Bitcoin Forum
May 07, 2024, 12:28:46 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: BitSelfie ile Selfie'nizi Uzaya Gönderin!  (Read 2913 times)
BitSelfie (OP)
Newbie
*

Activity: 11
Merit: 0

View Profile
April 15, 2015, 01:50:27 PM
Last edit: April 15, 2015, 02:02:42 PM by BitSelfie

Merhaba,

Öncelikle; BitSelfie ekibi olarak, gerçekleştireceğimiz projemizi sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz.
Sitemizi bir hafta önce online konuma getirmiş bulunmaktayız.

Kısa şekilde anlatmak gerekirse, başta Türkiye’de ve dünyada bitcoin kullanımını teşvik etmeyi amaçladığımız BitSelfie projemiz ile Bitcoin kullanıcılarının yapacağı 0,01 Bitcoin’lik bağışları karşılığında bize gönderdikleri ‘Selfie’leri, uzaya taşıyacağız. Bağış diyoruz, çünkü 0,01Bitcoin karşılığında uzaya herhangi bir şey göndermek takdir edersiniz ki şuan için imkansız gibi görünüyor. Fakat Bitcoin kullanıcılarının destekleri ile biriken bağışlar, bize ulaşan bütün selfie’leri uzaya taşımamıza yetebilecek miktarda olacak.
Yüksek irtifa balonları ile stratosfer tabakasına ulaşacak Selfie’lerimizi, destek aparatlarına monte edilmiş “HD GoPro” kameralar ile internet sitemiz üzerinden Canlı izleme imkanı bulacağız.
Türkiye lokasyonlu projemizin internet sitesinde Türkçe, İngilizce ve Almanca dil desteği de olduğu için, aldığımız ve alacağımız bağışlar dünyanın farklı yerlerindeki Bitcoin kullanıcılarından da geliyor olacak.
Projemize yapacağınız bağışlardan, kesinlikle hiçbir maddi beklentimiz yoktur. Fırlatma Günü’nde internet sitesi üzerinden yapılacak Canlı bağlantı ile, Projemize bağışlanan toplam Bitcoin miktarı ve Giderlere harcanan bitcoin miktarı açıklanacaktır. Şayet artan bağışlar olursa, bu bağışları da biz, sitemizde yapacağımız anket ile en çok oyu alan seçeneğe bağışlayacağız.

Projemiz hakkında, detaylı bilgiyi internet sitemizde bulabilirsiniz.

Bağışlarınız için şimdiden, Teşekkür ediyoruz.

BitSelfie Ekibi.

http://www.bitselfie.org

iletisim@bitselfie.org

-Almanca Konu Başlığımız;
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1025422
1715084926
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715084926
Reply with quote  #2

1715084926
Report to moderator
Even if you use Bitcoin through Tor, the way transactions are handled by the network makes anonymity difficult to achieve. Do not expect your transactions to be anonymous unless you really know what you're doing.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Deathwing
Legendary
*

Activity: 1638
Merit: 1328

Stultorum infinitus est numerus

View Profile WWW
April 15, 2015, 01:54:04 PM

Harika olmuş! Böyle bir girişimin Türkiye'den olmasına şaşırdım açıkcası.
troleybüs
Legendary
*

Activity: 1424
Merit: 1001

View Profile
April 15, 2015, 01:55:52 PM

Günün sazan.avi bu herhalde.
cakir1
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

kün tuğ bolgıl kök kurıkan

View Profile WWW
April 15, 2015, 02:04:50 PM

Türkiye'den uzaya herhangibir şey gönderemezsiniz. Türkiye ESA üyesi değil, 10+ yıldır bu üyelik talebi hükümet nezdinde engelleniyor. (Bu konuda uzun uzun araştırma yazım mevcut, isteyene linkini atabilirim).
Başınıza büyük dert alırsınız. Amatör de olsa uzaycılık faaliyetini Türkiye'den yapamazsınız.

'Öd Tengri yasar kişi oglı kop ölgeli törimiş' demiş atan, Unutma, bu hayatta her zaman onurun için yaşa
Unutma zaman bir su akıp gider, Son pişmanlık toprakta fayda mı eder?
Teknik Olarak Bitcoin
snipetr
Full Member

Activity: 294
Merit: 100

View Profile
April 15, 2015, 02:11:56 PM

Yüksek irtifa balonları demiş. Bunun için bir izin istenmez herhalde sonuçta aya gitmiyor bunlar.
BitSelfie (OP)
Newbie
*

View Profile
April 15, 2015, 02:20:30 PM

Yüksek İrtifa balonları kullanacağımız için herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Uzaydan kastımız tamamen atmosfersiz bir ortam değil. Yazımızda da belirttiğimiz gibi, Göndereceğimiz yüksek irtifa balonları 125.000-130.000 ft. irtifada "Stratosfer Tabakası"na ulaşacak.

Stratosfer tabakasına hergün ülkemiz içerisinden de onlarca Meteoroloji Balonu gönderilmektedir.
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
April 15, 2015, 02:38:05 PM

İlginç bir proje ama resmimin uzaya gönderilmesi bana ne kazandıracak anlamış değilim  Huh Bir de escrow hizmeti kullanacak mısınız? Ya 30 ağustos günü resimler uzaya çıkmazsa ?
BitSelfie (OP)
Newbie
*

View Profile
April 15, 2015, 02:45:09 PM

İlginç bir proje ama resmimin uzaya gönderilmesi bana ne kazandıracak anlamış değilim  Huh Bir de escrow hizmeti kullanacak mısınız? Ya 30 ağustos günü resimler uzaya çıkmazsa ?

Escrow hizmeti kullanmıyoruz, yapılacak bağışlar ile projemizi gerçekleştireceğiz.
Tabi ki bizim de ayırdığımız bir bütçe söz konusu fakat, Projemizi hayata geçirecek olan sizlerin bağışları. Yapacağınız bağışlar Proje giderlerine harcanacak. Şayet yeterli bağış toplayamaz isek, ayırdığımız bütçe ile de destek olup projemizi her halükarda 30 Ağustos taihinde gerçekleştirmiş olacağız.

Resminizin uzaya gönderilmesi sizlere yada bize birşey kazandırmayacak olsa da, Bitcoin'in sesinin ülkemizde daha çok duyulmasına emin olun vesile olacaktır. Zira projemiz şahsi bir kazanç amaçlı değil, Bitcoin kullanımının teşviği ve insanlara tanıtılması amaçlıdır.
bisom
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile
April 15, 2015, 02:46:13 PM

Yüksek İrtifa balonları kullanacağımız için herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Uzaydan kastımız tamamen atmosfersiz bir ortam değil. Yazımızda da belirttiğimiz gibi, Göndereceğimiz yüksek irtifa balonları 125.000-130.000 ft. irtifada "Stratosfer Tabakası"na ulaşacak.

Stratosfer tabakasına hergün ülkemiz içerisinden de onlarca Meteoroloji Balonu gönderilmektedir.

Belki uluslararası bir anlaşmaya uymak gerekmeyebilir. Peki yurtiçindeki bir merciiden (SHGM gibi) izin alınması veyahut en azından bilgi verilmesi gerekmiyor mu?

Herkes kafasına göre bu balonlardan uçurabilir mi? Uçaklar için tehlike oluşturmaz mı?

Yani ben de herhangi bir izin almadan, keyfe göre bu balonları uçurmanın başa dert açacağını düşünüyorum.
BitSelfie (OP)
Newbie
*

View Profile
April 15, 2015, 02:57:14 PM

Belki uluslararası bir anlaşmaya uymak gerekmeyebilir. Peki yurtiçindeki bir merciiden (SHGM gibi) izin alınması veyahut en azından bilgi verilmesi gerekmiyor mu?

Herkes kafasına göre bu balonlardan uçurabilir mi? Uçaklar için tehlike oluşturmaz mı?

Yani ben de herhangi bir izin almadan, keyfe göre bu balonları uçurmanın başa dert açacağını düşünüyorum.

Gerekli mecilerden gerektiğinde izinlerin alınacağından şüpheniz olmasın.
Farklı ülkelerde de, yüksek irtifa balonları ile stratosfer tabakasına oyuncak, maket vb.. şeylerin gönderildiğini biliyoruz.

Örnek olarak küçük bir kız çocuğunun evinin bahçesinde babası ile beraber uzaya gönderdiği "Hello Kitty" oyuncağı;
http://www.redorbit.com/media/uploads/2013/02/space-020413-001-617x416.jpg
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
April 15, 2015, 08:24:01 PM

Şaka falan değilse (hatta olsa bile) çok inovatif buldum. Tebrikler Smiley
aliser
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
April 15, 2015, 08:56:26 PM

2000G Basınç dayanıklılığı olan balonlarımız ile tam 125.000 – 130.000ft irtifada stratosfer tabakasına ulaşmış olacağız.
Onlarca devasa balonun, binlerce selfie’nin uzaya yükselmesini, Her balonda bulunan destek Aparatlarının başına monte edilmiş
HD GoPro Kameralarımız ile internet üzerinden Canlı olarak saniye saniye takip edebileceğiz.

Yüksek irtifa balonlarının ortalama maliyeti 50 - 100 $ civarında, Bu balonlardan onlarca alacağız demişsiniz, her balonda HD GoPro kamera monte edilmiş olacak demişsiniz bunun da fiyatı ortalama 250$ - 500 $ civarında, bunlardan alınan görüntüyü canlı olarak izleyebileceğiz demişsiniz bu iş için 3g bağlantı kullanacağınızı varsayarsak bunun da takribi size maliyeti balon başına 100 - 150 tl civarı.

Her şey yolunda giderse bu işin size maliyeti 10.000 - 20.000 TL civarı. Bunu bitcoin cinsinden hesaplarsak 33 Bitcoin eder 0.1 adam başı bağış ile 333 kişinin bağış yapması gerekiyor başa baş bu işin içinden çıkabilmeniz için işin hukuki boyutunu bilmiyorum cakir bir şeylerden bahsetmiş ama ciddi bir iş umarım başarabilirsiniz.
BitSelfie (OP)
Newbie
*

View Profile
April 15, 2015, 09:02:29 PM

2000G Basınç dayanıklılığı olan balonlarımız ile tam 125.000 – 130.000ft irtifada stratosfer tabakasına ulaşmış olacağız.
Onlarca devasa balonun, binlerce selfie’nin uzaya yükselmesini, Her balonda bulunan destek Aparatlarının başına monte edilmiş
HD GoPro Kameralarımız ile internet üzerinden Canlı olarak saniye saniye takip edebileceğiz.

Yüksek irtifa balonlarının ortalama maliyeti 50 - 100 $ civarında, Bu balonlardan onlarca alacağız demişsiniz, her balonda HD GoPro kamera monte edilmiş olacak demişsiniz bunun da fiyatı ortalama 250$ - 500 $ civarında, bunlardan alınan görüntüyü canlı olarak izleyebileceğiz demişsiniz bu iş için 3g bağlantı kullanacağınızı varsayarsak bunun da takribi size maliyeti balon başına 100 - 150 tl civarı.

Her şey yolunda giderse bu işin size maliyeti 10.000 - 20.000 TL civarı. Bunu bitcoin cinsinden hesaplarsak 33 Bitcoin eder 0.1 adam başı bağış ile 333 kişinin bağış yapması gerekiyor başa baş bu işin içinden çıkabilmeniz için işin hukuki boyutunu bilmiyorum cakir bir şeylerden bahsetmiş ama ciddi bir iş umarım başarabilirsiniz.

0,1 değil, 0,01 Bitcoin. 3333 Kişi ediyor hesaplamalarınıza göre. Zira bunlar yapmış olduğunuz ortalama hesaplar. Ekip olarak bizim yaptığımız hesaplar da buna yaklaşık bir yerlerde. GPS Bağlantısı, Veri Kiti vs. de kullanıcağı için maliyet biraz daha yukarı çıkacaktır. Fakat sizlerin de destekleriyle eminiz ki üstesinden geleceğiz.
bitkoyun
Hero Member

Activity: 519
Merit: 509

View Profile WWW
April 17, 2015, 09:31:14 AM

Uçuk projeleri ve onları üreten yaratıcı beyinleri severim. İçten bir bravo size..

Gelgelelim vaadettiğiniz gibi uzayda selfimin uçuşması benim ölmeden yapılacaklar listemin sonunda bile değil. Toplumsal bir faydası da yok. Bitcoin tanıtımına katkısı konusunda da şüphelerim var. Eğer isteyen herkes gönderebiliyorsa bunun haber değeri yok.

Projeniz tarz olarak geçen sene bu forumda duyurulan "coin monument" projesini hatırlattı. O proje ekibiyle bir ilginiz var mı?

BitSelfie (OP)
Newbie
*

View Profile
April 17, 2015, 11:23:47 AM

Hayır "coin monument" ekibi ile bir ilgimiz yok.
Evet isteyen herkes gönderebiliyor fakat maliyetleri gerçekleşen hizmet için yüksek. Birkaç yüz dolara bir balon ve kit alabiliyorsunuz.
Bu nedenle biz bir kişi için 0,01 Btc karşılığında toplu olarak böyle birşey gerçekleştirmeyi düşündük ve projeyi geliştirdik. Toplumsal fayda veya kişisel fayda sağlamadığının bilincindeyiz fakat Bitcoin'in diğer insanlara tanıtılması konusunda, projemizin inovatif bir proje olduğunu düşünüyoruz.
DirtyUniverse
Full Member

Activity: 224

All I want is a new CLEAN page for just to live!

View Profile
April 17, 2015, 04:10:54 PM

Umarım hedeflerinize ulaşır başarılı bir şekilde gerçekleştirisiniz, elimden gelen bu.

Ok
cakir1
Sr. Member

View Profile WWW
April 17, 2015, 04:22:36 PM

Aslında bu maliyet düşürülebilir.
hafif bir malzemeden kasnak yapılır, bu yüksek irtifa balonları bu kasnağın 4 bir tarafına bağlanır.
go pro kamera hareketli bir mekanizma ile (dakikada 1 tur atsın mesela) 4 balonu da gösterir.

tam olarak balon ve gopro ilişkisini bilmemekle birlikte böyle bir düzeneğin yapılabileceğini düşünüyorum.

'Öd Tengri yasar kişi oglı kop ölgeli törimiş' demiş atan, Unutma, bu hayatta her zaman onurun için yaşa
Teknik Olarak Bitcoin
Jarx
Sr. Member

Activity: 574
Merit: 253

View Profile
April 17, 2015, 07:27:27 PM

Dünya yeterince çöplük oldu şimdi de uzay.
BeyazTurk
Jr. Member
*

Activity: 69
Merit: 4

View Profile
April 21, 2015, 09:54:58 PM

Güzel ve yenilikci bi dusunce, Basarilar diliyorum Smiley
political1907
Full Member

Activity: 364

View Profile
April 22, 2015, 04:35:49 PM

Yaptığınız şey gayet güzel ama şuanda rağbet var mı ne durumdasınız ?

BitSelfie (OP)
Newbie
*

View Profile
April 22, 2015, 10:49:54 PM

Üzülerek söylemeliyiz ki, Projemiz beklediğimiz rağbeti henüz görmüş değil.
En çok ilgiyi görmeyi beklediğimiz Türk Bitcoin kullanıcıları projemize destek konusunda çekimser ve pasif kaldılar.
İlerleyen süreçte bu çizgi değişebilir fakat şuan için Projemize destek konusunda iyimser konuşamıyoruz.
BeyazTurk
Jr. Member
*

View Profile
April 22, 2015, 10:59:43 PM

Ben bir Türk Bitcoin sever olarak, projenizin çok güzel bir proje olduğunu yorumumda belirtmiştim.
Mail adresinize de kısa bir yazı yazarak projenize vereceğim desteği sizlere anlattım. Cevabınızı bekliyorum.

Ayrıca, maddi yönden de projenize desteğimi eksik etmeyeceğim. Türk Bitcoin kullanıcıları bu yerli projeye 0,01 Bitcoin destek çıkmaktan aciz olsalarda, ben kendi kazancımın %10-20lik bir kısmını projenize destek amaçlı her 1-2 haftada bir yollayacağım.

Bu inovatif projenizi sonuna kadar destekliyorum.
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
cakir1
Sr. Member

View Profile WWW
April 22, 2015, 11:04:47 PM

Ben bir Türk Bitcoin sever olarak, projenizin çok güzel bir proje olduğunu yorumumda belirtmiştim.
Mail adresinize de kısa bir yazı yazarak projenize vereceğim desteği sizlere anlattım. Cevabınızı bekliyorum.

Ayrıca, maddi yönden de projenize desteğimi eksik etmeyeceğim. Türk Bitcoin kullanıcıları bu yerli projeye 0,01 Bitcoin destek çıkmaktan aciz olsalar da, ben kendi kazancımın %10-20lik bir kısmını projenize destek amaçlı her 1-2 haftada bir yollayacağım.

Bu inovatif projenizi sonuna kadar destekliyorum.
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Bu kanıya nereden vardınız?

Ortada somut bir şeyler olursa, (gerekli yerlerden izin belgeleri vs gibi) bu projeye gereğinden fazla destek çıkılır.

Teknik Olarak Bitcoin
Starin
Sr. Member

Infected Mushroom

View Profile WWW
April 22, 2015, 11:07:30 PM

Destek çıkılmasına çıkılır da, naçizane yorumum projenin bana hiçbir şey katmadığı. İnşallah istenilen olur. Kolaysa sen bul, yap diyeceksiniz; belki de haklısınız ama ne bileyim. Bitcoin verip selfiemi uzaya attırsam n'olacak, attırmasam n'olacak.

Presidential Rollie
Member
**

Activity: 65
Merit: 10

View Profile
April 23, 2015, 12:10:11 AM

Projenin hiçbir getirisi yok ki destek olalım. Uzayı kirletmekten başka bir işe yaramayan bu projeye bir de bağış mı yapacağız? Sockpuppet olduğunuzu bu kadar belli etmeyin.
BeyazTurk
Jr. Member
*

View Profile
April 23, 2015, 08:27:37 AM

Arkadaslar herkesin sahsi dusuncesi ayri. Isteyen destek olur isteyen olmaz vu kadar basit bence tartismanin manasi olmadigini dusunuyorum Smiley Ayrica sockpuppet diyip kimseyi karalayamazsin adam ol.
Starin
Sr. Member

Infected Mushroom

View Profile WWW
April 23, 2015, 08:36:22 AM

Arkadaslar herkesin sahsi dusuncesi ayri. Isteyen destek olur isteyen olmaz vu kadar basit bence tartismanin manasi olmadigini dusunuyorum Smiley Ayrica sockpuppet diyip kimseyi karalayamazsin adam ol.

Tabii canım, destekleyene niye destekliyorsunuz deme hakkım olamaz zaten; belirttiğim gibi. Yine de ben kendi adıma desteklenebilecek bir "proje" niteliğinde görmüyorum. Şahsi görüşürüm. Az yukarıda da belirttiğim gibi inşallah amaçlarına ulaşırlar.

Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: