Bitcoin Forum
June 30, 2022, 07:35:14 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 23.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 »
1  Local / Konu Dışı / Re: Yabancı Dilden Korkmak on: April 29, 2022, 11:16:10 AM
Eğitim kökünden yanlış olunca korku da başa bela oluyor. Düşünsenenize, bir ailede yeni doğan çocuğa ilk ne öğretiliyor? Dilbilgisi mi öğretiliyor, Hayır. Ancak bizde ingilizceye hemen dilbilgisinden başlayıp çocukları bıktırıyoruz. Çoğu ingilizce hocasının inhilizce konuşamamasından olaya başlarsak öncelikle onlarda özgüven eksikliği var. Haliyle öğretmenler özgüvensiz olunca öğrenciler de konuda bahsedildiği gibi özjüvensiz oluyor. İngilizceden bizi okul soğutuyor, biz kendimiz soğumuyoruz
2  Local / Konu Dışı / Re: İçi boşaltılan kavramlar on: April 26, 2022, 01:34:24 PM
"Benim Kalbim temiz" Bu üç kelimeden aslında destan yazılır ve birinin sana, senin arkandan söylemesi gereken cümleyi içini boşaltarak kendinize söylüyorsunuz.

Benim kalbim temiz = Benim iyi bilinmeye ihtiyacım var
Benim kalbim temiz = Ben bir narsistim
Benim kalbim temiz = Küçük kusurları yok sayıyorum
Benim kalbim temiz = Büyük kusurlarımı herkesten iyi saklarım
Benim kalbim temiz = Ben sevimsiz bir yaratığım

Kalbi temiz olan birisinin bu cümleyi kurmaya ihtiyacı yoktur.
3  Local / Konu Dışı / Re: Twitter, Elon Musk’a satıldı on: April 26, 2022, 01:24:33 PM
Paranın gücü demek lazım buna. Adam resmen bana satmazsanız Twitter'ı batırırım dedi. Zaten planlı bir şekilde satın alma işlemi yapmış. Önce Twitter'da %15'lik bir hisse satın alıyor, sonra da o hisseyle Twitter'ı tehdit ediyor. Zekice. Yalnız şu adama bir türlü içim ısınmadı gitti. Mark Zükenberg buna göre daha düzgün duruyor.
4  Local / Konu Dışı / Re: 500 TL kağıt para basılması gerekliliği on: April 24, 2022, 02:05:19 PM
Bence mesele bu şekilde çözülmez. Kökten çözüm lazım. Parayı komple ortadan kaldırmak lazım. Dijitalleştirmek lazım. Böylece para çalınma riski azalır ve israftan kurtuluruz. Sonra da sonuna sıfır at, sonundan sıfır sil naparsanız yapın. Bence asıl sorun paramızın değerinin yeterince bilinememesi. Paramızın değeri bu kadar da düşük olmamalı.
5  Local / Konu Dışı / Re: Mülteci Politikamıza Genel Bakış. on: April 22, 2022, 11:18:35 PM
Gelin size bu göçmen sorunun mikro düzeyde anlatayım: Bir baba kendi evine çocuklarının yanına komşusunun sürekli dayak attığı ve o dayaktan kaçan genci alıyor. Bu genci evine alırken de evin hanımına ve kendi çocuklarına danışmıyor. Daha sonra da yine komşunun evinden dayak yediği için kaçan başka bir çocuk ise kimseye danışmadan o eve çörekleniyor. Baba bu iki çocuğa kendi evlatları gibi bakıyor, harçlık veriyor, iş buluyor, hatta nüfusuna alıyor. Namahrem ortamına iki genci de dahil ediyor. Huylarını bilmediği bu çocuklardan birisi gün geliyor evde televizyon izlerken bir koltuğa oturup bura benim koltuğum buradan beni kimse indiremez diyor. Bu ev benim gitmem, nasıl olsa ben de artık bu babanın evladıyım diyor. Mirasa ortak oluyor. Hatta bir de arada kendi evine gidip bayramlarda annesinin elini öpüp geri dönüyor.

Bu durumda evin öz çocuğu ve evin hanımı hangi psikoloji içinde olur?

İşte ülke olarak bunu hissediyoruz.

Diyorlar ki bu ülkede zaten Türkü, Kürdü, Lazı, Zazası vardı. Bir de Arabı, Pakistanlısı, Afganı olsa ne olur? İyi de biz Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkeziyle aynı evde bebeklikten büyüdük. Biz gözümüzü açtığımızda bu evde beraber doğduk. Yıllarca bu evin geçimi için beraber mücadele ettik. Neden bu kadar zorluk çekelim de evimizin düzenini bozalım. Tamam bir iki günlüğüne misafir ederiz ancak nüfusumuza neden alıyoruz?

Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum.
6  Local / Konu Dışı / Güncel evlenme ve ölme ücretleri on: April 21, 2022, 07:59:03 AM
Zina etmenin evlenmekten çok daha ucuz olduğu bir deviri yaşıyoruz. Evlilik masraflarını şöyle bir hesaplayım dedim, eksiğim varsa affola. Fazlasını siz yazarsınız.

Nişan, kına masrafı: 30.000
Düğün kıyafetleri, şekeri, mekanı, pastası böreği,yemeği: 150.000
Takılar: 150.000
Ev eşyaları: 100.000

TOPLAM: 430.000

Bu parayı genç bir kardeşimiz kaç ayda biriktirebilir. Hadi ailesi yardım etti diyelim 3 oğlu olan memur bir aile 3 oğlunu 1 milyon 300 bin lira bulup nasıl evlendirsin. Bundan dolayıdır ki evlilik yaşı giderek artıyor. Hatta şöyle söyleyim gençler borca girerek evleniyor ve en mutlu günlerinde borçlarla savaşıyor.

Peki bunun sorumlusu sadece ekonomik krizler mi?
Hayır. Asıl problem islamdan uzak bir şekilde evlenmek isteyen kızlar ve buna müsade eden aileler. Şimdi ben hiç bir erkeğin düğünüm şöyle şaşalı olsun, eşyalarım son model olsun, düğünümde millet üç gün üç gece eğlensin dediğini duymadım. Ancak kızların, diğer kızlara nispet için, evlendiği erkeğin başının etini yediğine çok şahit oldum. Yok düğünğm şu mekanda olsun, yok takılarım şöyle olsun, yok gelinliğim en güzeli olsun kiralık olmasın, yok eşyalarım en son model olsun. Haliyle ailesi de dur kızım napıyosun demediği için evlilik borçla başlıyor.

Ha bir de Eskiden düğün sadece erkek evinde yapılırdı şimdi bir de kızlar için düğün yapar olduk. Tabi kız tarafı altın toplama derdinde olsa da bu düğün bazı ailelere zarardan başka birşey değil.

Düğünlerin de bir standardı yok malesef. Düğünde borçlardan ve masraftan kurtulmak için Ya evleneceğin kız çok kanaatkar olacak ya evlenmeyeceksin veya kızı kandırıp kaçıracaksın. Başka yolu yok.

Yeni evlenen bir arkadaşım da tam böyle yapmıştı yani kızı kaçırmıştı. Maddi durumu çok kötüydü. Evlendiklerinde 1 yıl geçtikten sonra evlerine gittim, salonda 1 kanepe, yerde halı yok, dört sandelye ve 1 masa vardı. Diğer odalarımızda da birşey yok diyordu. Aslında evlilikte borçtansa bu şekilde yaşamak en güzeli. Eşyalara bakacağına eşine bakarsın evde. Tv izleyeceğine eşinle sohbet edersin.
------

Şimdi gelelim ölüm ve defin olayına. Bizzat gördüğüm için anlatıyorum. Arkadaşımın babası vefat etti. Arkadaşımın da maddi durumu iyi değildi. Bakın şimdi nelere para verdiğine

- Sela okutma parası 300
- Kefen ve tahta parası 500
- Cenazede su ısıtana para 300
- cenaze yıkayana para 300
- mezar eşme parası (Allahtan mezar yeri ücretsiz) 1000
- ilk Cuma yemeği parası, halka adetten 5000
- misafir ağırlama 1000
-  mevlüt okutma (Hocalara para ve şeker parası) 2000
Daha çok varda yazmaktan canım sıkıldı Smiley

Anlayacağınız evlensen bir dert, ölsen bir dert...


7  Local / Konu Dışı / Re: Cenaze evinde hizmet bekleme saçmalığı on: April 21, 2022, 07:24:35 AM
Bizim memlekette yemek yapılır ancak o da cenaze sahipleri yesin diye yapılır. Çünkü uzaktan gelen ve belkide tam yemekteyken ölüm haberini alan insanları aç bırakmamak için. Bu arada o görevi de Belediyemiz üstlendi. İnsanları bu dertten kurtardı. Ha bu arada eve taziye için gelenlere birşeyler ikram etmem. Eğer beni kınıyorlarsa da kendi kalplerinin karalığını düşünsünler.
8  Local / Konu Dışı / Re: GSM şirketinin kurnazlığı on: April 21, 2022, 07:14:04 AM

Hadi biz dikkat edebiliriz ama yaşlı kişiler zor dikkat eder.


Aynen de dediğiniz gibi babam üye oldu ve faturasının üç katı fatura geldi. Ben bu Gsm operatörlerinin yöneticilerinin ahlaklı olduklarını düşünmüyorum. Mesela benim hattımda 8gb internet ve konuşma sürelerim vardı ve faturalı tarifeye geçiş yaptım. O miktarı sildiler. Sonuçta ben onu para vererek almıştım. Geçiş için aradıklarında da bunu bana söylemediler. Btk ya başvurdum adamlar haklı çıktı. Bana da Tüketici hakem heyetine başvur dediler. 8 gb için başvurmadım. Şikayetvar sitesine başvursam btk'dan daha etkili olurdu.

Size bir kurnazlık da ben anlatayım. Minimum 35'lira yüklüyorsun. Paketin 35 lira oluyor. Bir bakmışsın vergi kesmişler ve sana bir 35 lira daha girmiş. Bence BTK halkına sahip çıkmıyor. Kardeşim diyeceksin ki 1 lira bile yüklenebilir. Masrafı varsa yine alsın ama nedir 35, 40 lira dayatması. İnanın çok büyük karlar dönüyor. Paraları hamuduyla götürüyorlar ve bizler mecburen ödüyoruz
9  Local / Konu Dışı / Re: Starbucks on: April 21, 2022, 06:59:59 AM
Ben orada insanların kahve için para ödediklerini düşünmüyorum. Orada marka için para ödeniyor. Hani dalga geçtiğimiz Bahar Candan diye bir kız var. Onun bir çümlesi çok hoşuma gitmişti. Diyor ki: İnsanlar aslında lüks lokantalarda yemek yerken o yemekleri satın almıyor, orada bulunan, kendileri gibi zengin olan insanlarla aynı ortamda bulunmayı satın alıyor. Starbucks'ta da durum aynı. İnsanlar isim hakkı için veya kendileri gibi takıntılı insanlarla bir arada olmak için o kadar para ödüyor. Orada satılan kahvelerin fiyatını düşürün ve herkes gidebilsin, emin olun kimse tercih etmez.
10  Local / Konu Dışı / Re: Pençe-Kilit Operasyonu on: April 21, 2022, 06:50:39 AM
Hayret ettim doğrusu. Daha önceki operasyonlarda günler öncesi operasyona çıkıyoruz diye ilan verilirdi. Bu operasyonun reklamından önce ilk defa başladığını duydum. Hayret yani. Dış politika ve terörde sanırım akıl verenler değişmiş. Rusya Ukrayna savaşında tarafsız olmamız gibi bu operasyonun da gizli yapılması şaşırttı beni. Bizim zaten dış politika ve terörde yanlışlarımız bunlardı. Allah ordumuzu muvaffak etsin. Elvibetteki şehit vereceğiz ancak terörisler için çok zor günler olduğuna artık eminim. Darısı Kandil operasyonlarına diyelim.

Ha şunu da söylemeden geçemeyeceğim. HDP eş başkan müsvettesi yine bu operasyonu kınamış. Sanırım onun da hapsi boylama zamanı geldi.
11  Local / Konu Dışı / Re: Öpüşmek on: April 02, 2022, 01:29:51 AM

Size dokunmayan, sesi ya da kokusu gelmeyen bir eylem. Tek yapmanız gereken bakmamak. Sadece ufak öpüşme değil hayvan gibi yiyişme bile olabilir, bakmayın kardeşim. Ben yaptığım için demiyorum, muhtemelen en son 10 sene önce falan yapmışımdır. Bundan rahatsız olan kişiler genellikle gençliklerini yaşayamamış, kompleksli ve kıskanç insanlar oluyor. Başka insanlar mutlu olmasın istiyorlar.

Aynı durum bence alkolde de var. Sokakta vs içilmesinin kimseye zararı yok. İçen kişi salak eylemlerde bulunuyorsa bu o kişinin salaklığıdır, alkolle ilgisi yok. Alkolsüz de sokakta hayvanlık yapan binlerce insan dolu. Sadece önünde bira şişesi olunca mı sorun oluyor. Aynı şeyi metroda küfür eden futbol taraftarları ya da salak sapalak bağırarak dini vaaz verenler de yapmış oluyor. Bugünlerde böyle şeyler var mı bilmiyorum, bundan 10-12 sene önce öğrenciler gençler Galata kulesinin altında marketten aldıkları biraları içiyordu, kimseye de zarar yoktu. Bunu yasaklayınca ne oluyor? Toplum mu düzeldi? Çalıyor ama çalışıyor diyen insanların öpüşmeye içmeye karşı olduğu bir ülkeden bir s.kim olmaz. Kimse bizim toplumsal yapımız böyle falan demesin, sokağın ortasında içip sıçıp sevişmenin serbest olduğu toplumlar genel olarak bizden fersah fersah önde. Adamlar bir öğle yemeğini bütçeden karşılasa olay oluyor bizde Kırşehir müftüsü Mercedes'e biniyor, bakanlık memurları kamu bütçesinden yurtdışına tatile gidiyor kimsenin umrunda olmuyor. Daha biz öpüşmekten konuşalım, hiçbir cacık olmaz bu 'Anadolu İrfanı' toplumundan.


Toplumda yiyip içip sıçan kişilerin bizden fersah fersah önde olduğunu düşünüyorsan ve bunun yiyip içip sıçmalarından kaynaklı olduğunu düşünüyorsan sana şunu derim: "Harezmi yiyip içip sıçmadı, Biruni, El Cezeri, Farabi, İbni Sina yiyip içip sıçmadı. Albert Einstein sokak ortasında öpüşüp sevişmedi. Edison gece rahat seks yapsın millet diye lambayı bulmadı. Grahambel midir nedir 0900'lü hatlarda millet seks yapsın diye telefonu icat etmedi." Bu toplumda kimse senin öpüşmeni sevişmeni hatta sokak ortasında seks yapmanı görmemek için başı önde eğik gezmek zorunda değil. Benim çevreye bakma özgürlüğümü kimse kısıtlayamaz. Gidin seksinizi yatakta evinizde yapın. Gidin iki dakika üşenmeden yürüyün evinizde içip sıçın, sonra içip sıçıp ortalığı kokutuyorsunuz. Salonun ortasına çoraplarınızı atıp ailenizi rahatsız etmek gibi düşünün bunu! Özgürlük her insanın rahat yaşayacağı ortamı oluşturmaktır. Gavur memleketinde özgürlük belki sokakta rahat öpüşmekse çoğunluğunun müslüman olduğu ülkede özgürlük sokakta öpüşen sevişen görmeden rahat yürümektir. O tür özgürlük istiyorsanız Yallah Ermenistan'a Yallah Yunanistana, İsraile... Fatih'in İstanbul'u Fethettiği zamanlar da Avrupa'da senin dediğin özgürlükten vardı ve içip sıçanlar içip sıçmayan Osmanlıdan fersah fersah geriydiler. Sizin kız çocuklarınız başka erkeklerle öpüşüp sevilebilir, içip sıçabilir ama ben çocuğumun o pislikleri görmesini istemem." Diyeceklerim bu kadar.
12  Local / Konu Dışı / Re: Öpüşmek on: April 02, 2022, 01:02:55 AM
Toplumda topluma ait değerler ve mahremiyet vardır. Mesela aile ortamında çocukların yanında kucak kucağa oturan öpüşüp sevişen çift göremezsiniz. Hatta karı koca olan çiftler metrobüste, sokakta, otobüste öpüşmezler. Eğer bir çift göz önünde öpüşüyorsa onlar sevgilidir. Ben ortalıkta öpüşen çiftleri geleceğe dönük plan yapmayan çiftler olarak görüyorum. Nişanlı bir erkek nişanlısını metrobüste kucağına alıp neden başka erkeklerin iştaha gelmesini sağlasın ki? Eğer biş kişi özelde yapması gereken sevgi gösterisini toplum önünde yapıyorsa ya geleceğe dönük bir planı yoktur veya arsızdır. Empati kurmak gerekirse hiç bir kimse annesinin ve babasının sokakta öpüşmesinden hoşnut değildir. Velev ki hoşnut o zaman psikolojik tedavi olması gerekir. Öpüşmek, sevişmek ve cinsel birliktelik şeklinde sıralarsak bunların birini neden toplumda yapmamamız gerektiğini açıklayın diğerlerini de aynı nedenden dolayı yapmamamız gerektiğini anlarsınız. Bir de kim demiş ki öpüşmek sevgi gösterisidir diye... Öpüşmek düpedüz cinselliktir. Eğer öpüşünce cinselliği uyanmayan varsa daha önce yediği hurmalardan kaynaklıdır ve yine tedavi olmalıdır.

Demem o ki toplumun değer yargıları vardır. Herkes buna uymalıdır. Gerçi bazı erkekler ve kadınlar sağolsun artık o kadar rahatlar ki evli de olsa farketmiyor. Bekar gibi konuşup bekar gibi davranıyorlar. Evlilik kurumunda birbirlerine saygıları kalmamış. Artık öyle bir hale gelinmiş ki erkek kadına kadın da erkeğe ses çıkaramıyor. Ee doğal olarak onların yetişuirdiği çocuklar da sokakta öpüşüp sevişiyor. Tabi biri uyarınca da kıtameti koparıyorlar. Biz de toplum olarak uyaran kişiye, "Alkah bilir onun çocuğu nasıl, Kendi ne haltlar yiyordur" gibi laflar sarfediyoruz.

Toplum olarak o kadar çöküğüz ki konserlerde abartmayın, transparan hiymeyin diyen bir şarkıcıya inat başka bir şarkıcı müsvettesi konserde erkeklerin kucağına oturuyor. Diğer kişilerde o kadına destek çıkıyor. Hatta uyaran kişinin ne nasussuzluğu kalıyor ne de insanlığı.

Son olarak şunu söyleyim fıs fıs İsmail 2+2 dörttür dedi diye 2+2 altı olmaz.
13  Local / Konu Dışı / Re: Oy kullanmayan vatandaşlar nasıl bir ceza almalı? on: April 02, 2022, 12:34:15 AM
Bence ceza almalarına gerek yok. Milletin getirdiği iktidar zaten onlara daha büyük ceza oluyor.
14  Local / Konu Dışı / Asgari ücrete yapılacak zamlar çözüm mü? on: March 22, 2022, 03:28:14 PM
Asgari ücrete ikinci zam söylentileri var. Bunun da 800 lira ile 1000 lira arasında olacağı söyleniyor. Prof. Dr. Özgür Demirtaş da bugün asgari ücrete zam konusunu dile getirdi. Ancak çok güzel bir tespiti var. Bu tespitinde diyor ki zam gelecek ama alım gücü daha da düşecek. Dikkat edilecek olursa asgari ücrek 4250 lira olduktan hemen sonra zam yağmuru başlamıştı. Eğer asgari ücrete ikinci bir zam yapılırsa tekrar zam yağmuru başlar. Üreticilerün gözü doymuyor. Milletin cebine göz dikmiş durumdalar. Dolar arttı zamlar yağdı, dolar düştü zamlar budaklı biçimde kıçımızda kaldı. Giren ne hikmetse çıkmıyor. Burada görülüyor ki millet olarak fırsatçıyız. Fırsatını bulunca uygun fiyata ahlakımızı bile satarız. Bence asgari ücrete zam vermesinler, denetlemeleri adam gibi yapsınlar...
15  Economy / Services / Re: (OPEN) Bybit Signature Campaign on: March 04, 2022, 01:34:44 PM
Username : Foursquare
Profile Link : https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=3380439
Forum Rank :Member
Starting Post Count :  84
BTC addy : 121nzA2osfNi5A7Lz9QocLoK8Zua7XTV4z
16  Local / Konu Dışı / Re: Teknolojinin ilerleme hızının yavaşlaması on: February 22, 2022, 05:58:17 AM
Devre sistemleri, kondansatörler vs icat edildi buna bağlı olarak bilgisayarlar, televizyonlar, radyolar, teyipler icat edildi. Bilgisayarın bulunması zaten teknolojiye büyük bir hız vermişti. Bilgisayarla bağlantılı olarak bir sürü şey icat edildi. Yani teknolojinin hızı icat edilen şeyin neleri etkilediğine bağlı. Örneğin uçan arabanın icat edilmesi çok şeyi değiştirmeyecektir. Çok şeyi değiştirecek yeni bir şeyin icat edilmesi gerekir. Bunu yeniden ortaya konmadıktan sonra teknoloji hızı yine aynı yavaşlıkta kalacaktır. Ancak şu var ki son denenen şey yapay zeka. Yapay zekanın da ben şu an hakkıyla yapıldığınımdüşünmüyorum eğer yapay zeka gelişirse teknoloji son derece hızlanacak, belkide tarijihin gördüğü en hızlı teknolojik gelişmeleri yaşayacağız. Demem o ki şu anki yapay zeka i, yapay zeka değil
17  Local / Konu Dışı / Re: Yabancı Dizi Önerileri on: February 11, 2022, 09:33:18 PM
Braking bad e başlamıştım 2.sezonda bıraktım adam ne güzel Med yapıyordu.
İzleyip bitirdiğim prison break . Tek geçerim kendisini.
Son sezonu beklediğim game of thrones zaten bir baş yapıt.

