Bitcoin Forum
June 23, 2024, 02:10:32 PM *
News: Voting for pizza day contest
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 »
1  Local / Polski / 9/11 – tropami wielkiej forsy on: September 10, 2020, 09:46:09 AM
9/11 – tropem wielkiej forsy I/II

Z okazji zbliżającej się rocznicy "zamachu", postanowiłem przygotować niniejszy, dwu częściowy materiał tematyczny, analizujący wydarzenia z punktu odniesienia finansowego, tak rzadko poruszany nawet alt-mediach. Tłumaczenia materiałów wideo oparłem o transkrypcję maszynową, więc może zawierać nieścisłości. Zapraszam i życzę "miłej" lektury.

      Zapomnij na chwilę o wszystkim, co powiedział ci telewizor o 11 września 2001 r. Zamiast tego zadajmy sobie jedno pytanie: Czym był 11 września? Okrucieństwem o charakterze terrorystycznym? Atakiem na Amerykę? Pierwszą salwą w nowej wojnie? „Dniem, który wszystko zmienił”?
Pytanie może wydawać się trywialne, ale to, jak na nie odpowiemy, ma kluczowe znaczenie. Decyduje o tym, jak będziemy kontynuować śledztwo co do tego dnia. Pozbądźmy się emocjonalnej retoryki i wywołujących strach obrazów, to z czym pozostaniemy to prosta prawda: 11 września był przestępstwem. Podobnie jak w przypadku każdego przestępstwa, istnieje jeden nadrzędny trop, którego detektywi muszą się trzymać, aby zidentyfikować sprawców: śledzić trakt pieniądza.

Napad

W 1998 r. Władze portowe Nowego Jorku i New Jersey zgodziły się na sprywatyzowanie World Trade Center, kompleksu wieżowców biurowych na Dolnym Manhattanie, których były właścicielami i którymi zarządzały od czasu ich budowy w 1973 r. W kwietniu 2001 r. Osiągnięto porozumienie z konsorcjum. inwestorów na czele z Silverstein Properties, a 24 lipca 2001 r. Larry Silversteinem, który był już właścicielem World Trade Center Building 7, podpisał 99-letnią dzierżawę na Twin Towers oraz Budynki 4 i 5.

Dzierżawa opiewała na 3,2 miliarda dolarów i została sfinansowana z pożyczki pomostowej od GMAC, oddziału General Motors zajmującego się kredytami komercyjnymi, a także 111 milionów dolarów od Lloyda Goldmana i Josepha Cayre'a, indywidualnych inwestorów w nieruchomości. Silverstein Properties dołożyło tylko 14 milionów dolarów z własnych pieniędzy.

Umowa była pod wieloma względami niezwykła. Chociaż zarząd portu pokrył tylko 1,5 miliarda dolarów ubezpieczenia za kompleks WTC, który wcześniej tego roku wyceniono na 1,2 miliarda dolarów , Silverstein nalegał na podwojenie tej kwoty, ubezpieczając budynki na 3,55 miliarda dolarów. Broker ubezpieczeniowy Silversteina walczył o zapewnienie tak dużej ochrony i ostatecznie musiał podzielić ją między 25 różnych dealerów . Negocjacje były na tyle intensywne, że w dniu 11 września 2001 obowiązywały jedynie przedwstępne umowy ubezpieczenia, były one jeszcze finalizowane do końca września.

Grupa Silversteina otrzymała również wyraźne prawo do odbudowy konstrukcji, jeśli zostały by one zniszczone - a nawet do zwiększenia ilości powierzchni handlowej na terenie, jeśli odbudowa miała by miejsce.

W ciągu kilku godzin od zniszczenia Twin Towers, Silverstein rozmawiał przez telefon ze swoimi prawnikami , próbując ustalić, czy jego polisy ubezpieczeniowe mogą „zinterpretować ataki jako dwa osobne zdarzenia podlegające ubezpieczeniu, a nie jedeno”. Silverstein spędził lata w sądach, próbując wygrać 7,1 miliarda dolarów ze swojej polisy ubezpieczeniowej o wartości 3,55 miliarda dolarów, a w 2007 roku zakończył procesy z 4,55 miliardami dolarów , największą, jednorazową ugodą ubezpieczeniową w historii świata. Zaraz po ogłoszeniu umowy Silverstein pozwał United i American Airlines o kolejne 3,5 miliarda dolarów za ich „zaniedbanie” w atakach z 11 września, które zostało odrzucone przez sądy, ale nadal jest przedmiotem apelacji .

Być może nawet bardziej skandaliczną jest tajna umoa z 2003 r., między Fartownym Larym a Zarządem Portu. Zgodził się oni spłacić 80% ich początkowego kapitału z tytułu dzierżawy, ale pozwolił grupie Silverstein zachować kontrolę nad placem. Umowa przyniosła Silversteinowi, Goldmanowi i Cayre 98 milionów ze 125 milionów dolarów, które odłożyli na dzierżawę, i dalsze 130 milionów dolarów wpływów z ubezpieczenia, które zostały przeznaczone na odbudowę terenu.

Ostatecznie Silverstein zyskał na atakach z 11 września do 3,5 miliarda dolarów, a to wciąż rośnie.

To jednak tylko „mały” skok na ubezpieczycieli, bo doszło do znacznie głębszego, bardziej złożonego i dobrze ukrytego napadu, który miał miejsce za zamkniętymi drzwiami 11 września 2001 r., Głęboko w samym sercu World Trade Center.
Marsh & McLennan to zdywersyfikowana firma oferująca usługi w zakresie ryzyka, ubezpieczeń i usług profesjonalnych, której roczne przychody przekraczają 13 miliardów USD i zatrudnia 57 000 pracowników. We wrześniu 2001 roku, 2000 z tych pracowników pracowało w biurach Marsha w World Trade Center. Marsh zajmował piętra od 93 do 100 Wieży Północnej, dokładnie w miejscu uderzenia i eksplozji.

W roku poprzedzającym 11 września Marsh podpisał umowę z programistami SilverStream na utworzenie elektronicznego połączenia między firmą Marsh a jej klientami, w celu tworzenia „transakcji elektronicznych”. SilverStream budował już internetowe platformy transakcyjne i handlowe dla Merrill Lynch, Deutsche Bank, Banker's Trust, Alexa Browna, Morgan Stanley i innych firm świadczących usługi finansowe, które były później zaangażowane w 11 września, ale ten nowy projekt nie przypominał niczego, czym zajmowali się wcześniej.
Richard Andrew Grove, sprzedawca, który obsługiwał projekt Marsh & McLennan dla SilverStream, wyjaśnia.

RICHARD GROVE: W 2000 roku firma Marsh zakontraktowała SilverStream na dostarczenie rozwiązania technologicznego wykraczającego poza to, co zrobiliśmy dla którejkolwiek z wyżej wymienionych firm; (system) byłby używany do elektronicznego łączenia firmy Marsh z jej głównymi partnerami biznesowymi, za pośrednictwem portali internetowych, w celu tworzenia „transakcji elektronicznych” oraz przyspieszania cykli przychodów i odnawiania, budowany od podstaw w siedzibie klienta.
SilverStream zapewnił określony typ łączności, który został użyty do połączenia AIG i Marsh & McLennan - pierwszych dwóch firm komercyjnych na świecie, które zastosowały tego typu transakcje - i faktycznie Marsh otrzymał coś, co nazywa się Nagrodą ACORD latem 2001 r. za bycie pierwszą komercyjną korporacją, która to zrobiła…. A to, co powinieneś z tego wyprowadzić, to to: oznacza to, że żadne inne firmy nie dokonywały tego typu transakcji. Zatem pytanie, które należy sobie zadać, powinno brzmieć: co wtedy robili Marsh i AIG i dlaczego musieli wykorzystać technologie, których żaden inny podmiot komercyjny na ziemi nie potrzebował do prowadzenia działalności?
Po uzyskaniu kontraktu SilverStream oddelegował następnie około 30 do 40 programistów w Marsh, a ten zespół był kierowany przez 2-3 menedżerów, z którymi współpracowałem, aby zapewnić dostarczenie obiecanego „rozwiązania”. Zespół programistów regularnie pracował do późnych godzin nocnych, jeśli nie przez całą noc, a czasami pracował siedem dni w tygodniu, aby dotrzymać terminu wyznaczonego przez Marsha przed 11 września.

(ŹRÓDŁO: Project Constellation )

Jednak wkrótce poważne nieprawidłowości w rozliczaniu konta w ramach tego projektu doprowadziły Richarda Grove do głębszej tajemnicy dotyczącej oprogramowania i pracy, w którą był zaangażowany.

RICHARD GROVE: Po raz pierwszy zauważyłem anomalie fiskalne w odniesieniu do projektu Marsh.com, kiedy byłem na spotkaniu na 98 piętrze w październiku 2000 r. Z dżentelmenem o imieniu Gary Lasko. Gary był dyrektorem ds. Informacji Marsha w Ameryce Północnej i tego samego popołudnia wraz z kolegą pomogliśmy mu zidentyfikować około 10 000 000 dolarów w podejrzanych zamówieniach - po tym, jak zdałem sobie sprawę, że niektórzy dostawcy oszukiwali Marsha, a konkretnie wydawało się, że sprzedają Marsh duże ilości zbędnego sprzętu, co później potwierdził Gary.
Przedstawiłem moje obawy kierownictwu SilverStream i wezwano mnie do milczenia i zajmowania się własnymi sprawami. Poszedłem do dyrektora w Marsh i poradził mi, abym zrobił podobnie…. Ale potem wspomniałem o tym kilku kierownikom Marsh, którym mogłem zaufać - takim jak Gary Lasko… i Kathryn Lee, Ken Rice, Richard Breuhardt, John Ueltzhoeffer - ludziom, którzy również zaczęli martwić się, że dzieje się coś niezwykłego.
Zainteresowani koledzy, o których wspomniałem, zostali zamordowani  11 września, a dyrektorzy, którzy wyrazili konsternację z powodu moich obaw, żyją i są dziś wolni.
Wydaje mi się, że to nie przypadek, ponieważ dyrektor Marsha, który namawiał mnie, bym zrezygnował ze śledztwa, upewnił się, że jego personel, o którym właśnie wspomniałem, był w biurze wcześnie rano, na globalną telekonferencję przed spotkaniem personelu, na którym ja miał przeszkodzić - telekonferencja, o której zostałem poinformowany, że ten dyrektor, o którym mowa, nadawał ją z bezpiecznego mieszkania w Upper West Side.

(ŹRÓDŁO: Project Constellation )

Globalna telekonferencja z personelem IT firmy Marsh rano 11 września, spotkanie, w którym uczestniczyli pracownicy, którzy badali podejrzane rozliczenia transakcji SilverStream, zostało potwierdzone w wywiadzie z 2006 roku z Ellen Clarke, ówczesną Chief Information Officer Marsha.

Richard Grove został zaproszony na spotkanie, ale w chwili rozpoczęcia ataku utknął w korku w drodze do Towers. Jego przyjaciele w Marsh nie mieli tyle szczęścia: 294 pracowników Marsha, w tym wszyscy uczestnicy telekonferencji w North Tower, zginęło tego ranka. W międzyczasie dyrektor Marsha, który zaplanował spotkanie, ten sam, który poprosił Grove o porzucenie kwestii anomalii rozliczeniowych, był bezpieczny w swoim mieszkaniu i uczestniczył w spotkaniu przez telefon.
Więc o czym tak naprawdę był projekt Marsh.com? Dlaczego tak ważne było, aby zakończyć go przed 11 września i jakie transakcje on umożliwiłał? Co ważniejsze, jakie informacje zostały utracone, gdy centrum danych na 95. piętrze North Tower zostało uderzone bezpośrednio 11 września, a budynki zostały zburzone?

Częściowa odpowiedź pochodzi z raportów, które pojawiły się pod koniec 2001 roku: że niemiecka firma Convar została zatrudniona do odtworzenia danych finansowych z dysków twardych odzyskanych w Ground Zero. Firma opowiada o tej pracy w swoich filmach promocyjnych.

11 września 2001. Cały świat jest w szoku po atakach na World Trade Center. Convar ma do zaoferowania kilka rozwiązań.
Uważa się, że dane przechowywane na niezliczonych dyskach twardych odzyskanych z zawalonych wież zostały utracone, ale specjaliści Convar mogą ponownie odczytać niezastąpione informacje w jedynym europejskim centrum odzyskiwania danych o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Spalone, zgniecione lub brudne nośniki danych są gotowe wyzwolić się ze swoich tajemnic.

(ŹRÓDŁO: CONVAR - Centrum napraw i serwisu )

Więcej szczegółów na temat pracy pochodzi z artykułu IDG News Service opublikowanego na CNN.com w grudniu 2001 r. Pod nagłówkiem „ Dyski komputerowe z WTC mogą dostarczyć wskazówek ”, artykuł zauważa: „Niewyjaśniony wzrost liczby transakcji został zarejestrowany przed atakiem, prowadząc do spekulacji, że ktoś mógł skorzystać z wcześniejszej wiedzy o spisku terrorystów, przenosząc znaczne kwoty pieniędzy. Ale ponieważ obiekty wielu firm finansowych obsługujących transakcje znajdowały się w nowojorskim World Trade Center, zniszczonym w wyniku wybuchów, do tej pory nie można było zweryfikować tego podejrzenia ”.

Artykuł Reutera z tego samego czasu, opublikowany później na stronie internetowej Convara , daje wgląd we wstępne wyniki śledztwa. Cytuje Petera Herschela, ówczesnego dyrektora Convara.

„Podejrzewa się, że poufne informacje o ataku zostały wykorzystane do wysłania poleceń transakcji finansowych i upoważnień w przekonaniu, że pośród całego chaosu przestępcy mieliby przynajmniej dobrą zasłonę. Oczywiście możliwe jest również, że istniały całkowicie uzasadnione powody niezwykłego wzrostu wolumenu działalności. Może się okazać, że Amerykanie, we wtorek rano wybrali się grupowo na wielkie zakupy. Ale w tym momencie istnieje wiele transakcji, których nie można prześledzić. Nie tylko wolumen, ale i rozmiar transakcji był znacznie wyższy niż zwykle w takim dniu. Istnieje podejrzenie, że prawdopodobnie zostały one zaplanowane, aby wykorzystać chaos ”.

Artykuł cytuje również Richarda Wagnera, jednego z ekspertów ds. Odzyskiwania danych w firmie.

„Istnieje podejrzenie, że niektórzy ludzie mieli wcześniejszą wiedzę o przybliżonym czasie katastrofy samolotu, aby wyprowadzić kwoty przekraczające 100 milionów dolarów. Myśleli, że nie można prześledzić zapisów ich transakcji po zniszczeniu komputerów mainframe ”.

Czy rewolucyjne elektroniczne łącze handlowe między AIG i Marsh było wykorzystywane do przesyłania pieniędzy przez World Trade Center w czasie ataku? Czy sprawcy ataków mieli nadzieję, że zniszczenie centrum danych Marsha, znajdującego się na 95. piętrze w centrum eksplozji North Tower, ukryje ich przestępczość gospodarczą?
Jeden z dowodów potwierdzających ten pomysł pochodzi od autora i badacza Michaela Rupperta, który w 2004 roku poinformował, że bezpośrednio przed rozpoczęciem ataków systemy komputerowe w Deutsche Bank, jednym z klientów SilverStream, zostały przejęte z zewnętrznej lokalizacji których nikt w biurze nie mógł zidentyfikować.

MICHAEL RUPPERT: Myślę, że musiałbym wrócić i spojrzeć na zapiski, ale nie minął więcej niż tydzień od ataków - skontaktowało się ze mną wiele osób z oficjalnych źródeł wewnętrznych, stawiając wiele pytań. Ta jedna osoba była niezwykle wiarygodna. Absolutnie przekonali mnie, że byli pracownikami Deutsche Bank w Twin Towers i powiedzieli mi bardzo wyraźnie, że w momentach tuż przed atakiem i podczas ataku - między uderzeniami samolotów - komputery Deutsche Bank w Nowym Jorku zostały „przejęte”. Absolutnie przeciążone i zlagowane. Nastąpiło masowe usuwanie danych, masowe pobieranie danych i wszelkiego rodzaju rzeczy się przemieszczały.
Ta osoba powiedziała bardzo wyraźnie, że nikt w biurach Deutsche Bank w wieżowcach w tamtym czasie nie był w stanie zapobiec temu, co się dzieje z którymkolwiek z ich terminali.

(ŹRÓDŁO: Terror Trading 9/11 )

Niestety Convar nie daje odpowiedzi na pytania postawione w tych relacjach. Po wstępnym zgłoszeniu śledztwa, w którym stwierdzono, że firma współpracowała z FBI w celu odzyskania i przeanalizowania danych, Convar odmawia teraz rozmowy o odkrytych informacjach.

HOLENDERSKI REPORTER: Czy to prawda, że ​​rano 11 września, tuż przed atakami, z World Trade Center zostały nielegalnie przelane duże kwoty?
CONVAR SPOKESMAN: Gdybyś spojrzał na stronę internetową, powiedziałbym „Tak”.
HOLENDERSKI REPORTER: Uh huh.
CONVAR SPOKESMAN: Ponieważ takie były informacje z poprzedniego wydania.
HOLENDERSKI REPORTER: Uh huh.
CONVAR SPOKESMAN: Gdybyś mnie dzisiaj o to zapytał, musiałbym ci powiedzieć, że nie mogę ci udzielić żadnych dodatkowych informacji na ten temat. Naprawdę przepraszam za…
HOLENDERSKI REPORTER: A co gdybym zapytał cię rok temu? Co masz…
CONVAR SPOKESMAN: Powiedziałbym, że to, co mamy, jest tym, co powiedzieliśmy wcześniej. Tak, dokładnie.

(ŹRÓDŁO: holenderski program telewizyjny Zembla bada teorie z 11 września )

W dniu 11 września szefem zarządzania ryzykiem w Marsh był Paul Bremer, były dyrektor zarządzający Kissinger and Associates, który później nadzorował okupację Iraku przez Stany Zjednoczone. Rankiem 11 września nie był w swoim biurze w Marsh & MacLennan, ale w studiu telewizyjnym NBC, gdzie przedstawiał oficjalną historię ataku.

NBC4 ANCHOR # 1: Czy możesz porozmawiać z nami trochę o… o… kto mógłby… To znaczy, istnieje ograniczona liczba grup, które mogą być odpowiedzialne za coś na taką skalę, prawda?
PAUL BREMER: Tak, to jest bardzo dobrze zaplanowany, bardzo dobrze skoordynowany atak, co sugeruje, że jest bardzo dobrze zorganizowany centralnie, a na świecie jest tylko trzech lub czterech kandydatów, którzy naprawdę mogli przeprowadzić ten atak.
NBC4 ANCHOR # 2: Bin Laden od razu przychodzi mi do głowy, panie Bremer.
PAUL BREMER: Rzeczywiście, na pewno. Bin Laden brał udział w pierwszym ataku na World Trade Center, którego zamiarem było zrobienie dokładnie tego, co się tutaj wydarzyło, czyli zawalenie obu wież. Z pewnością musi być głównym podejrzanym. Ale są jeszcze inni na Bliskim Wschodzie i są co najmniej dwa państwa, Iran i Irak, które powinny przynajmniej pozostać na liście potencjalnych podejrzanych.
NBC4 ANCHOR # 2: Nie przypominam sobie niczego takiego. Pearl Harbor wydarzyło się na miesiąc przed moim urodzeniem i słyszę, jak moi rodzice mówią o tym jako o doniosłym wydarzeniu w ich życiu. Nie jestem świadomy czegoś takiego wcześniej w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie są teraz - myślę, że można powiedzieć - naprawdę się boją. Powinniśmy być?
NBC4 ANCHOR # 1: To dzień, który zmieni nasze życie, prawda?
PAUL BREMER: To dzień, który zmieni nasze życie i dzień, w którym wojna, którą terroryści wypowiedzieli Stanom Zjednoczonym - a przecież oni wypowiedzieli nam wojnę - została sprowadzona do Stanów Zjednoczonych w o wiele bardziej dramatyczny sposób niż widzieliśmy wcześniej, więc zmieni nasze życie.

(ŹRÓDŁO: wywiad z Paulem Bremerem, NBC )

Handel

12 września 2001 r., Zanim jeszcze opadł kurz na Ground Zero, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wszczęła dochodzenie w sprawie mrożącej krew w żyłach propozycji: że nieznana grupa traderów, którzy z wyprzedzeniem wiedzieli o spisku z 11 września, postawiła miliony na spadki firm zaangażowanych w ataki.

ANTONIO MORA: „Wielu analityków z Wall Street uważa, że ​​terroryści zakładali, że ceny niektórych akcji spadną. Zrobili to, kupując to, co nazywają „puts”. Jeśli dobrze postawisz, nagrody mogą być ogromne. Ryzyko jest również ogromne, chyba że wiesz, że coś złego stanie się z firmą, przeciwko której obstawiasz.
DYLAN RATIGAN: Bardzo dobrze może to być handel poufnymi informacjami w najgorszym, najbardziej przerażającym, najbardziej złym użyciu, jakie kiedykolwiek widziałeś w całym swoim życiu.
ANTONIO MORA: Jeden przykład, United Airlines. W czwartek przed atakiem zakupiono ponad dwa tysiące kontraktów, w których zakładano, że akcje spadną. Dziewięćdziesiąt razy więcej w jeden dzień niż w trzy tygodnie. Kiedy rynki ponownie się otworzyły, akcje United spadły, ceny kontraktów poszybowały w górę, a ktoś mógł szybko zarobić dużo pieniędzy.
DYLAN RATIGAN: 180 000 dolarów zamienia się w 2,4 miliona dolarów, kiedy ten samolot uderza w World Trade Center.
ANTONIO MORA: To prawie taka sama historia z American Airlines.
DYLAN RATIGAN: To pięciokrotny wzrost wartości transakcji o wartości 337 000 $ w poniedziałek (10 września 2001).
ANTONIO MORA: Nagle staje się czym?
DYLAN RATIGAN: 1,8 miliona dolarów.
ANTONIO MORA: I jest o wiele więcej, w tym niezwykle wysoka liczba zakładów przeciwko Morgan Stanley i Marsh & McLennan, dwóm największym najemcom World Trade Center. Czy to mógł być zbieg okoliczności?
DYLAN RATIGAN: Byłby to jeden z najbardziej niezwykłych zbiegów okoliczności w historii ludzkości, gdyby był to zbieg okoliczności ”.

(ŹRÓDŁO: 9/11 Wall Streeti możliwość umieszczenia opcji w handlu z terrorystami )

Chociaż opcje sprzedaży na American i United Airlines są zwykle cytowane w odniesieniu do wykorzystywania informacji poufnych z 11 września, transakcje te stanowią tylko ułamek podejrzanych transakcji. Między 20 sierpnia a 10 września handlowano „putami” (zakład na spadek)  kilkudziesięciu różnych spółek, których akcje spadły po ataku, w tym Boeing, Merrill Lynch, JP Morgan, Citigroup, Bank of America, Morgan Stanley, Munich Re i Grupa AXA.
Jednak traderzy obstawiali nie tylko firmy, których akcje spadły po 11 września. W przeddzień 11 września nastąpił również sześciokrotny wzrost opcji kupna na akcje kontrahenta zbrojeniowego Raytheon. Opcje umożliwiały inwestorom kupowanie akcji Raytheon po cenie 25 USD. W ciągu tygodnia od ataku, gdy armia amerykańska zaczęła rozmieszczać pociski Tomahawk dostarczone przez firmę Raytheon, których ostatecznie użyłyby podczas inwazji na Afganistan, cena akcji firmy wzrosła o 37% do ponad 34 USD.

SEC nie była też jedyną zainteresowaną tym konkretnym tropem pieniędzy. Dochodzenia w sprawie potencjalnego wykorzystywania informacji poufnych o ataku, zostały otwarte przez władze na całym świecie, od Belgii po Francję, Niemcy, Szwajcarię i Japonię. Wkrótce ta globalna obława finansowa zaczęła przynosić efekty w tropieniu „handlarzy terroru”.

17 września włoski minister spraw zagranicznych Antonio Martino, zwracając się do własnego śledztwa włoskiego Consob w sprawie potencjalnego handlu z 11 września, powiedział : „Myślę, że za spekulacjami na rynkach międzynarodowych stoją państwa i organizacje terrorystyczne”.

Do 24 września belgijski minister finansów Didier Reynders był na tyle pewny siebie, że publicznie ogłosił „silne podejrzenia Belgii, że rynki brytyjskie mogły być wykorzystywane do transakcji”. Prezes banku centralnego Niemiec Ernst Welteke był najbardziej nieugięty : „To, co znaleźliśmy,

Prezes banku centralnego Niemiec Ernst Welteke był najbardziej nieugięty : „To, co znaleźliśmy, daje nam pewność, że ludzie powiązani z terrorystami musieli próbować zarobić na tej tragedii”.

Ci zagraniczni przywódcy nie byli osamotnieni w przekonaniu, że miał miejsce handel poufnymi informacjami. Profesor finansów University of Chicago George Constantinides, profesor prawa John Coffee z Columbia University, profesor prawa Duke University James Cox i inni naukowcy, a także znani inwestorzy opcyjni, tacy jak Jon Najarian, wszyscy wyrazili przekonanie, że inwestorzy dokonali transakcji na podstawie wcześniejszej wiedzy o atakach.

Skala dochodzenia SEC była bezprecedensowa, obejmując ponad 9,5 miliona transakcji na papierach wartościowych, w tym akcje i opcje w 103 różnych spółkach działających na siedmiu rynkach, 32 fundusze giełdowe i indeksy giełdowe. W dochodzeniu skorzystano z pomocy pracowników 20 największych firm handlowych oraz organów regulacyjnych dziesięciu zagranicznych rządów. Komisja koordynowała swoje dochodzenie z FBI, Departamentem Sprawiedliwości i Departamentem Skarbu.

Wynik tego badania ?

„Nie opracowaliśmy żadnych dowodów sugerujących, że ci, którzy mieli wcześniejszą wiedzę o atakach z 11 września, handlowali na podstawie tych informacji”.


Chociaż brzmi to tak, jakby dochodzenie nie znalazło dowodów na wykorzystywanie informacji poufnych, drugie spojrzenie ujawnia sztuczkę; nie twierdzą, że nie było handlu informacjami poufnymi, a jedynie, że nie ma dowodów na to, że „ci, którzy z góry wiedzieli o atakach z 11 września”, uczestniczyli w takim handlu. Ale to nasuwa pytanie: kto miał tę zaawansowaną wiedzę i jak SEC to określiło?

Sprawozdanie Komisji ds.9/11 nasuwa pytanie jeszcze bardziej oczywiste ponieważ; 95% aktywności opcji put na akcjach United Airlines w dniu 6 września, zostały kupione przez „jednego inwestora instytucjonalnego z siedzibą w USA. Kto to był, i czemu komisja go kryje? Oficjalnie twierdząc, że „ów podmiot nie miał żadnych powiązań z Al-Kaidą". Ponownie, uważa się za przesądzony wniosek, że brak powiązań z „Al-Kaidą” oznacza, że ​​nie nie było ustawionego handlu, z wykorzystaniem wiedzy o planowanym ataku, nawet jeśli dowody wskazują wniosek przeciwny.

Oczywiście handel poufny miał miejsce prawie na pewno w tygodniach poprzedzających 11 września. Chociaż niektórzy wykorzystali raport Komisji, aby dojść do wniosku, że historia została zdemaskowana, w latach, które minęły, ukazały się nie jeden, nie dwa, ale trzy oddzielne artykuły naukowe, z których wynika z dużym prawdopodobieństwem, że ustawiony handel był wynikiem zaawansowanej wiedzy.

W artykule "Niezwykła aktywność rynku opcji i ataki terrorystyczne z 11 września 2001 r." Profesor Allen Poteshman z University of Chicago podsumował: „Analiza handlu opcjami prowadząca do 11 września ujawnia, że ​​występował niezwykle wysoki poziom kupowania opcji sprzedaży. To odkrycie jest zgodne z informacją inwestorów, którzy handlowali opcjami przed atakami. ”

W artykule„ Wykrywanie nieprawidłowych działań handlowych na rynkach opcji ” naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu zastosowali metody ekonometryczne, aby potwierdzić nietypową aktywność opcji sprzedaży na akcjach kluczowych linii lotniczych, banków i reasekuratorów w tygodniach poprzedzających 11 września.

Oraz w „ Czy przed atakami z 11 września wystąpiły nietypowe transakcje w opcjach na indeks S&P 500? ”Zespół naukowców doszedł do wniosku, że nietypowa aktywność na rynku opcji indeksów S&P w czasie ataku„ jest zgodna z informacją przewidującą ataki z 11 września ”.

Pytanie tylko, kto czerpał zyski z tych transakcji i dlaczego nikt nigdy nie został oskarżony o udział w zmowie?

Jeden trop prowadzi badacz i autor Kevin Ryan. W „ Dowody na świadomy handel w sprawie ataków z 11 września ” analizuje tam dokument informacyjny FBI z 2003 r., Który został odtajniony w 2009 r. Opisuje on wyniki dochodzeń FBI w sprawie dwóch transakcji sprzed 11 września , które FBI zidentyfikowało jako podejrzane, a w tym: zakup 56 000 akcji Stratesec w dniach poprzedzających 11 września. Stratesec dostarczył systemy bezpieczeństwa lotniskom (w tym, jak na ironię, lotnisku Dulles, a także World Trade Center i United Airlines) odnotowując podwojenie ceny swoich akcji, gdy rynki zostały ponownie otwarte 17 września 2001 r.

Handel wywodził się od tajemniczej pary, której nazwiska zostały usunięte z notatki, ale można je łatwo zidentyfikować na podstawie niezredagowanych informacji: państwo Wirt D. Walker III, daleki krewny rodziny Bushów i partner biznesowy Marvina Busha , Brat prezydenta. W dokumencie zauważono, że para nigdy nie była przesłuchiwana w ramach dochodzenia, ponieważ „nie ujawniło żadnych powiązań z terroryzmem ani innymi negatywnymi informacjami”.

Bez wątpienia, ta charakterystyka jest fałszywa. Jak zauważył Ryan w rozmowie z dziennikarzem finansowym Larsem Schallem:

KEVIN RYAN: „ Wirt Dexter Walker ze Stratesec zatrudnił kilka osób z firmy o nazwie The Carlyle Group, a grupa Carlyle miała członków rodziny Bin-Ladena jako inwestorów. Również inny (niesłyszalny) reżyser Wirt Walker, James Abrahamson, był bliskim współpracownikiem mężczyzny nazwiskiem Mansoor Ijaz, pakistańskiego biznesmena, a Mansoor Ijaz twierdził, że może wielokrotnie kontaktować się z Osamą Bin-Ladenem.
Wydaje się więc, że istnieją jakieś poszlaki wskazujące, że ci ludzie byli powiązani z Al-Kaidą, przynajmniej do momentu, w którym powinniśmy to zbadać.
LARS SCHALL: I czy nie jest również prawdą, że niektórzy członkowie rodziny Bin-Ladenów byli w Waszyngtonie na spotkaniu The Carlyle Group 11 września?
KEVIN RYAN: To prawda. Grupa Carlyle spotkała się 11 września w hotelu Ritz-Carlton w Waszyngtonie, na którym obecni byli były prezydent George HW Bush, James Baker i brat Osamy Bin-Ladena. Wydaje mi się, że miał na imię Salem, nie pamiętam jego dokładnego imienia. Ale byli tam, inwestorzy z rodziny Bin-Ladenów spotkali się z przedstawicielami Carlyle Group w Waszyngtonie 11 września. ”

(ŹRÓDŁO: Handel terroryzmem 9/11 )

Czy to dlatego FBI pomyślało, że lepiej przesłuchać go w sprawie jego wysoce zyskownego zakupu akcji Stratesec tuż przed 11 września?

CIA zajmuje ważne miejsce w innej linii dochodzenia. Jeden podejrzany zakup opcji sprzedaży United Airlines, który był badany przez FBI, dotyczył zamówienia na 2500 transakcji na sprzedaż w dniach przed 11 września. Zamiast przetwarzać zakup za pośrednictwem giełdy macierzystej United Airlines, Chicago Board of Options Exchange, zlecenie zostało podzielone na pięć kontraktowych części i jednocześnie przechodziło przez pięć różnych pośredników. W tym niezwykłym zleceniu pośredniczył np. Deutsch Bank i Alex Brown (firma, której do 1998 r. Przewodniczył AB „Buzzy” Krongard, były konsultant dyrektora CIA Jamesa Woolseya, który w czasie 11 września sam był dyrektorem wykonawczym CIA).

MICHAEL C. RUPPERT: Tak więc zaraz po atakach z 11 września pojawiło się nazwisko Buzzy Krongard, natychmiastowe badania ujawniły, że Buzzy Krongard został rzekomo zwerbowany przez dyrektora CIA George'a Tennanta na stanowisko dyrektora wykonawczego w (the) CIA, która to pozycja numer trzy, tuż przed atakami.
A Alex Brown był jedną z wielu spółek zależnych Deutsche Bank, (który był) jednym z głównych narzędzi lub instrumentów obsługujących te wszystkie przestępcze transakcje przez ludzi, którzy oczywiście wiedzieli, że ataki będą miały miejsce gdzie, jak i obejmowały konkretne linie lotnicze.

(ŹRÓDŁO: Handel terroryzmem 9/11 )

Być może najbardziej szczere przyznanie się do wykorzystywania informacji poufnych jest godne uwagi z trzech powodów: zostało nagrane na wideo, nigdy nie było badane przez żadną agencję ani funkcjonariusza organów ścigania, a dokonał tego były agent CIA i częsty komentator polityki zagranicznej Robert Baer, inspiracja z życia wzięta dla postaci granej przez George’a Clooneya w „Syriana”. Rozmawiając z dziennikarzami obywatelskimi po przemówieniu w Los Angeles w 2008 roku, Baer został nagrany na wideo, przedstawiając zaskakujące stwierdzenie na temat wykorzystywania informacji poufnych z 11 września:

JEREMY ROTHE-KUSHEL: … ostatnią rzeczą, z jaką chciałbym cię zostawić, jest to, że Narodowe Biuro Rozpoznania przeprowadziło ćwiczenie samolotu uderzającego w ich budynek i wiesz, że są obsadzone przez DoD i CIA…
ROBERT BAER: Znam faceta, który wszedł do swojego maklera w San Diego i powiedział „Wypłać mnie, jutro spadnie”.
JEREMY ROTHE KUSHEL: Naprawdę?
ROBERT BAER: Tak.
STEWART HOWE: To nam coś mówi.
ROBERT BAER: Co?
STEWART HOWE: To nam coś mówi.
ROBERT BAER: Cóż, jego brat pracował w Białym Domu.

(ŹRÓDŁO: WeAreChangeLA podsumowuje oficera CIA Roberta Baera na temat pozornej wiedzy o Mossadzie i Białym Domu z 11 września )

To naprawdę niezwykłe stwierdzenie wymaga dalszej analizy. Jeśli wierzyć Baerowi, były agent CIA ma z pierwszej ręki wiedzę, że informator Białego Domu wiedział z wyprzedzeniem o atakach i do dziś Baer nie tylko nigdy nie ujawnił tożsamości tej osoby, ale nikt go o to nie pytał...
Jak więc to możliwe, że SEC przeoczyła, zignorowała lub po prostu zdecydowała się nie podążać za takimi wskazówkami w swoim śledztwie? Jedyną możliwą odpowiedzią jest oczywiście to, że śledztwo zostało celowo odciągnięte od takich osób i wszelkich powiązań, które doprowadziłyby do obnażenia stanu wiedzy agencji rządowych, agentów federalnych lub ich współpracowników w świecie biznesu.

Niestety, prawdopodobnie nigdy nie zobaczymy dokumentów potwierdzających. Jeden z badaczy żądający dostępu na mocy ustawy o wolności informacji do dokumentów dowodowych, z których Komisja 11 września wyciągnęła wniosek, że nie doszło do wykorzystywania informacji poufnych, otrzymał odpowiedź, w której stwierdzono, że „zapisy, które potencjalnie coś sugerowały, zostały zniszczone”.

Zamiast tego pozostajemy ze źródłami, które odmawiają identyfikacji, mówiąc, że zapisy CBOE dotyczące handlu opcjami sprzed 9/11 zostały zniszczone i z informacjami z drugiej ręki, z traderami, którzy słyszeli rozmowę o wydarzeniu przed 9 / 11.

Krótko mówiąc, być może Komisja z 11 września natknęła się na więcej, niż to co nam ujawniła, wskazywać na to mogą próby odrzucania wspomnianych transakcji, bo skoro handlowcy nie mieli żadnych możliwych powiązań z Al-Kaidą, to co to mówi o tożsamości prawdziwych sprawców 11 września?

ANTONIO MORA: ABC News dowiedziało się, że Chicago Board of Options Exchange rozpoczęło dochodzenie w sprawie nietypowego handlu w zeszłym tygodniu. To mogło dać im wystarczająco dużo czasu, by powstrzymać kogokolwiek przed czerpaniem korzyści ze śmierci tutaj, w USA. Może to również dać śledczym, Peterowi, „gorący trop”, który może ich doprowadzić do terrorystów.
PETER JENNINGS: Bardzo dziękuję. Aby przypomnieć o komplikacjach tutaj, Sekretarz Skarbu powiedział dzisiaj o tym śledztwie: „Musisz przejść przez dziesięć zasłon, zanim będziesz mógł dotrzeć do prawdziwego źródła”.
ANTONIO MORA: Tak.
PETER JENNINGS: Dzięki, Antonio.

(ŹRÓDŁO: 9/11 Wall Street i możliwość umieszczenia opcji w handlu terrorystami )

[koniec części pierwszej, cdn.]


2  Bitcoin / Bitcoin Discussion / Simple explanation of the crash. on: March 14, 2020, 07:12:34 PM
Whales cashed out from the most stable asset in recent months (that is BTC of course  Grin)
To make some dollies on extremely volatile, classic, cash grabbing, roulette-like, FED(fake) stock market.
Change my mind  Cool
3  Local / Alternatywne kryptowaluty / Enigma 2.0 - Coż to ? on: March 12, 2020, 08:22:29 AM
Pokrótce:
  • Zaprojektowana z myślą o prywatności.
  • Początkowo na sieci ETH dziś już z własnym łańcuchem.
  • Transakcje transmituje w kawałeczkach potwierdzanych osobno.

Blockchainy są nadal trochę surowe. Rozwiązania warstwy drugiej - protokoły zbudowane na istniejących łańcuchach bloków - mają na celu wygładzenie niektórych z tych szorstkich krawędzi. Protokoły, takie jak Lightning Network zbudowane na bazie Bitcoina, koncentrują się na skalowalności. Enigma stawia na prywatność. Poniżej przedstawiam więcej informacji na temat tego, czym jest Enigma, jak działa i jak planuje zbudować blockchain oparty na prywatności. Skłoniło mnie do tego "opuszczenie" przez twórców fazy Ethereum i usamodzielnienie się tej sieci. Stanowi to dla mnie pewne zaskoczenie, jak by nie spojrzeć Enigma ma swoje źródło w czasach skamerskich ICO a mimo tego wygląda, że coś sensownego ma szansę tutaj powstać. Tekst ma charakter informacyjny.

Co to za zagadka?
Enigma buduje zdecentralizowany, jak twierdzi firma, protokół typu open source, zapewniający prywatność inteligentnym kontraktom i publicznym łańcuchom bloków.
Protokół Enigma początkowo zbudował swoją sieć na platformie Ethereum. W lutym 2020 firma ogłosiła uruchomienie swojej sieci głównej, która zastępuje Ethereum. Jednak programiści Engima twierdzą, że projekt może nadal współpracować z Ethereum. Sieć działa poprzez pobieranie danych, dzielenie ich, szyfrowanie i dystrybucję w sieci tajnych węzłów, pomagając w tym, aby dane pozostały ukryte. Jeśli Enigma była używana w publicznym łańcuchu bloków, takim jak Ethereum, te ukryte obliczenia zachodzą poza głównym łańcuchem Ethereum, ale publiczne weryfikacje, konsensus i wypłaty następują z powrotem w głównym łańcuchu Ethereum. Budując warstwę prywatności, która wplata i wyłącza publiczne łańcuchy bloków, takie jak Ethereum, Enigma próbuje zbudować fundamentalną infrastrukturę dla Web3.

Kto zadaje zagadkę?
Projekt Enigma powstał na MIT (Massachusetts Institute of Technology) w 2015 roku. Jego współzałożycielami są Guy Zyskind i Can Kisagun - obecny CEO i CPO.

Tajne przez poufne.
Enigma opiera się na tajnych kontraktach, tajnych węzłach oraz ich tajnych stanach. Tajne umowy są jak inteligentne umowy, z tym że dane są prywatne, a nie publiczne. Tajne umowy są zgodne z Ethereum dzięki czemu utajeni programiści mogą łączyć to, co najlepsze z obu światów. Używając Ethereum do przechowywania danych publicznych, takich jak salda użytkowników, i Enigmy do przetwarzania danych prywatnych. Tajne umowy Engimy są również bardziej skalowalne niż standardowe inteligentne umowy.
Tajne kontrakty wykorzystują bezpieczne obliczenia - rodzaj kryptografii, która przetwarza obliczenia bez ujawniania jakichkolwiek informacji. W szczególności użytkownicy Enigmy zabezpieczają Multi-Party Computation (MPC), który jest wdrażany w procesie zwanym „tajnym udostępnianiem”, który dzieli dane, szyfruje je i rozdziela na wiele węzłów w sieci. Dane są obliczane osobno i w częściach, więc żaden pojedynczy węzeł lub strona nie ma dostępu do wszystkich danych w tym samym czasie. Każdy węzeł ma kawałek układanki, ale nigdy nie wszystkie elementy. Węzły działają podobnie do walidatorów w sieci z potwierdzeniem udziału, ale wykonują obliczenia na zaszyfrowanych danych, nigdy nie ujawniając - nawet sobie - czym są te dane. Tajne węzły używają dodatkowego bezpiecznego sprzętu o nazwie „Trusted Execution Environments”, używanego również przez sieć Oracle Chainlink.

Jak się robi zagadki?
ENG to token ERC-20 utworzony podczas wstępnej ofert Enigmy (ICO) w 2017 r. ENG jest natywnym tokenem projektu Enigma i ma główną funkcję zachęcania do tajnych węzłów. Jednak wraz z uruchomieniem sieci głównej nowa natywna moneta SCRT, czyli tajna, jest obecnie wykorzystywana do stawiania, zarządzania i opłat transakcyjnych w sieci. Podczas gdy Enigma nadal unosi się w przestrzeni kryptograficznej, jedynym celem tokena SCRT jest użyteczność dla sieci, co oznacza, że tylko osoby obsługujące węzły będą używać SCRT do uczestnictwa w funkcjonowaniu sieci. Zespół bada możliwość wymiany tokena między ENG a SCRT.
Tokeny Enigmy są oczywiście dostępne na giełdach takich jak Binance i Huobi, ale kolejne tokeny ENG zostaną wydane jako nagrody lub opłaty za obsługę tajnych węzłów Enigmy. Jednak wraz z uruchomieniem mainnetu nagrody i opłaty będą wypłacane w SCRT.
Docelowo każdy będzie mógł uruchomić tajny węzeł i zdobywać nagrody, ale początkowe uruchomienie będzie ograniczone do 50 „Węzłów Genesis”. Jeśli nie należysz do 50 węzłów, nadal możesz uczestniczyć w sieci, delegując swoje tokeny do jednego z 50 pracowników (stake).

Zagadka sfinksa(SEC).
"Mamy nadzieję, że uda się stworzyć warstwę prywatności na szczycie każdego blockchaina." mówią twórcy, jednak po wydaniu przez SEC decyzji w sprawie ICO Enigmy, przyszłość ta może wymagać odroczenia, dopóki ekipa projektu nie usunie przeszkód regulacyjnych.
4  Local / Polski / Bitcoin czycha na nasze dzieci!!!1oneone on: February 26, 2020, 09:55:39 PM
     Niewiele mówi się o tym, jak masowa adopcja cyfrowej waluty może zależeć od zainteresowania się nią dzieci. Myślę, że to źle. Dzieci są już zaznajomione z płatnościami cyfrowymi ze względu na swoje doświadczenie z tokenami w grach wideo, przedpłaconymi kartami kredytowymi i kartami podarunkowymi. Jasne, te rzeczy nie są prawdziwymi kryptowalutami, ponieważ są po prostu konwertowane z gotówki. W rzeczywistości bitcoin jest właśnie takim konwertytą dla większości ludzi. Kupujesz go za gotówkę i za gotówkę sprzedajesz, trochę to smutne ale co zrobić. To, czego naprawdę brakuje, to większa infrastruktura ekonomiczna, która pozwala ludziom używać kryptografii do codziennych czynności. Gdyby istniała infrastruktura, dzieci mogłyby z łatwością przełożyć swoje doświadczenia związane z walutami w grze na używanie waluty cyfrowej do codziennych zakupów. Dlatego tylko częściowo kluczem do masowej adopcji krypto są dzieciaki. Rzeczywiście, przestawienie ich z używania walut w grze na krypto-waluty nie stanowi większego problemu. Jednak, aby przełożyć to na masową adopcję, potrzebujemy infrastruktury ekonomicznej, która wspiera sposób, w jaki dzieci już wchodzą w interakcję z tokenami w grze na potrzeby ogólnej wymiany gospodarczej.
     Ktoś mógłby oskarżyć mnie o "popychanie" krypto w środowisko nieletnich, stąd clickbejtowy tytuł, jednak trzeba natychmiastowo zwrócić uwagę, że przecież taki przewrażliwiony rodzić, za pewne sam daje dziecku jakieś kieszonkowe. OMG psuje dziecko indukując zepsuty, nieludzki kapitalizm! Nie. Jak wiadomo, krypto-kieszonkowe z czysto utylitarnego punktu widzenia, jest jakieś 17˛ł higieniczniejsze niż monety czy banknoty (co w obecnej sytuacji chińskiego wirka nie jest bez znaczenia Wink ). Deflacyjna natura krypto również wpływa na postrzeganie procesu oszczędzania i gromadzenia kapitału, a wpływ ten wg mnie może być jedynie doświadczeniem pozytywnym, nawet w obliczu fiaska czyli utraty skarbony. Aspekt dydaktyczny zdecydowanie jest. Połączyć go tylko z odrobiną dobrej woli, takich gigantów rynku gier jak np redzi czy gog i długofalowa adopcja zapewniona.
     Prace nad stworzeniem takiej infrastruktury,za pewne już gdzieś trwają. Weźmy takie „Pigzbe” to szwajcarski startup, który tworzy portfel kryptograficzny specjalnie dla dzieci. „Skarbonka” acz nie zwykła świnka. Jak czytamy w białej księdze, „doświadczenie Pigzbe (token + dApp) ma na celu zastąpienie fizycznych pieniędzy zwykle przechowywanych w tradycyjnej skarbonce cyfrową alternatywą dla współczesnych zglobalizowanych rodzin”. Ta nisza rynkowa „nowoczesnych zglobalizowanych rodzin” (tj. Zainwestowanych w technologię i zainteresowanych rodziców) niewątpliwie obejmie narzędzie do nauczania swoich dzieci o bezpiecznym zarabianiu, oszczędzaniu i zarządzaniu pieniędzmi, zapewniając jednocześnie punkt wejścia do świat kryptowalut. O tym projekcie wiem w sumie tyle, że istnieje. Nie reklamuję czy recenzuję go a jedynie daję za przykład by zapytać jakie jest zdanie społeczności. Czy stargetowane głównie na dzieciaki krypto, ma szansę? Jak duże ryzyko sprzedania własnych dzieci (danych o nich) niesie ze sobą?
5  Other / Politics & Society / NWO vs OWO - what's your pick? on: January 23, 2020, 10:19:51 PM
It's more of a philosophical question however serious amount of politics was build around this notion throughout recent decades.
Bellow I'm trying to shortly introduce both ideas as a ideological essences of my (and not only) understanding. Please take a second and vote your opinion. Of course synthesis of both "ideals" is also welcome nevertheless I don't think such merge is even remotely possible. edit: O, I just realised that there are no polls in this section  Undecided  edit2: I'm blind  Cool

