Bitcoin Forum
May 21, 2024, 02:30:58 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 »
21  Local / Konu Dışı / Kanal İstanbul Hakkında ne düşünüyorsunuz? on: August 16, 2018, 02:34:54 PM
Bildiğiniz üzere son torba yasa ile kanal istanbul projesinin yap işlet devret ile yapılması konusunda kanun çıkartıldı. Yaklaşık 20 milyar $'a mal olacak bu proje kimisine göre Türkiye'nin ihtiyacı olan bir proje, büyük bir kazanç sağlayacak kimisine göre gereksiz bir yatırım. Üstüne doğayı katledecek ve İstanbul'un fay hatları üzerinde büyük sorunlar oluşturacak.

Anket koymayı beceremedim ama siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ne biliyorsunuz?

(anket koymayı bilen birisi varsa tarif ederse anketi de ekleyeyim. Sözlü olarak ifade etmeyen olursa anket üstünde işaretleyerek de fikir beyan edebilirler.)
22  Local / Ekonomi / Albayrak: Dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız, IMF planı yok on: August 16, 2018, 02:23:27 PM
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, yabancı yatırımcılarla telekonferansla bir araya geldi. Albayrak "Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız" mesajı verdi. "Bir IMF planı yok" diyen Albayrak, doğrudan yatırım çekmeye odaklandıklarını belirtti. Bakan Albayrak, Halkbank'a bir ceza beklemediklerini kaydetti. Toplantıya 6 binin üzerinde yatırımcı katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yabancı yatırımcılarla telekonferansla bir araya geldi.

Albayrak yatırımcılara şu mesajları verdi:

"Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız. Türk bankacılık sistemi sağlıklı ve güçlü. Bankacılık sektörüne destekten tereddüt etmeyiz. Şirketler kısa vadeli yükümlülükleri karşılayabilir.

"MALİ DİSİPLİNDEN ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ"

Enflasyonu düşürmek en önemli önceliğimiz, mümkün olduğunca kısa sürede enflasyonu tek haneye indirmek istiyoruz.

Enflasyonla mücadelede Merkez Bankası'nın ihtiyaç duyduğu her türlü mali yaklaşımı sağlayacağız. Mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz.

"DAHA FAZLA MALİ SIKILAŞMAYI SAĞLAYACAĞIZ"

Daha fazla mali sıkılaşmayı sağlayacağız, yapısal reformlar önceliğimiz.

"SERMAYE KONTROLÜ HİÇ GÜNDEMDE OLMAYACAK"

Çerçeveler serbest piyasa doğrultusunda oluşacak, sermaye kontrolleri hiçbir zaman gündemimizde olmayacak.

"GÜVENİ ARTIRMAK İÇİN ADIM ATACAĞIZ"

Yatırımcılardan destek gördük, Türkiye ekonomisine güven devam ediyor. Güveni artırmak için her türlü adımı atacağız.

"BİR IMF PLANI YOK"

Türkiye, serbest piyasa yaklaşımından sapacak bir kriz döneminde değil.  Bir IMF planı yok. Doğrudan yatırım çekmeye odaklandık.

"ÇOK CİDDİ HARCAMA KISINTISINA GİDİLECEK"

Hükümet çok ciddi bir harcama kısıntısına gidecek, gelir tarafında da pozitif performans gözlemliyoruz.

Para politikası enflasyonla tek başına mücadele için yeterli değil. Para ve maliye politikasının koordineli ve dengeli olması gerekiyor. Yeni bakanlık ve para politikasının koordinesi önemli.

"HALKBANK'A CEZA BEKLEMİYORUZ"

Halkbank'a bir ceza beklemiyoruz. Kamu bankalarının yardıma ihtiyacı olursa hükümet onların yanında olacak

"EK FONLAMA KAYNAKLARI AÇIKLAYACAĞIZ"

Birkaç hafta içinde ek fonlama kaynakları açıklayacağız.

"DAHA ILIMLI BİR BÜYÜME BEKLİYORUZ"

Yeni makro ihtiyati tedbirler, sıkı makro ve mali politikalarla daha sürdürülebilir bir büyümeyi yakalayacağız. Daha ılımlı bir büyüme bekliyoruz.

ABD yaptırımları sorunu ile birçok ülke karşılaşıyor, koordine olmamız gerekli. "

6 BİNDEN FAZLA KATILIM

Toplantıya katılan yabancı yatırımcıların toplamı 6 binin üzerine çıktı.

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/son-dakika-albayrak-dalgalanmalardan-daha-guclu-cikacagiz-imf-plani-yok,6xU7oulLQ0OAz7Z14rkb8w?_ref=infinite
23  Local / Ekonomi / Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'saldırıların bir müddet daha süreceği açıktır' on: August 13, 2018, 05:25:05 PM
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de büyükelçilere yaptığı toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle serbest piyasa ekonomisi kurallarından asla taviz verilmeyeceğinin altını çizen Erdoğan, döviz kurundaki gelişmelerin ekonomik temeli yok, saldırıların bir müddet daha süreceği açıktır, dedi.

Konuşmada öne çıkan açıklamalar:

Görünen köy kılavuz istemez. Türkiye diğer alanlarda olduğu gibi ekonomide de bir kuşatma ile karşı karşıya kalarak Gezi olayları ile başlayan 17-25 Aralık'la devam eden 15 Temmuz'la bir üst aşamaya taşınan saldırıların devam edeceği açıktır. Son yıllarda terörden ekonomik manipülasyonlara maruz kalmamızın sebebi milli menfaatler konusunda tavizsiz tutum takınmamızdır. Siyasetin yeniden vesayetin eline geçmesine izin vermedik. Terör örgütleri üzerinden kurulan oyunları deşifre edip önüne geçtik. Suriye'de etrafımızda oluşturulmaya çalışan terör koridoruna izin vermedik.Döviz kurundaki gelişmelerin ekonomik temelinin olmadığını, ülkemize saldırı niteliği taşıdığı herkesin tespitidir.Dünya Ticaret Örgütü var, atılan adımların bu örgütün umdeleriyle alakası var mı? Ben yaptım oldu diyemezsin. İstediğin kadar başkan ol. Akşam yatıp sabah kalkıp demir çeliğe şu kadar vergi koydum diyemezsin. Bir yandan stratejik ortak olacaksın, diğer yandan ayağına kurşun sıkacaksın. Böyle bir şey kabullenebilir mi? Bizim bunlara eyvallah dememiz mümkün değildir. Yaşadıklarımızın krizlerle ilgisi yoktur. Bambaşka bir durum ile karşı karşıyayız. Şu anda bizim bu olaylar karşısında temkinli şekilde attığımız adımlar var, atacağımız adımlar var, çeşitli planlarımız var.

Biz kur şöyle oldu, böyle oldu demek suretiyle battık, bittik böyle bir şey yok. Türkiye'nin ekonomik dinamikleri sağlamdır. Bu konuda rahat olun. Ülke olarak serbest piyasa ekonomisi kurallarından taviz vermedik. Sosyal medya üzerinden birçok ekonomik terör kişilikleri var. Bunlara karşı da yargımız tedbirlerini almıştır, üzerine gidiyor. Sen benim hafıza kayıtlarımı nereden okuyorsun? Neye göre bunu söylüyorsun? Bunlar ihanet şebekesi. Ama biz bunlara yüz vermeyeceğiz. Gereği neyse gereken bedeli ödeteceğiz. Bunların da inlerini başlarına geçireceğiz. Türkiye'yi milyonların umudu haline biz getirdik. Ülkemize yönelik artan saldırıların hedefi asla şahıslar, partiler, kurumlar değildir. Her alanda böylesine düşmanca tavır içine girilmesinin gerekçesi yoktur. Burada amaç bağcıyı dövmek, bağcının dişlerini dökmek, ciğerini sökmektir. Türkiye'nin hedeflerinden vazgeçirmektir. Hangi bahane ile yapılırsa yapılsın operasyonun gerçek hedefi budur. Bu saldırılardan alnımızın akıyla çıkmamız milletimizin desteğiyle mümkündür. Kalıpları aşmak, ezberleri bozmak zorundayız. Ya bir yol bulacağız, ya bir yol bulacağız. Bunun başka çıkışı yok. Bu oyunu hep birlikte bozacağız.

Hukuk namına hukuksuzlukları bize kimse dayatamaz. Bizim kırmızı çizgilerimiz bellidir. Gazi Mustafa Kemal'in ifadesiyle "Yurtta sulh cihanda sulh" temel prensibimizdir. Devletlerin başarısının sırrı savaşa hazır olmaktır. Biz hazırız, her şeyimizle hazırız.

Döviz kurundaki gelişmelerin ekonomik temeli yok, saldırıların bir müddet daha süreceği açıktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Temkinli şekilde attığımız ve atacağımız adımlar var, kimsenin sistemi yavaşlatmasına müsaade edemeyiz. Türkiye'nin ekonomik dinamikleri sağlamdır. Döviz kurunun ekonomi içinde makul seviyesi ne ise en kısa zamanda oraya gelecek. Serbest piyasa ekonomisi kurallarından asla taviz vermeyeceğiz' dedi

kaynak: https://tr.investing.com/news/forex-news/cumhurbaskan-erdogan-saldrlarn-bir-muddet-daha-surecegi-acktr-531169
24  Local / Konu Dışı / Bu vekiller bu partiler ne işe yarar? on: August 11, 2018, 02:30:25 PM
Şu an Türkiye'de anlam veremediğim şeylerden birisi de bu partilerin ve seçilmiş vekillerin ne işe yaradığı. Meclisin tatilde olduğunu biliyorum 1 Ekime kadar tatildeler de ülke şu anda normal şartlar altında değil ki.

Hani doktorsun. Yıllık izindesin ve tatilde çok güzel gülüp eğleniyorsun. Bir anda denizde birisi boğuluyor işte can kurtaran sahile çıkarıyor gidip bakmaz mısın? Hatta insani duygularına göre gerekirse hastaneye kadar bile eşlik edersin.
Polissin yine yıllık izindesin. Karşında bir olay çıktı. Etrafta senden başka tek tük insan var. Bana ne a.ına koyim ben izindeyim gitsinler polisi mi arasınlar dersin yoksa müdahale etmeye mi çalışırsın.

Ya resmen ABD ile kavga ediyoruz şu anda heyetler gidip geliyor, telefon trafiği, bizden bir şeyler istiyorlar biz de onlardan, yok yaptırım yapılacak mı yapılmayacak mı ne kadar yapılacak, dolar daha ne kadar çıkacak, ülke bundan ne kadar etkilenecek hiç bi takmıyorlar bu partililer ve liderleri. Gördüğüm bir tek başkan var yanında damat. Arada da AKP'li bir yetkili bir açıklama yapıyor. Ee diğerleri?

Ulan meclise gidip oylamada bile uyuyorlar zaten ona bile sesimiz çıkmıyor artık. Mazbatayı aldıktan sonra meclise uğramış uğramamış kimse umursamıyor zaten.

biri diyor kurultay isteriz diğeri diyor olmaz 30 imza eksik kurultay murultay olmaz. yok kurultay isteyeni kovarım partiden falan (sanki babasının işyerinde çalışan elemanına laf söylüyor), biri diyor istifa ediyorum yok etmiyorum vazgeçtim geri dönüyorum.

Hani önceden soruyordum. Muhalefet, iktidar partileri hiç farketmez hangi milletvekili ne işe yaramış. Kaç tane milletvekili el kaldırmaktan başka bir şey yapmamış da artık bırak çalışmayı dükkana da uğramaz oldu bunlar.

Ya birisi de çıkıp desin ki tatilmiş matilmiş. sikerler bu tatili toplayın meclisi açın. Bilgi alalım abd ile ne durumdayız. Kafa yoralım nasıl bir şey yapabilir. Biz de bilgilenelim halkta bilgilensin. Meclisi açmıyorsanız bile abi ne durumdayız diye bir araştırmanın içine girsin bir açıklamaya çalışmanın içine girsin şu belirsizlikleri bir ortadan kaldırmaya çalışalım desin ama yok. Hepsi şu anda yatan maaşlarını sayıyorlar.

Aha yerel seçim geliyor. Bu şartlar altında yatan vekiller partililer kimden ne yüzle oy isteyecekler. Bu gün bile ses çıkarmayan, soru sormayan, çalışmayan, çözüm aramayan, ortaya bir şey koymaya çalışmayan insanlar kimden ne oyu isteyecek. Bunlar gibi partililer olduğu müddetçe Türkiye boktan kurtulmaz, bu iktidar da yerinden oynamaz.

ha belki bir şey yapamayacaklar, belki çalışmaları hiç bir işe yaramayacak ama hiç olmazsa Türkiye bunların derdiymiş, Türkiye için çaba harcıyorlar diye görelim. Seçtiğimiz vekiller Türkiye'yi dert etmişler bu problemi başarıyla çözemeseler bile yapar abi bunlar diyelim. Tamam başkanlıkmış yetkileri kısıtlanmış ama bu bahaneye ayak uydurup yatmaktan başka bir şey değildir.

Ha belki de ben yanılıyorumdur. Medya bunların sesini tamamen kesmiştir. Belki de çaba gösteriyorlardır da ben görmüyorumdur. Eğer öyle bir şey varsa gören duyan varsa bilgilendirirse sevinirim.
25  Local / Ekonomi / Başkan ve Bakanın açıklamalarından sonra dolar on: August 10, 2018, 01:59:09 PM
Normalde oturup da böyle uzun uzun izlemem de ekonomi bu hale geldikten sonra bir izleyeyim dedim.
Konuşmalar dolar 6 eşliğinde başladı. Başkan yine uzun uzun gaza getirdi insanları. korkmayın bu oyunları tekrar bozacağız. türkiye güçlü ülkedir falan filan. bunlar eşliğinde dolar 6.30 liraya kadar ulaştı. Konuşmanın sonuna doğru biraz düştü herkes bakan albayrağın açıklamalarını bekliyordu bu sefer de.

Sonuna kadar izledim konuşmayı her maddeden sonra dolar yükseldi. Ha açıklama dersek? ne açıkladı ne konuştu? boş boş yarım saat boyunca ağzında laf geveledi. Bu sırada dolar ne oluyordu? yükselişine devam ediyordu.
Aranızda izleyen olmuştur. Abi konuştu ama şuna değindi çok güzel değindi diyebileceği bir yer var mı? veya bir cümle, sadece bir cümle bile yeter.

Arada bir de Trump'ın Türkiye ile aramız bozuk tweeti girince hızını daha da arttırdı. Şu anda ne oldu? 1 dolar 6.60 tl. sabahtan akşama kadar tl %10 daha değer kaybetti. Hele devleti ve maliyeyi yöneten insanların beklenen konuşmaları yaptığı bir günde tl %10 daha değer kaybetti.

Kriz içimize kadar girdi ne zaman kabul edecekler?
26  Local / Konu Dışı / Torba yasa resmi gazetede yayınlandı. on: August 03, 2018, 08:06:26 AM
İçinde bedelli askerliğinde olduğu torba yasa Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak bugün resmi gazetede yayınlandı.

Bedelli başvuruları bugünden itibaren 3 ay içinde başvuru yapabilecek. Bedelli askerlikten faydalanmak isteyenler 15bin lira ödeme ve 21 günlük temel askerlik eğitimi alacaklar. 21 günlük eğitim için başvuru sayısına göre 5 veya 6 alımla tamamlanacağı söyleniyor ama başvuru sayısına göre netleşecek. aynı zamanda yurtdışında olanlar 2000 euro ile ve 21 gün temel eğitimi internet üzerinden uzaktan eğitim şeklinde yapılacak.

Torba yasada diğer kabul edilen maddeler; kanal istanbul ve benzeri su yolu projeleri yap-işlet-devret ile yapılabilecek.

torbada diğer kabul edilen yasalar için; http://www.finansgundem.com/haber/bedelli-askerlik-de-icinde-torba-yasa-resmi-gazetede-yayimlandi/1331679

bedelli bekleyenlere olsun
27  Local / Konu Dışı / İnce ne yapmaya çalışıyor? on: July 29, 2018, 10:27:53 PM
CHP'li muhaliflerin açıklamalarına göre 630'a yakın imza topladı pazartesi ile beraber 700'e ulaşacağını düşünüyorlar.

Muharrem incenin yaptığı açıklamaya göre;
"Yarın 1250 arkadaşımız imza vermezse, ben çekilirim kenara"CHP’nin 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Muharrem İnce, Halk TV’de canlı yayında konuştu. Kurultay süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan İnce, “Önümüzde ‘Yerel seçimler var kurultay yapılmaz’ diyorlar, İYİ Parti, Ak Parti yapıyor, biz neden yapmıyoruz? 500, 600 imza ile değil 900-1000 imza ile olmalı. Hepsini yarın saat 10:00’da noterlere çağırıyorum. Yarın  bin 250 arkadaşımız imza vermezse, ben çekilirim kenara. 50 günde neler yaptık, 500 günde neler yapabiliriz, varın siz düşünün. Yapacağımıza, başaracağımıza inanıyorum. Türkiye’nin kaderi 1250 delegenin vicdanına bağlı” dedi.
“sokak ne diyorsa onu yap güzel kardeşim”

Delegelere seslenen İnce, “Bin 250 arkadaşıma sesleniyorum: Kılıçdaroğlu’nu da, İnce’yi de, belediye başkanını da dinlemeyin. Bunların hepsinin bir hesabı vardır. Sokağa çıkın, sokak ne diyor onu dinleyin. Bir milyon 250 bin üyemiz var. Oyumuz 15 milyon… Sokağa çık sor, sokak ne diyorsa onu yap güzel kardeşim. Sokak sana değiştir diyorsa yarın git imzanı ver” ifadelerini kullandı.

kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/ince-1250-arkadasimiz-imza-vermezse-ben-cekilirim-kenara-2547643/

normal şartlarda 625 tane imza kurultay için gerekli sayıyı oluşturuyor. ince neden bütün delegelerden imza istemiş olabilir?

1. öyle bir olasılık yok zaten ben de hiç uğraşmam ne gerek var.
2. bütün adaylar seçenek ben olsam da olmasam bile bir kurultay istesinler ve kozlarımızı paylaşalım.
3. son seçimde ne olduğumu herkese gösterdim eminim ben bu sayıya ulaşacağımdır.
28  Local / Ekonomi / Çin'den 3.6 milyar dolarlık kredi on: July 29, 2018, 05:34:55 AMHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Senato Dış ilişkiler Komisyonu Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan tasarıyı kabul etmesinden hemen önce dikkat çeken bir mesaj paylaştı. Albayrak, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, mayıs ayında gerçekleştirdikleri Çin seyahatindeki görüşmelerin meyvesini verdiğini belirtti ve kredi çekildiğini duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Mesajda Çinli finans kuruluşlarından, enerji ve ulaştırma sektörü yatırımları için özel sektör, kamu kurumları ve bankalara sağlanacak 3,6 milyar dolarlık kredi paketinin tamamlandığına dikkati çeken Albayrak, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Albayrak, mayıs ayındaki Pekin ziyareti sırasında Uluslararası Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC) Başkanı Yi Huiman ile görüşerek, Türkiye’deki enerji yatırımlarında finansman ve uzun vadeli stratejik iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunmuştu.

kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/bakan-albayraktan-dikkat-ceken-mesaj-2543018/
29  Local / Konu Dışı / Tasarruf tedbirleri belediyelerle başladı. Kesintiler %30 on: July 29, 2018, 05:27:05 AM
Tasarruf tedbirlerine belediyelerden başlandı. Belediyelere önümüzdeki ay aktarılacak kaynağın yüzde 30’unun kesileceği bilgisi verildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın kamuda tasarruf tedbirlerini almaya başladıklarını açıklamasının ardından ilk işaret belediyelerden geldi. Belediyelere, önümüzdeki ay aktarılacak kaynağın yüzde 30 oranında azalacağı yazılı olarak bildirildi. Karayolları ve Devlet Su İşleri başta olmak üzere yatırımcı kurum ve kuruluşlara da ödeneklerde kısıntıya gidileceğinin sözlü olarak bildirildiği ifade edildi.

Seçim öncesinde yapılan yüklü harcamalarla bazı kamu gelirlerinden vazgeçilmesi sonucu bütçede oluşan devasa açığın önümüzdeki dönemde kamu yatırımlarında ani frene, cari harcamaların da adeta bıçak gibi kesilmesine yol açabileceği belirtiliyor. Bütçe açığı, özellikle seçim harcamalarının etkisiyle ilk 6 ayda 46.1 milyar lira, seçimlerin yapıldığı sadece haziran ayında da 25.6 milyar lirayla olağanüstü seviyeye çıkmıştı. Önümüzdeki ay emeklilere verilecek yaklaşık 12 milyar liralık bayram ikramiyesinin bütçede ödeneği olmadığı, bu nedenle o ödemenin de hem borçlanmada hem de bütçe açığında ilave artışa yol açacağı, bu harcama için de ilave tasarruf gerektiği bildirildi.

