Bitcoin Forum
December 06, 2023, 04:50:35 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 25.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 94 »
1  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Kriptoparalara Vergi Yakın on: December 04, 2023, 05:04:15 PM
sanırım dövizdeki kambiyo vergisi gibi olacak oranı daha farklı olabilir
2  Local / Fonlar / Seçil Bacı Fonu on: November 24, 2023, 03:46:10 PM
Arkasına bankayı önüne futbolcuları alan arda endeksli bir fon  Grin
Kaldıraçlı işlemle iki kar eden tip fon açıyor bizim burdan çıkmış olması gerekirdi.
deprem yüzünden borsa çakılmasa daha toplarmış gibi , düşüş gelene kadar kaldıraçlar süper gözükür sonrası patlak tabi.
para aldığı kişilere risk bildirimi falan imzalatmış mıdır  Kiss
3  Local / Ekonomi / Re: 2024 Yılında Bitcoin Tahminlerinizi Alalım :) on: November 08, 2023, 11:16:28 PM
100000 üstü
4  Local / Ελληνικά (Greek) / Ανάληψη ευρώ από το Binance σε τραπεζικό λογαριασμό" on: November 06, 2023, 10:42:37 PM
Ως ξένος επενδυτής με ενδιαφέροντα στην Αθήνα, σκέφτομαι να ανοίξω σύντομα έναν τραπεζικό λογαριασμό. Αναρωτιέμαι αν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα κατά την ανάληψη ευρώ από το Binance—είτε πρόκειται για 10.000 είτε για 100.000 ευρώ κάθε φορά. Σε περίπτωση που η τράπεζα απαιτήσει απόδειξη εισοδήματος, αγόρασα τα νομίσματά μου πριν από 10 χρόνια με τον μισθό μου, είναι αρκετό να δείξω το ιστορικό συναλλαγών; Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος, είτε πολίτης είτε μη πολίτης, έχει παρόμοια εμπειρία με αυτό
5  Local / Pazar Alanı / Re: Kripto ve Finans Üzerine kurulu Jenerik isimli Web sitelerim Satılık on: September 07, 2023, 01:11:28 AM
ben az buldum 500k yapmalısın o kadar emek boşa gitmesin
6  Local / Servisler / Re: FTX geri dönüyor on: July 15, 2023, 08:53:08 PM
vaktiyle yeterince çarpamadık şimdi işi öğrendik bu sefer sağlam çarpacağız demek istiyorlar, bana bir kere yalan para için yalan söyleyen bir adamla bir daha işim olmaz bunlar bütün dünyayı belledi utanmadan geri geliyorlar , saf çok insan var öpülmek için sıraya girerler.
7  Local / Ekonomi / Re: Kaleseramik Halka Arz (KALES) on: July 15, 2023, 08:49:14 PM
bitcoin forumu diye gelip bakıyorsun millet hisse kalka arz paylaşıyor, entresan buluyorum hala, kimse de bitcoin başlığına yazmıyor adam gibi yazamıyor , neyse devam
8  Local / Konu Dışı / Re: Titanik'e Turist Taşıyan Denizaltı Titan'dan Haber Alınamıyor on: June 21, 2023, 10:40:57 PM
acaba birbirlerini öldürmeye kalkarlar mı can havliyle?  yoksa tamamen bir kurgu mu?
Birbirlerini öldürmeye çalışacaklarını sanmam, tabii hayattalarsa. Sonuçta kontrol kaybı olduysa ya dibe batacaklar ya da yüzeye çıkacaklar. İçe patlamadıysa, birlikte içerde durdukları sırada stresten psikolojik durumlarına göre travmaya girebilirler; böyle bir durumda genellikle bayılırlar. Yolcuların bu duruma düşme ihtimali varken, ekip daha deneyimli ve görmüş geçirmiş olduğundan, bayılmasa bile stres belirtileri gösterip fonksiyon kaybı yaşayabilirler. İçlerindeki durumu en iyi ekip bildiği için kabindekileri yatırıp uyumalarını tavsiye etmiş olabilir.
Atlantik Okyanusu'nda Bermuda Şeytan Üçgeni denilen bir alan vardı. Oradan geçen gemilerin ve uçakların kaybolmasının ardından ismi böyle olmuştu diye hatırlıyorum.
