Bitcoin Forum
December 09, 2023, 04:18:30 AM *
News: Mixers will no longer be allowed after Jan 1
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 54 »
1  Local / Konu Dışı / Re: Uyuyan hesapların birden uyanması on: October 17, 2019, 09:23:21 AM
Olaya farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum. Zamanında açılmış hesaplar falanlar filanlar tabii ki de karlı bir imza olursa uyanacak bu olağan birşey. Madem bu kadar hesap uyandı bu hesapların hepsi sMerit vardır diye düşünüyorum.

Çok önemli bir noktaya değindin.

İmzacı da imzacı! Forumda bazı karakterler var imzacılara takmış. Sanırsın kendisi aristokrates!
mk. herkes girip bir şeyler öğrenmek ve bir şeyler kazanmanın derdinde zaten. Forumda yazan yokken şikayet edenler şimdi yazanlar var diye kendince avcılığa soyunuyor, pipo tüttürüp burun kıvırıyor karşısındakine.

Kendisi imza kovalayıp, diğer imzacılara söz söyleyenlere, laf atanlara, ima yapanlara tek bir merit vermeyin. Böyle forumun bekçiliğine soyunan tipleri direk kara listenize alın. İşi gücü bırakıp forumda insan avına çıkanlara, adam karalayanlara itibar kazandırmayın.

Yararlı, ilgili yorumlar yazmaya devam edin. İmza taşımak ayıp değil. Bir şeyi tartışacaklarsa yazdıklarınızı tartışsınlar. Herkes kendi işine baksın.
2  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Facebook’un Libra’sını Terk Eden Devlerin Ayrılış Sebebi on: October 14, 2019, 04:22:35 PM
O görseli genişletip büyütmek lazım çünkü birlikten ayrılan yeni firmaların haberi sürekli gelmeye devam ediyor. Az önce bir telegram kanalında görüdüm bilgiye göre büyük bir booking(seyehat) holdingi de libra birliğinden ayrılma kararı almış.

http://prntscr.com/pj5ndv

Online seyahat şirketi Booking Holdings, Facebook'un Terazi projesini bırakan en son şirket oldu. Booking Holdings, Booking.com, Priceline ve Kayak.com'un ana şirketi.
3  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: G7’den Kritik “Stablecoin” Uyarısı on: October 14, 2019, 03:00:47 PM
Quote
G7 ayrıca, hızlıca ölçeklendirme potansiyeline sahip küresel stablecoinlerin, kullanıcılar fiat paraya olan güvenini kaybederse rekabeti boğabileceğini ve finansal istikrarı tehdit edebileceğini belirtiyor.

Bu oluşan riskin birinci sorumlusu olan Binance borsasıdır. Son 1 yılda oluşturdukları stabil coin sayısına bakar mısınız! Bütün bunların arkasında ne kadarlık bir likit desteği olduğunu bile bilmiyoruz. Oysa stabil coinlerin sürekli olarak denetlenebilir ve şeffaf olması gerekiyor. Ben yaptım oldu diyerek busd usdb tusd usdetrue falan filan alfabetik gitmenin anlamı nedir?

G7'nin bu uyarıları umarım birilerinin kulağına küpe olurda artık bu stabil coin modası artık son bulur.
4  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Kaç kişi sizin sayeniz'de bitcoin satın aldı? on: October 14, 2019, 01:26:34 PM
Ankette 0 seçeneğini seçtim. Doğrusu bu şekilde kafam rahat. Kimseye bu kripto paraları anlatarak dırdırlarını çekmedim sonradan. Hem ciddi bir mes'uliyet hemde getirisi olmayacak bir şey. İnsanlar kazansa yüzüne bakmazlar dönüp de teşekkür mü edecekler. İnsanlar kaybetse başına tünerler sürekli baskı sürekli küfür yersin olacağı bu. Sonuçta aşırı riskli bir piyasa kimsenin başını yakmaya ne gerek var. Herkes bir şekilde kendi yağında kavruluyor zaten.
5  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Altcoin Önemli Güncellemer [Fiyata Etki Edebilecek Gelişmeler] on: October 14, 2019, 12:20:48 PM
Pek mümkün değil bence. CZ ve DGB arasında bir dönem epey atışma oldu. Aslında sonradan karşılıklı bir yumuşamada oldu ama ilerleme yaşanamadı.

