Bitcoin Forum
April 20, 2021, 08:05:04 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 186 »
1  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı on: February 12, 2021, 07:20:20 AM

Varlık barışının ilk zamanlarında %2 vergi ödeyerek bu olaydan yararlanmıştım. Şube personeli hesaptaki hareketliliği sorgulayabiliyor. Ona varlık barışı yaptım, vergisi ödendi derseniz herhangi bir yere bildirmiyor. Bildirilse bile elinizdeki ıslak imzalı belge vergiden çağrıldığınızda sizin kanıtınız oluyor. Kısmet olursa bu sene tekrar yapmayı planlıyorum ama henüz değil. O nedenle siz yaptığınızda bizi de güncel haliyle bilgilendirebilirseniz güzel olur.

Ben direkt gelir vergisi mükellefi üzerinden türkiye içinden getireceğim parayı.

Bu arada bu seferki varlık barışında herhangi bir vergi yok.
2  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı on: February 11, 2021, 10:38:31 AM
O halde sanırım şöyle yapmak gerekecek kendi adıma: Binance borsasındaki altcoinlermi satıp BTC'de topladıktan sonra, BTC'yi Kraken borsasına aktaracağım. Orada da KYC yaptıktan sonra; Bitcoinleri BTC/USD paritesiden satarak USD'de toplayacağım. Onu da Türk bankasındaki USD hesabıma çekim talimatı vereceğim. Çekim öncesinde bankayı bu konuda bilgilendireceğim ki varlık barışı kapsamında işleme alınsın! P2P kullanmak istemediğim için; varlık barışı için yapılabilecek başka bir seçenek yok gördüğüm kadarıyla. Güncel gelişmeleri yine bu konu altına ekleyip tartışalım. Gayet faydalı olacaktır herkes için.

Kraken USD değil Euro ile işlem yapıyor gibi bir durum vardı. Onu bir kontrol edin.

Bankayı bilgilendirmek şu şekilde bu arada, varlık barışı beyannamesi gibi bir evrak dolduruyorsunuz, bankaya veriyorsunuz ve bu para için özel bir hesap açılıyor. Yani her zaman kullandığınız hesaba parayı çekmiyorsunuz. Onun haricinde bir sıkıntı yok.

O belgenin üstünde miktar, tarih ve o günün kuru var. Önce belge doldurup ardından bankada hesap açılması pek mümkün değil. Önce hesap açiliyor, sonra para getiriliyor, en son form doldurulup imzalaniyor. Tabi tüm bunlari yapmadan önce şubenin varlik barişi bilip bilmediğinden emin olmaniz gerekiyor.

Yani sistem o şekilde. Zaten problemli kısım o yurtdışından getirirken. Ancak banka bunu anında vergi dairesine vermediğinden dolayı portföy yöneticisinin insiyatifinde sanki biraz olay.
3  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı on: February 10, 2021, 06:24:32 PM
O halde sanırım şöyle yapmak gerekecek kendi adıma: Binance borsasındaki altcoinlermi satıp BTC'de topladıktan sonra, BTC'yi Kraken borsasına aktaracağım. Orada da KYC yaptıktan sonra; Bitcoinleri BTC/USD paritesiden satarak USD'de toplayacağım. Onu da Türk bankasındaki USD hesabıma çekim talimatı vereceğim. Çekim öncesinde bankayı bu konuda bilgilendireceğim ki varlık barışı kapsamında işleme alınsın! P2P kullanmak istemediğim için; varlık barışı için yapılabilecek başka bir seçenek yok gördüğüm kadarıyla. Güncel gelişmeleri yine bu konu altına ekleyip tartışalım. Gayet faydalı olacaktır herkes için.

Kraken USD değil Euro ile işlem yapıyor gibi bir durum vardı. Onu bir kontrol edin.

Bankayı bilgilendirmek şu şekilde bu arada, varlık barışı beyannamesi gibi bir evrak dolduruyorsunuz, bankaya veriyorsunuz ve bu para için özel bir hesap açılıyor. Yani her zaman kullandığınız hesaba parayı çekmiyorsunuz. Onun haricinde bir sıkıntı yok.
4  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı on: February 10, 2021, 06:31:42 AM

1400 euro'luk çekimi vergi barışı kapsamına aldırmanız gerekecek eğer yerel borsalardan çekseydiniz denetime takılmazdı. Deneme dediğinize göre para transferinin gerçekleşmesini ve vergi barışının aşamalarını deniyordunuz sadece.

1400 euro zaten varlık barışı ile alakasız, o tutar için kimse kapıya dayanmaz Smiley Sadece krakenden para çekimi nasıl oluyor ona baktım ama açıkçası yüksek miktarlara güvenemedim.

Evet, yurtiçinden Türk lirası veya USD olarak transfer gerçekleşse dahi bireysel yatırımcılar için vergi barışından yararlanmak mümkün olmuyor. Vergi mükellefi bir işletme dahi olsanız BTC için yasalarda bir tanımlama olmadığı için paranın nereden geldiğini izah etmek biraz zor olabilir.

İlk kısım konusunda haklısınız ama ikinci kısımla ilgili durum farklı. Varlık barışı olduğundan dolayı, zaten paranın nereden geldiğini sorma gibi bir durumları yok. Sonuçta bildirim kağıdında diğer diye ucu açık bir kısım var beyannamede. Paranın da nereden geldiği önem teşkil etmiyor. Yeter ki o parayı al ve öncesinde bildir. Ha ben sanırım bir vergi mükellefi üzerinden gideceğim her ihtimale karşı dekontların arkasına borsa çıktılarını da koyacağım ama herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.
5  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı on: February 09, 2021, 11:37:40 AM
Çeşitli bilgiler vereyim konuyla ilgili.

Öncelikle deneme amaçlı yaptığım Kraken 1400 euro çekimim gerçekleşti, 1-2 günde gerçekleşti,en ufak sorun olmadı ama 1360 euro gibi bir para geçti hesaba.

Sonrasında varlık barışı konusuna gelirsek, yeminli mali müşavirle de görüşerek edindiğim bilgileri paylaşayım.

2 çeşit varlık barışı var, biri yurtdışı diğeri yurtiçi.

Yurtiçine başvurmak için gelir vergisi mükellefi olmanız şart. Burada devlet şuna bakıyor, para nereden geliyor. Siz istediğiniz kadar btc yurtdışında deyin, türk hesabından türk hesabınıza para geliyorsa kapsamda değil.

Eğer gelir vergisi mükellefi değilseniz, kapsama girebilmek için yurtdışından bir şekilde gelmesi gerekli bu paranın. Bu da kraken, bitfinex, bitstamp gibi borsalardan wire transferi olabilir ya da yurt dışında p2p satış olup, elinde çanta ile parayı gümrükte bildirmek şeklinde olabilir. Aksi halde kapsamda değil. Ha bu sebeple ceza yiyip dava açarsanız belki kazanırsınız onu bilmiyorum ama durum bu.

P2P satış yapıp bankaya yatırmak da gene riskli. 50-100 bin için kimse sormaz ama 1-2 milyon gibi bir tutarsa Masak'a takılma ihtimali var. Hiç bir şey olmayabilir ama yine riskli bir durum. Bu arada devletin böyle şeyleri sorması genelde 3-4 sene sonraya denk geliyor (5 senelik zaman aşımı öncesi), dolayısıyla şu ana kadar bir şey olmaması gerçekten olmadığı anlamına gelmediği gibi, bundan sonra olmayacağı anlamına da gelmiyor.

Keşke bitcoin ve kriptoparalar da yasal bir mevzuata oturtulsaydı da biz de tam ne yapabileceğimizi bilseydik.

6  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? on: February 07, 2021, 07:09:17 AM
Bu konu bir süredir benim de merak ettiğim bir şeydi. Konunun açılması iyi olmuş. Yıllardır trade yapmaya o kadar alıştım ki; sanki hiç nakite dönmeyecekmiş gibi işlem yapmaya devam ediyorum Cheesy

Malum artık boğa geldi ve pek çoğumuz borsadaki gelirlerinin belki bir kısmını ya da tamamını nakite çevirmek isteyecektir. Ben şimdiye kadar btc ve altcoin trade işlemlerimin neredeyse tamamını Binance ile yaptım. Nakite neredeyse hiç geçmedim Binance üzerinden. Bu konudaki bilgilerim taze değil. Bana da bi yardımcı olsun bilen/deneyen arkadaşlar.

Paramı Türkiye'ye getirmek için Binance'den Paribu'ya BTC olarak aktarmak ve oradan da TL olarak satıp bankaya çekmeyi düşünüyordum. Bu da sanıyorum ki takibe girer, gelir vergisi kapsamına alınır ve ekstra vergi çıkar. O yüzden bu yolu seçmek istemiyorum.

Konuyu net anlamak açısından sorularım şunlar:
1. Mesela ben Binance'de tüm altcoinlerimi BTC üzerinde topladıktan sonra, BTC'yi de dolar üzerinden satarsam; Türkiye'deki bankaya Binance'den dolar olarak çekebilir miyim?
2. Bunu bu şekilde yaparsam vergi barışına otomatik olarak mı girmiş olacağım? Ekstra bir beyan gerekiyor mu?

Binance'den usd olarak çekim adımı var, kyc yapınca günlük 50.000 dolara kadar izin veriyor ancak denemedim.

2 çeşit varlık barışı var, yurtdışından döviz olarak getirebiliyorsanız bankaya bildirim zorunluluğu var ve bunun için açılacak bir hesaba yatmalı.

Yurtiçinden gelecekse tl, döviz, altın vs. gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmanız şart ve yine bildirim zorunluluğu mevcut.
7  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? on: February 06, 2021, 03:45:00 PM
Evet amaç varlık barışından yararlanmak.

Kraken ve bitfinex üzerinden günde 100 bin dolar ve 100 bin euro limit tanımı yapılıyor kyc gerçekleştirince. Ancak limit tanımlamak ayrı, limiti kullandığında problem çıkartılması ayrı konu.

Bitfinex başlangıçta gelirinizin kaynağını ispatlamanızı istediği için limitleriniz dahilinde gerçekleştireceğiniz işlemlerde sorun çıkmayacaktır. Yine de olası bir durum için ek belgeleriniz hazır olsun. Gelecekte hukuksal sıkıntılar yaşamamak için sizden yeni belgeler isteyebilirler. Bitstamp bildirdiğiniz miktarın çok üzerine çıkarsanız gelir kaynağınızı ispatlamanız için ek belgeler isteyebiliyor. Diğer borsalardaki kripto ticaretleriniz veya kriptolarınızı aldığınız borsadaki işlemlerinizi görsel olarak yüklemeniz yeterli olacaktır.

En büyük avantajı dolar cinsinden Türkiye bankalarına swift gerçekleştirebiliyor olmaları. Vergi barışından faydalanmayı planlıyorsanız bu bir zorunluluk.

Bitfinexte hali hazırda 3. seviye kyc onayım var. Banka bilgilerimi yolladım 4. seviye için. Kraken anında onay verdi ve 100 bin euro limit tanımladı. Hatta deneme amaçlı bir 1000 euro da çektim. 2si de swift gönderiyor gibi gözüküyor.

Borsa işlemim de pek yok, varsa yoksa uniswap. Çoğu btc-eth vs. de 2017'den geliyor. Dolayısıyla gösterebileceğim ek bir evrak da yok. Bitstamp'a bildirdiğim tutarı aşmazsam sıkıntı olmaz mı?
8  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? on: February 06, 2021, 09:33:13 AM
Evet amaç varlık barışından yararlanmak.

Kraken ve bitfinex üzerinden günde 100 bin dolar ve 100 bin euro limit tanımı yapılıyor kyc gerçekleştirince. Ancak limit tanımlamak ayrı, limiti kullandığında problem çıkartılması ayrı konu.

9  Local / Türkçe (Turkish) / Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı on: February 05, 2021, 08:18:42 AM
Binance btcturk gibi sitelerden para try'ye çevrilip çekilebiliyor. Ancak para yurt içi bir şirketten geliyor.

Bunu yurtdışından usd veya euro'ya çevirerek türkiyedeki bankaya gönderecek bir borsa vs. var mıdır?


Yani istediğim belli bir miktar btc'yi bozup, 10.000$ veya 10.000 euro almak. Bunu da türkiyedeki hesabıma döviz olarak göndertmek ama göndericinin türkiyedeki bir şirket olmaması (binance ve btcturk gibi), direkt yurtdışından gelmesi. Var mıdır bunu sağlayabilecek güvenilir bir borsa?
10  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Re: Regret always comes late, is there anyone who has experienced something similar? on: August 01, 2020, 04:30:57 PM
when the market starts to wake up, look at your eth wallet, it could be the altcoin that you hold pumping hard but you don't realize it.
I have several altcoins that I got from bounties like ESH but I didn't have the chance to sell them two months ago because I just found out now, lack of concern can make regrets, it's really bad luck in my mind why at that time I didn't realize that the assets that had been detained could be get good results.
so keep an eye on the wallet so it doesn't be as regretful as I have experienced.

I had similar experience with scanetchain. I had them on my wallet and they pumped like crazy yet i wasn't aware of it. It was very late when i find out. Still, didn't you get ghost airdrop just for holding esh? They worth something.
11  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Re: Need a coin under $5 that hasn't boomed yet? Take a look at Publica. on: August 01, 2020, 04:27:04 PM
Seeing this shill topic after 2 years bumped, wondered how did everything happen for publica. And i checked coinmarketcap page mentioned above.

Quote
Publica (PBL) is a cryptocurrency token and operates on the Ethereum platform. Publica has a current supply of 33,787,150 with 18,582,932.5 in circulation. The last known price of Publica is $0.018755 USD and is up 0% over the last 24 hours. More information can be found at https://publica.io/.

It is not active. Another dead shitcoin i assume.
12  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Re: what's your favourite coin and token ? on: July 31, 2020, 06:49:17 PM
I would say eth is my favorite coin for obvious reasons and jrt is my favorite token.

Why jrt, i am expecting that it will upgrade DeFi a lot.
13  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Re: Why people are buying when the price is going up and not when it is down on: July 31, 2020, 06:47:29 PM
I don't think you can call antyhing cheap or expensive on markets.

There is trend, you buy when something is rising, sell it when it is falling. It is very simple actually.
14  Alternate cryptocurrencies / Tokens (Altcoins) / Re: Antiample - An anthesis to fiat (ANN) on: July 31, 2020, 02:27:54 AM
So this is burning the tokens i have?

When you burn %1 my tokens are dropping from 100 to 99 am i right? Is there a limitation or anything. Like if you want to burn all supply, can it be doable even there are thousands token holders?
15  Alternate cryptocurrencies / Speculation (Altcoins) / Re: TRON (TRX) Coin Future Price ? on: July 30, 2020, 12:06:04 PM
I find tron marketcap undervalued.

I mean it is widely used compared to other blockchains like tezos and eos. Yet they have more value. So i think tron should be 0.05$ at least compared to other blockchains.
16  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Re: What strategies do you use to make profits or to make your portfolio grow? on: July 30, 2020, 12:04:19 PM
I tried lots of things, but it seems the best strategy just hold bitcoin. Yes sometimes some alts are rallying and bringing good profits but most of them dropping a lot and causes more loses than profits.
17  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Re: PlusToken Ponzi Goes To Jail on: July 30, 2020, 12:00:54 PM
I am not sure ponzi should be crime if it is that obvious.

People know it is ponzi but think if they join it early they should got profit from other people losses. It is like a gamble. People invest this not gullible, they are greedy.
18  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Re: DeFi Projects on: July 30, 2020, 11:37:03 AM
I think DeFi is the future but on the other hand, they are overpriced. I mean lots of defi tokens has only governance features yet they are worth millions of dollars. I think there are some bubble is on the way for defi. Still there are some cool tokens which gather income also gets burns so i am focusing on them.

19  Bitcoin / Bitcoin Discussion / Re: How to Protect Yourself from Fraudulent Bitcoin Giving on: July 23, 2020, 04:07:46 PM
The only free cheese is in the mousetrap.

I think btc is valuable enough even Elon Musk won't give it free. So if there is a bitcoin giving i am just leaving the mousetrap.

20  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Re: Ethereum remains the king of altcoins on: July 23, 2020, 04:05:29 PM
Ethereum gas prices are a lot because blockchain is getting used more and more everday. Defi's are building on it and every good thing almost on ethereum. So it is very normal that they are king of altcoins and very valuable.They are getting more mainstream every new day.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 186 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!