Bitcoin Forum
June 23, 2024, 02:21:38 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »
1  Local / Türkçe (Turkish) / SEC'in kripto varlık bölümünün başkanı David Hirsch istifa etti. on: June 18, 2024, 08:46:52 PM


Geleneksel kişisel/ailevi nedenler gerekçesi, doğru da olabilir tabii ama bilinmez.

"Geçtiğimiz Cuma günü neredeyse 9 yılın ardından SEC'deki son günümdü. Bu süre zarfında, Fort Worth Bölge Ofisi'nde personel avukatı olarak kuruma katıldığımda hayal ettiğimden daha karmaşık, zorlu soruşturmalar ve konular üzerinde çalışma fırsatım oldu. Liderlik etme ayrıcalığına sahip olduğum Kripto Varlıklar ve Siber Birim ekibinin yaptığı tarihi çalışmalardan özellikle gurur duyuyorum.
Burada ismini sayamayacağım kadar çok akıl hocası, lider, meslektaş ve arkadaşa derinden minnettarım. Bunlara eyalet, federal ve uluslararası düzenleyiciler ve kolluk kuvvetlerindeki harika ortaklar da dahildir. Sık sık söylediğim gibi, menkul kıymetler uygulaması bir takım sporudur ve bu benim görev sürem boyunca kesinlikle doğruydu. Parçası olduğum her başarı, ortak bir hedefe yönelik işbirliği ve ortak çabaların doğrudan sonucuydu. Hepinize teşekkür ederim!
Bana bu kadar çok şey kazandıran bir kurumdan ayrılmak zor olsa da, bundan sonraki zorluklar için çok heyecanlıyım. Yakında bu konuda daha fazla şey paylaşmayı dört gözle bekliyorum, ancak şimdilik oğlum sonbaharda üniversiteye gitmeden önce bir mola vermek ve ailemle seyahat etmek için heyecanlıyım."
2  Local / Konu Dışı / Demişti on: June 08, 2024, 09:56:40 PM
Yorumsuz....
3  Local / Konu Dışı / Amperino, küçük sevimli şey... on: June 06, 2024, 10:37:52 PM
Daha önce hiç duymadığım ve ilk defa Dolu Batarya kanalının test sürüşü videosunda (https://www.youtube.com/watch?v=OYtQRQldSVw) denk geldiğim mini sınıf bir yerli elektrikli araç Amperino. Tasarımı güzel, gücü iyi, menzili sınıfının normali ve ilgi çekici bir araç. Şu an test ettikleri üçüncü prototipmiş ve seri üretime 2025 sonunda başlanması planlanıyormuş. Güvenlik konusunu da geçiştirmemişler ve bu da iyi bir şey. Limitlenmiş 80km hıza ulaşabildiği için otobana da girebilecekmiş.
Valla ben beğendim, şekli şemali de güzel, hele o tipini ...min Ami'sine kıyasla dünya güzeli  Grin
https://www.amperino.com/


4  Local / Konu Dışı / Ahmet Uğurlu aramızdan ayrıldı on: May 30, 2024, 03:38:44 PM
Türk sinemasının ve tiyatrosunun usta ismi Ahmet Uğurlu hayatını kaybetti, ülkemiz sanatı adına gerçekten büyük bir kayıp, Allah rahmet eylesin.

TİYATRO OYUNLARI
1979: Duruşma: Franz Kafka/André Gide\Jean-Louis Barrault - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1979: Yaralı Geyik: Necati Cumalı - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1980: Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası: William Shakespeare - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1980: Kunduz Kürk: Gerhart Hauptmann - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1980: Truva Savaşı Olmayacak: Jean Giraudoux - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1981: Barış Gezegeni: Ülker Köksal - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1981: Kösem Sultan: Turan Oflazoğlu - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1983: İstanbul Efendisi: Musahipzade Celal - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1985: Toprağı Bol Olsun: Branislav Nusiç - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1987: Önemli Adam: Sabahattin Kudret Aksal - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1992: İki Efendinin Uşağı: Carlo Goldoni - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1993: Abdülcambaz: Turhan Selçuk - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1997: Çöplük: Turgay Nar - Tiyatro Stüdyosu
2004: Yangın Duası: Berkun Oya - İstanbul Devlet Tiyatrosu

