Bitcoin Forum
October 01, 2023, 09:25:42 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 25.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 264 »
1  Local / Konu Dışı / Re: organ bağışı ve nakli on: Today at 10:12:01 AM
İnsan öldükten sonra çalışabilecek durumda olan iç organlarının başka insanlara hayat olması düşüncesi benim hoşuma giden bir şey. En azından kendim için söyleyebilirim ki ben öldükten sonra kullanılabilecek her organımın kullanılmasını isterim, toprağın altına girdikten sonra kalbimin, böbreğimin ya da başka herhangi bir organımın benimle gelmesinin bana bir faydası olmayacak, bedenimin tek parça olması ya da başka bir şeyin de önemi yok. Ama eğer birilerine umut olabileceksem ya da birinin hayatını kurtarabileceksem biliyorum ki arkamdan yüzlerce insanın mutlu olmasını sağlamış olurum.

Beyin ölümü gerçekleştikten sonra fişin çekilmesi durumu çok ayrı bir şey, orada insan henüz tam olarak ölmüş sayılmıyor. Çok nadir de olsa hayata geri dönme durumları mevcut, ona karar vermek bu yüzden çok zor bir şey.
Ama iş kendi bedenimiz ile ilgili karar vermekse bence organ bağışı yapılabilen durumlarda çok güzel. Birçok dinde de bunun faydalarından bahsediliyor, her kesim için faydası konusunda ortak karar alınabilmiş bir konu Smiley
2  Economy / Gambling discussion / Re: French Soccer League Predictions and Discussion Thread (Ligue 1) on: Today at 09:46:00 AM
The score is still 0-0, both clubs are still plying goalless. Paris Siant Germain controlled the game, but they still struggled to find the back of the net. They haven't fully developed their game either, and Clrmont have so far been able to keep Paris Saint Germain from penetrating their defense further. I think the Paris Saint Germain midfield must work more creatively, because they need to make their attacks more creative to be able to penetrate the defense built by Clermont. Because this is their chance to get 3 full points.
Unbelievable that in the game no goal was scored. Clermont has only two points in 6 games, the most valuable point yet vs paris. Mappe also played, after his injury, but still no victory. Kolo Muani was again unsuccessful with no goal, he must make goals, he cost a lot of money. If Nizza wins tomorrow the top game against Brest, they are on place one and 3 points ahead of Paris.

PSG continues to surprise us more and more every day. It is unbelievable that they are losing points against such weak teams. How can you not score against such a team when you have so many world star players?
They will be very sad about the points they missed at the end of the year, perhaps a team that will never be able to escape the relegation zone took points from PSG
3  Economy / Gambling discussion / Re: Turkish Super League 2023/24 Season on: Today at 08:28:08 AM
Galatasaray got 3 points. We missed a lot of goals, there were many clear positions but it didn't happen. Icardi tried a lot but there was no goal.
Zaha was really good tonight, he played with his own quality, I hope he continues like this.

Bahadır was very good tonight, he saved many goals, Ankaragücü owes him a lot for this tonight.

Galatasaray played perhaps one of its worst games last night. It is a great failure to take so many positions and score so few goals. Of course, it is a good thing that they won the match, but I think the fact that they took 36 shots and scored only 2 or even 1 goal is something that should be considered.
Bahadır Güngördü played perhaps one of the best matches of his life. If we had seen such a performance 2-3 years ago, maybe he could be the goalkeeper of one of the best teams in the country instead of Ankaragücü Smiley
4  Economy / Gambling discussion / Re: Italian League Prediction Thread (Serie A) on: Today at 08:07:32 AM
Atalanta, after Cagliari made no mistake by beating Verona. They are one of the stable teams in this League. Not only did they win in these matches, but they also kept their goal at bay, which is an important development for them. They almost don't make mistakes in defense this season. Juventus, on the other hand, reversed the unfortunate situation of the Sassuolo game by defeating Lecce, a team that has shone in the league this season. Atalanta haven't conceded a goal in two games and i think the defense will perform well against Juventus, but again Juventus are a much higher level team and they'll be pushing the defense all match long. I think we will see a match where both teams will score goals but with a maximum of 2 goals.

Neither Atalanta nor Juventus are teams that score a lot of goals and concede a lot of goals. So what you say could be true, both teams can score few goals. It will be a difficult decision to bet on who will win the match, it is quite difficult to predict because the teams are very close to each other and the situation will be clear with their performance during the match.
But it seems to me that there will be few goals or the match will end in a draw Smiley
5  Economy / Gambling discussion / Re: Premier League Prediction Thread 2023/2024 on: Today at 07:46:21 AM
It seems like Liverpool's defeat is a hot topic at the moment, unfortunately I missed this match and would probably be very upset if I saw how the match went, it's quite surprising that at least this season from 7 matches Liverpool have received 4 red cards, isn't that too much? and also how is it possible that when there was no VAR we always blamed the referee and now when the technology is used it doesn't help at all to reduce errors which results in losses for the other team?
What happened in the Liverpool match was really detrimental to the visiting team, there is nothing Liverpool can do about this result other than accept and focus on the match in the European League and week eight against Brighton, I am sure they will soon recover and continue with positive results after being stopped due to a controversial defeat, even though playing at Brighton home is not easy and is always a difficult match.

It was one of the most controversial matches of recent times. The fact that Tottenham gained 3 points at the last minute, the VAR decision and the red cards were really critical things.
Tottenham and Liverpool are both playing well and we had dreamed of watching a competitive match and enjoying football, but people were surprised when there were so many decisions that would affect the outcome of the match.
An investigation has been initiated for the VAR decision and it seems that the football federation will continue to work on this issue
6  Local / Ekonomi / Re: %1’lik Hisse on: September 30, 2023, 09:17:41 PM
Bir ülkedeki nüfusun çoğunluğu yatırım amaçlı birşeyler yapmaktan ziyade, sadece ay sonunu getirebilmek için cabaliyorsa o ülkenin ne malı ne de manevi olarak gelişmiş ve ekonomik olarak güçlü bir ülke olduğu söylenemez. Son birkaç aydır en trend mevzu halka arzlar mesela, çevremize bakalım yüzde kaçı yatırım amaçlı katılıyor, ben yüzde 5 derin 6 asla olmaz, ki çoğunluk da eşinin dostunun adına da hesap açıp biraz daha fazla kazanabilme derdinde. Hayat döngüsü ay başından ay sonuna ulaşmak üzerine Survivor olan toplumuz, çoğumuzun uzun vadeli programı olamaz yani.

Maalesef ülkemizde durum tam olarak bu. Bir şeylere yatırım yapmak şu anda imkansız, herkes günün sonunu zor getiriyor. Biz de isterdik bir şeylere yatırım yapmak, kredi kartı ödemekten ciğerimiz soldu Cheesy
Şu anda ancak halka arz ile millet çorba parası kazanabiliyor. Kimse milyonlar getiremiyor ya da zengin olamıyor ama bir umut ile hareket ediyor
7  Local / Konu Dışı / Re: Doktorlarda İntihar on: September 30, 2023, 04:56:56 PM
Ülkede 3-5 eğitimli kişi kaldı onlar da birçok sebep yüzünden kendilerine zarar vermeye eğimli. Yıllarca en baba eğitimi al en zor koşullarda çalış sonra kuş kadar maaş al, şiddet gör, mobbing yaşa. Üzücü ama ülkenin gittiği durum bu. Gençlerin büyük kuşum depresyonda ve ülke böyle gitmeye devam ettiği sürece hiçbir şey değişmeyecek
8  Local / Konu Dışı / Re: kızılcık şerbeti on: September 30, 2023, 04:42:30 PM
Muhafazakar kesimi temsil eden karakterleri ile dikkat çekmiş bir dizi, birkaç bölüm ben de izledim ve yalan yok beğendim. Aslında oldukça sinir bozucu tipler var ama oyunculuklarını beğendim. Kadın oyunculardan birkaçı hiç eğitimi olmamasına rağmen oldukça iyi oynuyor.
Dizinin konusu da Türkiye’yi özetliyor. Show TV’de bir şeyler izlenebileceği aklıma gelmezdi Cheesy
9  Economy / Gambling discussion / Re: La Liga (Spanish League) Prediction Thread 2023/24 on: September 29, 2023, 01:07:26 PM
In the last two games Barcelona have been struggling to get to that winning ways like a comfortable winning ways.
Barcelona will be hosting Seville a stubborn side is going to be very difficult for the home team and I can't say who's going to win but as it is a draw is certain on this fixture.
Xavi needs to get his team together if they want to win this game because in their last game they played out 2-2 which would have taken them to the top if they had won and always coming from behind won't help them in this fixture if they let Seville to scored first, so I just want to see a great game tonight.

