Bitcoin Forum
May 04, 2024, 06:20:28 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Gavin Andresen : BitcoinXT'ye geçilmezse ...  (Read 1675 times)
bitkoyun (OP)
Hero Member

Activity: 519
Merit: 509

View Profile WWW
August 29, 2015, 07:50:58 AM

"Bu şekilde giderse dijital para bitcoin gelecek senenin başında sendelemeye başlayacak. İşlemler git gide gecikecek. Şu anda 3.3 Milyar Dolar değerindeki para sistemi yavaşlığı yüzünden kullanıcılarını kaçırıp ölecek."

Bu sözler 2010'da gizli yaratıcısı tarafından bitcoin yazılımının kaynak kodu ile ilgilenmesi için seçilen Gavin Andresen'e ait. Andresen bitcoin'in yükseldiği zamanın çoğunda lider geliştirici olarak rol almıştı. Geçen sene görevini devretmiş olsa da  hala bitcoin ile yakından ilgili.

Andresen'in umutsuz kehaneti bitcoin'in saniyede 7 işlemden fazlasını kaldıracak şekilde tasarlanmamış olmasından kaynaklanıyor. İşlem hacmi Visa gibi bir ödeme sistemiyle karşılaştırıldığında hayli düşük kalıyor. Bu kısıt 2016 başlarından itibaren bitcoin'i felce uğratabilir.

Limitin kaynağı bitcoin işlemlerinin kaydedildiği dijital muhasebe defteri olan Blok Zincirine eklenen blokların maksimum blok boyutunu aşamıyor olmaları. Bloklar blok zincirine işlemleri onaylayan ve yeni bitcoinleri üreten madenci yazılımı tarafından ekleniyor.

Gavin Andresen'in iki hafta önce önerdiği çözüm bitcoin kullanan ve bitcoin ile uğraşan toplulukta yeni bir kargaşayı da tetikledi. Bitcoin yazılımının kaynak kodunu geliştiren takımla çalışmanın yerine kendi çözümünü BitcoinXT adını verdiği alternatif bir sürümde yayınladı ve topluluğa empoze etti.
Eğer 11 Ocak 2016 da tüm madencilerin yüzde 75'i düzeltmeye geçmiş olursa 2 haftalık bir geçiş döneminin ardından blok zinciri yüksek kapasiteli ikinci bir dala ayrılacak. Eleştirenler bunun bitcoinin geleceğiyle pervasızca oynamak olduğunu düşünüyorlar.

MIT Media Lab desteğiyle çalışmalarını sürdüren Andresen, MIT Technology Review dergisinin San Fransisco büro şefi Tom Simonite'in sorularını yanıtladı:

- Bitcoin'in işlem oranındaki kısıt ne kadar ciddi bir sorun?

Çok acil. Bitcoin ağındaki işlem hacmine baktığımızda önümüzdeki dört beş ay içinde çözmemiz gerekiyor. Limite yaklaştıkça istenmeyen olaylar olmaya başlar. Kapasitesinin sınırına dayanan ağlarda tıkanıklık ve tutarsızlık baş gösterir. Güvenilirliği sağlamak adına işlem başına ödediğiniz ücreti artırırsınız. Öyle bir noktaya gelirsiniz ki artık ücretlerin yüksekliği insanları bitcoin kullanmaktan vazgeçirir.

- Neden tamamen yeni bir sürüm çıkarmak gibi provokatif bir adım attınız?

Zor bir karar oldu. Son sekiz ay boyunca sahne arkasında lobi oluşturmak için çok çalıştım ancak geliştiricileri bile bunun bir sorun olduğuna ikna edemedim. Kamuoyuna dönüp kodu yayınlayarak insanlara seçimlerini yaptırmak zorunda kaldım. Şimdi insanların bunun ivedi çözülmesi gereken bir sorun olduğu fikri etrafında toplandığını görüyoruz. Bu şekilde olmasından ben de mutlu değilim ama uzun vadede olumlu olacağına inanıyorum.

- Bazı büyük bitcoin şirketleri bitcoin blok boyutunun önerdiğiniz şekilde yükseltilmesi destekledi hatta bazı madenciler şimdiden BitcoinXT ye geçti. Diğer şirketler ve belli başlı bitcoin madencileri hareketinizin ve hızla destek kazanan alternatif çözüm önerilerinin - ki hepsi çalışan kod ile desteklenmiyordu - üzerine yüklendiler. Neler oluyor?

Kaotik bir durum. Bitcoin'de yapılacak değişiklikler hakkında bir karara varmayı sağlayacak tanımlanmış bir yöntem yok.Bu problemi nasıl çözeriz sorusuna doğru bir cevap ta bulunmuyor. İşler oldukça karışık ama tasarımı gereği böyle. Merkezi bir kurul yok. Bitcoin için karar veren tek bir kişi yok. Yazılımı kullanan insanların uzlaşması gerekiyor. Neyse ki bu tür kararların alınması çok sık gerekmiyor.

- Uzlaşmaya varılacağını düşünüyor musunuz?

