Bitcoin Forum
May 09, 2024, 10:25:41 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 »
  Print  
Author Topic: Χρεωστικές κάρτες με Bitcoin [INFO]  (Read 106392 times)
marcelocaballero
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 22
Merit: 0


View Profile
December 30, 2015, 02:41:00 PM
 #201

Δεν υπάρχει πουθενά (στο δικό μου λογαρισμό...) "EUR Card Account Balance" μόνο "BTC Card Account Balance"...
Be very wary of relying on JavaScript for security on crypto sites. The site can change the JavaScript at any time unless you take unusual precautions, and browsers are not generally known for their airtight security.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
December 30, 2015, 03:44:11 PM
 #202

Πρώτα πρέπει να φορτωςεις btc και να παραγγείλεις την κάρτα.
3ευρω για παραγγελία εικονικής κάρτας και 10ευρω για ελαχιςτη φόρτιση.
Μετά αν θες κανείς και ταυτοτηποιηση.

15-20ευρω σε btc θα βρεις άνετα και απο το φόρουμ.
Δε χρειάζεται να μπλέξεις με ανταλλακτήρια.
1 post να γράψεις, θα βρεθούνε καμία 10αρια άτομα να σου στείλουνε.
Εσύ τους στέλνεις 15-20 με λεφτά στο λεπτό, PayPal, paysafe, τραπεζική κατάθεση ή χέρι με χέρι αν είστε κοντά Wink
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
December 30, 2015, 03:48:20 PM
 #203

από το btcgreece ή από coinbase γιατί δεν αγοράζεις;

Εγω δεν κατάφερα να βρω κάτι τέτοιο...
Γενικά στο site της e-coin δεν βρήκα πουθενά τρόπο να αγοράσω BTC.

Δίπλα στο "EUR Card Account Balance" πατάς στο Top Up.
marcelocaballero
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 22
Merit: 0


View Profile
December 30, 2015, 03:52:23 PM
 #204

15-20ευρω σε btc θα βρεις άνετα και απο το φόρουμ.
Δε χρειάζεται να μπλέξεις με ανταλλακτήρια.
1 post να γράψεις, θα βρεθούνε καμία 10αρια άτομα να σου στείλουνε.
Εσύ τους στέλνεις 15-20 με λεφτά στο λεπτό, PayPal, paysafe, τραπεζική κατάθεση ή χέρι με χέρι αν είστε κοντά Wink

I will do so... Thanks  Cheesy
marcelocaballero
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 22
Merit: 0


View Profile
December 30, 2015, 04:01:37 PM
Last edit: December 31, 2015, 10:51:33 AM by marcelocaballero
 #205

από το btcgreece ή από coinbase γιατί δεν αγοράζεις;

To btcgreece απο λίγο που είδα σε άλλους μίτους έχει αρκετά προβλήματα στη λειτουργία του (sms επιβεβαίωσης που δεν φτάνουν ποτέ ή φτάνουν καθυστερημένα και είναι πια άκυρα, 8+ ώρες για απάντηση σε support, μέρες ολόκληρες μέχρι να πιστωθεί ο λογαρισμό κτλ.)

Ο μίτος είναι εδώ:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=647161.0

Επιπλέον ουσιαστικά δεν μπορείς να αγοράσεις ανώνυμα πρέπει το όνομα του λογαριασμού που θα στείλεις το έμβασμα να είναι το ίδιο με το λογαριασμό που έχεις στο btcgreece.
Τέλος όταν το αποφάσισα να ανοίξω επώνυμο λογαριασμό για να πάρω επιπέλους λίγα BTC, είδα αφού προσπάθησα να κάνω είσοδο αυτό:
"Η εικόνα ασφαλείας έχει δημιουργηθεί αποκλειστικά για εσάς . Θα πρέπει να εμφανιστεί την ίδια εικόνα σε κάθε είσοδο . Αν νομίζετε ότι την εικόνα ασφαλείας σας έχει αλλάξει , βεβαιωθείτε ότι έχετε ελέγξει τη διεύθυνση URL που εμφανίζεται στη γραμμή διευθύνσεων του browser σας . "

Συγγνώμη αλλά σε μια εταιρία που  κακοποιεί την Ελληνική γλώσσα σε τέτοιο βαθμό (τι είναι αυτό άραγε, αυτόματη μετάφραση από google translator;) δεν έχω καμία εμπιστοσύνη και καμία διάθεση να συνεργαστώ μαζί τους...

**** UPDATE [31 Δεκ. 2015] ****
Επειδή δεν είχα εναλλακτική σε μια βιαστική συναλλαγή δοκίμασα το BTCGreece.com
Έκανα μεταφορά μέσα Ελληνικής τράπεζας, το ποσό πιστώθηκε την επόμενη κανονικά.
Η μετατρoπή σε BTC και η μεταφορά σε wallet ήταν άμεση.
Δεν ξέρω πολλά από ισοτιμίες και προμήθειες (είναι η πρώτη μου συναλλαγή σε BTC) αλλά δεν αισθάνθηκα ότι "με κλέβουν".
Τέλος δεν είχα πρόβλημα με τα verification sms τα οποία έλαβα στην ώρα τους και τα χρησιμοποιήσα χωρίς πρόβλημα.
****************************

Για να αγοράσεις από coinbase θέλει πλήρη ταυτοποίηση και μάλιστα με αυτό το γελοίο τρόπο ποπυ πρέπει να τραβήξει selfie με την ταυτότητα ή το διαβατήριο δίπλα στη φάτσα σου. Να μου λειπει το βύσυνο...
marcelocaballero
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 22
Merit: 0


View Profile
December 31, 2015, 11:02:46 AM
 #206

Τελικά κατάφερα να βρω μια λύση και την παραθέτω σε περίπτωση που ψάχνει κάποιος κάτι ανάλογο (απόκτηση εντελώς ανώνυμης virtual κάρτας για online συναλλαγες)

Δεν κατάφερα να βρω (εύκολο) τρόπο για "Ανώνυμη" απόκτηση BTC, αλλά απ' ότι κατάλαβα και αυτό είναι δυνατό (χέρι με χέρι με χρήστη εμπιστοσύνης, με λίγο ψάξιμο στο localbitcoins.com κτλ.)
Απλά δεν είχα χρόνο να το εξαντλήσω το θέμα.

Αποφάσισα να ανοίξω "Επώνυμο" λογαρισμό σε ανταλλακτήριο και μέσω τραπεζικής μεταφοράς απόκτησα BTC.
Μετά τα έστειλα στο e-coin.io και η απόκτηση της κάρτας ήταν εύκολη και χωρίς verification με κόστος 0.007271 BTC.
Μετά προσθήκη BTC στην κάρτα απλά από το υπόλοιπο της αρχικής μεταφοράς που είχα κάνει στο e-coin.io
Ελάχιστο ποσό προσθήκης το αντίστοιχο BTC για 10 Ευρώ, απ' ότι είδα μέγιστο ποσό έχει 2500 Ευρώ και το ίδιο όριο ισχύει για ημερήσια συναλλαγή αλλά και για μήνα (με άλλα λόγια μέσα σε ένα μήνα οι συναλλαγές δεν μπορούν να είναι πάνω από 2500 Ευρώ είτε γίνουν μέσα σε μια μέρα είτα μοιραστούν κατά τη διάρκεια του μήνα)
Τα παραπάνω μέγιστα όρι με την προϋπόθεση οτι δεν θα κάνεις verifivation.

Ο σκοπός μου ήταν έτσι κι αλλιώς από την αρχή να κάνω μικροσυναλλαγές (200-250 το εξάμηνο) οπότε με καλύπτει.
Η κάρτα είναι Mastercard και δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.
Θα κάνω update με τα αποτελέσμα όταν την δοκιμάσω τις επόμενες μέρες.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια του φίλους/φίλες του forum.
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
December 31, 2015, 11:09:09 AM
 #207

visa debit ειναι.
η εικονα που εχουν στο site ειναι παραπλανητικη!
δες εδω πως ειναι αν την παραγγειλεις plastic
http://www.cryptocoinupdates.com/wp-content/uploads/2015/12/e-coin-bitcoin-visa-debit-card-580x334.jpg
ναι, στο γιβραλταρ ειναι η visa εταιρεια. τρεχα γυρευε  Grin

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
marcelocaballero
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 22
Merit: 0


View Profile
December 31, 2015, 11:30:25 AM
Last edit: January 05, 2016, 04:00:13 PM by marcelocaballero
 #208

Η αλήθεια είναι ότι δεν τη δοκίμασα για να δω αν είναι Mastercard ή Visa αλλά στο email επιβεβαίωσης που μου έστειλαν αναφέρουν οτι είναι Mastercard.
θα τη δοκιμάσω σύντομα και θα γράψω report.

*** UPDATE ***
Βρήκα ένα site
Code:
https://www.bindb.com/bin-database.html
στο οποίο μπορείς να κάνεις αναζήτηση με βάση τον αριθμό της κάρτας (νομίζω τα πρώτα 6 ψηφία είναι αρκετά) και να δεις κάποιες βασικές πληροφορίες.
Το χρησιμοποιήσα και τελικά είναι όντως Mastercard και έχει εκδοθεί από μια εταιρία στο Γιβραλτάρ.
Θυμίζω ότι η δική μου είναι virtual όχι η πλαστική που στέλνουν με το ταχυδρομείο.
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 31, 2015, 01:06:16 PM
 #209

πάντως και στο localbitcoins τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι και τόσο ανώνυμες οι συναλλαγές γιατί ποτέ δεν γνωρίζεις πόσο ανώνυμος είναι αυτός που στα έχει δώσει. Στην αλυσίδα δλδ υπάρχει κάποιος που έρχεται σε επαφή μαζί σου, H ποιο ανώνυμη λύση είναι τα ΑΤΜ νομίζω.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
BitcoinsGreece
Member
**
Offline Offline

Activity: 164
Merit: 16


View Profile
December 31, 2015, 02:30:29 PM
 #210

καλησπερα και χροννια πολλα . χρησιμοοιπησω την e-coin και δεν ειχω κανενα προβλημα .
Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
December 31, 2015, 02:35:00 PM
 #211

Μάλλον έχει συζητηθεί ήδη, αλλά η e-coin σου επιτρέπει να αγοράσεις Bitcoin με τραπεζική μεταφορά εντός Ελλάδος. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Ξέρετε τι όρια έχει;

Γράψτε λάθος, η πληρωμή γίνεται προς κατάστημα της Royal Bank of Scotland στην Ελλάδα, στο e-banking της Alpha όμως δεν την βγάζει ως τράπεζα εντός Ελλάδος.

chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 31, 2015, 02:36:16 PM
 #212

με τις αγορές με πιστωτικές η χρεωστικές στο εξωτερικό τι όρια υπάρχουν ανά άτομο? Τα 400 ευρώ?

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
hakis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 31
Merit: 0


View Profile
January 01, 2016, 08:44:19 AM
 #213

420 τον μηνά / τράπεζα / ΑΦΜ.  π.χ. αν έχεις 2 κάρτες στην alpha και 2 στην eurobank θα μπορέσεις συνολικά 840Ε δηλαδή 420/τραπεζα (όσα μπορείς και να σηκώσεις από ένα ατμ) εκτός και αν σου έχει στείλει κάποιος κάποιο ποσό από το εξωτερικό προς τον λογαριασμό σου όπου αυτομάτως αυτό το ποσό δεν περιορίζετε απο τα capital control και μπορείς όλο το ποσό συνολικά να το χρησιμοποιήσεις. ( βεβαίως με το όριο της κάρτας σου πχ 800Ε/ημέρα κτλ κτλ. )
Doomer
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 251


Rider of comets, and brother to the nebulae


View Profile
January 01, 2016, 10:53:54 AM
 #214

Όχι ρε σεις.
Το όριο των 420 € την εβδομάδα είναι μόνον για ανάληψη μετρητών από το ΑΤΜ.
Το δε όριο των 500 € τον μήνα είναι για μεταφορά (τραπεζικό έμβασμα) από ελληνική τράπεζα σε τράπεζα εξωτερικού.
Για αγορές με κάρτα από το εξωτερικό δεν υπάρχει όριο. Όσα επιτρέπει η κάρτα σου (συνήθως 1000 € την ημέρα).

Μόνη περίπτωση προβλήματος λόγω capital controls είναι να μην επιτρέπεται η αγορά καθόλου. Τώρα έχουν ελευθερωθεί πλέον οι περισσότερες αγορές εξωτερικού, αλλά όχι όλες.

Καλή Χρονιά
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 01, 2016, 05:54:14 PM
 #215

Καλή Χρονιά σε όλους!

Σχετικά με τα όρια αναλήψεων από ATM είναι 420 ευρώ ανά κάρτα. Δηλαδή αν στο λογαριασμό μου έχω εγώ μία κάρτα και η φίλη μου άλλη μία, μπορούμε να κάνουμε ανάληψη 420x2=840. Τσεκαρισμένο.

Για τις αγορές με κάρτα από σάιτ εξωτερικού, δεν υπάρχει κάποιο όριο.
tmltd
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
January 09, 2016, 10:32:01 PM
Last edit: January 11, 2016, 01:20:56 AM by tmltd
 #216

Η e-coin έχει προσθέσει επιλογή για φόρτιση της κάρτας με μεταφορά χρηματων μέσω SEPA bank transfer. Το έχει δοκιμάσει κανένας ?

EDIT: Χρησιμοποιεί λογαριασμό της worldpay με Ελληνικό IBAN στο εδώ υποκατάστημα της Royal Bank of Scotland.

