Bitcoin Forum
March 03, 2021, 06:46:41 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1]
1  Local / Alternatif Kripto-Paralar / DOGE'a rakip KANGALTOKEN on: February 22, 2021, 09:24:17 PM
az önce coinmarketcap'e yeni eklenenler kısmına baktığımda gördüm ve sitelerine gittim baktım biraz gülümsetti beni.

site linki : https://www.kangaltoken.com/

uniswap üzerinden kangal/WETH paritesinden alım satım yapabilirsiniz. sanırım bir türk arkadaşın DOGE'daki potansiyelini görüp ona nazire edercesine köpek sembolü koyarak denediği bir proje girişimi  Cheesy

sitede yazan şu

Kangal, ilk fon havuzunun %100'ü 10 yıllığına kilitlenmiş olan bir merkeziyetsiz topluluk kripto-parasıdır.

TOKEN SEMBOLÜ
KANGAL
TOPLAM ARZ
100,000,000,000

eth contract : 0x6e765d26388a17a6e86c49a8e41df3f58abcd337
bsc contract : 0xd632Bd021a07AF70592CE1E18717Ab9aA126DECB


yeni bir tokatcoin mi yoksa yeni bir toplumsal deney mi  Cheesy

not : proje girişimiyle hiç bir alakam yok sadece merak ettiğim için konusunu açtım
2  Local / Konu Dışı / Doğan Cüceloğlu ölü bulundu. on: February 16, 2021, 01:50:18 PM
Son dönemin önemli kişisel gelişim yazarlarından Doğan Cüceloğlu evinde ölü bulundu. Doğan Cüceloğlu’nun kitaplarından okuduğum bazıları savaşçı, içimizdeki çocuk, içimizdeki biz gibi eserleriydi. Allah rahmet eylesin gerçekten sevdiğim bir yazardı psikolog öğretmen bir kişiliği vardı yazarlıkta beraber çok güzel yürüyordu.
3  Local / Konu Dışı / Son 50 yılda canlı türlerinin popülasyonu %68 azaldı. on: January 20, 2021, 06:39:15 PM
bu şekilde doğa ile ilgili şeyleri seviyorum. bunlardan birisi de bu haberdi. dikkatli olmamız gereken önemli bir konunun bu olduğunu düşünüyorum. Avustralya'daki yangınla hayvanlara dikkat çekildi ama yine unutuldu. halbuki onlar doğal yaşamın en önemli parçaları ve bazı hayvan popülasyonlarının insanlar için ne kadar önemli olduğunu yine burada açacağım başka konularda açıklamaya çalışacağım.

Dünya doğayı koruma vakfı (WWF) ve londra zooloji derneği tarafından (ZSL) iki yılda bir yayınlanan 2020 yılı yaşayan gezegen raporu eylül ayı gibi çıkmıştı.

dünyamızın salgınlara karşı kırılganlığını artıran doğa tahribatı ve yaban hayvanlarının yasadışı veya kontrolsüz ticareti gibi etkenlerin, aynı zamanda 1970 ve 2016 yılları arasında omurgalı türlerin küresel popülasyonlarındaki ortalama % 68'lik düşüşün arkasındaki başlıca nedenler olduğunu gösteriyor.

1970 - 2016 yılları arasında 4.000'den fazla omurgalı türünün 21.000'e yakın popülasyonunu izleyen YGE, tatlı su habitatlarında bulunan yaban hayatı popülasyonlarının % 84'lük bir düşüş yaşadığını gösteriyor. Yılda % 4'e karşılık gelen bu oran, bir habitat türünün ortalama popülasyonunda görülen en keskin düşüş. Örneğin, Çin'in Yangtze Nehri'nde yumurtlama dönemindeki mersin balığı popülasyonu, akarsu üzerine inşa edilen baraj nedeniyle 1982 ve 2015 yılları arasında % 97 oranında azalmış durumda.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar bazı uyarılarda bulundu. Ülkemizde halen % 8,7 seviyesindeki korunan alanlarımızın 2030 küresel hedefi olan % 30 seviyesine çıkarılması için 2020 yılı sona ermeden gerekli adımları atmalıyız. Ancak biyolojik çeşitlilikteki düşüş eğilimini tersine çevirmek için doğa koruma çalışmaları yetmez: Bunun yanı sıra başka alanlarda da atılması gereken adımlar var. Tarım, hayvancılık, sanayi, enerji, ormancılık, madencilik, turizm, şehircilik dahil bütün sektörleri çevresel açıdan daha sürdürülebilir hale getirmek, ve bu sektörlerin faaliyetlerinden kaynaklanan biyoçeşitlilik kayıplarını en aza indirmek için acilen harekete geçmemiz gerekiyor diye açıklama yaptı.

Uzun yazıyı okumak istemeyenler için önemli noktalar

-1970-2016 arasında küresel omurgalı popülasyonu % 68 düştü.
-1970 - 2016 arasında tatlı su yaban hayatındaki popülasyon %84 düştü.
-Ülkemizde korunan alan sayısı %8.7 ve bunun %30 seviyesinde olması gerekiyor.


https://www.wwf.org.tr/basin_bultenleri/basin_bultenleri/?10240/son-elli-yilda-turlerin-populasyonu-yuzde-68-azaldi
4  Local / Konu Dışı / Küresel ısınma ve sonuçları on: January 12, 2021, 06:13:07 AM
Son yıllarda sıkça duyduğumuz bir kelime oldu bu küresel ısınma. peki ama küresel ısınma nedir? sonuçları nelerdir? geçen gün kuraklık ile ilgili bir konu açtıktan sonra böyle bir konunun da faydalı olacağını düşündüm.

Bu konuda Vikipedia'ya bakınca çok çeşitli kaynaklardan alınmış güzel bilgiler var. vaktiniz varsa hepsini okuyun linki bırakacağım ama bazı önemli hususları bu yazıda belirtmek isterim.

Küresel ısınmanın tanımıyla başlarsak eğer, Küresel ısınma, başlıca atmosfere salınan sera gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir. Günümüzde iklim bilimciler (klimatolog) küresel ısınma konusunda hemfikirdirler.

küresel ısınma deyince sadece kuraklık yada çölleşme anlamayın. tamda şimdi olduğu gibi bizim ülkemizde kışın sıcaklık ortalaması yüksek ve yağış ortalaması düşük geçerken, ispanyada son yılların en çetin kışı geçiyor ve insanlar soğuktan hayatını kaybediyor. yani dünyanın bir yanı aşırı yağışla savaşır ve sellerle cebelleşirken, diğer yanında bir metreküp yağış olmayabiliyor. işte tam bu dengenin bozulmasına biz küresel ısınma diyoruz.

küresel ısınmada en önemli sebepler, başta petrol olmak üzere fosil yakıt tüketimi , seracılık gibi tarım faaliyetleri vs. durumlar gösteriliyor. bununla ilgili bir önlem yok mu tabii ki dünya bunun önlenmesi için ,Paris Anlaşması diye bir antlaşma imzalamış.
Paris Anlaşmasını göre, dünyanın ortalama ısısı en fazla 2 °C olmalıdır. Bu hedeflere ulaşmak için birçok faaliyet şart. En önemlilerin arasında fosil yakıt kullanımının bırakılması ve az et tüketilmelidir.

Peki bu küresel ısınmanın belli bir başlangıcı var mı ?

bu konuda genel bilgi 18 yy.'da gerçekleşen sanayi devrimiyle beraber devrimin ortaya çıktığı kuzey yarım kürenin buzullarının erimeye başlamasıyla başladı şeklinde oluyor.

Sera gazı, sera gazı diyoruz nedir bu sera gazları?

sera gazı deyince aklımıza direkt seracılık faaliyetleri yüzünden oluşmuş gazlar gelmesin. sera etkisine neden olan gazlar %36-70 Su buharı, %9-26 Karbon dioksit, %4-9 Metan ve %3-7 ile Ozon'dur.Sera gazlarının bir kısmı kendi kendine oluşurken, bir kısmı da insanlar tarafından üretilir. doğal yollarla oluşan sera gazları su buharı, karbondioksit, metan, nitroz oksit ve ozon içerir. bu yüzden sanayi devrimiyle başladı dedik neden sanayi devrimi dünyaya buharlı makinelerin iş gücü olarak kullanımını getirdi ve okuduğumuz bilgiye göre sera gazlarının en yoğunu SU BUHARI. yani su bu birşey olmaz demek doğru değil herşeyin fazlasının zarar olduğunu söylediğimiz gibi Su buharının da fazlası dünya için zarar.

Şimdi bir de bu küresel ısınmanın sonuçlarına kısaca bakalım

*Buzulların erimesi
*Yağmur miktarındaki sağanak şeklinde yağışlarda artış
*Denizlerin su düzeyinde yükselme
*Fırtına ve sel hasarlarının artması
*Tundraların erimesi
*Buharlaşma miktarında artış
*Kuraklık ve çölleşme
bunlar sadece belli olan yaşanılan hayattaki sonuçları. ilerleyen evrelerde ise BM 2007 yılında hazırladığı bir raporda şöyle deniyor.

+2 °C: Su sıkıntısı başlayacak
Kuzey Amerika'da kum fırtınaları tarımı yok edecek. Deniz seviyeleri yükselecek. Peru'da 10 milyon kişi su sıkıntısı çekecek. Mercan kayalıkları yok olacak. Gezegendeki canlı türlerinin yüzde 30'u yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.
+ 5 °C: Denizler 5 m yükselecek
Deniz seviyesi ortalaması 70 metre olacak. Dünya'nın yiyecek stokları tükenecek.
+ 6 °C: Göçler başlayacak
Yüz milyonlarca insan uygun iklim koşullarında yaşamak umuduyla göç yollarına düşecek.

çok ciddi sonuçları var değil mi ? bu yüzden belki de ilerleyen yıllarda artık herkesin diline düşen o klişe Su Savaşları olacak deyimi söyleniyor.

Peki biz bu küresel ısınmada birey olarak neler yapmalıyız ?

*Uçakların daha az kullanılması öneriliyor. ( fosil yakıt )
*Daha az kırmızı et ve süt tüketilmeli. ( bu konuda ülkemiz zaten bence sınırda bu bizim için çok önemli bir madde maalesef değil. nedenini kısaca yazayım büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, CO2 salınımının yüzde 15'ini oluşturuyor. Gübresi de CO2 salınımına sebep oluyor. ayrıca 500 gram inek eti üretmek için yaklaşık 7 bin litre su tüketmek gerekiyor. Bu rakam buğday ve pirinç için kullanılanın 10 katı.bu yüzden su israfına da sebep oluyor.)
*Kömür yakılmamalı
*Daha çok yerli üretim gıdalar tüketin, gıda atıklarını azaltın
*Standart ampulü, LED ampulü ile değiştirmek, yılda 75 kg karbondioksit tasarrufu sağlıyor.

gibi önlemleri yapabiliriz.

kaynaklara gelirsek :
-https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%BCresel_%C4%B1s%C4%B1nma#:~:text=K%C3%BCresel%20%C4%B1s%C4%B1nma%2C%20ba%C5%9Fl%C4%B1ca%20atmosfere%20sal%C4%B1nan,klimatolog)%20k%C3%BCresel%20%C4%B1s%C4%B1nma%20konusunda%20hemfikirdirler.
-https://tr.wikipedia.org/wiki/Paris_Anla%C5%9Fmas%C4%B1
-https://tr.wikipedia.org/wiki/Sera_gazlar%C4%B1#:~:text=D%C3%BCnya'da%20ba%C5%9Fl%C4%B1ca%20sera%20etkisine,nitroz%20oksit%20ve%20ozon%20i%C3%A7erir.
-https://www.mgm.gov.tr/genel/meteorolojiyegir.aspx?s=19
-https://tr.euronews.com/2019/01/14/kirmizi-et-yemeyerek-kuresel-isinmayla-mucadeleye-katki-kanser-kitlik-tarim
5  Local / Konu Dışı / TÜRKSAT 5-A uzaya fırlatıldı. on: January 08, 2021, 06:03:34 AM
Elon muskın sahip olduğu SpaceX firmasına ait Falcon-9 roketiyle amerikanın florida eyaletinden uzaya fırlatılan türksat 5-a uydumuz yola çıktı. istenilen konum için 4 ay yolculuk edecek olan türksat 5-a'dan ilk sinyaller de alındı. 31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek olan türksat 5-a uydusu, manevra ömrü ile Türkiye'nin 31 derece doğu yörüngesindeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına almış olacak.

yapım bilgileri :
yapan firma : airbus d&s
yapılan şehir : Fransa / touluse
ağırlık : 3400 kg
hizmet verilecek frekans : 31derece doğu


ayrıca haziran 2021 de 5-b, 2022 yılındaysa 6-a uydularının uzaya fırlatılması düşünülüyor.

https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/son-dakika-turksat-5a-uydusu-uzaya-firlatildi-6202217/
6  Local / Konu Dışı / Kuraklık on: January 06, 2021, 05:41:50 AM
Kuraklık ülkenin en büyük baş belalarından birisi. değişen hava şartları iklimler küresel ısınma derken sonunda en fazla bu sene kendini hissettiren bir şey oldu kuraklık. basitçe tanımlamak gerekirse gereken yağışın dengesiz olup oluşmaması anlamında söyleyebiliriz. uzun süreleri kapsayan kuraklıklar tarihte sıklıkla görülmüş. o zaman insanların tarımsal gelişimlerinin sürdürüldüğünü ve tarıma dayalı bir hayat sürdürdüklerini düşünürsek insanların kuraklıktan ne kadar büyük etkilendiğini anlamamız güç değil.

bu sene mevsim normallerinin çok altında değil çok çok altında görülüyor. bu konuda metoroloji genel müdürlüğünün açık kaynak verileri var. bazı bölgelerimizin kasım ayı raporuna beraber bakalım.

Marmara
Yağışlarda normaline göre %74, geçen yıl kasım ayı yağışlarına göre %36 azalma gerçekleşti.

Ege
Yağışlarda normaline göre %90, geçen yıl kasım yağışlarına göre %83 azalma gerçekleşti.

Akdeniz
Yağışlarda normaline göre %54, geçen yıl kasım ayı yağışlarına göre %13 azalma gerçekleşti.

İç Anadolu
 Yağışlarda normaline göre %64, geçen yıl kasım ayı yağışlarına göre %34 azalma gerçekleşti.

Karadeniz
Yağışlarda normaline %35 azalma, geçen yıl kasım ayı yağışlarına göre %51 artış gerçekleşti.

Doğu Anadolu
Yağışlarda normaline göre %24 azalma, geçen yıl kasım ayı yağışlarına göre %100’den fazla artış gerçekleşti.

Güneydoğu Anadolu
Yağışlarda normaline göre %7 azalma, geçen yıl kasım ayı yağışlarına göre %100’den fazla artış gerçekleşti.

geçen seneye göre artış görülen bölgeler olsa bile bölgelerimizin tamamı yağış normaline göre azalış göstermiş. özellikle marmara ve ege bölgesinde kendini şiddetle gösteriyor. bunlar kasım ayı verileri bir de. aralık ayı coğrafik olarak en yağış alınan ay olarak kayıtlara geçiyor. aralık verilerini göremedim. daha açıklanmamış galiba.

güzel bir veri olarak baktığımızda şöyle bir görsel durumun ne kadar ciddi olduğunu bize gösterebilir.baktığımızda koyu kahverengi yerler yağış normallerine göre yüzde 80 den fazla azalış, açık kahverengi yerler yüzde 60-80 arası azalış yaşanan yerleri gösteriyor. durum hiç iyi değil.

durum böyleyken kuraklık hayatın başka alanlarını da etkiliyor. hepimiz neden elektrik fiyatlarına zam geldiğini düşünüyoruz. bunun bir sebebi de kuraklık sebebiyle elektrik arzı dengesizliği.

''Kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerinden elektrik üretimi geçen yıl 2019'a göre yüzde 11,5 geriledi.''


şimdi bu yazının yazılma nedenine gelelim ..

bu sorun küresel ısınma yüzünden bu şekilde sürecek gibi. şimdi iyi bir birey olalım ve gereksiz su sarfiyatının önüne geçelim. ayrıca gördüklerimize olayın ciddiyetini sohbet ortamında anlatmaya çalışalım çocuklarımızı bu bilinçle büyütelim.

kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kurakl%C4%B1k
https://mgm.gov.tr/veridegerlendirme/yagis-raporu.aspx
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/kuraklik-elektrik-arzinda-dengeleri-degistirdi/2098588
7  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Coinmarketcap bitcoin analytics on: January 02, 2021, 05:38:13 AM
arkadaşlar coinmarketcapin bu özelliği de varmış yeni farkettim çok kullanışlı görünüyor. özellikle istatistiksel kısımları ilginç bilgilere sahip.

- 24 saatlik değerin en düşük ve en fazla aralıkları gösteriliyor ve bir barla anlık fiyatın bu fiyatın neresinde olduğunu gösteriyor. ( sanırım bu çizelge diğer altcoinler içinde var. )

-24 saatlik hacim, toplam hacim, dolaşımdaki arz, bir de ''Fully Diluted Market Cap'' denilen, toplam arzın dolaşımda olduğu varsayımıyla yapılan toplam market hacmi yer alıyor.

-bitcoin grafiği, istatistikleri, whitepaperi, market dominance değeri gibi bilgiler zaten bildiğimiz şeyler onlar da mevcut.

-holding cüzdanları var ve cüzdan istatistiklerinin eklenmesi güzel olmuş. baktığımızda içinde 0 ile 0,001 bitcoin bulunan cüzdan sayısı toplam cüzdan sayısının neredeyse yarısı. en fazla değere sahip cüzdanlarda 5,487,294 bitcoin ile 1000-10 000 bitcoin barındıran cüzdanlar olmuş.

-grayscale firmasının yaptığı yatırımları grafiksel olarak göstermişler. şuan ellerinde 607.037,94 bitcoin bulunuyor görünüyor.

-bitcoinin diğer yatırım araçlarıyla kıyaslama grafiği hazırlanmış ama henüz gördüğüm kadarıyla aktif değil.

buradan inceleyebilirsiniz. https://coinmarketcap.com/bitcoin-analytics/
8  Local / Yeni Başlayanlar & Yardım / Ölünce bitcoinlerim yok mu olacak ? on: December 30, 2020, 02:33:05 PM
Aklıma gelen bir soru ve sorunun sorulma yeri tam olarak bu kısım galiba. diyelim yatırım yaptın ve 20 sene sonra yaptığın bu yatırım seni çok yüksek bir fiyatla ödüllendirdi ve bitcoinlerini güvenli bir cüzdanda saklama ihtiyacı duydum. dünya hali belki o kadar bile sürmez ama öldüğümü varsayalım. o zaman benim bitcoinlerim benimle beraber çöp mü olacak ? bunun gibi sorunların engellenmesi için ne gibi yöntemler var ? bildiğiniz birisine seedleri vermek gerekir mi ? siz bu gibi beklenmeyen durumlar için önlem aldıysanız tavsiye de bulunur musunuz ?
Pages: [1]
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!