NAKİT SIKINTISI VAR

Edinilen bilgilere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan belediyelere yapılan bildirimde, önümüzdeki ay aktarılacak ödeneklerin yüzde 30 civarında düşeceği bilgisi verildi. Ödeneklerin düşecek olmasının, nakit sıkıntısı yaşayan, vadesi gelen borçlarını ödemekte güçlük çeken bir çok belediyede şok etkisi yarattığı ifade edildi. Bazı belediye yöneticileri, ödeneklerin yüzde 30 düşecek olmasının Albayrak'ın açıkladığı tasarruf önlemlerinden kaynaklandığını belirtirlerken, bazı belediye yöneticileri ise ödenek düşüşünün bütçenin vergi gelirlerinde yaşanacak azalmadan kaynaklandığını ifade ettiler.

Bütün kurumlara sözlü talimat gitti

Belediyelerin yanı sıra tüm kamu kurum ve kuruluşlarına da ödenek kesintileriyle ilgili sözlü talimatlar gittiği belirtildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan kurumlara yapılan bilgilendirmede, tasarruf önlemlerine bütün kurumların harfiyen riayet etmesinin istendiği ifade edilirken, ödenek aktarımında yaşanacak yavaşlamaya bütün kurumların şimdiden hazırlıklı olması gerektiği bilgisinin iletildiği öğrenildi. Bilgi veren kaynaklar, kamu kurumlarının alacaklılarına Şeker Bayramı öncesinde bir miktar ödeme yapabildiğini, sadece Karayolları Genel Müdürlüğü'nün müteahhitlere 3 milyar liradan fazla günü geçmiş borcu olduğunu söylediler.

kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/belediyelere-tasarruf-soku-2546703/
30  Local / Konu Dışı / Profesyonel orduya kadar tek tip askerlik açıklaması on: July 28, 2018, 01:29:14 PM
3 ayı zorunlu 6 ayı bedelli askerlik
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü ettiği askerlik sisteminin detaylarına SÖZCÜ ulaştı. 9 aylık tek tip askerlik sistemi geliyor. 3 aylık temel eğitimden sonra 6 ay boyunca asgari ücret tutarını ödeyenler terhis edilecek. Askerde kalanlara ise 6 ay boyunca asgari ücret ödenecek...


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de bir daha bedelli askerliğe gerek kalmadan, yeni ve kalıcı bir askerlik sistemi getireceklerini açıkladı. Yeni sistem için de farklı alternatifler üzerinde çalışılıyor. Bu çalışmalarda ‘'Vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda olması, eğitimli insan gücünden daha uzun ve etkin biçimde yararlanılması'' ilkesinden yola çıkıldı. Bugüne kadar “Uzun dönem erlik, kısa dönem erlik, yedek subay, bedelli, dövizli ve kamuda çalışma” biçiminde uygulanan askerliğin, profesyonel orduya geçilene kadar, herkes için 9 ay süreyle ve tek tip olması öngörülüyor. 3 ay temel eğitim yapılması, kalan 6 ayın kıtada geçirilmesi ve yedek subaylığın da tamamen kaldırılması planlanıyor.

ASGARİ ÜCRET ÖDENECEK

Ön çalışmaya göre profesyonel orduya geçilip uzman erbaş sayısı yeterli seviyeye ulaştığında, askerlik yükümlülüğü her yurttaş için zorunlu ve 3 ay temel eğitimden sonraki 6 ay da bedelli olacak. 6 ay için aylık asgari ücreti ödeyen terhis edilecek. Para ödemeyip askerde kalanlara ise her ay asgari ücret tutarında maaş verilecek. Yurtiçi bedelli askerlik de artık gündeme gelmeyecek.

Yapılan çalışmalarda tek tip askerliğin sakıncaları da ortaya konuldu. Bu sistemde, eğitimliler ile eğitimsizler arasında fark kalmayacak. Yüksek okul mezunu ile ilkokul mezunu bile olmayan genç, aynı süreyle askerlik yapacak. Gençler bir an önce hayata atılmak için üniversite eğitimini ikinci plana iterek askere gidecek.

TUGAYLAR PROFESYONEL

Halen 6 komando tugayına yedek subaylar ve erler alınmıyor. Bu 6 tugay subay astsubay ve uzman erbaşlardan oluştu ve terörle mücadelede görev alan kadro profesyonelleşti. Daha önce tümen-alay esasına dayalı olan kuvvet yapısı da, tugay-tabura çevrildi. Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Özel Harekat taburları, Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı komando tugayları, sabit konuşlu iç güvenlik taburları ve destek unsurları da profesyonel askerlerden oluşuyor.

kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/3-ayi-zorunlu-6-ayi-bedelli-askerlik-2541073/
31  Local / Konu Dışı / Devlet işini yapmazsa halk böyle cezasını keser işte. on: July 12, 2018, 08:42:52 AM
Ankara Demetevler'de çocuğunu taciz eden adamı yakalayan baba tacizcinin cinsel organını defalarca bıçaklamış.

Halkın kendi cezasını kesmesi hususunda ne kadar rahatsız olsam bile devlet bu sapıklara ceza vermedikçe zaaf gösterdikçe halk gerekeni yapacaktır. Bunu yapan babanın ellerinden öperim. Yapılması gereken yapılmıştır.

Ha inşallah doktorlar da bu konuda hassas davranmıştır da yeminlerine sadık kalarak tedaviyi uygular fakat herhangi bir anestezi uygulamadan yaparlar o işlemleri. Çeksin acısını ve unutamasın bu acıyı hiç bir zaman.

Ankara'da Baba, Kızını Taciz Ettiği İddia Edilen Adamı Sokak Ortasında Hadım Etti
Ankara Demetevler'de baba, kızını taciz ettiği iddia edilen adamı, sokak ortasında yakalayarak cinsel organının bulunduğu yerden 3-4 defa bıçakladı.

Uzun uzun haberi paylaşmıyorum okumak isteyen için
kaynak: https://www.haberler.com/baba-kizini-taciz-eden-sapigi-sokak-ortasinda-11036007-haberi/
32  Local / Konu Dışı / Soma Faciası davasında karar on: July 11, 2018, 12:06:03 PM
4 yıl önce soma faciasında 301 can hayatını kaybetmişti. Bugün davası gerçekleştirildi. Soma Holding yönetim kurulu başkanı beraat etti. Diğer yandan Soma Kömür işletmeleri A.Ş yönetim kurulu başkanı, genel müdür, işletme müdürü gibi kömür işletmelerine ait müdürler hapis cezaları aldı.

Can Gürkan Yönetim kurulu başkanı  15 yıl
Ramazan Doğru genel müdür  22 yıl 6 ay
Akın Çelik işletme müdürü  18 yıl 9 ay
İsmail Adalı teknik müdür  22 yıl 6 ay
Ertan Ersoy teknik nezaretçi  18 yıl 9 ay


bunların haricinde vardiya amirleri, nezaretçiler, ocak yöneticisi, havalandırma mühendisi ve iş güvenliği uzmanıda 7 yıl 6 aydan 11 yıl 8 aya kadar ceza aldılar.

Belki 301 kişiyi öldürmenin cezası 15 yıl değildi fakat beni sevindiren bari bu sefer holdinge ulaşılmasa bile şirket yöneticilerinden birileri cezalandırıldı diye sevindim.

Ha yine biliyorum asıl cezalandırılması gerekenler bu holdinglerin başındaki vampirler. İnsanların hayatlarını çalan, kanını emen vampirler.

kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/soma-faciasi-davasinda-karar,JVrCwDa30kabX4fibVXgHA/up7R0Y2NsEOB09vN3Ke1Ew#up7R0Y2NsEOB09vN3Ke1Ew

kaynak: http://www.haberturk.com/manisa-haberleri/15902959-somadaki-maden-faciasi-davasi

Yinede tekrar etmekte fayda var ölen 301 kişinin günahları affolsun, mekanı cennet olsun. Allah ailelerine sabır versin.
33  Local / Konu Dışı / Türk Telekom'da yönetim, alacaklı bankalara geçiyor on: July 07, 2018, 09:58:23 AM
Türkiye tarihinin en büyük özelleşmesi 2011 yılında yapılmıştı. Türk telekomun hisselerinin %55'i 6 milyar 550 milyon $'a Suudi merkezli Oger şirketine satılmıştı. Oger şirketi bu %55 hissesini göstererek yerli ve yabancı 29 bankadan 4.75 milyar dolar'lık kredi çekmişti. Ancak taksitlerini geri ödeyememişti. Bankalar krediyi yeniden yapılandırma müzakerelerinde teminat hisselere karşılık şirketi devralmayı değerlendiriyorlar.

Haber:

Türk Telekom'dan kredi alacağını tahsil edemeyen bankalar Özel Amaçlı Kurum (SPV) sistemiyle şirketin çoğunluk hissesini devralıyor. Akbank, Garanti ve İş Bankası, Türk Telekom'daki yüzde 55'lik Ojer Telecom hissesini devralmak için Rekabet Kurumu'na başvurdu.

Lübnanlı Hariri ailesine ait Dubai merkezli Saudi Oger'e bağlı olan Ojer Telecom (Otaş) çatısı altındaki Türk Telekom'a 4.75 milyar dolar kredi sağlayan bankaların şirketi devralmak için SPV ("Special Purpose Vehicle": "Özel Amaçlı Kurum") kurma sürecinde son aşamaya gelindi.

Konu mayıs ayında gündeme gelmiş, bankaların Türk Telekom'un yönetimini üstleneceği haberleri duyulmuştu. Nitekim bu konuda daha somut bir adım SPV kuruluş haberleriyle geldi.
Bloomberg'de yer alan haberde bankaların Otaş'a verdikleri krediyle orantılı olarak SPV'den pay alacağı ifade ediliyor. Uluslararası bankaların ise vergi nedenlerinden dolayı ayrı bir kurum oluşturacakları belirtiliyor.

Ojer Telecom, 2013 yılında Türk Telekom'da sahip olduğu yüzde 55 hisseyi teminat göstererek 4.75 milyar dolar tutarında kredi almış ancak kredinin taksitlerini geri ödeyememişti. Bankalar krediyi yeniden yapılandırma müzakerelerinde teminat hisselere karşılık şirketi devralmayı değerlendiriyorlardı.

EN BÜYÜK KREDİTÖRLER: AKBANK, GARANTİ VE İŞ BANKASI

Otaş'a kredi sağlayan 29 yerli ve yabancı bankalar arasında Akbank'ın 1.7 milyar dolar, Garanti Bankası'nın 1 milyar dolar, İş Bankası'nın 500 milyon dolar alacağı bulunuyor. Kredi verenler arasında BNP Paribas ve Deutsche Bank da bulunuyor.

kaynak: https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201807051034160183-turk-telekom-yonetimi-alacakli-bankalar/
34  Local / Konu Dışı / Zamlara yetişemiyoruz artık o yüzden tek başlık altında topluyorum. on: July 06, 2018, 03:24:41 PM
Doğalgaza yapılan zam: %20'lik zam (1 Temmuz 2018 itibari ile)
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1013313/Dogalgaza_yuzde_20_zam.html

edit: doğalgaza tekrar zam:  Doğalgaza %9 - %14 olarak zam geldi. Konutlarda %9 büyük işletmelerde %14 (1 Ağustos 2018 itibari ile)
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/elektrik-ve-dogalgaza-zam-40914402

edit: doğalgaza tekrar zam: Konutta %9 sanayide %14 zam geldi. (1 Eylül 2018 itibari ile)
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201809011035001087-elektrik-dogalgaz-zam/

edit: doğalgaza tekrar zam: Konutta %9 sanayide %14 (1 Ekim 2018)
https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/10/02/dogalgaz-ve-elektrige-fiyat-duzenlemesi

Avrasya tüneli geçiş ücretlerine zam: %21'lik zam (1 Temmuz 2018 itibari ile)
otomobil geçiş ücreti 19.20 TL'den 23.30 TL %21 zam
minibüs geçiş ücreti 28.80 TL'den 34.90 TL %21 zam
https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/avrasya-tuneli-ucretlerine-zam-geldi-2496242/

Alkol ÖTV'sine zam: %15.5 zam  (3 Temmuz 2018 itibari ile)
Ötv'ye yapılan bu zam içki fiyatlarına %12.5-13.5 arasında yansıyacak
https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/07/04/alkollu-ickilere-otv-duzenlemesi-geldi-4-temmuz-2018-guncel-alkol-fiyatlari

Kredi kartları azami faiz oranları: %7.5 arttırıldı (1 Temmuz 2018 itibari ile)
gecikme faizi 2.34 'ten 2.52'ye çıktı
https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/kredi-kartlari-faiz-oranlari-arttirildi-2495239/

tahvil faizleri: buna kısa dönemli bakmak yerine geçen yıl aynı döneme göre bakıyorum.
geçen yıl bu günlerde %11 olan tahvil faizi neredeyse 2'ye katlayarak %20'yi aştı.

memur ve emekli maaşlarına yapılan zam: %9.17 zam yapıldı. Zaten bu zam daha şimdiden eridi.
http://www.mynet.com/haber/guncel/emekli-maasi-ne-kadar-oldu-ssk-bag-kur-emekli-maaslarina-ne-kadar-zam-geldi-4246220-1

Asgari ücret: zam yok


sigara: sigara konusunda net bir şey konuşulmuyor vergi oranları falan değiştirilmiş. Yakında zammı görmemiz muhtemel.

edit: 9 lira altı fiyatta olan sigaralara vergi oranlarının değişiminden dolayı 50 kuruşluk zam yapılmış. 8 liralık sigaralar 8.50 tl olmuş
Kurbanlık: en az %10 oranında bir zam bekleniyor. Bu kadar maliyet artışına göre kurbanlık fiyatlarının %10 artması hiçbir şey değil. Tahminim daha da fazla olması yönünde.
https://www.ntv.com.tr/video/ekonomi/kurbanlik-fiyatlarina-yuzde-10un-uzerinde-zam-bekleniyor,tZW7qFfB4E2JmQb62GVOGg


edit 1:
Konut kredisi faiz oranları: 10 mayısta 500bin tl'ye kadar 10 yıllık konut kredilerin faiz oranı 0.98'e düşürülmüştü. şu anda daha yüksek oranlara çıktı.
ziraat, halk vakıfbank için 1.24'e çıkan faiz özel bankalar için 1.62'lere kadar çıkıyor.
http://www.haberturk.com/tv/ekonomi/video/konut-kredisi-faizi-yuzde-1in-altinda-ilk-adim-ziraatten/484413
güncel faiz oranları enuygun sitesinden alınmıştır.
https://www.enuygun.com/kredi/konut/karsilastir/120-ay-vade-ile-100000-tl/?es=0


edit 2:
Gübreye zam: %5-8 arasında götten uydurulan bir zam.

Gübre üreticileri, el yapımı patlayıcılarda kullanılan nitrat içerikli gübrelerin izlenmesi amacıyla Tarım Bakanlığı'nın getirdiği DNA ve barkod uygulaması nedeniyle ortaya çıkan 230 milyon liralık maliyeti gübre fiyatlarına yansıtmaya hazırlanıyor. Böylece zaten çiftçinin şikayet ettiği gübre fiyatları yüzde 5-8 zamlanacak.  Ton başına 70 tl'lik bir zam.

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/ciftciye-420-milyonluk-barkod-zammi-geliyor-2508058/

edit 3:
apple ve samsung zamları:  (13 Temmuz 2018 tarihi itibari ile)
Apple ve samsung ürünlerine de belli oranlarda zam yapıldı. Bu yapılan zamların ana ekseni doların geçen yıla göre %25'den fazla yükselmesinden kaynaklandı.

apple ürünlerine ortalama %20 zam geldi.
https://www.chip.com.tr/haber/appledan-iphone-fiyatlarina-inanilmaz-zam_76999.html

samsung ürünlerine ortalama %12-15 oranında bir zam geldi.
http://www.webtekno.com/apple-in-ardindan-bir-zam-da-samsung-telefonlarina-geldi-h49725.html


edit 4:
Yumurtaya zam: (7-12 Temmuz 2018 arası)
bir hafta içinde %10 oranında zam geldi. Aynı zamanda 1 yıl içindeki zam %80'i buldu.
https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/yumurtaya-yuzde-91-zam-geldi-2517484/

Benzin:
benzine 12 kuruş zam yapıldı ama ÖTV ile karşılandı (12 Temmuz 2018 itibari ile)
http://www.karar.com/ekonomi-haberleri/benzine-12-kurus-zam-geldi-915321

edit: 31 temmuz 2018 itibari ile benzine ve mazota yeni zam.
Benzine 22 kuruş motorine 14 kuruş zam yapıldı zam ÖTV ile karşılandı
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201807301034530296-benzin-motorin-zam/

edit: 13 ağustos 2018 itibari ile benzine ve mazota yeni zam.
benzine 46 kuruş motorine 58 kuruş zam yapıldı. zam ÖTV ile karşılandı
https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/son-dakika-benzin-ve-motorine-buyuk-zam-2-2572879/


edit: 16 ağustos 2018 itibari ile bu kez benzin, mazot, LPG zamlandı.
Benzine 50 kuruş
Mazota 45 kuruş
LPG 30 kuruş zam

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/son-dakika-akaryakita-otv-zammi-2577423/

edit : 27 eylül 2018 itibari ile benzine ve mazota zam yapıldı zam ÖTV'den karşılandı.
Benzine 17 kuruş
Mazota 16 kuruş zam gelerek ötv ile karşılandı

Ankara için benzin ve mazot fiyatları:
Benzin: 6.94
Mazot: 6.32

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/benzin-ve-motorine-yeni-zam-2645874/edit 5: 26 temmuz 2018

ekmek: konuşmalar başladı en az 15 kuruş olmak üzere büyük ihtimalle 25 kuruş zam kapıda. Bazı bölgelerde zam yapılmış zaten. Ekmek uzun zamandır 1.15 TL ve 1.25 TL

ekmeğe bu gün itibari ile %15 zam yapılmıştır. Hayırlı olsun.

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/son-dakika-firincilar-federasyonu-ekmegin-kilosuna-yuzde-15-zam,E8V_EF4M2Ui3DlVnSGp0HA?_ref=infinite

edit: elektriğe zam (1 Ağustos 2018)
elektriğin kw'ına %9-9.5 oranında zam yapıldı.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/elektrik-ve-dogalgaza-zam-40914402

edit:elektriğe %14-16 arasında zam yapıldı
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201809011035001087-elektrik-dogalgaz-zam/

edit: elektiğe zam konut %9 sanayi %14 (1 Ekim 2018)
https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/10/02/dogalgaz-ve-elektrige-fiyat-duzenlemesi

edit: kırtasiye ürünlerine %50'den fazla zam (29 Ağustos 2018)
https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/okullar-acilmadan-zam-zili-caldi-2596256/
35  Local / Konu Dışı / Ekmeğe Zam Kapıda on: July 05, 2018, 12:39:52 PM
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarında artışın gündemlerinde olduğunu belirterek, "Halkın tedirgin olmasını gerektiren bir durum söz konusu değil" dedi.

Balcı, federasyon merkezinde düzenlediği basın toplantısında, un ve ekmek fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

'ARTIŞ YAPMAK ZORUNLU'

Federasyon olarak bu yılın haziran ayına kadar ekmek fiyatlarında bir değişiklik olmayacağını ifade ettiklerini anımsatan Balcı, şöyle konuştu:
"Kasım 2015'ten bugüne kadar ekmek fiyatlarında bir değişiklik söz konusu olmadı fakat geçen zaman zarfında akaryakıtta yüzde 28, maya fiyatında yüzde 25, SGK primlerinde yüzde 23 artış oldu. Bunlar göz önüne alındığında fırıncı esnafının fiyat artışı yapmasının zorunlu olduğu görülmektedir. Biz haziran ayı gelince daha buğday hasadı yapılmadan, dış güçlerin ülkemizin üzerinde oynadığı ekonomik oyunları gözardı ederek bu gelen farkları hemen 1 Haziran itibarıyla yürürlüğe koymayı doğru bulmadık. Fırıncı esnafı kazanmazsa sağlıklı, kaliteli ekmek üretmesi söz konusu olmaz. Bizler esnafı düşündüğümüz kadar tüketicileri de düşünmek zorundayız. Ekmek fiyatlarında bir artış gündemimizde var ama bunun en makul seviyede olması için ne gerekiyorsa yapılacaktır. Özellikle enflasyonun üzerinde olmaması konusunda gerekli çalışmalar gerçekleştirilecektir. Temmuz itibarıyla hasat tamamlanacak, hasadın sonunda un fiyatlarında suni bir artış olursa geçmişte olduğu gibi biz ve gerekli kurumlar konuyu takip edecektir."


Balcı, gelecek aylarda hasadın tamamlanması ve un fiyatlarının oturmasıyla birlikte ekmekte enflasyon rakamlarından yüksek olmamak kaydıyla bir fiyat artışı için gerekli çalışmanın yapılacağına işaret ederek, esnafın da maliyetler karşısında dayanacak gücünün kalmadığını dile getirdi.
Yeni belirlenecek kilogram başına azami ekmek fiyatının enflasyonun üzerinde olmayacağını vurgulayan Balcı, "Halkın tedirgin olmasını gerektiren bir durum söz konusu değil" diye konuştu.

Ayrıca son günlerde yetkisiz kişilerin ekmek fiyatlarına ilişkin söylemleri olduğunu söyleyen Balcı, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy'un un fiyatlarında artış olacağına ve ekmek fiyatlarının da artması gerektiğine ilişkin açıklamalarını doğru bulmadığını söyledi.

kaynak: https://tr.sputniknews.com/turkiye/201807051034155330-turkiye-firincilar-federasyonu-ekmek-zam/
36  Local / Konu Dışı / İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "CHP'li başkanları şehit cenazelerine almayın" on: June 29, 2018, 05:30:03 AM
Birilerinin ayrıştırıcı politikaları devam ediyor. İnsanları birbirine düşmanlaştırarak bu devleti nasıl ne kadar yöneteceksiniz. Daha ilk haftasını doldurmadan ilk icraat geldi. 81 milyonu böyle mi kucaklayacaklar acaba?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "CHP'li başkanları şehit cenazelerine almayın"

İstanbul Esenler'de basın mensuplarının sorularını cevaplayan İçişleri Bakanı Soylu: "Valilere talimat verdim; CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin' diye. Bu kadar basit" dedi.

İstanbul Esenyurt ilçe Başkanlığı'nı ziyaret eden içişleri Bakanı Süleyman Soylu, basın mensuplarının sorularını cevapladı.Soylu buradaki açıklamalarında valilere CHP'li il başkanlarının şehit cenazelerinde protokole alınmaması konusunda talimat verdiğini söyledi.

Soylu, "Valilere müsteşarım üzerinden talimat gönderdim; ' CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin' diye. Bu kadar basit" ifadelerini kullandı.Soylu'nun açıklamaları şöyle:"Valilere müsteşarım üzerinden talimat gönderdim; ' CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin' diye. Bu kadar basit. Onların gideceği bir adres var. O adresi de göstereceğiz. PKK mensuplarının cenazeleri var.

Biz onları çok kısıtlı kaldırtıyoruz. Onlara bir kişilik kontenjan ayıracağız. Sandıkta beraberlerse cenazede de olacaklar"

kaynak: http://www.yenicaggazetesi.com.tr/icisleri-bakani-suleyman-soylu-chpli-baskanlari-sehit-cenazelerine-almayin-196744h.htm
37  Local / Konu Dışı / Bedelli askerlik için yaş ve bedel iddiası! on: June 27, 2018, 10:41:39 AM
Diğer açılmış konu daha çok düşünceler üstünden yürüyordu. Yeni okuduğum haber mesajların arasında kaynamasın diye yeni konu açma gereği duydum.

Bedelli bekleyenlere hayırlı uğurlu olsun. Sanırım yakın zamanda bedelli geliyor.

Bedelli askerlik bekleyenler için heyecan dorukta… Bedelli askerlik için yaş ve bedel iddiası!

AKP'nin seçim vaatleri arasında yer alan bedelli askerlikte planın ortaya çıktığı ifade ediliyor. Buna göre yaş sınırı 26 bedelli askerlik ücretinin ise 20 bin TL olması planlanıyor. Bedelli askerlik konusunda merak edilen detaylar...


Yenişafak'ta yer alan habere göre AKP'nin seçim vaatleri arasında yer alan bedelli askerliğin detayları netleşiyor. Bedelli askerlikte yaş sınırının 26 ücretin ise 20 bin TL olması planlanıyor. Bir önceki bedelli askerlikte ücret 18 bin TL idi. Bedelliden elde edilecek kaynak bütçeye gelir kaydedilmeyecek, savunma harcamalarına aktarılacak.

5.5 MİLYONU İLGİLENDİRİYOR
Son rakamlara göre halen askerlik yoklamasına tabi, askerlik çağı gelmiş olan 585 bin 210, yoklama kaçağı 570 bin 422, bakaya 56 bin 947, firari 5 bin 772 kişi bulunuyor. 2 milyon 930 bin 279 kişi askerliğini öğrencilik dışında ertelemiş olan kişi sayısı. 1 milyon 885 bin 438 kişi de öğrenci olduğu için askerliğini tecil ettirmiş durumda. Halen silah altında 360 bin 869 er bulunuyor. 2019 yılında ise toplam silah altına alınacak er sayısı 345 bin 933 olarak planlanıyor. Rakamlara bakıldığında askerlikle ilişkisi olan kişi sayısı toplamı 5 milyon 448 bin 858 kişi.

400 BİN KİŞİ YARARLANDI
Bugüne kadar 5 kez bedelli askerlik yasası çıkarıldı. İlk olarak 1987 yılında, ardından 1992'de uygulanan bedelli 1999'da Marmara depremi sonrası çıkarıldı. 1987 yılında 18 bin 433, 1992 yılında 35 bin 111 ve 1999 yılında 72 bin 290 kişi olmak üzere toplam 125 bin kişi bedelli askerlikten faydalandı. Son olarak 2014'te bedelli askerlik yasası çıkarıldı. O tarihte 27 yaşını doldurmuş olanlar, 18 bin lira karşılığında askerlik yapmış sayıldı. 203 bin kişi faydalandı ve toplam 3 milyar 671 milyon 100 bin lira gelir elde edildi.

kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/bedelli-icin-26-yas-20-bin-tl-iddiasi-2489656/


Yenişafak'ın haberi;

Yaş 26 bedel 20 bin TL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kuracağı ilk cumhurbaşkanlığı kabinesinin ilk görevi, bedelli askerlik bekleyenlere müjde vermek olacak. Bedelli askerlik çalışmaları 65. Hükümet tarafından başlatıldı ve neredeyse tamamlandı. Bedelli askerlikte şartlar için 26 yaş ve 20 bin TL ücret öne çıktı. Bedelli askerlikten elde edilecek gelir doğrudan olarak savunmaya harcanacak.


Seçimlerin tamamlanması ardından bedelli askerlik için adım atılmaya başlanıyor. Çalışmalarda bedelli için 26 yaş ve 20 bin TL ücret öne çıktı. Bedelli ücretini ödeyenler askerlik hizmetinden muaf tutulacak. Bedelliden elde edilecek kaynak bütçeye gelir kaydedilmeyecek, savunma harcamalarına aktarılacak. Bedelli askerliğin devam eden terörle mücadele faaliyetlerinde herhangi bir zafiyet yaratmayacağı bildirildi. Konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan da olumlu görüş alındı.

YENİ HÜKÜMETİN İLK İŞİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim öncesi verdiği talimat doğrultusunda çalışmalar tamamlandı. Yapılan çalışmalarda bedelli askerlik için yaş şartında 26, ücret bedelinde ise 20 bin TL öne çıktı. Kurulacak olan cumhurbaşkanlığı kabinesinin konuyu netleştirmesi ardından ilgili yasal düzenlemenin de 1 Ekim’de açılacak olan TBMM’nin ele alacağı ilk yasalardan biri olması bekleniyor. Bu düzenlemenin ardından da her dönem hükümetin önüne gelen bedelli askerlik talepleri karşısında askerlik konusunda yeni bir düzenleme çalışması gündeme getirilecek.

SAVUNMA HİZMETLERİNE HARCANACAK
Bedelli askerlik için başvuranlar, bedeli peşin olarak ödeyecekler. Ancak şimdiden bankalar bedelli kredileri üzerinde çalışmaya başlamış durumda. Bedelli askerlik başvurularından elde edilecek gelir ise bütçeye değil savunma hizmetlerine harcanacak. Bedeli ödeyenler, silah altına alınmayacak ve askerlikten muaf tutulacak.

GENELKURMAY OLUMLU GÖRÜŞ BİLDİRDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimler öncesi konuya ilişkin olarak, "Nasip olursa 24 Haziran'dan sonra hemen bu işe girmek olmaz, hassas olmalıyız. Askerle çalışmamız gerek. Bir yanda Afrin var Sincar var, Kandil var. Ortak aklı oluşturur hayırlısıyla adımı atarız" açıklamasında bulunmuştu. Edinilen bilgiye göre, bedelli askerlik çalışmalarında Genelkurmay Başkanlığı’nın da olumlu görüşü alındı. Bedelli askerliğin devam eden terörle mücadele faaliyetlerinde herhangi bir zafiyet yaratmayacağı belirtiliyor.

400 bin kişi faydalandı
Bugüne kadar 5 kez bedelli askerlik yasası çıkarıldı. İlk olarak 1987 yılında, ardından 1992’de uygulanan bedelli 1999’da Marmara depremi sonrası çıkarıldı. 1987 yılında 18 bin 433, 1992 yılında 35 bin 111 ve 1999 yılında 72 bin 290 kişi olmak üzere toplam 125 bin kişi bedelli askerlikten faydalandı. Son olarak 2014’te bedelli askerlik yasası çıkarıldı. O tarihte 27 yaşını doldurmuş olanlar, 18 bin lira karşılığında askerlik yapmış sayıldı. 203 bin kişi faydalandı ve toplam 3 milyar 671 milyon 100 bin lira gelir elde edildi.

kaynak:  https://www.yenisafak.com/gundem/yas-26-bedel-20-bin-tl-3370701

38  Local / Ekonomi / Elhamdülillah ekonomimiz 2018 ilk 3 ayında %7.4 büyüdü on: June 11, 2018, 06:43:52 PM
Büyüme rakamları açıklandı

2018 yılı ilk çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ocak-Mart 2018 dönemine ilişkin ilk çeyrek verilerine göre Türkiye ekonomisi yüzde 7,4 büyüdü.

Gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, 2018 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,4 arttı.

Geçen yılın son çeyreğinde yüzde 7,3 büyüme gösteren Türkiye ekonomisi, yılın tamamında da yüzde 7,4 büyüme performansına imza atmıştı.

AA Finans 2018 1. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketi sonuçlarına göre ekonomistler, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,9 büyüme bekliyordu.

Ekonomistlerin 2018 yılı büyüme beklentilerinin ortalaması ise yüzde 4,7 olarak gerçekleşti.

BÜYÜMEDEN TOKAT GİBİ YANIT
Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini, 2018 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 21,9 artarak 792 milyar 691 milyon TL oldu.

Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2018 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 4,6, sanayi sektörü yüzde 8,8, inşaat sektörü yüzde 6,9 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise %10 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2018 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,2 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 arttı.

"MOODY'S'E İLK ÇEYREKTEN YÜZDE 7,4 YANITI
Moody’s 2018 yılı için ekonomik büyüme tahmini güncellerken gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme hızının yükselen borçlanma maliyetleri ve sıkı kredi koşulları sebebiyle sınırlı kalacağını öngörüp, raporda, Türkiye'nin 2017'de yüzde 7.4 büyüdüğü hatırlatılarak, büyüme tahmininin 2018 için yüzde 4'ten yüzde 2.5'e, 2019 için de yüzde 3.5'ten yüzde 2'ye revize edildiği belirtildi" demişti. Ayrıca Moody's 2017 yılının tamamı için "Türkiye'nin büyümesi 2017'de 2,6 olacak" demişti. Ancak Türkiye 2017'de yüzde 7,4 büyümüştü.
Fitch ise, "Küresel Ekonomik Görünüm" adlı raporunda 2017'de teşviklerin etkisyle güçlü büyüme kaydeden Türkiye'de bu yıl büyümenin yavaşlayacağını söylemişti.

kaynak: https://www.yenisafak.com/ekonomi/buyume-rakamlari-aciklaniyor-3357320
39  Local / Konu Dışı / laptop, notebook, netbook tavsiyesi on: June 08, 2018, 12:53:21 PM
Bilgisayarları eskisi gibi takip etmiyordum geçen gün bir dizüstü bilgisayar almaya karar verdim dünyanın markası ve modeli var. i3ler i5 ler i7 ler havada uçuşuyor. 1500tl'den 15bin liraya kadar skalada 100lerce laptop var. O yüzden hangi markanın hangi modelini alacağıma karar veremedim.

Kullanım amacım;
Evimde kaliteli bir masaüstü var normal işlerimi onda hallediyorum zaten bu yeni alacağım sadece internete girmek, office programlarını kullanmak, film izlemek için.
öyle çok büyük ekranlı olmasına gerek yok. ergonomik olsun taşıması kolay olsun. bu açıdan netbook olması daha ideal gibi geliyor.
şarjı uzun süre dayansın.
fiyatı olabildiğince düşük olsun. Sadece bu özellikler için 3bin liralık bir şeye gerek yok.
Ha birde çok dandik bir marka olmasın bilgisayarın 1 yıl sonra cortlayıp kasmasını da istemiyorum.

Hangi markanın hangi modelini önerirsiniz?
40  Local / Konu Dışı / Neden 308 milyon 318 bin 160 tane oy pusulası basılıyor? on: June 06, 2018, 02:15:47 PM
Ülkemizde belli taş çatlasın 60milyon tane seçmenimiz var. cumhurbaşkanlığı ve milletvekili için 77 milyon 79 bin 540 adet oy pusulası, milletvekilliği genel seçimi için de 77 milyon 79 bin 540 adet olmak üzere toplam 154 milyon 159 bin 80 oy pusulası basılacak.

Eğer seçim ikinci tura kalırsa diye;

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması halinde, ikinci oylamada kullanılmak üzere 77 milyon 79 bin 540 adet oy pusulası, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması ve referandum şeklinde yapılması halinde ise referandumda kullanılmak üzere de 77 milyon 79 bin 540 adet oy pusulası basılacak.

bu ne demek oluyor şimdi? ikinci tura kalırsa 77 milyon ve referandum şeklinde yapılması halinde 77 milyon tane oy pusulası basılacak.

aklımda ki sorular;
soru 1. seçmen sayısı 57 milyon falan hadi 60 milyon diyelim. sen 77 milyon tane basıyorsun. fazladan 17 milyon pusula demek. Her 10 pusula için 3 tane de yedek pusula basıyorsun. Her 13 oydan 3 tanesi yırtılacak mı sanki de bu kadar pusula basılıyor?

soru 2. referandum şeklinde yapılması ne demek oluyor olabilir? nasıl yani neyin referandumu? ortada bir referandum var da biz mi bilmiyoruz? ikinci tur olursa 2 tane aday olacak o iki adayın resmi altına da adı yazılacak. nasıl bir referandum olacak? böyle bir referandum olma ihtimali mi var?

kaynak: http://www.mynet.com/haber/secim/24-haziran-icin-154-milyon-oy-pusulasi-basilacak-4098184-1

edit: konuyu da oylar çalınacak falan diye açmadım. Aktroller gelip de konuyu pislemesin gerçekten merak ettiğim için açtım.
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!