NWO key characteristics:
Physical and physiological is the nature of man. This nature as an excellent outcome of evolution determinates your existence, providing you with a mainframe of various, undefined and personal identity of your choosing. Libido dominance is inescapable as a natural result of biological life, endorsement of it is highly required and presents itself as the only sane choice, because hedonistic approach to existence emerged and is recognised as one of your natural rights. The word (logos) and will of majority is unquestionable and subordination to it presents itself as a requirement for your participation in life. Only individual satisfaction, within material plurality is possible and subjectively attainable.

O(old)WO key characteristics:
Metaphysical is the nature of man. Biology and physics are a form of unpleasant consequence of your choices, as such are unquestionably considered your fault and a reason for your feeling of guilt. Misery as your default state of existence shouldn't be considered as shameful but rather as a motivation for your personal journey towards reason and logic (Logos). Your only natural right, that is freedom, inescapably guides to your torment and damnation and as a result, total subordination to logos presents itself as a requirement for attaining the ultimate truth, effecting in a state of commonly acknowledged satisfaction.    
6  Economy / Currency exchange / Idena trading thread - Buy/Sell DNA here on: January 22, 2020, 03:33:06 PM
Idena OTC trading thread, trade your coins here.
Official Idena ANN thread
Idena.io website
7  Local / Polski / Dlaczego Bitcoin jest ciągle w fazie beta? on: December 25, 2019, 11:19:29 AM
Beta becie nierówna.

Bitcoin w wersji 0.1.0 został uruchomiony 9 stycznia 2009 r (Krótko po bloku Genesis).
Dzisiaj, ponad 4000 dni później, status otwartych beta testów wciąż obowiązuje. Dlaczego zarządzający projektem wykazują się tak daleko posuniętą ostrożnością? Z czego wynika ten przemożny konserwatyzm developerów?

Krótko po wydaniu Bitcoin, Hal Finney, pierwszy użytkownik beta Bitcoin (i odbiorca pierwszej transakcji Bitcoin) napisał na liście mailingowej SourceForge:
Hi Satoshi - I tried running bitcoin.exe from the 0.1.0 package, and
it crashed. I am running on an up to date version of XP, SP3. The
debug.log output is attached. There was also a file db.log but it was
empty.

The crash allowed me to start up a debugger, but there were no
symbols. The exception was at address 00930AF7. The displayed call
stack was 942316 called by 508936.

When I have a chance, I'll try building it, although it looks like it
would take me a while to acquire all the dependencies.

Hal
Windows XP nie jest już rozwijany i choć istotne łatki bezpieczeństwa nadal się ukazują, to system należy uznać już za porzucony.
Znajdował się on w fazie beta mniej niż rok a oficjalna premiera wersji 2600, przypadła na 24 sierpnia 2001 roku. Lata później, wciąż możemy natknąć się na doniesienia z sektora finansowego, dotyczące problemu aktualizacji systemu operacyjnego w bankomatach.
Banki (podobnie jak i my) otrzymały  informację, że Microsoft finalnie zakończy wsparcie dla systemu widows XP (ostrzeżenia w 2007 i 2010 r.). O żadnych niespodziankach zatem, mowy być nie może? Windows XP dosłownie stał się ramą, na której zbudowały się nowoczesne społeczeństwa. Stanowi to lekcję, z której Bitcoin, system operacyjny pieniądza elektronicznego, może się  czegoś pożytecznego "nauczyć". Gdy adopcja wejdzie w główny nurt i stanie się faktem, a systemy o znaczeniu krytycznym będą od siebie zależne, nie będzie już można cofnąć tego zegarka. Awaria, której doświadczył Hal w fazie beta, miałaby katastrofalne konsekwencje w krytpowalutowym świecie - rzeczywistych finansów.

Spokojniej panie dzieju

Bitcoin został wypuszczony na wolność i nie można go już „od-wynaleźć”.
The nature of Bitcoin is such that once version 0.1 was released, the core design was set in stone for the rest of its lifetime.
-snip-  
Satoshi wkrótce zaczął się obawiać, że przyjęcie, adopcja Bitcoina przekroczy tempo jego rozwoju. Dobrym przykładem takiego wydarzenia, niech będzie dla nas WikiLeaks. 5 grudnia 2010 r., Około dwa lata po wydaniu Bitcoin, Satoshi napisał:
The project needs to grow gradually so the software can be strengthened along the way.
I make this appeal to WikiLeaks not to try to use Bitcoin.  Bitcoin is a small beta community in its infancy.  You would not stand to get more than pocket change, and the heat you would bring would likely destroy us at this stage.
Bilockchain to ciągły i rozwijający się eksperyment o charakterze edukacyjnym. Zanim mieliśmy filmy instruktażowe z YouTube'a czy podcasty ze źródeł Bitcoin, trudno było znaleźć eleganckie i warte uwagi wyjaśnienia czym tak naprawdę jest protokół Bitcoina. Jeśli WikiLeaks przyjąłby Bitcoina zbyt wcze śnie, bariera wiedzy o nim, mogła by zacząć się rozpadać. Każdy mógł zrozumieć, jak bardzo (r)ewolucyjnym jest Bitcoin i jakie zagrożenia dla skostniałego systemu Aladyn ze sobą niesie.
Satoshi opublikuje swój ostatni post na forum tydzień później. WikiLeaks przyjmie Bitcoin sześć miesięcy później 14 czerwca 2011 r.
Przeskakujemy do lutego 2014 r. gdzie po raz pierwszy, sieć napotka problem plastyczności transakcji. Wersja 0.9.0 zostanie wydana 19 marca. Ówczesny główny zawiadowca Bitcoinów, Gavin Andresen, napisał w odniesieniu do stanowiska Mt Gox: „Niech przypomni nam to, że Bitcoin jest wciąż młody i eksperymentalny” podczas gdy samo Gox mówiło: "(protokół) bitcoin nie ponosi winy w związku z rzekomą kradzieżą BTC z naszej giełdy".

Wieści z fabryki IT

Tom Preston-Werner, współzałożyciel GitHub (gdzie Bitcoin jest obecnie hostowany / rozwijany) wyjaśnia proces tworzenia wersji oprogramowania.
Format w przykładowej wersji programu "x" 0.1.2 wskazuje, że 0=Główna, 1=Pośrednia, a 2=Łata. Tutaj znajduje się tabela wszystkich „drobnych” ulepszeń bez łatek pośrednich (systematyka SemVer).
Tom wyjaśnia również, kiedy to główna wersja jest przypisywana do rozwijanego oprogramowania:
„Wersja główna zero (0.1.2) jest przeznaczona do początkowego opracowania. Wszystko może się zmienić w dowolnym momencie. Publicznego interfejsu API nie należy uważać za stabilny… Wersja 1.0.0 definiuje publiczny interfejs API. Sopień, w jaki numer wersji jest zwiększany, zależy od tego publicznego interfejsu API i jego zmian ”.
Ed Felten, dyrektor Centrum Polityki Informatycznej w Princeton, nazwał Bitcoin „… walutą, której zasady są określane przez zarządzanie open source”. Rzeczywiście Bitcoin jest doskonałym przykładem projektu oprogramowania open source, który ukazuje Internet jako zdecentralizowany, a nie odgórny system hierarchiczny. Bitcoin pojawił się w tym samym czasie, gdy wprowadzono zasady e-demokracji opartej na współpracy. Wspólne uczenie się i adopcja to podstawowa zasada. Według Wikipedii „Bezpośrednia demokracja będąca częścią e-demokracji opartej na współpracy przenosi odpowiedzialność za tworzenie polityki z zespołów rządowych (z góry na dół) na kolektyw obywateli (od dołu do góry)”. Magazyn Bitcoin poinformował, że Bitcoin i Namecoin pojawiły się w projekcie raportu ICANN właśnie przed ogłoszeniem przez Stany Zjednoczone, że zrzekną się pozostającej kontroli nad Internetem. Można powiedzieć, że wykładnicza szybkość przyjmowania Bitcoinów wyprzedziła jego rozwój. Jednak w rzeczywistości ten nowy paradygmat zdecentralizowanego zarządzania oprogramowaniem opartym na otwartym kodzie źródłowym spowodował przedewszystkim masę krytyczną i być może wiodący wskaźnik, że cały internet zmierza w tę samą stornę.

Beta dziś, beta jutro, nazawsze beta!

Naukowo udowodniono, że przejście przez drzwi powoduje zapominanie. Nie róbmy z wersji 1.0.0 takich właśnie "drzwi". Gdy Gmail został wydany z wersji beta Google „umożliwiło ponowne włączenie etykiety beta („dla tych, którzy nadal lubią poprzedni wygląd”). Pozostawienie tej etykiety zachęciło zespół Gmaila do pozostania kreatywnymi i innowacyjnymi.
„To oprogramowanie eksperymentalne” ostrzega w sekcji pomocy Bitcoin-qt. Być może Bitcoin w wersji 1.0.0 będzie zawierał podobne ostrzeżenie? Tak jak w przypadku Gmaila programiści BTCqt pozostaną czujni, aktywni kreatywni, nie rozleniwią się? Nikt nie może być tego pewien. Jeśli kiedykolwiek zostanie wydany core w wersji 1.0, stanię się on portalem za którym pozostawimy wspomnienia o satoshim, o furum bitcoin, o Halu a jeśli szczęście dopisze to także i o systemie Aladyn... Być może jest to smutne lecz przyznajmy, że nieuniknione a ewolucjyjny eksperyment Bitcoin rozwijać się będzie dalej i dalej, poza granicę długości życia naszego pokolenia. Nowy elektroniczny świat i jego nieustanny rozwój w permanentnej wersji eksperymentalnej... niech będzie.
8  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / With this possibly upcoming crisis in mind... on: October 18, 2019, 09:46:11 PM
With this possibly upcoming crisis in mind, what you guys think about investing in stable coins standardised with fiats?
Is is even a thing, that they will sink like a stone, just like fiats will? Are there any mechanisms that can protect such stablecoins?
Or maybe, I have a misconception of the reasons for their existence and nobody is actually hoarding st.coins?
9  Other / Politics & Society / Global warming explained once and for all. IPCC says: nothing to worry about on: October 04, 2019, 04:44:12 PM
poptok1 along with the scientist counter Greta, don't panic!
Quote
Human activities are estimated to have caused approximately 1.0°C of global warming above pre-industrial levels, with a likely range of 0.8°C to 1.2°C. Global warming is likely to reach 1.5°C between 2030 and 2052 if it continues to increase at the current rate. (high confidence)
300 years or us burning stuff, made Erth to worm up a bit - big shocker  Roll Eyes
If we continue our way of living, Erth will get warmer +0.3°C, and that's it, look at the official chart below.
Turn off the electricity, stop the production, go full caveman and cool the planet down about 0.3°, or do nothing and enjoy your v8's?
Quote
Warming from anthropogenic emissions from the pre-industrial period to the present will persist for centuries to millennia and will continue to cause further long-term changes in the climate system, such as sea level rise, with associated impacts (high confidence), but these emissions alone are unlikely to cause global warming of 1.5°C (medium confidence).
Are they suggesting that the peak of warming has already have happen? I looks to me this way. There is a natural resistance, the wall to the warming. We can't warm the planet beyond a certain point, even if we wanted to. Sure, there are some consequences, AC is a must have basically and few rare bugs will be lost. I like my PC better anyway.   

Quotations taken from the official IPCC report.
Funny thing is that this is the exact report that this fear mongering girl is citing.
Read it for yourself as she asks... now to think of it, maybe this is her plan all along, to stop this madness by being mad?
Smiley Huh Cool

10  Other / Meta / Special badge for signature campaign managers? on: September 17, 2019, 08:05:39 AM
Special badge for signature campaign managers would be quite useful feature, i think but...there is always a but.
I have found myself posting to or about people who are not managers, or at least not the managers of the campaign in question.
Can something can be done about it? More importantly, should anything be done to address the issue?
Special colour codding for the coins, for the most renown people, may not be the best solution, it will only indicate that someone is a manager but question will remain, of which of the campaigns.
Requirement for the signature marker, maybe? But that would mean that introduction of a new global rule is mandatory.
How to tackle this? I know that most likely the best solution is no solution at all... but Cheesy here we go again.

If similar topics where discussed before, please link me to it.
11  Other / Ivory Tower / 22-04-2019 the day when something died on bitcointalk on: April 23, 2019, 12:09:33 PM
Signatures containing "yobit.net" are banned for 60 days.
local rule: (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

Extra, extra, read all about it!
              A collective responsibility was instantiated on famous discussion board, known as "the birthplace of Bitcoin" (electronic currency), in order to protect quality over quantity. It was reported that pressure from the community arose dramatically, rumours of wide spread, so called red tags, started to appear. Commotion among members of all ranks started from inconspicuous restart of defamed crypto-exchange known as Yobit. 
             The administrator of the bitcointalk.org forum decided to introduce a censorship for particular phrases, as a countermeasure to mob's dissatisfaction. Our reporter say; so far "only" signature box was bounded by the restrictions, future curtailments are yet unknown". An anonymous member in the rank of a Hero, called poptok2 (name altered for protection) states as follows; you don't get it, today another, tiny portion of your freedom was taken away from you, by force! Don't believe me? Look below, I did not typed this in to my(?) sig-box (advertising spot for members to promote various projects). When "they" will come after your sig-space, who will defend it? Censorship and false impression of handling things, that's what it is. This will continue and bitcoin will fall, mark my words (original spelling).
             Experts ask, what future awaits one of the last enclaves of free-speech throughout internet? Are people aware of the danger and unprecedented paradigm shift? How can this influence the image of exciting cryptocurrency world? What would Satoshi Nakamoto said to this potential debacle? Expect more reports on the matter in the upcoming weeks.

Werther forecast
Monday - sunny
Tuesday - partially cloudy
Wednesday - Huh  Grin   
12  Other / Meta / [code] function breaks the last posts list on: April 17, 2019, 07:07:35 PM
Was googling for solution, without any success.
I'm more than sure it was mentioned before, its just hard to find.
Are there any means to prevent such horrible page starching?
Any way to limit # code box, to make it look like a regular post?
13  Local / Polski / Ustaw[k]a 447 i bezpodstawne izraelskie roszczenia on: March 07, 2019, 06:18:27 PM
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5118051.msg50060368#msg50060368
Ciężki temat w sekcji Eng/politics and society. Kto może niech się wypowie, niechaj społeczność międzynarodowa zobaczy.
Apeluję o kulturę wypowiedzi i zapraszam do analizy, krytyki lub uzupełnienia treści.
14  Other / Politics & Society / Israel wants to extort 300,000,000,000 dollars from Poland on: March 07, 2019, 02:51:17 PM
     For a few decades Poland has been pressed by Israel, and recently even by USA, to pay compensation for heirless properties that in accordance with Polish inheritance law, were rightfully taken over by the Polish state.
Poland keeps refusing paying any compensation but the demands made by Jewish organisations only keep on growing, so clearly Poland needs to do something about it but fulfilling the demands would mean for Poland to be be literally colonised.
 
Heirless properties vs properties with heirs

     For clarity, any heirs have legal paths to claim compensations from Poland and many of them did that. The issue is about compensation for heirless properties. The amount demanded by the state of Israel is about $300 billions.
It is a multiplicity of Poland's budget.

Jews in Poland - a historical note.

     Jews have been living in Poland for at lest 750[1] years. They assimilated rather well with the society, mostly spoke Polish language and were good citizens. Jews in Poland have been enjoying full liberties as other Polish citizens did. Because Poland was their homeland Polish citizenship was the only citizenship they had. They were Polish citizens. In the census from 1931[2], out of 30m of Polish population around 3m were Jews. Poland had the highest number of Jews living in any country in the world, clearly, there must have been a reason why Jews chose to live in Poland in such great numbers. Jews were free to move to other countries but for some reason they chose to stay in Poland. The reason was obvious Jews knew that no other country would offer them greater freedom and privileges than Poland. So they did not move anywhere[3].
     During WW2, 6 millions of Poles died, of which 3 millions were of Jewish origin, that means overwhelming majority of Jews living in Poland died. Because most of Jews left no heirs, by law, properties they owned was taken over by Polish State. Such move was in accordance with Polish inheritance law that is no different that inheritance law in many other countries deriving its inheritance law from Roman Law. In the end, these Jews that where killed in German death camps, were mostly Polish citizens. They lived in Poland, they spoke Polish language, to lesser or greater extent were assimilated with Polish communities. Because the scale of the Holocaust was so vast, the number of empty, ownerless properties was also big. In Warsaw case, German bombing flatten[4] out the whole districts, so properties needed to be rebuild from the ground up.

Nuremberg Trials and German compensations

Today, 70 years after the war, Nuremberg Trials are not part of common knowledge. In today's dollars, Germans have paid 14,500,000,000 dollars[5] to Israel for the Holocaust.

Compensation claims

     From Israeli point of view Poles of Jewish origin that died in Holocaust weren't Poles. There were Jews, so the compensation is a must. For that to happen, Israel demands from Poland to break it's own inheritance law and create precedence or some sort of tribal inheritance law. From Polish point of view, there is no issue at all, because inheritance law makes the case crystal clear. If there are living heirs they have opened legal paths through Polish courts to claim compensation.
Organisation like World Jewish Congress or State of Israel, that in no way are representing Poles of Jewish origin that died in Holocaust, by Polish law have no right to demand any compensation whatsoever. By any objective legal measure, Poland hold the moral high-ground and does not need to worry about anything, however Israel is a superpower, both militarily and in media.

World Jewish Congress

     In 1996, a chairman of World Jewish Congress[6], Israel Singer[7], said:
More than three million Jews died in Poland, and the Polish people are not going to be the heirs of the Polish Jews. We are never going to allow this. (...) They're gonna hear from us until Poland freezes over again." If Poland did not satisfy Jewish claims it would be "publicly attacked and humiliated"[8]

US Senate bills S447 and H.R.1226

     Last December American Jewish faction entered the game of compensation for heirless property by passing two bills that aim at putting even more pressure on Poland to change it's own inheritance law. That is bill S.447[9] and H.R.1226[10] that are a complete legal(or rather illegal) dud[11][12]


1. https://en.wikipedia.org/wiki/Statute_of_Kalisz
2. https://en.wikipedia.org/wiki/Polish_census_of_1931
3. https://www.jewishvirtuallibrary.org/jewish-population-of-europe-before-the-holocaust-map
4. https://www.youtube.com/watch?v=Vx3aGiurRbQ & https://en.wikipedia.org/wiki/Destruction_of_Warsaw
5. https://en.wikipedia.org/wiki/Reparations_Agreement_between_Israel_and_West_Germany
6. https://en.wikipedia.org/wiki/World_Jewish_Congress
7. https://en.wikipedia.org/wiki/Israel_Singer
8. https://web.archive.org/web/20110719115337/http://zaprasza.net/a_y.php?mid=21357
9. https://www.congress.gov/bill/115th-congress/senate-bill/447/text?format=txt
10. https://www.congress.gov/bill/115th-congress/house-bill/1226
11. https://www.state.gov/documents/organization/78200.pdf
12. http://www.michalkiewicz.pl/do_sciagniecia/uklad_miedzy_rzadem_prl_a_rzadem_usa_dotyczacy_roszczen.pdf [indemnization
     agreement USA-PRL(Poland) July 16, 1960 polish version]


     In your posts please, stay away from anything related to Holocaust. I am bringing this up so that you don't have to. That chapter has been closed in Nuremberg a few decades ago. I am seeking a serious answer, political answer, on how Poland could play the ball, maintain moral high-ground, free itself from being bullied by Israel and USA and most importantly, avoid being taken over by Israel. What is the best political move that Poland can make to cease these compensation demands, made by no-heirs or by institutions that in no way represent Poles of Jewish origin that died of German national-socialists hands?

15  Bitcoin / Project Development / Are we ready to change the world? Chain'o'cracy on: February 27, 2019, 02:00:49 PM
Chain'o'cracy - blockchain based, direct election and referendum system - project phase: the idea is forming
note: this is meant to be a pro-publico-bono project

     The following idea must be attempted and completed at some point for our own sake. It is inevitable as the whole world is waiting breathless, are you ready to become a part of history? Nothing except splendour, recognition and appreciation is to gain here. If you're solely after the money, please look somewhere else, as this project is designed for greater good.
     Have you ever imagined, how the world would look if true, direct, trust-less democracy idea was possible? Like in the classical era of it's(democracy) invention, where every citizen was able to influence politics. The idea "they" fear the most. no more representatives, no expensive elections every few years, end to lavish election campaigns and all the waste they produce, no more corruptible, venal, lobbed politicians, only real votes by real citizens - thanks to blockchain ledger.
     The sketch for this system: Whole 'o' package should consists of one executable installer. Think of it as a wallet-like program, preferably available for Android and Linux terminals. Application should consists of three modules; government, citizen and press(miner). Gov. mode needs to be ready to accommodate the database(updatable but only up, no deletion optioną) of all citizens, with social-security numbers, names and unique feature like, the amount of tax return in past year etc. Encrypted database is used as the source for creating accounts(addresses) in citizen mode. No fake accounts possibility but results of the voting have to be anonymous. Mining difficulty should be set as low as possible and fixed, in order to allow low spec computers to participate in the network˛. Mining(press) mode should be available for everybody, making it incentivising for media platforms to run a miner in order to have all the referendum scores in real time and up to date. Votes(coins - votons) gathered by miners and in gov. account, should be redistributed among citizens accounts at the end of election phase. The same coinsł in circulation, pre-minted in gov. mode, based of citizen database size(amount of people).

ąDead people conundrum; giving option to delete accounts from db, makes in to big trust issues, votes of citizens who died may happen, how to prevent such event while maintaining anonymity? (this problem is also in existence today)
˛Security through pre minted hash as all coins are known, no new unauthorised votes are possible and the amount has to be fixed at 50(example) coins per account per year, to prevent "legislative diarrhea" (to many laws).
łPossibility for running out of votes exists! You have to be smart not to waste votons on bad legislature otherwise you will be left voiceless in your community for a year, or any particular period set by the state.
⁴Public forum will be necessary for posting documents, in read only mode through www. Preferably decentralised, in the cloud, devised in to language and basic topics sections, one agora for the entire world!

     Once again I ask all bitcointalkers of good will, can you help? Can you devote your free time, mind and skills? We can built it together, we have the technology! I'm just a man with a plan, obviously lacking in technical know how, if I could make it alone, I would but this have to be made complete and working from "day one", translated to all possible languages and tested... it's to big of a deal for one person. The idea is not perfect, I know but by planting this seed, I hope for something incredible to grow from it. It is the long awaited "power to the people", blueprint for global liberation.

Immediate critique:

-This is nwo technocracy!
No, if we could implement system for administrating law ideas, signed with 1voton. Everyone would be entitled to submit his proposals this way⁴. If another citizen recognises it as a good idea, he can upvote it with his voton and so on. Multiply signed papers, let say 9001votons, would be treated as lawful documents and have to be queued for voting at some point, automatically so no paper review by any officials is necessary. Think of votons as post stamps.
-People will vote themselves in to communism!
Like they not doing it right now... well they do, because this virus has infested the collective(yuck) mind. 'o' has the chance for sweep this slate clean. Such danger obviously exist and a systematic countermeasure may be necessary[?].
-Votons have value, they will be traded!
No, because citizen to citizen transactions are not possible, only citizen->gov.pool
-It's to radical, no one will use it!
One word, bitcoin. In two worlds, built it and they will come.
-You just want to get famous poptok1!
If any one likes to take over, then be my guest but if you somehow crook the idea for your own benefit... "then I will find you, and I will..." go full Liam Neeson on you. Yesterday I talked about this idea with HBKMusiK, I told him that this so huge that I'm actually scared of it. To be honest I would gladly move away myself in to e-shadows.

16  Other / Meta / Merit number indicator on showPost list ? on: February 16, 2019, 02:51:54 PM
Merit number indication on " show last post of this person" list.
Is this possible, is this a good idea, is this necessary and useful?

I think it may come in handy as a utility for campaign managers.
Most of campaigns today, exclude posts in local boards. Understandable cause polyglottism is ultra rare.
But if a manager could spot, that local community finds a post merit worthy then maybe he could consider including it as pBTC2p?
17  Bitcoin / Wallet software / What options for [btc]Lightning+NFC payments do we have today? on: February 10, 2019, 09:34:25 AM
Near Field Communication (NFC) and Bitcoin are in my opinion made for each other.
What choice in terms of services there are, besides those two below that I was able to find?
Preferably it's the software solutions that I would be interested in, not the physical cards.   

Plutus Tap & Pay - https://plutus.it/ -seems live, trustable?
ShakePay - https://shakepay.co/ -invite only, Canada only?

18  Bitcoin / Bitcoin Discussion / can I safely send BTC from SegWit to legacy wallet? on: February 02, 2019, 11:31:12 AM
Can I safely send BTC from SegWit to legacy wallet?
-Short answer is YES, you can.

Segwit --> Segwit = Cheap
Segwit --> Legacy = Cheap
Legacy --> Segwit = Standard

-Expecting some elaboration below, what are the risks, limitations and inconveniences.
19  Other / Archival / Maggiordomo for poptok1 on: January 24, 2019, 09:35:01 PM
📪 🚷 📫
BOT COMMUNICATION CHANEL
Please do not post here
👾
20  Economy / Digital goods / WTS" unique pixel-art wallpapers for your desktop / phone - limited offer on: August 31, 2018, 07:33:31 PM
Unique wallpapers drawn especially for you.
No Photoshop tricks, no ctrl-C ctrl-V.
Hand drawn pixel-art and hours of work for your pleasure.Example, note' compressed by host (view in new tab)

Options; resolution, aspect ratio, your set of 2 colours*, vertical or panoramic orientation, placement of ornament.

Pricing;**  ~720p=5$   ~1080p=10$  ~4K=20$

100% uniqueness guaranteed
 
Limitations: only on request, considerable waiting time, prepayment necessary, *no refunds **ornament takes ~20% of sheet space
Pages: [1] 2 3 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!