitesi ile alakalı veri çekememe gibi bir durum olmuş olabilir mi?
6  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Fan Tokenler (Ana Konu) on: May 15, 2022, 04:52:36 PM
Fan tokenler için genel bir başlığa ihtiyaç olduğunu düşündüm.

Aşağıdaki adreste tüm fan tokenleri görebilirsiniz .
https://www.fanmarketcap.com/

Toplam MCap: 176M USD.


---

Sizce ilerleyen dönemlerde fan sezon gibi bir şey olabilir mi? Yani NFT - Metaverse - DeFi dönemlerinde ki gibi zamanı geldiğinde bir kaç ay boyunca fan sezon yaşanabileceğini düşünüyorum.

Fan Tokenlerin Avantajları
-Kripto dünyasındaki projelerin %99'u uzun vade çöp olacağı her zaman söylenir. Resmi bir spor kulubunun adını taşıdığı için Fan tokenler çöp olmayan %1 kesimde kalacaktır.
-Tahtaları genellikle USDT ile tutuluyor. Ayı piyasalarında diğer tokenlere nazaran daha iyi performans gösterebilir.
-Olası Staking - NFT airdrop gibi etkinler henüz olmadı. Bu yönde uzun süredir bir bilgilendirme yok fakat bu tarz etkinliklerle hızla pazarlanabilirler.
-DeFi,NFT,MetaVerse,P2E,Move2Earn... Gibi belli dönemlerde belli sektörlerde hype yaşanıyor. ''Fan Sezon'' henüz yaşanmadı ve ilerleyen zamanlarda böyle bir hype kurgulanabilir.

Fan Tokenlerin Dezavantajları
-Arzların bir çoğu kilitli. Elde çok uzun süre tutulursa dışarıdan açılan yeni arzlar fiyata olumsuz etki edecektir.
-Gerçek anlamda henüz bir kullanım alanı oluşturmadılar.

7  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Chiliz CEO'su Twitter Shill Botu Kullanıyor Olabilir on: May 14, 2022, 08:05:18 PM
https://twitter.com/alex_dreyfus/status/1522533257362952194

Bugün biraz fan token almayı düşündüm. Bakayım dedim alex neler yapıyor. Şöyle yazılan yorumlara baktım da normalde yorumlarda fiyatlar 4x yapıldığında bile az x yapıyorsun diye küfür ederlerdi. Smiley Genellikle yorumlar abi allah razı olsun iyi iş yapıyorsun güvenle tutuyorum... gibisinden bana yapmacık gelen yorumlar gözüme çarptı.

Twitter'da bot hesaplarla hazır yorum hizmeti mi satın alıyor diye düşündüm. Büyük markaların bu tarz ucuz marketing hizmeti alması iğrenç görünüyor.
8  Local / Pazar Alanı / Kripto Haber Sitesi Olanlar on: April 21, 2022, 09:08:58 PM
Merhabalar
Kripto paralar ile alakalı haber sitesi olanlar varsa iş birlikleri için bana mesaj atabilir.
Çeşitli projelere ait tanıtım yazılarını ücret karşılığında yayınlayabilirsiniz. Makaleler hazır yazılmış olarak gönderilecektir.

9  Local / Konu Dışı / bounty yönetimi hakkında bir kaç soru on: March 01, 2022, 08:55:38 AM
Önümüzdeki hafta bir projenin bounty kampanyasını yöneteceğim. Şimdi aklımda iki soru var.

1.) Bazı kampanyalar 2-3 gündür mesaj yazılmamasına rağmen ilk sayfada üst sıralarda bulunmaya devam ediyorlar bu nasıl oluyor?
2.) Bounty için spreadsheets nasıl yapılır ve google forumları bu spreadsheets ile nasıl ilişkilendirilir.
10  Local / Konu Dışı / Erkek çocuklarının okul hayatında başarısız olması on: February 09, 2022, 01:15:07 PM


Okumayı geç öğrenme, okulu yarım bırakma, lisans üstü eğitim vs... Eğitimin her alanında erkekler için bearish bir durum söz konusu.
Şuan çok fazla dikkat çeken bir durum değil fakat geleceğin en büyük tartışma konularından biri olacak.