Bermuda Şeytan Üçgeni, dünyadaki en çok gemi ve teknenin geçtiği rotalardan biri olsa da, geçen gemi sayısı ve batan gemi sayısı dünyanın geri kalanıyla aynı oranda seyrediyor. Algıda seçicilik gibi bir durum mevcut olabilir. Dünyanın daha fazla ilgi gösterdiği bir bölge olduğu için diğer bölgelerden daha çok haber alıyoruz, ancak deniz açısından herhangi bir farklılık bulunmamaktadır.
Bir başka Hollywood senaryosu daha. suikast ya da benzeri bir şey olma olasılığı göz ardı edilemeyecek boyutta bir durum.
Evet, belgesel formatında bu konu oldukça ilgi çekici olabilir. "Engineering Disasters" veya "Air Crash Investigations" tarzında bir yaklaşım olayları aydınlatabilir. YouTube gibi platformlarda da benzer konular hakkında bilgilendirici videolar bulunabilir. Suikast ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyorum, Genellikle kazalar denizin dibinde veya uzayda gerçekleşir. Bu tür ortamlar, suikast için yeterince istikrarlı değil.
Denizin altında şartların zor olabileceğini tahmin edebiliyorum. Denizin o derinliklerinde elektronik haberleşme yöntemleri verimli çalışmayabilir. Fakat manuel yöntemlerle hiç önlem alınmamış mı? Karada manuel olarak işaret fişeği kullanılıyor. Denizaltı gemisinden karaya işaret gönderebilecek bir manuel yöntem yok muymuş? Şişe içinde gps cihazı ve mesaj taşıyan küçük bir işaret cihazını deniz üstüne yeterli kuvvetle fırlatabilmeleri gerekirdi bence. 250 bin dolarlık seyahatin bir acil durum haberleşme sistemi olmalıydı. Denizaltı acil durumlarda kara ile irtibat kuramıyorsa önlem almadan seyahat yapılmış demektir. Bu da seyahat şirketi hakkında kritik soruları gündeme getirir bence.
Bahsettiğiniz durumlar hayatta iseler belki gerçekleşebilir, özel antenleri var onu salıp iletişim kuruyorlar , çeşitli sinyalleri gönderebilirler, ayrıca cihaz yeni ve geliştirme aşamasında bir denizaltı 3. seferini yapıyordu 2 kez inmiş gelmiş, aksi bir durumda çalışacak özel sistemleri var, belli bir süre geçince mürettebat bilinçsiz olsa bile ağırlıklarını bırakıp otomatik yükseliyor, yüzeye isterse kutular yollayabilir, acil durum balonu açabiliyor falan filan. iletişim kesildikten sonra hayatta olsalar bu yöntemlerden en az birini kullanırlardı, Ama içe doğru patlamışsa bunları yapacak durumu yok, çok derinde patlayan bir mini denizaltı kalıntılarını bulmak çok zor, denizaltı ezilirse bunu farkeden sensörler var ama 1 metredeki basıncın 400 katı basınçla en ufak bir ezilme patlamaya sebep verir zaten. Deniz dibine birkaç kez inip çıkınca fatiq oluşmuş olabilir , yüksek basınç değişimleri metalleri yorar, gerçi titanyum en iyi yorulma dirençli metal, carbon-fiber de tipine göre öyle ama aracın yeterince test edilmediği ve sertifikasının olmadığı konuşuluyor. mucidi kendi eliyle uçak yapabilen bir mühendis o kullanıyordu zaten, Firma çalışanlarından biri güvenlik zafiyetleri sebebiyle denizaltıyı şikayet etmiş ama işine son vermişler. CEO ve pilot kendi tasarımı araçla dibe inecek kadar inanıyormuş cihaza belli ki .Müşteriler sanırım metal yorulması  ve teknik detayları bilmediklerinden daha önce 2 kez gitmiş diye güvenmişler , yeterince test etmeden araştırmadan hareket etmenin bedelini ödüyorlar şimdi.
Şahsen iniş esnasında fatiq (metal yorulmasıyla) su almaya başladığını ve içeridekilerin ne olduğunu bile anlayacak vakti olmadan içe patladığını düşünüyorum ,metaller dibe dağıldığından plastiklerde çok küçük olduğundan ve yüzeye çıkana kadar çok dağıldığından deniz yüzeyinde görünmeyebilirler ve hiç kalıntıları bulunamayabilir. İletişim kesildiği anda içe doğru patlamayla hızlı bir ölüm olması en yüksek ihtimal.
9  Local / Servisler / Re: Ledger recover saçmalığı on: May 22, 2023, 11:31:52 PM
bir şey hem güvenli hem pratik olmaz , çok güvenli sistemler zahmetli şekilde çalışırlar kırılmaları da zor yada imkansız olur, pratik bir sistem yaparsanız da güvenlik sorunu olduğunda herşey hızlıca çalınabilir. Windowsa girişte şifresiz girebilirsiniz , gayet pratik olur ama macintosh şifre ister , olur da bilgisayar başından kalkarsanız tekrar geri döndüğünüzde o şifreyi girmeniz gerekir, linux ta da benzer şekildedir. Ama mac ini tamire veren bir bayan görmüştüm şifresi 12345 zaten demişti yani windows kafasında güvenliği bypass etmiş biriymiş Smiley. Pc de çok güvenli iş yapmanız lazımsa pratiklikten vazgeçip mac yada linux kullanmanız lazım. Ama insanlar güvenlikten anlamadıkları için firmaları pratik yöntemlere zorluyorlar. Windows bilmiyor mu şifreyi zorunlu tutmayı, biliyor ama çok aptal olduğundan ve güvenlik ihtiyacı olmayan çok pc olduğundan o pazara hitap için pratik yöntemi seçiyor. Saçma sapan bir dosya yönetici izni alıp her .oku yiyor windowsta sonra dosyalar şifrelenip btc isteniyor mail ile, ağlayarak gelen o tiplerin hepsi windows kullanıcıları işte.
 Ledger da yaygınlaştıkça oldukça güvenli olması gereken sistemini kullanıcı eliyle pratik bir hale getirilmeye zorlanıyor, onlarda bunu yaptıkça mac ten windowsa doğru geçip olası ihlallerin önünü açıyorlar. Donanım cüzdanı alınca onu geliştiren firmaya güvenmiş oluyorsunuz yani mantığına güveniyorsunuz ama mantıkları windows gibi olmaya başlayınca korkutuyor doğal olarak. Açık kaynak olsa firma ne yapıyor her güncellemeyle görürdük ama o zaman da hacklenme olasılığı yüksek olurdu orası da iki ucu shit değnek kıvamında.Şimdi yanlış anlamadıysam Nano X için mümkünmüş bu şifre saklama durumu fakat diğer cüzdan tipleri de teknik olarak bunu yapabiliyor olabilir firma şimdi bize demiyor ama dünde hiç öyle yapılmaz diyordu , binance ın mail 2fa yöntemiyle başvurduğu bu salaklık ile ledger in yaptığı satış birbiriyle yarışır halde.
  Ayrıca firma private keye (seed) erişebiliyorsa milletin parası firmanın insafına kalmış demektir, borsadan ne farkın kaldı, 100 milyar dolar emanette duruyordu cüzdanlarda firmada birisi bu parayı gözünü karartıp almak isteyebilir, milyar dolarlık borsalar milletin parasıyla kayboldular. ben SSS yöntemini organik olarak kullanıyorum zaten şifrelerimi kısmen güvenli şekilde dağıtıp saklayabilirim bunu akıl edemeyecekler için firma biz yapalım diyor. Kolaylık sağlayıp güvenlikten feragat ediyor. Yönetimleri en azından ledger dumb diye bir donanım cüzdanı çıkartıp sadece bu cüzdana yapıyoruz zaten diğerlerinden private key ve seedler alınamaz diyebilirlerdi ama yok mevcut müşterilerden 9 dolar almak lazım. Aptallar yüzünden akıllılar acı çekiyor yine. Undecided
10  Local / Servisler / Re: Bittrex İflas Başvurusunda Bulundu on: May 09, 2023, 12:59:37 PM
Dolandırıcı firmanın tekidir, global lokali farketmez, birçok başlıkta millet parasını alamadığından bahsediyor. bir arkadaşın 1 btc si çalınmıştı 2fa lı hesaptan, ben hackerler yapmıştır diyordum ama borsanın kendi yapmış birçok kişinin başına gelmiş. 1-2 bin dolar varsa ellemiyorlar ama 5-10 bin dolar olunca çekemiyorsun parayı binbir bahane öne sürüyorlar. şimdide iflas bahanesiyle paralara çökecekler, Bayadır id nizin süresi geçti diye mesaj atıyordu, sanki son kullanma tarihi var. Rezil herifler.  Angry
poloniex te bununla aynı yolda
11  Local / Proje Geliştirme / Re: Güneş enerjisinden elektrik üretmek + Madencilik on: April 30, 2023, 09:56:41 PM
Güneş enerjisi ile elektrik üretimi hakkında hiçbir bilgim yok. Madencilik konusunda ise yeni yeni araştırmalar yapıyorum. İki konu hakkında bilgim yok desem daha doğru olur aslında. Bu konu hakkında bilgi sahibi olanlara birkaç sorum var.

Evimin çatısına birkaç panel koysam ne kadar elektrik üretirim? Ürettiğim elektrik ile madencilik yapabilir miyim? Akülü sistemlerin pahalı olduğunu öğrendim. Yalnızca gündüz Ethereum kazabilir miyim?
Bir ara Türkiye'de güneş panelleri ile kişisel enerji ihtiyacını karşılamanın maliyetini hesaplamıştım. Yaklaşık olarak, güneş panellerinin maliyeti 8 yılda çıkıyordu (aküsüz). Bu hesaplamalar, enlem değişikliklerine göre değişebilecek ROI (geri dönüş süresi) değerlerini ve farklı lokasyonlardaki hava koşullarını göz önünde bulundurarak yapılmıştı. Örneğin, İstanbul'da ROI yaklaşık 9 yılken, Antalya'da 7 yıl olabilir. İzmir gibi güneşli bir lokasyonda %25 verimli paneller kullanarak bu değerler elde edilmişti. Güneş paneli fiyatları zamanla düşüyor ve ROI gittikçe kısalıyor. Türkiye'deki enerji politikası ise dünya ortalamasına göre daha ucuz elektrik sağlıyor.internette TR için hesaplayan bir video sanırım 10 yıl bulmuştu, daha küçük boyutlarda roi artıyor. 1 kw de 10 yıl çıkarken 10 kw de 7 yıl olabilir.

Madencilik için kullanacağınız sistemin maliyeti önemlidir. Madencilik donanımlarında kullanılan ekran kartları ve ASIC'ler, ürettikleri kripto paranın değerine göre ROI belirler. En karlı kripto paraları gösteren siteler mevcut olup, bu sitelerden bir kripto para seçseniz bile, o kripto paranın değeri ve zorluk derecesi değişimi ortalama bir ROI sunacaktır. Genellikle bu durum, madencilik faaliyetinin pek karlı olmamasına yol açar.

Eğer güneş panelleri ile madencilik yapmak istiyorsanız, panelleri kendi enerji ihtiyacınıza göre kurmalı ve şebekeye bağlı olarak çalışmalısınız. Gece şebekeden, gündüz güneş panellerinden enerji çekmek en verimli yöntemdir. Madencilik yapmaya karar verdiğinizde temel maksat panellerin 8 yıl kabul edilen roisini azaltmaktır. bunun için KWh başına elektrik maliyetinin üzerine % kaç çıkabilirseniz o oranda roi azalacaktır. Yalnız bu durumda panel maliyetinin üzerine madencilik cihazı maliyeti de eklenecektir.

Sonuç olarak, güneş panelleri ile madencilik yapmak pek mantıklı değildir. Madencilik yerine, kripto para ticareti yapmak (buy n hold)daha akılcı bir seçenek olabilir. Güneş panelleri ise, panel fiyatları düştükçe daha mantıklı hale gelebilir. Daha önce yaptığım hesaplamalarda, 1 KW'lık bir sistem kurmak bin dolar tutuyordu. Panel fiyatı ve elektrik bedeli oranı değişmediği sürece, ROI'de ciddi değişim olmayacaktır.
12  Alternate cryptocurrencies / Marketplace (Altcoins) / Re: What makes Binance stay strong despite all FUD ? on: April 10, 2023, 09:03:58 PM
money + management
13  Local / Servisler / Re: CFTC Binance Borsasına Dava Açtı on: March 29, 2023, 06:43:47 PM
https://www.youtube.com/watch?v=QnmbuyaPHlw Why the CFTC is Suing Binance | Bitcoin Under Attack
14  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Re: What happening with USDC? on: March 11, 2023, 02:49:27 PM
USDC:because usdc works clear we know that it has a reserve in bank system and some of it is gone it's price affected from this
USDT:because we are not sure that bigots where they hold their reserve we wont know if 3b usd of them dissappears , so if that bitch goes it will be sudden.
UST: that bastards pegged this so called stablecoin to another altcoin and gave %20 interest, it went inevidable death spiral.
DAI: they are asset backed and some of their assets were usdc
usdc and dai were honest, at least on paper, others not.