Yaklaşık 1 yıl kadar önce Binance bir açıklama yaparak, listeleme ücreti olarak aldığı tüm paraları hayır kurumlarına bağışlayacaklarını açıkladı. Bunun üzerine DGB CEO'su çıldırıp twitter'da bombaladı Binance ve kararlarını. 2017 sonlarında tüm listeleme aşamalarını geçmelerine rağmen yüklü listeleme parası istemelerinin önlerini tıkadığını açıkladı. Zaten trade'dan de kazanacak olan Binance'ın bu tutumu adamı rahatsız etti. Üstelik dönemin en ciddi potansiyellerinden biriydi DGB. Hatta bir süre sonra kendisine Binance DGB listelemesi konusunda ne diyorsunuz diye soranlara, önce Binance tüm DGB topluluğun özür dilemeli falan deyip listeleme ihtimalini füzeyle aya yolladı  Grin

Bu bolluk içerisinde Binance kolay kolay listelemez bence DGB'yi.

Çok iyi bir özet geçmişsiniz DGB'nin makus talihini. DGB ile aralarında bir şeyler olduğunu bende duymuştum ama işin geçmişini derinlemesine bilmiyordum. Adamlar DOGE'yi bile listeledi herhalde binance'ın listeleyemeyeceği hiç bir şey kalmamıştır artık diye düşünüyordum. DOGE'den de aldılar mı mesela bu listeleme ücretini.

Listeleme ücreti muhabbeti gerçekten saçma. Sonuçta bir yerden sonra projelerdeki ekiplerde coin'lerin sadece birer hizmetkarı, emektarı oluyor. Topluluktan oluşuyor coinler. Ekiplerden niye para istiyorsun?
6  Local / Bitcoin Haberleri / Re: Kongre’ye şimdi de Zuckerberg gidiyor on: October 12, 2019, 02:21:01 PM
Sebep olduğu skandalın cezasını çekiyor işte Zuckerberg. Libra'dan da çok bir beklentim kalmadı açıkçası. Birer birer destekçilerini kaybetmeye devam ediyorlar. Libra için çalışanlarını bile kaybetmeye başladılar. Libra'nın geleceği pek de parlak görünmüyor daha şimdiden.

Bigi (veri) dünyanın en büyük hazinesidir. Adam dünyanın en büyük hazinesi üzerinde yatıyor. Bu adamı öyle kolayca hapse atmazlar, anca bir iki şaplak vurup yüzünü kızartırlar işte böyle. Çünkü bu adamın elinde ne bilgiler vardır biliyor musunuz!

Dünyanın bütün devlet yöneticilerinin whatsapp konuşmaları, guruplarda paylaşılanlar, kızların sevgililerine gönderdikleri çıplak fotoğraflar videolar Cheesy Ehehe pardon fazla oldu sonuncusu. Adam internette "God" gibi.
7  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Emin Gün Sirer, Athereum’u duyurdu on: October 11, 2019, 06:41:05 PM
@bobita gelmeden yazayım "Türk bilgisayar bilimci..." Grin Grin

Quote
ETH sahipleri, cüzdanlarında tuttukları ETH miktarına eşit ATH alabilecekler.
şu konuyu biraz açarsak aslında iyi olur. her ne kadar shitcoin sevicisi olsa da Emin Hoca'yı yakından takip etmek gerekiyor. seviyorum kendisini.

Bunun anlamı ETH hard forku yapacak ve o işlem bloğuna kadar gelindiğinde tüm eth sahipleri, eşit miktarda athbok'una sahip olacaklar. Yani bu aslında yeni bir coin, orijinal bir yazılım filan değil. Eth'nin sarısı olacak.

Daha önce bitcoin forkunda 1:1 oranında btg verildiği gibi yani hocam.

Emin hoca iyidir güzeldir hoştur amma piyasanan hype toplayacak kadar daş.lımıdır bilmiyorm.
8  Local / Konu Dışı / Re: Netflix Dizi/Film Takibi, Eleştiri, Öneri ve Tartışma Alanı on: October 11, 2019, 06:17:54 PM
Ben Lucifer adlı diziyi tavsiye ederim.

