Bitcoin Forum
February 21, 2024, 06:19:32 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 »
1  Local / Konu Dışı / Menzil şeyhlerine çıkan evler on: Today at 09:18:31 AM

Arkadaşlar Adıyaman Kahta’da 13 kura sonucunun 7 tanesi menzil tarikatı üst grubunun olduğu El Hüseyni ailesine çıkmış. Bu konuda mantıklı açıklaması olan var mı? Yoksa kuralara hile karıştığının bariz bir kanıtı mı bu? Nedir bu ev muhabbeti tam olarak?

Haber : https://www.gazeteipekyol.com/amp/haber/15690348/tokinin-deprem-konutu-menzil-seyhlerine-cikti
2  Local / Konu Dışı / Sizin için önemi var mı bilmiyorum ama sevgililer gününüz kutlu olsun on: February 13, 2024, 10:15:56 PM
Arkadaşlar benim için önemli değil. Çünkü birilerinin dayatmasını kabul edemiyorum. Doğumgünü, yıldönümleri evet ama sevgililer günü ? Benim için bir anlamı yok ama yine de forum ahalisinin bu gününü kutlarım. Ailenizle birlikte güzel seneleriniz olsun.
3  Local / Ekonomi / Tarladan satışa aradaki fark %404 karşınızda Portakal on: February 01, 2024, 04:28:16 PM
Arkadaşlar az önce haberlerde gördüm. Araştırmadım ve konuyu oluşturma gereği duydum mutlaka izleyen vardır. Üretici ile satıcı arasında %404 fark oluşan portakal lider, %397 fark mandalinada. Acayip rakamlar bunlar arkadaşlar. Üretici neden üretsin? Bu farkı aracılar  götürüyor, üreten de kaybediyor, tüketen de. Neden insanlar bunu yapıyorlar? Devlet üreticiyi neden desteklemiyor?
4  Local / Ekonomi / OPEC günlük petrol üretimi arttı on: September 24, 2023, 07:39:02 AM


Günlük petrol üretimi artış yaşamasına rağmen, Türkiye’de her gün petrole zam geliyor neredeyse. Her gün abartı olsa da her hafta dersek doğru olur sanırım. Bir şey çok üretilirse fiyatı düşer genelde ama petrol için bu durum neden böyle oluyor sizce?

Günlük petrol üretiminde ciddi bir artış var ancak biz hala çok yüksek rakamlara petrol alıyoruz. Ülkede alım gücünün petrol cinsinden konuşacak  olursak asgari ücretli biri ayda 296 litre benzin alabiliyor. Hiç bir şey yapmadan, yemeden içmeden parasını petrole yatırırsa benzine yatırırsa alacağı miktar bu. Bizde şu anda fiyatı dolar olarak ifade edersek 1.41 dolar ediyor. Dünya geneli ise benzin ortalama fiyatı 1.37 dolar. Dünya ortalamasının üstünde satıyoruz ayrıca alım gücü kıyası yaparsak, dünyada en pahalı benzini kullanan ülkelerden birisiyiz.

Birileri hala Avrupa’nın en ucuz benzini diye söyleyecek mi acaba? Öyleyse biz neden Avrupa standartlarında maaş almıyoruz ?
5  Local / Ekonomi / TCMB, altın rezervini arttırıyor on: January 10, 2023, 11:55:21 PM
Bu ay 19 tonluk altın alan TCMB, bu alanda altın rezervini arttırmaya devam ediyor. Son 11 ayda toplam 122.8 tonluk altın alan TCMB bu alanda zirvede yer alıyor. Bu alımlarla birlikte Türkiye elindeki rezervi toplam 517 tona ulaştırdı. Bu alanda lider ise hala Abd. ABD elinde 8.133 ton altın rezervi bulunduruyor.

Kaynak : https://m.haberturk.com/altin-aliminda-acik-ara-dunya-lideri-3554480-amp

Sizce bu kadar altın almamız neye işaret ediyor? Altın aldıkça alım gücümüzün yükselmesi gerekmez mi? Acaba Tl daha çok değer kaybetmeden altına mı çeviriyor TCMB?
6  Local / Konu Dışı / Duayen gazeteci Hıncal Uluç hayatını kaybetti. on: November 21, 2022, 05:10:50 AM
83 yaşında aramızdan ayrılan duayen gazeteci Hıncal Uluç, Türk basınının en gözde isimlerinden birisiydi. Çoğumuz gibi bende onu spor yorumculuğu ile daha çok tanımıştım. Kilis doğumlu olan merhum gazeteci çift böbreğine sorunlar olduğu için alınmıştı. 10 temmuzdan beri özel bir hastanede entube edilmişti. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Kaynak https://www.haberler.com/amp/gazeteci-hincal-uluc-83-yasinda-hayatini-kaybetti-15442008-haberi/
7  Local / Konu Dışı / Burger King fiyatları on: February 08, 2022, 05:46:27 PM


Hazır yemek kültürüm çok olmasa da bugün Yemeksepeti uygulamasına girip bakmak istediğimde karşıma çıkan sonuç bu.

Kral ikili menü eskiden de ara sıra yediğim bir menüydü. İlk 34 lira civarıydı. En son dolar 18 lira olduğunda 59 civarıydı. Dolar 13.6 lirada seyrediyor ama ne hikmetse fiyatı 73 liraya çıkarmışlar. Ben ülkemizin esnaf kültürünü anlamıyorum. Basit bir Whooper menü bile 55 TL olmuş. Bu fiyatlar ile Burger King’ten alışveriş yapan var mıdır?

Sizin çevrenizde de böyle fiyat artışları yapan restaurantlar var mı?
8  Local / Ekonomi / 100 TL’nin zamanla Dolar cinsinden değeri on: January 24, 2022, 12:04:20 PM


Şekilde de görüldüğü gibi 2011 yılında 67 dolar olan 100 TL, 2022 yılında sadece 7 dolar değerinde. Paramızdaki kaybı gözler önüne seren bir paylaşım. Lütfen asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldı demeyin. Paramız yaklaşık 8-9 kat değer kaybetmişken, yapılan zamlar fahiş fiyatlarla faturalarla geri alınırken insanlara bunları anlatın.
9  Local / Konu Dışı / Basit bir dolandırıcılık girişimi on: January 19, 2022, 02:12:47 PM
Arkadaşlar, burada yer alan neredeyse tüm arkadaşların bu konuda çok duyarlı olduğunu biliyorum. Bir de mobil telefonlar ile hayat, PC yerine telefonlara ve tabletlere taşındı. Gönül ister ki herkes kripto cüzdanlarının yer aldığı telefonları için ayrı bir hat ile işlerini idame etsin veya donanım cüzdan kullansın ancak herkeste bu imkan olmuyor, ayrıca ani olarak nakite ihtiyaçta her zaman yanımızda olan telefonlarımızla işlerimizi halledebiliyoruz. Bu konuda benim kullandığım cüzdan ise araştırmalarım sonucunda Trust Wallet olmuştu.

Her neyse, konumuza dönelim. İki gün önce Instagram’a girdiğimde posta kutumda bir mesaj gördüm.

“İnstagram Telif İhlali” kullanıcı adıyla yer alıyordu. Bu kullanıcı bana gönderdiği otomatik mesajda İnstagram postumun birinde telif ihlali yaptığımı, verdiği linke tıklamazsam hesabımın kapatılacağı gibi saçma bir oto mesaj ile ağına düşürmeye çalışıyordu.

Sakince kullanıcının profiline baktım ve ilginç şekilde o kişi için benim takipte olduğumu gördüm. Muhtemelen takipçi satın alınan ve haberim dışında olan bir takip biçimi. Bunu hala nasıl yaptıklarını anlamıyorum da neyse. Takipten çıkardım, kullanıcı engelleyip şikayet ettim.

Buraya konusunu açma sebebim ise yaşça büyüklerimiz olabiliyor. Artık onlar da Facebook’tan İnstagram’a kaydı sayılır. Bu mesajlar ile korkup, panik yapabilirler. Onları bu konuda bilinçlendirelim. Ayrıca kendi dijital hesaplarınızın da olduğu telefona sızmaların olmaması, büyük kayıplar vermemeniz için bu gibi dolandırıcıların mesajlarına karşı telefonu çocuğunuza verirken bir kere daha düşünüp dikkatli olun. Siz farkında olmadan evlatlarımız o linke tıklayabilir. Dikkatli olun.
10  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Huobi Primelist değişen kurallar ve Love token Ön satışı on: January 10, 2022, 07:02:29 PM
Huobi Primelist satışları için genellikle 2 yöntem vardı :

-Huobi Token tutup katılma,
-Çekiliş usulü katılma.

Huobi burada değişikliğe giderek, sadece Mobil uygulama ile satışa katılmanızı sağlayan yeni bir sistem oluşturmuş. Burada da ;

-Huobi Token kilitleyerek,
-USDT kilitleyerek

Katılım sağlayabiliyorsunuz. Kilitleme sonunda sizin bilet sayınız belirlenip ona göre çekiliş usulü satın alma hakkı elde ediyorsunuz.

Bilet sayısı : Kilitli miktar x tek bir biletin zaman ağırlığı
Zaman ağırlığı : kilitleme süresi/kilitleme süresi toplam süresi.

Bu yeni sisteme göre ilk satış Love Token satışı olacak.

Toplam arz : 20 Milyar
Toplam bilet : 65000

Satış süresi 12 Ocak 2022’de 13.00 UTC’de olacak.

Detaylı bilgi : https://www.huobi.com/support/en-us/detail/34895877991968
11  Local / Konu Dışı / DEÜ İlahiyat Fak. Dekan Yrd. Hz. Meryem için garip ithamlarda bulundu. on: January 03, 2022, 07:32:38 PM
Sosyal medyada İhsan Şenocak’ın paylaşımını paylaşan bir arkadaşımda gördüm. Dekan Yardımcısı Cihad Kısa isimli kişi, derste anlattığı sözlerinde Hz. İsa’dan bir olay paylaşıyor. Ses kayıtları gündeme düşmüş. Çok ilginç sözleri var. Hz. Meryem’i fahişelik yaptığı ile itham ediyor. Videodaki sözleri ise şöyle :

“ Şimdi bu İsa'ya atfedilen bir şey vardı... 'ilk taşı günahsız olan atsın'. Biliyorsunuz değil mi hikayesini? Hah. Şimdi, olay nasıl, az çok biliyorsunuz. Nasıralı İsa, bir gün duruyor...Yahudiler bir tane kadıncağızı alırlar gelirler. Derler ki, 'Bu kadın zina yaptı ey İsa! Yeni dinin hükmü nedir?’ İsa başını kaldırıp bakmaz. Bir daha söylerler. Yüzü kızarır İsa'nın. Üçüncü söyledikleri zaman, canı sıkılır. Der ki, 'Sizin inandığınız Yahudi şeriatı neyi hükmediyor bununla ilgili? En sevdikleri şey. Yahudiler bunu çok sever. Günah keçisi. O kavram ona ait zaten. 'Recm'. Taşlanıp öldürmek. Tamam. Çağırın ahaliyi. Kazın çukuru. Gömün kadını. Kadını gömerler. Ondan sonra İsa, tarihe geçen o (de mi biz bile biliyoruz şu anda) o muhteşem sözü söyler. 'ilk taşı günahsız olan atsın'. Herkes taşı almıştır. Ağzından salya akıyordur. Bu ahlak bekçileri hep böyledir. Biliyorsunuz değil mi?

 Dönelim hikayeye: ‘ilk taşı günahsız olanınız atsın’ dedi dimi? Herkes elindeki taşı bırakmıştır. Hikayenin devamı vardır. Bir tane yaşlı kadıncağız. O bırakmamıştır. Taşı bir sallar. Vuramaz. Sağından geçer. Tekrar eğilir, taşı alır. Bir daha sallar. Solundan geçer. Üçüncü defa... Bak üç önemlidir. Hani teslisten önce teslis var zaten. Eğilince, İsa der ki, 'Yeter anne! der. Taş atan kim?'

Öğrenci: Meryem mi?

Cihat Kısa: Hah, 'Sen de der, ben küçükken beni bırakıp bir yerlere gidiyordun' der. Biz anlatıyoruz ‘babasız, mabasız doğdu’ diye ama siz bir de o çocuğun dünyasından bakın babasız doğmaya…Bu, aslında bize  anlatılmayan bir hikayedir. Bilemem! Ama çok önemli bir cümledir. 'Sen de ben küçükken beni bırakıp bir yerlere gidiyordun’

Arada gereksiz bir paragrafı sildim. DEÜ dekanlığı ise tamamen Cihad Kısa’yı savunur bir açıklama yaparak işleri daha enteresan hale getirmiş.

Kaynak linki için buyurun : https://onedio.com/haber/ilahiyat-dekan-yardimcisi-cihad-kisa-nin-hz-meryem-aciklamasi-tepkilerin-odaginda-1031342
12  Local / Ekonomi / İhracatçılara, ihracat kazancı dövizin yüzde 25’ini TCMB’ye satma zorunluluğu on: January 03, 2022, 07:10:09 PM
TCMB uygulama talimatına göre 1999’da kaldırılan uygulama tekrar yürürlüğe girdi. İhracat bedelinin yüzde 25’i düzenlendiği tarihteki işlem kuru üzerinden TCMB’ye satılmak zorunda olacak.

TCMB talimatının kapsamını ihracat genelgesine göre dolar, euro ve sterlini cinsinden İhracat Bedeli Kabul Belgesi veya Döviz Alım-Satım Belgesi’ne bağlanan ihracat bedeli dövizler olarak belirledi.
Banka nezdinde Merkez Bankası adına dolar, euro ve sterlin hesaplar açılacak ve bankanın bu “Uygulama Talimatı” kapsamında satın aldığı dövizler saat 17:00’ye kadar TCMB’ye bildirilerek toplu bir şekilde söz konusu hesaplara aktarılacak.

Merkez bankası başkanı da bunu yönetmek ile yetkilendirildi. İlginç bir uygulama.

Dövizi baskılamak için mantıklı da ihracatçı için mantıklı değil ki.

Örnek veriyorum :

İhracatçı 1 Ocak günü merkez bankasına 25 bin dolar 13 TL’den satım yaptı.
10 gün sonra ihtiyacı oldu, piyasadan 25 bin dolar satın alacak. Satın aldığı miktar 13 TL’den fazla olursa merkez bankası aradaki farkı karşılayacak mı? İhracat yapan kişiler TL olarak değil dolar olarak parasını koruyor. Zorunlu yüzde 25 satmak da neyin nesi ?

Kaynak linki için buyurun :
https://www.paraanaliz.com/2022/ekonomi/kkm-olmadi-ihracatciya-zorunlu-doviz-satisi-uygulamasi-22-yil-sonra-yeniden-devrede-g-21264/amp/
13  Local / Ekonomi / 3 Ocak Enflasyon verisi tahmini on: January 02, 2022, 08:53:13 AM
Arkadaşlar, yarın Aralık ayının Enflasyon verileri “Tam bağımsız kurumumuz” merkez bankası tarafından açıklanacak. Beklentiler ve tahminlerinizi almak istiyorum. Aralık ayı tahminim reel açıklanan yüzde 5-7 arası olur, reel olmayan gerçek hayata yansıyan ise yüzde 30 civarı. Bu enflasyon oranının açıklanmasıyla beraber memur ve memur emeklisine Ocak ayında verilecek zammın miktarı kesinleşmiş olacak.Ocak ayının enflasyon verilerinin açıklanacağı Şubat ayında ise enflasyon en az yüzde 20 çıkmazsa, büyük bir akıl tutulmasıyla karşı karşıya kalabiliriz. Sadece elektriğe gelen zam yüzde 50-120 arasında olacak. Doğalgaz yüzde 25 minimum zam. Enflasyon hayatın içinden çıkmayacak. Ekonomik olarak paramızın kaybettiği değer dolar ve altına yansıyacak bence. Bu kalemlerde dikkatli olmanızda bence fayda var.
14  Local / Konu Dışı / Döviz kuru düşüşü, akaryakıta yansımayacak. on: December 22, 2021, 11:41:05 AM
Dün gece yayımlanan resmî gazete yazısıyla beraber, dövizde yaşanan düşüşten dolayı beklenen akaryakıt indirimleri ÖTV olarak devletin kasasına girecek. Bizler yine akaryakıtı aynı fiyattan almaya devam edeceğiz. Yaşanan düşüş pompa yerine ÖTV’ye eklenecek. Buna sebep olarak da ÖTV’de yapılan indirim gösteriliyor.