15  Local / Ekonomi / Re: Bitcoin Halving öncesi zirvesi ne olur? on: February 26, 2023, 04:44:21 AM
239723 usd
16  Local / Konu Dışı / Re: Depremde yeni bina yıkılır mı ? on: February 24, 2023, 08:59:41 PM
Toki binalarının bu iki depremden neredeyse hasar bile almadan kurtulması aslında depremde yaşanan can kayıplarının önlenebileceğini bizlere gösteriyor
Herkes toki toki diyor da, toki bir işletmedir müteahhit değildir, ihale yapar kazanan firma gider inşaatı yapar.
Depremde zaten yeni binaların %1-2 si falan yıkılmıştır, toki diye 80 tane müteahhitten bahsetmiş olunuyor aslında. birkaç tane yeni bina yıkıldı diye hepsini , hiç toki yıkılmadı diye de tüm tokileri aynı kefeye koyamayız, genelleme yapıp rahatlıkla hataya düşebiliriz ki bu ülkenin genel sorunu o kadar çok hata yapılıyor ki doğru yapmak suç gibi kalıyor.
Halbuki toki binalarını belediye denetleyemez yapı denetimi de yoktur. Yani ev alacaksanız en sakat kurum teknik olarak sosyal toki konutları.
mimarı bina taşıyıcılığında sorumlu zanneden halkımızın bir başka yanlışı da tokidir. kimse denetleyemiyor bunları , müteahhit ne kadar insaflıysa o kadar olur binaları.
Yaptığı binaları hiç yıkılmayan bir sürü müteahhit var google da araştırın görürsünüz, toki ye boşuna bel bağlamayın.
17  Local / Konu Dışı / Re: Kolon kesildiğini düşünüyor ya da biliyorsanız ne yapmalısınız? on: February 24, 2023, 08:36:32 PM
sadece kolon değil kiriş kesmek te yapı taşıyıcılığına ciddi zarar verir. Şikayet konusunda diyarbakır örneğine iyi bakın 7 yıl önce şikayet edilmiş galeria sitesi , bakanın öğretmeniymiş dükkan sahibi , üzücü bir ülke gerçeği
18  Local / Konu Dışı / Re: Bu yara da bu hata da hepimizin on: February 24, 2023, 08:33:25 PM

1- Belediye: Zemini sağlam olmayan yeri neden imara açtın. Diyelim ki zemini sağlam neden yapı kullanım ruhsatı verdin.
2- Mimar: Neden depreme dayanıklı şekilde proje çizmedin
3: Müteahhit: Neden projenin depreme dayanıksız olduğunu gördüğün halde itiraz etmedin ve işe başladın. Ayrıca neden malzemeden çaldın veya malzemeyi düzgün uygulamadın.
4- İnşaat ustaları: Neden malzemenin eksik olduğunu bildiğin halde işe başladın.
5- Yapı denetim firmaları: Neden üç beş kuruş fazla alayım diye çğrük yapılara izin verdin.
6- Hükumet: Neden yapı denetim firmalarının onay verdiği  binaları kontrol edecek denetleme mekanizmaları kurmadın. Ayrıca neden yapı ruhsatsız binalara sadece fotoğraflarına bakarak depreme dayanıklılığını ölçmeden ruhsat verdin. Dayanıksız ve ruhsatsız binaları yıkmaya oy endişesiyle cesaret edemedin. Neden çürük binaları yıkmaktan korktun. Neden felaket senaryosu hazırlamadın, neden sosyal yardım dernekleriyle işbirliğini önceden yapmadın ve koordinasyonla iş bölümünü önceden yapmadın.
7- Bina sahibi: Neden kaçak kat çıktın ve tek katlı sağlam bina yapmak yerine aynı parayla çok katlı bina yapıp aileni veya kiracını riske attın.
8- Vatandaş yani bizler: Neden iki ağaç için eylem yaparken çürük binalar için eylem yapıp imar barışına ses çıkaramadın. Neden Bunca denetimsizliğe rağmen bu sistemi destekledin. Neden Allah bizi affetsin diye kurtulanları destekledin.
9- Muhalefet: Neden çürük binaları raporlayıp milletin gözüne sokup halkı bilinçlendirmedin, neden en büyük sorunu en sona attın, neden belediyelerinde son ana kadar çürük binalar için bir şey yapmadın.
10- Büyük Şirketler: Neden bir araya gelip yetkilileri uyarmadınız. Sadece işiniz felaketten sonra mıHuh
1- zemini sağlam olmayan yerleri imara açmakta teknik bir sakınca yoktur, zemin çürükse raporda belirtilir inşaat mühendisi ona göre statik proje çizer, belediye de denetler.
2-Binanın taşıyıcı sistem sağlamlığıyla mimarların alakası yoktur, bütün sorumluluk statiker inşaat mühendisindedir. Ustalar kolon kiriş için sahada statik projeye bakarlar
3-müteahhit projenin depreme dayanıklı olduğunu bakarak anlayamaz, bir statiker inşaat mühendisi sadece anlayabilir, malzeme çalmak projeden farklı üretmek elbette suç ve amelelikten gelme müteahhitler bunu yapma ihtimali daha yüksek.
4-malzeme eksik olduğunu ancak proje okuyabilen işçiler anlayabilir , bunlardan çok az var ama işçi işte eksik varsa birisi ona eksik koy demiş olabilir yoksa 6 demir olacak yere üç  demir koymuşsa müteahhit öyle yapmasını istemiş olabilir, işçiler genelde beceriksizlik kaynaklı hatalı iş yaparlar bu da taşıyıcılığı etkileyebilir.
5 -yapı denetim: a- uzak diye şantiyeye gitmediği oluyor b-müteahhit denetim yapmasını istemiyor olur diyebiliyor c- denetliyor ve eksikleri görüyor müteahhit baskıyla onaylatıyor d-yapı denetim eksik buluyor rüşvet istiyor . bu gibi durumlardan ciddi bir sıkıntı var denilebilir.
6-hükümet ve belediyeler çürük binaları herkesten iyi biliyor  A- oy kaybederim diye evleri fazla kurcalamıyor b-yapı denetim de eksiklikler var ama denetim firmasını denetleyeceksek onu da denetlemek onu denetleyeni denetleyeni de denetleyerek fln sorun çözemeyiz , baştan sistemi düzgün kurmak lazım C- Çürük binaları yıkarsanız insanlar evsiz kalır bunu nasıl çözeceksiniz ?
7-Kaçak kat çıkıp binanın taşıyıcılığına zarar veren ev sahibi gerizekalı aptalın önde gidenidir ve ülkemizde bu kafa yapısında çok eleman var. belediye bunları görüyor yıkmak bir yere gidip elektrik su bağlıyor resmen teşvik ediyor.
8- eğitimsiz vatandaş bizim kaçak yapılarımıza dokunmayın diye eylem yapar en fazla, mimarlar-mühendisler odası halkı uyarır onlarında başındaki adamı terörist diye hapse atarlar bu ülkede
9- Muhalefet, mevcut belediye kaçak binalara dokunmayıp oradan oy topluyor, muhalefet te oy toplamak için aynı populist politikanın peşinden gidiyor,şimdi deprem sıcak herkes pozitif eylem söylem yapıyor ama 2-3sene sonra üstteki formata geri dönerler , 99 depremi sonrası gördük
10- Büyük şirketleri bu işin içine niye kattın anlamadım konuyla ilgili insanlar düzgün iş yapsın yeter, şirketlerin devleti denetleme gibi bir durumları yok, aman keyfimiz kaçmasın modundalar kendi binaları sağlam mı diye bakar geçerler.
19  Local / Konu Dışı / Re: Hatayın depreme dayanıklı olmadığını söyleyip duymayan yönetim on: February 11, 2023, 08:54:16 PM
istanbuldaki binaların rahat %70 i depreme dayanıklı değil (ülke geneli daha da kötü oranda) bu 20 yıldır billinen bir gerçek. bilmeyenler varsa haberiniz olsun, sanmayın ki uzmanlar bilmiyor bildirmiyor.
20  Local / Konu Dışı / Re: Depremde yeni bina yıkılır mı ? on: February 11, 2023, 08:51:40 PM

Prof. ahmet ercan paylaşmış
https://twitter.com/ovgunaercan/status/1624354077378330627?cxt=HHwWhoC-uavb7ootAAAA
Depremin uzunluğu 80 saniyeden fazla ve kocaeli depreminden kat kat güçlü, günümüzdeki binalar kocaeli depremini atlatabilecek güçte yapılıyor ama maraş depremine hazır değiller, üstelik maraş ardından bir kocaeli den daha güçlü deprem daha vuruyor aynı bölgeye, binalara tokat üstüne tokat geliyor.
deprem her kilometreyi aynı güçte vurmuyor detaylı ivmelenme haritalarında nerelere ne kadar güç geldiği jeoloji raporlarında yakında yayınlanır.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 94 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!