Bitcoin Forum
September 22, 2021, 08:34:53 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 22.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »
1  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: ETH/USD ve ETH/TRY Fiyat Takibi, Spekülasyon, Tartışma Alanı on: December 28, 2020, 02:49:13 PM
5570TL ile TL bazında ATH geldi, USD bazında ATH için çok uzun yolumuz var.
2  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Uniswap Token Ana Konu (Liquidity Mining) on: December 19, 2020, 06:56:02 AM
Ben bu likitide madenciliği konusunu çözemiyorum. Çözsem dalacam ama olmuyor. Ufak bir miktar denedim ama sanırım bununla bir gelir elde etmem zor.
Geçtiğimiz gün başka bir başlıkta yazdım ETH/USDT çiftinde durumu az çok netleştirdim. Ama işte şu an mesela başka bir çiftte ekleme yapmak istiyorum diyelim.

Gelen UNI tokenleri eklemeyi düşünüyorum. Oradaki durumu çözemiyorum.

Şimdi ETH/USDT'de ETH fiyatı artarsa güzel, düşerse zarar. Bunu anladık. Lachrymose üstad bunu açıkladı.
Peki durum UNI/ETH'de nasıl olacak?  Huh

Impermanen Loss kaybınız oluyor, yani fiyat ne kadar oynarsa (yukarı ya da aşağı fark etmez) o ölçüde zarar oluyor.
İşlemlerden %0,3 fee alınıyor bu da kazanç.
Normal şartlar altında Fee>IL olduğu ölçüde kazanç sağlamış oluyorsunuz.

Yapılan işlemlere göre IL değişiyor ama 1 yıl sonunda fiyat 3 kat artmış olsa bile, fee gelirinin yıllık APY'si %12,5  altına düşmediği sürece zarar edilmemiş oluyor.
3  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Ethereum 2.0 on: November 24, 2020, 01:51:09 AM
Ethereum'da yıllık enflasyon %4,5 civarında, yani pow madenciliği yapanlar bugünkü ether fiyatı üstünden hesaplayacak olursak 3,15 milyar dolar blok ödülü + Fee geliri ile birlikte 3,6 milyar dolardan fazla kazanç sağlamış durumda, yani aylık 300 milyon dolar, günlük 10 milyon dolar. Diğer bir deyişle ethereum güvenlik için her gün 10 milyon dolar ödüyor. Bu 10 milyon doların tamamı madencilik yapanlara kar olarak kalmıyordur, elektrik donanım v.s. yarısı kalabilir en azından.

Ethereum'da mining bitmiyor, pow'dan pos'a geçiyor, mining yapmak isteyen gpu'ya yatıracağı parayı ethere yatırıp pos madenciliği yapmaya devam edebilir, üstelik gpu eskidi bozuldu, elektrik fiyatları arttı bilmem ne derdi falan olmadan. Bu şekilde günlük 10 milyon dolar ödenen para sistemin içinde kalır ve bilmem kaç yüz kat daha ölçeklenerek ethereum'un kullanım alanı genişler.
4  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Ethereum 2.0 on: November 23, 2020, 07:04:53 PM

"çünkü şuan neye para yatırdığını bilmeyen, eth 2.0 san bihaber olan, sadece kârını düşünen avel" gerçekten bu cümle ilginç olmuş. Node kuracaksın, validasyon yapacaksın ve 2 yıl bunu kesintisiz yapmayı göze alıp tek yönlü 15-20k dolar değerinde etheri kitleyeceksin ve kalkıp biri sen nereye parayı yatırdığını bilmeyen avelsin diyecek.

Ether 2.0 için node kuranların piyasanın en bilgili %1-2'lik kısmına girdiğinden hiç şüphem yok.
5  Local / Ekonomi / Re: BTC/USD ve BTC/TRY Fiyat Takibi, Spekülasyon, Tartışma Alanı on: November 18, 2020, 12:04:30 AM


Eğer balinalar isterse bitcoini 20.000 götürmek dominasyonu 70'lere götürebilirler. Piyasaya para ve yeni yatırımcı girmediğine göre Bitcoini götürmek için altcoinlerden bitcoine geçiş olması gerek bu da demek oluyor ki Altcoinlerde daha dipleri de yoklayabilirler muhtemelen tarihi diplerin de dibi görülür o zaman. İhtimal dahilinde mi evet YTD.11 gün önce olabilir diye düşündüğüm şey gerçekleşme dahiline gelmiş durumda.

Altcoin katliamı yaptılar yine.

Piyasaya yeni yatırımcının girmediğini söylemek pek doğru değil bence. Bir çok kurumsal firma milyonlarca dolarlık bitcoin aldığını açıkladı. PayPal'ın durumu ortada.
6  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: ETH 2.0'da Son Gelişmeler on: November 15, 2020, 07:28:50 AM

Etheri ether yapan, ondan gelir elde edip ağın sürdürülmesini sağlayan madencilerdir. BTC 12 yıldır POW ile devam ediyor, ETH zincirinden kat ve kat fazla enerji tüketimi oluyor sıkıntı var mı?
Sadece 32 ETH'ye nod kuracak dediğin bugün 32 ETH 120 bin TL para yapıyor. Ben 120 bin TL'ye legal yollarla yurt dışında madencilik yaparak aylık 50 bin lira kazanıyorum hanzo sahi sen 32 ETH stake ederek ne kadar kazanıyorsun?
Sizin gibi çok bilmiş ve enayiliğe yatkın insanlar olmasa bu uyanıklar nasıl geçinecek, girin la girin, verin la verin banane Smiley

EDİT: Kairos aklıma geldi, paket satın al, bilgisayarı günlük 10 saat açık tut, para kazan. Vay anasını sikeyim adam pos'u blockchainden önce keşfetmiş ya

Ether'i ether yapan üzerindeki uygulamalar, geliştiriciler, kullanıcılar ve topluluktur. Uzun yıllar bu ağın kanını emdiniz ama artık yolun sonuna gelindi. Boşu boşuna elektrik harcamaktan başka hiç bir işe yaramayan çağ dışı POW ile hangi shitcoini kazacaksanız, artık o coine geçip Eth'den s*kt*r olup gitmeniz herkesin yararına olacak.

Benim 32 eth stake ederek bir şey kazanma derdim yok, getiriler yüksek değil bu da sizin gibi parazitleri sistemden dışarı atmanın en güzel yollarından biri aslında. İsteyen 0.01 eth ile stake edebilir yazdım, hala 32 eth diyorsun. 32 eth bu işlere yeni başlayan biri için çok olabilir, ama yıllardır bu işlerle uğraşan nod kuran, madencilik yapan herkesin erişebileceği bir miktar.

Kimse 2 sene parasını kilitlemek zorunda değil bu arada. İsteyen 2022 yılına kadar POW'a devam edip, POW sonlandırılıp Eth 2.0'ye geçildiğinde nod kurup parasını kilitlemeden madenciliğe devam edebilir.

Yeni sistemde 100 binlerce nod kurulabilecek ve sistem eskisine göre çok daha merkeziyetsiz olacak. Sense bu sistemi Kairos ile kıyaslayacak kadar cahilsin. Yazılarına bundan sonra cevap vermeyeceğin, seviyene inmek istemiyorum.

Aldıkları ödül yetmiyormuş gibi EIP 1559 gelmesin diye yaygara kopartıyorlar. Yazdıklarınızın altına imzamı atarım ama maalesef elimde verecek merit yok.
7  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Ethereum 2.0 on: November 15, 2020, 07:09:34 AM
Uzun süre kilit altında kalacak olmak, miktarın çokluğuna göre olası gelirin düşük kalması, yol haritasının kesin belli olmaması gibi sebepler beni vazgeçirdi.

ether başına ne kadar ödül verileceği belli mi?

açıkçası ben de hemen toparlanır diye düşünüyordum ama hala toparlanamadı

https://launchpad.ethereum.org/

Linkte grafikte belirtiliyor, stake edilen ether arttıkça ether başına düşen ödül azalıyor. Erken kitleyenler daha avantajlı, şu an %20'den fazla kazanıyorlar.
8  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: ETH 2.0'da Son Gelişmeler on: November 12, 2020, 04:02:18 PM
32 eth çok fazla olmuş bence. 5-10 eth yapsalar node sayısını çok çok daha fazla artırmış olmazlar mıydı?  hem sürümden kazanıp daha kısa zamanda istenilen miktara ulaşırlardı.

Node çalıştırmanın belli bi maliyeti ve uğraşısı var, 5-10 ether için node kurup çalıştırmak ekonomik olmayabilir.
9  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Graph protocol on: October 22, 2020, 09:06:22 PM
0,03$ yerine en başta 0,00008 Ether deselermiş daha şık olurdu. Faz 1 bence gayet iyi gidiyor, henüz 5 saat olmasına rağmen %70'i satılmış durumda.
10  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Graph protocol on: October 21, 2020, 08:26:08 PM
Total Supply üstünden bile düşünsek 300m dolardan alınacak, çok değil bencede.
11  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Polkadot (DOT) Ekosistemi ve Projeleri (Fiyat/Performans Tablosu) on: August 27, 2020, 03:02:09 AM
Market cap yüksek ama coinlerin ne kadarı dolaşımda ne kadarı stake ediliyor tam belli değil. Belkide coinlerin %90'ı stake ediliyor veya kilitli. Eğer öyleyse bu fiyat normal olabilir. Herşeye rağmen aşırı fiyatlanmış coinlere iyice araştırmadan yatırım yapılmasına karşıyım. Bekleyelim bakalım eminim belirli bir seviyede konsolidasyon sürecine girecektir.

Bende bunu araştırıyorum ama hiç bi tarafta bilgi yok, nasıl bişey anlamadım. Kilitli coin adeti nedir? Stake edilen coin adeti? Kilitli coinlerle stake edilebiliyor mu? Kilitli coinlerin, kilit açma tarihleri?
12  Local / Ekonomi / Re: BTC/USD ve BTC/TRY Fiyat Takibi, Spekülasyon, Tartışma Alanı on: August 01, 2020, 05:56:11 AM
Ve Bitcoin 80.200 TL ile TL bazında ATH geldi.
13  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AVAX Coin (Avalanche Consensus) Tartışma Alanı on: July 22, 2020, 05:05:28 AM
Coinlerin 1/3'ünün satışı önden yapılmış üstelik bu satış yapılırken küçük yatırımcıya pozitif ayrımcılık yapılmış, çok kısa süre içinde mainnet çıkıyor ve mainnet çıkmadan sentetik olarak bazı borsalarda ön satış fiyatının 10 katı ile alınıp satılıyor.

Vitalikten tutunda Jihan Wu'ya kadar piyasanın en kafa adamlarının saygı duyup referans olarak gösterdiği Emin Gün Sirer hoca projenin başında, Coinbase ve Binance'nin listeleyeceği çok güçlü bi ihtimal ve proje çıkmadan anlaştığı BiLira gibi platformlar var, hedef olarak Wall Street'i seçmişler.

Bakıyorum genel olarak olumsuz eleştiriler ağırlıkta, biraz haksızlık olmuyor mu?

abi iyi güzel diyosun da son kullanici olarak bana total miktarin %10’unu satiyorlarsa bundan bağa ne? ustelik satilan tutari kimin alip almadigi da belli değil, şu distrubition ieolarda bile yok. eskiden ico işlerinde bi racon vardı.
Toplam miktarın yarısı stake olacağı için %20'sini public sale yapmış oluyor, %7 private ve %5 seed. %32 yerine %5-10 satış yapsaydı ve bunun çok az miktarını public sale yapmış olsaydı, borsalarda listelendiğinde çok yüksek fiyatlardan küçük yatırımcıya satma niyeti olabilirdi.
14  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AVAX Coin (Avalanche Consensus) Tartışma Alanı on: July 21, 2020, 07:11:03 PM
Coinlerin 1/3'ünün satışı önden yapılmış üstelik bu satış yapılırken küçük yatırımcıya pozitif ayrımcılık yapılmış, çok kısa süre içinde mainnet çıkıyor ve mainnet çıkmadan sentetik olarak bazı borsalarda ön satış fiyatının 10 katı ile alınıp satılıyor.

Vitalikten tutunda Jihan Wu'ya kadar piyasanın en kafa adamlarının saygı duyup referans olarak gösterdiği Emin Gün Sirer hoca projenin başında, Coinbase ve Binance'nin listeleyeceği çok güçlü bi ihtimal ve proje çıkmadan anlaştığı BiLira gibi platformlar var, hedef olarak Wall Street'i seçmişler.

Bakıyorum genel olarak olumsuz eleştiriler ağırlıkta, biraz haksızlık olmuyor mu?
15  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Ethereum 2.0 - ETH2 - Yeni Ethereum on: July 04, 2020, 04:01:28 PM
Ooo epey bir zaman 4 yıl. @muslo hocamın da dediği gibi özellikle ağdaki gas problemi ciddi sorun bence. Ethereum ekibi bu konuya çözüm bulmalı. Hele ki 4 yıl sonunda bitecekse bu durum. Dediğiniz gibi başka projeler bu gidişle ethereumu geçer

Bahsettiğim şey Ethereum'u birinin geçmesi değil aslında. Ağ sorunları sebebiyle bir gerileme durumu olsa BTC'de olurdu. Ancak ETH'nin durumunun BTC'den farklı olduğunu da gözden kaçırmamak lazım. ETH her zaman ödeme aracı olarak daha tercih edilir bir para birimi oldu. Likitidasyon anlamında BTC'den bile daha yukarıdaydı bence.
Ve son bir kaç aydır bu iş zorlaşmaya başladı. Kazayla düşük GWEI ile işlem yaptığınızda 2 günlük bekleme süreleri ortaya çıkmaya başladı. 2 GÜN! Kabul edilemez. Son günlerde alım satım için bile olsa ETH işlemlerimi askıya aldım mesela. UniSwap'dan bir işlem yaptım ve işlemi açarken nedense gas'a hiç bakmadım ve ETH cüzdanım resmen 2 gün boyunca işkence çekti.

EIP-1559'dan umutlu olan ciddi bi kitle var hatta gelişimi için fon toplanıyor, 33bin dolar toplanmış şimdiden.

https://www.reddit.com/r/ethereum/comments/hhcuil/every_person_who_donates_just_1_to_the_progress/
16  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Ethereum 2.0 - ETH2 - Yeni Ethereum on: July 01, 2020, 05:05:33 PM
17  Local / Ekonomi / Re: BTC/USD ve BTC/TRY Fiyat Takibi, Spekülasyon, Tartışma Alanı on: June 17, 2020, 06:18:44 AM
Kripto paraların en büyük artısı "karşı taraf riski" yok, piyasalarda "karşı taraf riski" oluşmaya başlarsa pozitif ayrışma ihtimali çok yüksek.
18  Local / Ekonomi / Re: istanbul’da ev alinabilecek ilçe on: June 17, 2020, 06:04:33 AM
selam beyler, piyasa çok şişik. maaşlar bu durumdayken kim aliyor bu evleri anlamiyorum.

fiyat/kira orani ~240 aya denk gelen duzgun insanlarin olduğu semtler var midir?

Yatırım için değilde oturmak için İstanbul'da düzgün bir semt olsun istiyorsanız fiyat/kira oranı 300 civarı.
19  Local / Ekonomi / Re: Satoshi Nakamoto'ya Ait Bitcoin'ler Harekete Geçmiş Olabilir! on: May 27, 2020, 09:51:31 AM
Uzun bi süre Çin'de yasaklanma muhabbeti vardı, ATH'den sonra bi dönem mtgox kayyum cüzdanları takip edildi, mtgox kayyum satışı biti, yasaklanma haberleride etkisini kaybedince başlandı etf muhabbetine, yok şu etf başvurusu yaptı şu tarihte açıklanacak yok ertelendi derken etf haberleri etkisini kaybetti, halving bitti artık satın alınacak haber kalmadı derken yeni moda satoshi'nin btc'leri hareket geçti mi?

Acaba 50 btc ödüllü bloklarda mine edilmiş btc'si olan bunları piyasa fiyatından satar mı? Allah bilir balinalar o bloklardan kazanılmış 50 btc'lik cüzdanın private key'i için kaç para verirdi?
20  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Ethereum 2.0 - ETH2 - Yeni Ethereum on: May 13, 2020, 08:24:44 PM
"Ben ne temmuz dedim ne haziran dedim" : )
https://uzmancoin.com/ethereum-buterin-soylenti/

Temmuz haberi yalanlandı. Yine de yılın üçüncü çeyreği gösterildi. Tahmini olarak yıl sonuna kadar POS sistemine tamamen geçmiş oluruz. Madencilerin ellerindeki kartları satıp, parası ile eth almak isteyeceğini düşünebiliriz. Bu da fena sayılmayacak bir boğa demek. Peki kaçtan toplanabilir eth?

Yıl sonuna kadar Faz 0'ın aktif olması bekleniyor, Faz 1 ve Faz 2 ile sürecin tamamlanma tarihi için 2024-2025 konuşuluyor. Öyle bi anda geçiş olup POW ağı ortadan kalkacak ve POW madenciliği bi anda bitecek gibi bi durum söz konusu değil.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!