Bitcoin Forum
January 17, 2019, 01:28:04 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.17.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1]
1  Local / Bitcoin Haberleri / 26 Milyon ABD’li Kriptolara Yatırım Yapıyor on: March 21, 2018, 10:38:36 PM


Finder.com’un geçtiğimiz günlerde sonuçlarını yayınladığı anket Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının %8’inin (yaklaşık 26 milyonunun) kripto para yatırımcısı olduğunu ortaya koydu.

Web sitesinin yürüttüğü ankete Pureprofile kullanıcısı Amerikalı 2001 yetişkin birey katıldı. Pureprofile sitesi, kullanıcılara anketlere katılmaları karşılığı para ödülü veriyor. Ankete katılan ve kripto para sahibi olmadığını beyan eden %92.05’lik kesimin %8’i gelecekte kripto para almayı düşündüğünü aktarıyor. %8’lik kesim içinde erkeklerin oranı kadınların oranının iki katından daha fazla. Sayılarla konuşmak gerekirse %8’in %11.86’sı erkeklerden %4.27’si kadınlardan oluşuyor.

Öte yandan kripto para sahiplerinin yaşları büyük değişkenlik gösteriyor. Baby boomers olarak tabir edilen Amerika’da 1946 – 1964 (2. dünya savaşı ile soğuk savaş) arası doğan kişilerin %2,24’ü kripto para sahibiyken, y kuşağı olarak anılan 1980 – 2000 arası doğmuş kişilerin %17,2’si kripto para sahibi. Z kuşağı ise yaklaşık %9’luk oranla iki grubun arasında. Blockchain Capital’ın Aralık’ta yaptığı çalışma, y kuşağının geleneksel bankalar yerine bitcoin kullanmayı tercih ettiğini ortaya koymuştu.

Öte yandan Finder’ın çalışması Amerikalıların kripto para satın almama sebeplerini de irdeliyor. Anket katılımcılarının sunduğu başlıca sebepler “gerek yok” ve “ilgim yok” olarak listelenirken, en az kişi tarafından seçilen şıkkın “işlem ücretlerinin fazla olması” olduğu göze çarpıyor.

Kriptoların balon veya dolandırıcılık olduğunu düşünen erkeklerin oranı kadınların oranının iki katı. Ancak her iki cinsiyet de “kripto paraların kullanımının çok zor olması” ve “kripto paraların anlaşılmayacak kadar karışık olması” şıklarında eşit yüzdelere sahip. Ankete katılanların en fazla rağbet gösterdiği para birimi elbette Bitcoin. Bitcoin’i Ethereum ve Bitcoin Cash takip ediyor.

Kaynak: https://coin-turk.com/26-milyon-abdli-kriptolara-yatirim-yapiyor
2  Local / Bitcoin Haberleri / Twitter CEO’su Jack Dorsey: Gelecekte Dünyada Tek Para Birimi Bitcoin Olacak on: March 21, 2018, 10:28:14 PM


Bu hafta Londra’da dijital ödeme şirketini tanıtan Square CEO’su Jack Dorsey, The Times’a verdiği röportajda Bitcoin’in on yıl veya daha kısa sürede dünyanın lider para birimi olabileceğine inandığını söyledi.
Jack Dorsey;

Gelecekte dünyada sadece tek bir para birimi olacak. İnternette tek bir para birimi kullanılacak, ben şahsen bunun Bitcoin olacağına inanıyorum. Bu muhtemelen on yıl yada daha kısa sürede gerçekleşecek.

Square firmasına geçtiğimiz dönemlerde Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak eklemişti. Dorsey CEO’su olduğu şirketinin gelecekte Bitcoin’i Square için daha işlevsel hale getireceklerini belirtti. Hatta gelecekte Square’ın sağlam bir altyapıyla kripto para borsası açabileceği spekülasyonu medyada sağlam yankı uyandırdı.

Aynı zamanda Twitter’ında CEO’luk görevini yürüten Dorsey Bitcoin’in şu an yüksek işlem ücretleri ve yavaş onaylanması yönüyle pek etkili olmadığını belirtti. Yine de yakın bir gelecekte Bitcoin’in daha verimli ve kullanıcı dostu olacağını söyleyerek bu konuda iyimser olduğunu ifade etti. Gittikçe daha fazla insanın Bitcoin sahibi olmasıyla bazı sorunların ortadan kalkacağını düşünen Dorsey, popüler para biriminin dünyada etkin bir role bürünmesi yeteneğine henüz sahip olmadığını açıkladı.

Kullanıcıların neredeyse ücret ödemeden node kurmalarına ve anında işlem gerçekleştirmelerine olanak tanıyan Lightning Network teknolojisini ise “Bitcoin’i daha kullanışlı hale getiren Blockchain altyapılı yeni teknolojiler var” diyerek ifade etti.

Dorsey geçtiğimiz haftalarda Lightning Network yazılımını geliştiren Lightning Labs’e yatırım yaptı. Bu ayın başında Lightning Labs, Lightning Network’ün beta sürümünü yayınlamıştı.

Kaynak: https://coin-turk.com/twitter-ceosu-jack-dorsey-gelecekte-dunyada-tek-para-birimi-bitcoin-olacak
3  Local / Bitcoin Haberleri / Gemini Borsası Litecoin ve Bitcoin Cash’i Bünyesine Ekliyor on: March 14, 2018, 10:22:55 PM


Winklevoss kardeşler bu yıl borsalarına iki yeni altcoin eklemek için harekete geçtiler. Yakın gelecekte Gemini borsasında yer alacak iki altcoin’i Florida’da düzenlenen bir Cboe etkinliğinde Tyler Winklevoss medyaya duyurdu.

Şu an sadece Bitcoin ve Ethereum alım satım işlemlerini destekleyen Gemini yakın gelecekte Litecoin ve Bitcoin Cash’i de bünyesine katacak. Gemini’nin Cboe ile yaptığı ortaklık anlaşmasından sonra böyle bir açıklama yapılması, Cboe’nin Bitcoin dışında altcoin’lerle de vadeli işlem yapmak istediğini ortaya koyuyor. Bu sayede Bitcoin Cash ve Litecoin iki tarafa da kazanç sağlayacak.

Gemini borsası ile Cboe’nin ilişkisi, Gemini’nin Bitcoin akıllı sözleşmeleri için bir takım verileri Cboe’ye tedarik ettiği özel bir anlaşmaya dayanıyor. Anlaşma kamuoyuna duyurulduğunda Tyler Winklevoss anlaşmayı, vadeli işlemlerin gelecekte genleşme potansiyeline karşı açık bir ipucu olarak nitelendirdi.

Florida’da bir Cboe etkinliğinde konuşan Winklevoss ikizler son zamanlarda piyasadaki düşüşlere ve Bitcoin’in işlem hacmine rağmen kripto para birimlerine güvendiklerini vurguladı. Geçtiğimiz hafta Bitcoin’de 8300$ seviyeleri görüldü, Ethereum, Bitcoin Cash ve Ripple %11 değer kaybetti. Düşüşlerin sebebini ise Mt.Gox olarak işaret ettiler. Ancak Tyler Winklevoss uzun vadeli eğilimin hala yukarı yönlü olduğuna işaret ederek Bitcoin’in 8$ olduğu günleri hatırlattı.

Kaynak: https://coin-turk.com/gemini-borsasi-litecoin-ve-bitcoin-cashi-bunyesine-ekliyor
4  Local / Bitcoin Haberleri / SWIFT’in Blockchain Raporu: Müthiş! on: March 10, 2018, 03:06:49 AM
Finansal ileti sağlayıcısı SWIFT 8 Mart’ta yayınladığı raporda blockchain teknolojisinin nostro hesaplarını olumlu yönde etkileyeceğine dair görüşlerini açıkladı. SWIFT blockchain’in yeterliliği ve uyumunu denemek için 34 banka ile birlikte bir süredir Proof of Concept (PoC) çalışmalarını sürdürüyordu.

Nostro hesabı bir bankanın başka bir bankadaki döviz hesabı anlamına geliyor. SWIFT Nisan 2017’de uluslar arası ödemeler için Hyperledger platformunu kullanacağını duyurmuştu. Birlikte çalışacağı bazı bankalar Avustralya ve Yeni Zelanda Banka Grubu, BNP Paribas ve BNY Mellon olarak belirlenmişti.

SWIFT testlerine Temmuz 2017’de 22 banka daha eklemişti. Bu bankalar arasında Commerzbank, Societe Generale ve JPMorgan Chase’de vardı.

SWIFT’in son PoC raporunda blockchain’in bankalar arası nasıl çalışabileceği incelendi. Ek olarak blockchain’in endüstri seviyesinde güvenlik ve veri koruma alanlarında yeterliliği ölçüldü ve diğer uygulamalarıyla birlikte kullanılarak hangi yönde fayda sağlayabileceği denendi. Daha sonra 34 banka SWIFT’e blockchain üzerinden geri bildirimlerde bulundu.

PoC sonuçları gösterdi ki blockchain nostro hesapları için bekleneni karşılayabilir. Aynı zamanda blockchain gerçek zamanlı işlemlerde, işlem durumu güncellemelerinde, hesap kontrolünde, gelecek hesap durumu görüntülemelerinde ve bekleyen girişlerin tanımlanmasında kullanılabilir.

SWIFT araştırma ve geliştirme sorumlusu Damien Vanderveken basına şu demeci verdi:

’PoC sonuçları müthişti. Blockchain ve Hyperledger açısından iyi ilerleme kaydettik.’’

SWIFT platformu sorumlusu Stephen Gilderdale blockchain’in SWIFT açısından stratejik öneme sahip olduğunun altını çizdi ve şöyle konuştu:

’’Şimdiden yeni PoC’lar üzerine çalışmaya başladık. SWIFT müşterilerine daha iyi hizmet sunmak istiyoruz. Blockchain yapısı ve bağlayıcılığı güvenli bir platform yaratmak için oldukça avantajlı görünüyor.’’

Diğer yandan raporda blockchain’in dünya çapında çalışabilmesi için geliştirilmesi ve finansal yapıya uyum sağlaması gerektiği not düşüldü. Örnek olarak ise dünya çapında nostro kanallarının yaklaşık 10 bin olduğu, ancak testlerde sadece 528 kanal kullanıldığı öne sürüldü.

https://coin-turk.com/swiftin-blockchain-raporu-muthis
5  Local / Bitcoin Haberleri / Huwai Blockchain Teknolojisini Kullandığı Bir Buluşunun Patentini İstiyor on: March 10, 2018, 03:04:57 AM


Çin’li telekom devi ve akıllı telefon üreticisi Huawei, dijital mülkiyet haklarını korumak için blockchain tabanlı bir buluşun patentini almak üzere başvuruda bulundu.

Salı günü Çin’de bulunan patent bürosu tarafından yayınlanan bir patent dosyasında, Shenzhen merkezli teknoloji şirketi olan Huwai, bir içerik dağıtım ağına blockchain teknolojisi ile çalışan doğrulama özelliği eklediğini iddia eden bir buluşun ayrıntılarına yer verildi.

İlk olarak 2016 Ağustos ayında hayata geçirilen sistem, dijital içerik için doğrulama bilgilerini blockchain üzerinde saklıyor. Taraflar ağ üzerinden indirme taleplerini başlattıklarında, sistem, içeriğe erişmek için doğrulama bilgileriyle özel anahtarlarını veya lisanslarını eşleştiriyor.

Başvurunun patent bürosu tarafından onaylanıp onaylanmayacağı henüz belli olmamasına rağmen, Huawei’nin blockchain teknolojisini geliştirip benimsemeye çalışması için daha fazla çaba göstereceği ifade ediliyor.

Bu Huwai şirketinin blockchain  teknolojisine karşı olumlu yaklaşımının ilki değildi. Şirket, Ekim 2016’da gerçekleşen Hyperledger blockchain konsorsiyumuna katılmıştı. Ayrıca dünya telekomünikasyon devi, Hyperledger’ın Sawtooth yazılımını ilk uygulayıcıları arasında da yer alıyor.

https://coin-turk.com/huwai-blockchain-teknolojisini-kullandigi-bir-bulusunun-patentini-istiyor
6  Local / Bitcoin Haberleri / Bitmain Blockchain Tabanlı Girişimlere Yatırım Yapacak on: March 10, 2018, 02:57:03 AM


Ünlü Kripto para madencilik donanım üreticisi Bitmain, Blockchain teknolojisine dayalı özel merkez bankaları oluşturmak isteyen çok sayıda girişime yatırımda bulunacağını açıkladı.
Kurucu ortak Jihan Wu, Digital Ticaret Odası ve Georgetown Üniversitesi’nin Finansal Piyasalar ve Politika Merkezi tarafından düzenlenen DC Blockchain Zirvesinde şirketin gelecek planlarını açıkladı.

Etkinlik, 6-8 Mart 2018 tarihleri ​​arasında Washington’da gerçekleşti. Jihan, sunumunda özellikle geleneksel para birimleri ile işlem yapan bankalar ile kripto para birimini kabul eden bankalar arasındaki farkları vurguladı.

Bitmain 20 ila 30 şirkete yatırım yapacak
Jihan Wu sahibi olduğu şirketin, bankaların faaliyetlerini eşitlemek amacıyla 20 ila 30 girişime yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

Jihan Wu; “Blockchain altyapısını kullanarak işlemlerini gerçekleştirmeyi amaçlayan girişimlere ilgi duyuyoruz. Bu benzersiz ve gelişmekte olan ekonomiye odaklanan 20 ila 30 arası projeye yatırım yapmak istiyoruz. “açıklamasında bulundu.

Jihan Wu;

Gelecekte kripto para piyasasının dört dijital para birimi üzerine kurulacak. Gerçek şu ki Bitcoin’in pazar hakimiyeti günden güne azalıyor. Ethereum ve Dash gibi dijital para birimlerini çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz. Eğer bu teori gerçekleşirse kripto para piyasası artık daha sağlam temellere sahip olacaktır.

Piyasada mükemmel bir para birimi yok bu yüzden pazarın daha fazla dijital paraya ihtiyacı olacak.

“Çoğu kripto para birimi büyük olasılıkla gelcekte bir takım düzenlemelere tabi tutulacaktır. Bu nedenle kripto para piyasasının gelişmesi isteniyorsa bazı yeniliklerin getirilmesi gerekiyor”

yanıtını verdi.

https://coin-turk.com/bitmain-blockchain-tabanli-girisimlere-yatirim-yapacak
7  Economy / Trading Discussion / Somebody give me a bitfinex referral please on: August 04, 2014, 06:09:33 AM
Trying to open a bitfinex account.  Can someone give me a referral code?
Pages: [1]
Bitcointalk.org is not available or authorized for sale. Do not believe any fake listings.
Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!