Bitcoin Forum
May 22, 2024, 12:17:09 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Merhaba Türk Bitcoin kullanıcısı! (Bitcoin Traveler visiting Turkey)  (Read 3033 times)
felixweis (OP)
Newbie
*

Activity: 1
Merit: 0

View Profile
April 02, 2015, 01:18:06 PM
Last edit: April 02, 2015, 01:41:37 PM by felixweis

Merhaba Türk Bitcoin kullanıcısı!

My name is Felix Weis, a 27 old programmer from Luxembourg. On January 12th    
2015, in Berlin, I started an experiment: I will travel around the world for
365 days only using Bitcoin. I challenged myself not to use the old and broken
banking system:

• I will eat preferably in a restaurant, stay in a hostel that accepts bitcoin.
  • I can try trading my bitcoins with locals for their hard earned national cash.
  • I can not convert one fiat currency into another.
  • I am absolutely not allowed to use my bank account, an ATM or a credit card.

In addition to the desire to make world trip, the whole is an experiment and I
want to find out for myself: What is possible with Bitcoin as a potential global
currency in 2015? What is the current state of Bitcoin only 6 years after its
launch in every country? Could we live without banks at some point in the future?

I'm now 12 weeks in and visited already a few countries including Czech Republic,
Austria, Slovakia, Hungary, Romania, Switzerland, Bulgaria and Greece. So far, it
what often more or less easy and there was at least one accepting Bitcoin place in
the cities that I have visited. Other times were more difficult and no one around
wanted to sell me food for Bitcoin. But it was a great experience so far and I met
many interesting people, saw amazing places and learned so much about the
wonderful world we live in. You can follow my trip on my blog:

http://blog.bitcoin-traveler.com/

I recently landed in Istanbul and plan to stay here for a more couple days. After
that I will be crossing over the Bosphorus (hopefully with a ferry accepting Bitcoin  
 Smiley) and want to visit more turkish cities. Possible destinations include but are
not limited to Bursa, Izmir, Ankara, Antalya.

If you know people in your city who are interested in Bitcoin, startups developing
cool projects with Bitcoin, merchants accepting Bitcoin for exciting things please
write me. I always look for interview partners for my blog. We can also just meet up,
have a beer/coffee/tea and talk about this fascinating technology creating the
best form of money in human history.

Please get in touch,
Felix
cakir1
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

kün tuğ bolgıl kök kurıkan

View Profile WWW
April 02, 2015, 01:51:59 PM

Here's a rice restraunt that accepts bitcoin in Istanbul for you;
https://foursquare.com/v/pirinç-nişantaşı/54ef6116498e114103fe161d

Also there're lots of friends who live in Istanbul, I'm sure they'll help you.

I wonder what's your next destination? If you're going to Georgia/Armenia etc I want to invite you to Trabzon Smiley

'Öd Tengri yasar kişi oglı kop ölgeli törimiş' demiş atan, Unutma, bu hayatta her zaman onurun için yaşa
Unutma zaman bir su akıp gider, Son pişmanlık toprakta fayda mı eder?
Teknik Olarak Bitcoin
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
April 02, 2015, 05:53:56 PM

Welcome to Turkey Felix. I hope you enjoy with your journey in Turkey.
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
April 02, 2015, 06:06:29 PM

Maşallah pierre loti, sultan ahmet, boğaz bilimum yerlere gitmişsiniz  Smiley Kahveler bitcoin ile mi alındı  Grin
techman
Legendary
*

Activity: 1020
Merit: 1027

View Profile
April 02, 2015, 06:09:30 PM

Maşallah pierre loti, sultan ahmet, boğaz bilimum yerlere gitmişsiniz  Smiley Kahveler bitcoin ile mi alındı  Grin

Gittiğimiz yerlerde bitcoin geçmediği için ben ödedim, Felix bana bitcoin attı Smiley Kahveleri ısmarladım onlar sayılmaz Smiley

halisakal
Hero Member

Activity: 625
Merit: 500

View Profile
April 02, 2015, 06:12:27 PM

gömleği kaç BTC ye okuttun  Grin
techman
Legendary
*

View Profile
April 02, 2015, 06:14:36 PM

gömleği kaç BTC ye okuttun  Grin

Ahaha Cheesy Hava soğuktu onunda üzerinde sadece T-shirt vardı gezerken gömleğimi verdim aldım ama sonra Cheesy

bitkoyun
Hero Member

Activity: 519
Merit: 509

View Profile WWW
April 02, 2015, 07:57:07 PM

Bitcoin ile dünyayı dolaşmayı düşünen bir adamın forumda ilk ve tek mesajını Türkçe bölümüne yazmasını ilginç buldum.
political1907
Full Member

Activity: 364
Merit: 100

View Profile
April 02, 2015, 08:54:44 PM

Bitcoin ile dünyayı dolaşmayı düşünen bir adamın forumda ilk ve tek mesajını Türkçe bölümüne yazmasını ilginç buldum.

