Bitcoin Forum
July 07, 2022, 10:02:43 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 23.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 118 »
1  Economy / Digital goods / Re: $150 Aws Amazon Web Services Credit on: August 01, 2019, 04:08:26 PM

It worked, thank you so much.
2  Economy / Digital goods / Re: $150 Aws Amazon Web Services Credit on: August 01, 2019, 03:04:53 PM
Can I get a vouch copy? Thanks.
3  Local / Pazar Alanı / Re: 🍅 Bahçemde Bitki dikim yetiştirme - Domat, hıyar, 🥒 patlıcan, 🍆 vs on: June 18, 2019, 04:54:57 PM
Karadut gayet güzel görünüyor, hayırlısı olsun.  Smiley
4  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Facebook'un Kripto Parası: Libra on: June 18, 2019, 10:44:39 AM
Quote
Libra is designed to be a stable digital cryptocurrency that will be fully backed by a reserve of real assets — the Libra Reserve — and supported by a competitive network of exchanges buying and selling Libra. That means anyone with Libra has a high degree of assurance they can convert their digital currency into local fiat currency based on an exchange rate, just like exchanging one currency for another when traveling. This approach is similar to how other currencies were introduced in the past: to help instill trust in a new currency and gain widespread adoption during its infancy, it was guaranteed that a country’s notes could be traded in for real assets, such as gold. Instead of backing Libra with gold, though, it will be backed by a collection of low-volatility assets, such as bank deposits and short-term government securities in currencies from stable and reputable central banks.
Facebook, bankacılık yaparak nasıl para kazanırım diye düşünmüş ve böyle bir çözüm bulmuş herhalde. Karşılıksız olarak sattığı tüm Libra'lardan elde ettiği dolarları "kısa vadeli devlet tahvilleri" gibi araçlarla değerlendirerek para kazanacak. Bu sayfada rezervlerin nasıl kullanılacağını söyleseler de, muhtemelen bu şartları ileride çok esneteceklerdir.
Kısacası, Libra alırsanız Libralar sizin olacak ancak Libra karşılığında verdiğiniz para Libra'nın rezervinde tutulur. Bu Tether'de de böyledir, Tether de rezervlerindeki parayı değerlendirir. Tek fark, Tether'in dolara bağlı olması ve Libra'nın rezervlere bağlı olması. Yani Libra aslında kullanıcılarının parasının kontrolüyle birlikte fiyat kontrolünü de kendi eline almış.
Şirket ve şirketin ortakları açısından bakarsam "çok kârlı bir iş" gibi görünüyor. Bir kripto para kullanıcı olarak bakarsam projeyi doğrudan çöpe atıyorum.
5  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Binance treni kaçtı yeni tren kucoin olabilir mi ? on: June 13, 2019, 09:15:31 PM
Hiç sanmıyorum.Kimse binance ile rakip olamaz şu 3-5 sene içerisinde.Binance kendisini kanıtlamış bir borsa.Kendisini kanıtlayan bir borsa değil Kucoin.Çok anlamsız işlemler var o borsada zaten..Yani rakip olmayı bırakın,yanından bile geçemez
Hiçbir merkezi borsa bâki değildir. Hepsi bir gün ölümü tadacaktır, bu kadar net.
Lütfen seneler önce açmış olduğum konuyu okuyun: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1774496
Açmış olduğum konuda da bter, mtgox, cryptsy ve mintpal'dan bahsetmişim. Şimdi yeni örneklerle karşınızdayım:

Coinex'i hatırlayan vardır belki.

bir de şimdiki hâline bakın: http://coinex.pw/

BitGrail daha yeni sayılır, bir de ona bakın:

Buyrun, şimdi nasıl görünüyor görün: https://bitgrail.com/


1. Birileri kripto paralar ile tanışıyor, borsalara para gönderiyor ve borsaları cüzdan gibi kullanıyor.
2. Borsa "hackleniyor". Binlerce mağdur, yatırımının tamamını kaybediyor.
3. Mağdurlar dersini alıyor: "kripto paralarımı borsalarda tutmamalıymışım" ama faydası kime? Bir sonraki boğa sezonunda döngü başa dönüyor.