Lucifer çok garip bir dizi değil mi bir ben mi garipsiyorum arkadaş. Bu amerikan dizilerinde melekler, şeytanlar ne kadar abuk subuk rollere bürünüyorlar. Sırf ilginç olmak için nerdeyse tanrı ile bile alay ediyorlar. Yani dinleri bu kadar aşağılamaları çok garip geliyor bana.

Merakımdan biraz izledim de şeytana aşık Havva bile var Cheesy

Şeytan cehennemden sıkılmış dünyaya gelmiş günah işliyor keyfince. Birde alkolik olmuş
9  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Coinmarketcap'in delist operasyonu yapması gerek on: October 11, 2019, 05:26:34 PM
Bir yandan cmcye de hak veriyorum bunların hepsini araştırmak çok büyük ve maliyetli bir iş aslında. Sadece donationlarla dönen bir platform için ( işin arka yüzü kesin vardır da olmadığını varsayıyorum). Wash trade yapan exchangeleri izlemek gerekiyor, ilk 10dakiler falan zaten çok sırıtıyor da diğerlerini bulmak kolay değil malesef
Gerçekten el atılması gereken konu exchangeler gibi gözüküyor. Ranking sıralaması tam bir keşmekeş. Binance bazen sıralamaya bile giremiyor. Huobiyi göremiyoruz bile, kyber bitfinex gibi borsalar deli gibi volume up yapıyorlar. Huobi sıralamada olmuyor. Şaka gibi bir sistem güvenilir kaynak eksikliği çok fazla

Zaten Coin market cap'ı aldatan da bizleri manüpüle eden de o sahte hacimli borsalar. Geçen bir coin inceliyordum baktım baya on milyonlarca dolar hacmi var. Sonra bi listelendiği marketlere bakayım dedim. Neredeyse %100 hacmi tek bir borsadan alıyor. O borsada pek tanınmamış ismi garip bir borsa.

CMC böylesine aldatıcı borsaları neden kaale alıyor ve oralardan veri çekip karşımıza çıkartıyor bilmiyorum. Bu şekilde kendi kalitelerini ve güvenirliklerini düşürüyorlar.
10  Local / Konu Dışı / Re: BTC Ödemeli Bounty'lere İlişkin Fikirler on: October 11, 2019, 04:33:51 PM
Muhtemelen zaten artık icoların değil kullanılmaya hazır servislerin bounysi olucak yani şu an hepimizin imzasında olan cryptotalk gibi. Dünya da değişiyor herkes dijitalden para kazanmaya çalışıyor. Servis sağlayıcıları da artık bunu anladı ve gelirlerini paylaşıyorlar. Bu ilerleyen zamanlarda belki de bir mesleğe dönüşecek

Gelir paylaşım modelleri dünyada hızla yaygınlık kazanıyor. Rekabet için artık her firmanın bu sisteme geçiş yapması gerekiyor. Kullanıcılarda bu tarz sistemleri seviyor ve benimsiyorlar. Sonuçta onların da işine geliyor. Bu gelir paylaşım modeli forumlarda, mobil oyunlarda hatta web reklamcılığında ve video izlenmelerinde bile uygulanıyor.

Büyük firmalar henüz bunu görmezden geliyorlar. Çünkü öyle bir sisteme geçerlerse karlarını büyük oranda kaybedecekler, paylaşacaklar.
11  Local / Konu Dışı / Re: Çin’in kripto para zenginleri belirlendi: Binance CEO’su tam 35 basamak atladı on: October 11, 2019, 03:46:56 PM
Öte yandan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, Çin’in en zengin 195. ismi. Zhao, bir önceki raporda 230. sırada yer alıyordu ve geçen seneye göre 35 basamak kadar yükselen tek isim. OKEx’in kurucusu Star Xu, 398. olurken Huobi’den Leon Li 530’uncu.

Dünyanın en zengini adamları CZ gibi, Vitalik gibi adamlar olsun canımı yesinler. Yeter artık kodaman ensesi kalınların dünyayı sömürdüğü. Biraz da bizim oğlanlar yesin Smiley

Şaka bir yana, CZ hakkatende twitterda çok zaman harcıyor. Nerdeyse Melih Gökçekin başkan olduğu zamanlardaki kadar yüksek performası var. Bir ara takip edeyim dedim ama yetişemedim, twitter alarmı kurdum ama onda da telefon susmadı. Herhalde bu zırto hiç uyumuyor.
12  Local / Ekonomi / Re: Trump Türk ekonomisini yok edeceğini söyledi on: October 11, 2019, 03:15:18 PM
ABD tüm dış politikalarında gelecek yüzyılı düşünerek tasarlar. Bunun çok örneği var. Karşılıklı olarakda Rusya ve ABD bu oyunları çok iyi oynarlar. Soğuk savaş dönemlerini önceden öngörerek birbirlerine yolladıkları ajanların hikayeleri her yerde. Rusya ayağını anlatan Red Sparrow'u izlemişsinizdir. Bu ülkeler ekonomik refahlarını belli bir düzeye çektikleri için bu tarz konulara güzel kafa yoruyorlar

Amerikanın çok uzun yıllar süren gizli devlet planları yürüttüğüne bende katılıyorum. Bunları yaparken yalnız yaptığını da düşünmüyorum. Amerikada da bir yahudi lobisi devletin önemli yerlerini ele geçirmiş ve kendi istekleri, emelleri yönünde planlar yürüttükleri açık. İşin temelinde hep israil var çünkü adamlar o devleti kurarken de uzun yıllar süren gizli planlar sonucunda kurdular.

Bu tarz anlatımlar artık bize sıradan banal gibi gelebilir. Ama hiç bir zaman gerçekliğini yitirmedi.
13  Local / Bitcoin Haberleri / Re: Kripto para borsası Binance, P2P işlemlerine de el atıyor on: October 11, 2019, 02:57:36 PM
Bu arada P2P ne oluyor tam olarak Person To Person demek biliyorum. Eşten eşe ticaret. Ama zaten DEX'te yapılan şey bu değil mi? Kast edilen şeyin ne olduğunu ben anlayamadım tam olarak. Acaba lokal bitcoin gibi bir sitemi açıyorlar.
P2P peer to peer demek hocam. Ama bu tam anlamıyla dexte uygulanan şey değil. DEX yine de bir borsadır peer to peer al gülüm ver gülümdür. Kuyumcudan küçük altın almak gibi düşünün. Ben binanceın bu işe de girmesine hiç şaşırmadım gerçekten bi burası kalmıştı. Fiat borsalarını da tek tek açıyor. Piyasaya tamamen hakim olmak istiyor ve oluyor da. ICOları bitirdi DEXleri bitirdi daha neler yapacak kim bilir

Peki bunun borsadan farkı nedir? Yani bu dediğiniz sistemde insanlar forumda ilan açar gibi bitcoin ilanı mı veriyor yani nedir bunu ayıran fark?

Yine normal bir borsa şeklinde olmayacak mı, dediğiniz anlattığınız şey bana normal bir borsayı andırdı. Bildiğimiz borsalarda da order book'ta insalar al gülüm ver gülüm yapıyor zaten. Şu emirden satarım diyenler ve şurdan alırım diyenler bir araya geliyor, takas gerçekleşiyor.

P2P https://localbitcoins.com gibi bir yer mi olacak yoksa?
14  Local / Bitcoin Haberleri / Re: Ekim’de Bitcoin fiyatını etkileyebilecek 4 önemli gelişme on: October 11, 2019, 02:17:19 PM
Libra Derneği ve üyeleriyle ilgili gelişmeler
“Libra’nın Bitcoin’i etkilemesi gerektiğine inansanız da inanmasanız da piyasa kripto para piyasasına ve Blockchain teknolojilerine yönelik daha geniş bir kurumsal duyarlılık ve benimseme konusunda işaretler almak için Libra’yı izliyor olabilir -özellikle önemli bir oyuncu Libra Derneği’nden henüz yeni ayrılmışken.”

Bu Libra olayı özellikle tüm dünyada çok daha fazla insanın bitcoini araştırmasını, benimsemesini ve almasını sağlayabilecek potansiyele sahip. Günümüzde nerdeyse kabilelerin bile akıllı telefonu ve interneti var. O akıllı telefonların hepsinde whatsapp standart olarak bulunuyor. Facebook zaten söylemeye gerek yok kaç milyar insan biliyor ve kullanıyor.

Bu müşteri kitlesi otomatik olarak libra ve bitcoinin potansiyel müşterisi olacak. Bu durumlar çok heyecan verici sonuçlar doğurabilir.
15  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: FERRUM NETWORK Hakkında Gelişmeler... [BOUNTY ÖDÜLÜ İÇİN ÖNEMLİ GÜNCELLEME] on: October 10, 2019, 02:56:10 PM
Bu ikinci ayak da falan herkese ödül geldimi tam olarak bana bir şey gelmedi çünkü sanırım gelse de bir şeye yararmı bilemiyorum bu parça parça dağıtma işi tamamen sıkıntılı zaten boşa gitti gibi bir şey.

Bir kaç şartı vardı yanılmıyorsam. Sosyal madencilik uygulaması var Ferrum'un oraya üye olup, Ethereum adresinizi orada güncellemeniz ve onaylatmanız gerekiyordu sanırım. Ben katılmamıştım ama katılan bir arkadaşım 2 aydır alıyor. Hoş ICO'ya göre sanırım 5'te 1 değer kaybetti ama gelecekte para ederse diye tutan tutuyor. Bir de sosyal madencilik olayında bizim Türkler baya aktif görünüyor.

O kadar değeri düştü mü ya. Yazık olmuş gerçekten forumda bir ara çok sıkı takip edilen takdir gören bir proje idi. Demek ki hepsi imzaya katılanların pohpohlaması ile olmuş beklentiler. Dönüp bakınca öyle olduğu görülüyor. Ama proje kendi imza katılımcılarına bile yeterli değeri vermemiş. Millet totalde 10 20 dolar tutan bounty'sinden yakınıyor.

https://coinmarketcap.com/currencies/ferrum-network/

CMC'den grafiğine baktım 80 sattan 40 sata düşmüş.

Bu tokende max suply kaç? Yani toplam kaç adet üretilebilir en fazla? 331718749 total suply yazıyor eğer bu kadar ile kalacaksa 0,0033 dolar fiyatı ekmek peynir gibi gitmeli. Eğer limitsiz üretim varsa başka tabi.
16  Local / Bitcoin Haberleri / Re: Binance’in Çinli ödeme devleri WeChat ve Alipay ile iş birliği BNB’yi ateşledi on: October 10, 2019, 02:16:16 PM
CZnin yes tweetini ben de gördüm vay be dedim ama sonradan düzeltti komik duruma düşürdü biraz kendini sanki. Eğer alipay ile anlaşırsa yer yerinden oynar. Bunu da alipayin kendisi duyurması lazım. Sadece çinden binancea girecek parayla 2 tane daha binance kurulur

Alipay duyuru yaptı az önce hemde çok fena bir şekilde. CZ'yi marst etti adamlar rezil oldu. Koca Alipay'in bu davranışına şaşırdım ama Binance'ın böyle bir duyuru yapmasına daha çok şaşırdım. BNB artsın diye ellerinden geleni yapıyorlar ama artık aşırıya kaçmaya başladılar.

Yakında BNB Shillemekten bunları da tutuklarlarsa şaşırmam Cheesy Şaka şaka yapıyorum öyle bir şey olmaz.

17  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Binance.US 2 Güçlü Altcoin’i Listeliyor! Duyuruyla Altcoin’ler Fırladı on: October 10, 2019, 01:36:47 PM
Bu iki emtianın ortak özelliği baştan beri Binance tarafından allanıp pullanmaları değil mi zaten? 2run'un uyarılarına katılıyor ve altını çizerek dikkat çekiyorum, bunlar söz konusu olduğunda bence al/sat riski dışında hiçbir risk alınmaz. Tabii ki bu yazdıklarımızı terste bırakmaları da ihtimal dahilinde ama görünüm bu şekilde.

Zaten bu binance.us sitesinin neye göre listeleme yaptığını bir türlü anlamış değilim. Amerikan standartlarına uygun coinlerin burda listeleneceğine dair bir kanı var ama bunu kanıtlar nitelikte hiç bir standart belge rapor yayınladıklarını görmedim. Yani amerikan para kurullarının onayını mı alıyorlar da işlem yapabilme yetkisi alıyorlar.

SEC'in kripto ya bitcoine olan tavrını hepimiz biliyoruz.
18  Local / Bitcoin Haberleri / Re: Balinalar Binance ‘a 50 Milyon Dolar Yatırdı. Dipten mi Alıyorlar? on: October 10, 2019, 01:17:08 PM
Binanceye aktarılan bu paraların amacını herkes merak ediyor, nasıl kullanılacağını bilmeyi kim istemezdi.

Herkes isterdi ama bu bilgiye sahip bir tek borsa sahipleri. Onların elindeki veriler çok değerli. Bizim göremediğimiz bir çok kullanıcı hareketlerini ve eğilimlerini görebiliyorlar. En başta da CZ geliyor bunların. Adam çok akıllı. Twitter da her gün yönlendirmeye çalışıyor topluluğu.

Quote
Böyle büyük meblağların bir anda hareket etmesi ve Binanceye aktarılması kafaları epey karıştırdı, hele ki Bitcoin fiyatında düşüş beklenen şu zamanlarda, long havası verip terste bırakma seçeneği bana daha yakın bir tahmin geldi. Piyasamız her daim terste bırakmada bir numaradır.

Benim gözlemim şu büyük oranda dolar hareket ediyorsa balinalar almaya meyilli ve boğa olacak demek. Eğer btc yada coinler bilinmeyen cüzdanlardan harekete geçtiyse ve borsalara dağılıyorsa demek ki bozacaklar.
19  Local / Bitcoin Haberleri / Re: Kripto para borsası Binance, P2P işlemlerine de el atıyor on: October 09, 2019, 03:48:30 PM
Binance'ın el atmadığı bir sektör neredeyse kalmadı. Kripto para sektörünün tamamını ele geçirmeye başladılar. Bu çalışkan bir ekip için takdire şayan bir durum ama genel olarak bizler içinde riskli olabilecek bir durum. Çünkü giderek merkezileşen bir yapı oluyor. Diğer borsalar kapanmaya başlarken büyük olanlar daha fazla alan kaplıyor, daha fazla güçleniyor.

Bu arada P2P ne oluyor tam olarak Person To Person demek biliyorum. Eşten eşe ticaret. Ama zaten DEX'te yapılan şey bu değil mi? Kast edilen şeyin ne olduğunu ben anlayamadım tam olarak. Acaba lokal bitcoin gibi bir sitemi açıyorlar.
20  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: poloniex delist listesi on: October 09, 2019, 02:51:07 PM
Delistlerin hacimle alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü delist edilecek olan pasc, polodaki en hacimli beşinci altkoin. Steem de keza üst sıralarda yer alıyor BTC hacmi olarak.  Ha, belli bir hacim şartları varsa iş değişir. Gerçi delist haberinden sonra millet elindekini satiyorsa hacim artmış olabilir.

exit pump yaşanabilir. Fırsatçılar da orada olacaktır. Steem özellikle hala büyük borsalarda listeli durumda buradan bir zarar edileceğini düşünmüyorum. Ama diğerleri için aynı şeyi söylemek zor. Delist olayında steem için yine aynı şekilde farklı bir durum olabilir ama diğerleri hacim ve gidişat yüzündendir diye düşünüyorum.

Zaten ne zaman bir coinde delist haberi gelse önce mezara gömülür sonra ölücüler onu diriltir bir pump ile sonrada son nefesini verir coin ve sonsuzluk diyarına uğurlanır. Fırsatçıların bu coini değerlendirme şekli genelde gözünü para bürümüş acemileri avlamak şeklinde oluyor.

İnsanlara bunun bir alım fırsatı olduğu yönünde telkinler yapılıyor. En son coin zaten onların elinde kalıyor. Steem de büyük bir coin öyle polodan çıkmayla bitmez hemen.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 54 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!