Şu ana kadar yapılan indirim farkları tamamlanana kadar pompa indirimi olmayacak. İndirimler ise şöyle :

Benzin 2.53 TL
Motorin 2.05 TL
LPG 1.10 TL .

Beklenen indirimler ise benzin ve motorinde 2 TL, LPG’de 1.10 TL idi. Bu durumda sadece LPG’de 10 kuruşluk bir indirim yaşanması bekleniyor.

Kaynak linki : https://haberglobal.com.tr/amp/ekonomi/resmi-gazetede-yayimlandi-akaryakit-fiyatlarinda-yeni-donem-150215
15  Local / Konu Dışı / Semih Saygıner 7. kez dünya şampiyonu ! on: December 18, 2021, 08:43:54 PM
Biraz gerilerden gelen bir haber. 4 Aralık tarihinde Mısır’ın Şarm El-Şeyh şehrinde düzenlenen 3 bant dünya şampiyonasında efsane bilardocumuz Semih Saygıner, 57 yaşında 7. kez dünya şampiyonluğu yaşadı. Gençliğimizin kahramanıydı. Hâla hayranlıkla atışlarını internetten izlediğim bir ustadır kendisi. Burada konusunun açılmadığını gördüm. Aramızda bilardo hayranları var mı?

Kaynak linki : https://www.ntv.com.tr/amp/spor/semih-sayginer-misirda-dunya-sampiyonu-oldu,w21vNMhPMkGVRiUESVV57w

Final maçını izlemek isteyenler için : https://youtu.be/OcA1kKIbAVY
16  Local / Konu Dışı / Bakan Nebati: 100’er Milyon dolar bozdurun. on: December 16, 2021, 02:33:30 PM
Hepimizin hatırlattığı bir dolar repliği vardı. Şak 5 milyar dolar. Şimdi konuşulan yeni iddia ise daha vahim. Hazine ve Maliye bakanı Nureddin Nebati, iş dünyasından insanlarla buluştuğu Dolmabahçe sarayındaki toplantıda, iş dünyasındaki patronlara 100’er milyon dolar bozdurmalarını söylemiş.

Ülkedeki durum bu denli sıkıntıdayken çareyi iş adamlarında aramak da Hazine ve Maliye bakanına yakışmıyor bence. Asıl çözümü kendisi bulmalı ..

Kaynak linki : https://www.cumhuriyet.com.tr/amp/siyaset/bakan-nebatiden-is-dunyasina-hepiniz-100er-milyon-dolar-bozdurun-1892908
17  Local / Ekonomi / Son 150 yıldaki yaşanan önemli Resesyonlar on: December 04, 2021, 02:21:54 PM
Resesyon, makroekonomide geleneksel olarak reel gayri safi yurt içi hasılanın iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur. Ekonomide durgunluk olarak da adlandırılabilir.

Peki içinde bulunduğumuz pandemi süreci ile beraber tekrar dile getirilen bu kavramdan geçmiş yıllarda yaşanmış olanlar nasıldı? Şimdi ki durum nasıl?Grafik 1 : Resesyon döneminde kişi başı düşen GSYH oranı

1876 (Daralma: %2,1)

1908 (Daralma: %3)

1914 (Daralma: %6,7)

1917-1921 (Daralma: %4,4)

1930-1932 (Daralma: %17,6) (Büyük Buhran)

1945-1946 (Daralma: %15,4)

2020 (Beklenen daralma: %6,2)Gördüğüm bir yazı dizisi. Detayları buraya uzatıp kopyalamak istemedim. Genellikle gördüğüm, savaş dönemlerinde büyük ekonomik buhranlar olduğu. İçinde bulunduğunuz pandemi döneminde de ekonomik olarak zayıfladığımız bir dönem oluyor. Sizce bu ekonomideki daralma ne kadar daha sürer? Global piyasalar Omicron varyantı ile bir kere daha çalkalandı bildiğiniz gibi. İnsanların hayatlarını çok fazla etkileyen süreçler yaşanıyor. Türkiye ise yanlış ekonomik stratejisiyle daha çok kaybediyor. Ülkemiz, bu gidişattan yanlış hamlelerle en zararlı olarak çıkacak ülkelerden birisi olabilir mi?

Kaynak : https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Resesyon
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53327594.amp
18  Local / Ekonomi / Bir Metal İncelemesi : Altın on: November 26, 2021, 10:45:39 AM
Platin, Paladyum ve Gümüş için yaptığım basit incelemenin bir benzerini de altın için yapmaya çalışacağım.

Altın tarihçesi :

Altının Periyodik cetveldeki kısaltması olan “Au”, Latince “Aurum” kelimesindeki ilk iki harften gelmektedir.

Tarihçesine göre ilk kayıtlar MÖ 3200 yıllarında Mısır’da altın şeritler halinde çekilip, para olarak kullanılmasıyla tespit edilmiştir. MÖ 2000 yıllarında Peru’da altın ziynet eşyalarına rastlanılmış, Aztekler ve İnkalar gibi eski kadim uygarlıklarda da Altın’a ait izler görülmüştür.

Lidya kralı Krezos ise altını para olarak bastırmış ve ticarette kullanımı bu şekilde yaygınlaşmıştır.

Plaser tip yataklarda şimdiye kadar bulunmuş en büyük altın parçacığı 72 kg ağırlığı ile Avustralya’nın Victoria bölgesinde rastlanan “Welcome Stranger” dır.

Türkiye’de altın üretimi :

Cumhuriyet döneminde resmi olarak ilk altın üretimi 2001 yılında İzmir-Bergama’da Ovacık altın madeninde başlamıştır. Ülkemiz üretimi başlangıçta 1,4 ton/yıl seviyesindeyken yeni açılan altın madenleri ve gerçekleştirilen kapasite artışları ile 2011 yılından itibaren 20 tonu aşmıştır. 2013 yılında ~34 ton ile zirve yapan üretim daha sonraki yıllarda azalış sürecine girmiş; 2019 yılında ise 37 ton ile en büyük üretim miktarına ulaşılmıştır (Tablo 5). 2001-2019 yılları arası Türkiye toplam altın üretimi ~342 ton olarak gerçekleşmiştir (Şekil 10). 2012 yılından sonra dünya genelinde metal fiyatlarında düşüşe paralel olarak ülkemizdeki altın üreticileri de üretimlerini azaltmışlar ve kapasite artış yatırımlarını altın fiyatlarının yükseleceğini öngördükleri dönemlere ertelemişlerdir. Altının pazar fiyatının artmasını müteakip ülkemiz üretim potansiyelinin 100 ton/yıl olabileceği öngörülmektedir.
Türkiye’de gerçekleşen altın üretiminin dünya üretimindeki payı yaklaşık olarak %1,05 civarındadır.


Grafik 1 : Dünya altın rezervleri


Grafik 2 : Dünya Altın üretimiGrafik 3 : Yığın Liç Proses şemasıGrafik 4 : Merkez Bankalarının Altın RezervleriGrafik 5 : Altın fiyatının yıllara göre seyri
Yazı esnasında Altın fiyatı : 1809$/Ons

Kaynak : https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Altın
https://www.mta.gov.tr/v3.0/sayfalar/bilgi-merkezi/maden-serisi/altin.pdf
19  Local / Ekonomi / Bir Metal İncelemesi : Gümüş on: November 23, 2021, 05:01:43 PM


 Daha önce Platin ve Paladyum incelemelerinde bulunmuştum. Şimdi tarihi en eski kullanılan madeni paralardan birinin kaynağı olan “gümüş” elementini inceleyeceğiz. Elimden geldiğince önemli noktalara değinmeye çalışacağım.

Gümüşün tarihçesi :

Gümüş, altın ve bakırdan sonra keşfedilen bir maden. Yine de tarihi bayağı eskilere dayanıyor. MÖ 3100 yıllarında Mısırlılarda, MÖ 2500 Çinliler ve Farslılarda kullanıldığı bilinmekte. MÖ 800 yılında Nil havzasında para olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Gümüşün özellikleri :
Sünek bir metaldir. 1 gram Gümüş, 2 km uzunluğuna kadar sündürülebilir. Bakırdan daha zor, Altından daha kolay oksitlenebilir. Gümüş eşyaların üzerindeki kararma sebebi havada bulunan Hidrojen Sülfür veya çevresel faktörler ile üzerine gelebilen Kükürttür.

Gümüş kullanım alanı :

Gümüş genel olarak; fotoğraf endüstrisi, elektronik parçalar, bozuk para üretimi, süs eşyası ve takılar, alaşımlar ve dişçilik endüstrisinde kullanılır. Ayrıca yapay yağmur yağdırmak için yağmur bombası yapımında (gümüş iyodür), ayna sırlarının yapımında, pil yapımında ve bilgisayar röle kontaklarında kullanılmaktadır.  Geçmiş zamanda elektriği iyi iletmesinden dolayı ve tel haline kolay getirilebildiği için elektrik teli olarak da kullanılmaktaydı. Fakat doğada nadir bulunması ve değerli bir element olmasından dolayı artık bu amaçla kullanılmamaktadır.

Saf gümüş aynı zamanda boyalar, asetik asit ve fotoğraf maddeleri elde etmede de kullanılır. Bunlar dışında toz gümüş, cam ve ahşabı elektrik iletkeni yapma amaçlı yeni seramik tipi kaplama işlerinde de kullanılmaktadır.
Gümüş zeolitler, acil durumlarda deniz suyunu tuzdan arındırarak içilebilir su haline getirmek için kullanılabilmektedir.Grafik 1 : Statista verilerine göre en çok gümüş çıkaran ülkelerGrafik 2 : 2013’den sonra Yıllara göre gümüş fiyatı

Yazı yazıldığında gümüş fiyatı : 9.62 TL/gramKaynak : https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Gümüş
https://malzemebilimi.net/gumus-nedir-gumus-nerelerde-kullanilir.html/amp
https://www.google.com.tr/amp/s/www.bbc.com/news/business-55882758.amp
https://www.statista.com/statistics/253339/leading-silver-producing-countries/
https://mbigpara.hurriyet.com.tr/emtia/gumus-gram-fiyatlari/
20  Local / Ekonomi / Çok bilinmeyen bir ekonomik kavram : Stagflasyon nedir ? on: November 19, 2021, 08:00:18 PM
Stagflasyona doğru …

Stagflasyona doğru hızla ilerliyoruz. Yakında sıkça duyacağımız bu kavramadan biraz bahsetmek istiyorum. İlk çıkış hikayesi yakın aslında. 1970li yıllarda yaşanan petrol ambargosu nedeniyle bir çok ülke bu duruma düştü.

 Enflasyonu biliyorsunuz, bununla beraber artan işsizlik olduğunu düşünün. Ekonomide ağır bir durgunluk varken yaşanır bu durum. Bu kavram ekonomiye girmeden önce Keynesciler hep işsizlik ile yüksek enflasyon arasında ters ilişki olduğunu düşünüyorlardı. 1973 OPEC kararları ile aslında bu ikisi bir arada da olabiliyormuş. Bunu öğrendik ve buna Stagflasyon dedik.

Stagflasyon nedenleri :

Maliyet enflasyonu,
Yanlış ekonomik ve finansal politikalar,
Döviz kurlarındaki hızlı artış,
Enerji fiyatlarındaki artış.

Stagflasyon sonuçları :

İşsizlik artar.
Satınalma gücü erir.
Ekonomi yavaşlar.
Yatırımlar azalır.

Grafiksel anlatım :


Resesyon yaşanan bir ekonomide yukarıdaki AD-AS (Toplam Talep-Toplam Arz) Modelinde; Y (Reel GSYİH) Y0’dan Y1’e kayar. P (Fiyat) P0’da sabit kalır. Bu da ekonominin R noktasında denge bulması demektir.

Ancak Stagflasyon yaşanıyorsa Fiyat P0’dan P1’e kayar. Bu da dengenin E0’dan E1’e kaymasına sebep olur.

Bir diğer deyişle hem işsizliğin artması; hem de aldığımız tüm mal ve hizmetlerin fiyatlarının artması demektir.

Stagflasyona karşı; hem işsizlik hem de enflasyon ile mücadele oldukça zordur. Uzun vadede çözüm getirecek zorlu bir süreçtir. Bu süreçte toplumun yalnız bir kısmı değil, tamamı büyük sıkıntılar yaşar.


Bir yerden tanıdık geliyor değil mi?

Kaynak : https://m.doviz.com/makale/stagflasyon-nedir/83
https://iktisatguncesi.com/post/178893503724/yeni-bir-risk-stagflasyon/amp
Pages: [1] 2 3 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!