Benim gözümde BNB, KCS, Huobi Token gibi borsa tokenları çöp. Bir süre sonra (belki de 2-3 sene sonra) bunların adı sanı duyulmayacak, inancım bu yönde.
Binance hiçbir zaman hacklenmeyecek olsa bile popülaritesini kaybedecektir. Bittrex ve poloniex zamanının efsanesiydi, şimdi ise yerini başka borsalar aldı. Bunu da unutmayın.
6  Local / Madencilik / Re: Madenci Gelirleri nasıl dağılır? on: June 10, 2019, 08:45:26 AM
Bitcoin madenciliği blok bulmak üzerinedir. Blok bulan madenci, blok ödülüyle birlikte o blokta yapılan tüm işlemlerin kesintilerini (fee) alır.
Ortalama 10 dakikada bir blok bulunuyor, yani yaklaşık 10 dakika içerisindeki Bitcoin transferlerinde ne kadar fee ödenerek işlem yapıldıysa madenci de o kadar kazanıyor, tabi bir de blok ödülü yani 12.5 BTC kazanıyor.
Bu blok ödülü, belirli aralıklarla yarılanıyor. 300 küsur gün sonra 6.25 BTC olacak. 2140 yılında madenciler yalnızca Bitcoin transferlerinde ödenen transfer ücretlerini kazanacak ve (madencilik biteceği için) hiç blok ödülü kazanmayacak.

Bu anlattığım şey solo madencilik için geçerli. Madenciliğin asıl hali de diyebiliriz. Birçok madenci, tek başına blok bulmak zor olduğu için bir havuza (pool) katılarak mining yapıyor ve madencilik yaptığı güce oranla para kazanıyor. Havuzun sahibi de blok bulununca yaklaşık %1 komisyon alıyor, tabi havuzların kullandığı daha değişik ödüllendirme sistemleri de var, PPLNS PPS gibi isimler veriliyor bunlara.

Madencilik için tamamen israf düzeni denilebilir. Madenciler blok ödülü kazanmak için kürek çekerken çok elektrik israf oluyor. Hiçbir işe yaramayan bir iş. Madencilik yapıldıkça dolaşımdaki Bitcoin miktarı artıyor. Darphanede çalışan işçilerin ödüllendirmesi gibi düşünülebilir.

Yani demem o ki Bitcoin güzeldir ama NANO varken pek yüzüne bakmaz oldum. Anında gerçekleşen işlemler ve sıfır işlem ücreti, madencilik diye bir şey yok dolayısıyla dolaşımdaki NANO miktarı da artmıyor. Neden her transferde işlem ücreti ödeyip bir de üstüne madenciler onaylasın diye 10 dakika bekleyelim ki?
7  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Bittrex 32 coini delist ediyor !!!!! on: June 08, 2019, 08:24:52 AM
Yalnızca U.S müşteriler yani Amerika'lılar bu değişiklikten etkilenecek.
Quote
Effective on June 21, certain markets will no longer be accessible to U.S. Customers.   

This change DOES NOT affect the availability of these markets on Bittrex International for non-U.S. Customers. 
Amerika dışında bulunan müşteriler (Bittrex International kullanıcıları) bu değişiklikten etkilenmeyecek.
8  Local / Konu Dışı / Re: Türk lokal forumu için DT üyeleri seçiyoruz on: June 01, 2019, 10:44:17 AM
Ben de aday olmak isterim, DT listem:

DefaultTrust
EFS
by rallier
mhanbostanci
ekiller
ozgr
designerusa
thinkinger
Penguen
TECSHARE

Özel mesaj kutumu açıp geçmişte kimlerle alışveriş yapmışım diye bir baktım, tanıdık simalar görünce ekledim listeye. Smiley
İsterdim ki aliser, cakir, bobmarley650 gibi kullanıcıları da ekleyeyim, çünkü onlarda da alışverişim olmuştu. Üçü de gizemli bir şekilde ortadan kayboldu; aliser'in sitesi kapandı, cakir ile bobmarley650'nin fonları patladı.
Yani demem o ki, her zaman temkinli olmakta fayda var.
9  Local / Servisler / Re: BtcTurk Ana Konu on: May 10, 2019, 04:28:17 PM
BTCTurk'e birkaç önerim olacak.

- BTC/USDT ve USDT/TRY hariç olmak üzere, USDT bulunan çiftler hacimsiz kaldı. Ayrıca ETH/BTC, LTC/BTC, XLM/BTC, XRP/BTC bu dördünde hacimler sıfıra yakın. Bunları canlandırmak için -sadece bu çiftlerde- belirli bir süre sıfır komisyon gibi bir kampanya yapılabilir. Binance borsası geçen aylarda PAX ile yaptığı işbirliği ile PAX'ın bulunduğu tüm çiftlerdeki komisyonu belirli bir süreliğine sıfırlamıştı, böylece -Tether'i geçemese de- diğer stable coinlerin hacim olarak önüne geçmiş gibi görünüyor:


- USDT/TRY gerçekten reklamı yapılabilecek harika bir çift. Kripto paralara ilgisi olsun-olmasın, özellikle internet bankacılığından dolar alıp satan herkesin geçiş yapabileceği bir yer. 7/24 işlem imkânı, limit emir girebilme, işlem yaptıkça düşen komisyon oranları... Bunlar kripto para alım-satımı yapanların alışkın olduğu bir şey, evet. İnternet bankacılığı kullanarak dolar alıp satan birisine BTCTurk'teki USDT/TRY cennet gibi gelir. Tek bir sorun var, o da doların "gerçek dolar" olmaması, yani Tether olması. Bir sonraki maddeyi bunun için yazdım.

