Bitcoin Forum
April 24, 2024, 05:20:13 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ce facem cu ANAF-UL daca am investit sume mari in bitcoin si am cistigat ?  (Read 4335 times)
stavrosss (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
June 17, 2015, 07:56:11 AM
 #1

  Salut tuturor ! Am o intrebare arzatoare . Ce facem cu ANAF-ul , in speta cum se declara la ANAF tranzactiile in bitcoin , in special daca am folosit exchange-uri din afara Romaniei , ma refer la Bitstamp , unde in 2013 , in toamna am trimis 25000 Euro , am cistigat suficient (in ianuarie 2014) , dar n-am reintors banii inapoi in contul meu Intesa din Romania , i-am pastrat acolo la Bitstamp, acum valoarea este undeva la 8000 de euro si probabil se va re-aprecia investitia, urmind sa repatriez banii  . Cine , de pe acest forum , are pregatire profesionala in contabilitate , este si un avocat , care ar putea sa lamureasca aceasta problema de taxare . As prefera raspunsuri profesionale , nu doar pareri ale unora si altora . Ce e de facut in acest caz , cu legislatia din acest moment din Romania . Intreb , doar , sa nu ma trezesc in urmatorii ani cu decizii de impunere retroactive de la ANAF , cum ca le sunt dator sume imense de bani , avind in vedere ca ANAF-ul practica asemenea tactici de jefuire si la ce ai si la ce n-ai . Ce parere profesionala aveti ?
1713979213
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713979213

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713979213
Reply with quote  #2

1713979213
Report to moderator
1713979213
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713979213

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713979213
Reply with quote  #2

1713979213
Report to moderator
1713979213
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713979213

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713979213
Reply with quote  #2

1713979213
Report to moderator
"If you don't want people to know you're a scumbag then don't be a scumbag." -- margaritahuyan
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
June 17, 2015, 09:27:39 AM
Last edit: June 17, 2015, 11:03:00 PM by im0rtel
 #2

Raspund rapid si la obiect.

Faci transfer SEPA catre contul tau din romania . la sume sub 15000 EUR nu cere nimeni nimic. Peste 15000 EUR trebuie sa dai declaratie de provenienta a banilor. Politica normala AML .

Cand vei dori sa retragi vei fi obligat sa completezi o fisa de transfer extern unde ti se va cere sa raspunzi de unde vin banii . Tu vei raspunde simplu : Cadou bitstamp.

Cel mai bine este totusi sa aduci in romania sume mai mici de 9900 EUR odata la 30 de zile .

Anaf-ul nu te va intreba nimic atat timp nu te apuci tu si declari ca ai facut profituri si altele asa cum fac toti care intra in rahat . Te-am invatat 2 cuvinte . Atat spui si nimic mai mult.



stavrosss (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
June 17, 2015, 11:57:24 AM
 #3

Multumesc pt raspuns , daca ai facut si tu transferuri de aceeasi valoare si ai procedat la fel , atunci iti mai multumesc inca odata. Si eu , la fel , nu doresc complicatii si probleme.
btcgollum
Member
**
Offline Offline

Activity: 83
Merit: 10


View Profile
July 14, 2015, 06:46:59 PM
 #4

Foarte bun raspuns.
Smon
Member
**
Offline Offline

Activity: 271
Merit: 10


View Profile
July 15, 2015, 05:31:47 PM
 #5

Raspund rapid si la obiect.

Faci transfer SEPA catre contul tau din romania . la sume sub 15000 EUR nu cere nimeni nimic. Peste 15000 EUR trebuie sa dai declaratie de provenienta a banilor. Politica normala AML .

Cand vei dori sa retragi vei fi obligat sa completezi o fisa de transfer extern unde ti se va cere sa raspunzi de unde vin banii . Tu vei raspunde simplu : Cadou bitstamp.

Cel mai bine este totusi sa aduci in romania sume mai mici de 9900 EUR odata la 30 de zile .

Anaf-ul nu te va intreba nimic atat timp nu te apuci tu si declari ca ai facut profituri si altele asa cum fac toti care intra in rahat . Te-am invatat 2 cuvinte . Atat spui si nimic mai mult.




