Bitcoin Forum
October 31, 2020, 05:46:58 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.20.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 »
281  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: November 26, 2019, 11:11:16 AM
Aelf Ağı’nın Bulut Bilişim Yeteneklerini İncelemeAelf Blockchain, yazılım mühendislerinin özellikle birden fazla endüstri için gereken ticari uygulamalarla ilgili olan kendi gereksinimlerini karşılamak için ağdaki farklı tipte Blockchain'leri kişiselleştirmelerini sağlayan bir sistemdir. Aelf Ağı, küresel işletmelerin artan ve büyüyen taleplerini karşılamaya yardımcı olan aşağıdaki 5 ana özelliği içermektedir:

1. Çok sayıda ticari senaryoda kullanılabilme kabiliyetine sahip ana zincir ve çok katmanlı yan zincirler. Bu, işlem verimliliğini artırmak için birden fazla zincire farklı türde görevler dağıtırken belirli bir kullanım durumu için bir zincir kullanarak çalışır. Yan Zincirler, Ana Zincirde depolanan ve doğrulama işlemleri için kullanılan bir Merkle Kökü üretir; Ana Zincir de Çapraz Zincir iletişiminin uygulanmasına yardımcı olur.

2. Ağın mesajlaşma sistemi aracılığıyla platformun harici blok zincir sistemleri ile iletişim kurmasına yardımcı olan birlikte çalışabilirlik özellikleri.

3. Paydaşlara protokolde yapılan değişiklikleri kabul etme izni veren gelişmiş bir yönetim yapısı, ağın konsensüs metodolojisinin değiştirilmesini içerir. Platform ayrıca, her bir Yan Zincirin yeteneklerini geliştirmesini teşvik eden Ana Zincir'e eklenmesine veya Ana Zincir'den çıkarılmasına izin verir.

4. Veri karmaşıklığını azaltmak ve çeşitli özelleştirmelere izin vermek için kullanılan her belirtilen zincir için minimum uygulanabilir blok ve genesis akıllı sözleşme koleksiyonu için kullanılan temel özellikler. Bu işlem, platformun modüler yapısı ile tamamlanır.

5. Özellikle rakip olmayan işlemler ve bulut tabanlı hizmetler için kullanılmak üzere tasarlanmış paralel işleme. Paralel işleme, gerektiğinde daha fazla sunucunun eklenmesine veya azaltılmasına izin vermek için Küme Düğümleriyle çalışır. Küme Düğümleri, biri işlemleri işlemek için diğeri ağ içindeki veri tabanı depolaması için olmak üzere iki farklı türe ayrılır. Bu tasarım, protokolün çok daha fazla kaynak verimli olmasını sağlar.

Ek olarak Aelf Çekirdeği (Kernel), Aelf işletim sisteminin çekirdeğindedir (core) ve ağdaki ana bileşenlerin çoğunu kontrol eder. Aelf Çekirdeğinin ana rollerinden biri, protokol içindeki işlemleri planlamaktır. Ayrıca, devletlerin ve akıllı sözleşmelerin sistemin içindeki belirli yerlere gönderilmesi için de kullanılır. Aelf reiterasyonu; güvenliği, genel bilişim gücü ve neredeyse her işletim sistemi ile kullanılabilen son derece özelleştirilebilir özellikleri ile ünlü olan Linux Kernel’e benzerdir. Bu uyarlanabilirlik; Aelf'in Chainlink, Huawei ve Orange Telecommunications ile olan ortaklıklar yardımıyla gerçek dünyadaki sorunları çözmeye yardımcı olmak için kullanılmasını sağlar.

KAYNAK: https://btcmanager.com/aelf-dfinity-and-ankr-networks-solving-the-cloud-computing-trilema/


282  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: November 22, 2019, 09:40:48 PM
Aelf Teknik Konuşmalar — Blockchain Çapraz Zincir Teknolojisinin Tasarımı ve Uygulaması — Bölüm 3Bu serinin son bölümü olan Aelf çapraz zincir tasarımına ulaştık. Aelf, ayrıca röle moduna dayanarak çapraz zinciri tamamlar. Çapraz zincir bölümündeki RPC servisi, GRPC'ye dayanmaktadır.Aelf’in çapraz zincir mimarisini anlamak için Aelf çoklu zincir yapısı hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu çok basit bir şekilde bir ana zincir çoklu yan zincirler ve çoklu katmanlar olarak toplanabilir. Bu göreceli ilişkiyi ifade etmek için onlar bir ebeveyn zincir ve bir çocuk zincir olarak ifade edilecektir. Aşağıdaki şekil zincirler arasındaki bağlantıyı temsil eder ve çocuk zincir, ebeveyn zincir tarafından oluşturulur.Aelf'in bu çoklu zincir yapısı, bir sözleşme veya bir kullanım durumu için bir zincir olan çekirdek bir konsepte dayanmaktadır. Ana zincir; yalnızca konsensüs, ekonomik sistem ve çapraz zincir modülleri gibi sistem modüllerini destekler. Aelf'in yalnızca bir ana zinciri var. Bireysel yan zincirlere çeşitli karmaşık sözleşmeler atanmıştır. Her bir yan zincirin sahne karmaşıklığı O (1) 'dir ve farklı senaryoların DApp'leri farklı zincirlere dağıtılmıştır. Daha önce kaynakların izolasyonundan bahsettik. Bazı okuyucular, Ethereum'daki 2017 sonuna kadar CryptoKitties durumunu hatırlayabilir. Böyle basit bir uygulama tüm Ethereum zincirinin kısa bir süre boyunca kullanımının ötesinde tıkanmasına neden oldu. Ethereum işlem ücretleri on kat arttı. Bu, aynı zincirde çalışan herhangi bir uygulamanın veya varlığın açık bir şekilde eksikliğidir. Uygulama kullanımındaki herhangi bir ani artış, ekosistem her uygulama için bir yan zinciri barındıracak şekilde tasarlanmadığı sürece tüm zinciri olumsuz etkileyecektir. Tek bir zincirde artan kullanım, başka herhangi bir uygulamayı etkilemez.

Çoklu zincir yapısını anladıktan sonra, çapraz zincir doğrulamasına bakalım. Çapraz zincir doğrulama, A zincirinde ve B zincirinde ne olduğunu doğrulamak içindir. İlk olarak kullanılan veri yapısını, Merkle ağacını anlamak önemlidir. Bu, her dalın işlem verilerini karmalama sonucuyla başladığı ve daha sonra kök karmasını elde edene kadar her seviyeyi önceki seviyeden birden fazla gruba karmalayarak geçen ortak bir ikili ağaçtır. Aelf, bu durumda SHA256 şifreleme algoritmasını kullanır. Bu ağacın yapısından ve karma algoritmanın özelliklerinden, kök karmasının bütünlüğünün tüm ağacın bütünlüğünü temsil ettiğini ve dolayısıyla en önemli bileşenin bu kök karması olduğunu belirleyebiliriz. Merkle yolu, aşağıda yer alan şekildeki yeşil karmalar gibi ağaçtan kolayca çıkarılabilir. Bunları çıkardıktan sonra, kırmızı karmanın basitlikle hesaplanabileceğini göreceksiniz.Buradaki karşılaştırılabilir bir görüntünün sözde kodudur. Aslında, yalnızca bir işlemin orijinal verisine ve bu ağaç üzerinde Merkle yoluna sahip olmanız gerekir. Ağacın kökünü hesaplayabilir, işlemin bütünlüğünü kök bütünlüğüyle yoluyla değerlendirebilirsiniz.Doğrulama yöntemi ve yapısı ile, verinin nasıl indekslendiğine ve değiştirildiğine bakalım. İlk önce ebeveyn zincir indeksi alt zincirine bakalım. Ebeveyn zincir, tüm çocuk zincirlerin Tx kökü olan yeni bir Merkle ağacı oluşturur ve bunu kendi alt zincirine kaydeder. Bundan sonra çocuk zinciri de bu yüksekliğe indekslenir. Ebeveyn zincir, daha önce Merkle ağacı kökünü hesaplayan Merkle yolunu ve ilgili alt zincir bloğunun yüksekliğini alt zincire verecektir.Sadece geri döndürülemez bir bloğun yüksekliğinin diğer zincirler tarafından indekslenmesi gerekliliği vardır. Bunun nedeni, blok zincirinin merkezi olmayan dağıtılmış bir defter olması ve onaylanmadan önce verilerin tersine çevrilebilmesidir. Zincirin güvenliğini etkin bir şekilde koruyan geri döndürülemez olduğu doğrulanan tek veriler, çapraz zincir verilerinin zincir üzerindeki etkisini azaltan ve yeterli düğümlerin aynı durumda olmasını sağlar. Ek olarak, Aelf’in çapraz zincir indeksi de verimliliği garanti eder. Az önce gördüğümüz indeksleme işlemi, veri yapısı ve Merkle yolu kaydı (n) uzamsal karmaşıklığı ile belirlenen 32 baytlık bir Merkle ağacı köküdür.AElf’in çoklu zincir yapısı tek kullanım durumu için zincir yapısı fikrine dayanır. Tüm zincirler birbiriyle ilişkili değildir, bu nedenle zincirler arasındaki doğrulama ilişkisini anlamak önemlidir. Bir ebeveyn zincir ve onların çocuk zinciri birbirlerini karşılıklı olarak doğrulayabilir. Bağlantılı yan zincirler de karşılıklı olarak doğrulanabilir, ancak bağlanmamış zincirler karşılıklı olarak doğrulanamaz.Aşağıdaki resim, Aelf’in çapraz zincir tasarımının özelliklerinin bir özetidir.KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-tech-talks-design-and-practice-of-blockchain-cross-chain-technology-part-3-eff080676ad
283  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: November 21, 2019, 03:49:10 PM284  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: November 20, 2019, 09:25:55 AM
285  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: November 19, 2019, 09:24:13 PM
EOS Zayıflığı İki DoS Saldırısına İzin Verir, Aelf Aynı Zayıflığa Sahip Olmadığını Onaylar
Blockchain ağları bilgisayar korsanları tarafından düzenli olarak hedeflenir ve Blockchain sistemlerindeki en yaygın saldırı türlerinden biri Hizmet Reddi (DoS) saldırılarıdır. Hizmet Reddi saldırıları genellikle hedeflenen ağın ağda meşru isteklerin yerine getirilmesini önlemek için sistemi aşırı yükleme gibi gereksiz isteklerle doldurulmasıyla gerçekleştirilir.