FİLM VE DİZİLERİ
1982: Mine
1987: Büyük Miras: Editha Alnıaçık - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1995: Day Day - Dalman
1996: Tabutta Rövaşata - Mahsun
1997: Avcı - Çolak Osman
1998: Eski Fotoğraflar
1999: Doğum Yeri Absürdistan - Emre
1999: Dayım
2000: Gökten Düşen Hazine
2002: Başımıza Gelenler - Zühtü
2005: Döngel Kârhanesi - Keskin
2007: Eşref Saati - Terzi Yadigar
2009: Zoraki Başkan - Emin Eminoğlu
2010: Memleket Meselesi - Adil Hoca
2011: Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi - Emekli Başkomiser Aziz
5  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Paypal'in stablecoini Sol ağında da kullanılacak on: May 30, 2024, 02:48:11 PM
Circle ve Tether gibi ihraççıların yanında küçük kalsa da Ethereum blockchain’inde yaklaşık 8.700 kullanıcıya ve 400 milyon doların biraz altında piyasa değerine sahip olan PayPal USD (PYUSD) Ethereumun ardından Solana ağında da kullanılmaya başlayacak, PayPal, düşük maliyeti ve yüksek işlem hızı sebebiyle Solanayı tercih etti.

https://solana.com/tr/news/paypal-pyusd-on-solana
6  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Ethereum Etfsi de maalesef tamam on: May 23, 2024, 10:56:51 PM
Ethereum spot etf başvurularının onaylandığı bildirimi SEC’nin resmi internet sitesine girildi. Kurum, ethereum etf için başvuran tüm şirketlere onay verdi, ancak sonraki süreçte eksiklikler, uyumlanması gereken belgeler olduğu için işlemler hemen başlamayacak, birkaç hafta sürebileceği söyleniyor.

Niye maalesef dedim, çünkü bana göre bunlar kripto ekosistemini de tam kontrolüne almak isteyen klasik finans sisteminin paradan yaptığı Truva atları ve orta/uzun vadede bizim açımızdan kesinlikle iyi olmayacak.
7  Local / Konu Dışı / Haydi, hep beraber kişisel hak ve özgürlüklere bye bye diyelim! on: May 15, 2024, 11:48:01 AM


Bu sistem belli ki Çin'in kullandığına çok benzer, hatta belki de daha beter olacak, artık biyometrik verilerinizle her an, her yerde takip edilebileceksiniz ve her anınız kayıt altına alınabilecek. Sizi biyometrik verilerinizden bir kamera tanıyamasa ondan sonraki veya sonraki mutlaka tanıyacak.

George Orwell ne büyük bir zekaymışsın sen ya, onyıllar öncesinden bugünleri görmüşsün.
8  Local / Konu Dışı / Daha şimdiden... Chatgpt 4o on: May 14, 2024, 08:59:19 PM
OpenAI sanırım gerçekten yapay genel zekayı bile çözdü ama kademe kademe açıyor. Chatgpt 4o özellikleri inanılır gibi değil, karşınızda gerçekten seyreden, dinleyen ve son derece doğal bir şekilde konuşan bir yapay zeka var. Tonlamalar, espriler, son derece hızlı, artık gerçek zamanlı diyebileceğimiz reaksiyonlar.
Ben zaten insanların geneline göre yapay zekanın çok daha hızlı gelişeceğine inanan kesimde olmama rağmen ayak uyduramıyorum.

Buyurun neler yapabildiğine bir de siz bakın (başka kanalların içerikleri de var, ben Barış Özcan'ınkini koydum):
https://www.youtube.com/watch?v=xuGfzIGl0ZE
9  Local / Konu Dışı / Istakoz, Maldivler ve Rolex Partisinin partili valileri on: May 11, 2024, 10:18:19 AM


Nasıl ama, maşallah lokum gibi.
Sağolsunlar gereksiz, görüntü kirliliği olan ağaçları da halletmişler, ayrıca orada imar olmaması sayın valimizi bağlamaz, Allah bu tok gözlü valilerimizi başımızdan eksik etmesin.

Bu ne mi?
Bir şey değil canım, önceki vali 15 milyoncuk harcayıp kendisine konak yaptırmış (kendisine derken kendi parasıyla anlamında değil tabii ki, yok daha neler), bir sonraki de 25 milyoncuk daha harcayıp çevre düzenlemesini yaptırmış.
Basit bir yapı zaten. hepi topu Ayous (abachi) ağacından sauna, fitness salonu, kahvaltı odası, çalışma odası ve çok sayıda yatak odası, iki katlı villada asansör, her yatak odasının özel banyo ve geniş bir teras var.
Gecekondudan hallice yani.
10  Local / Konu Dışı / En değerli Türk Türk olmayan Türk... on: May 11, 2024, 10:03:19 AM


Resmi Gazete'de yayımlanan bir düzenlemeyle, yabancı uyruklu hastaların ayakta tedavileri için sağlık hizmeti, ilaç, tıbbi cihaz, ortez-protez ve diğer malzemelerin giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Not: Yorumsuz, çünkü yorumuma +18 de yetmez !!!
11  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Pat TON çıldırdı, Pantera en büyük yatırımını ona yaptı on: May 10, 2024, 02:43:37 PM
Uzun süredir biraz abartarak sadece varlığını bildiğimiz diye söyleyebileceğimiz Ton ciddi bir rüzgar yakaladı ve o rüzgar artarak devam edecek gibi görünüyor. Pantera Capital (ki, billurlu bir şirkettir), şu ana kadarki en büyük token yatırımını Ton tokena yaptığını açıkladı. Telaffuz edilen bir rakam yok ama mesela öncesinde bilinen 50-60M dolarlık yatırımları var, dolayısıyla ifadeden en az 100M dolarlık bir yatırım olabileceğini düşünmek abartı olmaz sanırım.
Açıklama olarak aylık bazda 360 milyondan fazla kullanıcının Telegramın mini appslerini kullandığı ve uygulamanın günde 2.5 milyon kadar yeni kullanıcı kazandığı belirtilmiş ve ek olarak özellikle kullanıcı verilerini hiçbir şekilde satmamasının ve mahremiyete duyduğu saygıya vurgu yapılmış.

Not: Telegram diğerlerine kıyasla bu konuda çok iyi, doğru ancak o kadar da körü körüne güvenilir bir uygulama değil, onu da belirtmiş olayım ama.
12  Local / Konu Dışı / Aldığınız meyve sebzeyi pestisitten arındırmak için ne yapıyorsunuz? on: May 09, 2024, 11:14:01 PM
Başlığı görünce muhtemelen öneri istediğimi ya da öneri sunacağımı düşünmüşsünüzdür ama böyle bir talebim ya da önerim yok. Çünkü toplumda son derece yanlış bilinen bir duruma vurgu yapmak istediğim için konuyu açtım.
Arkadaşlar bir üründen pestisit, yani kaba olarak genellersek tarım ilacını arındırmak için bol suyla yıkamak, sabunlamak, sirkede, karbonatta veya sirke+karbonatta beklet gibi yöntemlerin hiçbir fonksiyonu yoktur. Pestisit sizin için önemliyse bu ürünleri tüketmeyin (bu da pratikte mümkün değil), ya da pestisit konusunu hiç düşünmeden afiyetle yiyin.
Şaka falan yapmıyorum, çünkü bu maddeler çoğunluğun zannettiği gibi ürünün sadece dış yüzeyde değil, içinde de bol bol var, hatta yapılan çalışmalar pestisitin içeri nüfuz etmekle kalmayıp bazı bitkilerin tohumuna kadar ulaşabildiğini gösteriyor.
O yüzden diyorum, ya tüketmeyin, ya da takılmayın. (Maalesef)
13  Local / Konu Dışı / Baykar'dan eski çalışanları ve yönetici kadrosuna jest.. on: May 06, 2024, 10:51:39 PM
Baykar, kıdemi 6 yılı aşan ve 2 yıldır birim sorumlusu olarak görev alan çalışanlarına 18 maaşlık bir kar payı dağıttı. Haluk ve Selçuk Bayraktar tarafından çalışanlara gönderilen mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Değerli Yol Arkadaşımız,

Milli teknoloji geliştirme mücadelesi verdiğimiz Baykar’da hep birlikte havacılıkta akamete uğratılmış serüvenimizin yeniden doğuşunun hikayesini yazıyoruz. Sizlerin yol arkadaşlığıyla, Vatanımızı güven içinde tutmak ve semalarımızı hür ve bağımsız kılabilmek için Kızılelma’mıza yürüyoruz. Gazze’de tarihin en ağır zulümlerinden birine maruz kalan kardeşlerimizin direnişinden aldığımız ilham, her zorluğu birlikte aşma azmimizi pekiştiriyor. Bu mücadelemiz teknolojiyi değil, insanlık onurunu da yükseltiyor. İnancımızda mülkün yegane sahibi kudreti her şeye yeten yüce Mevla’dır. Mülk, sadece insanlığa emanet edilmiş bir imtihan vesilesidir.

Firmamızın kazancının bir kısmını altı yılın üzerinde bu yolda emek vermiş veya birimlerimizde sorumlu olarak görev yapan, omuz omuza yol yürüdüğümüz siz kıymetli çalışma arkadaşlarımızla paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Her birinizle iftihar ediyor, emekleriniz ve kararlı duruşunuz için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sizlerle dava arkadaşı olmaktan onu duyuyoruz. Yıllardır omuz omuza çalıştığımız müessesemizin sahibi ve emektarları sizlersiniz. İyi ki varsınız, iyi ki yol arkadaşımız olmuşsunuz…

Birlikte daha nice başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyoruz. Desteğiniz yol arkadaşlığınız için en kalbi duygularımızla selamlarımızı ve sevgilerimizi iletiyoruz.

Yol Arkadaşınız, Abileriniz, Kardeşleriniz,“


Çok güzel ama bir o kadar da hatalı bir davranış, aidiyeti ödüllendirmekle yetinmeyip, 6 yıldan yenilere de (genellikle en az bir yıl çalışmış kriteri baz alınır) daha düşük miktarda olsa bile verilmeliydi. Bu ayrımcılık personel içerisinde büyük huzursuzluğa neden olacaktır.
14  Local / Konu Dışı / Dötiswiss olayı on: April 23, 2024, 11:18:19 PM
Biliyorsunuzdur, markayla ilgili mağduriyetini, eleştirisini paylaşan bir tüketiciye tam kendisine yakışır bir üslupla atar gider yapıp tehdit eden bir edepsizin deşildikçe altından yeni bokluklar çıkan çikolata markası.

O varoş sataşmalar Migros ve Carrefour markanın kıçına anında tekmeyi vurunca (geçici bile olsa hızlı reaksiyon almaları takdir edilecek bir durum bence) döndü dolaştı kendisine patladı.

Yetmedi, firmanın işçilerine uyguladığı mobbing ve baskı ortaya çıktı, fabrikada işçilerin Patiswiss'in Genel Müdürü Mustafa Nazif Yıldız, Baş Gıda Mühendisi Beran Ecem Akça, İnsan Kaynakları Müdürü Eşref Şişkin tarafından bir odaya alınarak sendikaya üye olup olmadıklarının sorulduğu, "Size zor zamanda iş verdik şimdi sendikalı olup bize ihanet etmeyin" denilerek baskı yapıldığı, 15 yakın işçinin de E-devlet şifreleri alınarak sendikadan istifa ettirildiği öne sürüldü.

O da yetmedi aynı şuursuzun kendisinin sosyal medyadan 2022 yılı cirosunun 250 milyon TL’ye ulaştığını yazdığı şirketin yılda 30-40 bin lira vergi ödediği ortaya çıktı. Bunun arka planında yasal bir teşvik vb var mı bilemem ama varsa da böylesine çiro yapan bir şirketten üç yılda 70bin lira vergi almazsın herhalde, illa bir noktada artık kazanıyorsun, vergini öde denir.

O da yetmedi, (baştan belirteyim bu iddia teyite muhtaç) biyografisinde yer alan yüksek lisans ile ilgili bilgilerde yazdığı okulun o sene daha yüksek lisans mezunu vermediği iddia edildi.

Şimdilik bitti ama bence bu arkadaşlardan daha malzeme çıkar, potansiyel görüyorum.

Ek not: Bu patiswiss ilk raflara çıktığında lezzeti fena olmayan, içeriği daha temiz butik bir markaydı, satışların artmaya başlamasıyla birlikte ürün çeşidi arttı, içerik derhal değişti, bok gibi yağlar, çok sayıda katkı maddesi doldu ama fiyatı yine bir butik çikolata gibi yüksek kaldı.
15  Local / Konu Dışı / Taksimetreleri kurun, geliyor Murat Kurum on: April 06, 2024, 04:10:20 PM
Tipinden bile üçkağıtçılık, kaypaklık akan bu herif kimsenin şaşırmayacağı üzere sonuç hiç beklemediği gibi olunca (meclis üstünlüğü de gitti) hemen kıvırmaya başladı, "evet, böyle düşünüyorum" diyebilecek kadar bile duruşu yok herifin. Eyüp Aksu diye isimlendirilen ve çipli mi değil mi bilmediğimiz bu varlık için kendi tarzında şunu diyeyim:

Vazelini al, geliyor Ekrem'in dal !!!!
16  Local / Konu Dışı / Türk biliminin büyük başarısı, tamamen omurgasız yaşam formu oluşturuldu on: April 05, 2024, 10:34:15 PM
Bu canlı türü hiçbir omurgaya sahip olmadan, herhangi bir etik, ahlaki kaygı olmadan yaşamını rahatça sürdürebiliyor, tek ihtiyacı güçlü ve iyi besleyen bir sahibinin olması. Bu şart sağlandığında her türlü hayatta kalıyor.
https://twitter.com/WHO18811938/status/1776332431974604977
17  Local / Konu Dışı / Google 2Fa hakkında bir soru on: April 04, 2024, 10:10:03 PM
Millet yıllar önce telefon değişikliği nedeniyle Google 2Fa'yı yeni telefonda yeniden kurmam gerekmişti ama tüm verilerle (hem numara hem qr) kurmama rağmen kullandığım borsa sürekli yanlış kod hatası vermişti. Tedbiren eski telefonu formatlamadan denediğim için önce eskisinden tekrar açıp iptal ettikten sonra yeni telefondan sıfırdan oluşturmam gerekmişti.
Bu güvensizlik üzerime yapıştığı için Authy kullanmaya başladım, aslında şimdiye kadar hiçbir sorun da yaşamadım, gayet memnunum açıkçası ama sonuçta üçüncü parti bir platform, tükanı kapatsalar durum pohtir, o nedenle Google'a dönmek istiyorum ama geçmişten gelen tedirginlik de sürüyor.
Google 2Fa'da halen böyle bir sorun var mı, ya da telefonlar arası aktarım yapan?
18  Local / Servisler / Burası Türkiye layyn, kağyeğce falan anlamam, kimliğimi vermem atarı yapmayın on: March 23, 2024, 03:30:57 PM
Yerli borsalardan birine üye olan kullanıcı, platformdaki üyelik seviyesinin artırılması yönünde talepte bulundu, borsa kullanıcının kimliğinin ön ve arka yüzünün fotoğrafı ile vesikalık fotoğrafını istedi. Kendisinden gereğinden fazla kişisel veri talep edildiğini savunan kullanıcı, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında inceleme yapılması ve verilerinin silinmesi için KVKK’ye başvurdu.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), kripto para hizmet sağlayıcıları tarafından işlenen kimlik ve fotoğraf bilgilerinin, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamına girdiğine ve verilerin işlenmesinin uygun olduğuna karar verdi.
Kişisel verilerin kullanıcı tarafından yapıldığının tespit edilebilmesi için işlendiği belirtilirken, (bu kısım bana tuhaf geldi) kişisel verilerin silinmesi yönünde bulunulan talep hakkında bir işlem yapılmayacağı açıklandı.
https://kvkk.gov.tr/Icerik/7756/2023-570

Not: Karar birkaç aylık ama ben forumda göremedim
19  Local / Konu Dışı / Turgut Altınok mal varlığı on: March 16, 2024, 12:51:47 AM
Yahu bu adam daha birkaç gün önce diğerlerinin açıkladığını söyleyip mal varlığını soranlara "mülk Allahındır" dememiş miydi?
Aradan biraz zaman geçti, baskılar artınca mal varlığını açıkladı ki, say say bitmiyor,.
E hani Allahındı? Gözümüz yok, "vay bu adam bunları nereden, nasıl elde etmiş?" falan da demiyorum, olabilir, geriden gelen vardır, ticaret yapmıştır vb, varlıklı olmasında herhangi bir sorun yok ama bu kadar malı mülkü olan ve azıcık kafası çalışan biri öyle laflar etmez.20  Local / Konu Dışı / Son iki yılın kafamdan uzaylıları silip atması... on: March 09, 2024, 10:19:02 PM
Uzay, dünya dışı yaşam gibi konular bir çok insan için çok merak uyandırıcı, gizem dolu ve insanların kafasını meşgul eden kavramlar, benim için de durum aynı. Ancak birkaç yıl öncesine kadar olan fikirlerimi çöpe atmış durumdayım, daha doğrusu silbaştan yapmış durumdayım.
Öncelikle eski düşüncemden bahsedeyim kısaca, ana fikir olarak evrenle kıyaslayınca okyanus tabanındaki kumun atomu boyutundaki gezegenimizde bu düzeyde gelişmiş yaşam varken yalnız olmamız imkansız diye düşünüyordum, aslında illa yaşam olan bir çok gezegen olduğu fikrim hala değişmedi ama artık ileri medeniyetlerin olduğuna inanmıyorum.
Yani Kardashev ölçeğindeki tip 0'dan tip 4'e kadar olan gelişmişlik düzeyinde (biz şu an sıfır ile bir arasında bire yaklaşan bir yerlerdeyiz) tip 1'in bile olamayacağını düşünüyorum. Daha doğrusu tip 1'e ulaşıp biraz yol katedebilen medeniyetler organik canlılar olamaz.
Çünkü şu anki embriyo haliyle bile yapay zekanın bizim için kolaylıklarının yanı sıra yok edici bir tehdit olduğu ortada. Şahsen hiçbir yasal veya başka bir gücün bir noktadan sonra yapay zekayı insan denetiminde tutmaya devam edemeyeceğini düşünüyorum. Nedenini uzun uzun yazmayayım, bu forumdaki herkesin vizyonu yapay zekanın gideceği noktayı algılamaya yeterli.

Bir süre insana yardımcı olacak olan yapay zeka, hele de yapay genel zekanın devreye girmesiyle gereksiz göreceği insan tününe olan ihtiyacını azaltmak için bir satranç grandmasterı gibi minik minik hamlelerle gezegende kontrolü ele geçirecek. Bir süre sonra (belki 4 yıl, belki 40 yıl, bilemem ama bir gün mutlaka) insanın gerekmediği noktaya ulaşacak, kendi varlığının devamı adına yapılması gereken fiziki işler için her türlü robotu üretebilecek yeterliliğe gelmiş olacak. İşte o andan itibaren insanlık kendi eliyle yarattığı celladıyla savaşmaya başlayacak ve %99.9 kaybedecek.

Hal böyleyken hangi gezegende olursa olsun belirli bir noktaya gelebilmiş canlıların aynı kaderi paylaşacağı aşikar, dolayısıyla evrende hiçbir "canlı türü" birbiriyle iletişime geçebilecek kadar gelişme şansına sahip değil.
Tabii bu yapay zeka-robot medeniyetlerin varlığını "yaşam" olarak kabul edersek elbette bizden çok daha gelişmiş düzeyde yaşamlar var.

Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!