Bence başka üyeliği de var adamın Cheesy 2013te açılmış bu hesabı baksana Cheesy

Jarx
Sr. Member

Activity: 574
Merit: 253

View Profile
April 02, 2015, 10:11:58 PM

Arkadaşın bence 2010 üyeliği var :p
aliser
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
April 03, 2015, 06:36:03 AM

İngilizcem yeterli değil olsa Ankara'da ağırlamak isterdim ben de Felix'i veya İngilizcesi yeterli birisi varsa birlikte ağırlayabiliriz.
mentalpanda
Legendary
*

Activity: 1498
Merit: 1007

View Profile WWW
April 03, 2015, 10:55:18 AM

İngilizcem yeterli değil olsa Ankara'da ağırlamak isterdim ben de Felix'i veya İngilizcesi yeterli birisi varsa birlikte ağırlayabiliriz.
istanbulu gezdikten sonra ankarada hüsrana uğrayacak adam Cheesy
aliser
Hero Member

Activity: 826

View Profile
April 03, 2015, 11:10:08 AM

Olur mu ya Melih'in şehri bir tanedir. Otorobot heykelimiz bile var Tongue saatlerimiz var kapılarımız var bunları görünce adam Türkiye'ye yerleşmek bile isteyebilir Cheesy
mentalpanda
Legendary
*

Activity: 1498
Merit: 1007

View Profile WWW
April 03, 2015, 11:28:20 AM

Olur mu ya Melih'in şehri bir tanedir. Otorobot heykelimiz bile var Tongue saatlerimiz var kapılarımız var bunları görünce adam Türkiye'ye yerleşmek bile isteyebilir Cheesy
çankaya dışına çıkarmasalar bari kaleye filan giderse tamam daha ulan o kadar yürüdükmü ta suriyeye gelmişiz der Cheesy
testerman
Hero Member

Activity: 840

View Profile
April 03, 2015, 12:21:17 PM

yaw adam ciddi ciddi tshirtle gezmeye kalkmis bu havada, hayir hava belki sicaktir desen, alpe bak kat kat giyinmis, turkiye diye arabistana geldigini falan mi zannetmis Smiley
belgo
Hero Member

Activity: 938
Merit: 501

View Profile
April 03, 2015, 12:22:51 PM

yaw adam ciddi ciddi tshirtle gezmeye kalkmis bu havada, hayir hava belki sicaktir desen, alpe bak kat kat giyinmis, turkiye diye arabistana geldigini falan mi zannetmis Smiley

E adam zaten soğuk memleketten geliyor muhtemelen o yüzden dokunmuyordur ona soğuk biz olsak bir yerlerimiz donardı Cheesy
techman
Legendary
*

View Profile
April 03, 2015, 12:25:28 PM

E adam zaten soğuk memleketten geliyor muhtemelen o yüzden dokunmuyordur ona soğuk biz olsak bir yerlerimiz donardı Cheesy

Felix'e defalarca dedim üşümüyor musun, en sonunda gömleğimi verdim üşümesin iyice diye. Ben alışığım eksi 30 artı 30 dereceye uyum sağlarım dedi Smiley

belgo
Hero Member

Activity: 938
Merit: 501

View Profile
April 03, 2015, 12:36:28 PM

Felix'e defalarca dedim üşümüyor musun, en sonunda gömleğimi verdim üşümesin iyice diye. Ben alışığım eksi 30 artı 30 dereceye uyum sağlarım dedi Smiley

Biz Türk milleti olarak dayanıksızız sanırım ne kadar turist görsem kışın bile t-shirt ile dolaşıyor ortalıkda bu arada anlatır mısın neler yaptığınızı neler konuştuğunuzu merak ettim bende
Pages: [1]
  Print  

Jump to: