Bitcoin Forum
January 20, 2020, 11:13:18 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.19.0.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 »
1  Local / Madencilik / Re: Madencilik İçin En iyi 7 Ülke on: September 22, 2019, 10:18:50 PM
Listede Kazakistan ve Türkmenistan yok
Türkmenistan'da bedava gibi birşey elektrik

Kazakistan'da bu işi yapan birisi olarak buraları daha güvenli buluyorum. Elektrik dünya geneline göre çok daha uygun. İşçilik de bir o kadar ucuz. Görüştüğüm herkes Türkmenistan'ı vb. ülkeleri daha riskli buluyorlar. Genesis Mining bile burda devlet destedği (ortaklığı) ile Pavlodar bölgesinde ciddi bir tesis kurmuş durumda. Devletin bakış açısı da pozitif. Tüm cihazlar kayıtlı ve legal olarak ülkeye giriyor. Cihazlarını TR'den transfer etmek isteyenler ya da Çin'den yeni/eski cihazlar alıp hosting almak isteyenlere destek verebilirim.

Hocam mesela 100 adet asic cihazı tr den o tarafa getirttik, gümrük işleri nasıl oluyor Çinden getirtir gibi yeniden vergi mi ödenmesi gerekiyor ya da prosedür nasıl işliyor bilgi verir misin?

Vergi durumları biraz karışık, kimi durumlarda cihaz ayrı psu ayrı göstermek gerekebiliyor, kimi durumlarda da tek bir cihaz gibi  göstermek gerekebiliyor. Bunun tam tespiti için cihaz türünü ve ağırlık bilgilerini de paylaşmanız lazım. Örnek bir proforma gönderebilirseniz, çalışıp daha net bilgi verebilirim. Vergisel anlamda en makul olacak yöntemi ancak bu şekilde belirleyebiliriz. Burada (KZ'de) daha önce gümrükten geçen emsal cihazların rayiç bedelleri esas alınarak TR'de fatura kesiliyor, böylece en düşük vergi ödenecek şekilde ayarlama yapılıyor. Cihazların sıfır ya da ikinci el olmaları da önem taşıyor, bunun da mutlaka belirtilmesi gerekiyor. TR'den nakliye tarafı kolay, o konuda düzenli çalıştığımız bağlantılar var, parsiyel olarak sorunsuz bir şekilde iki haftada gümrüğe giriyor diyebilirim. Maksimum da 1 hafta gümrük işlemleri sürer. Yani TR'de anlaşması yapılan sistemler/cihazlar 1 ay içinde tesisimizde devreye alınabilir diyebilirim. Kendi tasarımımız olan evaporatif soğutmalı konteyner ünitelerimizde cihazları barındırıyoruz. 7/24 teknik ekip tesiste hazır bulunuyor. En ufak bir problemde ekip anında müdahale ediyor.
2  Local / Madencilik / Re: antminer s9 ile başka algoritma kazmak mümkünmü on: September 19, 2019, 11:22:40 PM
merhaba,

firmware ile oynayarak başka algoritmada bir coin kazmak mümkünmü acaba hiç kafa yoran oldumu

kod bilgim olmadıgından detaya inemiyorum

s9 sadece sha256 kazar olarak biliyorum kurcalansa bişeyler çıkma ihtimali yokmudur acaba

SHA256 ile kazılabilen altcoinler var, ancak pek karlı olmuyor onlar da. Sistemi zergpool, zpool ya da nicehash'e bağlayarak bir denemeni öneririm. Bir de özel firmware (custom firmware) ile biraz ilave hash alabilirsin ancak elektrik tüketimin ve çip ısıların da artacaktır bu durumda. İyi bir soğutma ve iyi bir güç kaynağı lazım bunun için de.
3  Local / Madencilik / Re: Bitcoin Madenciliğinde Son Durum Ne? on: September 19, 2019, 10:59:58 PM
Atladığınız bir kaç nokta var.
Kripto para madenciliği sadece para için yapılan bir şey değil bana göre. Evet bunu yaparken bir gelir olur ise ne mutlu tabi.

Ben elinde ciddi miktarda gpu ile cayır cayır Ethereum kazan güruhun su akar yolunu bulur misali bir başka kripto paraya yoğunlaşacağını düşünüyorum.
Monero türevleri, zcah, dash, belki komodo, verge gibi bir şeylere kayacaklarını düşünüyorum.

Zaten birinci gurup dediğimiz kazayım satayım derdi ile işin tüccarlığında olanlar ezbere iş yaptıklarından bu coin değiştirme işini de beceremeyip
kartları satıp kurtulmaya çalışacaklar. Tanıdığım büyük GPU farmı sahipleri ellerinde nakit ile bu birinci grubun dükkanı kapatmasını bekliyor.

Elektrik maliyeti olayına gelince;
Sanayi elektriği kullanılabilir,
elektrik toptantıcı olunup, toptan fiyatından kullanır ayrıca bir yandan da perakende satışı yapabilirsiniz,
Amcanızın dayınızın Anadolu da bir yerde mini mini bir HES'i vardır oraya çöreklenirsiniz.
Gürcistan veya  Bulgaristan sınırına yakın bir ilde oturuyorsanız karşıya geçip çiftliği oraya koyarsınız.

Allah çözümsüz dert vermesin.

Hocam görüşlerinize tamamen katılıyorum. Bir çok madenci ethereum üretimi ile uğraşıyor, ancak değişen piyasa koşulları, kartlar, yeni çıkan coinler ve bunların kullandığı algoritmaları tanıma konusunda çok uzaklar. Basit bir örnek vermek gerekirse, 1080Ti kartlar veya bellek boyutları 8GB üzerinde olan diğer bazı kartlar ile MTP, Cuckaroo vb. varyantları ile daha kazançlı durumlar oluşabiliyor. Herkes tabi AMD serisi kartlara yüklendiğinden bu algoritmalardan ve onlar sayesinde üretilen coinlerden uzaklar. Yine de tabi ethereum üretimi dünyada en başta geliyor, ancak TR'de şu an bu iş için yeni yatırım yapmak pek mantıklı olmuyor. Bahsettiğiniz gibi bu işi büyük çapta ve sistematik bir biçimde yapanlar batan küçük farmları ve cihazları satın alarak kar elde edebiliyor ya da bunları satın almak için adeta pusuya yatmış durumdalar.

Şahsi önerim (tecrübelerime göre) iyi bir geçişsel çoklu algoritma (multi algorithm switching) yazılımı ile (ki bunda da dikkat edilmesi gereken noktalar var) daha kazançlı senaryolar yaratılabilir. Örneğin Awesome Miner, Nemos Miner vb. yazılımlar ile sistemler farklı coinleri üretebilecek şekilde hazırlanır ve belirli karlılık durumları oluştuğunda otomatik olarak sistemlerin o coin'i üretecek şekilde geçiş yapmaları sağlanabilir. Ancak tabi coin hacimleri, volatilite, desteklediği borsa sayısı vb. parametreler burada önemli. Tercih edilen havuzlar da bir o kadar önemli.

Elektrik konusuna gelince, ben şahsen TR'deki tesisimi taşıdım Kazakistan'a. İlave yatırımlar da yaptık ve şu an burada oldukça iyi gidiyoruz. TR'de karlı olmayan sistemler artık karlı duruma geçtiler. Şimdi burada hosting ve colocation hizmetleri de vermeye başladık. TR'deki madenci arkadaşlara bir katkımız olsun, herkes kazansın isterim. İlgilenen arkadaşlar olursa mesaj atabilirler, elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Bu işlerde ortak hareket etmek önemli, cihazların TR'den buraya gelmesi oldukça maliyetli bir iş. Kurulum, ayarların yapılması vb. işler de zaman alıyor.

TR'de biz de çok araştırdık HES, GES vb. yerleri ancak yine de burdaki (Kazakistan) maliyetleri yakalamak ve dünya ile rekabet etmek mantıklı olmuyor. Cihazların da kısıtlı ömürleri olduğundan ve bir an önce amortismanları çıkartmaları beklendiğinden TR'de pek mantıklı olmuyor sonuç. Erken fazda girip yatırımını amorti edenler zaten rahatlar, gözümün önünde olsun az da olsa bir şeyler gelsin yeterli diye de bakan çok kişi var.

Arzu eden olursa Çin'den yeni ya da kullanılmış (testleri yapılarak) cihazlar da temin ediyoruz ve kendi tesisimizde host ediyoruz (ASIC ve GPU). Dünyada diğer hosting firmalarına göre de oldukça rekabetçi fiyatlarımız var. Enerji konusunda bir limitimiz yok, şu an 10mW hazırda bekleyen trafomuz var, 2mW kadarını kullanıyoruz. Talebe göre artış da yaptırabiliriz. Internet altyapımız sağlam, şimdilik RL ve 4g ile oldukça düşük latency değerlerimiz var, fiber hattımız da yakında bağlanacak. Teknik ekip iyi eğitimli, konusunda uzman.

Hayrılı kazançlar diliyorum herkese Smiley
4  Local / Madencilik / Re: Madencilik İçin En iyi 7 Ülke on: September 19, 2019, 10:14:59 PM
Listede Kazakistan ve Türkmenistan yok
Türkmenistan'da bedava gibi birşey elektrik

Kazakistan'da bu işi yapan birisi olarak buraları daha güvenli buluyorum. Elektrik dünya geneline göre çok daha uygun. İşçilik de bir o kadar ucuz. Görüştüğüm herkes Türkmenistan'ı vb. ülkeleri daha riskli buluyorlar. Genesis Mining bile burda devlet destedği (ortaklığı) ile Pavlodar bölgesinde ciddi bir tesis kurmuş durumda. Devletin bakış açısı da pozitif. Tüm cihazlar kayıtlı ve legal olarak ülkeye giriyor. Cihazlarını TR'den transfer etmek isteyenler ya da Çin'den yeni/eski cihazlar alıp hosting almak isteyenlere destek verebilirim.
5  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: WildRig Multi: new miner for AMD with multialgo support on: October 08, 2018, 10:37:23 AM
Hi,

I tried the v12 beta version on Hive OS but although I had selected the algo name from the known algos (e.g. bcd, x17 etc.), it consistently takes the "aergo" as the default algorithm. I also tried to add "--algo bcd" switch into the extra parameters field, but this time gives incorrect parameter error. It works fine with aergo but as you may know the pool is different, so it gets rejected by the pool.

I wrote to Hive OS support but they wrote that it was due to the miner's limited support to Hive OS and being a beta version etc.

What am I doing wrong? Any suggestion would be really aprreciated.

Hive OS Custom Miner Settings:
Hive OS Miner Log:

Thx Smiley
6  Local / Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar) / Re: Antminer X3 Asic Cihazlar CryptoNight Piyasasını Nasıl Etkiler? on: April 01, 2018, 10:44:01 AM
Selamlar herkese,

Arkadaşlar peki Cryptonight destekli diğer coin'lerde de durum benzer mi olur dersiniz? Gerçi yukarlarda Monero'nun diğer Cryptonight algoritmasını destekleyen coin'leri de asic resistant olmaları yönünde destekleyeceğini okudum, tabi bunun ne kadar sürede devreye gireceğine göre risk alınmaz mı dersiniz? Şu an Antminer X3 fiyatları cazip seviyelerde gibi ve https://minecryptonight.net/'de yazdığına göre farklı alternatifler şu an Monero'dan daha kazançlı gibi duruyor Cryptonight özelinde. Görüşleriniz nedir?

Teşekkürler
7  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: [Awesome Miner]- Powerful Windows GUI to manage and monitor up to 5000 miners on: February 12, 2018, 09:00:10 AM
Awesome Miner version 4.4.3

- Improved compatibility for the Excavator mining software
- Improved support for running the PhoenixMiner software as user defined Managed Software using API compatibility with Claymore Ethereum miner
- Device profile configuration added for the new dual mining algorithms in Claymore Ethereum miner 11.0
- Correction to the profit switcher for selecting dual mining pools correctly


Hi patrike,

IMO, there needs to be an improvement for the performance tracking (graph) side, here are my opinions:
- how many times miners switched, what were the miners, what was the duration of mining?
- shared packages vs. miners vs. accepted/rejected vs. miner/algo
- hash speed vs. miner vs. algo (e.g. in time domain)
- mining vs. actual/24hr earning regarding to that (i think it is possible from the pool's api)

On the other side, mining the best two/three alternatives simultaneously (depending on the user choice) might be added:
- e.g. nicehash sometimes starts two threads for the half of the gpus for the first profitable option and for the second profitable one, this may reduce the fluctuation in earning.
- e.g. on non-homogenous systems, there may exist different gpus with different performance levels, some of them mines some algo best while the others can't, this may be a sol'n for that.

one final thing is manual intensity setting:
- alexis variants and kalust seems to using higher intensities (>25) for most algos, this may cause the system hang with gpus > 8; while tpruvot version goes well because of the constant i=20
- if there may be a constant intensity entry window for each algo, this may resolve the problem
- smart automatic intensity setting may be a second good feature of course, becase it seems the miner itself can not handle it well

thx a lot for your effort
8  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: [Awesome Miner]- Powerful Windows GUI to manage and monitor up to 5000 miners on: November 17, 2017, 07:53:16 PM
Hi patrike,

I think there is a bug with the benchmark interface and writing benchmark scores onto the profiles and there is some confusion about the benchmark scores:

1. Whenever I perform a full precise benchmark and write their scores onto the current profile, everything has gone just after closing the window and reopening it (the same for closing and reopening awesome miner).

2. There is a confusion with the "Options > Algorithms" and "Options > Profit Profiles > nVidia GPU". Both of them shows algorithm benchmark results, but they do not take it from the benchmark results. Even if I try to manually enter some scores, they can not be seen in the benchmark interface. "Tools > Benchmark" interface should override the values onto the default values by taking only one gpu or all the gpus into account.

3. Another confusion is: While mining, when you try to get the current hashrate result and overwrite it, it shows the sum of the all cards benchmark score. But after then, if you do not have the other algos hasrate sum overwritten, it compares that sum value with the single value and consistently goes for the summed one miner, no change could be expected then because the revenue calculation becomes some order of magnitude.

My suggestion is: As I already mentioned before, using a json file and storing those benchmark values depending on the gpu could be beneficial. As in the nicehash example, user can copy one benchmark score to all other gpus if they are all the same with the same settings, or could have the ability to benchmark all the gpus one by one and store their results in a file. By using such a file, manual entering could also be possible if you know your values.

My final request is about the "yiimp.eu" pool. Could you please also add this pool as a default pool?

Thanks

Quote
1) Did you click the button "Save to profile" to save the selected hashrates (you need to check the checkboxes) to the profile? When you go to Options dialog, Profit profile and edit the profile you saved to - don't you see the new hashrates?
Yes, I already tried to save the results over the current profile for a few times. Maybe due to the windows server edition, now i'm trying with win10+fall update and everything goes well. But anyway, when I do not perform the benchmark for all algos in one step, partial benchmarking results still can not be overwritten. E.g. sometimes some algos could not be benchmarked and in the second pass I try to benchmark those algos again, but results could not be saved.

Quote
2) I cannot reproduce the scenario you describe. If I go to the nVidia profile and enter a hashrate like 22 MH/s on X11 and save that. Next I go to the Benchmark dialog and select the nVidia Profile, I see the 22MH/s in the Configured Hashrate column. Isn't that the case for you?

The default values in Options dialog, Algorithm section cannot be modified via the benchmarking.

For some algos you're right, it takes the values correctly, but for some algos not. Could you please try with other algos also? Maybe that was also due to the win server edition. I will test them again with win10.

Quote
3) I'm aware of this behavior and the idea is to implement it per GPU instead. The profiles should have hashrates per card, not per system.

There is a clone feature in the Profile profile configuration, but no interface to manually edit a JSON structure. If you like XML you could possibly edit the Awesome Miner configuration file right away.

I'm planning to add a bit more generic support for the yiimp-based pools, because there are a lot of them and difficult to keep up with all of them.

Thanks
9  Local / Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar) / Re: 1080 Ti Aorus Mining on: November 14, 2017, 09:11:29 PM
Yaklaşımın hiç doğru değil.  Hangi ülkede yaşadığımı bile bilmiyorsun. Burada gündüzleri 35 40 derece. Ve 1080 ti nicehash açıkken stock fanda 88 derece oluyordu. Ama yinede fikrini belirttiğin için teşekkür ederim. 

1080Ti da ısınır elbet, koin_34 bilir bilmez her yerde sallamaya alışmış. Geçen benim yazılardan birine de salladı, fazla itibar etmeyiniz.

Aorus modeli çift fanlı idi yanlış hatırlamıyorsam, keşke strix ya da gaming x alsaydınız, soğutmaları ve backplateleri gerçekten çok başarılı. Kartın uzun ömürlü olması bakımından 70 dereceleri geçmemenizi öneririm. Güç ve OC ayarlarını iyi yaparsanız problemsiz kullanırsınız. NiceHash Miner, MultiMiner yada Awesome Miner kullanarak multi algoritma mining yapabilirsiniz, daha kazançlı olur.
10  Local / Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar) / Re: Madencilik İçin Elektrik Altyapısı (Detaylı Resimli Anlatım) on: November 14, 2017, 08:56:24 PM
Emeğinize sağlık, süper bir anlatım olmuş, oldukça faydalı bilgiler edindim.

Tek sorun yarın bir gün kapasite artırımı yapacağınızda ne olacak? Altyapı buna müsaade etmez ise ikinci bir yer mi kiralamak gerekecek? Yoksa sanayide bir yer mi bulmak gerekecek? Haydi bulduk diyelim güvenliği nasıl sağlayacağız?
11  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: [Awesome Miner]- Powerful Windows GUI to manage and monitor up to 5000 miners on: November 14, 2017, 08:42:01 PM
Hi patrike,

I think there is a bug with the benchmark interface and writing benchmark scores onto the profiles and there is some confusion about the benchmark scores:

1. Whenever I perform a full precise benchmark and write their scores onto the current profile, everything has gone just after closing the window and reopening it (the same for closing and reopening awesome miner).

2. There is a confusion with the "Options > Algorithms" and "Options > Profit Profiles > nVidia GPU". Both of them shows algorithm benchmark results, but they do not take it from the benchmark results. Even if I try to manually enter some scores, they can not be seen in the benchmark interface. "Tools > Benchmark" interface should override the values onto the default values by taking only one gpu or all the gpus into account.

3. Another confusion is: While mining, when you try to get the current hashrate result and overwrite it, it shows the sum of the all cards benchmark score. But after then, if you do not have the other algos hasrate sum overwritten, it compares that sum value with the single value and consistently goes for the summed one miner, no change could be expected then because the revenue calculation becomes some order of magnitude.

My suggestion is: As I already mentioned before, using a json file and storing those benchmark values depending on the gpu could be beneficial. As in the nicehash example, user can copy one benchmark score to all other gpus if they are all the same with the same settings, or could have the ability to benchmark all the gpus one by one and store their results in a file. By using such a file, manual entering could also be possible if you know your values.

My final request is about the "yiimp.eu" pool. Could you please also add this pool as a default pool?

Thanks
12  Local / Servisler / Re: genesis tarzı yerlerden alım yapan varmı on: November 08, 2017, 10:26:36 PM
Aksine bence cloud mining kontrat satmak işin en risksiz ve kazançlı tarafı. Firmalar (genesis, hash flare vb.) kendilerini bu noktada sağlama alıyor. Çünkü yarın bir gün network hash power deli gibi arttığında ve gelirler düştüğünde ben senin gelirine karışmam kardeşim diyor, ben sana sabit bir hash power veririm, sen onunla kazar durursun diyor. Daha ilk günden fiyatı çakıyor, keyfine bakıyor. Bir iş modeli sonuçta, saygı duymak lazım. Ancak kazancın ilk günkü gibi olmayacağını, her gün azalacağını göz önünde tutmak lazım. Difficulty rate ile hesaplama yapıp bir projeksiyon yaratmak daha mantıklı olur. Ha, birimin de değeri artarsa (en az diff.'e paralel) kaybın olmaz gibi, bu da bu işin riski. Kısacası iyi hesap yapıp, mantıklı risk almak lazım derim ben.

Burada farklı bir örnek nicehash gibi duruyor. Adamlar etliğe sütlüğe karışmadan kullanıcıların oluşturduğu cloud mining havuzundan yine başka kullanıcılara kiralama yaparak bir nevi aracılık üzerinden para kazanıyorlar. Kendi market placeleri var ve anlık olarak değişen hash power fiyatlaması var. Buradan portföy yaratarak farklı mining seçenekleri ile ilerlenebilir. Hatta bunun botunu da yapmışlar ve official olarak api'ları üzerinden anlık hash power kiralaması yapabiliyor. Düşük ama sürekli bir gelir kazanıldığından bahsedenlere denk geldim farklı forumlarda.
13  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: [Awesome Miner]- Powerful Windows GUI to manage and monitor up to 5000 miners on: November 08, 2017, 10:14:09 PM
Hi Patrike,

I'm experiencing some algo switching problems. Even if I set the switching time to 3min (or 5) it does not switch to the most profitable algo when that time comes even if the difference is remarkable. And sometimes there seems to have 2 (and sometimes 3) console windows both mining the same algo. So that gpu's could crash or mining gives error. Could you please check these issues? Is there anything you can do to make an agressive switching with more cpu/ram usage etc.?

And reminding my previous development comments, algo switching could also be dependent to the revenue difference percentage. It may or may not change depending on the previous situation. As I know, nicehash also uses some algo to prevent short duration revenue spikes that may mislead the miners and algo switching in order them not to be too frequent.

Thanks
14  Local / Madencilik / Re: Ben neyin içine düştüm arkadaş.. on: November 08, 2017, 02:25:47 PM
Bunu bir yatırım olarak görüp, internetteki kazanç/performans/gider verilerini baz alarak bir excel hazırlayın. Bunu yaparken de ROI hesaplayan hazır excel şablonları bulup kendinize göre modifiye edebilir veya baştan kendiniz de formülize edebilirsiniz. Hangi kart ile nasıl bir sisteme karar vermek gerektiği o zaman daha iyi anlaşılacaktır.
15  Local / Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar) / Re: bu ekran kartı ile altcoin kazılırmı on: November 08, 2017, 01:02:50 PM
Burayı bir incele derim, hem performans sonuçları hem de güzel tavsiyeler var:

http://1stminingrig.com/best-mining-rig-hardware-mine-2017/#GPU_570_580_series

Şahsi tavsiyem NVIDIA serisi kartlar kullanman. Hem daha az enerji tüketiyor hem de daha fazla çeşitte altcoin'i AMD serilerine göre daha iyi mine edebiliyor. Dual mining performansları da bir tık daha iyi AMD'lere göre.
16  Local / Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar) / Re: Nice hash ile madencilik on: November 08, 2017, 12:31:41 PM
Nicehash kartını tanıdı ise önce desteklediği algoritmalar ile benchmark yapman gerekiyor. Benchmark yaparken quick (hızlı) ya da precise (hassas) seçebilirsin, önerim tabi ki precise. Listeden tüm algoritmaları seç ki tamamı mining sırasında aktif olsun. Nicehash Miner Legacy sürümünü kullan, tüm ayarlar ve kontrol sende olsun. Benchmark işlemi bitince ver coşkuyu gitsin. ha bir de karta bir miktar overclock yaparak da performansı artırmak mümkün, ancak dikkatli olup kartı öldürmemek de lazım. Riski tamamen kullanıcıya ait.

Nicehash otomatik algoritma geçişleri yaparak o an en karlı olan birim neyse sistemi ona yönlendiriyor, bu bakımdan ender örneklerden birisi. Kendi uygulaması ile sadece kendi nicehash poollarında mining yapabilirsin.

Online cüzdana (wallet) girip her gün yapılan ödemeleri çekebilirsin, belirli bir limite kadar daha fazla komisyon alıyor, bu sebeple biriktirip belirli bir limitin üzerine çıkınca çekmeni öneririm. Cüzdana giriş yapmadan da günlük performans takibini btc id ile yapabilirsin.
17  Local / Madencilik / Re: Mining İşi Biraz Amelelik Değil mi? on: November 08, 2017, 12:22:56 PM
Amelelik olduğuna kesinlikle katılmıyorum, zira minerlar olmasa sistemler ayakta kalamazdı, unutmayın ki sistemin sürekliliğini ve güvenliğini minerlar sağlıyor.

Ayrıca hangi finansal hesaplara göre bunun kar ettirmediğini söylüyorlar bunu da anlamış değilim, buyurun ortaya hesaplarınızı koyun öyle konuşalım. Bakkal hesabı dört işlem yaparak bu karlı değil demek çok cahilce olur. Vay efendim geleceği yok da vay efendim elektrik çok gidiyor da, hani hesap?

Mining yapmak aslında bu işin mutfağı, kartları ya da cihazları nasıl daha verimli çalıştırırım, giderleri nasıl daha minimize ederim vb. gibi bir çok parametreyi opitmize etmeye çalışıyorsunuz. Bir nevi işi daha iyi öğreniyorsunuz. Hangi yazılımlarla mining yapılıyor, trend neye doğru gidiyor, hatta yarın bir gün fiyatların nereye doğru gideceğini bile kestirmeniz bir nebze mümkün oluyor buradan aldığınız bilgiler ile.
18  Local / Proje Geliştirme / Re: Merhaba Mining işine başlamak istiyorum. on: November 08, 2017, 12:02:57 PM
hocam 4kw yı geçmemelisin biraz abartı olmuş, 1 saç kurutma makinesi 2.5- 3 Kw bir kettle 2 Kw,  ne olacak buların ikisi çalışınca ev mi yanıyor, mum ışığında mı oturuyoruz. bir ev çok rahat 20 rige kadar çalıştırır. o kadar. bunun güvenli değeri de 15 rigdir. sayı 25-30 a çıkarsa problem olabilir.

bu dediğim yeni yönetmeliğe göre tesisatı döşenmiş evler, iç tesisatı biraz destek çıkınca çok rahat bir şekilde dediğim şeyler olur. Eve gelen kablo zaten en aşağı 8 mm dana gibi kablo treni çeker o kablo, biraz tesisat bilgisiyle..

Üstad bu noktada hangi rig'den bahsettiğin önemli. ASIC'lerden bahsediyorsan doğru, 150W, 100W çeken asicler ile daha çok rig çalışıtrabilirsin, ben yazıda özellikle gpu riglerden bahsediyorum. Benim gibi 13gpu'lu 1080ti serisi ve tanesi 215watt'ta çalışan bir sistem kurarsan bu durumda 13*215= 2,8kW güç çekersin, sistemin de (işemci, riser vb.) ilaveleriyle güvenli limit sen bunu 3kW kabul et. Elektrik faturamda kurulu gücün 6kVA olduğu yazıyor, efektif olarak 6*0,8=4,8kW güç alabiliyorum. Temel bilgilere göre bunun üzerine nasıl çıkacaksın? Sigortaları da değiştirdim mecburen, cihaz 3kW/220V=13,6A akım çekiyor. Zırt pırt sigorta attırıyordu. Bu haliyle bu cihaz evde sürekli çalışsa ve yanına bir kettle ya da kurutucu açsan ancak kurtarıyor, üçüncü bir cihazı kaldırmaz diye biliyorum.

Ha gidersin benim altyapım iyi dersin başvuruda bulunursun (farklı forumlarda bu konudan bahsetmiş arkadaşlar) kurulu gücünü arttırırlar, sigortaları da buna göre ayarlarsın, bir tane daha belki bu güçte sistem kurarsın. Haydi diyelim maksimum 12kVA'ya kadar arttırdın, sonra? Zaten yazıda belirttim, evin alt yapısına göre bu bir miktar daha arttırılabilir diye. Ayrıca daha düşük güç çeken daha ekonomik kartlar kullanırsın örneğin gtx 1070 diyelim o da 150W maksimum tdp. Haydi diyelim bunu da 100-125W civarı çalıştırdın, o zaman iki tane 13'lü bu rigten kurabilirsin. Yanlış mı düşünüyorum?
19  Local / Proje Geliştirme / Re: Merhaba Mining işine başlamak istiyorum. on: November 08, 2017, 08:09:21 AM
Bu konuyla uğraşan biri olarak söyleyebilirim ki gpu mining rig kurmak ve işletmek gerçekten zor, sabır ve zaman isteyen bir iş. Şöyle ki:

1. Elektrik ve internet alt yapısı iyi olacak, evlerde maksimum 6kW'a kadar çıkabilirsin (belki talep ve altyapı durumuna göre 8-10kW olur en iyi ihtimalle). Evde çalışan (çalışabilecek) makinaları da düşündüğünde 4kW'ı geçmemek lazım.

2. Her gün her saat bağlanıp kontrol etmek lazım, ya da mümkün mertebe sistemleri otomatize etmek lazım. Unutmamak lazım ki bu sistemler %100 stabil sistemler değil. Bazen restart etmek lazım, bazen de durduk yere sebepsiz kilitlenmelerini takip etmek ve müdahale etmek lazım. Kilitlendi ve müdahale edemediğin her süre zarardasın demektir.

2. Ancak gpu rig sahibi olmanın avantajları da var. Tek bir birime bağlı kalmadan tüm altcoinlere sistemi yönlendirebilirsin. O gün o saat ne kazançlı ise onu kazarsın. Hatta bunu yapan yazılımlar da çıkmaya başladı. Oldukça fazla sayıda ve iyi kazanç getiren algoritmalar ve kriptoparalar mevcut. Tabi bunları otomatik trade ile anlık dönüştürmen lazım, yoksa o borsalar stabil değil, bir anda dip yapabilir. "What to Mine" üzerinden hangi kartla en iyi ne basılabilir takip edebilirsin.

3. İsteyenlere istediği gpu rig'i ROI (amortisman) hesapları ile birlikte kurabilirim. Hala karlı ve 1-2 sene gibi bir sürede (işletme performansı da burda önemli) kendini amorti edebiliyor. Kartlara doğru OC (overclock) ayarlarını da vermek gerek ki %5-10 daha performanslı çalışsın (kabaca amortismanın bir o kadar düşmesi gibi yorumlayın). Bunları gerekli finansal hesapları da yapan biri olarak söylüyorum. Tabi piyasalar çok riskli, ancak sabırlı ve uzun vadeli düşünmek gerekiyor.

4. Daha önce bahsettikleri gibi ASIC minerlar alarak da yatırım yapabilirsin, bunlar hem daha az güç harcıyor hem de küçük yerlerde daha problemsiz çalışıyor. Konfor alanına da çok zarar vermez. Ancak tek bir birime (btc, ltc vb.) bağlı kalırsın. GPU rig kurarsan ve multi algortima çalışırsan riskleri minimize etmiş olursun. Ha bu arada bunu evde yaparsan bir odayı unut, ve o odayı iyi soğut. Doğalgaza gerek kalmadan evi de ısıtabilirsin tabi, bu da bir başka faydası Smiley)

4. Dediğim gibi işletmek tecrübe ister. 10k ile de kurulabilecek ve genişletilebilecek sistemler var. 8 kart, 13 kart ve hatta 19 kart destekleyen bir altyapı ile işe başlayıp buna sürekli gpu ve arada psu ekleyerek de gidebilirsin. Bu konuda forumlarda oldukça fazla sayıda bilgi mevcut. Biraz da araştırma yapmak lazım.

Naçizane deneyimleri paylaşmak istedim. Önerilerinize her zaman açığım. Sorularınız olursa seve seve cevaplayabilirim. TR'de bu işi yapan, yapmak isteyen arkadaşlar olduğunu bilmek sevindirici.
20  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: [Awesome Miner]- Powerful Windows GUI to manage and monitor up to 5000 miners on: November 06, 2017, 08:18:31 PM
Does Afterburner itself work well with all the GPU's? Can you overclock all 9?

No I can't overclock the 9th GPU. Every other GPU works fine but I found something weird about afterburner. For some reason, it shows 11 GPUs. 10 would still make sense, since I've enabled my integrated GPU but 11? It shows one more 1080 TI even tho there is not 11th 1080 TI.

Kinda weird...

Maybe I should reinstall windows on that miner.

Afterburner does not work (does not open)  in my 13gpu 1080ti system, I use Asus GPU Tweak 2 and can make OC to all the gpus without any problem. Maybe it should be integrated into Awesome Miner, too. Another option could be nvoc utility (https://github.com/deathcamp/NVOC) to oc mem and core; "nvidia-smi -pl xxx" for the power. A bat file could be created from all of these.
Pages: [1] 2 »
Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!