DoS'un daha gelişmiş bir yöntemi, bir sunucuya veya ağa saldırmak için birkaç makine kullanılarak gerçekleştirilen bir Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırısıdır. Bu yazıda, ilk olarak 10 Ocak 2019'da gerçekleşen iki İşlem Sıkışıklığı Saldırısı ile sonuçlanan belirli bir EOS zayıflığını tartışacağız. Ayrıca Aelf platformunun bu tür ihlal türlerine karşı herhangi bir kırılganlığın olmamasını sağlamak için nasıl tasarlandığını analiz edeceğiz.

EOS ağı, kullanıcının imzaladığı işlemlerin gelecekte gerçekleşecek ertelenmiş işlemleri planlamasına izin verecek şekilde oluşturulmuştur. Buradaki sorun, ertelenen işlemlere kullanıcı tarafından imzalanmış işlemlere öncelik verilmesidir; bu da gelecekteki kullanıcı imzalı işlemlere erişimi reddeder. Yukarıda açıklandığı gibi, eğer saldırgan ölü döngülerle büyük miktarda ertelenmiş işlem yaratırsa, ağı aşırı sıkıştırarak ve EOS Blockchain'i durdurmanın bir sonucu olarak tüm CPU'nun gücünü kullanarak zaman aşımına uğrayabilir.

EOS.Win Kumar dApp ve EIDOS Token Airdrop İşlem Sıkışıklığı Atak Örnekleri


Bu özel saldırı ile bilgisayar korsanları, EOS.Win adında bir kumar DApp’ini hedef aldı. Saldırı çoğu DoS saldırısından farklıydı çünkü normal sözleşme katmanı yerine Blockchain katmanını hedefledi. Bu saldırıyı yapan bilgisayar korsanları, blok üreticilerinin geçerli işlemleri olan bloklar üretmelerini engellemek için birçok ertelenmiş çöp işlemi oluşturarak bir DoS boşluğundan yararlandı. Bu saldırı muhtemelen EOS Ağı'nda bulunan en kritik hizmet reddi boşluğuydu.

Bu tür bir saldırı kitlesel ölçekte tamamlanmışsa, ağdaki tüm DApp'lerin düzgün çalışmamasına yol açabilir. Bu özellikle potansiyel olarak büyük bir varlık kaybına neden olan ve EOS ekosisteminin daha da gelişmesini ciddi şekilde etkileyen, büyük miktarda dijital varlığa sahip olan kumar uygulamalarını etkileyecektir. Bu zayıflığın bir soruna sebep olduğu tek zaman bu değildir, bu yıl ekim ayında gerçekleşen son saldırı oldu.EOS protokolünün şu ana kadar farklı DoS türlerine veya işlem tıkanıklığı saldırılarına karşı zayıflığı ele alınmadı ve gerçekte normal olarak işlev gören blok zinciri olarak 'beklenen davranış' olarak etiketlendi. 31 Ekim 2019'da EIDOS adlı bir şirket tarafından EOS blok zincirine bir Airdrop oluşturmayı içeren başka bir saldırı başlıkları yaptı. Airdrop’un amacı, EOS tokenleri ağa geri göndermeleri için kullanıcılara ücretsiz EIDOS tokenleri vermekti. EOS tokenleri ileri ve geri gönderdikten sonra kullanıcı, madencilik gibi bir işlemde az miktarda EIDOS tokenleri üretir.

Asıl sorun, bu işlem birçok kullanıcı tarafından tekrarlandığında ve EOS blok zincirinin kapasitesini ve hızını büyük ölçüde düşürdüğünde başladı. Bu airdrop muhtemelen EOS ağının anlaşılması ve platformun farklı DoS saldırıları türleriyle ilgili olarak karşılaştığı sorunları genişletmek amacıyla oluşturulmuştur.

Aelf Blockchain Ağında Benzer Saldırıların Olmasını Önleyen Çözümler

Aelf, gelecekte gerçekleşmesi planlanan belirli bir işlem türü olan işlemleri erteleme işlevi olmadan protokolünü oluşturdu. Bu özel tasarım özelliği, EOS ana ağında gerçekleşen çoğu Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı ve Hizmet Reddi saldırısının Aelf platformunda gerçekleşememesinin ana nedenidir.

Aelf Ağında bir tıkanıklık atağı meydana gelirse, her zaman bireysel yan zincirlere izole edilir ve herhangi bir diğer sözleşmeyi etkilemez, çünkü her bir Yan Zincirde yalnızca 1 sözleşme olması mümkündür. Bu nokta, Aelf Whitepaper’ın 4.1.1 bölümünde daha iyi açıklanmaktadır. Bu, Ana Zincirin tıkanıklık ataklarından etkilenmesine izin vermeyen yerleşik bir güvenlik önlemidir. Aelf Blockchain, ayrıca ağın genelinde güçlü bir güvenlik sağlayan Aelf rastgele sayı sözleşme standardı (ACS6) adı verilen özel bir rasgele sayı üretme aracına sahiptir.

EOS blok zincirinin ve EOS dApp'ların etkili rastgele sayı üretme araçlarını doğru bir şekilde kullanamamaları uzun süredir eleştirilmiştir. Temelde yukarıdaki dapp için geliştirilen rasgele sayı üreteci, gelecekteki bir bloktaki işlemlere dayanır. Sadece ertelenen işlemleri göndermek, kullanıcıya üretilen numarayı kontrol etme imkânı verir. Aelf, platformun üzerine bir dapp inşa eden herhangi bir geliştirici tarafından kullanılabilecek daha güvenli ve yerleşik bir rasgele sayı üreteci tasarladı.

Belirli bir rauntta yer alan tüm blok üreticilerinin blok karma değerlerinden rasgele bir sayı hesaplanır. Bu yöntem, üretilen rasgele sayıyı kontrol etmenin ve ona dayanan bir akıllı sözleşmeye saldırmanın çok daha zor olduğu anlamına gelir. Daha güvenli ve güvenilir bir rasgele sayı üreteci ve dapp geliştiricileri tarafından gerçekleştirilen aşırı ve gereksiz işleri en aza indirir. Daha güvenli ve güvenilir bir rasgele sayı üreteci ile sonuçlanmak, geliştiriciler tarafından gerçekleştirilen aşırı ve gereksiz işleri en aza indirir.

Herhangi bir teknolojik endüstride çeşitli yaklaşımlar kullanarak birbirimizden öğrenmek önemlidir. Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) ilerlemeye devam ettikçe, güvenlik sorunlarını çözmek ve birlikte bu karmaşık olayları çözmek için farklı yaklaşımları anlamak için birlikte çalışmaya devam etmeliyiz. Aelf, benzer DoS saldırılarının ilerleyen diğer blok zinciri ağlarında meydana gelmesini engellemeye yardımcı olmak için potansiyel olarak kullanılabilecek güvenli bir şekilde protokolü tasarlamak için çalışmaya devam ediyor.

KAYNAK:
https://medium.com/aelfblockchain/eos-weakness-allows-two-dos-attacks-aelf-confirms-it-doesnt-have-the-same-weakness-45c439265bc


286  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: November 15, 2019, 07:30:50 PM
Aelf Teknik Konuşmalar — Blockchain Çapraz Zincir Teknolojisinin Tasarımı ve Uygulaması — Bölüm 2Blockchain teknolojisine genel bir bakış ile geçen haftaki bölümden sonra çapraz zinciri incelemeye başlayacağız. Üçüncü modülde çapraz zincirin ne olduğunu, neden çapraz zincirin gerekli olduğunu ve mevcut çapraz zincirli çözümün temel durumunu anlayacağız.

Çapraz Zincir Nedir?

Genel olarak konuşursak çapraz zincir, A zincirinde oluşturulan verilerin bir şekilde B zincirine uygulanmasını sağlar.

Sezgisel anlayış kesinlikle çok basittir, ancak bu yönün neden bu kadar önemli olduğunu açıklamamaktadır. Blockchain'in açık bir sistem olduğunu söylüyoruz. Veri, ağ içinde şeffaftır. Düğümler ve uygulamalar serbestçe eklenebilir. Ağ arayüzleri bağlamak için kullanılabilir ancak blok zincir sisteminin kendisi hala kapalıdır. Dünya hala kapalı bir sistemdir ve farklı blok zincir sistemleri doğrudan birbirine bağlanamaz. Örneğin, iki banka hesabınız varsa bankalar arasında fon transferi yapmak çok uygundur ancak bunların hepsi işin bu bölümünü güvenli ve hızlı kılmak için bağımsız sistemlerdir.

Neden Çapraz Zincire İhtiyacımız Vardır?

Bankalar arası transfer çevremizdeki kapalı sistemlerin bağımsızlığını kırmanın bir örneğidir. Bu nedenle kapalı sistemlerin motivasyona sahip olduğunu ve atılım yapması gerektiğini söylüyoruz. Bu atılım için 5 ana gereksinim vardır.

1. Zincirler arası (çapraz zincir) işlemler, az önce bahsettiğimiz bankalar arası transferlere çok benzerdir. Varlıklar bir zincirden diğerine transfer edilir. A zincirinde varlığınız var ve B zincirindeyim. Değişimi tamamlayabilmemiz gerekir.

2. Varlık değişiminden kaynaklanan en önemli talep, merkezi olmayan borsadır. Çoğu borsa şu anda tamamen merkezi bir şirket tarafından işletilmektedir.

3. Kaynak yalıtımı ve zincir genişlemesi.

4. Varlık haritalamanın daha sonraki bir aşamada kendi zincirine eşlenmesi gerekir. Çapraz zincir teknolojisi yoksa, bu işlem merkezi bir kuruluş tarafından tamamlanmalıdır.

5. Keşfedilmemiş senaryolar, henüz keşfetmediğimiz bir gerekliliktir. Çapraz zincir teknolojisinin kademeli olarak olgunlaşmasıyla birlikte, daha fazla çapraz zincir senaryosu olacak ve bu nedenle esnek olmalıdır.

Çapraz Zincirin Zorlukları

Çok fazla çapraz zincir ihtiyacı vardır, çapraz zincir teknolojisinin neden henüz büyük ölçekte ticarileştirilebileceği noktaya kadar gelişmediği şaşkınlık yaratıyor. Çapraz zincir çözümlerinin karşılaştığı zorluklara bakalım:

1. Blockchain'in kalbi merkezsizleşmedir ancak çapraz zincir aslında zincir dışından veriler sunar. Bu süreçte çapraz zincir fonksiyonların sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak ve merkezsizleşmeyi sağlamak zordur.

2. Zincirin düzgün çalışması, zincirin çapraz zincir işlevi nedeniyle yeni bloklar üretmeyi durduramayacağı anlamına gelir.

3. Zincirdeki varlıkların güvenliğini sağlamak. Zincir çoğunlukla varlık işlemlerine katılır ve bu işlem varlık güvenliğini garanti etmelidir.

4. Çapraz zincir veri tutarlılığı. Çapraz zincir verisi, dış zincire aittir ve tutarlılığını garanti etmesi gerekir.

5. Veriler arasında yükleme sorunu. Bu problem bir verimlilik problemidir. Yük çok yüksekse, zincirin verimini etkiler.

6. Genel amaçlı bir çözümün tasarımı. Şu anda, her bir halka açık zincirin yapısı ve mantığı farklıdır. Genel amaçlı bir çözüm, gereksiz gelişmeyi azaltabileceği ve geliştirme verimliliğini artırabileceği için kritik öneme sahiptir.

Çapraz Zincir Çözümleri

Şimdi iki çözüme bakalım. İlk yöntem Noter yöntemidir. Buradaki noter, sosyal yaşamımızda notere benzer bir rol oynamaktadır. Yetkili bir üçüncü taraf kuruluş veya birey tarafından işletilmektedir. Noterin rolü, işlem doğrulamasını tamamlamak ve doğrulama sonuçlarını ve diğer verileri diğer zincirlere iletmektir. Bu modelin kullanımı kolaydır, ancak eksiklik bunun yüksek derecede merkezileşme sağlamasıdır. İnsanlar üçüncü taraf kurumlara güvenmek zorundadır ve üçüncü taraf kuruluşlar çok oturumlu işlevsellik gibi koruma mekanizmaları uygulasalar bile çoğu zaman merkezi kuruluşlardır. Ancak bu modelin avantajı, noter tarafın mevcut zincir arayüzü ve verileriyle etkileşime girebilmesi koşuluyla mevcut halka açık zincir bazında çapraz zincir işlevlerinin uygulanmasının daha kolay olmasıdır.

İkinci yöntem, veri rölesini sözleşme veya bağımsız zincir aracılığıyla tamamlayan ve işlemlerin doğrulanması diğer zincire devredilen röle modudur. Bu model noter rolünü ortadan kaldırmaktadır ve çapraz zincir işlemler doğrudan ağ içindeki düğümler tarafından gerçekleştirilmektedir. Çapraz zincir verileri belirli bir zincir tarafından sözleşme yapılır veya engellenir ve son olarak diğer zincirin sözleşmesine veya bloğuna ulaşır. Bu modelin temel bir unsuru, yüksek derecede bir merkezsizleşmeye sahip olması ve dış kurumlara dayanması gerekmemesidir. Ancak bu modele daha büyük zorluklar eşlik ediyor ve uygulanması zordur. Farklı blok zincir ağ doğrulama mekanizmaları büyük ölçüde değişir ve farklı şekilde işlenmesi gerekir. Son çapraz zincir projelerinin çoğu, Cosmos ve Polkadot gibi röle modu tasarımına dayanarak geliştirilmiştir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-tech-talks-design-and-practice-of-blockchain-cross-chain-technology-part-2-9495981c0e5f
287  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: November 12, 2019, 08:46:28 AM288  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: November 08, 2019, 08:32:45 PM
Aelf Teknik Konuşmalar - Blockchain Çapraz Zincir Teknolojisinin Tasarımı ve Uygulaması - Bölüm 1

Yazan: Wenkai Shi (DNT Forum Sunumundan Alıntı)Herkese merhaba, ben Wenkai Shi. AElf geliştirici topluluğundanım ve şu anda kıdemli bir geliştirme yöneticisiyim. Son yıllarda AElf çapraz zincir modülünün mimari tasarımı ve geliştirilmesinden sorumluyum. AElf, .Net Core tabanlı bir blockchain platformudur ve Github'daki en aktif projelerden biridir. DotNet ekosisteminin bir parçası olarak bugün çapraz zincir teknolojisini ve AElf çapraz zincir modülünün mimari tasarımını paylaşmak üzere AElf geliştirici topluluğunu temsil etmek için DNT Forumundan faydalandım. Bu, AElf repo adresidir (https://github.com/AElfProject/AElf). Projenin kurulmasından bu yana iki yıl geçti. Geçen hafta itibariyle yaklaşık 230 bin satır C# kodu içeriyor. Şu anda çok yüksek bir frekansta yineleme ve güncelleme yapıyoruz.

Bu sunumun özetine bakalım. Bugün dört modüle bölünecek. Birincisi, Blockchain temel kavramlarını ve Blockchain projelerinin geliştirilmesini kısaca tanıtmaktır. Daha sonra Blockchain endüstrisinde .Net'in şu anki rolü ve gelişimi hakkında konuşacağım. Üçüncü bölüm için tema çapraz zincirdir, çapraz zincirin ihtiyaç ve zorluklarını makro bakış açısıyla ve birkaç çapraz zincir teknolojisini paylaşacağım. Son birim, AElf çapraz zincir teknolojisinin tasarımı ve uygulaması ve AElf'in bunu nasıl başardığıdır.

Blockchain Giriş - Birçoğunuz Blockchain bilgisine sahip olmalı veya en azından Blockchain'i duymalısınız, ancak bugün hala hala Blockchain temel kavramından başlamak zorundayız: Blockchain nedir? Yaygın olarak kabul edilen bir açıklama, “Bir Blockchain; şifreleme kullanılarak bağlanan, bloklar adı verilen ve büyüyen bir kayıt listesidir.” Bazı kayıtları içeren birkaç bloktan oluşan bir zincirdir. Blockchain tüm sorunlara bir derde deva değildir ancak dünya kodla tanımlanabilir, başka bir deyişle, dünya ne olup bittiğini doğru bir şekilde kaydetmek için Blockchain’i kullanabilir. Aslında, şu anda kullandığımız birçok modern yazılım sistemi zaten benzer şeyler yapıyor ancak Blockchain’in avantajının daha doğru ve kesin olduğunu düşünüyorum.

İlk olarak, Blockchain'in doğruluğu üç temel disiplinin teorik desteğine bağlıdır: Bilgisayar Bilimi, Yazılım Mühendisliği, Kriptografi. Bu üç disiplinin konu bilgisi aynı zamanda modern yazılım için vazgeçilmez bir teorik temelidir. Tüm yazılım geliştirme çalışmaları bundan ayrılamaz.

Buna ek olarak Blockchain'in önemli faktörleri; doğruluğunu sağlamak, kurcalanamayan ve merkezi olmayan veriler sağlamaktır. Açıkçası, kurcalanamaz ve merkezsizleşmenin kaçınılmaz bir sonucudur.

Merkezsizleşme nedir? Geleneksel yazılım endüstrisi, hizmetleri genellikle bir kuruluş veya şirket tarafından sağlanır ve sürdürülür. Yazılım hizmetlerini kullanmadan önce bazı kullanıcı anlaşmalarını kabul etmeyi seçiyoruz, bu da ilgili kuruma güvenmeyi seçtiğimiz anlamına geliyor ancak hiç kimse hizmetin başarısız olmayacağını garanti edemez, hiç kimse kuruluşun asla dağılmayacağını garanti edemez. Sorunun neresinde olursa olsun, sonuç olarak beklenmedik şekilde verilerimize yansıyacaktır. Az önce,    Blockchain'in kaydetmek istediğiniz dünyanın bölümünü kaydetmek için kullanıldığını söyledik. Blockchain’in merkezsizleşmesi dünyayı kaydetme ve yorumlama hakkını verir ve bunu yapmak isteyen tüm katılımcılara açıktır. Kuruluşlar ve bireyler kaydeden olarak birlikte çalışır ve bu mekanizma verilerin doğruluğunu ve güvenliğini daha iyi korur. Merkezsizleşme kavramı, Blockchain’in temel özelliğidir. Çapraz zincir teknolojisi hakkında daha sonra konuştuğumuzda merkezsizleşmeden tekrardan söz edilecektir.

Blockchain gelişiminin tarihine bakalım. Birçok kişi, Blockchain yerine ilk önce Bitcoin'i duydu. Bitcoin; on yıldan fazla bir süredir vardır ve merkezsizleşme, POW ve diğer tasarım fikirlerini uygulamaya koydu. Bitcoin'den sonra başka bir klasik proje olan Ethereum ortaya çıktı. Blockchain’in güçlendirilmesi ve geliştirilmesinde büyük öneme sahip olan Turing’in tam bir betik dili ve uygulama ortamını destekleyen akıllı sözleşmeler kavramını ortaya koydu. Günümüzde birçok Blockchain projesi Ethereum'da üretiliyor. Ethereum'dan sonra Blockchain ekosistemi, çok çeşitli halka açık ve çatallı zincirlerin yanı sıra farklı senaryolar için Blockchain ve çapraz zincir projeleriyle daha da zenginleşti. Genel olarak, Blockchain teknolojisi daha iyi bir yöne ilerliyor.

Çok fazla Blockchain projesi olduğu için, teknoloji kümesinin seçimi farklı olmalıdır. İkinci modül ise ağırlıklı olarak Blockchain ekosisteminde .Net rolünü tanıtıyor. Birkaç yıl önce, .Net çapraz platform yeteneği zayıftı ve onu rekabetsiz yapan hiçbir Linux ortamı yoktu. Ekosistem geliştirme ortamı zayıftı. Bunlar sıklıkla eleştirilen eksikliklerdir. Şu anda, Blockchain alanındaki .Net oranı nispeten düşüktür ve ana akım hala C ++ / Golang / Rust’dır. Son yıllarda .Net çekirdeğinin hızlı gelişimi ile birçok proje geliştirme yapısı olarak kullanmaya başlamıştır. DotNet çekirdeği; çoklu terminal, çoklu platform yeteneklerinde ortaya çıkmaya başladı. AElf’in DNT forumuna katılımı, Blockchain alanında .Net’in gelişiminin desteklenmeye devam edilmesi anlamına gelir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-tech-talks-design-and-practice-of-blockchain-cross-chain-technology-part-1-8e494e48d1bd
289  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: November 05, 2019, 06:40:49 AM
290  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: November 04, 2019, 09:25:23 PM
En İyi Bulut Bilişim Platformları KarşılaştırmasıBulut Bilişim, işletmelerin çalışma şeklinde yavaş ama kesin bir şekilde devrim yaratan teknolojilerden biridir. Bir kişi Bulut Bilişimi düşündüğünde Amazon Web Servisleri (AWS) çoğu zaman akla gelen ilk şirkettir ve en olgun ve tartışmalı olarak en iyi bilinen olsalar da rakipleri olan önde gelen şirketlerden başka platformlar vardır.

Bu makalede en iyi platformlar, onları birbirinden ayıran özellikler ve birbirleriyle nasıl karşılaştırdıkları incelenecektir. Özellikle AWS, Microsoft Azure, Google Cloud ve Huawei Cloud adlı oyuna yeni bir oyuncu bakacağız.

2018 tarihli bir rapora göre Synergy Research Group şunları kaydetti:

“AWS dünya çapında pazar payı, pazar neredeyse üç katına çıktığı halde şimdi on iki çeyrek boyunca %33 civarında sabit kaldı.”Platform Artıları ve Eksileri

Uzmanlar, işletmelerin genel bulut ihtiyaçlarını duruma göre değerlendirdiğini ve gereksinimlerine en uygun çözümü sunan satıcıyla belirli uygulamaları eşleştirdiğini öne sürüyor. Her satıcının kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır.

AWS

Amazon açıkça pazar payı konusunda en büyük bulut bilişim platformudur. Gartner, AWS'nin 10 yılı aşkın bir süredir bulut Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) endüstrisinin lideri olduğunu belirtti. En kapsamlı dünya çapındaki veri merkezleri ağına sahip olmasının yanı sıra en kapsamlı kullanılabilir hizmetler dizisine sahiptirler.

AWS'yi kullanmaya çalışan işletmeler için en büyük uğraş, genellikle gereksiz ekstra maliyetlerle sonuçlanabilecek maliyet yapısının yönetimi zor ve karmaşıktır. Bir işletme hizmette yüksek miktarda iş yükü çalıştırırken bu sorun daha da artar.

Bu sorun, işletmelerin hala en güçlü pazar payına sahip oldukları için AWS'yi kullanmalarını engelleyecek kadar güçlü bir zarar gibi görünmemektedir.

Azure

Microsoft’un gücü, yazılım çözümlerinde uyumluluğu ve uzmanlığından kaynaklanmaktadır, bu nedenle birçok işletme zaten diğer Microsoft yazılımlarını kullanmaktadır. Azure, bu yazılımlar göz önünde bulundurularak çok yakından geliştirilmiştir ve Microsoft yazılımını ve Azure kullanan işletmeler için de mantıklı bir karardır. Buna ek olarak Microsoft, bir kurumsal müşteri olan kullanıcılara önemli indirimler sunar.

Azure'un gördüğü ana konu, müşterilerin ürünlerinin tamamen kurumsal olarak hazır olmadığını hissetmeleridir. Müşteriler; teknik destek, dokümantasyon, eğitim ve ISV partner ekosisteminin genişliğiyle ilgili sorunları belirttiler.

Google

Büyük Veri, Mantıksal Analiz ve Makine Öğrenimi gibi yüksek bilgi işlem teklifleri söz konusu olduğunda Google net bir uzmanlığa sahiptir. Platform aynı zamanda dengeli bir ölçeklendirme ve yükleme özelliğine sahiptir.

Pazar payı, muhtemelen dünya çapındaki daha küçük ürün yelpazesi ve veri merkezleri nedeniyle AWS ve Azure'un arkasındadır.

Huawei

Huawei son oyuncudur, ancak diğer bulut hizmetleriyle karşılaştırıldığında benzersizdir çünkü müşterilere uçtan uca bir bulut çözümü sunan şirketlerden biridir. Uçtan uca bulut çözümü sağlayarak Huawei'nin müşteri çözümünün bulutta, uçta ve / veya terminalde konuşlandırılmasını sağlayan tek bir satıcı bulut çözümü sunmak için “bulut-boru aygıtı” stratejisinden yararlandığı anlamına gelir. Farklı ve karmaşık iş senaryolarını ele almak için oldukça esnek dağıtım modelleri sunar.

Huawei; güçlü yerel destek ve küresel erişim ile 170'ten fazla ülkede faaliyet gösteriyor, yerel müşterilere dijital dönüşüm konusunda yardımcı olmak için küresel en iyi uygulamaları, 5G ve AI gibi yeni lider teknolojileri getiriyor.

Bu platformun karşılaştığı en büyük zorluk, uluslararası bir pazar payı oluşturmaktır. Çin'de son derece tanınmış olmasına rağmen Huawei, dünyadaki marka bilinirliğini artırmak için çalışıyor.

Gelir, Pazar Payı ve BenimsemeAWS ve Azure’un pazar lideri olduğu ve bir süre daha bunu yapmaya devam edeceği açıktır. Yukarıdaki görüntüden hemen anlaşılmayan şey, birçok işletmenin çoklu bulut stratejisini kullanmasıdır. Başka bir deyişle 2018’de Google’ı kullanan şirketlerin neredeyse %20’si olsa da bu işletmelerin birçoğu hala AWS’yi stratejik bulut platformu olarak kullanabilir ve Google’ı yalnızca ikincil çözümü olarak kullanabilir.Ayrıca AWS'nin pazar payının bir kısmını kaybediyor olabileceği de görülüyor. Şu anda yedek veya ikincil çözümler sunan rakiplerin bazıları işletmeler için daha eksiksiz ürünler haline geldikçe müşteriler birincil çözüm olarak diğer platformlara geçebilirler.

Neredeyse her 3 işletmeden 1'i, bulut yönetimi konusundaki en büyük zorluklarının AWS için de önemli bir sorun olan maliyet yönetiminden kaynaklandığını belirtti. Bu, yakın gelecekte AWS'nin göreceği pazar payındaki düşüşü daha da gösterebilir.Amazon, Bulut Bilişim Platformları için altın asayı uzun süredir elinde tutuyor ancak Azure’in yükselişi onların kurallarına meydan okuyor ve Google Cloud ve Huawei Cloud gibi diğer oyuncular pazar payını genişletmeye yardımcı oluyor.

Aelf Enterprise (Kurumsal), Aelf blok zincirini kendi işletme çözümleri olarak kullanma potansiyeline sahip büyük bir müşteri tabanı sağlayan bu platformların dördünde listelenmiştir. Bu müşterilerin arasında bunlarla sınırlı olmamak üzere Netflix, NASA, AirBnB, Dow Jones, Lionsgate, Paypal, HTC, Bloomberg, Deloitte, Woolworths, Twitter, HSBC, 20th Century Fox, eBay ve Airbus bulunur.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/top-cloud-computing-platform-comparison-d12708bcc12c
291  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: October 30, 2019, 01:27:40 PM
Google Cloud Aelf Blockchain'i Destekliyor

Google Cloud Pazar Yerinde listelenen Aelf Enterprise (Kurumsal); Paypal, eBay, HSBC, HTC ve Deloitte dahil olmak üzere milyonlarca müşteriye sunulmaktadır.29 Ekim'de Aelf Enterprise (Kurumsal), dünyanın en büyük bulut bilişim platformlarından biri olan Google Cloud Marketplace'de resmi olarak listelenmiştir. Geliştiriciler, kendi uygulamalarını Google’ın Bilişim Motorunu kullanarak yalnızca birkaç komutla Aelf Enterprise'da dağıtabilirler. Bu, işletmelerin dakikalar içinde tamamen kendi ihtiyaçları için çalışan bir blok zincirine sahip olmalarını sağlar. Bu listenme; ayrıca geliştiricilere destekleyici eğiticiler, akıllı sözleşmeler ve dApp örnekleri sunmaktadır.

Google Cloud, Google’ın bir yan kuruluşudur ve bulut bilişim hizmetlerini Google Arama ve YouTube ile aynı altyapı üzerinde çalıştırır. Platform, dünya çapında 20 bölgede mevcuttur ve 2018 itibariyle 4 milyondan fazla müşteriye sahiptir. En iyi müşterilerden bazıları Bloomberg, Target, 20th Century Fox, Deloitte, eBay, PayPal, HTC, Woolworths, Twitter, HSBC, ASICS ve Airbus'tır. Aelf'in listelenmesi ile Aelf Kurumsal Blockchain, şimdi Google Cloud’un tüm müşterilerine sunuluyor.Aelf'in en güçlü teknolojik özelliklerinden biri, saniyede onbinlerce işlemi işleme yeteneğidir. Aelf Enterprise; büyük bulut veri depolama, tek tık dağıtım Blockchain araçları ve esnek dApp geliştirme modülleri aracılığıyle yüksek performanslı Blockchain BaaS (Blockchain-as-a-Service - Bir Hizmet Olarak Blockchain) sağlayacaktır. Tüm fonksiyonlar, Blockchain'in işletmeler tarafından kolaylık ve hassasiyet ile test edilmesi ve uygulamaya konulması için ayarlandı. Aelf, Blockchain çözümlerini arayan endüstriler için Aelf'i daha erişilebilir hale getirerek dApp gelişimini hızlandırmayı ve Blockchain ekosistemini genişletmeyi hedeflemektedir.

Aelf, mevcut teknolojik sınırları zorlamaya ve ticari Blockchain'in benimsenmesine öncülük etmeye devam edecektir. Aelf, işletmelerin Blockchain BaaS çözümlerini tecrübe etmelerini kolaylaştırmak için sistemini ve kod yürütmesini sürekli olarak güncelliyor. Enterprise sürümü, farklı kurumsal kullanıcıları bir Aelf ekosisteminin daha büyük bir çatısı altında birbirine bağlayacak olan Aelf kamu/halka açık ağı için güçlü bir temel ve bir segway görevi görür.

https://console.cloud.google.com/marketplace/details/aelf-public/aelf-enterprise?q=Aelf%20blockchain&id=b90de7d1-e0a2-40fc-92c3-6feed581ef7d&supportedpurview=project

Adresinden Aelf Kurumsal Blockchain ağınızı oluşturun ve yönetin!

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/google-cloud-supports-aelf-blockchain-62f3d59c0af5
292  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: October 29, 2019, 08:03:40 AM
Aelf DotNet Elite Forum’da Sunum Yapması İçin Davet Edildi27 Ekim 2019'da .NET Pekin Kulübü tarafından düzenlenen 3. DNT Elite Forumu, Pekin’in Microsoft Binasında yapıldı. 100'den fazla teknik ilgili ve endüstri uzmanı katıldı. Forumda tecrübeli .NET uzmanlarından ve aktif topluluk kullanıcılarından “paylaşım, büyüme, iş birliği ve kazan-kazan” ilkesine dayanan sunumlar yapıldı ve lider bir teknoloji paylaşım platformu ekosistemi kurulması amaçlandı.

Wenkai Shi (Aelf Kıdemli Teknik Menajeri), Hui Feng (Ctrl Kıdemli Yazılım Mühendisi) ve BiliBili'nin tanınmış bir yayıncısı olan Anduin dahil olmak üzere anahtar kişiler katkı vermeleri için davet edildi. Sırasıyla “Blockchain Çapraz Zincir Teknolojisinin Tasarımı ve Uygulaması”, “.NET Core Advanced RabbitMQ Message Queue” ve “Mevcut .NET Core Uygulamasını .NET Core 3.0'a Geçirme” yi sundular.

Aelf'in kıdemli teknik müdürü olan Wenkai Shi, Aelf’in tasarım fikirlerini ve gerçek hayattaki kullanım durumlarını bir araya getirerek verimli ve istikrarlı çok seviyeli çapraz zincir platformunun nasıl inşa edilebileceğini tanıttı. Aelf’in çapraz zincirinin özelliklerini özetledi:

“Aelf çapraz zincir, her bir üretim düğümünün endeksleme davranışıdır. Bu işlem tamamen merkezsizleştirilmiştir ve endeks veri yükü düşüktür. Bilgi, yalnızca blok geri döndürülemez blok olduğunda diğer zincirler tarafından indekslenebilir. Bu nedenle sistemi güvenli kılar. Aelf çapraz zincir, klasik Merkle Proof doğrulama yöntemine atıfta bulunur. Bu nedenle doğrulama işlemi verimlidir.”

Gelecekte Aelf, Aelf’in büyüyen geliştirici topluluğuna ve teknolojik araştırma ve geliştirmenin iyileştirilmesine özel bir odak verecektir. 24 Ekim'de başlatılan Aelf Bug Bounty Programı; geliştiricileri bug/hata bulma deneyimine katılmaya, yapıcı geri bildirimler önermeye ve büyük ELF ödülleri kazanmaya davet ediyor.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-invited-to-present-at-dotnet-elite-forum-e7c100c83bf
293  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: October 27, 2019, 09:00:17 PM
Blockchain'in Geçmişini, Bugününü ve Geleceğini Aelf ile Tartışmak

Blockchain ortamı son 24 ayda sürekli değişiyor ve son 12 ay daha sessiz olmasına rağmen şekil değiştirme şaşırtıcı bir hızla devam ediyor. Peki bu sürekli değişen ortam şu anda neye benziyor? Son başarılardan bazıları nelerdi ve 2020'ye doğru ilerlerken nereye gidiyor?

Bu soruları daha iyi anlamak için btcmanager.com,  Aelf Kurucu Ortağı ve COO’su Zhuling Chen ile bir röportaj yaptı. Aelf, tamamen özelleştirilebilir modülleri olan bir tek uygulama yan zincir yapısı geliştirmek için paralel işleme ve küme düğümlerini içeren işletme odaklı bir Blockchain platformudur. Birlikte çalışabilir özelliklerinin yanı sıra, bir blok zincirin oluşturulabileceği ve 10 dakikadan daha kısa sürede çalıştırılabileceği basit bir tasarıma sahiptir.

Aelf, geçtiğimiz günlerde bir Japon Hediye Kartı satıcısı olan Amaten ve önde gelen bir Avrupa Telekomünikasyon şirketi olan Orange Telecom gibi farklı sektörlerden birçok şirketle ortaklıklar kurduğunu açıkladı. En son ortaklık, Huawei ile teknolojik bir ortak olarak bir araya geldikleri olmuştur.

Blockchain ortamı son 12 ayda nasıl değişti?

Blockchain ortamı kesinlikle değişti. Dikkatimi çeken en büyük şeylerden biri, kripto para birimleri ile blok zincirle çalışan işletmelerin ayrılmasıdır (kripto para birimleri finansal bir varlık iken, blok zinciri ile çalışan işletmeler değerin interneti ve ayrıca açık ve şeffaf iş yapma ile ilgilidir). Şimdi bir başka değişim, BTC'nin bir finansal varlık olarak tanındığını ve çevresindeki sektörün büyümekte olduğunu görmektir (birçok hükümet BTC alım satımına izin vermektedir, kurumsal yatırımcıların katılımı, borç verme, opsiyon ve ortaya çıkan diğer enstrümanlar). Ancak daha da ileri giderek blok zincirle çalışan işletme, bankacılığın ötesine genişliyor; bunu son zamanlarda yaptığımız bazı kurumsal odaklı araştırmalarda gösterildiği gibi yapan birçok sektör görüyoruz. Ve büyük oyuncular geliyor. Örneğin Facebook, Bakkt, Telgraf, Kik, Visa ve Paypal sadece birkaç isimdir. Özet olarak, kripto hype’ı sona erdi ve gerçek girişimcilik dönemi ortaya çıkıyor.

Kurumsal dünyada zihniyetlerde hangi değişiklikleri gördünüz?

Genel olarak yöneticilerin ve işletmelerin zihniyetinde kesinlikle güçlü bir değişim olmuştur. 12 ay önce birçoğu bu teknoloji ortaya çıkarken kendi benimsemeleri için “boşuna” olduğunu düşünüyordu ancak şimdi işletmelerin “belki de denemeliyiz” zihniyetine sahip olmaları yaygındır. Aslında, bazı şirketler bu teknolojiyi, araçları ve dünyaya açılma araçlarını donatan gerçek bir ezber bozan olarak görüyorlar (örneğin, bölgesel oyuncudan küresel müşterilere hizmet etmek, yani Estonya, Singapur gibi küçük ülkeler). Bunu, Japon Hediye Kartı değişimi olan Amaten ile yaptığımız son ortaklıkla gördük. Asya ve tüm dünyaya hizmetlerini sunmaya geçmek için Blockchain'i araştırıyorlar.


Bu yılın sonunda başka bir boğa mı olacak, yoksa bu endüstrinin ilerlemesi için gerekli olan bu değil mi?

Endüstride, kutlanabilecek ve pazarı heyecanlandıracak birçok şey vardır. Ancak bu, küresel ticaret ve ekonomideki belirsizlikle doludur. Bir BTC boğası, açık değer önerisi göz önüne alındığında diğer kripto varlıkları için olduğundan daha muhtemeldir. Blockchain ile güçlendirilmiş bir işin tam boğa çalışmasıyla ilgili olarak, kendilerini küresel olarak başarılı bir şekilde kanıtlamak ve kanıtlamak için birkaç amiral gemisi projesine ihtiyacımız olacaktır.

Bu endüstriyi gelecek yıl bu zamanlar nerede görüyorsunuz?

Gelecek sene bu zamanlar çevrimiçi ortamda birkaç büyük şirket destekli projenin olacağını görmeyi umuyorum. Blockchain, toplam bir dijital dönüşüm çözümünün bir parçası haline gelecektir (örneğin, blockchain + IOT). Blockchain’i çözüm olarak daha az duyacağız ancak bunun yerine çoğu işyerine yerleştirilecektir. Girişimler, kendi alanlarında daha uzmanlaşmış ve odaklanmış olacaktır.

SEC, kripto para birimlerinin üstüne gidiyor ve en son duyuru Telegram’ın 1.7 milyar dolarlık ICO’sunun kapatılması olduğunu açıkladı, sence bu harekete gerçekten zarar verebilirler mi?

SEC, projeleri kapatmak istememişti, ancak Amerikalı yatırımcılara yaklaşmakta olan yanlış için cezaydı. Bu aynı zamanda Block.One için de geçerlidir. Hareketten “bağış toplama” ve “Amerikan vatandaşlarına hizmet” olarak söz ediyorsak. Evet, kendilerini küresel blok zinciri alanından uzaklaştırıyorlar. Küresel hareket hakkında konuşuyorsak, bu hiçbir şekilde engellenmedi. Buradaki örnek, kaç tane fonun ve girişimin ABD'de blockchain üzerinde yoğunlaştığına bakmaktır.

Bu yıl kripto kışında öğrendiğiniz derslerden bazıları nelerdir?

Nakit akışı ve sağlıklı harcamalar, bazı şirketlerin finansal sorunlar nedeniyle kapandığını gördüğümüz için kripto kışını havalandırmanın anahtarıdır. Kış, şirketin yönünü yeniden yönlendirmek ve bir sonraki patlamaya hazırlanmak için iyi bir zamandır. Sınırları zorlamalıyız ve kripto harici şirketler (fonlar, şirketler) ile birlikte çalışmalıyız, kendi blockchain projeleri dünyamızda kalamayız.

Blockchain'de rakip olarak görülen birçok benzer proje vardır. Bu yararlı mıdır yoksa piyasayı yayarak kabulü engelliyor mu?

Kendimizi bir şirkete tanıtmayı tercih ettiğimiz için bu son derece yararlı ve sağlıklıdır ve " ah bu, project X'in ne yaptığına benzer, bize bunu nasıl farklı yaptığınızı söyleyin” “Blockchain ... siz ne yapıyorsunuz? Oracle ile aynı şeyi yapıyor musunuz?” Şirketler için blok zinciri eğitiminde çok aktif olduk, bundan yararlanmayan ama çok ilgilenen hâlâ birçok şirket vardır. Bu, birçok rakiple bile genel olarak bir endüstri olarak hâlâ farkındalık içinde kaldığımız anlamına geliyor.

Aelf Blockchain'in benimsenmesine nasıl yardımcı oluyor?

Blockchain'i bir ürün olarak kullanmak için gereken karmaşıklığı ve teknik bilgiyi en aza indirmeye yardımcı oluyoruz. Örneğin kurumsal seviyedeki blockchain platformumuzda, kendinize ait bir kurumsal blok zincirini, basit bir geliştirme ortamında, eksiksiz bir geliştirme araçları paketi ile başlatmak yalnızca 10 dakika sürer. Ayrıca işletmelerin işletmelere hazır çözümler aradıkları tüm yerlere yerleştirilir. Pek çok bulut sağlayıcıda yazılım katmanı olarak listelendik (AWS, Microsoft Azure, Huawei Cloud). Ek olarak, şirket odaklı tanıtımlara ve etkinliklere katılıyoruz. Geliştiricilerimiz ve ortaklarımızla birlikte, gerçek değeri göstermek ve “blockchain iş modelini” takip etmesi kolay bir ürün haline getirmek için projeler yürütüyoruz.

Son bir yorumunuz var mıdır?

Son 6 aydır ince ayar ve hata giderimi yapmak için gerçekten de çok yoğun oluyoruz. Herkesi katılmaya ve blok zincirinin genel kalitesini arttırmaya yardımcı olmaya davet etmek istediğimiz büyük bir hata ödülünü yayınladık. Platformumuzda yeni hatalar bulabilen herkes için cömert ödüllere sahibiz. Buna paralel olarak, herhangi bir geliştiricinin işletme platformunu denemesi için platformumuzda test tokenleri çıkardık. Bize katılmak, ağı test etmek ve Aelf Blockchain’de herhangi bir dApp oluşturmak için ilgilenen herkesi davet ediyoruz.

Sonuç

Son 12 ay, hem zihniyette hem de blok zinciri endüstrisindeki ve çevre endüstrilerindeki işletmelerdeki eylemlerde büyük çaplı değişiklikler gördü. Gerçek dünya uygulamalarının hayata geçtiğini görmeye başlıyoruz. 2020'nin ne getirdiğini ve hükümetlerin, otoritelerin, girişimlerin, geliştiricilerin ve toplumun günlük yaşamlarında Blockchain'i nasıl benimseyeceğini ve dahil edeceğini görmek heyecan verici olacaktır.

KAYNAK:
https://btcmanager.com/aelf-bug-bounty-launched/?q=/aelf-bug-bounty-launched/&q=/aelf-bug-bounty-launched
294  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: October 24, 2019, 01:45:21 PM
Aelf Singapur Blockchain proje haritasında listelendi

Aelf Blockchain; AWS, IBM Cloud & Microsoft Azure gibi şirketlerin yanında Singapur'da Datacomm Media Development Authority (IMDA) ve Tribe Accelerator proje haritasında Veri, Bulut ve İletişim Hizmetleri kategorisinde önde gelen bir Blockchain projesi olarak gösterildi.Daha fazla detay:

https://www2.imda.gov.sg/programme-listing/Blockchain-Innovation/Singapore-Blockchain-Landscape-Map

Blockchain proje haritası hakkında

Singapur Blockchain projesi haritası, IMDA ve Tribe Accelerator tarafından geliştirilmiştir. IMDA, halkın Blockchain teknolojisini anlama ve benimsemesini artırmak amacıyla Singapur’un Blockchain ekosisteminin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.

Proje haritası, ünlü yerel Blockchain şirketlerini ve çeşitli sektörlerde Blockchain teknolojisine öncülük eden projeleri göstermektedir. Majör endüstri tarafından sınıflandırılır ve tüm sektörlerde Blockchain’in temsili projelerini sağlar.

Aelf

Aelf, iş dünyasında Blockchain öncülüğünü yapan çok zincirli bir ağ ve akıllı sözleşme platformudur. Aelf’in blok zinciri; kendi uygulamalarını oluşturma zorunluluğu olmadan işletmelere uygulamalarını halka açık zincir alanında veya kendi özel zincirlerinde çalıştırmalarını sağlayacaktır. Aelf ekosisteminde her bir uygulamanın yüksek performansı güvence altına almak için kendi kaynakları olacaktır. Aelf’in tokeni (ELF), yakın zamanda Huobi’nin HB10 fonu tarafından köklü platformuna dayanarak en güvenilir 10 yatırımdan biri olarak seçildi. Aelf, ilk test ağı sonuçlarını yaklaşık 15000 saniye başına işlem (TPS) olarak duyurmuştu.

Daha fazla bilgi için aelf.io adresini ziyaret ediniz.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-listed-on-singapore-blockchain-project-landscape-map-5bfd777d8aa6
295  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: October 22, 2019, 07:31:57 AM
Aelf Bug/Hata Ödülünü (Bounty) Başlatıyor24 Ekim 2019'da Aelf'in en büyük bug ödülü, büyük bir ödül havuzuyla başlayacaktır. Etkinlik yaklaşık 2 hafta sürecek ve 5 Kasım Salı günü sona erecektir. Bu ödül programı, Aelf Enterprise (Kurumsal) 0.8.0 Beta platformu ve test tokenleri ile ilgili olacaktır. Kullanıcılar, bildirilen hata başına 288–18,888 ELF arasında yaklaşık 1,500 ABD Dolarına eşit olan bir miktar kazanabilirler.

Bu ödül; özellikle Aelf ana zincirinin etrafında bulunan tüm hataları ve cüzdan, kaşifler, vb. gibi ana zincir üzerinde çalışan uygulamaları ödüllendirecektir. Bildirilen hataların karşılığı olarak sağlanan ödüller; güvenlik açığı, risk, kötüye kullanım olasılığı ve rapor kalitesinin etkisi de dahil olmak üzere sayısız faktöre bağlı olacaktır.

Aelf v0.8.0 Beta (24 Ekim 2019 - 5 Kasım 2019)

Ödüller, her biri için minimum ödülü olan 3 ana kategoriye ayrılacaktır:

Ana (4,888–18,888 ELF):
- Tokenlerin çalınması veya rastgele çıkarılması veya dağıtılması
- Bir Blockchain'i durdurabilen konsensüsü kırma
- Zincir yönetimi ve yazılım yükseltme süreçlerinin tahribi
- Bellek sızıntıları ve anormal kaynak tüketimi

Orta (1,888–4,888 ELF):
- Olağanüstü durumlarda meydana gelen beklenmeyen davranışlar
- İllegal Tx başarıyla yürütüldü
- Başarılı Tx yürütme işleminden sonra beklenmeyen davranış
- Konsensüs üzerinde etkisi olmayan tek makine başarısızlığı

Genel (288–1,888 ELF):
- Aelf sistemindeki herhangi bir API hatası

aelf Harici Uygulama (Uzun Dönem)
100,000 ELF bonus ödül havuzu
Ödül Miktarı: 52–888 ELF

Nasıl katılınır?

1️⃣Test Tokenlerinin Alınması


Bu ödül programına katılmak için test tokenlerini almanız gerekmektedir::
https://apply-token-test.aelf.io/
Test Token Öğreticisi:
https://github.com/samjia12/aelfDeveloperCommunity/blob/master/Test%20Token%20Tutorial%20(aelf%20Bug%20Bounty).md

2️⃣ Teste katılım

aelf v0.8.0 Beta'da bug bulma

Örneğin: sözleşme geliştirme, sözleşme dağıtımı, Ekonomik Sistem, işlemler, yan zincir ekleme vb.


Kendi Blockchain'inizi belgelere göre dağıtabilir ve api:port/swagger/index.html maruz kalmış API veya CLI araçlarını kullanarak Blockchain'i kullanabilirsiniz.

Test edilecek kod:

Ana zincir: https://github.com/AElfProject/AElf/tree/v0.8.0-beta (v0.8.0-beta)
Staging: https://github.com/AElfProject/aelf-boilerplate/tree/master (master)

Test ağı tam düğüm:
Ana zincir: http://13.230.195.6:8000/swagger/index.html
Yan zincir 1: http://3.112.252.52:8000/swagger/index.html
Yan zincir 2: http://54.92.109.42:8000/swagger/index.html
Hata (Bug) raporlarına ek olarak, katılımcıları mevcut dokümantasyonun eksik veya belirsiz bileşenleri hakkında rapor vermeye teşvik ediyoruz.
Geliştirici Belgeleri: https://docs.aelf.io/v/dev/

aelf Harici Uygulamalarda bug bulma

Aelf zinciri destekleme uygulamaları için: blockchain tarayıcı, cep telefonu H5 cüzdanı gibi.

Kapsam aşağıdaki gibidir:
https://apply-token-test.aelf.io/ adresindeki Test Web Sitelerini açınız

Açık test adresi:
https://explorer-test.aelf.io
https://wallet-test.aelf.io (sadece cep telefonu ana zincir H5 cüzdanı için)

3️⃣ Bug önerme/yapıcı geri bildirim ve öneriler

Geliştiriciler, GitHub ile ilgili bir sorunu doğrudan dile getirebilir. Başlık şu şekilde başlamalı: [Community Bug] + hata/bug açıklaması. Aelf teknik ekibi, daha sonra hataları değerlendirecek ve çözecektir.

Github: https://github.com/aelfProject
Ana zincir: https://github.com/AElfProject/AElf/issues
Staging: https://github.com/AElfProject/aelf-boilerplate/issues
Kaşif: https://github.com/AElfProject/aelf-block-explorer/issues
H5 Cüzdan: https://github.com/AElfProject/aelf-web-wallet/issues
Diğer hatalar için, lütfen ilgili kod tabanında bir sorun gönderiniz. Uygun bir kod tabanı bulamazsanız, lütfen Telegram üzerinden Sam (@samjia) ile iletişim kurunuz.

4️⃣ Aelf Teknik Ekibi İncelemesi

Aelf teknik ekibin incelemesini bekleyiniz. Ana zincir bug ödülleri, etkinliğin sona ermesinden bir sonraki hafta içinde dağıtılacaktır; uzun vadeli hata ödül ödülleri, hatanın ekip tarafından incelenmesinden sonra 7 iş günü içinde verilecektir.

İpuçları:


- Hata ödülünün kapsamı, teknik ekip tarafından önemine göre değerlendirilecektir.
- Önce gel, önce ödül sahibi ol! Takımın zaten bildiği bir soru iletirseniz, ödüllendirilmeyeceksiniz; Yinelenen bir güvenlik açığı raporu alırsak, bu güvenlik açığını bildiren ilk kişiye bir ödül verilecektir.
- Bu etkinliğin nihai yorumu, Aelf teknik ekibine aittir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-launches-bug-bounty-c1e185f8aca4
296  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: October 17, 2019, 07:21:02 AM
✅ Aelf (#ELF) ve diğer 99 koin, NASDAQ'da listelenen ilk kripto para endeksi olan CIX100'ü oluşturmak için kullanılır.

https://cointelegraph.com/news/nasdaq-lists-ai-powered-crypto-index-for-top-100-coins
297  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: October 16, 2019, 06:13:20 AM
298  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: October 15, 2019, 08:50:45 AM
Blockchain Küresel Göç için Kutsal Kâse midir?Göç; genellikle yeni bir ülkede demokratik bir varoluşu sürdürmeyi ümit eden savaş, baskı ve ırkçılıktan kaçan vatandaşlar için son çaredir. Blockchain teknolojisi; göçmenler, teknoloji uzmanları, hükümetler, Sivil Toplum Kuruluşları (STK'lar) ve bu süreçteki diğer seçmenler için ortaya çıkan çeşitli zorlukların çözülmesine yardımcı olabilir. Bu makalede Blockchain'in göç sürecini daha adil ve ilgili tüm taraflar için daha şeffaf hale getirmesine yardımcı olabilecek bazı yöntemleri inceleyeceğiz. İlk önce ABD Başkanı Donald Trump'ın önerdiği yeni göç politikalarına değineceğiz, daha sonra Blockchain teknolojisinin yardımıyla göçün daha demokratik hale gelebileceği 4 ana yöntem üzerinde duracağız.

Son zamanlarda ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'deki mülteci yerleştirmesini azaltmak için yarattığı tartışmalı yürütme emrine karşı çıkan bir hareket başladı. Trump'ın önerisi, 2020 mali yılı içinde ABD'ye girmesine izin verilen mülteci sayısını 18 bine kadar azaltabilir. Geçen yıl Trump, ülkeye kabul edilen mültecilerin sayısını 30 binin altında bir rekor olarak belirledi. Bunların çoğu, başkanın Meksika ve Orta Amerika’daki çeşitli ülkelerden gelen mültecilere bakış açısından kaynaklanıyor. Trump yönetimi tarafından bu yaklaşım, dünyadaki birçok kişi için kabul edilebilir değildir ve #Blackout4Refugees küresel etiketini yaratan etkendi. ABD’ye mültecilerin kabulüne ilişkin ortalama yıllık kota 1980’den başlayarak her yıl 95 bini aştı.

Blockchain teknolojisinin benimsenmesi, dünyanın en büyük zorluklarının çoğunu çözmede kritik öneme sahiptir. Halka Açık Blockchainler’in gerçekten devrimci yapan birçok özellik aşağıda uluslararası ve tanınmış Blockchain uzmanı Andreas Antonopoulos tarafından belirtilmiştir. Andreas'ın eğitim materyallerinin çoğunda odaklandığı 5 ana Blockchain teknolojisi dayanağı vardır: 1.) Açık 2.) Genel/Halka Açık 3.) Sınırsız 4.) Nötr/Yansız 5.) Sansür Dirençli. Blockchain teknolojisini gerçek bir ezber bozucu yapan 6. kalite, değişmezliğidir. Aelf’in Blockchain ağının, küresel göç uygulamalarının daha verimli ve şeffaf bir şekilde ilerlemesini sağlayacak bazı nitelikleri vardır. Bunlar arasında birlikte çalışabilirlik, optimize edilmiş bir yönetim yapısı, uyarlanabilirlik ve hızlı, yüksek derecede ölçeklenebilir bir protokol vardır.

Blockchain teknolojisinin göçmenler, hükümetler ve göçmenleri ülkelerine kitlesel olarak kabul eden diğer ögeler için şeffaflığı artırmaya yardımcı olabileceği çeşitli yöntemler vardır:

1. Dijital Kimliklere ve Diğer Temel Belgelere Erişilebilirlik

Göçmenlerin başka bir ülkeye göç etmeyi kabul edilmeden önce Kimlik (ID) ve diğer önemli belgelerini 2 yıla kadar hükümetlere teslim etmeleri gerekmektedir. Bunun gibi durumlar genellikle aşırı derecede verimsiz hükümet uygulamalarının ve diğer faktörlerin bir sonucudur. Dijital bir kimliğe uygun erişime sahip olmak, başka bir ülkeye göç etmiş biri için de çok önemlidir. Bir kullanıcının Passport, Sürücü Belgesi veya Kimlik Numarasının dijital bir versiyonunu saklamak, bireyin kimliğini her zaman kanıtlayabileceği anlamına gelir. Bu, yetkililerin kişisel bilgileri aramalarını ve göç etme haklarını sürdüren bir kişinin güvenilirliğini kanıtlamalarını sağlar. Dijital kimlikler ayrıca her yıl çok sayıda mülteci alan ülkelere yardımcı olmaktadır. Bu, yeni ülkelerine geniş sağlık hizmetleri ve sabıka kaydı kontrolleri yoluyla bireyleri eleme imkânı veriyor. Bu sürecin, dünya çapındaki uluslardaki yerli vatandaşların güvenliğini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Daha fazla şeffaflık, hem göçmenler hem de onları kabul eden ülkeler için daha fazla sorumluluk anlamına gelir. Blockchain teknolojisi; Myanmar, İsrail veya Macaristan gibi belirli etnik azınlıklardan yararlanılan bölgelerde gücün kötüye kullanılmasının önlenmesine yardımcı olabilir. Örneğin bir kişinin kimliğini kanıtlama yeteneği, Rohingya Müslümanları için yaşam ile ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir. Blockchain teknolojisi; dünyamızdaki dijital kimliğin daha şeffaf, güvenli ve değişmez bir şekilde ilerlemesini sağlar.

2. Bir Butona Tıklayarak Değer Aktarımına Anında Erişilebilirlik Verilmesi

Dünya genelinde milyonlarca göçmen işçi düzenli olarak kendi ülkelerindeki ailelerine geri para gönderiyor, böylece hayatta kalabiliyorlar. Mobil Blockchain cüzdanlarını kullanmak, birçok bölgedeki kişilerin geleneksel banka hesaplarına erişmenin genellikle mümkün olmadığı finansmana erişmesini sağlar. ELF, Ethereum, Bitcoin veya diğer tür kripto paraların transferi; değerin bir alıcıdan diğerine anında aktarılmasını sağlar. Bankalar ve finansal kurumlar yüksek düzeyde ücretler alırlar ve işlemlerin tamamlanması günler alır. Bu, binlerce kilometre uzaklıkta aileleri için geçim kaynağı sağlayan göçmenler ve göçmen işçiler için sürdürülebilir değildir. Yeni mobil ödeme altyapısı; mobil Blockchain cüzdanına sahip kullanıcıların gıda, benzin ve hayatta kalabilmek için gereken çeşitli diğer temel malzemeleri ödemesini mümkün kılıyor.

3. Şeffaflığı Sağlamak İçin Mülteci Sorunlarına Yönelik Kitle Fonlamasının ve Bağışların Takibi

Blockchain teknolojisi; kitle fonlama işleminin güvenli, erişilebilir ve şeffaf olmasının yanı sıra genel olarak doğrulanabilir olmasını sağlar. Bu; para birimini oluşturmak, dağıtmak ve değiştirmek için bir platform olarak onu mükemmel yapar. Bu süreç, özellikle dünyanın her yerindeki vatandaşların, yeni ülkelerde yerleşen mültecilerin ve göçmenlerin refahına maddi olarak katkıda bulunmalarına yardımcı olmak için etkilidir. Bağışları ve kitle fonlama katkılarını daha güvenli ve dürüst bir şekilde takip edebilme yeteneği, hırsızlığı neredeyse imkânsız kılarken fonların maksimum etkisini de sağlar. İhtiyacı olanlara yardım etmek için bu modeli kullanan çeşitli Blockchain projeleri vardır. Blockchain teknolojisini kullanan kitle fonlaması platformlarının başarı oranları genellikle kullanmayanlardan daha yüksektir. Geleneksel işletme finansmanı genellikle elde etmek çok zordur, çünkü genellikle kendi kendini finanse etme, banka finansmanı veya risk sermayesi şirketleri tarafından gerçekleştirilir. Çoğu insan için kendi kendini fonlama son derece sınırlıdır, banka finansmanı ise güçlü gelir ve nakit akışı olan mevcut bir işi gerektirir. Girişim sermayesi, genellikle güçlü bir talebe sahip olan bir ürünü veya hizmeti ve piyasaya sürülmeye yakın bir işi gerektirir. Aelf'in Blockchain teknolojisi, ileriye dönük zor durumlarla karşı karşıya kalan göçmenler için kitle fonlaması sürecini geliştirmek için kullanılabilir.

4. Hükümetler ve Sivil Toplum Kuruluşları Tarafından Sahte/Hileli Göçmen Politikaları Olasılığını Azaltma

Göçmenler ve mülteciler, Blockchain teknolojisini yalnızca faydaları için kullanamazlar. Bu süreç; hükümetler, STK’lar ve diğer seçmenler tarafından haksız yere istismar edilen göçmen haklarının korunmasına yardımcı olur. Bu kuruluşlar, sıkı göç politikalarını dürüst ve güvenilir bir şekilde kullanarak sorumlu tutulmalıdır. Dünyadaki birçok ülkede, mültecilere ve göçmenlere yönelik şiddet içeren şiddetli suistimaller yaygın hale gelmiştir. Bu kesinlikle Macaristan'da açıkça görülüyor ve birçok durumda meydana geldi. Avrupa'nın önde gelen insan hakları ajansı, Avrupa Konseyi, kıtadaki vatandaşların haklarını korumaya çalışıyor. Mültecilere yardım etmeye çalışan sivil toplum kuruluşları taciz edildi ve sansürlendi. Ek olarak, Macaristan'da göçmenlerin haklarının korunmasına yardımcı olmak amacıyla mahkemeler Macar hükümeti tarafından büyük bir baskı altına alınmıştır.

Aelf'in birlikte çalışabilirlik yetenekleri (birden fazla Blockchain ile iletişim kurabilme), Chainlink'in oracle tabanlı teknolojisi ile birleştirildi (Chainlink’in merkezi olmayan Oracle ağı, tek bir başarısızlık noktasına açık olmayan akıllı sözleşmelere benzer şekilde oldukça sağlam bir güvenlik sağlar), verilerin herkes tarafından erişilebilen tek bir yerde bulunurken birden fazla taraf arasında paylaşılmasını sağlar. Doğru göç ve göç uygulamalarını belirlemek için önemli bilgiler güvenli ve doğrulanabilir bir şekilde bulunmalıdır. Aelf’in halka açık/özel Blockchain ekosistemi, ayrıca belirli verilerin potansiyel olarak kötü niyetli oyunculara karşı özel kalmasını sağlamanın yanı sıra önemli verilerin doğru taraflarca erişilebilir olmasını da sağlar.

Birçok yönden Aelf’in Blockchain projesine yaklaşımı, blok zincir teknolojisinin küresel olarak göç ve göç politikalarıyla ilgili sorunların çözümünde yardımcı olabileceği sorunların çoğunu yansıtmaktadır. Aelf’in güçlü yönetişim yapısı, Aelf Blockchain kullanıcılarına büyük bir şeffaflık hissi veriyor çünkü Aelf token sahipleri projenin ilerlemesine büyük katkıda bulunur. Bu; blockchain teknolojisinin, problemin göçmenlerinin, hükümetlerin ve STK'ların yüzeyine düzenli olarak çözülmesine yardımcı olarak dünyaya nasıl daha fazla şeffaflık sağladığına benzerdir. Aelf gibi çözümlerle, gün geçtikçe daha da belirginleşiyor ve dünyanın en büyük zorluklarının çoğunu çözmek için Blockchain teknolojisinden yararlanılabilir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/is-blockchain-the-holy-grail-for-global-immigration-77432927f8a2
299  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: October 11, 2019, 04:39:34 AM
✅ Zhuling Chen ve Aelf Singapur ekibi, Huawei Konferansına katılmak üzere davet edildi. Zhuling; Aelf Blockchain'in avantajları ve sürekli büyüyen, olası kullanım durumları ve Huawei ile olan partnerlik ile ilgili bir sunum yaptı.
300  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: October 08, 2019, 04:53:02 PM
Aelf Teknik Konuşmalar: Bağımlılık Enjeksiyonu Bölüm 4

Bağımlılık Enjeksiyonunun (Dependency Injection - DI) Üç BoyutuBu son bölümde, her biri tamamlayıcı olan bağımlılık enjeksiyon teknolojisinin üç boyutu hakkında kısaca konuşacağız.

1) Nesne kombinasyonu

Birleştirilmiş kök, bağımlılıkları yapılandırır.

2) Yaşam Döngüsü Yönetimi

Yalnızca kombinasyon kökünün bağımlılığı belirleyen yerleşim olduğunu söyledik. Aslında bağımlılığı ayarlarken bağımlılık enjeksiyonu, ayrıca her nesnenin yaşam döngüsünün yönetilmesini gerektirir.

DI uygulanırken, bağımlılıkların birleştirilmiş kök içerisinde ayarlandığını zaten biliyoruz. Ayrıca birleşik nesnenin nesnesine veya yöntemine kompozitör olarak başvurabiliriz. Birleştirici, düzeneğin dayandığı nesneyi ifade eden birleşik bir terimdir. Veya yöntem. Genel olarak bir DI kapsayıcısı, bir birleştiricidir.

Birleştiricinin varlığından dolayı nesne, bağımlılıklarının oluşturulmasını yönetmemeye mahkumdur. Bağımlılığın tahribi nedir? Bağımlılıklar zamanında tahrip edilmezse, bellek sızıntısı riski vardır.

.NET kullanan herkes GC'nin otomatik olarak kullanılmayacak nesneleri geri kazanacağını bilir ve IDisposable arayüzünü uygularsak, nesneleri kendimiz imha edebiliriz.

DI'de, bir nesnenin yaşam döngüsü bir birleştirici tarafından yönetilir. Birleştirici, bağımlı bir nesnenin diğer farklı nesnelerle paylaşılıp paylaşılmayacağına veya nesneyi ne zaman serbest bırakacağına karar verebilir: belirli bir tüketicinin kapsamı dışında mı yoksa tüm tüketicilerin rolü ötesinde mi bırakılacağına karar verebilir.

Nesne yaşam döngüsünün yönetimi, bağımlılık enjeksiyonunda en karmaşık problemlerden biri olmalıdır. Bağımlılık enjeksiyonunun uygulanmasını desteklemek için Uzantılar adlı Microsoft’un Repo’suna göz atalım. Bu proje, tüm nesnelerin “ServiceLifetime” da tanımlanan üç yaşam tarzına sahip olduğunu belirtir. Kelimenin kendisi yaşam tarzı ya da iş tarzı anlamına gelir ve bir yaşam döngüsü türüne çevrilmiş gibi görünmektedir. Bu üç yaşam döngüsü tipi, DI kapsayıcısı perspektifinde daha iyi anlaşılabilir, ancak DI kapsayıcısı kullanılmadığında nesne yaşam döngülerini yönetme önerisi de mevcuttur. Bu üç kategori hâlâ geçerlidir:

- Singleton. Aynı soyutlama örneği, başvuru boyunca her zaman paylaşılır.

- Kapsamlı. Belirli bir rol için bir singleton kullanmak, ancak farklı kapsamlar için farklı örnekler sağlar.

- Geçici. Her istek yeni bir örnek döndürür.

3) Intercept

Teoride, kod uygulaması SOLID ilkesine uygunsa, dekoratör modunda Cephe yönelimli programlama (Aspect-oriented programming  - AOP) uygulanabilir. Genel yaklaşım, önceki XXService için XXServiceDecorator adlı bir alt sınıf oluşturmak, XXService'e XXServiceDecorator'a bir yapıcı parametresi olarak enjekte etmek ve XXServiceDecorator'da genelde, doğrudan çağrı, koşullardan önce ve sonra intercept için XXService yöntemini yeniden uygulamaktır. Son olarak, birleştirilmiş kökte XXService yerine XXServiceDecorator değerini ayarlayın.

Not: AOP uygulamanın, Dinamik Interception (dinamik proxy de denir) ve Derleme Süresi Weaving (ayrıca IL Weaving olarak da bilinir) olmak üzere iki yolu vardır. Bu iki konu hakkında inceleme yapmayacağız.

# Demo

https://github.com/EanCuznaivy/DIDemo?source=post_page-----3015d4a5f7a1----------------------

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-tech-talks-dependency-injection-part-4-3015d4a5f7a1
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!