I don't think Sevilla can get points from this match, Barcelona started the season well. If such a match were to be held in previous years, it would be difficult to predict the outcome of the match. But when we look at Sevilla's performance this year, I don't think they will have much of a chance against Barcelona. It is clear which team will win tonight, I hope we will watch an entertaining match Smiley
10  Economy / Gambling discussion / Re: Premier League Prediction Thread 2023/2024 on: September 29, 2023, 12:39:56 PM
They are still under the illusion of past glory and it would take them more than two seasons to come back to the Chelsea that everyone knows

Their performance this season means that gamblers should not expect much from Chelsea. I agree with what you said that it will take at least two seasons for Chelsea to rebuild the team into the Chelsea that everyone knows. Maybe even longer than that. I just hope that Chelsea will not become like United where they have been a mid-table team for so long.

We see similar things in many teams this year. The teams that were among the best last year are at the bottom this year, and the teams we know as European giants are currently unable to win matches in their leagues. I don't know why this happened, wrong transfers and the departure of good players from the team may have been effective in this Smiley
11  Economy / Gambling discussion / Re: Italian League Prediction Thread (Serie A) on: September 29, 2023, 12:09:48 PM
What was that in the Genoa - Roma game? I never expected this bad performance from Roma here despite their starting the season poorly. I mean they were playing against another team with making a similar start. Apart from that Genoa aren't even qualified team as much as Roma in terms of squad quality too.

However Roma were hammered by Genoa 4-1 still.  Sad  Lukaku had a horrible day. Dybala couldn't also make any score contribution. But even if they did this Roma still had huge problems in their defense line. If they concede 4 goals from even Genoa then I don't know what they will do like this.

Roma is playing worse than ever this year. To be honest, I couldn't have predicted that they would play this bad. They don't have a very bad squad, but their performance is really bad and they continue to get worse every day.
I'm sure that at the end of this year, they will finish the league with a worse ranking than they have had in many years. It's a sad situation for Roma fans
12  Economy / Gambling discussion / Re: Turkish Super League 2023/24 Season on: September 28, 2023, 04:33:27 PM
Adana Demirspor surprised everyone, no one expected them to beat Beşiktaş 4-2. There were some good goals in the game.
It's bad for Beşiktaş, they lost an important point.
We can pretty much say that Beşiktaş board is "going away". I think they failed to transfer proper players to compete at high level football. I lately realized there are even worse news for Beşiktaş because 2-3 month into there will be African international football tournament. Beşiktaş has so many that will be with their national teams for 1 month! That means they will at least miss 4 weeks in Turkish Süper League. I don't even count conference league and Turkish cup...

It will be very bad timing for Beşiktaş. While they are already not performing well enough in the league, now they will also have fewer players and the quality of the team's squad will decrease even more. It's sad, but Beşiktaş may not be able to recover for a while and may continue to lose points.
Next up is the Europa Conference League game, I hope they play well there and can continue playing in Europe. Otherwise it will be very bad for Türkiye too Sad
13  Economy / Gambling discussion / Re: La Liga (Spanish League) Prediction Thread 2023/24 on: September 28, 2023, 12:08:23 PM
Looking on current La Liga standings position unbelievable with Girona success managed top standings position behind one points and two points left from Real Madrid and Barcelona. Got draw against Real Mallorca make Barcelona have loss top position standings and Real Madrid victory against Las Palmas make them move up to 2nd standings place. Have interested with upcoming match between Girona vs Real Madrid and the winner has chance lead top position until upcoming next match. I am excited with Girona performance in La Liga, they have won 6 of 7 matches and most impressive success scored 18 goals than Real Madrid with 13 goals from 7 matches.

How long Girona on consistency performance and lead top standings position? after facing Real Madrid they have weakness opponent teams and great opportunity for getting three points to secure top position standings.

Girona's performance surprised everyone, I wish they could continue playing like this throughout the season but I don't think they can continue like this. They will probably lose their leadership within a few weeks. Generally, teams like this, which start well in the first weeks of the season, start losing points within a month or two.
Their motivation is high now, but after losing a few points their performance may start to decline
14  Economy / Gambling discussion / Re: Italian League Prediction Thread (Serie A) on: September 28, 2023, 11:42:01 AM
I didn't understand what game Napoli are playing
he certainly doesn't want to win the scudetto this year, he's doing it on purpose
change coach, make the best striker he has angry
in short, I see some intent in it, even if I don't understand the reason, whatever the reason is, it's certainly a stupid reason

What has been done is very wrong, there may have been problems before, but if there is a problem within the team, it must be solved within the team. Managers and players can meet together and be nice to each other.
But it is not acceptable for a club to upset or try to offend its player by sharing posts on its social media account. I think Napoli are making a huge mistake
15  Economy / Gambling discussion / Re: French Soccer League Predictions and Discussion Thread (Ligue 1) on: September 28, 2023, 11:14:19 AM
With the problems that Osimhen and Napoli are currently facing and in the last transfer season it was reported that Real Madrid was also interested in Osimhen, will this reduce Real Madrid's interest in Mbappe and will they be more interested in getting Osimhen?
I think the current conditions will have quite an influence on the possibility of Mbappe moving to Real Madrid, because after all, Mbappe's salary will certainly be bigger than Madrid buying Osimhen.
In terms of productivity, Mbappe is indeed above Osimhen, but with Real Madrid's strong midfielder I think Osimhen could be even more productive there, but Madrid will get other benefits from Mbappe being their player in terms of merchandise sales, or maybe these two strikers will partner up at this big club.

It's a bit interesting that such big players are still having transfer problems even though it's been so long since the season started. Osimhen's team will definitely change, there is no such thing as him staying in the same team. After so much has happened, he will want to go and play for a team, even if it is bad.
Being in a lawsuit with the club is a very bad situation, it is a very rare thing
16  Economy / Gambling discussion / Re: Premier League Prediction Thread 2023/2024 on: September 28, 2023, 10:58:53 AM
The only game Kia Havartz have done well is the game against PSV Eindhoven in the Champions League group-stage, and  Arteta said in the post-match press conference that he was really connecting in cascade despite the fans reporting that they are starting to get fed up with his (Kia Havartz) performance.
I don't know what need to be done for this player Kia Havartz to get back to the form he had back then when Chelsea won the Champions League, up till this moment is like the man has lost it all, no goals or assist and he's not even playing well.
Is it that Arsenal wasted money on this man Kia Havartz or does he need more time to prove him self?

I think he needs some more time. When we look at his past, he has always played in good teams and his performance is not bad at all. He may not be able to play very well right now, but he has great potential and will start playing well again.
If you are going to play in a team like Arsenal, you must be one of the best. If your role in the team is so important, you must contribute to the team in terms of score. He's getting some attention because he's not very successful right now, but I think he'll start playing much better Smiley
17  Local / Konu Dışı / Re: Yazıcı/Tarayıcı Önerisi on: September 26, 2023, 03:43:26 AM
Bence en önemli koşma halletmişsiniz ve hangi marka alacağınıza karar vermişsiniz. Verdiğiniz karar da doğru olan marka, şu an piyasada normal kullanıcıların en çok tercih ettiği ve en ekonomik olan makineler Epson’a ait olanlar.
Diğer bütün markalarda bir iki hafta rafa kalktıktan sonra mürekkep kalitesinde düşme oluyor. Epson’da ise kafa temizliği sadece birkaç tuşa bastıktan sonra çok pratik bir şekilde yapılıyor, mürekkep maliyeti neredeyse siyah beyaz çekim yapan makinelerini kadar uyguna geliyor. Tank bir kere dolunca çok uzun süre gidiyor.

L3550 kullanıyoruz, memnun kalmadığım en ufak bir şey olmadı. Bazen yeri geliyor 2-3 ay kullanmadığımız bile oluyor ama performansında hiçbir düşme olmuyor. Ayrıca fotoğraf bile basabiliyorsunuz, kaliteli bir kağıt olduktan sonra birçok dükkandan yaptıracağınız kaliteden daha iyi sonuçlar alıyorsunuz Smiley
18  Local / Ekonomi / Re: Kredi kartları, taşıt ve konut kredisi düzenlemesi neyi amaçlıyor on: September 25, 2023, 05:00:50 PM
Yapılan şeyi desteklemiyor olsam da tüketim çılgınlığının önüne geçmenin yolunu bulmuş gibi görünüyorlar. Çevremde ne kadar kişi varsa hayati ihtiyaçları dışındaki yapacakları harcamaları minimuma indirdi, insanları buna mecbur bıraktılar. Dışa bağımlılığı azaltıp üretimi desteklemeleri gerekiyorken insanları harcama yapmadan uzaklaştırarak ekonomiyi düzeltebileceklerini düşünüyorlar.
Konut ve taşıt kredilerini de öyle bir zorlayıcı hale getirdiler ki kimse kredi çekemiyor ve yatırım yapamıyor. Kredi faiz oranları çok yüksek, verdikleri miktar çok az, aldıkları geri ödeme miktarı ise oldukça uçuk.
Favorilediğim ne kadar ev varsa olduğu gibi duruyor, piyasa gerçekten çok durgun Smiley
19  Local / Ekonomi / Re: OPEC günlük petrol üretimi arttı on: September 25, 2023, 04:03:05 PM
Üretim artsa da bize hiçbir pozitif etkisi olmuyor, birim fiyat olarak döviz bazlı bakınca çok yüksek bir fark olmasa da alım gücümüz yanında bizde fiyatlar çok yüksek.
Benzinliğe gidince zam gelmediğini gördüğüm her gün şaşırıyorum. Bugün yine aynısı oldu, aa dedim hala 40 liranın altındaymış fiyat. Doldurdukça doldurasım geliyor ama depo da bir yere kadar alıyor, bugün olmasa yine yarın zamlı fiyatlar ile baş başa kalıyoruz Cheesy
20  Local / Konu Dışı / Re: İzmir'de Adliye Önünde Çatışma on: September 25, 2023, 03:41:03 PM
Adliye önü, karakol önü fark etmiyor. Suç işlendiği zaman caydırıcı bir şey olmadığı sürece insanlar bildiğini okumaya devam ediyor.
Trafik polisi önünde drift yapanlar, adliye önünde savcı vuranların olduğu bir ülkede birbiri ile düşman olan kişiler birbirine sıkmak için yer aramıyor, seçici davranmıyor. Balkonda oturduğumuz yerde birinin mermisi ile vurulmayacağımızın garantisi yok, bu olay da bunun gibi bir şey.
Sanırım taraflardan birinden ölüm haberi de gelmiş. Yazık gerçekten
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 264 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!