Deci la 15000 EUR nu intreaba nimeni nimic.. Pot repeta aceasta faza? De exemplu fac transfer de cate 14000 EUR pe saptamana este ok sau doar 15000 EUR pe luna?

▀▀█▄▄    [websitewhitepaper]  ❒  ATHERO  ❒  Internet 3.0 solution    ▄▄█▀▀
▪  A revolutionary decentralized digital economy  ▪
▄▄█▀▀      Twitter  ◽  Facebook  ◽  Telegram  ◽  Youtube  ◽  GitHub      ▀▀█▄▄
XinXan
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 505


View Profile
July 15, 2015, 05:51:30 PM
 #6

Raspund rapid si la obiect.

Faci transfer SEPA catre contul tau din romania . la sume sub 15000 EUR nu cere nimeni nimic. Peste 15000 EUR trebuie sa dai declaratie de provenienta a banilor. Politica normala AML .

Cand vei dori sa retragi vei fi obligat sa completezi o fisa de transfer extern unde ti se va cere sa raspunzi de unde vin banii . Tu vei raspunde simplu : Cadou bitstamp.

Cel mai bine este totusi sa aduci in romania sume mai mici de 9900 EUR odata la 30 de zile .

Anaf-ul nu te va intreba nimic atat timp nu te apuci tu si declari ca ai facut profituri si altele asa cum fac toti care intra in rahat . Te-am invatat 2 cuvinte . Atat spui si nimic mai mult.




Deci la 15000 EUR nu intreaba nimeni nimic.. Pot repeta aceasta faza? De exemplu fac transfer de cate 14000 EUR pe saptamana este ok sau doar 15000 EUR pe luna?


Bineinteles ca nu, nu te lua dupa colegul aici ca ce spune sunt prosti, si 15.000 de euro este foarte mult si poti sa ai probleme, si daca o faci saptamanal sau pe luna o sa ai probleme sigur, poti sa faci asta si legal daca demonstrezi cum ai investit bitcoini
Smon
Member
**
Offline Offline

Activity: 271
Merit: 10


View Profile
July 15, 2015, 08:29:27 PM
 #7

Raspund rapid si la obiect.

Faci transfer SEPA catre contul tau din romania . la sume sub 15000 EUR nu cere nimeni nimic. Peste 15000 EUR trebuie sa dai declaratie de provenienta a banilor. Politica normala AML .

Cand vei dori sa retragi vei fi obligat sa completezi o fisa de transfer extern unde ti se va cere sa raspunzi de unde vin banii . Tu vei raspunde simplu : Cadou bitstamp.

Cel mai bine este totusi sa aduci in romania sume mai mici de 9900 EUR odata la 30 de zile .

Anaf-ul nu te va intreba nimic atat timp nu te apuci tu si declari ca ai facut profituri si altele asa cum fac toti care intra in rahat . Te-am invatat 2 cuvinte . Atat spui si nimic mai mult.




Deci la 15000 EUR nu intreaba nimeni nimic.. Pot repeta aceasta faza? De exemplu fac transfer de cate 14000 EUR pe saptamana este ok sau doar 15000 EUR pe luna?


Bineinteles ca nu, nu te lua dupa colegul aici ca ce spune sunt prosti, si 15.000 de euro este foarte mult si poti sa ai probleme, si daca o faci saptamanal sau pe luna o sa ai probleme sigur, poti sa faci asta si legal daca demonstrezi cum ai investit bitcoini
Poi si cam cat pierd daca fac legal doar 24% tva-ul? Si cum dumnezeu demonstrez.. (Un sfat ceva sau incep sa ma interez pe la avocati sa imi explice cum merge treaba?)
Cred ca pentru inceput tot prin cash este cea mai buna varianta?

PS: apropo XinXan frumos avatar ai. Dar prefer Elise de pe leagueoflegends

▀▀█▄▄    [websitewhitepaper]  ❒  ATHERO  ❒  Internet 3.0 solution    ▄▄█▀▀
▪  A revolutionary decentralized digital economy  ▪
▄▄█▀▀      Twitter  ◽  Facebook  ◽  Telegram  ◽  Youtube  ◽  GitHub      ▀▀█▄▄
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
July 15, 2015, 09:50:54 PM
Last edit: July 16, 2015, 10:08:36 AM by im0rtel
 #8

daca nu vrei sa intelegi romaneste smon , du-te la avocat sa te stoarca ala de bani .

vad ca nu merge cu  explicatii logice si clare.

inca ceva nimeni nu iti garanteaza nimic aici , nu sunt un reprezentant al legii ci doar un simplu cetatean care are o parere personala si vorbeste dintr-o experienta vasta intr-un domeniu in care voi abia incepeti

sa pasiti.
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
July 16, 2015, 05:31:40 AM
 #9

Îmi imaginez cum se duce cetățeanul cinstit la avocat să îl întrebe, avocatul îi ia niște bani să se intereseze, într-un final îl trimite la vreun ghișeu special de la ANAF, acolo funcționarul este mirat și nu înțelege, apoi înțelege că a venit cineva care vrea neapărat muls, îl trimite la altă instituție compenentă, care nu știe ce se întâmplă și întreabă pe cineva mai mare, care apoi îl trimite înapoi la ANAF, unde o să îi zică că mai întâi îi trebuie o adeverință de la agenția națională de tranzacții ciudate, după care trebuie să facă o cerere către altă agenție. Între timp avocatul descoperă că nu prea are legi cu care să lucreze, dar îl sfătuiește să întrebe și la camera de comerț că e posibil să știe ăia de unde să înceapă. Mai apoi se trezește cu poprire pe conturi că nu a plătit taxele și a câștigat bani. Întreabă iarăși la ANAF și primul funcționar îi zice... dar băiatu, mie ce îmi iese din asta? Trebuie să mâncăm și noi o pâine. Mai ia și el ceva de o pâine, dispare poprirea, dar dincolo nu știe nimeni nimic. Într-un final rezolvă cei de la agenția națională de tranzacții ciudate că trebuie să plăteasca TVA 24% urmat de impozit de venit de 16% și să raporteze în fiecare lună toate tranzacțiile la un ghișeu special, cu toate actele doveditoare. În caz contrar, instituțiile se vor sesiza și vor începe procedurile de urmărire penală pentru evaziune fiscală, spălare de bani, sau/și altele. Avocatul spune că el deja a învățat cum stă treaba și contra cost o să îl ajute pe cetățean.

Mai departe nici nu mai pot să îmi imaginez  Cheesy

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
July 16, 2015, 05:39:31 AM
 #10

Eu declar pe proprie răspundere că tot ce am investit legat de fise am ținut în fise, orice venituri din trading au fost fise, dar din nefericire în urma unui accident informatic am pierdut cheile private și adresele de wallet și totul  Sad  Sad  Sad . Din păcate, nu mai am cum să dovedesc că am deținut câteva fise. Pe vremea când le dețineam... nu cred că aș fi putut plăti taxe, ar fi fost ca și cum aș fi deținut niște mere și ar fi trebuit să dau o parte din ele instituțiilor competente.

 Sad

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
Smon
Member
**
Offline Offline

Activity: 271
Merit: 10


View Profile
July 16, 2015, 05:46:48 AM
 #11

Bine zis.
Atunci un sfat ceva?

▀▀█▄▄    [websitewhitepaper]  ❒  ATHERO  ❒  Internet 3.0 solution    ▄▄█▀▀
▪  A revolutionary decentralized digital economy  ▪
▄▄█▀▀      Twitter  ◽  Facebook  ◽  Telegram  ◽  Youtube  ◽  GitHub      ▀▀█▄▄
XinXan
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 505


View Profile
July 16, 2015, 06:17:47 AM
 #12

Bine zis.
Atunci un sfat ceva?

Normal poti sa demonstrezi, depinde de ce faci exact, daca este trading poti sa demonstrezi foarte usor, toate exchangurile au un trade history si de acolo poti sa dovedesti cu cat ai cumparat si cu cat ai vandut, in spania pentru chestii asa se aplica legea ca si cum ai fi facut trading cu eur/dolari ca un exemplu, nu stiu in romania ce se considera bitcoin, daca moneda sau un bun material ca aurul.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!