Yukarıdaki görseli okuduğum bir kitaptan alıntıladım. Neden olarak oyunlar ve pornografi verilmiş. Günde 4 saat oyun oynayan bir çocuk 23 yaşına geldiğinde 30.000 saat oyun oynamış oluyor ve durum 7 lisans eğitimine eşit bir süre.

Gerçek dünyaya nazaran oyun ve pornografi tercih edilmesi erkek çocukların beyinlerindeki ödül mekanizmasını bozuyor ve gerçek hayat motivasyonunu yok ediyor.


11  Local / Konu Dışı / Laptop Tavsiyesi on: January 27, 2022, 07:26:03 PM
Bilgisayarım arızalandı. İçerisinde kripto ile alakalı şeyler olduğu için pek fazla kurcalatmak istemiyorum. Tamir ettirmek yerine yeni bir cihaz arayışım var. 5000-8000 TL arası bir laptop arıyorum.

Genellikle browser ve ofis işleri için kullanıma uygun olan fakat ara sıra küçükte olsa bazı oyunları oynayabileceğim bir cihaz işimi görecektir.

Tavsiyesi olan var mı?12  Local / Konu Dışı / Güneşin içine 1.3 milyon dünya sığması on: January 26, 2022, 11:40:21 PM
Etrafımda insanlara sıkça sorduğum bir sorudur. Güneşin içerisinde kaç tane dünya sığar?
Bana her zaman şaşırtıcı geliyor bu derece büyük olması. Bu bilgiyi çoğu kişinin bilmiyor olması da ilginçtir. Yada bugüne kadar hiç merak etmemiş olması. 

https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/gunesin-icine-yaklasik-kac-tane-dunya-sigar-40698710

13  Alternate cryptocurrencies / Service Announcements (Altcoins) / 📝 Blog0x.com - Earn cryptocurrency for blogging. on: January 24, 2022, 11:59:54 AM
| WEBSITE | TWITTER | DİSCORD


What is Blog0x?

Blog0x is a steemit-like social blogging platform where content producers earn cryptocurrency in exchange for the content that they produce.
Bitgesell


- Content producers earn $BGL (Bitgesell) for the content they produce. We chose $BGL as the currency considering that it will gain a lot of value in the future.

- Authors who produce quality content on Blog0x can receive special offers for project reviews. Authors can earn NFTs and POAP badges by participating in the content production contests that we will organize.Governance and Community


Blog0x's main community is the xDaiTigers NFT community. When Blog0x first came out, we chose to organize as a sub-community of the xDaiTigers community, an active NFT community rather than creating a community from scratch. Thus, we think we can create a much larger and lasting community.

Future

Web1: Read
Web2: Read / Write
Web3: Read / Write / Own


As the Blog0x team, we closely follow the developments in the web3 environment. In the future, we will be eager to work with projects that we think will change the world of content.

14  Local / Duyurular (Alternatif Kripto-Paralar) / 📝 Blog0x.com - İçerik oluştur kripto kazan! on: January 22, 2022, 05:33:20 PM
| WEBSITE | TWITTER | DİSCORD


Blog0x Nedir?

Blog0x, içerik üreticilerinin ürettikleri içerikler karşılığında kripto para kazandığı, steemit benzeri bir sosyal bloglama platformudur.Bitgesell


-İçerik üreticileri ürettikleri içerikler karşılığında $BGL (Bitgesell) kazanır. Gelecekte çok fazla değer kazanacağını düşündüğümüz için para birimi olarak $BGL tercih ettik.

-Blog0x üzerinde kaliteli içerikler üreten yazarlar, proje incelemeleri yapmak için özel teklifler alabilirler. Yazarlar, düzenleyeceğimiz içerik yaratma yarışmalarına katılarak NFT'ler ve POAP rozetleri kazanabilirler.


Yönetişim ve Topluluk


Blog0x'in kemik topluluğunu xDaiTigers NFT topluluğu oluşturmaktadır. Blog0x ilk ortaya çıktığında sıfırdan bir topluluk yaratmak yerine, aktif bir NFT topluluğu olan xDaiTigers topluluğunun bir alt topluluğu olarak organize olmayı tercih ettik. Böylece çok daha büyük ve kalıcı bir topluluk yaratabileceğimizi düşünüyoruz.

Gelecek

Web1: Oku
Web2: Oku / Yaz
Web3: Oku / Yaz / Sahip Ol

Blog0x ekibi olarak web3 alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Gelecekte, içerik dünyasını değiştireceğini düşündüğümüz projelerle çalışmak için hevesli olacağız.
15  Local / Pazar Alanı / İçerik yazarları aranıyor. on: January 20, 2022, 06:13:22 PM
Kriptoparalar, blockchain teknolojisi, web3, nft dünyası, play2earn oyunlar gibi kripto ekosistemini ilgilendiren konularda özgün içerikler yazabilecek kişiler arıyorum. İlgilenen varsa detaylar için özel mesaj yolu ile iletişime geçebilir.
16  Local / Konu Dışı / Borderline Hatun on: January 18, 2022, 10:56:37 AM
Hiç denk gelen yada bilgisi olan var mı bilmiyorum ama borderline kişilik bozukluğu diye bir kişilik bozukluğu var.  Denk geldiğim kadında bu kişilik bozukluğu vardı. Bence her erkeğin bu kişilik bozukluğu hakkında mutlaka bilgisi olması gerekiyor. Bu konu hakkında bir kaç kitap okudum. Kısaca özet bilgiler vereyim.

Borderline kişilerin özellikleri:


-Terkedilme ve aldatılmaya karşı aşırı derecede takıntılı olurlar.
-Karşılarındaki kişiyi çok yüceltirler yada itin götüne sokarlar.
-Her şeyi siyah yada beyaz olarak görürler gri yoktur.
-Duyguları uçlarda yaşarlar. Mutluyken çok mutlu, üzgün olduğunda aşırı üzgün.
-Duyguları gün içerisinde uçlar arasında gider gelir.
-Dürtüsel ve düşük otokontrole sahipler.
-Tutarlı değiller, ne istediklerini bilmezler, hayata karşı fikirleri sürekli değişir.
-Uzun süreli arkadaşlık yada ilişki yaşayamazlar.
-Çoğunlukla kedilere özel ilgileri vardır. Smiley

Başıma gelen durumdan kısaca örnekler vermem gerekirse beraber yaşamak için ev bakarken ertesi gün sudan nedenle terk ediliyorum. Ayrıl barış olayı 2-3 günde bir tekrar ediyor. Terk etmelerde bahane olarak sudan sebepleri gösteriyor. Sevildiğine asla inanmıyor ve giderken onu sevmediğiniz için gittiğini söylüyor. Yani size suçluluk duygusu yaşatıyor.

Hayata dair planları çok hızlı değişiyor bu kişilerin. Hayata bakışları da öyle. Bir hafta çocuk sahibi olma arzusundan bahsetti sonra tamamen vazgeçti. Bir hafta köye yerleşmek için köy köy gezdi yer baktı vazgeçti.
Mütevazi hayat yaşamak gibi şeylerden bahsediyordu sabit iş ve geçinecek kadar para kazanmak vs.. bu sıralar girişimci oldu ve zengin olup çok para kazanmak istiyor. Yani bu kişiyi kafanızda sabit olarak konumlandıramıyorsunuz.

Erkekler için tehlikeli olan durum.
-Duyguları uçlarda yaşadıkları için hiç kimsenin sevmeyeceği kadar sevip ilgi gösteriyorlar. Kendinizi süperman yada alain delon gibi bir şey hissediyorsunuz. Bu bir çeşit uyuşturucu etkisi yapıyor ve bunu sürekli yaşamak istiyorsunuz. Fakat diğer kişiliklerine geçince sizi kimsenin çakamayacağı kadar aşağıya çakabiliyorlar.

-Bu kadınlar kumar makinesi gibi çalışıyor. Nerede ne tepki verecekleri belli değil. Bugün sizin ayağınızı yerden mi kesecek yoksa terk mi edecek hiç belli değil. Yüksek yoğun duygu ve tahmin edilemezlik kumar etkisi yaratıyor. Bu nedenle bu kişiler her ne kadar toksik olsalar da karşı tarafta bağımlılık yaratabiliyorlar.

Dürtüsel ve tutarsız (çok kişilikli) oldukları için güvenilmez insanlar. İstatistiklere göre aldatma riski en yüksek olan grup. Karşınızda 10 ayrı kişi var öyle düşünün. 10'nuna birden güvenmeniz gerekiyor. Yabancı forumlarda bazı hikayeler okudum. Pek çok kişi bahsettiğim uyuşturucu etkisi + kumar makinesi etkisinden dolayı bu kadınlardan kendilerini koparmakta zorluk çekiyor. Açık açık boynuzlanmayı bile sineye çeker hale gelmiş bir sürü insan var.

Yukarıdaki bahsettiğim belirtileri gösteren kişilerden uzak durmanızı tavsiye ederim.
17  Local / Pazar Alanı / kripto odaklı twitter hesapları alınır on: December 25, 2021, 09:44:43 PM
Takipçi kitlesi kripto olan twitter hesaplarına ihtiyacım var.  Satılık hesabı olanlar mesaj atabilir.
Takipçi sayısı olarak bir şartım yok. 50k'da olabilir 100 takipçide olabilir. Her hesabı değerlendirebilirim.
18  Local / Proje Geliştirme / Steemit benzeri platform on: December 25, 2021, 08:19:41 PM
Tasarım olarak steemit - hive.blog klonu bir platform hazırlıyoruz.
Aynı mantıkla çalışan içerik üret ve kripto kazan üzerine kurulu olacak.
En geç bir ay içerisinde yayında olacak.

---

Benzerlerinden ayıran farklı bir özellik olarak tavsiyeleriniz varsa almak isterim.
Ben daha çok platformun NFT odaklı olmasını düşünüyorum. Böylece benzerlerinden daha farklı havaya sahip olabilir.


Edit: Platform beta olarak yayında: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5382634.0
19  Local / Servisler / Gate.io'da BTT fiyatındaki anormalik on: December 21, 2021, 03:00:50 PM
Az önce dayım aradı gate.io'da BTT fiyatı piyasa fiyatından 100 kat kadar ucuz diye.
Fiyatlara baktım gerçekten gate.io tahtasında bir anormallik var.
Durumdan haberi olan var mı?

Bunu bir arbitaj fırsatı olarak değerlendirmeyin sakın.
Tahtanın bu derece kayık olmasının muhtemelen başka bir sebebi vardır.


https://www.gate.io/tr/trade/BTT_USDT
https://www.binance.com/en/trade/BTT_USDT
20  Local / Ekonomi / Dükkan Almak on: December 17, 2021, 02:39:49 PM
Uzun vadeli olarak forum ahalisi dükkanlar için ne düşünüyor?

Benim düşüncem her gecen gün şehir nüfuslarının azalacağı ve şehir merkezlerindeki dükkan fiyatlarının düşeceğini (dükkan değerinin alım gücüne oranı) düşünüyorum.

Mahalle aralarında ise ekmek, berber, fast food, çay ocağı gibi iş yerleri için her zaman bir talep olacağından bu gibi yerlerin en azından bugünkü değeri ne ise alım gücü bakımından 10-20 yıl sonrada değerini koruyabileceğini düşünüyorum.

---

Konuyu neden açtım bizim ilçede okul karşısında mahalle arasında bir dükkan buldum. Elimde USD tuttuğum için dükkan fiyatı gözüme ucuz gelmeye başladı. işyeri ve ev fiyatları kurdaki yükselişe biraz daha geç tepki verdiğini düşündüğüm için fırsat olarak görüyorum. Sizce şu sıralar böyle bir hamle yapmak mantıklı mı?

Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!