Maksimum blok boyutunun sonunda büyüyeceği aşikar. Nasıl ve tam olarak ne zaman olacağını bilmiyorum. Önerimin madenciler ve ekosistemin diğer oyuncuları arasında yeterli uzlaşma yaratacağının henüz iyi anlaşılmadığını düşünüyorum.

- Hiçbirsey yapılmazsa ne olur?

İşlemler güvenilmez olmaya başlar zamanla daha da kötü hale gelir. Korkum insanların bitcoin'in yavaş yavaş ölmesine tepki vermeye sevkedecek kritik bir olayın hiç gerçekleşmemesi. Uyarmaya çalışıyorum: "Biliyor musunuz, bunu yapmazsanız bitcoin dört yıl içinde ölmüş olacak". Buna ikna etmek kolay değil, özellikle de bu kadar ihtilaf varken.

- BitcoinXT aktif olduğunda mevcut bitcoinleri tanıyacak ama geçiş yapmayan madencilerin ürettikleri geçersiz olacak. Bu tehlikeli değil mi?

Geride kalanlar olması çok zor. Bitcoin çekirdek yazılımı madencilik gücünün yüzde ellisinin yükseltme yaptığını ve sizin yapmadığınızı görünce yükselmeniz için sizi uyaracak. Bir sürprizle karşılaşılması çok zor olurdu. Ekonomik nedenler - bitcoinlerinizin diğer herkesin kullandığıyla aynı olmasını istersiniz - geçiş yapmanızı teşvik edecek.

- Şu anda bitcoin ne kadar yaygın?

Birkaç niş alanda sağlam bir şekilde yerleşti ve burada gelişiyor. İlk uygulamalardan birisi uluslararası sözleşmeli personele bitcoin ile ödeme yapılması oldu çünkü dolar ile yerel para birimi arasında kur çevrimi yapmaktan daha kolay. Yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel normal aktivitenizi sürdürürken bitcoin edinmenizi sağlayacak bir sistem olmayışı. Maaşınızın bir kısmı düzenli olarak bitcoin ile ödenmediği müddetçe nasıl yaygınlaşacağından emin değilim. Dünyada çalışan bir bankacılık ya da bordro sistemi olmayan yerlerde önce yaygınlaşacağını tahmin ederim. Çünkü oralarda insanların zaten yaptıkları bir işin şeklini değiştirmeye çalışmıyorsunuz.

Tekrar söylüyorum, tüm birikiminizi bitcoin'e yatırmayın. Hala bir deney ve hala başarısız olabilir.

Kaynak: MIT Technology Review, 28/08/2015
Haber için: http://www.bitcoinhaber.net/2015/08/gavin-andresen-ile-bitcoin-ve-bitcoinxt.html
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714803628
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714803628
Reply with quote  #2

1714803628
Report to moderator
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
August 29, 2015, 11:21:08 AM

Zor bir karar oldu. Son sekiz ay boyunca sahne arkasında lobi oluşturmak için çok çalıştım ancak geliştiricileri bile bunun bir sorun olduğuna ikna edemedim.

Kalın yaptığım kısım sanki biraz abartı olmuş gibi. Geliştiricilerin şu an ki blok boyutunun ileride bir sorun olacağını elbette biliyorlardır diye düşünüyorum. Muhtemelen arka planda çok farklı olaylar var. Ama nedir bilemiyorum. Blok boyutunu arttırmak bu kadar büyük ve zor bir mesele haline gelmemeliydi.
n3o111
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
August 29, 2015, 02:30:28 PM

Amerikan gizli servisleriyle kapalı kapılar ardında neler konuştuğunu, ne pazarlıklar yaptığını anlatsaydı keşke.
xsentus
Legendary
*

Activity: 1301
Merit: 1000

📌 peerguess.com 📌

View Profile
August 29, 2015, 05:52:01 PM

umarım boyutu kısa zamanda büyütürler.. Bu bir beklenti bu beklentinin karşılanması bitcoin'deki fiyatların önünü açar.

For security, your account has been locked. Email acctcomp15@theymos.e4ward.com
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
August 29, 2015, 06:14:49 PM

Bitcoin yaşı itibariyle tabi ki bu geliştirme süreçlerinden geçecek.
Bu gün sorun işlem sayısı olur, bitcoinXT ye geçilir.
Yarın %51 saldırısı korkusu olur, ona karşı yaptırımı olmayan ama nazı geçecek bir  etik kurul oluşturulmaya çalışılır.
kodu açık sonuç itibariyle, 3 gün sonra biri bir zero day açığı buluverir, onunda çaresine bakılır.
Önemli olan topluluğun korunması. Kripto paranın bir kültür olarak yayılması diye düşünüyorum.

xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
August 29, 2015, 06:47:48 PM

Benim korkum bu gelişmeyle btc yi bitirme çabaları olabileceği. Sorular cevaplar çok düzenli, sanki kalıp gibi. Tabi şöyle bir durumda var. Abd doları bitirmeyi düşünüyor. Belki bir modifikasyonla btc nin merkezini değiştirip kendisine merkezleştirebilir. Tamamlanmamış kodlar olduğu söylemeleri ayrı bir durum. Herzaman yenilik risk getirir bazıları iyi bazıları kötü olur. Btc nin zaten kendisi yenilik olduğundan bu riski almalıyız die düşünüyorum.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: