Bitcoin Forum
June 24, 2021, 10:09:00 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 »
1  Local / Polski / BitMarket kończy działalność! | Wątek aktualizowany przez BitHub.pl on: July 12, 2019, 10:24:22 AM
W tym wątku znajdą się wszystkie nasze wpisy dotyczące upadku giełdy BitMarket.pl

Prosimy nie spamować wątku niepotrzebnymi komentarzami Smiley

------------------------------------------------------------

Kolejna polska giełda upadła – Bitmarket kończy działalność!

Na stronie internetowej giełdy Bitmarket kilka minut po północy 9 lipca pojawił się komunikat informujący o zakończeniu działalności giełdy. Podana wiadomość jest bardzo lakoniczna, a jako przyczynę zamknięcia giełdy podaje się utratę płynności.

Aktualizacja 9.07.2019

https://bithub.pl/wiadomosci/kolejna-polska-gielda-upadla-bitmarket-konczy-dzialalnosc-aktualizacja-9-07-2019-godzina-825/

--------

Informacje od Mariusza Sperczyńskiego w sprawie okresu jego działalności z BitMarket uzyskane przez Bithub.pl

Zapraszamy do zapoznania się z oświadczeniem Pana Mariusza Sperczyńskiego w sprawie jego działalności z BitMarket:

https://bithub.pl/informacja-prasowa/informacje-od-mariusza-sperczynskiego-w-sprawie-okresu-jego-dzialalnosci-z-bitmarket-uzyskane-przez-bithub-pl/

--------

Marcin Aszkiełowicz przerywa milczenie – tłumaczenie prezesa Bitmarket

11 lipca, trzeci dzień od upadku kiełdy Bitmarket, prezes platformy – Marcin Aszkiełowicz przerywa milczenie.

https://bithub.pl/wiadomosci/marcin-aszkielowicz-przerywa-milczenie-tlumaczenie-prezesa-bitmarket/

--------

Upadek Bitmarket – informacje | Aktualizacja 11/07/2019

https://bithub.pl/wiadomosci/upadek-bitmarket-informacje/

--------

Sprawa upadku Bitmarket – nowe tropy, fakty, opinie | Aktualizacja 12.07.19

Sprawa upadku Bitmarketu stale się rozwija. Wiemy coraz więcej, aczkolwiek w gąszczu informacji, które do nas napływają powstaje wyzwanie zrozumienia pewnych mechanizmy i powiązań. W bardzo wyraźny sposób pokazało to wczorajsze spotkanie w siedzibie TJS w Warszawie, zorganizowane z inicjatywy Rafała Zaorskiego.

https://bithub.pl/wiadomosci/sprawa-upadku-bitmarket-nowe-tropy-fakty-opinie-aktualizacja-12-07-19-g-700/

--------

Bitmarket | Tajemnica podwójnych wypłat w latach 2015 i 2017

Sprawa upadku Bitmarketu rozgrzewa do czerwoności nie tylko Poszkodowanych, ale również wszystkich tych, którzy kiedykolwiek mieli coś wspólnego z giełdą i jej działalnością. W sposób jak najbardziej naturalny uzytkownicy przypominają sobie o pewnych kwestiach i z chęcią dzielą się nimi ze społecznością

https://bithub.pl/wiadomosci/bitmarket-tajemnica-podwojnych-wyplat-w-latach-2015-i-2017/

--------

UWAGA! | Sposób postępowania w sprawie Bitmarket

Do wszystkich poszkodowanych w sprawie Bitmarket!
Wczoraj Dawid Muszyński i forumowicz Lechu byli w Prokuraturze Krajowej w sprawie Bitmarket. Podana niżej ścieżka postępowania jest zalecona przez Prokuraturę Krajową!

https://bithub.pl/wiadomosci/uwaga-sposob-postepowania-w-sprawie-upadku-bitmarket/

-----------

Bitmarket | Kilka ważnych szczegółów

Aktualnie wywołanie adresu bitmarket.pl skutkuje wyrzuceniem komunikatu 522 (przekroczono limit czasu połączenia). Cały czas czekamy na nowe informacje w sprawie Bitmarket na redakcja@bithub.pl. Dziękujemy Wszystkim Poszkodowanym za przesłane dotychczas informacje. To również dzięki Wam możemy upubliczniać najważniejsze kwestie.

https://bithub.pl/wiadomosci/bitmarket-kilka-waznych-szczegolow/

------------

Tylko w Bithub! | „Pan Aszkiełowicz zadzwonił do mnie z propozycją…”

9 lipca przed północą napisał do nas, nazwijmy go „Klient Bitmarketu”, który na samym wstępie poprosił nas o anonimowość. Przeczytaliśmy historię o tym, jak skończyła się próba wypłaty blisko 110 BTC, kontaktu Pana Marcina Aszkiełowicza z Klientem i tego, co stało się potem

https://bithub.pl/wywiady/tylko-w-bithub-pan-aszkielowicz-zadzwonil-do-mnie-z-propozycja/

-------------

Bitmarket | Wywiad z Tobiaszem Niemiro

Dziś na debata.olsztyn.pl pojawił się wywiad z Tobiaszem Niemiro, który zdaje się gęsto tłumaczyć ze sprawy Bitmarketu. Jakie światło na sprawę rzucają przedstawione przez niego rewelacje, oceni oczywiście Prokuratura. Póki co, zachęcamy do lektury i wyrobienia sobie własnej opinii na ten temat.

https://bithub.pl/wiadomosci/bitmarket-wywiad-z-tobiaszem-niemiro/

--------------

Bitmarket | Oświadczenie Michała Plebana

Publikacja dotyczy oświadczenia, które nadeszło do naszej Redakcji w dniu dzisiejszym. Pismo od Michała Plebana zostało poprzedzone następująca informacją:

"W związku z tym, iż w przedrukowanym wczoraj na Bithub.pl wywiadzie z panem Niemiro pojawia się wielokrotnie moje nazwisko..."

https://bithub.pl/wiadomosci/bitmarket-oswiadczenie-michala-plebana/

----------------

Bitmarket | Wywiad z Mariuszem Sperczyńskim

W związku z nieprzerwanym napływem rewelacji, komentarzy i oświadczeń w związku ze sprawą zniknięcia giełdy Bitmarket staramy się dotrzeć do osób, które mogą chcieć wypowiedzieć się w tej sprawie. O udzielenie odpowiedzi na kilka pytań poprosiliśmy Mariusza Sperczyńskiego, byłego dyrektora operacyjnego giełdy, związanego z nią od listopada 2013 do grudnia 2017. Owocem tej prośby jest wywiad, do którego lektury serdecznie Was zapraszamy.

https://bithub.pl/wywiady/bitmarket-wywiad-z-mariuszem-sperczynskim/

----------------

Mucha nie siada, czyli jak działała dźwignia na Bitmarket

Ostatnie wydarzenia skupione wokół zniknięcia giełdy kryptowalut Bitmarket prowadzą społeczność na bardziej i mniej ciekawe tropy. Ostatnie oświadczenia Marcina Aszkiełowicza, Tobiasza Niemiro, Michała Plebana i Mariusza Sperczyńskiego są bardzo ciekawe i gorąco zachęcam Was do dogłębnego przestudiowania tematu.

https://bithub.pl/wiadomosci/mucha-nie-siada-czyli-jak-dzialala-dzwignia-na-bitmarket/

----------------

Robert Bochenek | Rozmawialiśmy z ostatnim „papierowym” właścicielem Kvadratco – operatora Bitmarketu

W ubiegłą sobotę, 20 lipca, osoba podająca się za Roberta Bochenek – osobę, która kupiła udziały w firmie Kvadratco, opublikowała na Trading Jam Session PL swoje oświadczenie w sprawie sytuacji w Bitmarket.

https://bithub.pl/wiadomosci/robert-bochenek-rozmawialismy-z-ostatnim-papierowym-wlascicielem-kvadratco-operatora-bitmarketu/

---------------

Jak naprawdę wygląda pomoc ofiarom Bitmarket: IGBiNT, Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, Trading Jam Session

Od upadku giełdy Bitmarket minęły już prawie dwa tygodnie. W czasie tym dotarło do nas mnóstwo doniesień, spekulacji i oświadczeń. Wiele organizacji z polskiego środowiska branży kryptowalut zaczęło deklarować pomoc osobom poszkodowanym przez giełdę. Jak jednak naprawdę wygląda pomoc ofiarom Bitmarket?

https://bithub.pl/wiadomosci/jak-naprawde-wyglada-pomoc-ofiarom-bitmarket-igbint-polskie-stowarzyszenie-bitcoin-trading-jam-session/

---------------

Tragedia w Olsztynie | Nie żyje Tobiasz N. (aktualizacja 27.07.2019, godz. 08:20)

Niecałą godzinę temu na olsztyn.wm.pl pojawiła się informacja o śmierci prawdopodobnie Tobiasza N., kojarzonego z głośną sprawą upadku giełdy BitMarket. Cytujemy notkę z olsztyńskiego serwisu:

https://bithub.pl/wiadomosci/tragedia-w-olsztynie-nie-zyje-tobiasz-n/

----------------

KNF, Krzysztof Piech i sprawa Bitmarket

Krzysztof Piech, polski ekonomista i ekspert do spraw kryptowalut, w jednej z niedawnych wypowiedzi na temat upadku giełdy Bitmarket wskazał na Komisję Nadzoru Finansowego jako współodpowiedzialną za śmierć jednego z partnerów zarządzających upadłą giełdą. 30 lipca KNF wskazał, że wypowiedź Krzysztofa Piecha nosi znamiona pomówienia.

https://bithub.pl/wiadomosci/knf-krzysztof-piech-i-sprawa-bitmarket/

----------------

Krzysztof Piech i KNF | „Widocznie ktoś miał w tym jakiś interes”

W wyniku wczorajszego komunikatu wydanego przez KNF w związku z wypowiedziami Profesora Krzysztofa Piecha powstało wiele pytań i kontrowersji.
W związku z tym redaktor Maciej Kosior poprosił Krzysztofa Piecha o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań i udzielenie komentarza. O to samo poproszona została KNF.

https://bithub.pl/wiadomosci/krzysztof-piech-i-knf-widocznie-ktos-mial-w-tym-jakis-interes/

-----------------

Bitmarket | Zaktualizowane wzory zawiadomień dla Poszkodowanych

W związku z przeniesieniem całej sprawy do prokuratury w Suwałkach i nadaniu sprawie nowej sugnatury wyszliśmy naprzeciw poszkodowanym i zaktualizowaliśmy wzory dokumentów. Życzymy wszystkim powodzenia

https://bithub.pl/wiadomosci/bitmarket-zaktualizowane-wzory-zawiadomien-dla-poszkodowanych/
2  Other / Politics & Society / Protest in front of Polish Ministry of Finance in Warsaw on: April 20, 2018, 03:03:08 PM
Today, at 1p.m  in Warsaw in front of the building of Polish Ministry of Finance (Świętokrzyska 12 Street)  traders of crypto and some of the main politics such as Jacek Wilk (from Liberty political party) and many main figures for polish cryptocurrencies community started their protest in response to guidelines for taxes on crypto, published by Polish Ministry of Finance.

The government’s decision as the cause of the protest

Ministry decided to put 1% tax of the total value on each crypto to crypto transaction and force traders to fill in and send special PCC (stamp duty) document each time they make transaction. Imagine somebody who is using bot to make many thousands transactions with a little profit. He would have to pay 1% tax and fill in as many thousands of paper sheets for every single transaction.

Today’s event was observed on Facebook approximately by 700 viewers and have met with huge interest of some journalists from public media. Over 1000 protester  gathered together with banners and slogans , like: “ We are free so we want freedom for our cryptocurrencies”, “We want to pay equal taxes” etc.

Mission statement of this happening was-  “We want to pay easy taxes for crypto”. During  this happening people decided to make a competition for participants -they fill in the PCC form. Each person who brought PCC paper got token and t-shirt as a reward. That was their way of showing observer how hard, grind and needles is this action.

The meeting lasted 1,5 hour. Traders presented all their demands to undersecretary of finance Paweł Cebulski. Eventually, Polish Ministry of Finance decided to withdraw PCC (stamp duty) on cryptocurrencies. They planned another meeting to talk about the crypto to crypto taxes.There is still one issue because some of traders already paid PCC, so Ministry will have to make a solution .

Today’s picket, as expected, went very peacefully. The main aim was reached. This event caused the beginning of initializing effort for common good, which are fair taxes and equal regulation.

Article and photos on: https://bithub.pl/informacja-prasowa/protest-in-front-of-polish-ministry-of-finance-in-warsaw/
3  Local / Polski / Problemy Polskiego Górnictwa Cyfrowego - PGCmine, kolejna afera w Polsce? on: April 12, 2018, 06:23:03 PM
Włamania do kopalni kryptowalut, wywóz sprzętu, akcja policji oraz trwające śledztwo - to nie scenariusz filmu o kryptowalutach ale rzeczywistość z jaką mierzą się osoby, które postanowiły zainwestować w kopanie kryptowalut i powierzyły swoje środki i koparki firmom PGC Mine oraz Netech.

Okazuję się, że część sprzętu została wyprowadzona ze spółek, a firmy nie wypłaciły całości zobowiązań. Sytuacja rozwija się dynamicznie, cały czas jest wiele znaków zapytania. Jeżeli ktoś jest poszkodowany w tej sprawie albo posiada ważne informacje proszony jest o kontakt z naszą redakcją.

Szczegółowe informacje na naszej stronie: Problemy Polskiego Górnictwa Cyfrowego?
4  Local / Polski / 25.03.2018 Kraków – Konferencja o kryptowalutach on: March 14, 2018, 07:20:49 PM
Z okazji otwarcia nowej siedziby FlyingAtom w Krakowie, odbędzie się konferencja  i panel dyskusyjny dotyczący ogólnego tematu kryptowalut. Spotkanie promujące odbędzie się 25 marca o godzinie 15:00 w hotelu Grand Ascot znajdującego się na ul. Józefa Szujskiego 4, w Krakowie. Będzie można spotkać się i porozmawiać z wieloma entuzjastami kryptowalut. Gorąco zachęcamy do udziału – my też tam będziemy!

Agenda
Prelekcje planowane są na 50-55 minut i 5-10 minut pytań.

15.00 - 15.10 Otwarcie Konferencji
15.10 - 15.30 Adam Ratajczak "Zmiany prawne w obrocie kryptowalutami"
15:30 - 16:30 Krzysztof Maczyński "Informatyczne i ekonomiczne spojrzenie na kopanie kryptowalut"
16:30 - 17:30 Arkadiusz Jóźwiak "Analiza techniczna na rynku kryptowalut"
17:30 - 18:00 Przerwa kawowa
18:00 - 19:00 Adam Kotucha "Kryptowaluty i blockchain a rynek usług prawnych"
19:00 - 20:00 Zuzanna Umińska "Rozliczanie Osób fizycznych oraz Działalności gospodarczych z obrotu kryptowalutami za rok 2017."
20:00 - 21:00 Darek Dziduch i Piotrek Kowalczyk "#DYOR - dlaczego na rynku kryptowalut warto ufać tylko sobie?"

Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy goście oraz prelegenci zaproszeni są do restauracji Mięta Resto Bar na ul.Krupniczej 19, by oddać się rozmowom na tematy dowolne.

Szczegółowe informacje o konferencji: Konferencja Kraków lub na stronie wydarzenia Facebook
5  Local / Polski / Nowy kanał na YT - kryptowaluty on: February 21, 2018, 12:31:45 PM
Zapraszamy do subskrypcji nowego kanału na Youtube poświęconego kryptowalutom.

Dziś zapowiedź, a do końca tygodnia pojawią się na nim już pierwsze filmy.

Będą się tam pojawiać relacje z konferencji, wywiady, newsy ze świata oraz trochę luźniejszych tematów.

https://www.youtube.com/channel/UCUEcbJ2aGAtozH4c7S7QoCw
6  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Lisk: supporting the disruption #SundayInterview Max Kordek on: January 28, 2018, 03:39:28 PM
DPoS improves on PoW by providing a more democratic, energy-efficient system which not only helps the environment, but fosters a community of dedicated forgers who need to continually prove their stake in the business in order to secure votes – says Max Kordek, CEO and Co-Founder of Lisk, in Bithub.pl’s #SundayInterview.

Very straightforward question for starters: what’s the difference between Lisk and Ethereum as programming platforms?

Max Kordek: Lisk is aiming to significantly lower the barrier of entry for would-be blockchain creators by producing a Software Developer Kit (SDK) written in the mainstream language of JavaScript. In tandem with our technological development, Lisk’s marketing and community channels are geared towards educating and inspiring those unaware about the foundations of the technology, as well as its business and technological applications. Lisk also offers improved network performance by offering side chains for blockchain applications and focusing on the community-driven consensus system of Delegate Proof-of-Stake.

Full interview on: https://bithub.pl/english/sundayinterview-lisk-supporting-the-disruption/
7  Bitcoin / Project Development / Bithub - cryptocurrency articles, interviews, opinions, columns and analyzes on: January 28, 2018, 01:01:07 PM
Bithub.pl is polish website dedicated to Cryptocurrency and Blockchain technology. We are leader on polish market, taking 1st places on google search. We have above 100 000 unique users/month and this number increases 25-35% every month. We publish news but our main strength are author's articles, interviews, opinions, columns and analyzes. We publish our own monthly cryptocurrency ranks. Ranks and interviews are also in English. You can find them there: https://bithub.pl/english/

The portal is constantly developing, every 2-3 months we hire people to make new content. We are media patronate on the majority crypto events taking place in Poland and take care of polish community is our goal.

If you organize events, we can help you promote them.

We can sell advertising space on our website.

If you run an interesting project, we can make an interview with you and promote it.

We are also interesting in cooperation with other English-speaking crypto websites to share and exchange articles and links.

Last interviews:
We’re building a market in Africa from scratch
Blockchains will create a better world
In 2017 blockchain has gone beyond fintech
Rent without middleman. And with crypto

Cryptocurrency ranks:
Top Cryptocurrencies of 2017
December 2017
November 2017
October 2017
8  Bitcoin / Project Development / We’re building a market in Africa from scratch #SundayInterview on: January 21, 2018, 06:08:58 PM
We take interest in areas where there is a lack of traditional banking. It is like creating a “blue ocean” of new economic activity – we are building an uncontested market in Africa from scratch. Existing payment systems and banks take no interest in the people that we work with – who cares about a guy with 5 USD in his account? – says Alex Fork, Founder of Humaniq in Bithub.pl’s #SundayInterview.

Your claim is Empowering the unbanked. How exactly do you plan to do that?

Alex Fork: There are many aspects of our everyday life that require us to have our ID to hand – be it financial services, payments for remote work, healthcare and numerous others. But millions of people around the world don’t have identification, and therefore no access to the digital economy or banking. And yet, most of the world population do have access to a mobile phone. The software we have developed works with the cheapest hardware solutions on Android 5.0 – with smartphones that cost $10-$15. Such affordable devices are usually fitted with a front-facing camera that can identify and authenticate a user, and in addition allow the installation of a mobile wallet. Having gone through a  bio-identification process, everyone is invited to earn additional coins by engaging friends and making transactions. Essentially, what we do is enable everyone to earn a living just by using their mobile phones. The possibility of putting your money to use in digital transactions, accessing the next-generation financial infrastructure, and having an ID all makes one a part of the modern world economy and even allows one to own part of a business. Humaniq provides access to all of the above, which many take for granted.

Full interview on https://bithub.pl/english/sundayinterview-were-building-a-market-in-africa-from-scratch/
9  Bitcoin / Project Development / Blockchains will create a better world #SundayInterview on: January 14, 2018, 03:25:39 PM
Blockchains allow frictionless, fast, safe, and fair transactions between parties worldwide.  They limit the ability of parties to benefit at the expense of the greater economy.  They allow integration of the entire world into a fair and level economic playing field. And will help us to create the fair, honest, efficient, and safe world we all want to live in – says Paul Snow, CEO at Factom.com, in Bithub.pl’s #SundayInterview.
Is blockchain a breakthrough technology that can bring transparency to every aspect of social and political life? Or such a statement would be too far-fetched?


Paul Snow: The blockchain is going to bring transparency to every aspect of politics, business, and culture.  Perhaps more importantly, the blockchain is going to bring trust.

The problem with trust using centralized systems like social media, email, applications, documents, and databases is that these electronic records are subject to change.  Those in control of those systems, from users to companies, can modify, delete, and add new information.  Those in control can in effect modify the past.

Public blockchains remove the ability to edit, delete, and insert. Bitcoin has enormous security, with its Proof of Work, to the point that its records cannot be modified despite being distributed worldwide without any access restrictions.  Banks are only secure if they can absolutely control who can enter their vaults, or who can log into their databases.  In contrast, anyone in the world can inspect Bitcoin’s ledger (what Bitcoin uses for a vault and database for its value).  But nobody can change anything because of the math Bitcoin uses.

Technologies like Factom allow that insurmountable security in Bitcoin’s ledger to be applied to ledgers of data. Factom supports unlimited digital ledgers that can be created and used by unlimited applications and purposes, without restriction.  These decentralized „books” of entries can be created, added to by many parties, audited, and validated by its users.  They can refer to entries in other ledgers.  This can be leveraged to create distributed digital identities, audit trails, manage devices in the Internet of Things (IoT) and more.