- BTCTurk, Tether'den tamamen vazgeçerek dolara endeksli kendi para birimini kullanabilir. PAX'ın yaptığı gibi basit bir ETH token'ı oluşturarak halledilebilir, mesela.
-- BTCTurk üzerinden -belirli bir çekim komisyonuyla- banka hesabına USD çekimi yapılabilse çok güzel olurdu. Bu durumda yeni para birimi oluşturmaya gerek kalmaz; şu an BTCTurk'teki "TRY" olduğu gibi, "USD" olsa yani, onu demek istedim.

- Kullanıcıları mutlu etmek adına kullanıcıların doğum günlerinde ufak sürprizler yapılabilir. Yemeksepeti bu konuda güzel bir örnek.

- NANO/TRY eklenebilir.
10  Economy / Invites & Accounts / Re: [WTS] Office Professional Plus 2019 Key [BIND TO YOUR MICROSOFT ACCOUNT!] on: March 19, 2019, 02:59:45 PM
Where do you get these keys from?
11  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Binance.je sonunda acildi. on: January 16, 2019, 12:01:39 PM
Türkiye de kabul edilen ülkeler arasında, kaydolduk bakalım ilk 5000'e girebilecek miyiz görelim.
12  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: BAB mi BSV mi on: November 19, 2018, 05:39:37 PM
hiçbiri.
13  Local / Ekonomi / Re: BTC/USD ve BTC/TRY Fiyat Takibi, Spekülasyon, Tartışma Alanı on: November 15, 2018, 08:59:44 AM
https://www.blockchain.com/btc/address/34xp4vRoCGJym3xR7yCVPFHoCNxv4Twseo
14  Local / Konu Dışı / Re: 100 TL Değerinde Bitcoin Ödüllü Quiz -30 saniyede Çöz ve kazan! 2. Hafta Yayında on: November 10, 2018, 08:59:47 AM
Selamlar,
Ödülü ben kazanmışım, teşekkür ederim. Smiley
Ancak, maili cevaplayınca şu hata mailini aldım:
Quote
Aşağıdaki alıcılara veya gruplara teslim edilemedi:

info@coinopedi.com (info@coinopedi.com)
Alıcının e-posta sağlayıcısı reddettiği için iletiniz teslim edilemedi.
Şayet ilk talihli de bu hatadan ötürü size mail gönderemediyse, haksızlık olmasın, dilerseniz ödülü ona gönderin.
15  Local / Servisler / Re: Bitneks.com - Dijital Varlık Yönetimi ve Kripto Para Borsası on: October 30, 2018, 02:43:55 PM
Hayırlı olsun. TL çekim ücreti var mı, varsa nedir?
16  Local / Ekonomi / Re: BTC/USD ve BTC/TRY Fiyat Takibi, Spekülasyon, Tartışma Alanı on: October 15, 2018, 11:11:46 AM
Bitfinex, kendi borsası ve Tether üzerinden oyunlar çevirerek tüm piyasayı altüst ediyor.
TUSD/USDT 1.24'ü gördü. Şu anda 1.10 .
1 dolar 1 dolara eşittir, değil mi? İşte işin içinde Bitfinex varsa 1 dolar 1.24 dolara denk olabiliyor.

Kendinizi Bitfinex'in yerine koyun, Bitcoin'i olduğundan %10 ya da daha fazla fiyata satmak istiyorsunuz. Ne yapmalısınız?
1- Bitcoin alırsınız. Long pozisyon alırsınız.
2- Tether bozdurup daha fazla Bitcoin alırsınız. Tether kısa süreli değer kaybedecek, bu yüzden elinizden çıkarsanız iyi edersiniz. Tether bozdurup TUSD alın, böylece kendi borsanızdaki fiyatla Bitcoin'in gerçek fiyatındaki farkı açarsınız.
3- Kullanıcılarınızın borsanıza fiat para yatırmasını engellersiniz, sadece USD değil, GBP EUR JPY dahil hepsini engellemelisiniz. Bir gerekçe gerekiyor tabi, "bakıma alındı" deseniz yeterli. Gerekçe göstermezseniz borsanıza ve Tether'e olan güven sarsılabilir.
4- Kendi borsanızdan Bitcoin ve diğer borsalardan TUSD satış emri girersiniz. %10-20 farkla satış emri girebilirsiniz artık size kalmış. Satış yapın, kâr edin ve sonrasında farkı kapatmaya çalışın. Tether %50 değer kaybederse geri dönüşü olmayan bir güven kaybı sözkonusu olabilir.
5- Fiat para yatırmayı yeniden açın. "Bakıma almıştık, birkaç sorun vardı onları hallettik." Fiyat farklarını iyice kapatın, 1/1 oranı hâlen yakalayamadıysa cüzi miktarda Tether yakarak "bakın, piyasa koşullarına uygun Tether basıyoruz, gerekirse de yakıyoruz" mesajı verin. Güveni ve 1/1 oranı tekrardan sağlamanız şart.
17  Local / Proje Geliştirme / Re: Badem on: October 05, 2018, 11:34:59 AM
2^128 çok fazla olmamış mı? ( 100 trilyon iyidir )
birde icoda 1e1 fiyatlandırma düşünmüşsünüz bu miktara bu fiyat gerçekçi midir ?
2^128 / 100, toplam arz yani "Total Supply". Arz edilebilecek maksimum miktar da denebilir.
Test aşaması bittiğinde satış yapılacak ve dolaşımda olan arz yani "Circulating Supply" ise piyasa koşullarına göre belirlenecek(*). Market değeri toplam arza göre değil de dolaşımda olan arza bağlı olduğu için sorun yok. Smiley

(*) Arz ve fiyat dengesini bir insanın değil, geliştirilecek bir yapay zekanın sağlaması gibi bir düşüncemiz var.
Fiyat dengesinin nasıl sağlanacağını tecrübe edip sonrasında bunu bir yapay zekaya öğretmek mümkün müdür?
18  Local / Proje Geliştirme / Re: Badem on: October 04, 2018, 08:00:58 PM
Tebrikler ve başarılar dilerim.    

Birkaç soru ;

Toplam kaç badem var  Smiley

Şuanda satın alabilirmiyiz ?

Bir de web siteleri bu tarz işlerde neden genellikle  .io  uzantılı alınıyor.  
Teşekkürler,

Toplamda 2^128 / 100 adet Badem var.

Quote
root@server:~# curl -d '{ "action": "available_supply" }' [::1]:2225
{
    "available": "340282366920938463463374607431768211455"
}
Ancak, RPC üzerinden bu sorgulamayı yapınca çıkan sayı "2^128 / 100"e değil, "2^128"e eşit. Bunun sebebi, "şu anki kabule göre" Badem'in en küçük biriminin 0.01 Badem olması. Yani aslında 3402823669209384634633746074317682114.55 adet Badem var.
"Şu anki kabul": https://github.com/bademcurrency/badem/blob/09efb538600989f11d676d7cf99e20245a8120b4/badem/lib/numbers.hpp#L17 "100" olduğu için en küçük birim 1/100 = 0.01 oluyor.
Miktarın bu kadar çok olmasının sebebi, Badem'in deflasyonist bir yapıya sahip olmamasına dayanıyor. "Badem arzı yeterli mi?" başlıklı kişisel çalışmama göz atabilirsiniz.

Şu anda test aşamasındayız, satış yok. İleride -farklı bir arz yöntemi bulunmazsa- başka bir para birimi üzerinden bir fiyat belirlenerek bir satış yapılacak, ardından yavaş yavaş "gerçek hayatta kabul görme" aşamasına geçeceğiz.

.io uzantısı son zamanlarda girişimler arasında bir trend oldu. Buna ayak uydurduk. Smiley
19  Local / Proje Geliştirme / Re: Badem on: October 03, 2018, 07:50:52 PM
Badem dağıtımı devam ediyor. Smiley
BademVault üzerinden "Wallet Locked"a tıklayarak cüzdanınızın kilidini açmalısınız, aksi halde "receive" bloğu oluşturulmamış olur ve Badem'ler "pending" olarak kalır.


Selamlar,

bdm_3q64ajfjmijkrwdh45emkhm8j7jpdnf4wwbjrqk66tchx5qi149x5nte359t alayım bende.

nasıl bir geliştirme planınız var?
github dan mı takip edelim?
Selam,

Henüz net bir yol haritamız yok. Çeşitli platformlar için cüzdan ve ödeme uygulamaları geliştirmeye devam edececeğiz. Github'dan takip edebilirsiniz: https://github.com/bademcurrency
20  Local / Proje Geliştirme / Re: Badem on: October 03, 2018, 02:22:59 PM
Badem dağıtımı devam ediyor. Smiley
BademVault üzerinden "Wallet Locked"a tıklayarak cüzdanınızın kilidini açmalısınız, aksi halde "receive" bloğu oluşturulmamış olur ve Badem'ler "pending" olarak kalır.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 118 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!