Bitcoin Forum
October 02, 2023, 01:15:22 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 25.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 »
1  Local / Servisler / Re: Ledger recover saçmalığı on: May 24, 2023, 07:53:00 PM
16 mayısta yayınlanan nano x 2.2.1 güncellemesini geri çekmişler. Sanırım bu güncellemeyle devreye girecekti.
nano s lerde recovery mümkün değil sanırım.

sitesinde yazılan:

Şu anda Ledger Recover, Ledger Nano X ile uyumludur. Yakın gelecekte Ledger Nano S Plus ve Ledger Stax ile de uyumlu olacaktır.

⚠️ Ledger Recover, Ledger Nano S ile uyumlu değildir.

https://support.ledger.com/hc/en-us/articles/9579368109597-Ledger-Recover-FAQs?docs=true
2  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Bitcoin sayısı 21 milyondan fazla olabilir on: May 22, 2023, 12:26:15 PM
Gerçek bitcoinlerin sayısının 21 milyondan fazla olamayacağı ve sahte bitcoin yaratılamayacağı (%51 hack v.b. hariç) konusunda hem fikiriz ancak borsaların hesaplarımıza tanımladıkları bitcoin miktarları hakkında sıkıntılar olabileceğini düşünüyorum. Örneklendirerek açıklayacağım.

X borsasına 7000 dolar gönderdiniz ve 1 bitcoin aldınız, hesabınıza 1 bitcoin tanımlandı. Bitcoininiz borsa hesabında durduğu sürece gerçekten bir bitcoininiz olup olmadığını asla bilemezsiniz. Bu borsa siz 1 bitcoin çekmek istediğinde gönderebilir ancak bu borsanın güvenilir olduğu anlamına gelmez. Bütün kullanıcılara tanımlanan bitcoinlerle borsa cüzdanındaki bitcoinlerin sayısının eşit olması gerekir. Henüz bu şeffaflıkta bir borsa yok!

Bir borsada günde 5000 bitcoin alınıp satıldığını düşünelim. Bu bitcoinlerin 4500'ü gerçek kullanıcılar tarafından 500 tanesi ise hesaplara tanımlananan hayali bitcoinlerden satılıyorsa borsalar şeffaflaşmadığı sürece bunu tespit etme ihtimalimiz yok. Borsa son talep gönderen müşteriye bitcoin gönderebildiği sürece fazladan btc satma süreci devam eder ve o ana kadar herkes için güvenilir bir borsadır. Yani bu işlem çok uzun süreler devam ettirilebilir. Patladığı noktadaysa o anda içerdeki hesabında tanımlı btc'si olan herkes açıkta kalır.

Şu an bilinen gerçek bitcoin sayısı 17.284.112 ancak borsalarda kişilere tanımlanmış hayali bitcoinler var mı yok mu bilmiyoruz. Eğer böyle bir şey varsa şu an bile işlem gören bitcoin sayısı 21 milyonun üzerinde olabilir.

Kişisel güvenliğiniz için mutlaka yatırımlarınızı kişisel cüzdanınızda muhafaza etmelisiniz. Borsalardaki hesaplarınızdaki hiç bir şey size ait değildir gerçekse dahi yönetimi sandığınız gibi sizde değildir. Gerçek hayatta yatırımlarınızı tanımadığınız, yüzünü bile görmediğiniz kişilere emanet edebiliyorsanız sizin yatırımlarınız borsalarda kalabilir sıkıntı yok  Grin

Bitcoinin geleceği için ise şu anki borsalar gerçek anlamda merkeziyetsiz borsalara (kişisel cüzdandan, kişisel cüzdana alışveriş sağlayan borsalar yada sistemler) dönüşmedikçe borsalar bitcoinin kanayan yarası olmaya devam edecektir.

Çok güzel konuya değinmişsiniz hocam. Batan borsaların çoğuda zaten bu sebeple batmakta, borsadan müşterinin aldığı koini kadar piyasadan kendi borsa cüzdanlarına eklemiyorlar sonra biz battık diyorlar.
3  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Yeni Matic'i bulabilirmiyiz? on: December 16, 2022, 10:49:36 AM
Evet arkadaşlar matic nereden nereye geldiğini gördük hemen hemen her kaliteli firma artık bir şekilde matic'e uğruyor. Yeni matic hangi projeler olabilir al unut diyebileceğiniz gözden kaçan projeler varmı?

pm gönderiyorum
4  Local / Madencilik / Re: sık elektrik kesintisi !! on: August 25, 2022, 05:11:18 PM
binamda günde iki kez bazen günde 4 kez elektrik kesintisi yaşıyorum (2 saniyeliğine) ! teçhizatlarım güç kaybetmeye devam ediyor ve yeniden başlatılıyor ve otomatik olarak madenciliğe başlıyorlar, zarar görmelerini önlemek için ne yapmalıyım? Türkiye'de elektrik kesintileri çok revaçta maalesef!...

bişey olmaz merak etmeyin 8 rig var elektrik kesintisi voltaj düşüklüğü vs. çok oluyor bulunduğum yerde sadece akım koruyucu priz kullanıyorum  4 sene geçti en ufak arıza dahi olmadı maşallah. Burada en önemli görev güç kaynağına düşüyor güç kaynaklarım corsair marka.
5  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı on: August 25, 2022, 12:45:38 PM
aynı düşüncedeyiz hocam vergisi henüz tanımlayan bir varlığa vergi boşuna vermemek lazım. Vergisi vardıda bizmi vermedik. Bankaya çekiyorum ben hiç yurtdışı ile uğraşılmaz zaten yurtdışında transfer yap bankaya dolar olarak çek oraya komisyon ver buraya komisyon ver usdt yüksekten bozmak varken dolar olarak boz üstüne yüzde 3 ver zaten yüzde 7-8 gider en azından. Riskide cabası en temizi kripto paran yasal ise ve herhangi bir ticari vs işlemin yoksa tr borsada boz çek bankaya.
6  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı on: August 25, 2022, 09:53:30 AM
yeni varlık barışı ile artık yurtdışından usd getirmeye gerek kalmadı vergi mükellefi olmayanlar yurtiçi tl varlık barışı yapabilecekler. varlık barışı yapıp tr borsada bozup bankaya tl çekmeniz yeterli.

şöyle bir yorum var:

Mükellefiyeti olmayanlar

Gelir ve kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayanlar, beyan dışındaki diğer şartlar aranmaksızın madde hükümlerinden yararlanabiliyorlar. Bunlar tarafından taşınmaz dışındaki varlıkların en geç beyan tarihi itibarıyla banka veya aracı kurumlara yatırılmak suretiyle tevsik edilmesi zorunlu.

Bence bu biraz riskli olabilir; sanırım kasıt edilen burada yastık altı para + şu var:

(3) Gelir ve kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayanların da Türkiye'de bulunan para,
altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazları için beyanda
bulunmak suretiyle madde hükmünden yararlanabilmeleri mümkündür. Bu kişilerin
taşınmazlar dışındaki varlıklarını beyan tarihi itibarıyla banka veya aracı kurumlarda açılan
hesaplara yatırmaları ve bu durumu tevsik edici belgelerle kanıtlamaları zorunludur.
(4) Gelir ve kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayanlar için beyanda bulunulacak
vergi dairesi, bunların yerleşim yerlerinin bağlı bulunduğu vergi daireleri olacaktır.
Verginin ödenmesi
MADDE 8 – (1) Vergi dairelerine beyan edilen varlıkların değerleri üzerinden vergi
dairelerince %3 oranında vergi tarh edilecektir. Bu şekilde hesaplanan vergi, tarhiyatın
yapıldığı ayı izleyen ayın sonuna kadar ödenecektir.


%3 vergi istiyorlar.


Sanırım burada kasıt edilen bankaya gidip fiziki yatırmak. Yani borsadan transfer yapmak zaten sistemdeki bir parayı yurtiçinde bir hesaptan diğerine aktarmak oluyor. Bu suistimale açık olurdu, atıyorum adam 10 milyonluk geliri var 4 milyon ödemesi gerekirken, bir hesabından diğerine transfer edip %3 yani 300000 ödeyip vb yaptım diyebilir. Aslında iyi bir nokta yakalamışsınız, yasadaki açıklar suistimale yol açar bilmiyorum nasıl uygulanacak bu.


edit:

maddenin başlığında bu belirtilmiş:
MADDE 7– (1) Gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sahip olunan ve Türkiye'de
bulunan, ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan; para, altın, döviz, menkul kıymet ve
diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazlar, 31/3/2023 tarihine (bu tarih dâhil) kadar Ek-3’te
yer alan beyanname ile gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı olunan vergi dairelerine
doğrudan beyan edilebileceği gibi 340 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen
usul ve esaslar doğrultusunda elektronik ortamda da beyan edilebilecektir.

"kanuni defter kayıtlarında yer almayan".

 O yurtiçi borsadan çekeceğiniz para o borsanın hesabında olduğu için, bu dediğinizin patlaması çok yüksek ihtimal aman deyim iyi araştırın.

para sistemde değil yastıkaltında yani soğuk cüzdanda olduğu için buda direk bankaya yatırılmayacağı için aracı borsalar ile parayı tlye çevirip bankaya yatacağı için yasaya uygun gözüküyor bence. yakında bu konu hakkında deneyim yapacak arkadaşlar bilgi verebilirler. gerçi hiç yüzde 3 vermeye bile gerek yok aslında çünkü ortada ticari bir faaliyet kazanç olmadığı için kriptopara vergiside çıkmadığı için ilerde bir sorun çıkacağını sanmıyorum direk bankaya çekmenin.
7  Local / Türkçe (Turkish) / Re: 3. parti cüzdan yazılımlarına dikkat on: August 25, 2022, 09:45:51 AM
revoke ve etherscandan baktım sadece matic için harcama ve yetki izni gözüküyor revoke için işlem ücreti istiyor yarın ledgeri bağlayıp hallederim, eskiden metamask ile bağlıyorduk ledgeri şimdi ledgerlive uygulaması ile walletconnecte bağlanıyor daha pratik olmuş.
Önemli olan aynı eth adresimdeki diğer altcoinlerden yetki vs gözükmüyor yani sadece maticleri kontrol edebilir harcayabilir ama diğerlerine dokunamaz demektir değilmi hocam. Zamanında yetkiyide matic stake için matic resmi sitesine vermiştim hocam.

Harcama iznini hangi birim için hangi zincirde verdiyseniz sadece o zincirde o birim için geçerli olur. Harcama iznini imzalarken tx oluşturarak zincire kayıt edilmişse iptal etmek için de zincir üzerinde işlem gerçekleştirmeniz gerekir. Doğal olarak bunun için de transfer ücreti ödemeniz gerekir. İzni kaldırmadığınızda bir gün unutup yüklü miktarda o birimden işlem yaparsanız sorun yaşama ihtimaliniz doğar. Bir noktadan sonra nereye ve ne izinler verdiğinizi hatırlamak imkansız hale geliyor.

teşekkürler hocam değerli bilgilendirmeleriniz için
8  Local / Türkçe (Turkish) / Re: 3. parti cüzdan yazılımlarına dikkat on: August 25, 2022, 12:25:23 AM
izinleri her girişimde tekrar istiyordu platformda hatta işlem yaparken dahi donanım cüzdanından onaylamam gerekiyordu harcama onaylarında kilit açmada kilitlemede vs. hepsinde manuel onay yapıyordum. ledger menüde baktım şimdi akıllı kontratlar kapalı gözüküyor. işin kötü tarafı aynı adresi kullanıyorum eth adres ama matic değil başka altcoin. başka eth adresle değiştirmelimiyim sizce hocam. Metamasktan tekrar bakayım dedimde parolayı unuttum uzun zaman olduğu için ve içinde tutar olmadığı için önemsemedim.

https://revoke.cash/ yada sadece ethereum için ise etherscan üzerinden verdiğiniz izinleri kontrol edebilirsiniz. Cüzdanlarınızı farklı adresleri farklı işlevler için organize etmek genelde riski azaltır. Örneğin HODL amaçlı tuttuğum birimleri tuttuğum adres farklı, swap v.b. ekstrem izinler için kullandığım adresler farklıdır. Çoğu kişi için paranoyakça gelebilir fakat tek bir hata ile tüm varlıklarımı kaybetmektense bazı durumlarda ekstradan transfer ücreti ödemeyi tercih ediyorum. Size de benzer bir yöntem kullanmanızı tavsiye ederim.

Metamask ethereum yada EVM zincirlerde daha kolay işlem gerçekleştirmenizi sağlayan basit bir arayüz, şifreyi hatırlamamanız problem değil. Yeni bir metamask kurup aynı cüzdanı oraya çıkartabilirsiniz ledger erişiminiz devam ettiği sürece.

revoke ve etherscandan baktım sadece matic için harcama ve yetki izni gözüküyor revoke için işlem ücreti istiyor yarın ledgeri bağlayıp hallederim, eskiden metamask ile bağlıyorduk ledgeri şimdi ledgerlive uygulaması ile walletconnecte bağlanıyor daha pratik olmuş.
Önemli olan aynı eth adresimdeki diğer altcoinlerden yetki vs gözükmüyor yani sadece maticleri kontrol edebilir harcayabilir ama diğerlerine dokunamaz demektir değilmi hocam. Zamanında yetkiyide matic stake için matic resmi sitesine vermiştim hocam.
9  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı on: August 24, 2022, 05:32:01 PM
yeni varlık barışı ile artık yurtdışından usd getirmeye gerek kalmadı vergi mükellefi olmayanlar yurtiçi tl varlık barışı yapabilecekler. varlık barışı yapıp tr borsada bozup bankaya tl çekmeniz yeterli.

şöyle bir yorum var:

Mükellefiyeti olmayanlar

Gelir ve kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayanlar, beyan dışındaki diğer şartlar aranmaksızın madde hükümlerinden yararlanabiliyorlar. Bunlar tarafından taşınmaz dışındaki varlıkların en geç beyan tarihi itibarıyla banka veya aracı kurumlara yatırılmak suretiyle tevsik edilmesi zorunlu.
10  Local / Türkçe (Turkish) / Re: 3. parti cüzdan yazılımlarına dikkat on: August 24, 2022, 05:12:42 PM
Merhaba hocam 2 sene önce ledger cüzdan ile metamask ledger bağlantısı yaparak matic stake yapmıştım. herhangi bir seed vs girmeden sadece platforma bağlamıştım ve stake için geren izinleri vermiştim. işim bitince metamask ilişiği kaldırdım ledgerde şuanda akıllı kontratlar vs kapalı durumda. şimdi bu ledger güvensizmi oluyor acaba.

Platforma verdiğiniz izinleri (harcama izni v.b.) işleminiz bittikten sonra kaldırdıysanız problem yaşamazsınız. İzinler imza ile veriliyor seed ile ilgili bir sıkıntı yaşamazsınız. İzinleri verip kaldırmamış olsanız dahi aynı donanım cüzdandaki diğer ethereum adresleri yada bitcoin v.b. farklı adreslerinizle ilgili sorun yaşama olasılığınız yok. Sadece izni verdiğiniz adresi bağlar.

izinleri her girişimde tekrar istiyordu platformda hatta işlem yaparken dahi donanım cüzdanından onaylamam gerekiyordu harcama onaylarında kilit açmada kilitlemede vs. hepsinde manuel onay yapıyordum. ledger menüde baktım şimdi akıllı kontratlar kapalı gözüküyor. işin kötü tarafı aynı adresi kullanıyorum eth adres ama matic değil başka altcoin. başka eth adresle değiştirmelimiyim sizce hocam. Metamasktan tekrar bakayım dedimde parolayı unuttum uzun zaman olduğu için ve içinde tutar olmadığı için önemsemedim.
11  Local / Türkçe (Turkish) / Re: 3. parti cüzdan yazılımlarına dikkat on: August 24, 2022, 04:14:06 PM
Hack önlemi için Ledger de güzel bir çözümdür.

Ledger yada başka bir soğuk cüzdan evm zincirlerde 3. parti bir cüzdan ile bağlanıp bir platforma bağlanıp harcama onayı verdiyseniz varlıklarınızı güvencede tutmaz. Akıllı kontrata harcama iznini verdiğinizde siz 3. parti cüzdan yazılımdan veya donanım cüzdandan onay vermeden cüzdan içerisindeki varlıkları boşaltabilirler. Donanım cüzdanlar güvenlidir ancak sadece doğru kullanıldığında. Siz bir kontrata harcama izni ve diğer izinleri vermişseniz cüzdan üzerindeki fiziksel tuşları anlamsız kılmışsınız demektir.