Being able to measure business processes in near real time by many parties with no centralized database, and no risk of modification or corruption (by mistake or malice) is going to change the way we do things.


Full interview on https://bithub.pl/english/sundayinterview-blockchains-will-create-a-better-world/
10  Bitcoin / Project Development / In 2017 blockchain has gone beyond fintech on: January 08, 2018, 01:26:37 PM
In 2017 the world finally started looking at blockchain and distributed ledgers applications beyond cryptocurrencies. We have seen some early adopters in financial and supply chain world, but definitely 2017 was when we saw great growth – says Marta Pierkarska, Hyperledger’s Director of Ecosystem, in Bithub.pl’s #SundayInterview.
Let’s start with the blockchain landscape in general: would you say that 2017 was a breakthrough year for this technology?

Marta Piekarska: I think in 2017 the world finally started looking at blockchain and distributed ledgers applications beyond cryptocurrencies. We have seen some early adopters in financial and supply chain world, but definitely 2017 was when we saw great growth. Even if you look at Hyperledger – we hit 200 members at the end of the year, and already have more enterprises joining. We are proud of the work our vibrant and diverse community has accomplished, having released the first production build of Hyperledger Fabric, and waiting to do more next year.

I think that the technology foundations have now been set. In the coming year, that will turn into more production software releases, real world implementations, and the first real business returns on our collective intellectual and financial investment.


Full interview on https://bithub.pl/english/sundayinterview-in-2017-blockchain-has-gone-beyond-fintech/
11  Local / Tablica ogłoszeń / Dołącz do zespołu Bithub.pl - rekrutacja otwarta on: January 06, 2018, 03:27:37 PM
Portal BitHub.pl zajmujący się tematyką cyfrowego pieniądza i technologii blockchain należy do jednych z najbardziej dynamicznie rozwijających się tego typu portali w Polsce. Serwis ma zagwarantowany budżet, zasoby i potencjał do tego, by stworzyć z ciebie dziennikarza nr. 1 w Polsce jeżeli chodzi o technologie i kryptowaluty, a nietuzinkowa dziedzina z pogranicza finansów i technologii będzie świetnie wyglądać w twoim przyszłym CV. Pracodawcy stawiają na doświadczenie – u nas masz możliwość je zdobyć!

W związku z tym poszukujemy młodych osób interesujących się dziennikarstwem lub po prostu kryptowalutami do pracy w zakresie:

pisania artykułów i wiadomości prasowych
przeprowadzania i/lub redagowania wywiadów
tworzenia podsumowań najważniejszych wydarzeń tygodnia/miesiąca

Oferujemy:

pracę w młodym zespole
możliwość rozwoju, pogłębiania wiedzy i szlifowania umiejętności, ale przede wszystkim możliwość nawiązania bezcennych kontaktów
możliwość zdobycia umiejętności, których jeszcze nikt nie posiada – to bardzo młoda, ale dynamicznie rozwijająca się branża. W przyszłości będzie duże zapotrzebowanie na specjalistów
elastyczne godziny pracy, dopasowane indywidualnie
pracę zdalną, która pozwala pogodzić różne obowiązki
wynagrodzenie (szczegóły podamy w mailu)

Jeśli interesujesz się kryptowalutami, masz pojęcie o technologii, chcesz zdobyć doświadczenie i pogłębić swoją wiedzę lub po prostu chcesz spróbować czegoś nowego odezwij się na redakcja@bithub.pl

 
12  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Top Cryptocurrencies of 2017 on: January 05, 2018, 04:48:11 PM
The passing year was definitely a year of cryptocurrencies. The spring bull of altcoins exceeded all expectations, as did the new Bitcoin ATH. Which coin turned out to be the best investment of the year? What events affected the market? We invite you to read our summary of the year with expert comments.

Ranking of the top 30 cryptocurrencies and expert comments you can find on: https://bithub.pl/english/top-cryptocurrencies-of-2017/
13  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Top cryptocurrencies in December 2017 on: January 02, 2018, 07:07:13 PM
December was without a doubt month of growths and records in cryptocurrency world. Bitcoin reached limit of $20 000 for the first time in history. Also other cryptocurrencies such as Bitcoin Cash, Ethereum, Dash, IOTA have achieved new ATH. As in previous month this time we also witnessed forks and predictions of cryptocelebrities. Check out what interesting happened in December

In the link below, You can find summary of gain and loss of every coin. There are also comments of some experts and summary and recall of the most important events in December.

Top cryptocurrencies in December 2017

I am also intrested in Your types. Which coin do You think was the best in December and have a chance to improve in New Year? Not only from gain-loss point of view but also development, debut or technology features?
14  Economy / Service Announcements / Rent without middleman. And with crypto on: December 31, 2017, 04:57:44 PM
We are Airbnb without the costly intermediary and with an „experience” layer baked in. Initially, the target audience we are looking at are crypto enthusiasts who would want to rent their houses out to other crypto enthusiasts in order to understand the local crypto ecosystem when they travel, create a relationship that can result in friendship, network and gain new understandings of the crypto ecosystem internationally – says  Jonathan Chou CEO of Bee Token in Bithub.pl’s #SundayInterview.

The notion of sharing economy in reality refers to access economy and thus is misleading. That’s basically what you assert. Are you coming to change that?

Jonathan Chou:
Sharing economy means that both sides of the marketplace such as the guest and host are able to perform peer to peer transactions without a middleman. We are here to change the current economy structure and make that a reality! The decentralized access really refers to the ability for many people all over the world to contribute to our initial success instead of a few select parties. This is a model that has been a common thread in many other blockchain projects that have been successful. The beauty of the sharing economy intersecting with the access economy is that people who are involved in the early stages of our project will help us evangelize it and also be our initial users for our product and then help us cross the chasm by sharing their passion about our product to their friends.

Full interview on https://bithub.pl/english/sundayinterview-rent-without-middleman-and-with-crypt/
15  Bitcoin / Project Development / Blockchain for private data on: December 24, 2017, 11:59:38 AM
With the explosion of distributed systems including cloud, big data, blockchain, and IoT, proxy re-encryption’s value is becoming more apparent and the problems it solves more urgent – says MacLane Wilkinson, cofounder and CEO at ‎NuCypher, in Bithub.pl’s #SundayInterview.

Your tool is a decentralized Key Management System. How does it work?

MacLane Wilkinson: We use proxy re-encryption to provide decentralized key management and cryptographic access controls. This means developers building decentralized applications can now store, share, and manage private data on public blockchains.

Proxy re-encryption is fundamentally a more scalable form of public-key encryption that is well-suited for many-to-many data sharing environments. Traditional public-key encryption is good for one-to-one communication. That is, if I want to share a secret message with you, I can encrypt with your public key and you can decrypt it with your private key. But for every additional recipient that I want to share that message with, I have to encrypt the message again with their public key. By contrast, with proxy re-encryption, I can encrypt data once and then delegate and revoke access to that data to as many recipients as I like.

Full interview on https://bithub.pl/english/sundayinterview-blockchain-for-private-data/
16  Bitcoin / Project Development / Edge as anti-Facebook #SundayInterview on: December 17, 2017, 07:22:12 PM
Users could use our wallet to log-in to „dapps” without us or the „dapp” having any personal information on them which you contrast to today’s internet which has sign-on powered by companies like Google, Facebook, and Twitter that know everything about you. We kind of see our „Edge Log-In” as the anti-Facebook login to the new internet where privacy and security are paramount – says Brett Musser, business development manager at Edge (formerly Airbitz), in Bithub.pl’s #SundayInterview.

On FB crypto groups every now and then I see questions about the best coin wallets. People usually answer with names and brands, but I’d like to ask you to explain what are the most common downsides of crypto wallets and what in your product is superior to other solutions?


Brett Musser: The most common downsides of most crypto-wallets are lack of fail-safes or too much dependence on the wallet provider. We at Edge (formerly Airbitz) have hit the sweet spot between total self reliance and relying on others to secure your assets. We secure your assets in a way that no one but you has access to it (not even us) and if you make some mistakes like forgetting your password, losing your phone, or being careless with your information we have some tools that allow you to regain access or protect you from malicious actors.

Full interview on: https://bithub.pl/english/sundayinterview-edge-as-anti-facebook/
17  Bitcoin / Project Development / Foundations for the new banking #SundayInterview on: December 10, 2017, 02:04:30 PM
The answer to the banking crisis is building banks from scratch. Being rebuilt from zero, prepared for new environments, prepared for new economic models, prepared for new P2P networks, prepared for zero cost societies, prepared for freemium models, prepared for new commerce – says Salvador Casquero Algarra, Founding Partner & Co-CEO in 2getherbank, in Bithub.pl’s #SundayInterview.

What are the cardinal sins of traditional banking?

Salvador Casquero Algarra: Among many others, banks biggest mistake was forgetting their primary function: promoting economic activity. They were born to facilitate economic flow (production-distribution-consumption) but they perverted this function when they were allowed to freely create money through:
– finantial intermediation,
– credit creation and
– fractional reserve.

They forgot to keep trust, confidence and client protection as their key obligations. But instead of that, they move their focus, they change their essence towards two other purposes:
– speculative purposes, which is a zero sum game (if I make money someone is loosing it),
– consumption purposes that it is not sustainable as it cannot last forever and it is unfair one as part of the world has more than they need whereas more than a half is missing the basic.

The banks built their profitable business model on one underlying: interest rates and at the same time Central Banks were driving them towards 0 or below zero breaking bank models. As many other times crisis came but this time something was different.

Banking alternatives, called fintechs, starting to emerge as flexible, faster, cheaper, fair options that completely unbundled bank offering. Money issuing was democratized and not „stupid” money, but smart one and not non-backed money, but intrinsic value one: blockchain

Banks cannot compete in this new environment because they have not prepared their culture, their organizations mind for completely new economic models beyond the exhausted capitalism and they have not prepared their infrastructures, their legacy, for a kind of chaotic innovation as it comes from everywhere, from everyone, for everyone: people empowerment.

And to make things worse, banks are completely disconnected from society, from their final clients. Crisis led people to lose confidence on banks, they have their reputation on the floor.


Full interview on: https://bithub.pl/english/sundayinterview-foundations-for-the-new-banking/
18  Local / Polski / Warszawa 8.12.2017 Dni Otwarte FlyingAtom #6 - Blockchain on: December 05, 2017, 02:27:24 PM
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szóstą już edycję dni otwartych FlyingAtom!

Dnia 8.12.2017 od godziny 17:00 do 20:00. Czekamy na Was w siedzibie naszej firmy, Złota 59 / 14 piętro (biurowiec Skylight)

Tematem przewodnim wystąpień będzie znany nam wszystkim blockchain, który zostanie przedstawiony pod kątem ekonomicznym jak i informatycznym.

Wstęp jest darmowy, a wiedza, którą wam przekażemy bezcenna Smiley Harmonogram:
17:00-18:00 - Patryk i Rafał, Krypto Raport
18:05-19:05 - Tomasz Kowalczyk
19:10-19:30 - Przerwa
19:30-20:00 - Janusz Zieliński

Szczegółowe informacje na stronie wydarzenia: https://www.meetup.com/Bitcoin-Investor-Warsaw-Meetup/events/245647916/?_locale=pl-PL
19  Bitcoin / Project Development / How to make cryptomoney on streaming? on: December 03, 2017, 01:59:22 PM
We learnt that users wanted to participate in media experiences, and so on Rize, everyone is live, everyone can interact, and everyone can earn – says Peter Watts, Platform Lead at YouNow, in Bithub.pl’s #SundayInterview.

You’ve been running YouNow streaming platform for some time and now you’re delivering Rize, which is meant to supplement YouNow. What are the key differences between these two projects?

Peter Watts: Rize is in many ways an evolution of YouNow, incorporating all the learnings from the past 6 years of running it. The first big difference is the many-to-many video technology. We learnt that users wanted to participate in media experiences, and so on Rize, everyone is live, everyone can interact, and everyone can earn. The other major difference is the introduction of the PROPS token. This came from years of working with creators, understanding their needs, and looking for a way to align their interests with ours, to work together in building a strong network.

Full interview on https://bithub.pl/english/sundayinterview-how-make-cryptomoney-streaming/
20  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Top cryptocurrencies in November 2017 on: December 02, 2017, 12:09:32 PM
November was without a doubt month of growths and records in cryptocurrency world. Bitcoin surpassed magical $10 000 for the first time in history. Also other cryptocurrencies such as Bitcoin Cash, Ethereum or Dash. As in previous month this time we also witnessed forks and predictions of cryptocelebrities. Check out what interesting happened in November.

In the link below, You can find summary of gain and loss of every coin. There are also comments of some experts and summary and recall of the most important events in November

Top cryptocurrencies in November 2017

I am also intrested in Your types. Which coin do You think was the best in November and have a chance to improve in December? Not only from gain-loss point of view but also development, debut or technology features?
Pages: [1] 2 3 4 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!