▁ ▂ ▄ ▅ ▆ Cloudmining 101: how to avoid scams / ponzis  ▆ ▅ ▄ ▂ ▁
####### Never ever invest more than you can afford to lose #######
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 11, 2016, 08:09:32 AM
 #217

Αυτό λογικά σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να ξεπεράσει το θέμα των capital control? To ελληνικό IBAN ισοδυναμεί με συναλλαγή εντός Ελλάδος, έτσι δεν είναι?

Βέβαια, η αρχική χρησιμότητα αυτής της κάρτας είναι να μπορείς να ξοδέψεις τα bitcoin σου οπουδήποτε και όχι να τη φορτώνεις απευθείας με ευρώ. Το ιδανικό θα ήταν να μπορείς να αγοράζεις bitcoin αφού στείλεις ευρώ.
tmltd
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
January 11, 2016, 10:19:20 AM
Last edit: January 13, 2016, 08:23:26 AM by tmltd
 #218

Αυτό λογικά σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να ξεπεράσει το θέμα των capital control? To ελληνικό IBAN ισοδυναμεί με συναλλαγή εντός Ελλάδος, έτσι δεν είναι?

Βέβαια, η αρχική χρησιμότητα αυτής της κάρτας είναι να μπορείς να ξοδέψεις τα bitcoin σου οπουδήποτε και όχι να τη φορτώνεις απευθείας με ευρώ. Το ιδανικό θα ήταν να μπορείς να αγοράζεις bitcoin αφού στείλεις ευρώ.
Τα capital control ισχύουν.
Όντως το ελληνικό IBAN ισοδυναμεί με συναλλαγή εντός Ελλάδος μεταξύ του δικού μας λογαριασμού και του ελληνικού της worldpay,  αλλά από τον Ελληνικό λογαριασμό της worldpay στον λογαριασμό της e-coin είναι έμβασμα στο εξωτερικό οπότε ισχύει το όριο των 500 €.

Η worldpay είναι διεθνής πάροχος υπηρεσιών πληρωμών. Με την worldpay είχε δημιουργηθεί θέμα όταν μπήκαν τα capital control σε όσους την χρησιμοποιούσαν για να στέλνουν λεφτά στην skrill (τα λεφτά έμειναν μπλοκαρισμένα στον Ελληνικό λογαριασμό της worldpay μέχρι να βγει ο νόμος που επιτρέπει έμβασμα 500 € οπότε και στάλθηκαν τελικά στην skrill ή επιστράφηκαν στον δικαιούχο εάν το έμβασμα ήταν πάνω από 500 €).

Η ευκολία του να γεμίσεις την κάρτα με έμβασμα είναι εάν έχεις ξεμείνει από BTC και βέβαια να δούμε και τις κρατήσεις (fees) για το εάν συμφέρει από την αγορά  BTC σε ανταλλακτήριο και τα fees e-coin BTC to card load.

Εκάνα μια δοκιμή σήμερα στέλνοντας έμβασμα 100 € για να δω τι θα γίνει με διαδικασία, χρόνο εκτέλεσης και fees.
Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

EDIT: Η e-coin λέει ότι μελλοντικά θα μπορούμε να αγοράζουμε BTC από τα χρήματα που έχουμε στην κάρτα. Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι το να έχεις και τις δύο επιλογές φόρτισης της κάρτας (BTC και έμβασμα) καλό είναι μιας και ακόμα υπάρχουν προβλήματα με τις Ελληνικές πιστωτικές κάρτες για αγορές από εξωτερικό.

▁ ▂ ▄ ▅ ▆ Cloudmining 101: how to avoid scams / ponzis  ▆ ▅ ▄ ▂ ▁
####### Never ever invest more than you can afford to lose #######
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
January 11, 2016, 10:39:56 AM
 #219

μηπως τελικα η καλυτερη μεθοδος για να αγορασεις BTC ειναι με καποιο μιναρομηχανημα?
τα λεφτα του εμβασματος θα τα δινεις στη ΔΕΗ (ουσιαστηκα πληρωνεις ΔΕΗ και λαμβανεις BTC 1 προς 1)
βεβαια με το ρισκο να χαλασει το μηχανημα, τον θορυβο που κανει (αλλα και τη χρησιμη ζεστη τωρα το χειμωνα)
και την αποσβεση που μπορει να μην κανεις ποτε!
βασανο μεγαλο με τις κολοτραπεζες που μπλεξαμε!
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
January 11, 2016, 03:10:43 PM
 #220

hands up.
μολις αγορασα online με μια virtual e-coin του πατερα μου.
τη δεχτηκε μονο σαν mastercard, ενω η πλαστικη που εχω εγω ειναι visa Grin
φοβεροι δεν ειναι?

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!