Bitcoin Forum
December 01, 2020, 06:39:30 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.20.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 »
21  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC) Kullanımında Önemli Bir Kilometre Taşı Geride Kaldı on: September 20, 2020, 10:15:41 AM
Dünyada lider kripto para birimi Bitcoin’i (BTC) kullananların sayısı ve oranı şu an için 1995 yılında internet kullananların oranı ile aynı seviyeye geldi. Kraken kripto para borsası tarafından yayınlanan verilere göre bütün kripto para sektörü hala çok erken aşamalardan birisini yaşıyor ve bu oran da onun kanıtı.

Kraken’in büyüme bölümünden sorumlu Bitcoin analisti Dan Held, konu hakkında yaptığı açıklamada 1995 yılında internet kullananların dünya nüfusuna oranının %0,5 olduğunu belirtti. 2020 yılında internet kullananların ise %60 oranına ulaştığı biliniyor.

Bitcoin Kullananların oranı %0,5
Held, şu an için Bitcoin kullananların oranının da %0,5 olduğunu ve bundan sonraki yıllarda nüfusun %60’ının BTC kullandığı günlerin geleceğini ima etti. Blockchain.com verilerine göre de Bitcoin blockchain ağındaki eşsiz cüzdan adreslerinin sayısı 687.000’in üzerine çıktı ve çıkmaya devam ediyor.

Aslında Bitcoin’in “başarılı” olabilmesi için bunun olabildiğince fazla insan tarafından kullanılması gerekiyor. BTC, fiyat artışından çok kullanım artışı elde ettikçe başarılı bir para birimi olabilecektir. Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto da yayınladığı whitepaper içerisinde BTC‘nin ne kadar fazla insan tarafından kullanılırsa o kadar başarılı bir eşler arası elektronik para birimi olacağını vurgulamıştı.

https://coin-turk.com/bitcoin-btc-kullaniminda-onemli-bir-kilometre-tasi-geride-kaldi
22  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC) Fiyat Uyarısı: BTC Önce Buraya Düşecek on: September 20, 2020, 10:14:56 AM
Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibariyle yine 11.000 dolar desteğini kaybetti ve 10.900 dolar bandından işlem görmekte. Geçtiğimiz günlerde belirsiz birkaç harekete sahne olan BTC ağı, ünlü bir kripto para analistine göre yakında önemli bir düşüş yaşayabilir.

Tanınan kripto para analisti yeni rekorlar kırılmadan ve yeni en yüksek seviyelere çıkılmadan önce fiyatın yakın vadede 9.700 dolara kadar düşeceğini belirtti. Bu da Bitcoin’in psikolojik destek hattı olarak görülen 9.700 dolar seviyesini kaybetmesi anlamına geliyor.

Bitcoin İçin Kritik Destek
AMD Trades olarak bilinen kripto para analisti aşağıdaki tweet’i içerisinde 11.100 dolar seviyesinin önemli olduğunu vurguladı. 9.700 dolar seviyesinin altına inilmesi durumunda işlerin ilginç bir hal alacağını belirten analist, yine de BTC’nin şu an bu seviyenin altına inmesini beklemiyor.

Analistin tahminine göre sadece Bitcoin fiyatı değil bu ay her piyasa sert düşüşler yaşadı ancak bu geçici bir durum ve kısa süre sonra BTC yeniden 11.100 doların üstüne kadar çıkabilir.

https://coin-turk.com/bitcoin-btc-fiyat-uyarisi-btc-once-buraya-dusecek
23  Local / Bitcoin Haberleri / BTC, ETH, XRP Fiyat Analizi: Ethereum’a Ayak Uydurabilecekler Mi? on: September 18, 2020, 12:30:28 PM
Kripto para piyasası genel olarak bir toparlanma sürecine girmiş gibi gözüküyor  ve Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) gibi önde gelen kripto para birimleri de bunun sinyallerini vermekte. Bitcoin’in FED’in toplantısı öncesinde 11.200 dolara kadar tırmanması, Ethereum için de 380 doların kapılarını araladı. XRP ise kritik destek noktası 0,24 doların üzerine çıkarak kısa vadeli de olsa yükseliş sinyali verdi.
BTC/USD Grafiği
Peki BTC, ETH, XRP fiyat analizi tam olarak neye işaret ediyor? BTC/USD işlem çiftine bakıldığında fiyatın RSI indikatörüne göre direnç testinin üzerinde kaldığı görülüyor. Eğer BTC 11.850 dolar desteğini kaybetmezse 11.000 doları zorlamaya devam edebilir. BTC için kritik seviyenin ise 10.540 dolar olduğu ve olası bir sıçramanın buradan başlayabileceği görülmekte.

Boğaların 11.200 doları kırmaları ve tutunmayı başarmaları ise 12.000 doların yeniden elde edilmesini sağlayabilir.

Ethereum Teknik Analizi
ETH/USD analizine bakıldığında ise fiyatın ciddi bir kırılma noktasına geldiği görülmekte. Eğer Ethereum fiyatı 375 doların altına inerse düşüş direkt olarak 320 dolara kadar inişi beraberinde getirecektir. Olası bir yükseliş için ise Ethereum’un kesinlikle 391 doların üzerinde tutunması gerekiyor.

Ethereum günlük grafiği ise yakında düzeltme yaşanabileceğini göstermekte.

XRP Fiyatı Ne Yöne Gidecek?
XRP fiyatı hakkında durum pek de iç açıcı gözükmüyor. İki saatlik EMA55 seviyesine bakıldığında 0,24 doların güçlü destek olduğu ancak bunun altına her an inilebileceği ve orada kalınabileceği görünüyor. Eğer iki haftanın en yüksek seviyesi 0,258 dolar kırılırsa her şey değişebilir ve XRP için boğa senaryosu söz konusu olabilir. Ancak şu an için bunun mümkün olmadığı görülüyor.

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 0,253 dolardan işlem gören XRP, son 24 saat içerisinde ise yerinde saydı. XRP için 0,27 dolar ise tam bir boğa sezonuna girildiğine işaret edecektir.
https://coin-turk.com/btc-eth-xrp-fiyat-analizi-ethereuma-ayak-uydurabilecekler-mi
24  Local / Bitcoin Haberleri / Milyarder İsim Hangi Kripto Paralara Yatırım Yaptığını Açıkladı on: September 18, 2020, 12:29:50 PM
Michael Novogratz, Bitcoin (BTC) yatırımcılarının çok yakından tanıdığı bir isim olarak biliniyor. Galaxy Digital isimli kripto para odaklı banka kurumunun da CEO’su olan Novogratz’ın yatırım yaptığı kripto para birimlerinin de sektör için önemli ipuçları taşıdığı söylenebilir.

Milyarder yatırımcı ve iş adamı, katıldığı bir programda gelen soruyu geri çevirmedi ve tam olarak hangi kripto para birimlerine yatırım yaptığını açıkladı. Novogratz tahmin edileceği gibi yüklü miktarda lider kripto para birimi Bitcoin yatırımına sahip.

Çoğunluğunu Bitcoin Oluşturuyor
Yapılan açıklamada ünlü ismin portföyünün %87’sinin Bitcoin, %10’unun Ethereum ve kalan %3’ünün ise DeFi projelerinden oluştuğu vurgulandı. Bu da Bitcoin boğası olarak bilinen milyarder ismin dikkatinin biraz da olsa Bitcoin dışına çıktığını gösteriyor.

Novogratz özellikle yaptığı Bitcoin fiyat tahminleri ile biliniyordu ve hala da bu tahminlerinde iddialı. DeFi furyasının geçici olduğunu ifade eden Novogratz, yatırımının çoğunun BTC’de olmasını da buna kanıt olarak gösterdi.


Novogratz, açıklamasının devamında DeFi projelerini bir nevi kumar olarak gördüğünü de belirtti.

https://coin-turk.com/milyarder-isim-hangi-kripto-paralara-yatirim-yaptigini-acikladi
25  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC) İçin Dip Uyarısı: Bu Seviye Çok Tehlikeli on: September 18, 2020, 12:28:58 PM
Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) çok kısa bir süre içerisinde yeniden 11.000 dolar seviyesine kadar yükselse de bu yükselişten hala emin olmayanlar bulunuyor. Tanınan ve saygı duyulan bir kripto para analisti de 14 Eylül tarihinde yayınladığı grafik ile bunu göstermiş oldu. Analist, BTC/USD işlem çiftinin kısa süre içerisinde %35 düşüş yaşayarak 7.100 dolara kadar ineceğini düşünüyor.

Peki analistin bu felaket senaryosuna yönelik ortaya attığı sebep ne? Aslında analistin temel olarak teknik analize baktığı ve buna göre yorum yaptığı belirtiliyor. 200 haftalık basit hareketli ortalamanın ve üssel hareketli ortalamanın düşüş yönüne döndüğünü ifade eden analist, bunun yanı sıra %61,8’lik Fibo seviyesine de dikkat çekti.

Bitcoin Sert Düşüşe Hazırlanıyor
Fibonacci geri çekilme seviyelerinin çok önemli olduğu biliniyor ve 12 Mart tarihinden beri %61,8’lik Fibo’nun bu noktaya gelmediği görülmekte. Bu da analistin düşüş tahmininin temelini oluşturmakta.

Analist bütün bunlara ek olarak da BTC trend hattının düşüş odaklı olduğunu ve fiyatın sert bir çekilme yaşayabileceğini iletti.


Bitcoin fiyatı hakkındaki kötü haberler gelmeye devam ediyor ve önümüzdeki günlerde gerçekten sert bir düşüş görebiliriz.
https://coin-turk.com/bitcoin-btc-icin-dip-uyarisi-bu-seviye-cok-tehlikeli
26  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC) İçin 2.000 Dolarlık Hareketin Yönü Açıklandı on: September 18, 2020, 12:28:13 PM
Bitcoin 2 Eylül tarihi itibariyle 10.000 dolar kadar altına inerek korkutucu bir senaryoyu gözler önüne serse de düşüş burada durdu ve devamında 11.000 doların yeniden test edildiği görüldü. Özellikle ABD Federal Rezerv başkanı Jerome Powell tarafından yapılan açıklamalar ve açıklamaların beklentisi BTC fiyatını olumlu yönde etkiledi.

Ancak bütün bunlara rağmen tanınan bir kripto para analisti BTC’nin 2.000 dolarlık gerileme yaşayabileceğini düşünüyor. TradingView üzerinde yayınladığı grafiklerle bilinen Vince Prince, Bitcoin’in alçalan kanalda olduğunu ve fiyatın 9.000 doların dibine kadar düşeceğini ifade etti.

Bitcoin 9.000 Dolara Kadar Düşecek!
Analistin bu tahmini aslında birçok teknik indikatör barındırıyor. RSI, MACD ve hareketli ortalamaları dikkate aldığını vurgulayan analist, BTC için hoş olmayan bir düşüş yaşanabileceğini tekrar hatırlattı.

Tabii ki herkes teknik analist ile aynı görüşleri paylaşmıyor. Ünlü yatırımcı ve kripto para uzmanı David Zeiler ise Twitter’dan yaptığı açıklamada BTC’nin şu an alım noktasında olduğunu vurguladı. FED kararından sonra BTC‘nin tam anlamıyla “alım yapın” diye bağırdığını ima eden Zeiler, her şeyin BTC lehine olduğunu savunuyor.
https://coin-turk.com/bitcoin-btc-icin-2-000-dolarlik-hareketin-yonu-aciklandi

27  Local / Bitcoin Haberleri / Dev Borsadan Ethereum ve Kripto Para Yatırımcılarını Üzecek Haber on: September 18, 2020, 12:26:34 PM
Ethereum (ETH) kesinlikle şu sıralar lider kripto para birimi Bitcoin’den bile daha popüler ve bunun en büyük sebebi DeFi uygulamaları olarak biliniyor. Kripto para sektöründe görülen DeFi çılgınlığının özellikle dün piyasaya sürülen Uniswap (UNI) token’ları ile çok daha net bir görünüm aldığı biliniyor.

UNI gibi Ethereum ağı tabanlı kripto para birimleri bazı yatırımcılara kazanç getirse de bunun ağı inanılmaz şekilde tıkadığı da bilinmekte. Özellikle UNI’nin piyasaya sürülmesinden sonra Ethereum madencilerinin 1 saat içerisinde 1 milyon dolar  gibi inanılmaz bir işlem ücreti geliri elde etmesi, dev kripto para borsası Coinbase’i de çaresiz bıraktı.

Coinbase Artık ETH Ağındaki İşlemlerden Ücret Alacak
Coinbase ve Coinbase Pro daha önce ETH ağı tabanlı işlemlerden herhangi bir ücret almıyor ve bunu müşterilere yansıtmak yerine kendi ödüyordu. Ancak işlem ücretlerinin çılgın boyutlara ulaşması Coinbase’i de çaresiz bıraktı.

Borsa tarafından yayınlanan bir duyuruda bundan sonra Ethereum ağı tabanlı transferlerin işlem ücretlerinin yatırımcılara yani kullanıcılara yansıtılacağı vurgulandı.


Bu durum geçtiğimiz günlerde Binance tarafından da duyurulmuştu. Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin rekor kırdığı dönemde Coinbase’in böyle bir adım atması ise oldukça normal olarak yorumlanmakta.

https://coin-turk.com/dev-borsadan-ethereum-ve-kripto-para-yatirimcilarini-uzecek-haber
28  Local / Bitcoin Haberleri / Ethereum, Ripple ve Bitcoin: XRP, ETH ve BTC’yi Neler Bekliyor? on: September 16, 2020, 12:36:02 PM
Dün güne artışla başlayan piyasanın bugün düşüşle başladığını görüyoruz. Açıkçasını söylemek gerekirse artık kısa vadede kripto para birimlerinin hangi yöne harekete edeceklerini kestirmek o kadar kolay olmuyor.

Çünkü fiyat yönü gün içinde dahi değişebiliyor ve artış beklerken düşüş, düşüş beklerken artış yaşanabiliyor.

Bitcoin Fiyatı
Bitcoin 17 Ağustos’ta 12.468 doları gördükten sonra bir süre stabil seyretti ve sonrasında düşüş trendine girdi. Bu düşüş ile birlikte Bitcoin’in (BTC) fiyatı 9.800 dolara kadar geriledi. Ancak bu noktada boğalar hala güçlü olduklarını kanıtladılar ve fiyatı 10.000 dolar ile 10.300 dolar bandına çıkardılar.

Dün yaşanan hareketlerle de lider kripto para biriminin fiyatı 10.900 dolara kadar ulaşmış oldu. Analistler her ne kadar bu noktadan sonra düşüşün olmasını beklemediklerini dile getirse de yazının yayına hazırlandığı sırada BTC 10.766 dolar seviyesinden işlem görüyor. Yine de bu küçük geri çekilmenin önemli olmadığı düşünülüyor.

Bunların yanında hem analistler hem yatırımcılar orta ve uzun vadede Bitcoin’in artışa geçeceğini düşünüyor. Çünkü hem temel hem teknik faktörler artık sürekli artış sinyalleri veriyor.

Öte yandan Bitcoin fiyatı tüm piyasayı etkileme gücüne sahip olduğu için genellikle Ethereum ve Ripple yatırımcıları da Bitcoin fiyatını takip ediyor.

ETH ve XRP Fiyatı
Yılın başından bu yanan kripto paralar içinde en iyi performanslardan birini sergileyerek yatırımcısını sevindiren Ethereum, son zamanlarda da artış performansı oranında geri çekilmeler yaşıyor. Piyasa artışlarında oransal olarak en yüksek rakamları gören ETH’un düşüşlerde de yine oransal olarak yüksek seviyeleri gördüğünü ifade edebiliriz. Örneğin bugünkü geri çekilmede BTC %1’in altında ve XRP %2.5 gibi bir düşüş sergilerken Ethereum %4 düşüş yaşadı.

Yine de ETH 2.0’ın yakında başlatılacak olması ve DeFi sebebiyle Ethereum ağında yaşanan rekorların piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin’e yeni yüksek seviyeleri getireceği düşünülüyor.

Ethereum’un yanı sıra Ripple da 2 buçuk yıl sonra ilk defa böyle bir artış kaydetti ve artık umudu sönen yatırımcıların bir nebze olsa yüzlerinin gülmesini sağladı. Ancak hala XRP’de beklenen performans alınabilmiş değil. Ayrıca son geri çekilme ile fiyatın 0,30 dolar altına düşmesi yiyen eleştirilerin yapılmasına sebep oldu.

Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer Bitcoin fiyatı artışa geçerse büyük olasılıkla altcoin’lerde de benzer artışlar görülecek. Bu sebeple tüm yatırımcıların gözünün Bitcoin’de olduğu ifade edilebilir.
https://coin-turk.com/ethereum-ripple-ve-bitcoin-xrp-eth-ve-btcyi-neler-bekliyor
29  Local / Bitcoin Haberleri / CoinTürk › Altcoin › Bitcoin (BTC) Yatırımcılarını Korkutan Gelişme: 2 Haftada on: September 16, 2020, 12:34:41 PM
Kripto para sektörü şu an için çoğunlukla DeFi odaklı bir hal almış ve yatırımcıların bütün dikkati bu yöne çevrilmişken, Bitcoin (BTC)  yatırımcılarını rahatsız eden bir gelişme yaşandı. Toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi olan Tether’in son 2 haftalık süreçte 5 milyar dolar değerinde USDT piyasaya sürdüğü veya transfer ettiği görülüyor.

Daha önce toplam piyasa değeri 10 milyar dolar bandında bulunan USDT’nin yeni piyasaya sürülen coin’ler ile birlikte 15 milyar dolara ulaştığı görülüyor. Aslında Tether yüklü USDT işlemlerinin yeni üretim değil, sadece mevcut ağlardan transfer olduğunu vurgulasa da durum göründüğü gibi değil.

Tether’in Toplam Değeri 15 Milyar Dolara Ulaştı
Tether’in Ethereum ağından Tron ağına geçiş yaptığı bilinse de bu esnada 5 milyar dolarlık ek USDT piyasaya sürüldüğü de verilerle kanıtlandı. Peki bu durum Bitcoin yatırımcılarını neden endişelendirmekte? Tether piyasaya ne zaman yüklü miktarda USDT sürse bunun ilerleyen günlerde çok sert bir yükseliş veya düşüş getirdiği biliniyor.

USDT ile daha önce de piyasanın manipüle ettiği vurgulanmış ve Tether’e bu sebeple birçok dava açılmıştı. Tether ise bu davaları hala sonuçlandırmamış olmasına rağmen devamlı olarak para basmayı ve piyasaya USDT sürmeyi sürdürüyor. Tether‘in toplam USDT dağılımı ise şu şekilde sıralanabilir:

Ethereum: 8.885 milyar USDT
OMNI: 1.335 milyar USDT
Tron: 4.752 milyar USDT
EOS: 90.215 milyon USDT
Liquid: 16.56 milyon USDT
Algorand: 1 milyon USDT
SLP: 6 milyon USDT (yeni).
Büyük transferler ile USDT’nin artan hacmi gizlenmeye çalışılsa da bu durum dikkatlerden kaçmadı ve yatırımcıların endişesi bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor.

https://coin-turk.com/bitcoin-btc-yatirimcilarini-korkutan-gelisme-2-haftada-5-milyar-dolar
30  Local / Servisler / Binance US Hedef Büyütüyor: Düzenlemeler Borsadan Yana on: September 16, 2020, 12:33:38 PM
Ortaya çıkan son haberlere göre işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance’in Amerika kolu olan Binance US’in önümüzdeki yıl her eyalette hizmet vermeye başlamayı hedeflediğini gösteriyor.

Binance US Büyüyor
Binance US CEO’su Catherine Coley’in 15 Eylül’de paylaştığı bir Twitter gönderisine göre, dijital varlık piyasası Georgia’da da açıldı ve kripto para birimleri Georgialı yatırımcıların kullanımına sunuldu.

Binance US resmi hesabından yapılan açıklamalara göre ise Georgie eklenen 40. eyalet oldu ve hedefte Amerika’daki tüm eyaletlere hizmet sunmak var. Buna ek olarak Binance US Georgia’nın da eklenmesi ile birlikte Amerika’da Alaska, Connecticut, Hawaii, Idaho, Louisiana, New York, North Carolina, Texas, Vermont ve Washington hariç tüm eyaletlerdeki kripto yatırımcısı ile buluşuyor. ABD Sayım Bürosu’nun verilerine göre, 2019 itibariyle bu eyaletlerde 18 yaşın üzerinde yaklaşık 61 milyon insan yaşıyor.

Öte yandan bir eyalet düzenleyici kuruluşundan yakın zamanda yapılan bir duyuru, Binance US gibi firmaların eyaletlerde ayrı ayrı onay almak için mücadele etmek yerine tek bir test ile tüm eyaletlerde hizmet vermesinin önünü açabilir. Eyalet Bankası Denetim Otoriteleri Konferansı, 40 veya daha fazla eyalette halihazırda iş yapan ödeme firmalarının ülke çapında faaliyet göstermeleri için tek bir lisans almalarını sağlamak için yönergeler belirlediğini açıkladı.

Süreç Nasıl İşleyecek?
Tüm eyaletlerde hizmet sunmak için alınması gereken lisans ile ilgili izlenecek yol ve onayın hangi sürede çıkacağı şu an için net değil. Binance US bundan yaklaşık olarak bir yıl önce 13 eyalet hariç Amerikalı kullanıcılara kapılarını açmıştı. Bir yılda ise bu 13 eyaletten 3 eyalete de daha platforma erişme imkanı tanıdı. Ancak bugün 40. devletin eklenmesi yeni yönergelerin 2021’de kabul edilmesi durumunda Binance US’in ülke çapında yasal olarak bir kripto borsası olarak hizmet vermesine izin verilebileceği anlamına geliyor.

https://coin-turk.com/binance-us-hedef-buyutuyor-duzenlemeler-borsadan-yana
31  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin Türev Borsası Bakkt, Kendi Rekorunu Kırdı on: September 16, 2020, 12:31:21 PM

Kripto para yatırımcıları için bir döneme damgasını vuran Bitcoin türev ürün alım satım platformu Bakkt, tahminlerin altında bir performans sergileyerek büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Intercontinental Exchange’i (ICE) arkasına alan dev şirketin Bitcoin ticari hacmi oldukça düşük seviyelerde seyretse de kısa süre önce kendi rekorunu kırması kesinlikle umut vaat ediyor.

ICE tarafından yapılan açıklamada Bakkt’ın Bitcoin vadelilerinin 15 Eylül Salı gününde rekor kırdığı ve toplamda 15.955 vadeli işlem sözleşmesinin alınıp satıldığı belirtildi. Bu da hacim olarak yaklaşık 200 milyon dolar değerinde Bitcoin’e tekabül ediyor.

Bitcoin Platformu Bakkt Rekor Tazeledi
Bakkt’ın daha önceki Bitcoin ticari hacim rekoru 11.706 Bitcoin olarak kayıtlara geçmişti. O tarihlerdeki fiyat seviyesine göre bunun 125 milyon dolara tekabül ettiği söylenebilir. 28 Temmuz tarihinde kırılan rekorun şimdi tazelenmesi kesinlikle BTC’nin kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeye başladığını göstermekte. Yaklaşık olarak %36’lık bir artış, kurumsal yatırımcıların daha fazla BTC aldığına işaret ediyor.

Bakkt tarafından yayınlanan gönderide de rekorun tazelendiği vurgulandı. Bakkt‘ın diğer Bitcoin vadeli işlem platformlarından farkı ise bunun fiziksel teminatlı BTC vadelisi satıyor olması şeklinde biliniyor. Bu da 200 milyon dolarlık hacmin gerçekten BTC almak için kullanıldığını gösteriyor.

https://coin-turk.com/bitcoin-turev-borsasi-bakkt-kendi-rekorunu-kirdi
32  Local / Bitcoin Haberleri / Renault Yedek Parça İçin Blockchain Kullanacak on: September 13, 2020, 04:15:32 PM
Dünyanın en büyük otomotiv üreticileri arasında yer alan Groupe Renault tarafından yayınlanan açıklamada, önde gelen araç üreticileri ile yapılan işbirliği çerçevesinde yedek parçalar için blockchain teknolojisinden faydalanılacağı açıklandı.

XCEED kısaltmasını taşıyan ve temel olarak yedek parçaların istenilen şartları karşıladığından emin olunmasını hedefleyen proje, IBM ortaklığı ile geliştirildi. Renault’un söz konusu blockchain platformu Hyperledger Fabric tarafından geliştirildi.

Renault XCEED’i Hayata Geçirdi
Renault, XCEED projesini bir araç üretim merkezinde denedi ve ağın saniyede yüzlerce işlem yapabildiğini ve birçok parçayı kayda alabildiğini gördü. XCEED, parçaların uyum bilgilerini araç üreticileri ile paylaşıyor. Renault konu hakkında yaptığı açıklamada bu projenin bilgi paylaşımını ve gerçek zamanlı üretimi hızlandıracağını vurguladı.

XCEED sayesinde güvenli bir araç üretim ve parça üretim ağı kurulacak ve birçok araç üreticisine aktarılacak gerçek zamanlı bilgi ile süreç çok ciddi bir şekilde kısaltılabilecek. Renault’un bu projedeki ortakları arasında Continental, Faurecia, Plastic Omnium ve Saint-Gobain yer alıyor. İlk olarak 2019 yılında duyurulan projenin testi ise ancak 2020 yılında gerçekleştirilebildi.

Blockchain teknolojisinin hayatın her alanında kullanıldığı da Renault’un açıklaması ile bir kez daha görülmüş oldu. Renault’un yanı sıra başka otomotiv devleri de sık sık araç üretimi için blockchain teknolojisine başvurmuştu. Blockchain kesinlikle veri paylaşımını çok daha hızlı ve masrafsız bir  hale getiriyor.

https://coin-turk.com/renault-yedek-parca-icin-blockchain-kullanacak
33  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC) Artık Çek Cumhuriyeti Kadar Enerji Tüketiyor on: September 13, 2020, 04:12:18 PM
Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) birçoklarına göre dünyayı değiştirebilecek bir modele ve altyapıya sahip olsa da bunun enerji konusunda yarattığı sıkıntılar bilinen bir gerçek. Bitcoin’in madencilik altyapısı yüzünden ağın çok ama çok yüksek miktarlarda enerji ihtiyacı olduğu biliniyor. Bu da BTC eleştirmenlerinin en sık başvurduğu eleştiri noktası konumunda.

Özellikle Bitcoin’in Mayıs ayındaki blok ödülü yarılanması ile beraber düşüş yaşayan enerji tüketimi, şimdi ise hem fiyatların hem de hashrate’in eski seviyesine dönmesi ile tehlikeli noktaya yükseldi. Digiconomist isimli kaynağın aktardığı bilgilere göre bütün Bitcoin ağının enerji tüketimi şu an 687.929 TWh seviyesine çıktı.

Bitcoin’in Enerji Tüketimi Rekor Kırıyor
Bu aslında 4 Eylül tarihinde kırılan 68.916 TWh rekorunun biraz altında olsa da yine de oldukça önemli bir seviye. Bitcoin’in karbon ayakizini ülkelerle kıyaslayan Digiconomist, BTC’nin enerji tüketimi konusunda sadece 42 ülkenin gerisinde olduğunu, diğerlerinin ise önünde yer aldığını vurguladı.

Bitcoin’in enerji tüketimi artık İsviçre, Kuveyt ve Cezayir gibi ülkelerin önünde yer alıyor. BTC’nin enerji tüketimi kıyaslamasında geçtiği son ülke ise Çek Cumhuriyeti oldu. 1 Bitcoin işleminin karbon izinin 709.008 VISA işlemine denk olduğu görülüyor. Bu da yaklaşık 47.267 saatlik YouTube videosu demek oluyor.

Daha net bir tanım yapmak gerekirse 1 Bitcoin işlemi ortalama bir Amerikan evinin 20 günlük enerji tüketimine denk gelmekte. Bitcoin’in enerji tüketimi gerçek anlamda ciddi bir sorun haline geliyor ve BTC fiyatı bile uzun vadede bundan etkilenebilir.

https://coin-turk.com/bitcoin-btc-artik-cek-cumhuriyeti-kadar-enerji-tuketiyor
34  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC) Balinalarının “Takıldığı” Fiyat Belli Oldu on: September 13, 2020, 04:11:01 PM
Bitcoin son 24 saat içerisinde hafif bir atılım gerçekleştirdi ve yeniden 10.534 doların üstüne çıkmayı başardı. Lider kripto para biriminin 2 Eylül tarihinden itibaren sergilediği düşüşe yönelik hareketler bu yükseliş ile de bitmiş sayılıyor. BTC 9.800 dolara kadar gerilese de bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 10.800 dolara doğru ilerleyerek trendin tersine döndüğünü gösterdi.

Eldeki veriler ise Bitcoin balinalarının takıldığı fiyat seviyesini ortaya çıkardı. Kripto para analiz şirketi Whalemap tarafından aktarılan açıklamaya göre balinalar özellikle 10.570 dolar seviyesine takılmış durumda. Bu, bireysel yatırımcılar için öyle olmasa da balinalar için kesinlikle direnç oluşturmuş gibi gözüküyor.

BTC Balinaları 10.570 Doları Bekliyor
Whalemap tarafından aktarılan bilgilerde balinaların özellikle 10.570 dolar seviyesini, bunun devamında ise 11.800 dolar seviyesini hedef aldıkları ve buralardan yüklü alımlar yaptıkları görülüyor. İki seviye de daha önce kritik direnç olarak adından söz ettirmişti. Eğer BTC önümüzdeki günlerde 11.570 dolar seviyesini kırmayı başarırsa bu durum balinaların alım yapmasını da etkileyebilir.

Analist Edward Morra da olası bir düşüşte 10.200 dolardan 10.000 dolara kadar olan aralıkta yaklaşık 2.500 BTC‘nin satış için girildiğini belirtti. Bu da 10.570 dolar seviyesinin kaybedilmesinin teknik olarak yeniden 10.000 dolara düşüşü getireceğini gösteriyor.


Bitcoin sakinleşen piyasada önümüzdeki günlerde de sağlam bir yükseliş ile altcoin’leri yerlerine mıhlayabilir.
https://coin-turk.com/bitcoin-btc-balinalarinin-takildigi-fiyat-belli-oldu
35  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin Tarihsel Verileri Gösteriyor: BTC Rallisi Başlıyor Mu? on: September 13, 2020, 04:08:47 PM
Ortaya çıkan son verilere göre Bitcoin’in son zamanlarda çizdiği teknik grafikler ile bir önceki boğa koşusun sırasında ortaya çıkan teknik grafikler arasında büyük benzerlikler bulunuyor. Analistlere göre eğer bu grafikler benzer şekilde ilerlemeye devam ederse çok yakında büyük bir ralli başlayabilir.

Ralli Kapıda
En iyi Wall Street yatırımcıları da yukarıda bahsedilen analizi doğrulayan büyük bir rallinin başlamaya hazır olduğunu düşünüyorlar. DTAP Capital ve Gold Bullion’un kurucu ortağı Dan Tapiero, geçtiğimiz günlerde kripto para biriminin üst seviyelere çıkmaya hazır olduğunu belirtti. Tapiero konuyla ilgili açıklamalarında, 2,5 yıllık konsolidasyon sürecinin bir mancınık etkisi yaratacağını ve bunun da ralli için harika bir temel olduğunu dile getirdi. Ayrıca Tapiero, yatırımcılara sabırlı olmalarını da tavsiye etti.

Ayrıca piyasanın popüler isimlerin Raoul Pal da ralli başladıktan sonra Bitcoin’in 100.000 doları görebileceğini dile getirdi.

Tarihsel Etki
Şu anda piyasada birçok isim Bitcoin’in 2017 yılındaki ralli öncesinde yaptığı hamleleri tekrarladığını düşünüyor. Örneğin; Bitcoin’e ilk yatırım yapanlardan biri olan Stephen Cole 2016 yılında yaşananların tekrarlandığını ifade ediyor. Cole’a göre, 2016 yılındaki hareket 600 dolardan başlamıştı, şu anda ise bu hareket 10.000 dolardan başlayacak.

Dolayısıyla Cole’un açıklamalarına göre BTC ralliyi başlattığı o düşük seviyeye bir daha hiç geri dönmedi ve eğer yatırımcının dediği gibi 10.000 dolardan ralli başlarsa Bitcoin’in bir daha 10.000 dolar seviyesine gerilememe ihtimali bulunuyor. Ayrıca Cole da Raoul Pal gibi Bitcoin’in ralli başladıktan sonra 100.000 doları göreceğine inanıyor.

Ayrıca Bitcoin milyonerlerinin sayısının günden artması ve rekora koşması da Bitcoin’in artışını  bekleyenleri heyecanlandırmaya devam ediyor.

https://coin-turk.com/bitcoin-tarihsel-verileri-gosteriyor-btc-rallisi-basliyor-mu
36  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: 10 Bin Dolar İle Altcoin Sepeti Oluşturmak(11 Eylül 2020) on: September 12, 2020, 11:25:40 AM
tron btt link pnt ile 5 yıl sonra ne olacak bakalım.Tüm dolar ve eurolarımla aldım çok fazla param yok ama bakalım.belki biri 100x yapar.
37  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC) Fiyatı Hakkında Herkesin Merak Ettiği Soru Cevaplandı on: September 12, 2020, 10:51:51 AM
Bitcoin 2020 yılında çok fazla dönemden geçti ve Eylül ayından itibaren ise yeni bir döneme girdiği görülüyor. Daha önceki aylarda fiyatın tam anlamıyla yerinden kıpırdamadığı günler olmuştu ve BTC yine buna benzer bir dönem yaşıyor gibi gözükmekte.

12.200 dolar seviyesinden düşen ve 2 kere 10.000 dolara altını gören BTC, 10 Eylül tarihinde ise yeniden 10.500 dolara kadar çıkmayı başararak bütün yatırımcılara bir sinyal verdi. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ise 10.300 dolarına  altına düşen BTC, birçok yatırımcının aklına tek bir soruyu getirdi; “BTC fiyatı 10.000 doların altına düşecek mi?”

Bitcoin 10.000 Dolar Altına İnecek Mi?
Popüler kripto para analisti The Crypto Monk ise bu konuda yaptığı açıklamada Bitcoin’in 2,5 ay boyunca böyle bir dönem yaşadığını ve devamında yine de beklenen düşüşü gerçekleştirmediğini vurguladı. Gerçekten de BTC yaklaşık 2,5 ay boyunca 10.000 dolar seviyesine sıkışıp kalmıştı.

Crypto Monk, 10.000 dolar altına bu kadar kolay inilmeyeceğini ve beklenen düşüşün yine görülmeyeceğini ifade etti. Şu an piyasada çok fazla düşüş bekleyen isim olsa da BTC 10.000 dolar destek noktasından bir sıçrama yapabilir.

https://coin-turk.com/bitcoin-btc-fiyati-hakkinda-herkesin-merak-ettigi-soru-cevaplandi
38  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC) Milyonerlerinin Sayısında Yeni Rekor! on: September 12, 2020, 10:50:16 AM
Bitcoin (BTC) fiyatı 2017 yılında 20.000 dolara kadar çıkıp buradan 3.000 dolara kadar düşse de BTC yatırımcılarının sayısı her geçen gün daha fazla artıyor ve artmaya da devam edecek gibi gözüküyor. BTC aslında yakın zamanda 2.000 dolarlık sert bir düşüş yaşadı.

Aslında artan şey sadece Bitcoin yatırımcılarının sayısı değil, aynı zamanda Bitcoin milyonerlerinin sayısı gibi gözüküyor. Bitcoin fiyatı çok sert dönemlerden geçse ve %70 gibi keskin düşüşler yaşasa da milyonerler dipten almaya ve ellerinde BTC tutmaya devam ediyorlar.

17.000 Bitcoin Milyoneri Var
Bit Info Charts  tarafından sunulan verilere göre, şu an için Bitcoin milyonerlerinin sayısı yeni bir rekor kırdı. 17.005’e kadar çıkan Bitcoin milyonerlerinin özellikle 2020 yılında ciddi bir artış yaşadığı görülüyor. Bu listeye girebilmek için ise cüzdanınızda minimum 1 milyon dolar veya daha fazla değere sahip BTC olması gerekiyor.

Aslında bu 17 milyon ayrı kişinin olduğu anlamına gelmiyor. Bitcoin milyonerlerinin çok farklı ve fazla cüzdanları olabilir ve fonlarını bölmek için birden fazla cüzdan açabilirler. Yine de Bitcoin milyonerlerinin sayısında da önemli bir artış yaşandığı öngörülmekte.

Bunun aslında BTC’nin devamlı kısıtlı hale gelen arzından kaynaklandığı söylenebilir. BTC arzı azaldıkça, devamlı olarak daha fazla BTC’ye sahip olmak isteyenlerin sayısı da artıyor. Bu da tahmin edileceği gibi arz ve talep dengesizliği yaratıyor. Sayının arttığı gibi yakında fiyatın da artacağı tahmin ediliyor.

https://coin-turk.com/bitcoin-btc-milyonerlerinin-sayisinda-yeni-rekor
39  Local / Bitcoin Haberleri / CoinTürk › Bitcoin (BTC) › Merkezi Borsalar Hala Önemli: Bitcoin (BTC) İçin Ne on: September 12, 2020, 10:48:13 AM
Glassnode tarafından sağlanan son verilere göre, Bitcoin işlemlerinin neredeyse yüzde 10’u artık merkezi borsalara para yatırmak için harcanıyor. Yapılan açıklamalarda bu rakamın Ocak 2018’den bu yana en yüksek oran olduğu ifade ediliyor. Bu durum her ne kadar merkezsiz finans (DeFi) alanında ciddi gelişmeler yaşanıyor olsa da merkezi borsaların hala büyük bir rol oynadığını gösteriyor.

Borsa Ücretleri
Ortaya çıkan bilgilere göre 2020 yılında para yatırma işlemleri madenci gelirlerinin yalnızca yüzde dördünü oluşturuyordu. Bugünkü rakamlara bakıldığında ise bu oranın iki kattan daha fazla arttığını görüyoruz. Yine de 2017 yılında 20.000 dolarla rekorun kırıldığı dönemde ulaşılan yüzde 14’e henüz ulaşılmadı.

Dolayısıyla o dönemde oranlardaki artış Bitcoin’in rekor fiyatını da beraberinde getirmişti. Tüm madenci ücretlerinin yaklaşık yüzde 50’si, kriptolarda zirvelerin görüldüğü zaman borsa faaliyetleri için kullanıldı.

Öte yandan Nugget’s News CEO’su Alex Saunders, yaşanan son yükselişlerin Bitcoin’lerin Ethereum ağına taşınmasından kaynaklandığını dile getirdi.

Ayrıca merkezi borsaların hala önemli olması yatırımcıların uzun vadede hala Bitcoin’e güvendiğini ve al-sat yapmadan uzun vadeli yatırımı tercih ettiğini gösteriyor olabilir. Dolayısıyla aslında bu durum bir nevi piyasada hala artış beklentisinin olduğunu ifade ediyor.

“CeDeFi” İle Tanışın
Aslında merkezi olmayan borsalar bir süredir kripto ekosisteminde yer alıyor. Ancak Uniswap’in meteorik büyümesi mevcut merkezsiz borsalar için bir tehlike oluşturdu. Hatta Uniswap Ağustos ayında işlem hacminde Coinbase gibi büyük ve deneyimli bir borsayı geriye bırakmayı bile başardı.

Bunlara ek olarak bu durum Binance‘i, CEO’su Chanpeng Zhao’nun şirketin kısa süre önce başlattığı 100 milyon dolarlık fonla “CeDeFi” yaratmayı hedeflemesi ile birlikte DeFi oyununu agresif bir şekilde ilerletmeye yöneltti.

https://coin-turk.com/merkezi-borsalar-hala-onemli-bitcoin-btc-icin-ne-anlama-geliyor
40  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin’de Düşüşü Bilmişti: Analistin Yeni BTC Tahmini on: September 10, 2020, 12:29:20 PM
Kripto para sektörünün en çok tanınan analistlerinden birisi olan Michael van de Poppe, yakın zamanda yaşanan Bitcoin düşüşüne rağmen piyasanın hangi yöne doğru ilerleyeceğini açıkladı. Bitcoin’in 10.000 dolar altına kısa süreli inişini değerlendiren analist, bunun geçici olduğunu ve trendin hala yükseliş odaklı olduğunu ifade etti.

Poppe, ABD piyasalarında yaşanan hareketliliğin Bitcoin fiyatını aşağıya çeken temel unsur olduğunu vurguladıktan sonra yine makro hareketler ile bir yükseliş trendi görülebileceğini itiraf etti. Crypto Michael olarak da tanınan analist, bu düşüşün ABD piyasalarının tam tersine dönmesi ile yükseliş haline gelmesinin çok kolay olduğunu ifade etti.

Bitcoin Yeniden 11.000 Dolar Görebilir
Bitcoin’in 10.600 dolar ile 10.800 dolar bölgesine çıkması ile piyasalarda rahatlamanın görüleceğini ifade eden tecrübeli isim, daha önce de 9.500 dolara kadar düşüş olabileceğini belirterek haklı çıkmıştı. Analist, 10.800 dolar bölgesine geldikten sonra ise sıradaki seviyenin 11.000 dolar olduğunu belirtti.

ABD borsaları da geçtiğimiz hafta çok sert bir düşüş yaşadı ve Bitcoin’in bundan etkilendiği biliniyor. Ancak eğer ABD borsaları toparlanırsa bunlarla paralel giden Bitcoin fiyatında da toparlanma görülecektir. Analistin 11.000 dolar tahmini ise sadece hafif bir yükseliş ile FOMO’ya bağlı gibi gözüküyor.https://coin-turk.com/bitcoinde-dususu-bilmisti-analistin-yeni-btc-tahmini
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!