Merhaba hocam 2 sene önce ledger cüzdan ile metamask ledger bağlantısı yaparak matic stake yapmıştım. herhangi bir seed vs girmeden sadece platforma bağlamıştım ve stake için gereken izinleri vermiştim. işim bitince metamask ilişiği kaldırdım ledgerde şuanda akıllı kontratlar vs kapalı durumda. şimdi bu ledger güvensizmi oluyor acaba.
12  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: Team Black Miner (Ethereum, Ethereum classic, Vertcoin, Zilliqa+dual 0.5% fee) on: November 04, 2021, 12:57:26 PM
I tried but unfortunately it gave the same error.

https://askubuntu.com/questions/1211782/curl-openssl-4-not-found-required-by-curl

Did you upgrade to the latest hiveos image? Perhaps it will help

yes, latest version hiveos is installed.
13  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: Team Black Miner (Ethereum, Ethereum classic, Vertcoin, Zilliqa+dual 0.5% fee) on: November 04, 2021, 12:22:12 PM
Yes, you are right. One of them has to be wifi in a remote place for cable. I tried reset, unfortunately it didn't work

ssh into the rig and run:

$ sudo apt install libcurl4-openssl-dev


I tried but unfortunately it gave the same error.14  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: Team Black Miner (Ethereum, Ethereum classic, Vertcoin, Zilliqa+dual 0.5% fee) on: November 04, 2021, 11:57:43 AM
Wifi

Mining rigs will produce more if they are connected to cables. Lower ping, more accepted pool hash.

Yes, you are right. One of them has to be wifi in a remote place for cable. I tried reset, unfortunately it didn't work
15  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: Team Black Miner (Ethereum, Ethereum classic, Vertcoin, Zilliqa+dual 0.5% fee) on: November 04, 2021, 11:30:18 AM
Make sure that your wifi router doesn't have a local proxy server. You need to correct directly to the pool.
Also don't use ssl connection to the pool because the miner has issues with it. Use normal the ports.

I am using Xioami Wifi repeater, I will try to reset it. I am not using ssl.
16  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: Team Black Miner (Ethereum, Ethereum classic, Vertcoin, Zilliqa+dual 0.5% fee) on: November 04, 2021, 11:04:06 AM
My last question is I get high mhs on first run. After a few minutes the mhs goes down and stays constant, any solution?

I see that the coreclock of your gpus are all different. It's probobly because they trottle. Not enough power or too much heat. You can increase the templimit, but not sure if this is the problem.

I brought all my rigs to your miner. However, a rig gave an error. The only difference now is that it's connected to wifi.

17  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: Team Black Miner (Ethereum, Ethereum classic, Vertcoin, Zilliqa+dual 0.5% fee) on: November 03, 2021, 09:34:02 PM
Would say keep it as is, 25mh/s average on <110 Watt is a very decent result for that old card. Smiley

We were getting 32 mhs with the good old 110 W. Dag epoch increased, mhs started to drop on nvdia cards, no solution was found.
18  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: Team Black Miner (Ethereum, Ethereum classic, Vertcoin, Zilliqa+dual 0.5% fee) on: November 03, 2021, 09:22:00 PM
My last question is I get high mhs on first run. After a few minutes the mhs goes down and stays constant, any solution?

I see that the coreclock of your gpus are all different. It's probobly because they trottle. Not enough power or too much heat. You can increase the templimit, but not sure if this is the problem.


The old series 1070 can be bought this much mhs. I was able to reach 26.5 mhs (old miner 24.5). If I increase the power, maybe it will be 28 mhs, but I am in a country with high electricity prices. Thank you very much for your help. Compared to other miners, there was a total increase of about 200 mhs in my system with the same power operation.
19  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: Team Black Miner (Ethereum, Ethereum classic, Vertcoin, Zilliqa+dual 0.5% fee) on: November 03, 2021, 08:59:44 PM
Add --kernel 0 and --xintensity 768 to the launch config.

You need to overclock the memory to around 4300 (+500) and core +150-200. You need more power to avoid trottle on the core clock.

Very very thank you buddy. There is a problem with the my gpu Coreclock error. Yours is currently better than other miners. My last question is I get high mhs on first run. After a few minutes the mhs goes down and stays constant, any solution?
20  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Re: Team Black Miner (Ethereum, Ethereum classic, Vertcoin, Zilliqa+dual 0.5% fee) on: November 03, 2021, 08:15:43 PM
I need a picture of the tbminer running. you need to log into the rig and check there.


Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!