Breaking Bad ve Game of Thrones dizilerini şöyle özetleyeyim hocam size. Game of Thrones'i sondan Başa doğru izlerseniz ilk iki sezonda bırakırsınız, Breaking Badi ise ilk iki sezon izlerseniz bırakırsınız. Game of Thrones giderek seviyeyi düşüren bir dizi ancak Breaking Bad giderek yükselen bir dizi. Mutlaka iki sezondan sonrasını izleyin hak vereceksiniz. Boşuna İmdb puanı en yüksek olan dizi değil yani
18  Local / Konu Dışı / Re: Cumhurbaşkanımız covid oldu on: February 08, 2022, 12:54:57 PM
Öncelikle Eşine ve kendisine Geçmiş olsun. Bu aralar sosyal medyada üzülenleri gördüğüm gibi sevinen insanları da görüyorum. İnsanların sağlığının bozulması eğer birilerini sevindiriyorsa sevinen kişilerde karakter eksikliği vardır. Bizler elinden silahı düşen düşmana bile silahını verip savaşacak kadar dürüst bir milletiz. Bırakın düşmanı, kendi ülkesindeki liderin hastalanmasına sevinecek kadar karaktersizler bu ülkede. İsterse beni ülkede sürüm sürüm süründüren birisi olsun yine de sağlığının bozulmasına sevinecek kadar düşmem. Sevmemek ayrı.

Adamın birisi gitmiş bu ülkenin parasından burs almış ve bu ülkenin Cumhurbaşkanına ölsün helva dağıtacağım diyebiliyor. Bence bu çok yanlış.
19  Local / Konu Dışı / Re: Türkiye Nüfusu 1 milyon 65 bin kişi arttı (Yabancı artışı 450 bin) on: February 06, 2022, 03:59:45 PM
"Türkiye'nin nüfusu geçen yıl 2020'ye göre 1 milyon 65 bin 911 kişi artarak 84 milyon 680 bin 273 kişiye ulaştı.

Türkiye'de ikamet eden yabancı nüfus bir önceki yıla göre 458 bin 626 kişi artarak 1 milyon 792 bin 36 kişi oldu. Bu nüfusun yüzde 49,7'sini erkekler, yüzde 50,3'ünü kadınlar oluşturdu."

Ayrıca "Ülkesine geri dönen Suriyeli sayısı: 484 bin 400, bugün itibariyle ülkemizde kayıt altına alınan Suriyeli sayısı: 3 milyon 739 bin 859 kişidir."

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/turkiye/turkiyenin-nufusu-aciklandi,Hy1xiJLBckm1nfuwN9GBrw


Suriyeli sayısı 3 milyon 739 bin kişiyse Yabancı nüfus sayısı 1 milyon 792 bin kişi nasıl oluyor açıklar mısınız. Bir yanlış yok mu burada. Veya Suriyeliler artık yabancıdan sayılmıyor mu?
20  Local / Konu Dışı / Re: Masa İşgal Süresi on: February 06, 2022, 01:34:05 PM
Adamın 10 masası var ve 5 garson çalıştırıyor. Bunlara maaş veriyor. Elektrik, su, malzeme parası vs derken adam zaten bir sürü masraf ediyor. Sen de gidiyorsun hiçbirşey sipariş etmeden 2 saat masayı işgal ediyorsun. Kardeşim tabii ki ayıp yani. Eskiden olsa bu restoran böyle bir şey yapmazdı ancak şu an ekonomi çok kötü. Müşteri dönmesi lazım. Masaları işgal etmeye gerek yok.  Bence restoranın karar alması lazım değil, müşterinin daha duyarlı olması lazım. Baktı ki masalar dolu ve işi bitmiş, kalksın çayını da başka yerde içsin veya başka yerlerde muhabbetini etsin. Bu arada asgari tüketim 30 liradır yazısını ise yanlış buldum.
Pages: [1] 2 3 4 5 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!